Artsen congres Nijmegen Belangstelling synode voor plaatselijke Kerk groeiende VATICAAN EN HONGARIJE ZIJN HET BIJNA EENS GEZININ TOEKOMST Van bolwerk tot bijenkorf Kerk en wereld Kans voor zending op contact met China Teilhard in het Contact met Hindoeïsme Japans goed voor de katholieken ZATERDAG 16 OKTOBER 1971 (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN „Het dalen van het geboortecijfer, behoeft geen teken te zijn van minder waarderhig voor het gezin, maar kan juist een indicatie zijn van een behoefte er door beperking van het aantal kin deren iets mooiers van te ma ken", aldus prof. dr. H. M. in 't Veld-Laageveld in haar in leiding over het veranderende huwelijks- en gezinsbeeld, die zij vanmorgen hield op de studiedag van de katholieke artsen vereniging en de pro testantse christelijke artsen de studiedag van de artsen organisatie in Nijmegen. Op zijn enkele inleidingen gehou den en discussie gevoerd over onderwerpen als „huwelijk en samenleven" en „sexuali- teit bij gehandicapten". In haar inleiding schilderde prof. In *t Veld-Langeveld de verschillende waarden, die er in de Nederlandse samenleving op dit moment wor den toegekend aan het gezin en het huwelijk. Zij onderstreepte het op merkelijke belang, dat er wordt ge hecht aan het huwelijk, aan de ge zinsgeslotenheid en het gezinsleven, aan de rolverdelig tussen man en vrouw en aan het hebben en groot brengen van kinderen. Het belang van het gezinsleven is naar haar mening een algemeen aanvaarde waarde. Men gaat er vanuit dat gezinsleden intensiever met elkaar omgaan dan met ande ren. Onderzoekingen hebben aange toond dat driekwart van de Neder landers hun vrije tijd binnenshuis doorbrengen. Zelfs Is men naar buiten trekt om te recreëren ge beurt dat veelal in gezinsverband. Men acht het een primaire taak van een gezin, volgens prof. In 't Veld- Langeveld, zichzelf in stand te hou den. Echtscheiding is in onze sa menleving als oplossing van huwe- lijksnood nauwelijks sociaal aan vaard. Het wordt veelal opgevat als het toegeven van een misluk king, die niet behoort voor te ko men. In dit licht bestaat er ook een soort gezinsgeslotenheid. Naar bui ten zal het gezin zo veel mogelijk de eenheid bewaren, omdat men ,,de vuil was nu eenmaal niet bui- tenhangt". Veelal is men ook van mening dat buitenstaanders zich dienen te onthouden van inmenging in gezinsaangelegenheden. Deze in timiteit van het gezin, wordt overi gens zowel door particulieren als ook door de overheid gerespec teerd. Wat de rolverdeling tussen man en vrouw betreft is prof. In 't Veld- Langeveld van mening dat de oor spronkelijke rollen, ondanks het toenemen van de arbeid van de vrouw buitenshuis, ongeveer gelijk zijn gebleven. „Vrouwen die wer ken trachten angstvallig alles zo veel mogelijk bij het oude te hou den binnen het gezin. Weliswaar verricht de man in dergelijke si tuaties wel huishoudelijke werk zaamheden, doch het leeuwendeel van de huishouding blijft voor re kening van de vrouw, die daardoor overbelast dreigt te raken. In het algemeen blijkt ook de man in zijn werk en carrière-planning geen rekening te houden met het eventuele buitenshuis werken van de vrouw. De hele maatschappij is op deze rolverdeling ingericht, bij na alle structuren zijn er op ge richt deze rolverdeling in stand te houden. Een andere rolverdelaing wordt dan ook hoogstens geaccep teerd als een tijdelijke uitzonde ring, zoals in een studentenhuwe lijk. Volgens prof. In 't Veld-Langeveld wordt het hebben van kinderen en het grootbrengen ervan in onze sa menleving als een belangrijke waarde aangemerkt. Het ontbreken van kinderen wordt vaak gezien als een onvolledig huwelijk, terwijl anderzijd het bezit van kinderen lange tijd een reden is geweest om