De ijspret is voor de Lissese ijsclub voorbij CROMWELL Satyricon Molen- maal 47 VRIJDAG 15 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Als stukken van een schaakspel staan cavelerie en piekeniers tegenover elkaar in de gevechtsscènes van de film „Cromwell' STUDIO In Studio deze week een reprise van Fellini's Satyricon. Kijken naar Satyricon is bin nengaan in een volkomen ab surde onwerkelijke wereld. Een wereld waarin gruwe lijkheden, momenten die de toeschouwers vol walging, maar soms ook van vertede ring zullen vervullen, zich afwisselen. Sommige scènes in de film zijn ronduit bar baars en satanistisch. Op bij zonder directe wijze wordt b.v. een onthoofding in beeld gebracht. De typen die Fellini voor zijn film heeft gebruikt zijn regelrecht op geraapt uit de sloppen en stegen van Rome. Rome, de stad waarvan ondergang, door het decadente leven van haar vorsten en burgers in Fellini's Satyricon getekend wordt. CAMERA 8 Dit keer eens speciale aandacht voor een van de nachtvoorstellingen. Voor de film „Cromwell", omdat we die als een bijzon der geslaagd werk kunnen kwalificeren. Geschiedschrijving op de film band loopt wel eens het ge vaar vast te lopen in een se rie gekleurde prenten. Dat dit in Ken Hughes film „Cromwell niet gebeurt. te ge wetensvolle vertolkingen Richard Harris (Cromwell) en Alex Guiness, die ook de scènes waarin minder actie zit, een geladen sfeer meege ven door hun persoonlijk conflict. De omstreden figuur van Oli ver Cromwell is duidelijk de held in de film. De maker laat dan ook niet zien hoe deze puritein als lord Protec tor in de vijftiger jaren van de 17e eeuw bv. in Ierland zich ook ontpopte als 'n ti ran, die geen tegenspraak duldde. Richard Harris zet deze Crom well compleet met zijn be faamde wratten neer als een integer strijder voor het recht, waarbij hij van de regisseur de beste dialoog krijgt toege schoven en hem o.m het ge bed van de koningsgezinde sir Jacob Astley in de mond legt: „God, U weet hoe druk ik het vandaag heb. Mocht ik u vergeten, vergeet mij DEATH IN VENICE CAMERA Luchino Visconti, «en der grootste perfectionis ten onder de Italiaanse re-, gisseurs, die er naar streeft elk detail een zo groot moge lijke authenticiteit te geven, heeft Thomas Mann's „Dood In Venetië" verfilmd. En Visconti zou zichzelf verlo- chenen als er niet een heel ander soort film uit de bus gekomen was als bijvoor beeld „The Damned" waarin hij met forse lijnen en effec ten de decadentie in Hitiers derde rijk afschilderde. Voor „Dood in Venetië" is hij he lemaal in de huid van Tho mas Mann gekropen en, zweeft in een vrij melancho liek tempo met de camera door groots opgezette scènes en observeert alleen maar het leven anno 1912 op het Lido van Venetië. lij neemt daar vrij onbehoor lijk lang de tijd voor, waarin zijn hoofdfiguur Gustav Aschenbach, een componist, aanvankelijk weinig meer dan een nietig figurantje is. Later verandert dat com pleet na de verschijning van een beeldschone Poolse. Dirk Bogarde houdt dan de film (met een perfecte sfeerteke ning en wondermooie foto grafie) duidelijk staande. dan niet". Harris geeft een goed uitgeba lanceerde vertolking van een man, die met tegenzin tot actie overgaat, maar het is Alec Guiness, die de show steelt als de eigenzinnige, maar toch onzekere Karei I, kampend met een licht spraakgebrek, waardig in zijn gang naar het schavot. Door zich meer in de eigen aardigheden van deze histo rische figuren te verdiepen, dan naar het spectaculaire effect te streven, twee zeer ingehouden gebrachte rollen, maar als spelprestatie daar om niet minder. BIOSCOOP PROGRAMMA IN LEIDEN De jongen Tadzio (Björn Andressen) en zijn bewonderaar Aschenbacji (Dirk Bogarde) in Luchino Visconti's „Dood in Venetië". LEIDEN In de Leidse bios copen draait deze week een zeer gevarieerd programma. De uitschieter is wel Crom well. Daarnaast is zeker ook een hoogtepunt Satyricon, een produkt van Fellini dat al eerder in Leiden te zien is geweest en toen door ons uit gebreid is gerecenceerd. Louis de Funès heeft de lachers weer op zijn hand in het Luxor-theater met „Paniek in het Grand Restaurant". De jeugd kan elke woensdag- - zaterdag- en zondagmiddag terecht in het bioscoopthea ter aan de Hogewoerd van „Winnetou keert terug". De omstreden Nederlandse sex- film (vanwege de hard sex) „Blue Movie" doet het in Trianon erg goed. Voor de derde