Compost uit vuil is zo schoon dat biggen het graag eten „Als we het nil eens worden 1 moet de zaak maar barsten5 PAGINA 6 LEIDSE COURANT MAANDAG 18 OKTOl (Van een onzer verslag gevers) WIJSTER Elke nacht rijden in het Drentse Wijster die vuilnis treinen het VAM- terrein binnen. Zij storten hun inhoud op de belt en rijden leeg terug, zodat in de vroege morgen overal, waar de overlaadsta- tions gevestigd zijn, de lege wagons weer gereed staan om een nieuwe portie stads vuil in ontvangst te groeiend aantal ge meenten, want voor de VAM (Vuil Afvoer Maatschappij) lijkt het leven bij veertig te beginnen. Biggencompost als staalpillenvoor bloedarmoedige varkentjes. Ze zijn er dol op. schip vervoerd, nu verkoopt de VAM een deel van haar pro- dukten in zakken. Siertuincom- post (met turfmolm en kunst meststoffen vermengd), potaar de en zelfs biggencompost, waaruit bloedarmoedige pasge boren biggetjes de sporen-ele menten naar binnen slobberen, die ze voor hun gezondheid dig hebben: ijzer vooral; „Staalpillen" voor biggen i vorm van compost. Medicijn uit huisvuil. In Amerika neemt men nu al proeven om uit het vuil ook proteïne (eiwitten) voor veevoer te winnen, gaat het steeds meer de kant op van de volledige cyclus, de enige oplossing van het milieu vraagstuk. Zou alle huis- en industriêvuil van Nederland gelijkmatig over ons land verspreid den, dan betekende dit tot het jaar 2000 een ophoging twee centimeter. Dat zou zijds wel goed uitkomen, want het is ongeveer evenveel als de daling, die ons land ten opzich te van de zeespiegel ondergaat, maar aangezien vuil nu ei maal vuil is, zou op die man de bevolking van Nederland het jaar 2000 alleen uit ratten en vliegen bestaan hu dus maar goed, dat we vuilverwerkingssystemen schikken. De meer 'dan 1000 legale en de talloze clandestie ne vuilnisstortplaatsen moeten binnen de kortste keren dwijnen, willen we ons land bewoonbaar houden. Vuilverwerking kan op verschil lende manieren gebeuren. Composteren (dat is nu met 15 procent van de totale hoeveel heid in Nederland het geval), verbranden (20 procent) en be graven (10 tot 15 procent). De helft van alle Nederlandse vuilnis wordt dus nog niet werkt en dit is een zaak, die dringend om een oplos vraagt. Het duurst is verbran den en alleen de grote steden kunnen zich dit permitteren, waarbij zij te maken krijgen met groeiende problemen luchtverontreiniging en werking van het restant. Ziektekiemen Veertig jaar geleden reed de eer ste trein met Haags stadsvuil naar Wijster. Nu zijn er al 46 gemeenten, samen met zo'n an derhalf miljoen inwoners, die de schoonste weg ontdekt heb ben om hun vuil kwijt te ra ken. Reinigingsdirecteuren zijn maar wat content met dit systeem: elke avond al het in gezamelde stadsvuil weg uit de gemeente, geen problemen met opslag, vervoer of afwerking. Die heeft de VAM voor hen opgelost, 535 gemeenten Van 535 gemeenten gaat het vuil per trein naar Drente. Van de overige wordt het per auto aangevoerd. Uit omliggende ge meenten en ook uit het stads gewest Eindhoven, dat in het „filiaal" te Mierlo verwerkt wordt. Tot 1950 was het alleen Den Haag, dat van dit systeem (uniek in de wereld) profiteer de. Toen kwam Groningen er bij, waar een overlaadstation voor vier gemeenten gevestigd werd. In '51 volgde Zandvoort, in '58 Amersfoort, in '67 Har- lingen en van toen af (al is Den Haag er in '68 mee ge stopt) rees de vuilnisstroom al meer en meer. Schiedam, Leid- schendam, Zwolle, Delft, Hil versum, Den Helder, Apeldoorn en volgend jaar Deventer. Een stormachtige ontwikkeling, zodat die ene dagelijke vuilnis trein uit Den Haag dan nu ook vervangen is door uit alle