Gasontploffing vernielt winkel centrum WAPENSMOKKEL OP CURACAO miree Debat over Leidse Baan uitgesteld TEN EFFECT VAN LOONMATIGING VAKCENTRALES ardgasvoor tuinders misschien goedkoper 30.000 'ords naar dealer terug RAMP GLASGOW: 18 DODEN Politieman in Hamburg vermoord! ■:..*aLK Nieuwei regering Oostenrijk Berekeningen werkgevers en Planbureau ZMóc<2owtwnt acht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N-V-, Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M Heruer nties (exc. B-T-W.) 0,24 p- mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,63, maand 6,95, kwartaal 20-65, jaar f80,15. Per post rtaal 23,95, per jaar 94,55. 63e jaargangno. 18.524 VRIJDAG 22 OKTOBER 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND SELECTIE TV-PROGRAMMA HEDENAVOND Ned. I: 21.10 uur De zes vrouwen van Hendrik VIII. Ned. II: 20.21 uur Van uitstel komt uitvaart; 21.20 uur Voor de vuist weg. Televizier vanavond Jan Scholtens en Piet ter Laag over Algiers en interviews met woordvoer ders van verzetsbewegingen in Angola, Mozambique en Zuid-A- frika en van de Black Panthers. MINDER WffS In het algemeen veel bewolking, maar in het zuidoosten van het land ook perioden met zon. Mini mumtemperaturen ongeveer 13, maxima rond 17 graden. Matige, in de kustprovincies af en toe krachtige zuidwestelijke wind. Voorde moderne jonge vrouw die de boetiek ontgroeid is maar haar toch niet wil missen... Mirelle presenteert de mode die haar past! nie van Beambten en Hoger >neel toonde zich gisteren kritisch tegenover de voor- en van de vakcentrales over loonmatiging. Zij beschuldig de centrales er gisteren van moeilijke economische situa- i gebruiken om tot herver- ng van de inkomens te ko- Bij deze kritiek heeft zich de Nederlandse bond van Idèlbaar en hoger personeel Igesloten. Wtter Bakkenis van de Raad 1 Werkgeversverbonden wil prijsstijgingen in 1973 nog met 2 procent terugdrin- uDan zit men op een stij lniveau van 3 procent, werkgeversplan betekent voor ondernemers een loonkosten- ging met 9 procent. De vak- reging heeft haar plan steeds srtaald" met een loonsomstij- onze parlementaire redac tie) EN HAAG Tuinders die van ie op aardgas willen overstap- n, moeten niet rekenen op een rhoging van de rijksbijdrage, de Tweede Kamer is daar el om gevraagd, maar minis- Lardinois (Landbouw) heeft verzoek opnieuw afgewesen. heeft de minister toegezegd t de aardgasprijs voor de inders zal worden verlaagd, anneer door de lagere olieprij- n van dit moment de gasstook ijvend duurder zou worden an oliestook. ir de lagere olieprijzen dreigt omschakeling te stagneren, edeneerden de kamerleden, ardinois gaf toe dat momen- eel de olie tijdelijk weer goed- oper is dan het gas. Maar ver ging van de omschakelingsbij- rage zou oneerlijk zijn tegen- ?er de tuinders die nu al met en rijksbijdrage hebben omge- chakeld, vaak terwijl hun ilieinstallaties nog niet waren ifgeschreven. De omschake- ingsregeling zal ook in 1972 ilijven bestaan. De minister is 'an mening dat de omschake- ing nog steeds bevredigend ver- oopt ^STERDAM Ford wil alle tussen 1 december 1969 en 31 juli 1970 gemaakte auto's van het type 12M, 15M, Escort, Ca pri en Cortina bij de dealers te rughebben om een speciale ver sterkingsbout in het stuur te al ten aanbrengen. blgens Ford zou mogelijke me taalmoeheid in het stuurwiel een mankement bij het besturen kunnenopleveren als krachtig aan het stuur moet worden ge draaid. >t nu toe is bij drie auto's een dergelijk mankement geconsta teerd. Het gaat in ons land om totaal 30.000 wagens. ging van 11.5 procent). De werkgevers menen echter, dat de vakbeweging moet uitkomen op 12.5 procent en het Planbu reau komt op 14 procent. Dit komt omdat de valcentrales bij het ingaan van de contracten al een stuk prijscompensatie voor af wensen. Dat jaagt de loon som op jaarbasis op. Dit is een nieuw element, op het laatste moment van NVV-zijde inge voegd. Niet iedereen in de vakbeweing is hiermee gelukkig, omdat de be reidheid tot