PIET VAN DER STERRE vernieuwer van wat eeuwen achterlieten Zorgen om het monument Burgerlijke stand Slechte banden levens gevaarlijk door Redlok [nsdag 12 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT lerdorp Als Piet van der terre geen architect was ge- orden, had hij zich misschien zijn levensonderhoud voor- en met het kweken van een eerlijke Bonne Louise d'A- •anches of de friszure James rieve in een groei-maar- iak-cultuur. Biologie vind ik tachtig, ik ben gek op een lomgaard. Bij m'n vakantie- de rand van de Velu- e heb ik een machtige boe- tboomgaard. Die tracht ik i de moderne manier te la- d verwilderen: steek je han- n maar in de broekzakken, B zie je dat dit de mooiste tnier van tuinieren is iar juist omdat aanschou- pg leidt tot schoonheid en k omdat bedrijvige schoon- |d kunst betekent heeft Piet m der Sterre zich overgele- rd aan de meest gebondene B alle kunsten: de bouw- tnst, die onder het teken van t nut ligt. In de boomgaard tt hij alles op z'n sloffen in het toeval over, zijn leven t architect drijft op con- ructies. Het is een groot ed, dat hem in staat stelt wel vernuf teling als nuttig- Idsman en versierder te In de oorlog ben ik me een Etje gaan bemoeien met het numentje. Eerst maar een el, zoals de hervormde rk van Woubrugge en de de Zoeterwoudse dorpkerk. het ogenblik zijn we met kerkje in Sassenheim be- In de hele omtrek van den vind je kerken die ern- zijn beschadigd bij het be- van de stad door de Span- rden. De ruïne van de oude k van Warmond ligt nóg in n; alleen de toren is her- We hebben een planne ren voor de restauratie ie toren en de consolide- ?an de ruïne, maar er is geld voor beschikbaar, al heeft de gemeente haar iermende handen erover bouwheer Piet van der - sinds januari van dit r met de confrères P. W. A. i Dam en R. van Straten renigd in één architectenbu- i - valt een speelse recht- bigheid op. In zijn kantoor de Ericalaan zijn orde I gezelligheid nevengeschikt, m begin 19e-eeuwse Franse jcretaire kijkt wat nuffig bij lar buurman aan de over- lnt van de wijdse kamer - Het laat-gotische inte- eur van de ranke Hoog- ndse Kerk komt weer lur te voorschijn uit de inden van architect Piet in der Sterre en zijn spe- alisten in een jarenlange tcedure. een bureau van anderhalve eeuw oudere snit - op tafel: „Ach," zegt Van der Sterre te gen het laatdunkende aan, „zó bijzonder is ze nou óók weer niet." Hij draagt een donker bruin corduroy pak, vrijheid in gebondenheid, rookt een si gaar, snakt naar een sigaret maar wil niet zondigen. Hij te kende in zijn carrière losweg bogen, versierde lijsten, gepro fileerde pijlers en steunmuren, zaken van wicht en tegen wicht. Maar ook schetste hij studies aan het zomerse va- kantiestrand: profileringen, maar dan zonder steunmuren. Wat architect Van der Sterre „zich een beetje met restaure ren bezighouden" noemt, is uitgegroeid tot een taak die hem voortdrijft. „Restaureren is niet meer uit mijn leven weg te denken. Ik ben nu in de vijftig, dit werk heeft zich in mij vastgezet. Die gebou wen bekijk ik met andere ogen dan bij sommige mensen het geval is." Piet van der Sterre is geen oppervlaktekij ker, hij kruipt in de ziel van de materie, in het hele samen stel van de totale constructie, de materialen, de wijze van verwerking, de bouwtechniek. Trieste zaak „Ik ben maar een architectje dat zich voor de helft van de tijd met restaureren bezig houdt; ik wil niet in de poli tiek treden." Hij kan het ook niet helpen, dat de „erfenis der vaderen," die hij in oude binnensteden wil opkalefateren en instandhouden, in ander mans ogen een stuk sta-in-de- weg is geworden. De heer Van der Sterre vindt het maar een trieste zaak, dat er veel te weinig geld beschikbaar is voor monumenten. Wat er met het herstel van grote monu menten gebeurt is wel specta culair soms, maar toch nog onvoldoende. Het Rijk heeft helemaal geen geld voor de kleine monumenten: stadswo ningen, gevels, boerderijen. „Daar hoef je bij de overheid niet meer voor aan te kloppen. De eerste drie jaar komen geen subsidieverzoeken meer in aanmerking. Evengoed moeten er aanvragen komen, anders heeft de minister er geen idee van