OOSTENRIJK (Wie drukt lolbroeken uit Nederland graag aan vetleren borst weg wezen ENTOURAGE KOSTELIJK LIMBURG VADEMECUM VAN ANWB MAAKT ANDERE GIDSEN OVERBODIG ZATERDAG 16 OKTOBER 1971 Twee vragen aan Oostenrijk se beroeps-toeristenwer vers: f Heeft de Nederlandse toe rist inderdaad de reputatie dat hij een ijsje doormid den laat snijden uit pure zuinigheidsoverwegingen? En wat is er waar van de vele verhalen dat Neder landers, met een Tiroler hoedje op het hoofd en luid zingend, de rust van meni ge uitspanning komen ver storen en dat met een uit bundigheid die zelfs veel landgenoten het schaam rood naar de kaken jaagt? De toeristenwervers glimlachen geruststellend, maar tonen zich toch wat terughoudend in hun antwoorden. Mensen die in Oos tenrijk de kost moeten verdie nen aan toeristische aktiviteiten zijn bijzonder spaarzaam met mededelingen over hun gasten. Je kunt nooit weten wat een journalist daarvan maakt en God-weet-wie zich tegen het boofd gestoten voelt. De Oostenrijkers moeten voor een groot deel van het toerisme le ven en in aanmerking nemende dat ze nog best wat gasten kun nen gebruiken, wordt hun terug houdendheid wel begrijpelijk. Ze hebben daar in Oostenrijk ook wel rekenen geleerd en de men sen die zich professioneel met het werven van toeristen bezig houden weten waar de stromen zon en rustzoekende Nederlan ders naar toe gaan. Ze weten ook welke aantrekkingskracht zonnestranden, bergen en bos sen op de toeristen uitoefenen en ze weten bovendien dat de Nederlander een even onderne mend als gevoelig toerist is, die desnoods naar Rusland reist als hij daar meent te vinden wat hij zoekt. De toeristische hori zon wordt steeds wijder en steeds nieuwe landen azen op een aandeel in de markt. Van daar dat je wat voorzichtig moet zijn. Toerisme is voor de Oostenrijkers een levenszaak. Dat wordt pas duidelijk wanneer men een kijk je neemt in de kleinere plaatsen in toeristisch drukbezochte stre ken. In soms meer dan 80 pro cent van de woningen in zo'n plaats kan men kamers huren of heeft men pensionvoorzienin gen getroffen. Hele dorpen trachten dan ook te putten uit de toeristische inkomstenbron vooral nu de landbouw eens een zeer redelijke bron van be staan net als in Nederland wn economische erosie lijdt. Nederland voorhanden ijnde alternatieven, als b.v. 'erschakeling naar de indus- trie, kent dè Oostenrijker niet, want in veel gebieden is dood eenvoudig geen industrie. Heren Blijven de hierboven gestelde vra gen. )e heer Knörschild, voorzitter van de plaatselijke VVV-afde- ling van het adembenemend mooie Thiersee en zelf eigenaar n riant hotel, laat geen onvertogen woord over de lip pen komen als hij over de Ne derlanders spreekt. „Ze zijn an harte welkom en wij kunnen hun voor weinig geld gezondheid en natuur schoon bieden", zegt hij. )e secretaresse van dezelfde ver eniging, frau Gisela Höss, toont zich wat openhartiger. „De Ne derlander is als toerist van- een andere „Qualitat" dan b.v. de Duitser. Hij brengt zelf alles n het zo goedkoop moge lijk te houden. Hij is zelfs in staat de overgebleven aardappe len bij zijn vertrek te verkopen. Bovendien vraagt de Nederlan-1 der zich voor zijn vertrek uit zijn land af: Kan ik mij deze vakan tie permitteren? Die vraag wordt dringender als hij een groot gezin heeft, want hij wil Hovercraft stormt nu spotgoedkoop over Kanaal De retourtarieven vbor Hoverlloyd's luchtkussen veerdienst over Het Kanaal tussen Calais en Ramsgate worden in de periode van 11 oktober tot 17 december verlaagd tot dertig procent van het enkele reisbedrag. Afhankelijk van de lengte van een auto varieeèren in die tijd de retourta rieven voor auto, chauffeur en maximaal zes in- van f 163.