matiging van de zij de der vakcentrales er niet ge loofwaardiger door wordt. Schrik en ontzetting staat te lezen op de gezichten van deze beide vrouwen, die aan het konden ontsnappen. Dertien doden zijn gevondenvijf worden nog vermist. Glasgow (Reuter-AFP) De explosie van gisteren in een winkelcen trum te Clarkston Toll, een voorstadje van Glasgow, waarbij ver moedelijk 18 doden en 110 gewonden zijn gevallen, is veroorzaakt door een gaslek dat al twee dagen tevoren door de gemeente was gesignaleerd. Een ploeg van het Schotse gasbedrijf was op zoek naar het lek toen de daverende ontploffing het winkelcentrum en gebouwen in aangrenzende straten in een grote puinhoop herschiep. Zeventien winkels werden vrijwel geheel verwoest en een dakgarage met twintig auto's stortte omlaag. Overal verspreid lagen doden en gewonden, sommigen gruwelijk verminkt. De meeste slachtoffers warm winkelpersoneel, vrouwen en kinderen. De hele avond en naclit doorzochten reddingsploegen in stromende regen en storm in het puin naar overlevenden. Vanmorgen waren dertien doden geborgen en werden nog zeker vijf mensen vermist. De explosie deed zich in de late middag voor, toen er grote drukte heerste in het winkelcentrum. Ooggetuigen spraken van een hel. Overal klonk gegil en gekerm. Een stroom van ambulancewagens en personenauto's voerde de gewonden af naar het ziekenhuis. Poli tie, brandweer en vrijwilligers slaagden erin tenminste vijftig men sen uit het puin van ingestorte gebouwen te bevrijden. Veel van de gewonden behoorden tot de passagiers van een dubbeldeksbus die op het moment van de ontploffing passeerde en de volle laag kreeg. Het was de ergste ramp in Schotland sinds het drama van januari j..l. in het Ibrox-stadion in Glasgow, waar 66 mensen omkwamen toen een dranghek het begaf. Al vijf dagen brandt deze boorto-' ren in de Golf van Mexico, danks de tonnen water, die er op gegooid worden. Dit water is niet alleen nodig voor de blus- pogingen maar ook om te voor komen dat het metalen gevaarte niet in het geweld van het smelt. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Haarlemmerstraat,hoek Mare WILLEMSTAD (ANP) Vier Sa- bre-gevechtsstraaljagers en tachtig geleide projectielen heb ben de politie en de douane van Willemstad keurig ingepakt in kisten aangetroffen op een kade aan de Brionwerf. De gehele zending die al een jaar op de kade stond zonder dat de politie en de douane iets in de gaten hadden, was afkomstig uit Ant werpen en bestemd voor Hondu ras. De 49-jarige Portoricaan Pedro Santiago op wiens naam de raketten en de vliegtuigon derdelen waren opgeslagen, is aangehouden op verdenking van overtreding van de vuurwapen- wet. De geleide projectielen hebben volgens militaire deskundigen een vrij grote explosieve lading en zijn van Belgische of Franse makelij. De raketten van het type S-ll kunnen van vliegtui gen van het type Sabre zowel op grond- als o luchtdoelen wor den afgevuurd. Zij zijn in 1961 vervaardigd en meten ruim een meter. De autoriteiten op Curacao zijn nog verbaasd hoe het mogelijk is geweest, dat men nooit ach ter de inhoud van de groene kis ten is gekomen, ondanks het feit dat er op de bijbehorende doua nepapieren stond dat er vlieg tuigonderdelen in zaten. Daarbij vormden de kisten met hun kostbare lading (de Sabres wor den op 5 miljoen geschat) een flink obstakel voor het verkeer dat er met een grote boog om heen moest rijden. Uit het on derzoek, is gebleken dat de goe deren oorspronkelijk afkomstig HAMBURG (DPA) In Ham burg is vandaag een 33-jarige poli' >an doodgeschoten, ver- mc >k door aanhangers van de st linkse Baader-Mein- hc de. Een kwartier later we i het noorden van de stad een vrouw gearresteerd die vol gens de politie „hoogstwaar schijnlijk" het hp-"*-'' zijn uit Antwerpen. Met het Ne derlandse schip Caroline zijn zij een jaar geleden uit de Venezo laanse havenstad Puerto Cabel- lo naar Willemstad gebracht. ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft u bij ons op één minuut afstand v.d. Werfstraat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigracht (Ir. Driessehstraat)Oude Vest en Lange Gracht (Lichtfabrieken) Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is 'altijd voordeliger', geen valse leuze 'van zoveel voor zoveel', maar het gehele jaar 'voor zoveel'. En toch vakstanding als echte juweliers en horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bieden. Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovingsringen, horloges, klokken, cassettes, ver zilverde geschenkartikelen, bril janten. De beste merken, de ruimste keuze, v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Juwelier - Horloger WENEN (AFP) Gistermiddag is een nieuwe Oostenrijkse rege ring samengesteld. Het is een homogeen socialistisch kabinet onder leiding van kanselier Bru no Kreisky. De Oostenrijkse socialistische par tij verkreeg bij de op 10 oktober gehouden parlementsverkiezin gen de absolute meerderheid, namelijk 93 zetels van de 183. Het presidium van de socialisti sche partij, onder voorzitter schap van Kresky, heeft beslo ten de vorige regeringsploeg aan te houden. MOB-staf De Britse zangeres Lulu reisde gisteren met de acteur Richard Har- ris voor een tournee naar Luxemburg. Op het vliegveld van Heath row werden beiden in een gearmimeerd gesprek aangetroffen. in onderkomen LEIDEN De van het officiële Leidse MOB (Medisch Opvoed kundig Bureau) afgescheiden staf van dr. J. P. Theuns, mat tot 1 maart volgend jaar blijven in het huidige onderkomen aan de Rijnsburgerweg in Leiden. Het MOB-bestuur eigenaar van het pand heeft hieraan evenwel de voorwaarde verbon den, dat de stafleden zich ak koord verklaren met hun ont slag per 1 november. Ook zullen enkele kamers van het pand moeten worden 'afgestaan aan het Leidse Bi»*™ voor Levens- en Gezi»-moellijkheden volgen- (tg r-jand. DEN HAAG Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben de beslissing over het al da niet doorzetten van de aanleg van de Leidse Baan uitgesteld tot 27 januari volgend jaar. De anvankelijk bedoeling was, dat die beslissing gisteren werd genomen. In een door PvdA, D'66, PPR en PSP gesteunde motie was om uitstel gevraagd om het nieuwe studiemateriaal over de LeiLdse Baan te kunnen verwerken. In de toelichting hierbij zat echter een duidelijke veroordeling van de Leidse Baan, waarna Gede puteerde Staten zelf met een voorstel kwam het debat uit te stellen. In december komt er een nota van GS, waarin ook rekening zal worden gehouden met de al ternatieve functie van het open baar vervoer tussen Den Haag ren e mogelijkheden van het openbaar vervoer uiteengezet in een rapport van de NS en de NZH. Tot het nieuwe debat op 27 janua ri. zullen geen nieuwe werk zaamheden aan de LeLidse Baan worden begonnen. Het werk, dat thans al is aanbesteed, zal ech ter wel worden uitgevoerd. Minister Drees van Verkeer en Waterstaat verklaarde gisteren tijdens een kennismakingsbij eenkomst met de pers, dat het provinciaal bestuur zelf moet beslissen over het al dan niet aanleggen van de LeLidse Baan, maar ook zei hij de indruk te hebben dat de mogelijkheden van het openbaar vervoer nog onvoldoende waren bestudeerd. Van een onzer verslaggevers (Van een onzer verslaggevers) HAAG De voorstellen van de vak- itrales tot matiging in 1972 van de lo- i dringen de prijsstijgingen met chts een half procent terug. Dit hebben centrale werkgeversverbonden thans ekend. Ook het Centraal Planbureau ent, dat deze voorstellen volgend jaar iwelijks effekt zullen hebben. De werk gevers willen de prijsstijgingen in 1972 tot 5 procent beperken, zodat de lonen al leen maar met prijscompensaties kunnen stijgen. Intussen heeft de bij het N.K.V. aangesloten Unie van Beambten en Hoger Personeel de voorstellen van de vakcen trales opsommige punten onaanvaardbaar genoemd. Zij discrimineren, aldus de Unie, duidelijk beambten en hoger perso neel. een winkelceentrum in Glasgow i

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1