Gewapende overval: buit 130.000 gulden NS WIL MEER VERVOER ROND DEN HAAG-LEIDEN Bloedig weekeinde Anti-inflatie niet alleen via lonen NKV-voorzitter Mertens 63e jaargang, no. 18.520" MAANDAG 18 OKTOBER 1971 12, Leiden, postbus II, telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M- Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P- M. Heruer i (exc. B-T.W.) f 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ1,63, maand 6,95, kwartaal 20.65. laar 180.15. Per post' I 23,95, per jaar 94,55. SELECTIE TV-PROGRAMMA Televizier Magazine besteedt aan dacht aan de bouw van een veel omstreden Statenzaal bij het ge bouw van Provinciale Staten in Den Haag. Verder zigeuners, de zaak Bormann en beelden uit Bengalen. WIND EN REGEN Veel bewolking met op de meest< plaatsen tijdelijk regen. Matigt tot krachtige, aan de kust hard* wind uit zuid tot zuidwest. Min. temp. ongeveer 9 graden. Max. temp. omstreeks 14 graden. fDEN HAAG Twee mannen hebben zaterdagavond om- streeks kwart over zes een j gewapende overval gepleegd i in het zelfbedieningswaren- huis Konmar aan de Wal- j dorpstraat in Den Haag. Zij I dwongen de 55-jarige hoofd- j kassier J. Holtman, die juist op het punt stond de voor deur op het nachtslot te doen en naar huis te gaan, weer naar binnen te gaan en hun de sleutels en cijfercombina ties van twee brandkasten ter hand te stellen. Terwijl één van hen de kluizen van hun inhoud beroofde, in totaal 125.000 gulden in con tanten en 5 mille aan betaal cheques, moest de heer Holt man zonder te mogen omkij ken voor een tochtdeur knie len. Toen de twee mannen met hun werk gereed waren, sloten zij de kassier op in een kast en vertrokken. Zij zijn spoorloos. Het feit dat de mannen van een tweede brandkast afwis ten, duidt er volgens de poli tie op, dat zij op de hoogte moeten zijn geweest van de gang van zaken in het be drijf. De heer Holtman beschreef de man als een 30-jarig Indisch type, 1.80 meter lang, met snor en zwart slujk achter over gekamd haar. Hij droeg een blauwe regenjas, en hield in zijn ene hand een pistool, en in de andere een mes. Bovendien hield hij met één hand nog een wijnrode doek voor zijn gezicht. Hij dwong de kassier naar bin nen te gaan, voor een tocht deur te knielen en niet om te kijken. Zodoende kon de heer Holtman van de tweede overvaller niet meer vertel len dan dat het een korte ge drongen man was. Vermoe delijk een Engelstalige, om dat de Indische overvaller alleen maar Engels tegen hem sprak. Deze laatste dwong de heer Holtman cijfercombinatie en sleutel van de brandkast te geven. De korte gedrongen man haalde daarop het geld uit geldladen en kistjes. Ver volgens moest de kassier ook een tussendeur openen, die naar de tweede brandkast leidt. Overigens is het niet de eerste keer, dat het bedrijf de inte resse krijgt van inbrekers. Vorige week werd nog inge broken in de woning van een directeur, die boven de win kel woont. Dat leverde toen 4 k 5000 gulden op. En ook daarvoor is het bedrijf regel matig door inbrekers be zocht. geen noodlanding midden in stad. Het is publiciteitsstunt l een Chinese zakenman die jr gasten probeert te trekken zijn amusementscentrum gebouw in Tokio. Hij ft daartoe deze Convair op dak van zijn gebouw ge- atst. Het zal dienst gaan li als koffiebar. Vrees voor neer illegaal apentransport In een onzer verslaggevers [ERDAM Bij de Britse in- Itingendienst wordt gevreesd, de ontdekking van de partij kkelwapens op Schiphol op zichzelf staand geval is. beschikt over aanwijzingen, het Ierse Republikeinse Le- nog twee ladingen wapens t gekocht in Zurich en ichen. Deze ladingen zijn elijk al op weg naar rd-Ierland. al heeft de diverse politie- sten in West-Europa ge- rschuwd uit te kijken naar ngen tot illegaal wapen- sport. Surinamer ;edood door landgenoot rdam De 29-jarige Suri- er Rupert Ronald Rigters Amsterdam is in de nacht zaterdag op zondag met kogels doodgeschoten door 28-jarige landgenoot. Dit ge- de op de Nieuwendijk na caféruzie tussen beide Sudi- ers. Het drama op straat gezien door tientallen an- bezoekers, die met de ru de Surinamers naar buiten in gegaan. Irmoorde werd op een