een mislukt huwelijk niet te ontbin den. Dit laatste begint overigens sterk te veranderen. Dit hoger stijgen op de maatschappe lijke ladder heeft er toe geleid dat de positieniveaus nagenoeg gelijk zijn komen te liggen aan de oplei dingsniveaus. Prof. In 't Veld-Langeveld plaatste enkele kanttekeningen bij het on derzoek van de socioloog D. Claes- sen, die tot de conclusie is geko men, dat het gezin meer dan an dere milieus aan de persoon de ruimte biedt om zichzelf te zijn, dat het gezin tegenstijdigheden ver- Iraagt, dat het gezin aan het pas geboren kind sociaal optimisme ver schaft en dat het gezin als een filter kunnen hebben en waar zij voor behoed moeten worden. Zij is het ook niet eens met de opva ting van Claessen, dat het positief is te waarderen dat het gezin bij draagt tot maatschappelijke con formiteit. Haar inziens kunnen in de afwijking van de normen binnen het gezin ook de kiemen voor de maatschappelijke verandering lig gen. „Alle pogingen het gezin ope ner, dat wil zeggen de gezinsleden vrijer ten opzichte van elkaar te maken, moeten in principe positief gewaardeerd worden. De vrouw ontworstelt zich aan een benauwen de knusheid door werk of studie. In het weekeinde wordt er door een steeds groter aantal gezinnen een poging ondernomen het gezinsleven op een ander leest te schoeien. De grenzen van het gezin worden steeds meer doorbroken. Een nieuw gezinsontwerp ligt nog niet klaar maar het toekomstige gezin zal in tegenstelling tot het huidige, dat een bolwerk is waarop men zich terugtrekt, waarschijnlijk meer een basis zijn van waaruit men opereert"pjqfus besloot prof. dr. H. M. in 't Veld-Langeveld haar inleiding. Tijdens de studiedag besteedde dr. J. van Ussel aandacht aan de alterna tieve leefgroepen, belichtte dr. K. Heslinga de sexuele en huwelijks opvoeding van visueel gehandicap- ten, schilderde pedagoog J. van Zijverden de lichaamsbeleving en relatieproblemen bij patiënten metl ademklachten en huidziekten en f gaf revalidatiearts A. Verkuyl een indruk van de sexuele mogelijkhe- ||j den van motorisch gehandicapten. De studiedag werd besloten met de vertoning van enkele passages uit de film „Taal der liefde", ee niet eerder in Nederland vertoonde film, waarin de problematiek rond 'i,a de huwelijks- en sexualiteitsbele- ving van gehandicapten wordt zichtbaar gemaakt. Voor de kinderen zal het toekomstige gezin niet meer het bolwerk zijn waarop men zich terugtrekt, maar veeleer zal het de basis zijn van waaruit men werkt. is voor wat het kind uit de maat schappij toegevoerd krijgt. Wat dat laatste betreft vroeg prof. In 't Veldt Langeveld zich af of de angstvallige bescherming, die het gezin geacht wordt te bieden niet een soort broeikaseffect oproept, waardoor het zeer kwetsbaar wordt. Men zou zich volgens haar nu eens moeten afvragen hoe men de kinderen in reëel contact brengt met de wereld. Tot nu toe heeft men opereert" aldus besloot jrof. verteld wat kinderen allemaal niet (ADVERTENTIE) Het embleem van de Apollo 10. Deze week bij elk Shell- station, dat in het teken van de Apollo-actie staat. Gratis bij 20 liter benzine ot 2 liter Shellina Premix. Elke week een nieuwe.Verzamel ze alle tien en plak ze op de gratis verzamelaffiche. Nu gratis Apollo-stickers bij Shell. P* De Nederlandse zending zal er rekening mee moeten hou den, dat er een hernieuwd contact ontstaat met de ker ken in China, aldus prof. dr. Verkuyl tijdens de jaar lijkse interkerkelijke zen dingsdag van de Nederlandse Zendingsraad. „Wij leven in een tijd van nieuwe contac ten tussen het westen en Chi na, dat eigenlijk uit ons ge zichtsveld was verdwenen". Zijn opmerking was vervat in een reactie op een veelge hoorde klacht in de discus siegroepen van de raad, dat er een gevoel