Operatie Synode ie liter kardinaal Stop met bouw schuilkelder Lichtpunt Subsidie politiek wetenschappelij ke instituten erdoor SYNODE WIL GEEN GEHUWDE PRIESTER Kamerlid Van der Spek: Heli kopter middel voor blussen Zuiger „Ham" thans gelicht Helft van Indonesiërs heeft TBC OENSDAG 20 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA Er is waarachtig wel een jonge jenever die zacht is als fluweel. Diestraalt van zuiverheid. Diédubbelgebeid is. Dat magtoch wel een lichtpunt heten. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met het wetsvoorstel om sub sidie te geven aan politiek-wetenschappelijke instituten, die gelieerd zijn met een in de Tweede Kamer vertegenwoordigde groepering. Tegen het voorstel stemden D'66, GPV, SGP en de heer De Jong. Minister Geertsema (Binnenlandse zaken) gaf toe, dat geen waterdichte garantie te geven valt dat niet via de omweg van de instituten de politieke partijen zelf gesubsidieerd wor den. „Daar zijn geen waterdichte schotten voor te bouwen." De minister vertrouwde er maar op dat de subsidie echt besteed zal wor den aan het verrichten van onderzoek en stu die. De subsidievoorwaarde dat een instituut geest verwanten in de Tweede Kamer moet hebben, is gesteld, omdat er bij de kiesraad op dit moment nog altijd 73 politieke partijen staan ingeschreven. Het zou een hele zware last op de begroting leggen indien al die partijen poli tiek-wetenschappelijke instituten zouden op richten, die dan recht op subsidie konden la ten gelden. Minister Geertsema gaf voorts toe dat de terug werkende kracht tot 1 januari 1970 van zijn wetsvoorstel „niet fraai" is. Er waren echter bij de instituten van de vijf grote politieke partijen al in 1969 bepaalde e wachtingen ge wekt. „Van vele kwaden moesten we het minst kwade kiezen," aldus de bewindsman. De minister heeft op het laatste moment via een wijziging nog in het wetsvoorstel vastge legd, dat niet meer dan een instituut per par tij voor een subsidie in aanmerking komt. Bij spliting van een kamerfractie kan te zamen niet meer subsidie worden gegeven dan het voor de splitsing geldende maximum. usterdam Operatie Synode Nederland, vorige week nogal negatief heeft ge- eageerd op de interventie va»; ^kardinaal Ufrink op de bisschoppensynode in Rome, heeft het thans opgenomen voor de Nederlandse kardinaal omdat duidelijk is geworden dat deze in de Duitstalige groep (Van een onzer verslaggevers) van de synode volledig buiten spel is ge zet. Wel betreurt men het nog steeds dat de kardinaal in verband met de geplande strategie het niet heeft aangedurfd een af wijkende mening te laten horen, maar slechts heeft willen mikken op het haalba- jdeos de wekelijkse persconfe rentie die Operatie Synode ge urende de bisschoppensynode Amsterdam belegt, toonde de iist uit Rome teruggekeerde ostor Jan Ruijter aan dat de ituigenis van de kardinaal ei van wanhoop. „In Ro reinse kringen is duidelijk ge lorden dat de Duitse vertegen oordlgers geen middel onbe roefd laten om kardinaal Al [ink monddood te maken", al js Jan Ruijter. •wel de kardinaal een pleidooi keft gehouden om de rijpere gehuwde man tot priester te wijden, voerde de priester-publi cist H. Haas aan dat het een ramp zou zijn voor de kerk als men tharts gehuwde mannen priester zou wijden, omdat deze zich te veel zouden conformeren met het bestaande priestertype, terwijl duidelijk een ontwikke ling gaande is dat de priester een andere plaats in zal moeten gaan nemen. De heer Haas deelde mee grote waarde te hechten aan het werk van de basisgroepen, waarvan hij ech ter hoopte dat ze elkaar meer dan tot nu toe op zouden zoe ken. Hoogleraar in de sociologie aan de Theologische Hogeschool in Amsterdam, de heer H. Goddijn zag in de synode die in Rome wordt