af- d van nauwelijks twee me- leergeschoten. ■h. dverteerders 3.00 uur NOORD-IERLAND BELFAST (Reuter-AP) Noord- Ierland heeft weer een bloedig weekeinde doorgemaakt: zes mensen hebben in ieder geval het leven gelaten. Een Britse onderofficier overleed gisterochtend in het ziekenhuis in Belfast nadat hij daags tevo ren door een onbekende aanval ler in het hoofd geschoten was. Daarvoor hadden vrijdag reeds Vereniging van „SS-kameraden" opgericht Rosenheim (Reuter) Vijfhon derd leden van de voormalige SS-divjsie Das Reich, die in 1944 het Franse dorp Oradour uit moordde, hebben in het Beierse Rosenheim onder het genot van bier en het zingen van liederen uit de oorlogstijd een conferen ce gehouden tot oprichting van een „vereniging van oude ka meraden". Kolonel Wisliceny uit Hannover, een van de nazi-offi cieren die de hoogste onder scheidingen kreeg, werd be noemd tot voorzitter van de ver eniging. Fischer beter in zesde partij BUENOS AIRES De zesde par tij in de finalematch van het kandidatentoernooi tussen de grootmeesters Tigran Petros jan en Robert Fischer is na 41 zet ten afgebroken. Fischer staat beter. De matchstand is op dit ogenblik 2y2-2l/2. De partij wordt vandaag voortgezet. Mor gen volgt de 7de partij Fischer heeft dan wit. \'a een uur spelen werden de 1000 toeschouwers opgeschrikt en deels verdreven door een stink bom, die een man in de grote speelruimte wierp. De spelers hebben van het incident totaal niets bemerkt. twee van zijn collega's het ven gelaten toen zij, gezeten hun geparkeerde wagen, vanuit een andere auto onder vuur wa ren genomen. Het vierde slacht offer viel in Londonderry: een Britse soldaat werd door een sluipschutter in zijn hoofd ge schoten. In Belfast werd een lid van de Ira dodelijk getroffen tij dens een vuurgevecht met de politie en gistermiddag liep een Britse militair in Belfast in een hinderlaag, die hem het leven kostte. De Britse oppositieleider Harold Wilson is van plan om premier Heath aan de tand te voelen over de onthullingen in de Sun day Times dat Noordierse geïn terneerden onderworpen worden aan folteringen en hersenspoe lingen om bekentenissen los te krijgen. De Noordierse premier Falkner ontkent dit. Oorzaak van hotelbrand onbegrijpelijk Eindhoven (ANP) Het gerech telijk onderzoek naar de fatale brand in ,,'t Silveren Seepaert" te Eindhoven heeft geen aan wijsbare oorzaak als bevredi gend resultaat opgeleverd. Alle theorieën moesten worden ver worpen. Ook aan de verklaring van de nachtportier, dat hij rond vijf uur nog een ronde heeft gemaakt en niets heeft ontdekt, wordt niet langer ge twijfeld. Onbegrijpelijk blijft dat zich in slechts enkele luttele ogenblik ken het vuur over het gehele gebouw heeft kunnen uitbreiden, zo wordt na het onderzoek ge constateerd. Pater M. Kolbe zaligverklaard ROME (KNP) Tijdens een plechtige eucharistieviering in de Sint Pieter heeft paus Paulus gisteren de zaligverklaring afge kondigd van pater Maximiliaan Kolbe. Onder de meer dan twintigdui zend gelovigen bevonden zich ongeveer tweeduizend Polen, die speciaal voor de zaligverklaring van hun landgenoot naar Rome waren gekomen. Bij hen was de nu 70-jarige Franz Gajownicek, voor wie pater Kolbe zijn leven in het concentratiekamp in Auschwitz heeft gegeven, toen hij zijn plaats innam in de hon gerbunker. Paus Paulus noemde pater Kolbe een voorbeeld en troost voor alle priesters, die momenteel in een crisis en onzekerheid leven, omdat Kolbe als een held zijn leven gaf als natuurlijk gevolg van het priesterschap. Schreiben voorzitter radikaleix Parijs (AFP) Jean Jacques Servan-Schreiber, afgevaardigde van Nancy in het Franse parle ment, is door het congres van de radikaal-socialistische partij gekozen tot voorzitter van die partij. Servan-Schreiber 'behaalde daarmee een verrassende over winning op ex-voorzitter Mauri ce Faure. Rap Brown aangehouden New York (Reuter) De militan te neger Rap Brown van de Zwarte Panters, die sinds mei 1970 door de politie werd ge zocht is zaterdagochtend vroeg gewond bij een gevecht met de politie na een overval op een bar in Manhattan. Brown is met twee schoten in de buik in ern stige