Kathryne hield 5,5 s liefdewerk eeuw stand Doorstroming bij de „Rijnbrug" wordt verbeterd Beslissing over :entrum Katwijk erg lang zich wachten leckens vierde zilveren feest Y Don Bosco Sassenheim wordt 3 maal zo groot Maartense nu Begeer Leids NKV blijft hameren op ;stem' in organisatie DINSDAG 12 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT Het 300 man tellende rsoneel van Teekens' slagerij en van Kips leverworstfa- iek, twee bedrijven die onder es™ iding van de heer E. Teekens groeiden, hebben het feit ge- erd dat Teekens' slagerijen 25 gin af aan hebben meegewerkt. Evenals de heer J. de Ruiter, die 40 jaar bij Kips in dienst was, kregen zij een kleurentele- visietocstel. Acht anderen, die hun koperen jubileum vierden, ontvingen een gouden horloge. geleden werden gesticht. De heren D. Veer en C. van Eg- moeder Teekens na- en toen een slagerijtje op de ange Mare over. Nu heeft de Rei derneming 25 filialen.Het per- schi el bood de directie bij die iij legenheid een gebrandschil- raam waarop de eerste artenHeI afg beeld. Tieren J. van Beek, A. Starren- 'ujirg en A. Robbers werden huldigd omdat ze van het be- mond werden benoemd tot ad junct-directeur en de heer M. van Kampen tot procuratiehou der. Succes voor St.-Matthias Warmond Op het concours voor drumbands dat afgelopen zon dag werd gehouden in Milheze (N.B.) behaalden de drumband en majorettes van St. Matthias een eerste prijs met een punten totaal van 129 punten. - Ze danken dit grote succes aan de enorme inspanning die ze de laatste weken aan de dag heb ben gelegd. Donderdagavond zal ter gelegenheid van dit suc ces een muzikale rondgang door het dorp worden gehouden. im Meester De Vreeze, ilhoofd in Hillegom, stopt er Ondanks het feit dat hij de 'ikkeling van het onderwijs de voet zal volgen" heeft hij Jonderwijsscepter in Hillegom uitgegeven aan de heer W. van Hazelkamp. Voor alle be- lne^gstellenden is er zaterdag- ig in restaurant „Sister- gelegenheid om van half tol vier uur het scheidende loo/d de hand te drukken. De Vreeze is naast zijn als schoolhoofd vooral door zijn verdiensten als Irigent en zijn vele be ifuncties bij o.a. het Rode en zijn zorg voor gehan- Sassenheimer reed zonder verzekering Leiden/Sassenheim Een 25-jari- ge tuinder uit Sassenheim is gisteren door de Leidse kanton rechter veroordeeld tot een boe te van 150 en een voorwaarde lijke ontzegging van zijn rijbe wijs van 6 maanden. Hij kreeg deze straf omdat hij zon- oer verzekering een lange tijd had rondgereden. De tutnder had de verzekering wel aangevraagd maar zei geen geld genoeg ge had te hebben om de premie te betalen. Nieuwkoop Donderdagavond zal in Nieuwkoop een openbare commissievergadering worden gehouden van de commissie •sportzaken. Belangrijkste agen dapunt is de bespreking van het rapport van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten over de sportaccommodaties in Nieuw koop. Leiden Het „Kathryne Maertensdr. Hof", naar ouderdom gerekend het negende van de Leidse hofjes, bestaat dit najaar 350 jaar. Het hofje dat sinds oktober 1909 gevestigd is aan de Pasteurstraat, werd In 1646 voltooid op het terrein van de „oude Doelen" tussen Zijd gracht (Korevaarstraat) en Vestgracht (Vierde Binnenvestgracht). Het bestond toen uit twaalf huisjes. Toen de stichteres, Kathryne nenburgh de stichtingsacte werd Maertensdochter weduwe van verleden. Jan Haermenszn en inwoonende De acte werd mede ondertekend poorteresse der stad Leyden op 17 februari 1621 overleed, vermaakte ze aan de stichting 8 huisjes, een huis met erf op de Zijdgracht, een huis met erf op de Oude Rijn en obligaties tot een bedi-ag van f 1.300,-. Het was de uitdrukkelijke wil van Kathryne Maertensdochter, dat de stichting ook na haar dood zover zou worden uitgebreid. Dat kan men lezen in haar tes tament, waarin ze ook haar mo tieven verraadt. Hoe oud de stichteres werd, is niet bekend. Wel staat vast, dat op 1 september 1608 op de Vol dersgracht, waar ze woonde door notaris Cornelis van Swa- door haar voogd, Frans Adriaenszn., en door Pieter Claeszn van Ring. Haar eigen