van verlam ming over de protestantse gemeenten ligt en er weinig missionair élan van uitgaat. Amerikanen over celibaat Kardinaal Krol, aartsbis schop van Philadelphia, heeft op de bisschoppen synode het resultaat be an ter hand genomen. Vier quete onder de ongeveer 59.000 Amerikaanse pries ters. Hieruit blijkt, dat 87 pro cent van de Amerikaanse priesters meent dat het celibaat hun herderlijke taak vergemakkelijkt. Zesenvijftig procent wenst, dat priesterkandi daten de vrijheid krijgen të kiezen tussen het huwe lijk en het celibaat en achttien procent liet we ten, dat zij zouden trou wen als het celibaat fa cultatief mocht worden gesteld. Zwart mens De synode zal waarschijnlijk veel meer gaan toevertrou wen aan de plaatselijke kerk. De bisschoppen begin nen in te zien, dat plurifor miteit noodzakelijk is, omdat de problemen overal ver schillend liggen en dus ook niet uniform kunnen worden opgelost. Aldus prof. dr. Jos Lescrauwaet, een der theolo gische deskundigen verbon den aan het synode-secreta riaat voor de behandeling van de priestervraagstukken, in gesprek met het KNP. Een van de kenmerken van de synode acht hij het feit, dat de synode duidelijk is afge stapt van de eenzijdige culti sche benadering van het priesterschap, zoals het con cilie van Trente in de zes- Hindoetempel, open katholieken zetten van vakante bis schopszetels en de benoe ming van wijbisschoppen lijkt tussen het Vatikaan en de Hongaarse regering be reikt te zijn. Over enkele punten zou nog verder ge sproken moeten worden, bij voorbeeld over het verlangen van de kerk om in kerkelijke gebouwen onbeperkt gods- stonderricht te geven en over het geven van grotere zelfstandigheid aan de bis schoppen inzake priesterbe noemingen. Bovendien wil het Vatikaan be reiken, dat aan de eindexa- minandi van katholieke gym nasia zonder discriminatie toegang tot de universiteit wordt verleend en dat de congregaties, die zich bezig houden met het middelbaar Een overeenkomst over het be- onderwijs meer novicen zul len mogen aannemen dat de drie per twee jaar van nu. tiende eeuw die in zijn ver zet tegen de Reformatie for muleerde. Een ander duidelijk kenmerk acht hij, dat het taboe op de celibaatsdiscussie terzijde is geschoven. Dit betekent vol gens prof. Lescrauwaet aller minst, dat het verplichte ce libaat nu zal worden opgehe ven. Het betekent wel, dat er op het ogenblik genuanceer der over wordt gedacht dan voorheen. Benadering De bisschoppen benaderen het celibaat nogal verschillend. De een spreekt over gevaar lijke tendenzen, die het celi baat bedreigen, maar ande ren wijze op veranderde maatschappelijke opvattin gen en weer anderen schuiven de tot dusver verwaarloosde menswetenschappen in hun interventies naar voren en wijzen op de resultaten van analytische studies. In het algemeen kan worden gezegd, aldus prof. Lescrau waet, dat de bisschoppen nu „Is mijn zwarte huidskleur een onoverkomelijke hinderpaal in mijn leven of een bepaal de saiqenhang waarin God het mij ook mogelijk maakt een authentiek mens te zijn?", zo vroeg dr. Manas Buthelezi van de Evangelisch Lutherse kerk zich dezer da gen af tijdens het congres van de zwart-theologische beweging. Het congres werd gehouden in het oecumenisch centrum Pietermaritzburg in Zuid-Afrika en werd bijge woond door veertig neger theologen. De zwart-theologische bewe ging wil de goede elementen uit de Afrikaanse godsdien sten volledig integreren in het christendom en de bele ving daarvan door de Afrika nen. Voor de katholieken in India zal een nauwer contact met het Hindoeisme nuttig zijn, zo is kardinaal Joseph Pare- cattil van Ernakulam van mening. „Het is de taak van ons, bis schoppen. priesters en leken, om de boom van het chris tendom. die uuewen