— tot 417.— Hoverlüoyd heeft tevens besloten om, in ieder geval tot medio maart 1972, de tarieven, die ook dit jaar gelden niet te verhogen. Met deze twee maatregelen blijft de hovercraft-dienst de goed- Het Kanaal. graag met het hele gezin op va kantie". Het feit dat de camping van Thiersee voor meer dan 80 pro cent gevuld is met Nederlan ders („Het lijkt wel een Neder landse kolonie") schrijft me vrouw Höss juist daaraan toe. „De camping leent zich nu een maal goed voor een gezinsva kantie, hoewel ik er op zou wil len wijzen dat je een gezinsva- kantie ook heel goed in onze pensions kunt doorbrengen", Tevreden De heer Tamanjni, een jeugdige en tamelijk goed Nederlands sprekende hotelhouder in Bad Haring, ziet niets liever dan Ne derlanders in zijn zaak. „Ik kom zojuist terug uit Nederland waar ik een contract voor vijf jaar heb gesloten met een groot reisbureau". De heer Tamanini is desnoods be reid een Nederlandse pot te ko ken voor zijn gasten. Dat zijn goede contacten met de Neder landers hem geen windeieren gelegd hebben, blijkt wel uit het feit dat hij onlangs ook een ho tel in de buurt van Innsbruck heeft geopend. Jawel: voor de Nederlanders. En het verhaal van de Nederlandse zuinigheid wijst hij met kracht van de hand. Zo laat hotelhouder Schroll uit Kirchbichl ook niets heel van het verhaal als zouden de Ne derlanders een slechte naam Kufstein is één van de Oostenrijk se vakantietroeven, die in zomer en winter worden uitgespeeld. En de Nederlander is er van harte welkom, compleet met zijn kap sones, zijn aardappelen van thuis en zijn polonaisedrift. hebben door hun luidruchtige uitbundigheid. „Dat iemand een Tiroler hoed op zijn hoofd zet mag je hem niet kwalijk nemen, want wij ver kopen die dingen daar nu een maal voor. Bovendien stellen wij onze dansers en blaasmuzi- kanten beschikbaar om de men sen vrolijk te maken en als dan iemand gaat hossen en springen vinden we dat helemaal niet erg. Het zijn juist de Nederlan- door leo thuring ders die op dit soort dingen heel spontaan reageren en hier een onvergetelijke avond beleven. En het is een goed ding dat ze noch het bier, noch de schnaps, noch de wijn onaangeroerd op tafel laten staan", aldus de heer Schroll, die zelf als aanvoerder van de zeer bekende muzikale „Schroll-familie" een beroeps pretmaker is. Gsen kans Welke Nederlanders bezoeken Oostenrijk doorgaans? De toe ristenwervers maken bij de beantwoording van deze vraag een streng onderscheid tussen de winter- en zomergasten. De wintersportgasten zijn over het algemeen jonger en anders geaard dan de zomergasten. Deze laatsten zijn iets ouder leeftijd vaak tussen 40 en 70 jaar en zoeken rust en stilte. mensen die van het c seum naar het andere trekken. Ze worden gekarakteriseerd als gezellige mensen, gewone huis vaders en huismoeders, eenvou dige lieden die de sleur van het dagelijks leven voor enkele we ken ontvluchten. Een Kufsteiner, die voor een Ne derlands bureau als reisleider optreedt en die voor geen geld van de wereld zijn naam kwijt wil, denkt iets genuanceerder over de Nederlandse gasten. Maar dat zijn dan wel de typi sche autobusreizigers die vaak voor de eerste keer op stap gaan. Hij geeft niet hoog op over de