Izaak v7armenhoven ruilt tuinbouw voor recreatie n half jaar moet Hazerswoude van huurproblematiek af zijn BURGERLIJKE STAND WOENSDAG 20 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA De „tuinderij", waar recreatie „geteeld" wordt. De opgehoogde kas, een rij caravans en de heer Warmenhoven, die nu in groente, met lorry's en lieren bezig is. (Van een onzer verslaggevers) LEIDSCHENDAM. Tuin der Izaak Warmenhoven uit Leidschendam wil zijn boterham wat gemakke lijker verdienen. Alhoewel hij van een mooi vak spreekt, heeft Warmen hoven er geen trek meer in om zeven dagen per week en vijftien uur per etmaal in zijn kassen aan de Veurse Straatweg te ploeteren met kroppen sla, tomaten en komkommers. Izaak Warmenhoven wil een man van de recreatie worden. Bezitters van cara vans en jachtjes kunnen zijn kassen enteren. Sla, tomaten en komkommers moeten daarvoor het veld ruimen, ook al zwoer de vader van Izaak, dat zijn grond vanaf 1915 alleen met tuindershanden en -voeten betreden mocht worden. De kentering in de gedachten van Izaak Warmenhoven vond zo'n drie jaar geleden plaats. Door zijn verse eierverkoop had deze tuinder de Voorburger B. Ker sten naar zijn kassen gekregen. Kersten liep op dat moment met bouwplannen voor een ca ravan rond. Er kwam een ak koordje en de enthousiaste Voorburgse doe-het-zelver kon in het ketelhuis van Warmen hoven terecht voor de bouw van die caravan. Het bekende lampje begon bij Izaak te branden. „Tuinders, die er niks bij hebben, zitten mooi op apegapen", zegt de 42-jarige Warmenhoven nu. „Als je het niet goed doet, we ten ze altijd iets van je te zeggen. Maar wat is goed? Ik ken op Stompwijk een tuinder, die in een huis van anderhalve ton woont en 's winters naar de bijstand gaat. Dat is ook een manier van werken. Ik ben blij dat ik wat eerlijker ben. Ik was nog groen achter mijn oren, toen ik al met mijn neus tussen de sla werd ge drukt. Dat geeft helemaal niet, want ik voelde meteen dat het om een mooi vak ging. Maar je werkt je rot. Je moet investe ren, steeds opnieuw blijven in vesteren, maar de groente doet he(; niet meer. Het is toch ze ker redelijk dat je een beetje betaald wordt." „Elke tuinder heeft recht op eten. En lukt hem dat niet, ook al helpen vrouw en kinderen flink mee, dan ga je piekeren. Er is een manier waarop het geld in je handen wordt ge- Izaak Warmenhoven: „Meer verdienen in minder tijd". gooid. Probeer dat niet uit en blijf je tuinder, dan ben je voor mij geschift. Een stuk van mijn kassen heb ik laten ver- Kleine bootjes en jachtjes zijn me hogen, zodat er caravans naar net zo lief. Als ze maar niet binnen kunnen. Acht op een hoger zijn dan tweeëneenhalve rij. Op die duizend vierkante meter, de lengte geeft niet. De meter krijg ik er driehonderd prijs daarvan is vijftien gulden Gemeente Leidschendam steekt stok voor plannen De heer I. Warmenhoven is volgens de gemeente Leidschen dam te snel van stapel gelopen met zijn plannen om caravan- en recreatieboer te worden. De grond, waarop Warmenhoven zijn in het bijgaande interview ideetjes ten uitvoer wil bren gen, blijtot bij nader inzien niet zo eenvoudig van bestemming te wijzigen te zijn. ,,Het is agrarisch gebied. Dat moet het vooralsnog blijven", zegt de gemeente. ,,Als iedereen maar op zijn eigen houtje de bestemming verandert, worden de lan derijen straks bij elkaar één lappendeken. Dat moeten we voorkomen. De heer Warmenhoven is onlangs bij ons geweest en heeft mot twee wethouders over