geleden in India is geplant, weer te voorzien van nieuwe blade ren, bloemen en vruchten. „We zullen serieuze pogingen moeten doen om de geestelij ke erfenis van onze oude WIJSGEREN TE ONTRA FELEN EN HET CHRIS TENDOM OPNIEUW MOE TEN INTERPRETEREN VOOR DE OORSPRONKE LIJKE BEVOLKING IN TERMEN DIE VOOR HEN BEGRIJPBAAR ZINT. Kar dinaal Parecattil heeft al va ker religieuzen en priesters aangespoord om retraites te maken in een Hindoe kloos ter, niet alleen om nieuwe inspiratie op te doen, maar ook om contacten te leggen met geïnspireerde meesters van het Costerse gebed. De kardinaal zelf heeft derge lijke kloosters reeds bezocht en is de mening toegedaan dat de tpekomst van de kerk in India sterk zal afhangen van het constructieve beroep dat zij zal doen op de lokale cultuur. „In deze eeuw van nationale opleving en cultu rele herleving, moeten we tenminste een aanvaardbare indruk maken op onze sa menleving", zo meent kardi naal Parecattil van India. Ook in Japan begint het werk van Teilhard de Chardin de aandacht te krijgen. Een uit geverij, gespecialiseerd in wetenschappelijk werk heeft de uitgave van enkele wer ken ter han dgenomen. Vier delen van een reeks van tien zijn al verschenen. Enkele maanden geleden is een vereniging Teilhard de Chardin opgericht ter ver breiding van de ideëen van de Franse geleerde, die ertoe zouden kunnen leiden, dat de Japanners uit hun insulaire en a-historische mentaliteit losg<—-«aakt zouden kunnen worAldus zouden zij opere;' tegenover het chris tendom kunnen komen te wel vrij algemeen aanvaar den, dat de Bijbel het celi baat niet dwingend voor schrijft en dat het celibaat historisch ook niet voor de hele kerk geldt. Toch blijven de meeste bisschoppen er voorstander van om alleen die jonge mannen tot het priesterschap te roepen, wei- ongehuwd willen blijven. Maar ruim de helft van de bis schoppen is bereid openheid te laten voor de priesterwij ding van de gehuwde man. Prof. Lescrauwaet ziet dit in feite ook als het enig haalba re voor deze synode. Een vraagteken blijft de voor waarde, die iedere bisschop aan de toelating van de ge huwde man tot de priester wijding verbindt, namelijk de pauselijke toestemming. De paus heeft zich tot dusver niet daarover uitgesproken. Geen partijvorming De klemtoon, die kardinaal Al- frink in zijn interventie op de pluriformiteit in de kerk heeft gelegd, blijkt in de sy node praktische weerklank te vinden. Bij die pluriforme benadering is het opvallend, aldus prof. Lescrauwaet, dat in tegenstelling tot het twee de Vaticaans Concilie er in de synode geen partijvor ming ontstaat, ondanks de verschillende stromingen. Het duidelijkste voorbeeld voor de ontwikkeling, die de syno de neemt is de uitlating van een negatief ingestelde bis schop: „Als de synode zo doorgaat, waar blijft dan de eenheid der kerk?" Instituut en dood voor leven Aan het universiteitsziekenhuis van Georgetown zal er een in stituut worden verbonden, waar de ethische en natuur wetenschappelijke kanten van de menselijke voortplan ting en ontwikkeling gecoör dineerd zullen worden bestu deerd. Het krijgt de naam Joseph en Rose Kennedy Instituut voor de studie van menselijke voortplanting en bio-ethica" en wordt voor een deel (1,35 miljoen dollar) bekostigd door de Joseph P. Kennedy Jr.-Stichting. Het doel is het religieuse den ken gelegenheid te geven de verantwoorden ikheid te de len met medici en weten schapsbeoefenaars bij beslis singen die ethische en more le kanten hebben. Volgens pater Robert J. Henle S. .T. van de universiteit van j Georgetown gaat het hier om het eerste instituut in de we reld, dat ethiek en natuurwe- jj tenschap tracht te combine ren. Vandaar de naam bio- ethica.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 12