toestand in een ziekenhuis opgenomen. De 27-jarige Brown was een van de vier mannen die aangehou den werden na de overval, waarbij de kas van de bar werd geleegd en het geld en de kost baarheden van de 25 klanten werden gestolen. Brown verdween in mei 1970 toen hij in Allicot City, Maryland, moest voorkomen op beschuldi ging van brandstichting en het opzetten tot geweld tijdens de ongeregeldheden van 1967 in Cambridge. Plaatsen Vrij voor Dames en Heren Gehuwden: Gev. Donderdag 8.30 u. Beginners: 2 nov. 8.45 u. evert castelein Rampendienst helpt vijfenzestig zigeuners Amsterdam (ANP) Zigeunerko ning Petaio is uitermate te spreken over de hulp, die de ge meente Amsterdam een groep van 65 voornamelijk Zuidslavi- sche zigeuners verleent. „Wij krijgen alle medewerking van de sociale dienst", aldus Petaio. Zondagmiddag bracht een be stelauto van de gemeentelijke rampendienst kleding voor de igeuners. Toen de groep, die al twee maan den onderweg is, woensdag in de hoofdstad arriveerde, was de fysieke toestand Van een aantal kinderen van dien aard, dat zij ter observatie in ziekenhuizen moesten worden opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Voor enkele miljarden guldens kunnen de Ne derlandse Spoorwegen in de komende tien, twintig jaren zorgen voor een aanzienlijke verhoging van het openbaar vervoer in de agglomeraties Den Haag en Leiden. Zij schrijven dit vandaag in een nota aan Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland, die donderdag moet beslissen over de Leidse Baan. Behalve de reeds bestaande plannen hebben de Nederlandse Spoorwegen op langere termijn de volgende ideeën in pet to: Verdubbeling van de spoorlijn Den Haag —Leiden tot vier sporen. Het plaatsaanbod op deze lijn zou dan toene men van 7000 tot 20.000 reizigers. Dit komt overeen met de capaciteit van tien rijstroken voor het wegverkeer in één richting. Een semi-metro tussen Leiden en Katwijk en tussen Lei- den-Voorschoten-Leidschendam en Den Haag. Bestaande plannen van de N. S. in de agglomeraties Den Haag Leiden zijn, zoals bekend: bouw van een derde perron Den Haag H.S.; frequentieverhoging tussen Den Haag-Leidep van zes tot acht treinen per uur in de spitsuren (1974), opening van twee haltes, een in Voorhout, een in Leiden (1975—1976), ingebruikneming van het Nieu we Centraal Station Den Haag in 1976. Omstreeks 1978 komt er nieuw agglomeratie-materieel en om streeks 1980 zal de Schiphol-lijn gereed moeten zijn. Maar, aldus de N. S., de regering heeft nog steeds geen fiat gegeven voor de bouw van de Schiphol-lijn. De nota is mede samengesteld voor de Noord-Zuidhollandse bus onderneming, die aangeeft, dat de mogelijkheden voor het bus vervoer in feite onbeperkt zijn. Op dit ogenblik forensen tussen hun woongebied elders en hun werkgebied Den Haag (exclusief randgemeenten) 60.000 mensen. Dit aantal zal volgens de N. S. in 1990 zeker 120.000 men sen zijn. Dagelijks rijden 95.000 mensen tussen Den Haag en Leiden over de weg (exclusief bus) en 25.000 per trein. Een verhouding van ongeveer 4 op 1. Dc N. S. en de N. Z.H. merken in de nota van vandaag op, dat he laas nog steeds niet duidelijk is of openbaar vervoer voorrang krijgt, ja dan nee. „Gedeputeer de Staten informeren rijkelijk laat naar de mogelijkheden van openbaar vervoer". Donderdag immers moet reeds over de Leidselbaankwestie beslist wor- Volgens N.S. en N.Z.H. kan de voorrangspositie van het open baar vervoer al verkregen wor den door een selectief gebruik van de personenauto te bevorde ren, de groei van het wegver keer af te remmen, door het niet aanleggen of door het uit stellen van weg-aanleg en door de rail veel meer dan voorheen te hanteren als „struktuurbepa- lend voor de ruimtelijke plan- Sylvester Magee overleden, de man die beschouwd wordt als Amerika's oudste i Magee werd geschat op 130 jaar. Van onze parlementaire redactie UTRECHT NKV-voorzitter P.J.J.Mertens heeft de onderne mers er voor gewaarschuwd, de ook door hen noodzakelijk geachte beleidsombuiging ter bestrijding van de inflatie niet alleen over de band van de loonmatiging te spelen. De on dernemers zijn met hun prijs stijgingen