zijn bedrijf gesproken. Ook al gaat het slecht in de tuinbouw, we kunnen niet toe staan dat iedereen maar ingrijpende alternatieven realiseert. De kassen moahten bijvoorbeeld helemaal niet opgehoogd worden zonder bouwvergunning. Die heeft de heer Warmen hoven ook niet. De caravans en bootjes die hij nu al in de kassen heeft staan, mogen er deze winter blijven staan. Maar van het voorjaar moeten ze er onherroepelijk un't. De heer Warmenhoven zal dan weer moeten tuinen. Volgend jaar mag hij geen nieuwe contracten afsluiten", aldus een woordvoer der van de gemeente Leidschendam. HUUROMBUDSMAN CHRIS ROSIER: lERSWOUDE Het gesprek let Chris Rosier had ongeveer week later plaats dan oor- inkelijk de bedoeling was. oorzaak: de ombudsman van :erswoude is erg moeilijk te reiken. Hij heeft geen tele- werkt de ganse dag in m Haag bij Philips en in dat Ifde gebouw gebeurt ook iets In defensie. Zodoende. Toen k praatje eindelijk rond was ki me[ h 2el[de s00rt wonjn. eek het breder van opzet te - jn. Behalve Rosier verscheen woningproblematiek?" Vandaar dat Rosier huurombudsman wordt. Rosier: „Ik geloof dat dit vooral nodig is vanwege de huur- harmonisatie. (het optrekken van de huren van oudere, niet meer gesubsidieerde huizen, naar het huidige peil. Dat kan via een toeslag op de toegestane 6 procent huurverhoging. De huur wordt bepaald in vergelij- ik Theo Schouten, voorzitter |n de Partij van de Arbeid in zerswoude. Net als Rosier idelijk van de Nieuw Links- :hting. Uiterlijk: wie-doet- •wat?,kleding en Van der snorren-op-bescheiden-for- iat maar ook qua denktrant, iden bijvoorbeeld dat Nieuw iks niet ingekapseld is. „Als tien van de 24 zetels in een ituur hebt ben je niet inge- iseld maar heb je een aardig lultaat behaald". voor de hand liggende ag, over het Hazerswoudse datief: wat is dat voor een budsman die alleen via aller- omwegen bereikt kan wor- i? Het antwoord: voorlopig glimlach. Maar dan: „Ach, is in een plaats als Hazers- 'de toch niet zo'n punt. Het iein, dus je wipt 's avonds zo aan. En bovendien kan het tijbestuur gebeld worden", ombudsmanidee is natuur- niet nieuw. Er zijn in dit ombudsmannen. Practisch maal PAK-mensen. Gevolg het feit dat de Partij van Arbeid zo graag een actie lij wil worden. Ieder Kamer- "teft een eigen rayon en be- zijn acties voor met de lsen aan de basis. Schouten: zitten in Hazerswoude vol- omvorming tot actie leent zich op dit nogal eens. Reden voor Schou ten om op te merken: „Denk nou niet, dat het allemaal ge beurt onder het mom van eerste lid van de PvdA, en dan zullen we jou eens even helpen".,,He lemaal niet, we willen alleen een brok informatie bieden, dat de mensen tot nu toe te weinig bereikt heeft. Kijk", zegt hij nippend aan een ouwe klare, „de diepere achtergrond is na tuurlijk dat wij de mensen wil len betrekken bij wat er om ze heen gebeurt. Ze weten te wei nig. Ik merk dat ook in m'n werk. Ik zit bij de stichting Burgerschapskunde. Daar pro beren we de mensen via cursus sen inzicht te geven in het maatschappelijk gebeuren. We hebben op het ogenblik 2700 raadsleden die meedoen. Het ni veau is ontstellend laag. Van een begroting, om maar eens wat te noemen, weten ze totaal niets af. Het is echt hoog tijd dat er eens een beetje meer kennis van zaken komt op dit gebied. Maar dan moet je de mensen er eerst bij betrekken. Vandaar dat gedoe van ons. En dat gaat op meer plaatsen gebeuren". pas nog op een vergadering en toen vroeg ik aan Van Aken, of hij in