handtekening was een kruisje want „zij is blind en kan niet schrijven". In haar wilsbeschikking verklaar de Kathryne dat ze „ter ere Gods voor haar en haar zalige man" wil stichten een hofje van twaalf huisjes of woonplaatsen al acht gemaakt zijn i i dat nog is, zoveel grond te kopen dat er nog vier gemaakt kunnen wor den aan de Zijdgracht en dat de, als de grond bij haar leven niet gekocht en de huisjes niet gebouwd zijn, wil dat haar voornemen wordt uitgevoerd uit de middelen, die ze zal nalaten. De eerste van de leefregels, die ze voor de toekomstige bewo ners opstelde, is dat ze dage lijks moeten bidden voor de ziel van Kathryne Maertensdochter en haar man, Jan Haemensz. Overigens sneed de lieve dame wel mooie riemen uit het leer van haar gunstelingen. Want die mochten het hofje als ze er eenmaal zouden wonen niet meer verlaten zonder toestem ming van de regenten. Ze moch- te niets van hun goederen ver kopen en als ze mochten overlij den dan verviel hun nalaten- met behoud schap aan de stichting. haar bezittin- In 1613 brengt ze een wijziging in deze wilsbeschikking aan, waar door een deel van haar fondsen naar andere armenhuizen en naar haar neven en nichten gaat, waardoor zij nieuwe mid delen ter beschikking van het hofje stelt en waarbij ze bepaalt dat in geval van overlijden van een in het hofje wonende vrouw, haar man in het hofje mag blij ven wonen. Blijft de vrouw van het echtpaar alleen over, dan mag deze het hofje verlaten Het leven in het hofje kenmerkt zich eeuwenlang door de afwe zigheid van elke grote verande ring totdat het voortvloeiend uit een plan van wethouder Ko- revaar tot verbetering van de volkshuisvesting afgebroken moest worden. Het werd voor f 22.000,- herbouwd aan de Pas teurstraat, waar ze in de loop van de tijd gaandeweg werden verbouwd tot huisjes die nog steeds voldoen aan de eisen, die in 1971 aan een bejaardenwo ning gesteld moeten worden. Maartense ,ETAO ETA OETAOIN Leiden Het juweliersbedrijf .P J. Maartense aan de Hoogstraat te Leiden, meer dan een eeuw een begrip, ondergaat een ver bouwing. Wanneer het morgen, woensdag 13 oktober, uit zijn metamorfose ontwaakt zal niet alleen het interieur maar ook de naam van het bedrijf een ver andering ondergaan hebben. Het bedrijf zal, als werk-nv van „Van Kempen en Begeer n.v.", evenals de vestigingen in Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, Utrecht en Delfzijl, de naam „Begeer, Van Kempen Vos n.v." dragen. Bij gelegenheid van de heropening houdt het ge renommeerde juweliershuis mo- genavond en vrijdagavond van zeven tot negen uur „open huis" in de vorm van kijk-avon- den waarop men kennis kan maken met de nieuwe, aanmer kelijk uitgebreide collectie. Lisse De afdeling Bollenstreek van de vereniging „Philadel phia" van ouders van zorgen kinderen vergadert 15 oktober in de vergaderzaal van de ge- ref. gemeente, ingang Crocus- senstraat. Aanvang 20.00 uur. Sassenheim Dezer dagen kwam voor het bestuur van de Don Bosco-MAVO, en niet minder voor directeur Teeuwisse en diens staf, de verheugende tij ding dat het „lokalenplan" door ize Ijk Met de realisering van badcentrum in Katwijk wil nog niet erg lukken. De ge- ente Katwijk, al sinds jaren lost*ig met het vervullen van wens, begint nu tekenen —12» 0n8eduld te tonen. B. en W. kr: üjnen het allerhande advie- J inwinnen een beetje beu te ïzoek r(len en willen de raad nu aiefldelijk wel eens vergasten op 45m"u crete voorstellen. Het college Tmoet op zijn weg echter di- jks e se andere groepen die be- Een andere vrees van de winke- de Hoornes en later uit Rijnsoe ver helemaal naar Katwijk aan Zee zullen komen om inkopen te doen. Uit een onderzoek is ge bleken dat 85% van de inwoners van de Hoornes dit inderdaad doen als het gaat om duurzame artikelen. In Rijnsoever hoopt men een zelfde situatie te kost echter tijd en geld. De kos ten bedragen 15.000,- het defi nitieve rapport ontvangt men dan na zes maanden. Met de voorbereiding van een besluit om zo'n onderzoek te laten ver richten (de raad moet zijn fiat geven evenals GS) neemt dit een jaar in beslag. scheppen. In deze wijk komen En dat is tets wat B. en W. hoog alleen maar winkels waar men de directe levensbehoeften kan voorzien. kia '6 hebben bij ikelcentrura. De midden- g"jnd, bijvoorbeeld. Met deze vol ep is het gemeentebestuur klas' steeds in overleg. De Kat- if. k toe middenstand legt nog im- 15-if r een zekere reserve aan de 15—H kie. zijn nog twijfels. Vorige and heeft de gemeente die in <j1 vergadering proberen weg I—JU nemen. Burgemeester Ver- 13.