windstreken aangevoerde wa gons, die in de nacht tot drie treinen formeerd worden, die na elkaar het 200 ha. grote terrein in Wijster komen oprij den. Viaducten brengen hen hoog boven het „vuilnisveld" en dan gaan de zijkleppen open: uit elke wagon komt honderd kubieke meter vuil omlaag rol- Bromfiets Het is nog niet zolang geleden gebeurd, dat een arbeider uit zo'n opengekiepte wagen een bromfiets met het vuil mee zag komen. Hij pikte het ding op, verboog er wat aan en reed ermee weg. Er zat nog benzine in de tank. En nog elke dag gaat hij ermee naar zijn Wij leven in het wegwerptijd- perk. Voor de compostering van het huisvuil brengt dat zo zijn problemen mee. Compostering, wat is dat? Het is eigenlijk weinig meer, dan de natuur zijn gang laten gaan. Op het gestorte vuil wordt water ge sproeid en dan zet het broei- proces in, waarbij miljarden en nog eens miljarden in het vuil aanwezige microben de organi sche bestanddelen aantasten. Grote grijperkranen zetten en kele malen de hele zaak om, en na een half jaar is vrijwel alles, wat daarvoor in aanmer king kwam, gefermenteerd. Nu is het nog slechts een kwestie van uitzeven van het onver teerbare of te grove goed, van verpulveren van glas en aarde werk, om de „gepasteuriseerde" compost (bij het broeiproces loopt de temperatuur tot 80 graden op), vrij van ziektekie men op te kunnen leveren. Het onverteerbare (ook kiemvrije) restant wordt gestort en later met zand afgedekt. In Wijster is daar de ruimte voor. De VAM kan er nog tientallen ja ren mee vooruit en na die tijd? Nu al heeft men samen met de Grontmij en Heidemij de vuil- bank opgericht, die het vormen van nieuwe landschappen pro pageert. Een vuilberg kun je laten begroeien en dan heb je een park op een heuvel. In de loop van die veertig jaar zijn er vreemde zaken tussen het vuilnis gevonden. De tang van een tandarts, een gouden oorijzer, zelfs de kies van een prehistorische mammoet. Maar dat waren bizarre uitzonderin gen, spelingen van het lot. Die bromfiets is van andere orde, die symboliseert het wegwerp- tijdperk. Delft, Schiedam, Zwijndrecht, Maastricht, Sneek, binnenkort ook in Deventer zijn de plaat selijke composteringsbedrijven gesloten. Toch is er een markt voor com post. De VAM worstelt zelfs met een chronisch tekort tegen over de vraag naar haar pro- dukten. Maar wel is het karak ter van die vraag sterk veran- Veertig jaar Toen in oktober 1931 dus nu veertig jaar geleden, het eerste treintje uit Den Haag in Wijs ter binnenrolde, was Drente als vestigingsgebied uitgekozen, omdat daar de grote ontginnin gen lagen. Nu wordt er niet meer ontgonnen in Nederland en voor hun bouw- en grasland beschikken de boeren door de intensivering van hun bedrij ven over veel meer natuurlijke meststoffen dan vroeger. Al sinds een jaar of vijftien gaat r de niet- Vorig jaar lag de verhouding al dus: 75 procent naar de recrea tie (plantsoenen, sportvelden), 20 percent naar de intensieve tuinbouw en nog maar 5 pro cent naar de landbouw. Voor de boer is de compost veelal ook te kostbaar. De VAM ver- koopt zijn huid zo duur moge- lijk, want al maakt zij als overheidsbedrijf geen winst (alle aandelen op één na zijn in handen van het ministerie van Landbouw dat ene berust bij de provincie Drente een kwestie van piëteit, zou je kunnen zeggen), zij probeert wel zo efficiënt mogelijk te werken. Dat moet de boer ook doen en met anderhalf miljoen ton mestoverschot in de „bio- chemische-industrie" kan de VAM-compost niet concurre- Dit te meer, waar we ook nog zitten met een berg rioolslib van (in 1970) ruim 300.000 ton per jaar, terwijl nog maar 35 procent van ons vuile water