week. Ook Rex doet deze week weer veel sex in zijn films. Tijdens het gewo ne programma met „Liefde in termijnen" en vrijdag- en zaterdagnacht met „Zuster aan het strand op drift", waarin het met bloot overigens wel meevalt. Alec Guinness als de eigenzinnige koning Karei I LISSE De Lissese IJsclub zal hoogstwaarschijnlijk dit jaar de 1450 leden teleur moeten stellen. Een baan is er namelijk niet meer en de kans dat er voor de winter nog een wordt aangetrokken is nihil. De nu 80-jarige vereniging zit voor het eerst met de handen in de haren. Altijd was het nog goed gegaan maar nu het vertrouwde schaatsterrein aan de omleidingsweg eigendom is geworden van Fio-retti-college is de ijspret voor de Lissese IJsclub voorbij. Burgemeester Berends zag die moeilijkheden deze week tijdens de raadsvergadering niet zo zit ten. „De Lissese IJsclub moet gaan samenwerken met de IJs club Lisserbroek" zei hij, maar zijn zienswijze kan onmogelijk tot een oplossing leiden. Tot die conclusie komt men tenminste als men de heer Wesseloo be stuurslid van de Lissese IJsclub aan het woord laat. Dan blijken opeens beide ijsverenigingen karsrecht tegenover elkaar te staan en worden de woorden van burgemeester Berends in een klap gedegradeerd tot een niet ter zake doende opmerking. De heer Wesseloo zegt over de contacten die er bestaan tussen beide verenigingen: „Van Sa menwerking is er geen sprake. We staan lijnrecht tegenover el kaar. Er is een poging gedaan om samen te gaan werken, maar die poging is op niets uit gelopen. We kregen op onze voorstellen tot fusioneren een Lustrumconcert Alma Materkoor LEIDEN Het Alma Materkoor zal maandagavond om kwart over acht in de Stadsgehoorzaal een lustrumconcert verzorgen bij gelegenheid van het 35-jarig bestaan. Aan dit concert zal so listische medewerking worden verleend door Max van Eg- mond, bas: de instrumentale begeleiding wordt verzorgd door o.a. Jan van der Meer, orgel en piano. Het programma bevat o.a. wer ken van Andriessen (Te Deum), J. S. Bach, Haydn, Strategier, Géza Frid en Zimmermann. Leidse hoog leraar valt prijzen proef schriften aan LEIDEN De Leidse hoogleraar prof. dr. J.Voorhoeve heeft de voorschriften die gelden voor een proefschrift ernstig aange vallen. Dit deed hij tijdens de promotie van dr. P.P. de Wolf. Hij zei onder meer dat hij het een grof schandaal vond dat de Neder landse staat de promovendus verplicht een proefschrift in een groot aantal te vermenigvuldi gen, maar dat zij de promoven dus voor de consequenties laat opdraaien. Dr. De Wolf heeft na veel moeite 500 gulden subsidie van het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen gekre gen. Hij had dit nodig daar de uitgeverij pas met drukken wil de beginnen wanneer de promo vendus een bedrag van 500 gul den had betaald. Van andere in stanties kreeg dr. De Wolf geen subsidie meer toen hij het al van het ministerie had gekre gen. uitgebreid schrijven terug. Daarin werden ons drie dingen duidelijk gemaakt. Een fusie is onmogelijk (met algemene stemmen verworpen), leden van de Lissese IJsclub mogen alleen tegen betaling in de Meer schaatsen en bovendien moest voor de jeugdgroep van 6 tot 14 jaar voor het gebruik van de baan 1000 gulden worden be taald. Niet alleen over de con tacten met de IJsclub Lisser broek is de heer Wesseloo niet te spreken. Oneens is hij het ook met de werkwijze van de gemeente. Deze zou de IJsclub Lisse hebben meegedeeld dat een vervangend terrein aan de Nieywsloot tot de mogelijkheden behoorde. Volgens de heer Wes seloo echter kwam opeens de tijding van de gemeente dat maar eens met de IJsclub Lis serbroek moest worden gepraat. De zaak is toen in handen gege ven van de raadscommissie sport en recreatie en volgens de heer Wesseoo weet deze van toeten nog blazen als het om ijs- accommodaties gaat. De ijsclub Lisserbroek staat wat sceptisch tegenover de opmerkingen van de Lissese IJsclub. De heer Onos van de tegenpartij merkt daar over op: „Het is beslist geen onwil van ons dat we niet willen fusioneren. We kunnen gewoon niet. Als we het wel doen dan krijgen we onherroe pelijk moeilijkheden met onze leden. Als we iedereen maar toelaten riskeren we dat onze baan in de prak wordt gereden. Dat willen we voorkomen, We willen baas in eigen huis blij ven. Deze opmerking wil overi gens volgens de heer Onos niet zeggen dat de leden van de Lis sese IJsclub niet