t I VPRO wijdt serie radioprogramma's aan Schilderswijk Langdurig afscheid in DeSica's Eindstation TV vanavoni morgei Radio vanavond morgeip UIT DE KUNST Terugblik Omroepwet in studie Hou het scherm in 't oog PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 OKTOBI Dsi NEDERLAND I NOS 18.45 uur: Fabeltjeskranl 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Van gewest tfl 19.50 uur: Toeristische t •20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Pol. partij 20.30 uur: Stazione Term •21.35 uur: Stroming 22.05 uur: Den Haag va 22.10 uur: Studio Sport 23.10 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Fabels van F 19.15 uur: Operatie zee- 19.30 uur: Nancy, t.v.-sei •20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Kleren maken film 21.50 uur: Hotclub '71 CVK 22.05 uur: Kenmerk 22.30 uur: Journaal NEDERLAND NOS •18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VPRO 19.05 uur: Popeye film 19.11 uur: Kinderboek het jaar 19.35 uur: Jeremy, jazz •20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Berichten uit samenleving 20.30 uur: Charley Chapl Hoffmans ver i Gesprek met jhr. De Braai 22.20 uur: Rita Rio, mui <22.30 uur: Leerhuis (IKC •23.00 uur: Journaal it h NEDERLAND II NOS Fabeltjeskrant 1,1 18.55 uur: Journaal TROS 19.05 uur: Zorro, film •19.30 uur: De laatste sp documentaire •20.00 uur: Journaal •20.21 uur: Mission impos^pij t.v.-serie •21.10 uur: Omnibus The Golddiggelker 22.25 uur: The New Seejant muziek 22.40 uur: Journaal •22.45 uur: Ter visie HILVERS1 16.00 (S) AperitiefJ gramma. 18.30 Nieuws, gevraagde gewijde n kerk vandaag: nietu taar. NOS: 19.10 Program: blinden en slechtziende baar Kunstbezit. 19.31 dagavond-muzietanagazlne. 1 poriage van de voetbal Sp aria-Rode Ster BelgraJ Lichte grammofoonmuzleld ZONDER NAAM: 22.35 I van de Bond zonder Naf 22.30 Nieuws. 22.40 Den I daag. 22.50 tS kunstkroniek, muziek van ei; 24.00 Nieuws. HILVERSUM n 06.00 Nieuws. 16.11 Actuaül Uitzending van de Party beid. 18.30 (S) Klink Kla* nonsens. 19.30 (S) Licht zangsolisten. 20.00 Nieuws. 1 karwei: gevarieerd regia eeg gramma uit Drachten. Popsmuk: musici pralen o and werk. 21.45 CS) Koloriet: kleurig muziekprogramma Serenadeklassieke rnuzl Mededelingen. 23.00 Nieu t Actualiteiten. 23.20 IS) RJ nke Magazine. 23.554M.00 Nieuw n BELGIë 324 M 18.00 Nieuws. 18.03 Voor ten. 18.15 Lekenmoraal er 18.45 Sportmagazlne. 16.55 ziek. 23.00 Nieuws. 23.10 Radio. 23.40-33.45 Nleuwr HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 1 de woord. 7.07 lS) Prei klassieke muziek (gr.). 7.3 dra 7.41 Hier en Nu: actualiU rug (S) Preludium D: sem (gr.). 8.10 (S) Te I nge juuiiejv Vfii.i. o.iv w IC 1 damus: gewijde mui™ Nieuws. 8.41 (S) Podium ituu vrouwmaatschappl j-üi 9.10 (S) Gelders orkest i klassieke muziek (opn.). 1 lelijke liederen (opn.). 10.' radio. 10.30 NUeuws. 10.33 I leven een programma 8.02 De H ugo ren Show. 9.00 Nieuws, nine, met nieuwe pil Nieuws. 10.03 Robbie Da3«-,r EO11.00 Nieuws. 11.® sound, een muulekprogr ciaal voor jonge mn^eha 12.00 Nieuws. 12.03 Van twee: KRO's pauzflX 'r v (13.00 Nieuws. 13.0J Rsi alt Toneeldebuut van Willeke Alberti Willeke Alberti heeft onder grote bijval haar debuut op het toneel gemaakt in „Twee op de wip," waar in zij met de reeds gerou tineerde Jeroen Krabbé de hoofdrol speelt, ^let Amerikaanse stuk van William Gibsen werd tien jaar geleden reeds in ons land gespeeld. Voor ons land heeft Willy van He- mert voor de bewerking gezorgd, aangepast aan het huidige Nederland. De handeling is verplaatst naar Amsterdam. Vele bloemen werden na de première op het toneel gezet, speciaal voor Wille ke Alberti, die vooral ex celleert in de liedjes die zij in dit stuk samen met Jeroen Krabbé zingt. Na de voorstelling werd de plaat met de liedjes geïn troduceerd. Wandelconcert In vijf studioruimten, die de VARA aan de NOS ter beschikking heeft gesteld, wordt vrijdagavond een muziekevenement gehou den in het kader van de concertserie „Signaalmu- ziek van eigen tijd." Het wordt een wandelconcert, waaraan vijf ensembles (waaronder twee buiten landse) meewerken. Tij dens dit concert, dat om half acht begint en door het publiek gratis kan worden bijgewoond, zal een nieuw werk van Ton de Leeuw in première gaan, zijn compositie „Spatial Music 2," dat in opdracht van de NOS is gecomponeerd. Songfestival Het Eurovisie-songfestival 1972 zal gehouden worden in Edinburgh, de hoofd stad van Schotland. De winnaar van 1971 Mo naco heeft de organisa tie van het komende festi val niet op zich willen ne men wegens gebrek aan faciliteiten. Het festival wordt in maart gehouden. Kees de jongen De toneelgroep Centrum zal op 2 en 3 december in Belgrado voorstellingen geven van Kees, de jon gen. Het is mogelijk, dat Centrum op 4 december ook nog in Zagreb speelt. Het optreden in Joegosla vië is mogelijk door fi nanciële steun van het CRM. Gouden plaat De Franse chansonnier Jac ques Brei komt op dins dag 26 oktober in zijn pri- vévliegtuig naar ons land om aan Liesbeth List de gouden plaat te overhan digen, die gevuld is met door Liesbeth gezongen liedjes van Brei. Plaats van feestelijke handeling zal zijn kasteel Groene- veld tussen Bussum en Baarn. (Van onze radio- en t.v.-redactie) Met ingang van vrijdag a.s. start het radioprogramma „VPRO- vrijdag" met een serie uitzen dingen, waarin de Haagse schilderswijk centraal staat. Deze zullen gedurende elf we ken tussen 7 en 8 uur worden uitgezonden, met als feestelijke afsluiting een directe uitzending van vier uur tot half negen van uit de wijk op oudejaarsavond. Het project wordt verzorgd door een team, bestaande uit Niko Haasbroek, die met de coördi natie belast is, Jan Haasbroek en Bob Visser, die het meren deel van de reportages zullen verzorgen, en Jan Bierhoff, die als service-man fungeert. De redenen voor „VPRO-vrijdag" tot een intensieve benadering zijn tweeërlei: allereerst het verkennen van de mogelijkhe den tot minder fragmentarisch radiomaken. Zodat niet enkel wordt opgetreden als journalis tieke brandweer, wat betekent dat de radiomaker bij het pro grammeren los kan komen van de zuigkracht van de actualiteit. Hiernaast wil men ook meer gaan letten op het werkelijk ef fectief maken van het program ma en het niet te laten bij het louter verstrekken van informa tie. Daartoe zal bij het pro gramma een service-man wor den ingeschakeld, die voor de duur van de serie beschikbaar is voor vragen, problemen en wensen van de schilderswijkbe woners. Deze zal tijdens iedere uitzending op een adres in de schilderswijk te bereiken zijn. Hiermee samenhangend bestaat het plan om een aantal VPRO- leden te betrekken bij het voor bereiden, samenstellen en bege leiden van het project, zodat deze enerzijds een bredere zin aan hun lidmaatschap kunnen geven, anderzijds de „lange arm" van de programmamaker vormen: zijn steun- en kontakt- punt in het betreffende gebied. Om een indruk te geven van wat binnen deze serie o.m. aan de orde komt: er zal een uitzen ding door de schilderswijkers zelf verzogd worden; uitgebrei de aandacht verder aan de sa neringsplannen rond het Oranje- plein; kinderen die vertellen over het leven in him straat, een schets van de onderwijssi tuatie in de wijk, een confronta tie tussen de gemeente en verte genwoordigers van de schilders wijk over de saneringsproble- matiek. Bovendien iedere week een onderwerp waarin het aar dige van de schilderswijk, de markt, de cafe's, het vereni gingsleven naar voren gebracht wordt, uiteraard afgewisseld met gezellige muziek. VPRO-vrijdag verwacht van deze werkwijze voornamelijk dat het landelijke denken over de schil derswijk wat in positieve zin wordt omgebogen. Maar ook dat de bewoners er zelf profijt van trekken. Er een stimulans in vinden om wat aan hun positie te gaan doen; eventueel zich te gaan organiseren voor een ef fectievere belangenbehartiging. Het schilderswijkproject maakt deel uit van de plannen van VPRO-vrijdag om vrij