Werk aan de wereld Leraren willen niet meer praten met ministerie Huurmoordenaar vraagt clementie voor Adriana M. NIXON RISKEERT CONFLICT MET SENAAT OM KORTERE SCHOOLWEEK Benoeming rechters Opvolging mr. Klaasesz banket Goedkoop vliegen naar Parijs VREEMD DUO VRIJDAG 15 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT Gezamenlijke NOVIB-UNESCO en Unicefactie r,EN HAAG De NOVIB, UNESCO en UNICEF zullen van 18 tot 24 oktober een lande lijke najaarsactie voeren onder het motto „Werk aan de We reld". Bij deze actie waarin gel den worden ingezameld voor een aantal projecten in Indone sië, Phllippijnen, het Andesge- bled en Opper-Volta, zal het ac cent worden gelegd op samen werking met ontwikkelingslan den op het gebied van het onder wijs, gezondheidszorg, bevol kingspolitiek en gemeenschaps ontwikkeling. De afgelopen tien jaar hebben NOVIB, UNESCO en UNCESCO de Anti-Honger-Actie met veel rechte de indruk ontstond als zou het uttsluitend om leniging van em tijdelijke nood gaan. In werkelijkheid is echter gepro beerd de oorzaken van die hondersnood te vinden en te be strijden. Vooral door verbete ring van structuren, zoals het stichten van landbouwscholen en de aanleg van irrigatiewer- ken. „Werk aan de Wereld" wekt op zich te bezinnen op we reldverhoudingen en verant woordelijkheid daarvoor te dra- gin en nodigt de Nederlandse bevolking uit financieel bij te springen opdat in ontwikkelings landen mensen weer wat verder kunnen opschuiven naar een menswaardig bestaan. Behaaglijk warme bont- COat voor JONGENS en MEISJES Prachtige acrylborg, met vrolijke schot ruit gevoerd. Fijne capuchon echt guur is. Maten 86-116. r 2975 maat86 SiWt r de actie. De NOS zendt vier radio-klankbeelden uit en verzorgt twee t.v.-uitzen- dingen. Naar scholen zijjn 150.000 lesbrieven gezonden. Uit de actie „Werk aan de We reld" zal financiële steun wor den verleend aan een NOVIB- landbouwproject in Malang (In donesië), de uitbreiding van een landbouwschool in San Vincente (Chili), een aantal UNESCO- projecten in Afrika en Latijns- Amerika, en het door UNICEF groots opgezette gezondheids project in Indonesië. ADVERTENTIE Kopje koffie, kopje thee veel gezelliger met BANKETHAPJES -5 stuks- 1,08 van de meester- banketbakkers van Enkhuizer Banket. In een verpakking die het verrukkelijke van „vers uit de bakkerij" geheel bewaart. Let op de naam ijdens een openbare vergadering van de Staten van Zuid-Holland volgende week donderdag 21 oktober 's morgens om tien uur zal mr. W. J. Geertsema, de minister van Binnenlandse Za- I ken een openbare oriëntatie 1 houden over de opvolging |sr. J. Klaasesz, die in februari ■ÏÏ72 wegens het beretken |e pensioengerechtigde leeftijd 1 zi\n functie m de koningin in Zuid-Holland al neerleggen. fêt geruchten hebben de laatste aianden gecirculeerd over de parsonen, die voor die functie aanmerking komen. Onder hen wordt het meest genoemd: M. Vrolijk, voormalig minister van CRM en burgemeester Van der Lee van Dordrecht. Na de hoorzitting door mr. Geertsema zal het debat ontbranden over het al of niet doorzetten van d Leidsebaan (of prov. weg no 16 bis). (ADVERTENTIE) enkhuizer Waardevolle spaarzegels bij alle produkten. Vraag onze spaarf older: Postbus 17 - Enkhuizen Nobelprijs medicijnen dr. Sutherland Stockholm (AP) De Nobelprijs 1971 voor medicijnen is verleend aan de 55-jarige dr. Earl W. Su therland van de Vanderbilt-uni- versiteit te Nashville in de Amerikaanse staat