zullen worden toegelaten. Wel behoudt men zich het recht voor dat als de baan vol is de toegang wordt gesloten. Het laatste woord is nog niet gesproken in Lisse. Wellicht dat alsnog de IJsclub Lisse zijn leden de medede ling kan doen dat er dit jaar weer geschaatst kan worden. Erg groot is die kans niet ge zien de opmerking van burge meester Berends tijdens de dis- Katwijk De kunstenaar B. Jonker uit Haarlem heeft deze week op het gemeentehuis van Katwijk een verkleind model overgedragen van een gestyleerd beeld voorstellende een Katwijkse vrouw. Het in Katwijk te plaatsen beeld zal 3,80 meter hoog worden en een stand plaats krijgen op het einde van de boulevard (Noordzijde). Het ge heel zal vervaardigd worden uit één stuk kristallijn-steen afkomstig uit Griekenland, gebroken wit van kleur en bestand tegen weers invloeden. Het fraaie kunstwerk heeft voorlopig de naam gekregen „Promenade" en zal de eerste zijn in de te plaatsen serie van 10 kunstwerken in de gemeente. cussie over dit onderwerp: „Het is onverantwoord om twee schaatsbanen op een steenworp afstand van elkaar te hebben. Bovendien wordt het rendement een ijsbaan bedenkelijk n weet dat er win ters zijn waarin maar zeven A acht dagen geschaatst kan wor- LEIDEN Pater C. van der Berg SSCC is In Nuland op 73- jarige leeftijd overleden. Cornelis van den Berg werd te Noordwijk geboren. Na zijn priesterwijding op 22 december 1923 was hij vele jaren leraar en perfect aan het seminarie van St. Oedenrode. De oorlogsjaren heeft hij als pastoor van „de Heyplaat" bij Rotterdam door gebracht. In 1938 vertrok hij als pro-vicaris naar de missie van de Cookeilanden (Oceanië), waar hij tot het begin van de vijftiger jaren werkzaam bleef. Terug in Nederland kwam van uit Engeland een verzoek aan de orde in Nederland om èen parochie van de pater van de H.H. Harten in Engeland te ves tigen. Pater van den Berg kreeg de opdracht hiertoe. Om gezond heidsredenen is hij in 1957 naar Nederland teruggekeerd en sindsdien in St. Oedenrode werkzaam gebleven. De laatste jaren verbleef hij te Nuland. LEIDEN Loco-burgemeester S. Menken en zijn echtgenote, gingen gistermorgen op bezoek in het St. Elisabeth Gasthuishof om daar de 100-jarige mevrouw Watrin geluk te wensen. Op de foto biedt me vrouw Menken haar gelukwensen aan. Bevallingen worden steeds meer een zaak van de ziekenhuizen en ver loskundigen. „Henry Dunant" vaart met Leidse zieken LEIDEN De afdeling Leiden en omstreken van het Nederlandse Roode Kruis zal maandag met haar hospitaalschip Henry Du nant met 72 chornisch zieken en nvaliden een reisje gaan ma ken. De reis zal gaan van Lei den naar Utrecht en terug. Het embarkement begint om 7.00 uur en het schip zal ongeveer om 10.00 uur gereed zijn. De plaats van het embarkement zal zijn aan de steiger van de touwfa- brieken aan de Zijldijk in Lei derdorp. 9e" I Warmond De 30 ha grote 1 der- of K^gjespolder op het eiland in de Kager- plas is voor de waterhuis houding aan gewezen op de grondzeiler De Kok, die in 18Ó9 werd gebouwd zo als vermeld staat op de baard. (De molenbaard is een dikwijls fraai bewerkt houten schot onder de as.). Niet lang geleden is De Kok gerestaureerd. Dat was wel nodig, want de staat van onderhoud was matig. Het water wordt in de molen verwerkt met een ijzeren scheprad. Vankantie in "Volkshuis" LEIDEN Het Leidse Volkshuis heeft voor de herfstvakantie al lerlei activitetten georganiseerd. Zo kunnen kleuters 's morgens kleien, knutselen enz. en 's mid dags naar den film of dia's kij ken. Oudere kinderen kunnen straattekenen lezen en naar films kijken. De activiteiten be ginnen van 18 oktober t.e.m. 22 oktober om 10.00 en 's middags om 1.00 uur. De prijs voor een activiteit is 50 cent voor de hele week is het 4,25. Bestuur VVD afd. Alkemade ALKEMADE Op de eerste Ie- denvergadering van de VVD afd. „Braassemermeer," die de plaatsen Alkemade, Leimuiden, Rijnsaterwoude en Woubrugge omvat is het volgende bestuur gekozen: H. Suttorp, P.Wenma- kers, L.Vochove en mevrouw J.Eikelenboom-van der Wal. Bazar in Dorpshuis van Aarlanderveen AARLANDERVEEN De bazar- commissie van de Ned. Herv. Kerk houdt vandaag en morgen haar bazar in het Dorpshuis. Vandaag is de bazar geopend tot 11 uur, morgen kan men van 's middags drie tot 's avonds elf uur terecht. Missiepater uit Noordwijk overleden

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7