gehouden de machtsstrijd tussen twee kerkbegrippen, het open en het gesloten type en constateerde dat de bisschoppen thans ook gebukt gaan onder de last van de twijfel en de ver warring, waar de priesters en de gelovigen al jaren onder ge bukt gaan. Saanstad (KNP) De meer- ïrheid der twaalf taalgroepen "e toelating van gehuwde cannen tot het priesterschap ig niet voor opportuun. Zij ireken zich eenstemmig uit ir handhaving van de geiden- celibaatsverplichting. blijkt uit de rapporten, die de raalf taalgroepen gisteren in synode hebben ingediend, erscheidene groepen wilden niet van celibaatswet ireken om de indruk te ver- ijden, dat de priesters niet ren ervoor te kiezen. De en theologische funde- ag van het celibaat zou echter verdiept moeten worden. Namens de Duitse taalgroep ver klaarde mgr. Hengsbach als rapporteur, dat deze groep in de synode een persoonlijke stem ming wenst over het celibaat en over de toelating van gehuwde mannen tot het priesterschap. Engagement Voorzichtigheid voerde de boven toon bij de meningen over het politiek engagement van de priester. Het gaat daarbij in fei te om het engagement van heel de kerk. Hier moet voorzichtig gemanoeuvreerd worden, omdat de situatie in elk land verschil lend ligt. De competentie der kerk inzake de politiek dient heel precies te worden afgeba kend. Kardinaal Alfrink is teleurgesteld over het verloop, dat de synode tot dusver heeft gehad. Het was zijn bedoeling een krachtig plei dooi te houden in synode en taalgroep voor de gehuwde man. In de synode heeft dit wel enige indruk gemaakt, maar in zijn taalgroep is dit beslist niet goed uit de verf gekomen. Dit wordt voornamelijk geweten aan het tegenspel der Duitse bisschoppen, met name van kardinaal Hoeffner en mgr. Hengsbach. Vandaag is de behandeling van het tweede synode-thema begon nen: de rechtvaardigheid in de wereld. Meer dan honderd spre kers hebben zich al aangemeld. De vrees bestaat, dat de behan deling hetzelfde euvel zal verto nen als bij het eerste thema: een warwinkel van gegevens, maar geen grondige uitwerking van de problemen door gebrek aan tijd. Coördinatie ontbreekt. Naar de mening van de aartsbis schop van Hue in Vietnam, mgr. Nguyen Kim Dien is het thema veel te breed en alge meen opgezet. Er worden vol gens de Vietnamese bisschoppen tegenwoordig heel veel mooie woorden over de rechtvaax-dig- heid gezegd, maar mooie daden volgen meestal niet. En dat geldt vooral voor de landen, die zich christelijk noemen. Het blussen van bosbranden met assistentie van een helikopter is gen eenvoudige zaak, zoals gisteren op de Veluwe gebleken is. Om met een brandweer-expert te sprken zou men dertig op een rijtje vlie gende helikopters voor nodig hebben om werkelijk profijt te hebben van deze assistentie. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het Tweede Ka merlid Van der Spek (PSP) is van mening dat men in Neder land niet door moet gaan met de bouw van atoomschuilkel ders. De heer Van der Spek deed gisteravond tijdens de be handeling van de begroting voor de Bescherming Bevolking en de brandweer een felle aanval op de conclusie van de „Com missie schuilgelegenheid", die zegt: „de mogelijkheid is aan getoond dat schuilgelegenheid tegen radio-actieve fall out voor de gehele bevolking te bereiken De heer Van der Spek deelde mee, dat uit een nog niet gepu bliceerd rapport van de t.h.- Twente blijkt dat de normen, die in het rapport van de „Com missie schuilgelegenheid" ge noemd worden, onvoldoende zijn om een voldoende garantie te geven tegen de gevaren van ra dio-actieve straling. Uit het rapport van de t.h.