gezuiverd wordt. Dat rioolslib wordt steeds meer een pro bleem. Je kunt er ook compost van maken, maar deze is niet vrij van ziektekiemen, wanneer er geen fermentatie plaats vindt. Vandaar dat het slib van het waterschap De Dommel in Mierlo door het verse huisvuil gemengd wordt. Door de daar op volgende pasteurisatie wor den wormen en paratyphusba- cillen gedood. Ook op deze wij ze draagt de VAM bij tot een „schoon" Nederland. Niet uniek Voordat de kunstmest was uitge vonden, schraapte de landbouw alles wat maar organische mestoffen bevatte, bijeen. Al in de middeleeuwen verzamelde men „stratendreck", omdat de ei-varing geleerd had, dat de gewassen daar goed op wilden groeien. In de vorige eeuw keerden de schepen, die de turf van de veenkolonieën naar de stad Groningen brachten, niet leeg terug, maar voerden stadsvuil al, waarmee de dal gronden vruchtbaar gemaakt werden. Ook in de grond kan vuil tot compost gefermenteerd worden. Dat is dan de zoge naamde bi-oeimest, waar onder andere paprika's zo puik op willen groeien. Composteren op zichzelf is dus niet uniek, maar composteren zoals het in Wijster en Mierlo ge beurt wel. Wijster is bovendien het grootste compostbedi'ijf ter wereld. Veertig jaar oud nu, met een nieuw leven voor de Astijdperk Toen de vuilnisemmer nog asem- mer heette, in het astijdperk dus, kon uit elke 100 kilo stadsvuil 7 800 kilogram compost ontstaan. 'Nu moet de VAM tevreden zijn met 4 tot 500 kilo. De rest bestaat voor Veertig jaar geleden reed eerste trein met Haags stadsvuil naar Wij ster het overgrote deel uit plastics, nylon en andere kunststoffen. Ook uit koelkasten en televi sietoestellen. Onverteerbaar, onbruikbaar voor land- en tuinbouw. Die veranderde samenstelling van het stadsvuil is er oorzaak van, dat de gemeentelijke composte ringsbedrijven stuk voor stuk het loodje leggen; tussen 1950 en 1960 zijn er heel wat opge richt. Binnen een periode van nog geen twintig jaar bleken ze verouderd. Verouderd in die zin, dat de gemeenten toch nog wel een groeiende berg te stor ten afval overhielden, naast een kapitaal-intensief bedrijf, dat relatief te duur werkte. In Almelo, Hengelo, Enschede, in PSP-VOORZITTER PIETER BURGGRAAF Voorzitter Pieter A. Burggraaf zei kort voor de verkiezin gen vol optimisme: „Vele so cialisten zijn teleurgesteld in de P.v.d.A., deze stemmen ko men bij ons". Misschien mag men dit verkiezingsoptimisme als een gelegenheidsuitspraak opvatten, feit is, dat Pieter Burggraaf zo vlak voor de verkiezingen toch wel enige reden tot tevredenheid had. De scherpste tegenstellingen waren verdwenen, de anti- en pro-PAKkers hadden zich wat verzoend, omdat er geen sprake van een PAK met de PSP zou zijn. En bovendien, de partij had zich tegen een gemeenschappelijk optrekken met de progressieve drie ver klaard. Nee, er leek geen vuiltje aan de lucht. En toch smeulde het revolutio nair-socialistische vuur in de PSP-gelederen. Eind mei werd het zelfs een uitslaande brand. Dat gebeurde in het vor mingscentrum De Klencke te Oosterhesselen in Drente, waar partijbestuur, fracties en het bestuur van de partij- raai bijeen waren om zich te bezinnen op de grondslagen van het pacifistisch-socialis- me. Het was een goed week end, vertelde Pieter Burg graaf. Maar de tweede dag kwam Proletarisch Links aanhanger Verdoorn met zijn inmiddels beruchte discussie nota: de PSP was morsdood en moest worden veranderd in een revolutionair-socialis tische voorhoede partij. Toen kwam de confrontatie. Die was hard. Het partij bestuur wees de discussienota in een niet voor misverstanden vat bare verklaring duidelijk van de hand. Volkomen onaan vaardbaar. Het