Leiden ook zoiets van plan was. Toen zei hij dat hij het niet zo erg rond te hebben in Hazerswoude en dan raken de mensen vanzelf wel een beetje meer bij het ge beuren betrokken. En dat", hij priempt zijn wijsvinger in de lucht en grijnst, „is toch het doel waarnaar wij streven". NIEKJAN VAN RESTEREN J. Schoonderwoerd; Bianea Astrid Margritta, dr. van M. Leiseboer en G. A. H. de GuljtenaereHarrlët Na talie. dr. van H. Schelhaas en W. S. van Nes; Marco, z. van J. J. JPlanje en J, Deurhof; Casper, z. van C. Kleiman en G. E. Aimbagfsheer. OVERDEDENDörlandt, Johannes Bartholomeus. echtg. van Zandbergen nok (22). ERJ Arlenr HAZERSWOUDE Elisabeth Hcndrika van Josephina Edlth (24); Wolswljk, AI- bertus Wilhelmus (26) en Wijsman, C. Maria Aidriana Catharlna (23). (23) LISSE GEBOREN; Diana, d. v. R. L. van Kooten en J. Westerink; Pa- 1 A. trick M. J.. z. van M. C. van der Raem- Voort en Th. Andeweg; Mildred, d. >reman; 'an de Wetering; Apgellque E._, 'd. Zwaard en M. van Mechelen: K. K WASSENAAR Geboren: Marco A C. z.v. A. J. Zlerlkzee en J. W. N Lelieveld, Ellen J. d. v. J. W. Belle kom en A. M. W P. van Bree, Hei drlk W., z. v. L. W. J, Duiker en E. de Nle Johannes Th. N.. z. i T. N. J. Parlevllet en F. Snijder HUWELIJKSAANGIFTEN: Van Duijn, Jacobus EVerardus Hendrlikus (24) en Cok Hendrika (25); Van der Vel den. Johannls Jillls (34) en Van Veen. Celia (23). Elisabeth Maria 019)Van lil den) en C. W. Zonneveld, J. W. Rietveld en J. de Waard, A. J. I nkamp en J. K. Fabei ders; Louise, d. van E. J. Wigehert en A. J. van Noort. ONDERTROUWD: P. W. G. Homan Getrouwd; M, Verhage en M. C. Koe - - -- - i; G. P. v. d. B. C. Evertse e wen. N. Bunsch- C. Visser en G. en P. M. E. v. d. Voorn; beek en A. Waschlowski, Horsman en C. de van der Does, J. W. van dor Velden en Jkvrwe M. L. 1. van der Wyck. L. P. Willing en M. A. Kosman, J. Jlng. T. de Jagei gen. Red.). Het twistpunt is juist die vergelijking. Dat is een rekbaar begrip dat de verhuur- 1 ders nogal eenvoudig naar hun hand kunnen stellen. Dat wordt gestimuleerd door de onwetend heid van de huurders. Ze ken nen de begrippen niet. Ze den ken nog steeds van; „als de mi nister het zegt zal het wel zo wezen". „En daar willen wij wat aan gaan doen", zegt Schouten, die trou wens toch erg veel aan het woord is. „De mensen die in de betrokken huizen wonen krijgen een foldertje waarop precies staat hoe die harmonisatie werkt (Rosier laat het zien). y Daarna kunnen we de werkelij- ke verhoudingen taxeren. We zitten nu eigenlijk nog een beet je te gissen. We weten niet wat er los komt, hoe de problemen liggen". „Maar", zegt Ro sier,,,ik heb verschillende hulp bronnen om de onvoorziene din gen op te vangen. Mocht er te veel werk zijn dan zijn er men sen genoeg die bij kunnen sprin gen. Voor erg moeilijke proble men kur.nen we terecht in de Tesselschadestraat (het partij secretariaat in Amsterdam. Red.). Als er plaatselijke kant jes aanzitten kunnen we ons raadslid Piet Oosterhoff inscha kelen". Vergeet Kombrink „Nee, echt", (hij neemt nog eens niet", vult Schouten aan, „Hij een slokje) „het gaat lekker speciaal belast met de huur- draaien nu. We hopen over een HAZERSWQUDE Chris Rosier (links) en Theo Schouten (rechts) „Dat zal hij wel niet zo bedoeld hebben", sust Schouten. „Ik zou het in ieder geval niet zo best begrijpen. Ik denk dat het er in Leiden ook komt. Maar dan in teamvorm. Vrijdagavond komt Max van der Stoel weer naar Leiden, hij is de man van de PvdA in dit gebied, en dan zal het wel weer ter sprake ko men". 