perma nent op deze wijze een deel van het programma te vullen. Zo werd er afgelopen zomer reeds uitvoerig aandacht besteed aan Zuid-Limburg en staat voor het begin volgend jaar een project over de Rotterdamse haven op stapel. Het programma over de schil derswijk van VPRO-radio is te beluisteren elke vrijdag tussen 19.00 en 20.00 uur op Hilversum 2. Luisteraars en vooral de be woners van de schilderswijk hebben de mogelijkheid om di rect te reageren op uitzendin gen. Zij kunnen dit doen elke vrijdag vanaf 19.30 uur op het adres Rembrandtstraat 370 te Den Haag. Men kan ook schrif telijke reacties zenden en wel naar VPRO-vrijdag, postbus 11, Hilversum. KRO moet meer doen aan begeleiding van gelovigen Van onze radio- en tv-redactie De dekenale werkgroep geloofsbe- geleiding voor volwassenen in de Zaanstreek heeft een brief geschreven aan de K.R.O., waarin gezegd wordt, dat deze haar mogelijkheden om via ra dio en televisie de Nederlandse katholieken te begeleiden bij hun geloofsbeleving niet ten vol le benut. Men uit met name kritiek op Brandpunt en Riskante Kerk, hun kritische optreden doet soms geforceerd aan, in die zin, dat men vooral zorg heeft voor het meest progressieve stand punt. Zij menen, dat er onder een grote groep katholieken een duidelijke behoefte bestaat aan een goed programma voor ou ders en hun schoolgaande kinde ren; een programma voor vol wassen over eigentijdse kateche- se; meer kon takt met een regel matig in beeld komende bis schop, die namens het episco paat het kontakt onderhoudt met de gelovigen en die op evenwichtige wijze de „gods dienstige handijzers toelicht". De programma's zouden vooraf dienen te gaan door in het pro grammablad Studio een kort artikel af te drukken met kort artikel af te drukken met verwijzing naar de H. Schrift en de nieuwe katechismus. De Franse pianist Claude Helffer concerteert op zondagmiddag 31 oktober in Diligentia te Den Haag als eerste in de reeks Ka mermuziekserie. Hij zal werken van Mozart, Beethoven, Schu bert en Debussy spelen. Het toneelstuk Vrijdag van Hugo Claus zal in de bewerking van Christopher Logue op 23 novem ber in het theater „Upstairs" van het Royal Court Theater te Londen zijn Engelse première beleven. In het seizoen 1969-1970 oogstte de Nederlandse Comedie veel succes met dit spel. Het zit ons al een paar dagen dwars en daarom beginnen we er nu onze „terugblik" mee: de NCRV heeft een nieuwe „tune" die elke uitzendavond inleidt. Die tune is een afschu- welijk-klinkende verbastering van Bachs vierde Brandenburg- se Concert. Elke NCRV-avond begint met iets dat ons door merg en been snijdt. We begin nen de NCRV erom te haten! De door ons gehate omroep lever de gisteren een Stiefbeen-afle- vering die mede gezien Rien van Nunens handicap uitzonder lijk goed kan worden genoemd. Dat kunnen we niet zeggen van „Hier en Nu", de NCRV'se nieuwsrubriek die zo graag „anti" wil zijn. Voorbeeld: de „milieu-beurs" in Utrecht. Daar exposeren fabrikanten die „tegengif" bieden tegen de aanranding van de milieu hygiëne. De aanpak van Hier en Nu: protest tegen die bieders van „tegengif". Motief: milieu-ver vuiling is een dankbaarder on derwerp dan milieu-verbetering. Onze mening: Hier en Nu slaat op hol om populariteit te ver krijgen door een negatieve in stelling. Dit in de wetenschap dat ergens-tegen-zijn „in" is. (Van onze radio- en tv-redactie) UTRECHT Bestuur van de P.v.d.A heeft een commissie in gesteld, die moet nagaan in welk opzicht de ervaringen met de omroepwet moeten leiden tot een herziening van deze en/of de uitvoering ervan. Daarbij is de kanttekening gemaakt, dat het beoogde democratische plu riforme bestel met verzekerde vrijheid van meningsuiting en erkenning van de gezamenlijke verantwoordelijkheid, met uit sluiting van de commercie, tot zijn recht kan komen. Voorzitter van de commissie is Jan Nagel, medewerker van de VARA en vertegenwoordiger van het par tijbestuur in de commissie. Het Nedersaksisch