hoeveel geld er wel nodig is. Een erg trieste tijd, hoor." En dan nóg: of een gerestau reerd monument veilig is hangt af van een aantal be langrijke factoren: het onder houd, het gebruik (wat gaat ermee gebeuren, bestem mingsplan e.d.) en het ver keer, dat de boel in elkaar dreunt, omdat de fundering gebaseerd is op de rust van paard eri wagen en de voet ganger. Monumenten, aldus de architect, kunnen ook ten offer vallen aan een nieuw sane ringsplan en eveneens is het verloop van de cityvorming in een oude stad van ingrijpende betekenis. Levenskrachtige be drijven vestigen zich niet meer in monumenten en gaan de stad uit. Waar monumen tjes wèl vaak mee worden op gescheept zijn de marginale bedrijfjes en industrietjes die vegeteren op de bebouwing en zich in oude panden nestelen. Voorbeelden daarvan zou je kunnen aanwijzen in de Camp achter de Leidse Haarlemmer- Nog een ander gevaar voorliet monument speelt een grote rol: de ontvolking van de bin nenstad. Oude panden worden niet meer bewoond en ge bruikt. Architect Van der Ster re ziet een enorme verkrotting zich in gang zetten als er geen duidelijk beleid komt; niet al leen gemeentelijk maar ook van rijkswege. Ik kan zonder meer stellen, dat „restaurateur" Van der Sterre een zwaar hoofd heeft in de toekomst van het kleine monu ment: „Is dit weg, dan is de stad weg. En als die stad voor een gemeenschap van belang is moet je dat duidelijk zeggen en niet doen alsof; dat geldt ook voor de dorpen. Het moet kunnen in Leiden, want er zijn enkele prachtige hofjes geres taureerd." De oplossing is vol gens de architect een kwestie van mentaliteit: hoe staat de bevolking tegenover het in standhouden van oude gebou wen, welke waarde kent men hieraan toe. „We moeten we ren bezig met de Hooglandse kerk. Met de stadspoorten, vooral de Zijlpoort, is het be denkelijker. „U ziet maar weer: aan het grote wordt wel aandacht geschonken, maar niet aan de entourage. Het gaat tóch weer om die kleine monumenten die met elkaar het stadsbeeld vormen. Geluk kig zie je hier en daar, op het Steenschuur en de Hooglandse Kerkgracht de steigers staan bij mooie geveltjes, waar je binnen de eikenhouten moer en kinderbalken nog in de oor spronkelijke 17e-eeuwsë vorm aantreft. Dit gaat verrukkelijk ten waar we het over hebben en de waarde ervan bepalen. Amersfoort is in dit opzicht een uitzondering. Daar ge beurt tenminste wat. In De venter hetzelfde." Nieuw leven In de loop van ruim twintig jaar is er al heel wat uit Piet van der Sterre's handen gekomen aan opgefriste en nieuw leven ingeblazen ouderdom. Partieel werd de Pieterskerk gerestau reerd, de Marekerk kreeg een nieuwe koepel, de Lodewijk boeit opnieuw het oog, aan het Gemeenlandshuis van Rijnland hergaf hij de oorspronkelijke schoonheid en nu is hij al ja- worden; ik ben dankbaar dat dit mogelijk is gemaakt." Aan al z'n objecten beleeft ar chitect Van der Sterre plezier. Alle restauraties vindt hij pak kend. Ik kan een hele rij van opgepepte kerken opschrijven: Ter Aar, de „dom" van Rijr.- saterwoude, Zoetermeer, de grote kerk van Vlaardingen (zojuist voltooid), Baren- drecht, Voorburg, Bodegraven (bijna klaar), de kapel in Noordwijk-Zee, Heemskerk en Rolde, de tufstenen Rijnburgse toren en de Leiderdorpse kerk. Heel prettig werken met spe cialisten vindt de heer Van der Sterre het aan de oude St. Jeroen in Noordwijk-Binnen. Voor een groot deel wordt hier het oude handwerk gebezigd en zijn er de geëigende manie ren waarop de materialen wor den toegepast. „Menselijke schaal" Bij elke restauratie ziet deze vernieuwer brokken verleden herleven. „Als je het vroeger over de kerk had, wist je waar je het over had, zoals je tegenwoordig een centimeter hebt. Je mat met de maat van de kerk, de mens kwam op de tweede plaats. De „menselij ke" schaal kwam bij de re naissance, het humanisme, meer in de belangstelling. De middeleeuwse bouwer kende zijn métier volledig, voortbou wend op i thische traditie. De ce gooide alles omver; pas tóen vroeg men zich af: zijn de fundering en de hele con structie wel sterk genoeg? Ernstige constructieve proble men kwamen tpen om de hoek kijken. Restaureren