Tennessee. Dr. Sutherland heeft de prijs ge kregen wegens zijn ontdekkin gen betreffende de werking van hormonen. De Nobelprijs is behalve de grote eer, ook nog 275.000 gulden in geld waard. (ADVERTENTIE) (£)udï %eyder\ Zeven doden bij NAVO- oefening Ingolstadt (Beieren) (AFP) De Navo-oefening Reforger 111, die momenteel in Beieren wordt ge houden, heeft tot nog toe aan zeven mensen het leven gekost. Het aantal gewonden bedraagt 216. Op de tweede dag van de oefe ning, die enkele weken geleden begon, kwamen drie Ameri kaanse en twee Duitse soldaten om het leven. Gisteren werden twee burgers gedood bij een botsing tussen een vrachtauto en een Amerikaanse tank. SCHIPHOL (ANP) - Met toe stemming van de IATA gaan de KLM en Air France, die het traject voor gezamenlijke reke ning exploiteren, per 1 novem ber tussen Amsterdam en Pa rijs een nieuw goedkoop retour tarief in de economy klasse In- Het normale retourtarief bedraagt f 248,—, het nieuwe goedkope tarief bedraagt f 148,—, en le vert dus een besparing van f 100,ofwel 40 procent op. De biljetten hebben een geldig heidsduur van een maand, maar als beperkende conditie wordt geëist, dat alleen op za terdagen en zondagen mag wor den gevlogen, zowel op de heen als op de terugreis. Ook Finnair doet aan de actie mee. Incident met Meinsma bij Tabakorama LEIDEN Op de persconferen tie, die gistermorgen de opening van Tabakorama vooraf ging Is het tot een icident gekomen tus- se dr. L. Meinsma, de bekende bestrijder van het roken en de heer G. Brongers, conservator Niemeyers museum. „In een tentoonstelling als deze kan ik werkelijk niets anders zien dan een demonstratie van de middelen, waarmee de mens heid zich eeuw in eeuw uit en ook in het heden allerlei ziektes en dood op de hals heeft ge haald en nog haalt", aldus dr. Meinsma. „Ik voel me als ie mand aan wie getoond wordt hoe een moordenaar in de loop der tijd zijn slachtoffers uit de we reld hielp". De verklaring van dr. Meinsma werd daarop on derbroken door Brongers, die zei, dat dat er niets mee te maken heeft. „Het gaat hier om een cultuur-historische tentoonstel ling over het roken van de 16e eeuw tot ongeveer 1900". Het bleef overigens wel vaag hoe dr. Meinsma op de persconfe rentie terecht was gekomen. Hij had wel een uitnodiging voor de opening 's avonds gehad, maar daar zou hij geen tijd voor ge had hebben. President Eamon de Valera va de Ierse républiek is gisteren i jaar geworden. (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag De organisaties van leraren wensen niet meer te praten met het ministerie van Onderwijs. Ze zijn boos over de bezuinigingsmaatregel, dat de schoolweek bij het voortgezet onderwijs wordt verkort van 32 naar 30 lesuren. De organisaties willen pas weer rond de tafel, wannneer het parlement de be- zuininging heeft goedgekeurd en de maatregel dus dwingend voorschrijft. Intussen willen de leraren even min nog praten over andere za ken betreffende de mammoet wet en het voortgezet onderwijs. Eind deze manand zou in Lo- chem weer een bespreking zijn tussen ministerie en organisa ties, waarbij ook onderwijsmi nister Van Veen aanwezig zou zijn. Daarbij zou onder meer over de schoolweekverkorting gesproken worden. De leraren zullen echter niet naar Lochem komen. Minister Van Veen heeft bij zijn eerste optreden gezegd dat hij nadrukkelijk in goed overleg met de organisaties allerlei maatregelen wil treffen. De be zuinigingsmaatregel betreffende de schoolweek