'j nent beter voor actie dan de zaken". Het woord partij valt half jaar de huurzaken goed Partij van de Arbeid tot actiepartij. Rosier is huurombudsman per vierkante meter. Hoevee mensen zitten niet te schreeu wen om een geweldige stal ling. Natuurlijk zit daar handel in meer dan die sla en tomaten Je voelt je ineens weer mens worden. Je hebt weer tijd vooi jezelf. Denk nu niet dat het bij mij allemaal zo'n luxe boel Is. Voorlopig is het allemaal nog op z'n Jan boeren fluitjes. Wat geeft dat? Het is maar 't eerste jaar. Er staan al wat caravans en er komen er nog meer. Met de bootjes gaat het net zo. Maar het is omschakelen. Je moet dat werk helemaal leren. Als het dit jaar goed gaat, gaan we daarna nog wat uitbreiden ook. Dan komt er nog een kasje bij. Het gaat mij niet om snel de centjes binnen te krijgen, het gaat erom, dat mijn bedrijfje goed gaat draaien. Dan ben ik al tevreden. Kijk, mijn vader was weesjongen en die zei altijd: „Ik heb niks, dus jullie krijgen ook niks". Dat accepteerde je. Maar moet je jezelf dan maar nu tekort blijven doen? Dat dacht ik ook. Luister goed, het wordt hier echt geen nette club. Geen mooie tegels en alle gemakken. Als de mensen hier hun wa gentjes kwijt willen dan leg ik wat planken neer en de cara vans komen op harde aarde te Rommelen Maar de mensen mogen hier ook wat komen rommelen aan hun eigendommetjes. Ze mogen ko men wanneer ze willen. Regels ken ik niet. Ze modderen maar aan. Ik geloof dat men dat ook wil. Waarom zou je nou alles gaan voorschrijven? Van mij mogen ze alles. En in zeuren ben ik slecht, dus zie ik het allemaal niet zo nauw. In mijn hart blijf ik natuurlijk tuinder. Maar het belangrijkste voor mij is dat ik straks geen zorgen meer heb", aldus de theorie van Izaak Warmenho ven, die net bezig is om zwaar- verroeste moeren van een spoorwegrail los te wrikken ten behoeve van het in- en uitrijden van de vaartuigen, die via een lier de kas binnen komen. Warmenhoven woont met zijn vrouw en vier kinderen terzij de van de grootste kas op het een bunder grote stuk grond. Aan de Vliet, landelijker kan •het niet. De rust die er heerst heeft een verademende uitwer king. Maar om de kassen van Izaak te vinden aan de Veurse Straatweg 290, zul je eerst een driehonderd meter lang hobbe lig weggetje, dwars door wei land en koeleneenheden over moeten. Het is provisorisch ge asfalteerd. Twee hekken, die je steeds open en dicht moet dóen als je erdoor wilt, onderbreken deze rustieke toegangsweg. Factoren die zeker charme heb ben en die Warmenhoven gaat proberen uit te buiten. Hij deed dat al voorzichtig op an dere wijze. In een ruimte bij het ketelhuis, dat nu ook wer keloos komt te staan, oefenen jongelui van een beatband. i een hok, waar Izaak vijfhon derd kippen hield („Dat brachl ook geen moer op") komen nu zondags kunstenaars en hippie! in de dop om zich te verpozen. Warmenhoven laat ze huil gang gaan. Ze betalen huur eit daarmee uit. Pretpark spelen en belangrijke rol bij het omvormen van de Hazerswoudse Schouten partijvoorzitter. Deze Leidschendamse tuindel vindt dat de door hem gehuur' de grond al aardig op een preti park gaat lijken. Het begin 1| zeker gemaakt. Warmenhove! is blij. Hij hoopt van gansel harte dat hij de komende jarei in plaats van tussen sla ei komkommers, tussen de men' sen komt te zitten, die hi graag zijn diensten zal verko pen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7