brengt je dichter in aanraking met de realiteit van de historie. Je begint te beseffen hoe Arent van 's Gravensande, de schep per van de Marekerk. gewor steld heeft om zijn koepel sta biel te krijgen. De stadsbouw meesters van Amsterdam, Haarlem en Delft kwamen kij ken „of het wel sterk genoeg Piet van der Sterre, archi tect BNA: zorgzaam voor het kleine monument. Wegzakken Veel kerken in deze veerstreek zijn weggezakt en verdwenen. Er werd gebouwd op een hou ten roosterwerk van palen dat onder water bleef. Al in de middeleeuwen werden die ker ken herbouwd. Dat was een dure zaak, want vanwege die ontoereikende fundering bleef het gebouw wegzakken. Het was een tijd van hopen en bid den, dat de boel b'eef staan. Oegstgeest GEBOREN: Sandra Yvette. d. v. J. C. Calsljn en van C. M. de Groot: LuUkc. d. v. P. Culpei en van K. H. van den Berg. GETROUWD A. C. J. Jutlermans er A. M. van der Zwel H. Platkuws- ki en M. A. Mooren; A. H. M. Quaedackers en C. H. Ruwaard: M. R. J. Hotstede en A. G. Bron. OVERLEDEN: ONDERTROUWD v. d. Berg (24) R. den Hong (24) •r (21): J. WUlekes Teljllngen (22). Bertha van de Wete- Pleter Jnhan Brecveld: Ingrld telmlna Schaap: Marlo Fi Martin Ronald IJkema; Alexis Schoone: Esther Hanno. OVERLIJDEN: Adriana van der Vlies-Vernet (31): Anton van der Knljft (86); Hendrlna Rijnberg- Kaashoek (82); Jan Verduljn (49); Hendrik de Jong (76); Cornelia P. Buis-Roos (84); Bob Parie (44). HUWELIJKEN: Alexander A. de L1J- J. Keljzer (18) en Jeanne J. J. Fortier (16). HUWELJKSAANGIFTEN: Louis J. Zoll (23) en Dirkje J. Koolwijk (23); lella de Jong (20). Kuiper ONDERTROUWD: H. J. M. Lange- veld en M. A. W. van der Geest. P. Vergunst en A. Oppelaar. A. S. van der Poel en J. C. M. Opdam. GEHUWD: J. M. H. Rietbroek en J. C. J. M. de Jong, R T. H. F. Hek- kenberg en M. P. J Koek. Noordwijkerhout GEBOREN: Mar cus N. z. v. J. J. Dlsseldnrp en M. d. v. J. Bouwmeester en C. E Jager: Maria L. C d v. L. A. Ronde en M. T. Kortekaas: Lam! tus C.. z. v. G. Bouwmeester en Rodenburg. ONDERTROUWT): A. Bnezaard en E. Prins: A. W. C. Nulkes en A. G. Rijndijk, H. J. Haasnoot en In enkele gevallen is Van der Sterre bezig, die hoop niet te doen beschamen. Zo kreeg de „scheve toren" van De Lier in het Westland een nieuwe paal- fundering; twee jaar is men bezig geweest onder de toren, terwijl de grote kolos voortdu rend in beweging was: „een spannende bezigheid was het wèl..." In Zwammerdam werd na het rampjaar 1672 de kerk met lapmiddelen (andere ste nen) hersteld, maar meestal wist men mooi materiaal heel kundig te gebruiken. Herstellen betekent ook het be waren of terugbrengen van schoonheid. „Wat er in de eeu wen aan een bouwwerk is ver andert moet je ontzien. Het mag zeker geen dood-restaure- ren zijn. Wat wij nu kennen als een moument, of het nu een kerk of een huis is, staat daar als een totaal geheel. Wat de architect ermee moet doen is het een aspect geven alsof het al die jaren in goede handen is geweest." Eerbied R' ivireren wekt eerbied. „Bin nen de metersdikke muren tref je opnieuw een monument aan, waarvoor je het grootste respect moet hebben. Als je ziet hoe die voorvaderen van ors de grootste spanningen I binnen een immens bouwwerk 1 in steen hebben opgevan-I gen..." Piet van der Sterre, architect j BNA, fotografeert graag, is I voorzitter van de afdeling Lei derdorp van de volksuniversi- i teit K O en wil zich verder met van alles bezighouden als j hij riet restaureert Hij houdt I van het leven. Ook van het le ven zoals dat losbarst aan go- j tische kathed-aien in potsier- li ke pilaarbijters en satani sche waterspuwers. Van der Sterre gaat met de middcleeu- lijk mee besmet: „Onder ge sprekken die nte niet interes seren teken ik hele velletjes vol demonen. Ik ben een de monisch mens." Maar v/el productief, vriendelijk, gast vrij en onderhoudend, dacht ik. TON PIETERS Marktberichten okt. Groente: Waspe A extra 6.49-6.50. A II 3.30—6.40. B rode kool 9—16, spitskool 18—23. prlncessebnnen 60—1.20, bospeen 59—62. andijvie 11—26. sla 16—27, spinazie 15-36. knolselderle 11—22. 