Jeugdsymfo- nieorkest zal op zondag 31 okto ber in de Scheveningse Kurzaal een concert geven met werken van Stravinsky, Mozart, Busch- mann en Beethoven. De twintig jarige Bern Goetzke treedt als pianosolist op. Het orkest op. Het orkest staat onder leiding van Hans Herbert Joris, diri gent van het Staatstheater van Hannover. Kleren maken j^e j die met film noch met goede UG TTlCLll smaak iets te maken had. Ned. II. 20.21 uur. De thans 70-jarige Italiaanse ac teur en filmregisseur Vittorio de Sica vestigde kort na de tweede wereldoorlog zijn reputatie met de film „Fietsendieven" ge maakt in de door Visconti met „Ossessione" ontworpen zoge naamd neo-realistische stijl. Acht jaar later was er bij De Sica van dat hele neo-realisme niets meer te bespeuren. In de uit 1953 daterende film „Stazione termini" gaat hij zelfs bedenkelijk de melodrama tische kant uit in een lang, traag verlopend afscheid tussen een jonge gehuwde Amerikaan se vrouw (Jennifer Jones) en haar minnaar (Montgomery Clift) voordat zij naar Amerika vertrekt. Het besluit van de vrouw staat vast. De minnaar tracht haar tot andere gedach ten te brengen en de rumoerige omgeving Rome's station maakt een intiem gesprek on mogelijk. Met lange dialogen en veel close-ups wilde De Sica deze situatie naar een climax drijven, maar onderweg begint de belangstelling van de toe schouwer toch wel te tanen. Ned. I. 20.30 uur. Wie niet de moed kan opbrengen om anderhalf uur naar deze lang uitgesponnen dialoog te luisteren is er altijd nog op het tweede net de onvervalste Ne derlandse dijenkletser „Kleren maken de man" uit 1957. Film producent Hans Boekman, die toen juist een artistiek succesje had geboekt met de verfilming van „Ciske de rat" keerde met lit werkje terug naar de oubol lige leut in een verhaal over een jongeman (Kees Brusse) die met als enig bezit een rok- kostuum carrière probeert te maken. Als regisseur trok Boek man de toen reeds 67-jarige Georg Jacoby aan, maker van talloze komedies rond zijn toen ook niet meer zo piepjonge echt- Van gewest tot gewest Vanavond een reportage over en kele milieu-aangelegenheden die in Overijssel spelen: vervuiling van de kolken langs de IJssel en het lozen van kwik. Verder een beeld van de stad Gronin gen en een reportage over de nieuwe geluidwerende schei dingsmuur. Ned. I 19.05 uur. Studio Sport Aandacht voor de komende toer nooien om de Europese bekers. Wat zullen ze doen; Olympique Marseille—Ajax, Dynamo Boe karestFeijenoord, SpartaRo de Ster, FC Den Haag—Wolver hampton en Real MadridPSV? Ned. I 22.10 uur. Operatie zeeotter In de zomer 1968 zijn hele kolo nies zeeotters overgebracht van Amchitka naar kreken in Alas ka waar meer voedselbronnen voor hen zijn. Ned. II 19.15 uur. Nancy Nieuwe serie films over het meis je Nancy, dochter van de Ame rikaanse president, en een jonge dierenarts die toevallig verliefd op haar wordt maar niet weet wie zij is. De eerste aflevering heet „Dierenarts gevraagd". Ned. II 19.30 uur. Met genoegen zagen we de af levering van „Arsène Lupin". Die was ditmaal van Neder landse (NCRV)-makeiij en on der regie van Paul Cammer- mans werd het een aflevering die goed paste in een reeks die „gebruiks-t.v." biedt waar vrij hoge kritische eisen aan gesteld kunnen worden. De aflevering lag overigens al een tijd „op de plank". Het zou de NCRV gesierd hebben als ze gemeld had hoe haar aandeel in deze internationale reeks in an dere landen beoordeeld was. Jammer dat de NCRV daar niets over losliet. Op de traditionele liedjesbeurs in hotel Gooiland te Hilversum hebben artiesten en tekstschrijvers uitgebreid in eikaars vaarwater ge zeten. Wederzijds werd geprobeerd er beter van te worden en gezien de opgewekte gezichten is dat ook nu weer gelukt. Rechts de Wama's, die in opperbeste stemming een liedje uitproberen. Boven een gelegenheidsgroepje met Sylvia Alberts, Lia Karon, Frank Sanders en op de voorgrond Nico v. d. Linden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2