even grote inflatiema kers. Elk procent loonmatiging doet de winsten in het bedrijfsleven met 250 miljoen gulden stijgen, stelt de heer Mertens, en dat voor deel moeten de ondernemers niet voor zichzelf gebruiken, doch voor prijsverlagingen. In het verdere verloop van de be sprekingen tussen vakbeweging en werkgevers over het komen de loonbeleid, zou hierover meer duidelijkheid moeten ko men, aldus de heer Mertens vanmorgen bij de opening van de vergadering van de NKV- verbondsraad. Hij zei voorts, dat de bereidheid van de vakbe weging om bij de compensatie van de prijsstijgingen de in vloed van de indirecte belastin gen op die prijzen buiten be schouwing te laten, niet automa tisch ook voor 1973 geldt. De matigingsbereidheid van de vakbeweging is volgens de heer Mertens ook afhankelijk vai medewerking van topmensen uit het bedrijfsleven en van vrije- beroepsbeoefenaren aan de flatiebestrijding. In zijn openingsrede uitte de heer Mertens zijn ontstemming het feit, dat het parlement zich te weinig aantrekt van opvattin gen van de vakbeweging. (ADVERTENTIE) Filipino's willen bron aanboren in Nederland Ik heb dorst; geef jjj me te drin ken? Mensen in de Filippijnen leg gen de krant en de bijbel naast elkaar, en dan weten ze, dat de oproep van Christus nog altijd actueel is. Ze voelen de uitdaging van het evangelie in de problemen om hen heen. En ze weten, dat het om veel meer gaat dan om een glas water. Mensen in de Filippijnen, die u vanavond In het beeld krijgt, wanneer u kjjkt naar de KRO-TV om twintig over acht. Mensen van de kerk, Filippino'a en Nederlanders, die van bidden weten en van aanpakken. Mensen die bronnen willen aanboren in do bevolking zelf: moed, waar moe deloosheid dreigt en bereidheid om samen te werken, waar men op. zichzelf wil terugvallen. Mensen van de kerk, die fouten maken, ongetwijfeld, maar die ons vertrouwen en onze steun waard zijn. Ook dié onmisbare bronnen willen ze aanboren, in Nederland en daarbuiten. Het gaat om veel meer dan alleen geld, maar u weet, dat ook daar naar gezocht moet worden. Daarom wijzen wtf u b(j de nadering van Wereld missiedag op het centrale giro giro 8725 t.n.v. PMW te Den Ilaag Laaii Copes vaj» Catlenburch 127, mot vermelding: Wereldmissiedag 1971. Auto brak doormiddien (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het verkeer heefl het afgelopen weekeinde zekei acht doden geëist. In Tilburg werden twee personen gedood en twee ernstig gewond, toen hun auto met hoge snelheid te gen een boom reed en in tweeën In Utrecht werden twee bromfiet sers door vrachtauto's aangere den en gedood. Bromfietsers kwamen ook om het leven bij verkeersongevallen in Almkerk, Oisterwijk en Menaldumadeel. Een 9-jarig jongetje uit Den Hel der kwam met zijn fiets ondet de aanhangwagen van een trac tor terecht en overleed op weg naar het ziekenhuis. Een 6-jarig jongetje uit Utrecht werd ernstig gewond toen het bij Abcoude uit de trein viel. Hel jongetje moet in een onbewaakt ogenblik het portier hebben ge opend. Bevoorradingsschip Mebo I aan de ketting DEN HAAG (ANP) Ir. P.S.Heerema te Wassenaar, een van de geldschieters van Radio Nordsee, heeft-beslag laten leg gen op de Mebo I, het bevoorra dingsschip van het zendschip Mebo II. De Mebo I ligt in de haven van Scheveningen. Eveneens is con servatoir beslag gelegd op de gelden die Radio Veronica van plan was te betalen aan Radio Nordsee. Deze betaling van Ve ronica aan Nordsee maakt deel uit van de schadevergoeding die Veronica moet betalen na de bomaanslag op het concurreren de zendschip Mebo II. De heer Heerema zei, dat hij nog een vordering van enkele hon derdduizenden guldens op de ei genaars van Radio Nordsee - de Zwitsers Meisner en Bolier heeft. Acht doden in verkeer Tilburg In het verkeer zijn dil weekeinde tenminste acht men' sen om het leven gekomen. Met hoge snelheid is gistermiddag in Alphen (NB) een auto tegen een boom gevlogen, waarna hi| in tweeën brak. De 23-jarige be stuurder B. C. van Casteren ui> Baarle Hertog en de negentien- jarige J. F. Backx uit Alphei) werden op slag gedood.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1