-Twente blijkt volgens de heer Van dei- Spek, dat het geen enkele zin heeft voort te gaan met de bouw van atoomschuilkelders. De afscherming tegen radioac tieve straling, zo meent hij, is bij een gewone kelder nagenoeg dezelfde als bij een atoom schuilkelder. De heer Nooteboom (D'66), de so cialist Franssen en mej. Cap- peijne van de Coppello (VVD) pleitten voor instelling van een Minister Geertsema deelde mee dat op korte termijn een beslis sing te verwachten' is over de in stelling van zo'n rampenbriga- Hoge Veluwe Waai schljnlijk met wat al t hoge verwachtingen h het achterhoofd, hebben gistermiddag ongeveer 750 deskundigen op het gebied van de bos- en hei- debrandbestrijding op de Hoge Veluwe een unieke blussingsmethode bijge woond. Een Sikorsky-heli kopter van de KLM dool de daar een „aangesto ken" heidebrandje op vrij simpele manier, door er domweg water vermengd met chemicaliën uit een vat op te gooien. Het beroemde ei van Co lumbus' Brandweerdes kundigen uit het gehele land waren na afloop nog al sceptisch. Ze wilder wel erkennen dat de heli kopter best ingeschakeld kan worden, maar dar. wel als één van de midde len om een brand te be strijden. Afgezien van de koten, 2400 gulden per uur .vrezen de brand weermensen dat het te lang zal duren voordat dit wentelwiekmiddel effec tief kan opereren. vanzelfsprekend kwam de grote bosheidebrand nabij 't Harde vorig jaar, ter sprake. In zo'n extreem geval, meende men, zou een helikopter goede dien sten kunnen doen, doch werkelijk niet meer dan de geijkte blussingsmid- delen. Een heel sterk punt in het voordeel van een blus- singshelikopter werd daarentegen duidelijk er kend. Een herschroef- vliegtuig bezit nu een maal de unieke mogelijk heid daar te opereren, waar natuurlijke of ande re obstakels het inzetten van conventionele blusap paratuur belemmeren of zelfs geheel onmogelijk maken. Een ervaren bosbrandbe strijder, die zei ooit eens een dergelijke ramp in Zuid-Afrika te hebben meegemaakt, vreesde dat de helikopter niet dicht genoeg bij de brandhaard zou kunnen komen, omdat de hittevorming ontzaglijk groot is in zulke gevallen. (ADVERTENTIE) WILHELMSHAVEN (DPA) Het wrak van de Nederlandse baggermolen Ham 308, die op 19 augustus na een aanvaring met de Noorse tanker „Polycastle" was vergaan waarbij verschil lende opvarenden om het leven kwamen, is gisteren door vijf drijvende ,,Magnus"-bokken van een Hamburgse bergingsonder neming op een zandbank gezet. De scheepvaart op de Jade is hierdoor weer geheel vrij. De „Ham 308" zal door duikers worden onderzocht. Na het ver gaan waren vier dode zeelieden geboren. Vermoed wordt dat er nog drie in het schip zijn. Het wrak zal in Wilhelmshaven voorlopig zover worden gedicht dat het naar een Nederlandse werf kan worden vervoerd. l Djakarta (AFP) Ongeveer de helft van de bevolking van Indo- nesic heeft TBC. Dit is gisteren verklaard op een bijeenkomst van de Indonesische vereniging ter bestrijding van TBC door de voorzitter, dr. Koesnadi. /eertig procent van de zieken, zei hij, is jr er dan veertien jaar. I De veren.Jng gaat in december een campagne beginnen om de overheid te helpen in de strijd I tegen de ziekte. Contributies van kruis verenigingen verhogen "bt (ANP) Nu minister M van Volksgezondheid geen !'d beschikbaar stelt voor de "betering van de pensioenen 130 de wijkverpleegsters zullen kruisverenigingen moeten j Meren om zelf, onder meer 13 contributieverhogingen, aan nodige financiën te komen. Visverenigingen hebben dat i minister al veertien dagen Vat hij met een delegatie y de federatie van verplegen- ®r' sprak, laten weten. Ze moe 6,1 wel maatregelen nemen om Voorkomen dat het beroep y wijkverpleegster zo onaan- ftkelijk wordt, dat de nu al j Ipende personeelsproblemen Smeer in omvang toenemen. I igè hapjes by voörlichtings- nd Stichting Vleas in Voör- 'g.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9