ondernemingslust van de Nederlanders. „Ze vragen 's middags om twaalf uur al waar ze de volgende dag naar toegereden worden en waar de autobus gereedstaat". Hij meent ook dat veel Nederlanders nogal eens te weinig zakgeld meene men. „Ik heb er hier gehad die niet meer dan 50 gulden op zak hadden", stelt hij vast. „Je gaat als reisleider een soort va derrol spelen, een wandelende informatiebron, die men geen ogenblik uit het oog wil verlie zen". Uitgangspunt Daarentegen zijn veel hotelhou ders en campingbazen van me ning dat juist de Nederlander zeer ondernemend is, overal naar binnen stapt en er graag eens een dagje uitbreekt. Voor één ding heeft men de Ne derlanders nog niet weten te vangen. Dat is voor de vele kuuroorden die Oostenrijk rijk is. De directeur van de zwavel bronnen (Schwefel-Heilquelle) in Bad Haring stelt zeer tot zijn spijt vast dat de Nederlanders het nagenoeg volkomen laten afr weten, terwijl de Duitsers daar entegen van heinde en verre zijn bad komen bezoeken. Ken nelijk is de Nederlander nog niet toe aan „Badekuren und Massagen aller Art". SPORT EN WIJN IN ZWARTE WOUD Het Würtembergse en Badense Zwarte Woud heeft ook een handvol auntrekkeUjke herfstaanbiedingen. Onder meer biedt Triberg tot 15 mei 1972 een .gezondheidsprogramma" met 14 dagen volledg pension, tien Kneipp-behandelingen, vijf ge neeskundige baden en elf maal toegang tot het bergbad. In het nabijgelegen St. Georges kan men slankheids- en schoon heidsbehandelingen krijgen. Titisee beschikt thans over een verwarmd zwembad het nabijgelegen Bonndorf biedt sportva- kanties aan voor 48 mark per dag, inclusief alle extra's. GOEDKOOP SKIEEN IN OOSTENRIJK In de onmiddellijke omgeving van Innsbruck m Tirol ligt 'het gebied Axams-Axamer Lizum. dat grote bekendheid heeft ge kregen door de Olympische Winterspelen van 1964. De winter- sportaccommodaties in dit gebied zijn up fio date en zeer ge varieerd, de hotels modern. Van 5 tot 11 december en van 12 tot 18 december worden hier ski weken gehouden. Prijs 1600 Shilling voor zes dagen half-pensionin een hootel, inclusief vrij gebruik van 3 stoeltjes- en 4 sleepliften en abonnement voor de skischool. Hetzelfde arrangement voor kamer met ontbijt in een pension kost 1050 schilling. Inlichtingen en aan melding bij Fremdenverkehrsverband A-6094, Axams-Axamer Lizum, Tirol, Oostenrijk. KERSTMIS IN SALZBURG De Oostenrijkse stad Salzburg biedt voor de komende ksrst- en nieuw jaarsperiode zeer vmordelige arrangementen Kerstmis in Salzburg" aan. Men kan kiezen tussen de periodes van 19 tot en met 26 december en van 26 december toit en met 2 ja nuari. Daarnaast is er nog een Mpzart-Festwoche vun 22 tot en met 30 jjanuari. Inlichtingen Oostenrijks Verksersbureau, Herengracht 437 in Amsterdam. CHANDRIS-CRUISES VANUIT AMSTERDAM De Griekse rederij Chandris Cruises heeft in haar zomer pro gramma voor 1972 zeven cruises vanuit Amsterdam opgeno men. De .jRegina" zal drie tochten maken naar de Noord kaap en vier nolar Leningrad. Verwacht wordt, dat het passa giersvervoer vanuit de Amsterdamse haven in 1971 met 15 procent zal toenemen ten opzichte van vorig jaar, toen 153.429 passagiers vanuit de Amsterdamse haven vertrokken. Vijf jaar terug bedroeg het aanbal passagiers nog slechts 10 pro cent vun het aantaldat dit jaar bereikh wordt. HOLIDAY-INN HEEFT NU 1300 HOTELS Holiday Inn, met 1300 vestigingen de grootste hotelketen ter we reld, zal in de komenlie jaren zijn