6. breek- V oorlichtingsavond Roelofarendsveen Roelofarendsveen De Veense afdeling van de Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde geeft donderdagavond in de kantine van de bloemenveiling een voor lichtingsavond over de verzor ging van kamerplanten en het in bloei trekken van kamerplan ten. In november wordt een cursus bloemschikken gegeven. Men kan zich hiervoor opgeven bij het secretariaat, Sotaweg 95. Zaterdag 6 november wordt een excursie georganiseerd naar de kwekerij van de fa. Edelman in Reeuwijk. Ook hiervoor opgaven aan het secretariaat. Kaartavond De afdelingen van de LTB en de KPJ in Delft hou den op dinsdag 12 oktober (van avond) een kaartavond in zaal Koot op de Beestenmarkt. Het kaarten begint om acht uur. Toen ik vorige week op mijn nuchtere maag hoorde dat het autorijden weer een smak geld meer zal gaan kosten dacht ik maar één ding: dal wordt een fiets. Deze week ga ik er een kopen. Wat voor een weet ik nog niet. Wel kreeg ik vanmorgen van de vereniging „De Fiets" een lijvig bulletin in de bus waarin een aantal alternatie ven stonden opgenoemd. On getwijfeld zult u als toekom stig fietser ook wel geïnte resseerd zijn in deze infor matie, vandaar vandaag wat meer over fietsen. Voor le zers die in een waterrijk ge bied wonen kan in Japan be steld worden een zgn. Bon- bonfiets. Een driewieler waarmee zowel op het water als op het land gereden kan worden. De Bonbonfiets heeft grote holle kogels die respec tievelijk als wielen en als drijvers dienst doen. Deze kogels hebben een doorsnede van 65 cm. wegen 8 kilo per stuk en zijn vervaardigd van kunststof. De achterste twee kogels die door pedalen wor den aangedreven zijn voor zien van een schoeprad voor de voortbeweging in het wa ter. Voor het maken van bochten kan een van de bei de aangedreven kogels wor den ontkoppeld. Voor mensen die niet ver van huis hoeven maar toch willen fietsen is er in Israël geconstrueerd een apparaat bestaande uit een halve fiets op standaard. Op dit vehikel kan op de plaats worden gefietst. U kunt dus gewoon in de ach tertuin blijven staan en toch zeggen dat u een flink aantal kilometers in de kuiten hebt zitten. Bent u meer het type dat met een hele groep ge zellig op één fiets wilt krui pen dan kan dat sinds kort ook dank zij een lepe uitvin ding van een groep uit Saasveld. In vier dagen tijd lasten en pasten zij een fiets in elkaar waarop niet minder dan elf personen kunnen gaan zitten. Er is aan deze manier van fietsen echter wel een groot nadeel verbon den. Loopt de ketting eraf dan gaat zo'n slordige 44 meter aan elkaar geregen metaal aan de loop. Boven dien is de kans op een klap band plotseling veel groter geworden. De keus is nu aan (ADVERTENTIE) 5 service-vestigingen Showrooms: Laan van Meerdervoori 52 telefoon 39.98.77 Na 18 uur tel. 01761-8753 2.90—3.00. ton kolen: 6 I 4«- 6062. 8 nHM 145.000 kK waspecn. 12.000 II 18—38. 8 I dljvle 11—39 pronkbnn snijbonen 1"" 60. Chinese 11—19. gele -ML 50—TO. spinazie 33—58. spruiten 4348. Spruiten B 37—42. prei 19- 35. tomaten A 370—390. tomaten B 350—300, Tomaten C 270—310. Torna- Leiderdorp Is het j ook wel eens overkómen dat u uit volle macht remde maar dat uw auto ongestoord nog een groot aantal meters doorschoof? In het gun stigste geval komt u er dan met ■lie ^11. radijs 6—8 per 100 flinke hartkloppingen van af maar evengroot is de kans dat u een dikke boom op uw weg vindt. De oorzaak van deze schuiver is dikwijls; slechte banden. Met het oog op de winter waarin gladde wegdekken schering en inslag zijn vroegen wij de Leid se Bandenspecialist welke maat- lerij 21, kim kom Lisse Morgen wordt groot hu.s- vuil opgehaald in de dinsdag en vrijaagroute van de reinigings dienst. regelen er moeten worden geno men om uw auto ten alle tijde in bedwang te kunnen houden. Hij gaf ons met betrekking tot de banden de volgende tips: In dien u er niet zeker van bent da: uw banden geen houvast op de weg hebben laat deze dan controleren op profieldikte. Deze controle is gratis. Belang rijk is ook de luchtdrukcontrole. Een verkeerde spanning geeft een abnormale slijtage vooral bij het nemen van bochten. Laat uw banden dus regelmatig op spanning controleren.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7