is echter zonder vooroverleg getroffen. Volgens de organisaties is hun door het ministerie op 11 juli nog beloofd dat wel van tevoren overleg zou worden gepleegd. De verlaging van het aantal lesuren per week berust volgens de 'leraren niet op onderwijskundige motieven en heeft „zeer nadelige gevol gen voor leerlingen en lera- ren".Minister Van Veen had in Lochem de leraren zelf willen laten uitmaken op welke vakken een lesuur bezuinigs zou kunnen worden. De leraren hadden dan moeten beslissen wie een uur moet laten schieten. „Een bevel om de strop om eigen hals te leggen", zo werd gezegd. De organisaties hebben dit nu ge weigerd. Daarmee is de zwarte piet terug bij Van Veen. De mi nister zal nu zelf moeten ingrij pen, wanneer tenminste de Tweede Kamer deze bezuini gingsmaatregel, opgenomen in de onderwijsbegroting, laat pas seren. En dat is nog een vraag na deze felle aanval van de or ganisaties. Overigens staat de kwestie van de schoolweekverkorting niet op zichzelf. Er is al veel langer on tevredenheid en moedeloosheid bij leraren en vooral hun orga nisaties. De recente ontwikke ling is de grootste botsing tus sen organisaties en ministerie sinds eind 1967. Toen ging het over de nieuwe salaris- en be voegdheidsregeling in verband met de mammoetwet die in au gustus '68 in werking moest tre den. Oud-minister Veringa, die toen nog maar kort op onder wijs zat, oogstte veel lof voor de manier waarop hij door toe geven de zaak suste. WÊM De Nederlandse Vereniging van I Aanleiding hiertoe was het feit, 1 Hartpatiënten heeft gisteren in dat volgens de voorzitter van de Utrecht gedemonstreerd bij et vereniging, de heer Fievet, de Stads Academisch Ziekenhuis. J hartkliniek op 1 oitober weer geopend zou worden, wat niet gebeurd is. Met een doodskist kwamen de leden van de ver eniging bi] de hartkliniek aan. Posttarieven blijven stijgen (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De posttarieven van de PTT moeten jaarlijks worden bijgesteld. Dit schrijft minister Drees (verkeer en wa terstaat) in de PTT-begroting voor 1972. Zoals bekend gaan met ingang van 1 november reeds een aan tal posttarieven aanzienlijk om hoog. Voor brieven moet men 30 cent gaan betalen (thans 25 cent) en voor briefkaarten 25 cent (thans 20 cent). Hoeveel de posttarieven volgend jaar zullen stijgen is nog niet bekend. Dit jaar zal de post waarschijnlijk een verlies lijden dat rond de 120 miljoen gulden ligt. Door de reeds aangekondigde tariefsver hogingen wordt dat bedrag te ruggebracht voor 1972 tot 48 miljoen gulden. Buit 14.500 gulden bij overval in Voorburg Van één onzer verslaggevers VOORBURG Het postagent schap in de kantoorboekhandel- speelgoedwinkel A. Pontier aan het Voorburgse Oosteinde 89 Is gistermiddag rond half twee overvallen. De buit van de over val bedraagt 14.500,—. De overval werd gepleegd door drie man. Eén bleef buiten in de auto wachten terwijl twee jonge mannen (circa 25) de winkel instapten. Onder bedrei ging van een revolver hield de eerste de 52-jarige mevrouw E. D. Pontier in bedwang. De tweede man liep naar de 21- jarige lokettiste in het posta gentschap en greep in de kassa. Deze man droeg een donker blonde pruik. Op het moment van de overval was verder nie mand aanwezig. De twee man nen reden naar buiten, stapten in een groene auto en reden weg in de richting Leidschen- dam. Van de daders ontbreekt verder ieder spoor. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De 60-jarige koopman Johnny v. d. V., tegen wie dinsdag wegens (huur)moord op de Amsterdam se restauranthouder R. Mazzilli levenslange gevangenisstraf werd geëist, heeft gisteren de GEIDEN: Haarlemmerstraat WASHINGTON President Nixon, die reeds drie politieke nederlagen heeft geleden in zijn poging om het Hooggerechtshof naar zijn wensen te kneden, 1 schijnt vastbesloten om ander maal een bloedige confrontatie met de senaat aan te gaan. HIJ heeft de Amerikaanse orde der advocaten de namen voorgelegd van zes personen als kandidaten voor de twee vacante plaatsen in het Hooggerechtshof, die zijj ontstaan door de dood van rech- hun reputaties buiten de eigen ter Black en het pensioen van plaatselijke gemeenschappen rechter Harland. onbekend. >e zes personen hebben kennelijk Toen de namen gisteren in de ju- ding gemeen. Hun ridische gemeenschap bekend werden veroorzaa.. ze grote ontzetting, aange-de lijst geen van de leidepde rechterlij ke figuren bevatte waarvan men aannam dat zij hoogst waarschijnlijk zouden worden gekozen. staat van dienst is zo onbelang rijk dat slechts twee van hen in Who's Who voorkomen. Behalve van senator Byrd, vroeger een actief lid van de Klu Klux Klan, en Hershei Friday, een vooraan staand jurist in Arkansas, zijn Amsterdamse rechtbank tijdens de voortzetting van de zaak cle mentie gevraagd voor zijn me de-verdachte Adriana, echtgeno te van het slachtoffer, in wier opdracht de moord zou zijn ge pleegd. Het initiatief tot de moord zou volgens Johnny v. d. V. niet van de vrouw zijn uitgegaan maar van Ruud H., die wegens uitlokking van moord vijftien jaar tegen zich hoorde eisen. „H. is de grote figuur, die een smerige en laffe rol heeft ge speeld", aldus Van der V. Hij noemde H. de man die „ons naar voren schoof, zelf op de achtergrond bleef, maar alles organiseerde". Adriana Mazzilli was volgens hem volkomen in de macht van Ruud H. Volgens Van de V. zou hij steeds getracht hebben onder het ple gen van de moord uit te komen, maar Ruud H. zou steeds zijn blijven aandringen. Eerder had de officier van justitie reeds ge zegd, het niet uitgesloten te ach ten dat Ruud H. na de moord de zaak zou hebben willen over nemen. De raadsman van Van der V. noemde zijn cliënt de man die in feite met de zwarte Piet was blijven zitten. Hij bepleitte cle mentie, omdat levenslang een onmenselijke straf is. Ook de raadsman van Adriana Mazzilli vond de straf voor zijn cliënt tien jaar wegens uit lokking van moord veel te hoog, terwijl de raadsman van Ruud H. van mening was, dat zijn cliënt meer in de schoenen wordt geschoven dan waarop hij recht heeft. ftitspraak 28 oktober. Dit vreemde duo loopt in de VS alle jaarmarkten af. Het zijn jarige Pat Pietro en zijn aap Mario. Al tien jaar zitten ze „vak". Pietro is er mee begonnen toen zijn schoonzoon enige 0 erfde. Randkrant Pantoffelhelden Pantoffelhelden sterven vroe ger dan anderen. Heerszuch tige vrouwen zijn wellicht een oorzaak van corpulentie en trombose bij mannen. Nu moeten niet direct alle vrouwen boos in de pen klimmen, want wij verschui len ons lekker achter de bre de rug van Alexander Bush- nell, analist van het Engelse graafschap Lancashire, die in zijn jaarverslag tot deze conclusies komt. Verklaart Bushnell zich nader: „Het laatste wat een man wil als hij thuiskomt van zijn werk is gevit van zijn vrouw. Maar zij, die kampt met haar eigen alledaagse moeilijkheden, begint dik wijls tegen hem te vitten bij het begin