vuur in de PSP bleef knet teren en enkele weken ge leden bemoeide fractievoor zitter Wiebenga zich met de affaire, door in het blad Ra- dikaal de linkse aanhangers onomwonden de voet dwars te zetten: Discussie over pacifis me best, een gesprek over de inhouderlijlce kant van het socialisme akkoord, maar af schaffen van het pacifisme: nooit." partijbestuur onder Pieter Burgg evaren voor de partijB groot op zich afkoif PSP dreigt te worde genomen door trotskil ninisten, aanhangei's 1 Vierde International» vorig jaar al met del Rotterdam gebeurde).! zich met alle mogelijj delen daartegen Resoluties In Radikaal werden ana een beleidsplan van 1 tijbestuur opgenomei lang verhaal met moo nemens, maar het ve in de staart: twee re De eerste stelt vast, PSP zich moet blijvi ten voor structuur mingen in anti-kapita zin, met inachtneming vaststelling dat de strijd moet voei-en in tisch-socialistische zii In resolutie twee staat PSP bij herhaling doo als platform is gebrul strijdige ideologieën enoli mee het democratisch i tiemodel van de partij storen. Omdat dit ni s met de beginselen e t, gangspunten van e'~ „draagt het congres ontwerpresolutie) het bestuur op onverwijld nen te schorsen die zie het oordeel van het pt" stuur hebben schuldi maakt of maken aan hép3 boven genoemde". Niet thuis De beer was los. Waar gaat het heen met de PSP? Pieter Burggraaf: „Wij wensen geen exclusieve, elitair-sectarische opstelling. Het grote profijt van de PSP is juist, dat ze getuigend en praktisch werk zaam is geweest en nog is. Wij behoeven niet per se kamer zetels te hebben om te kunnen blijven bestaan of te willen blijven bestaan. Maar revolu- tionair-socialisme zoals Snee vliet voor de oorlog beleed of zoals sommige groepen, met duidelijke banden met het trotskisme of leninisme en de Vierde Internationale willen, nee, daarvoor is het partij bestuur niet thuis. Wij willen de PSP best veranderen, acti veren, we willen ook praten over de inhoudelijke kant van onze partij, die door de actu ele politieke kwesties als het PAK inderdaad wel wat in de verdrukking zijn geraakt, maar we willen niet funda menten van onze partij aan tasten. Deze maand wordt het congres van de PSP in Groningen ge houden. De loopgravenoorlog is natuurlijk al ïang aan de gang en Amsterdam speelt in dit spel een niet geringe rol, daarbij dapper gesecondeerd door Proletarisch Links. Het Verzoener Pieter Burggraaf, e ner van allerlei tegensta gen in de partij, nu: het op die formule in niet met elkaar eens moet de zaak maar Op basis van dit stuk bereid de partij opnie; poten te zetten. Wil rn niet, dan is een aantal dideerde of opnieuw daat-gestelde bestuur niet langer bereid woordelijkheid te drag haken af. Dan zijn langer beschikbaar". Van een bepaalde afdelii worden pogingen gesteld de zaak nog vo congres te regelen. Trr ultimatum met schorsi voegdheid in, zo wordt stuur geadviseéi-d, dan discussiestuk van Prolefc - Link9 de ijskast Pieter Burggraaf: „Als beurt, zit ik zelfs het in Groningen niet meer' Toekomst „Onduidelijk. Wellicht ver wij het in Groningen. Hi cifistisch-socialisme echter nog wel toekom daarom is het jammer gebeurt. Je kunt met e tij, ook zonder parleme: vertegenwoordigers doen, zoveel mensen b Met barricadepolitiek k er niet. Dat heeft iets tf ken met een stuk rorns dat bovendien grote groepen van je veivre Het grote profijt van de is haar socialistische slag, waarbij wij de m nooit een rad vooi gedraaid hébben". Pieter Burggraaf, de vera tweemaal voorzitter v® partij, wil nu de partij stellen: „Het maximum, toe wij willen gaan is bj Meer vragen is er niet i

Leidse Courant | 1971 | | pagina 10