bedden-capaoibeit met ruim 1000 uitbreiden. Eén van de belangrijkste projecten, die in 1972 gerealiseerd wordt is de Holiday Inn van Monaco, die in februari van het volgend jaar geopend zal worden. Dit 320 ka mers tellende tophotel is in het miniatuur-vorstendom van prins Rainier en prinses Gracia uiterst strategisch gelegen in de nabijheid van hot nieuwe casino en de zee. Het beschikt De meer dan voortreffelijke reeks provinciegidsen van de ANWB „ei gen land met open ogen" die in feite alle andere commerciële pro beersels in die richting volmaakt overbodig maakt, is inmiddels aan zijn tiende aflevering toe. Ditmaal wordt de schijnwerper gericht op Limburg, eigenzinnige enclave in de laars van onze calvinistische moerasdelta. De inleiding van de gids somt de uitheemse charmes van deze provincie en zijn goedladhse, gulle inwoners overvloedig op en komt daarbij tot de conclusie, dat Limburg in feite een bijna onnnederlands gewest is. Als deel van Nederland is deze provinoie trouwens pas een dikke honderd jaar oud. DaarvóSr was het een sa menraapsel van heerlijkheden miniatuurstaatjes, hertog- en vorsten dommetjes, en die omwille van de begeerde eenheid op één brons groene hoop werden gegooid. De gids wordt gecompleteerd door een uitvoerige beschrijving van meer dan 200 Limburgse plaatsen, plat tegronden een toeristisch vademecum, kaarten van kastelen, ruines, molens, gesloten hoeven en vakwerkhuizen en een algemene over zichtskaart van de provincie. Dit kostelijk stuk vakwerk komt op f 7,25 voor ANWB-leden en op f 8,25 voor niet-leden. Warm aanbe volen voor Limburg/-fans. f ANWB tekent in haar gids voor de schoonheid van Limburg: onder meer is het beroemde, onvergelijkelijke Vrijthof in Maastricht in Wart/wit gevangen. over een privé-sbrand, tennisvelden, een verwarmd openlucht zwembad, een turnzaal, een sauna, een uitkijk restaurant op de bovenste verdieping, een krantenkiosk, een reisbureau en een auto-verhuurkuntoor. In Europa heeft Holiday Inns inmid dels twee hotels gecpend en wel in Leicester en Plymouth in Engeland. In Duitsland werden kortgeleden vestigingen ge opend te Waldorf-Heidelberg, Miinchen en Hannover. Ook opend be Waldorf-Heidelberg, Mnchen en Hannover. Ook Luxemburg-stad beschikt sinds kort over een Holiday Inn, eveneens België, dat naast een hotel te Diegem ook het nieu we hoofdkwartier van Holiday-lnn Europa bezit. Voorts zijn onder constructie vestigingen in Livsrpool, London Airport, Londen-Marble Arch, Londen, Swiss Cottage, Birmingham en Bristol. HERFSTVAKANTIE OP LÜNENBURGER HEIDE Een goedkope herfstvakantie biedt de Liineburger Heide tus- Weser en ElbeIn fijtien gemeenten kan men tegen gunstige voorwaarden een weekeinde met ontbijt ofvolledig pension doorbrengen. Ook is een zeven-daagse vakantie mogelijk. In lichtingen bij Fredenvsrkehrsverband Liineburger Heide, 314 Lilneburg, postbus 2140, Duitsland. HERFSTSKIEEN IN CARMISCH Van 24 oktober tot 4 december organiseert de skischool van Garmisch-Partenkirchen in Duitsland de jaarlijkse skicursus sen voor beginnelingen en gevorderden. Deelnemers worden ondergebracht in hotels in het dorp en in het Schneejerner- haus op de Zugsplitsplaz. De prijs voor een verblijf van zes dagen, inclusief hotel, verzorging, dagelijkse berg- en dal- tochten en gebruik van skiliften bedraagt 330 Mark. Nadere inlichtingen bi Kurverwaltung 81, Garmisch-Partenkirchen Duitsland.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 17