van het avondeten. De echtgenoot schrokt zijn hap eten naar binnen om aan haar venijnige mond te ontkomen", aldus nog steeds Bushnell In zijn jaarverslag. „En daar beginnen de klach ten". Een bekende karakteristiek van dikke, voor trombose vatbare mannen is volgens Bushnell de neiging om snel en veel te eten. Hij conclu deert dat het gevit van de vrouw inderdaad iets te ma ken kan hebben met de afne mende levensdrang van de man. Hij raadt de vrouw in haar eigen belang aan, om de echtgenoot zijn maaltij den in de juiste sfeer te la ten verorberen en om niet op hem te vitten. Voor de goede orde: al deze uitspraken komen uiteraard volkomen voor rekening van Alexander Bushnell. Stellingen Weer een vermeldwaardige stelling van een, in dit geval Delftse promovendus: „Bij en auto- en motorraces dient een maximum-snelheid te worden ingesteld". Nog eentje, van dezelfde pro movendus: „Een groen rem licht aan de voorzijde van motorrijtuigen draagt bij tot de volksgezondheid". De laatste dan voor deze week: „De sonate op. 47 voor viool en piano van Beetho ven, de zogenaamde Kreu- zer-sonate, staat in tegenstel ling tot wat dikwijls gesteld wordt niet in A-dur, maar in a-moll Daar moet je voor aan de t.h. gestudeerd hebben. Talent John Lennon vierde deze week zijn 31e verjaardag in een kunstmuseum temidden van een doos zout op een 1 meter hoge zuil van plexiglas, een bed, een badkuip en een roestige automobiel. Deze achtergrond voor zijn ver jaardagsfeest had hij te dan ken aan de eerste eigen kunsttentoonstelling van zijn vrouw, in het Everson Mu seum of Art. De bezoekers aan de tentoonstelling wor den uitgerust met rubber gasmaskers, waarvan de oogstukken vervaardigd zijn van alles vertekenend glas. „Met deze tentoonstelling wil ik laten zien dat je geen ta lent behoeft te hebben om een kunstenaar te zijn", ont hulde mevrouw Lennon. Voor aggresieve bezoekers zijn er twee planken met spijkers voorhanden. Volbloeden Een van de grootste warenhui zen in Tokio gaat binnenkort zijn toch al gigantische as sortiment uitbreiden met renpaarden. Met Ingang van volgende maand kan men er volbloeden kopen, waarvan de prijs gemiddeld 11.000 dol- rulld kan worden, uiteraard op vertoon van de kassabon, is nog niet bekend. Een Maoistisch echtpaar, dat het grootste deel van een er fenis van ruim een miljoen gulden aan de kas van hun partij schonk, is als lid ge royeerd omdat niet de hele erfenis werd gegeven. Geflest Met luid geschrei heejt een pas geboren kind in Nancy, Lotharingen, de melkfles af gewezen die een verpleegster wilde reiken. Oorzaak van het protest was de ongewone samenstelling van het vocht een verzorgster had de melk poeder aangemengd met al cohol van 50 procent in plaats van het voorgeschre ven mineraalwater. Volgens de behandelende arts heeft de hardnekkige alcoholweige ring de baby het leven ge red. Clieten De Britse beweging vooi emancipatie van de vrou\4 heeft haar eerste grote over winning geboekt. Na viel jaar strijd hebben de vrou wen het recht verworven om zonder begeleiding ook '1 nachts de „Wimpy-brood- zaak |es" in Londen te bezoe ken. De directie had steedl bezwaar gemaakt tegen hel bedienen van eenzame vroi* wen 's nachts, omdat daar door prosituées zouden kun nen worden aangetrokken Voor het personeel van d« zaken zou het een te zwarl opgave zijn, vrouwelijk! cliënten te onderscheidei van vrouwen die op clientèU wachten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9