* u'en. de wethouders Van der -®s en Van Dijk en enkele I btenaren zijn toen uitvoerig ■J'tot egaan op de vragen van de fellers. middenstand is bang voor _i5 ut irbewinkeling als het een- B (k "h m .er 'e- ^at 's volgens B. en i w niet nodig omdat er niet n« *r winkels bij komen. De 'keliers die nu in het sane- M* isgebied zitten krijgen ruim- het centrum. Men hoeft et bang te zijn dat er el- a'mTftin het saneringsgebied win- 19.00- s zullen verrijzen. Slechts in- itfn lentele gevallen zullen hier en voiBr- bijv. in de Louwestraat mogelijkheid krijgen. Van •aideHBang is ook of de mensen uit liers is dat er grote bedrijven zullen zijn die zich buiten het centrum dat geen uitbrei dingsmogelijkheden heeft gaan vestigen en zo de koop kracht wegzuigen. Men denkt dan speciaal aan het industrie gebied 't Heen. Volgens Bé en W. is ook deze angst ongegrond. Het gemeentebestuur zal vesti ging van winkels in dit gebied niet stimuleren. Men kan echter niet toezeggen dat er inderdaad nooit winkels in 't Heen zullen zit. Men wil de raad op korte termijn over de plannen laten beslissen. Ter illustratie: burge meester Vermeulen dacht deze zomer nog dat dat in de raads vergadering van september zou gebeuren, wethouder Van der Plas hoopte vorie maand op de vergadering van oktober. Of dat inderdaad zal lukken hangt van het standpunt van de midden standers af. Een van de ver schillende takken, de groep Princestratyaktief, is er voor het CIMK een onderzoek te la ten verrichten. Het tijdsverlies vindt zij geen waterdicht argu ment. „Wij hebben, zo stelt het het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen was goedge keurd. Hiermee zal de huidige school aan de Anthoniusiaan, die thanss 14 lokalen met een hal telt (3000 m3). ruim drie keer zo groot worden, door de uit breiding met 7150 m3. Zo komen er drie vaklokalen bij t.w. voor aardrijkskunde of bio logie; natuur- en scheikunde en één voor handenarbeid/tekenen. Daarnaast komen er 'n gymnas-s tiekzaal (12 bij 21 m), een kleed ruimte, een douchegelegenheid, een overblijf- en toneelruimte en een bibliotheek. Niet onmo gelijk is dat overblijf- en toneel ruimte gecombineerd zullen zcnod.g cnca 30»zitplaatsen be schikbaar kan komen. De voor lopige raming van de kosten be draagt 980.000 exclusief grond- kosten en honoraria. Bij de plannen wat betreft de inrich ting krijgen de leerlingen „in spraak". Aan hen werd ge vraagd om ideeën of ontwerpen in te zenden. Er zijn reeds een aantal ideeën binnengekomen w.d. tten heel leuk vertelde, een uiteraard gelukkige direc teur Teeuwissen. De school telt thans 310 leerlingen, voor de helft uit Sassenheim, en voor de andere helft uit Voorhout, War mond, de Engel en de Kaag. Met deze nieuwe zaal komt er ook veel soulaas voor de andere scholen. Voor de uitbreiding zal het speelterrein opgescho ven moeten worden, het volley- veld worden verplaatst en het naastgelegen grasgazon van de gemeente worden overgenomen, waarvoor reeds een verzoek is ingediend. De twee houten nood- lokalen op het speelterrein zul len verdwijnen. Als alles mee loopt zal de uitbreiding over en kele jaren gerealiseerd zijn, een klein jaar voorbereiding en ruim eon jacr vrji de bouw. Het laatste kan uitlopen o.a. door weersgesteldheid. De ar chitectuur zal hoogstwaarschijn lijk in handen komen van het Architectenbureau v. Oerle en Schrama te Leiden. Desge vraagd zei de heer Teeuwisse dat met deze goedkeuring, in tegen stelling met uitbreiding van ho gere onderwijsinstellingen, prio riteit wordt gegeven aan MA- VO-scholen i.v.m. achterstand bij de vroegere ULO-scholen. Alphen aan den Rijn Het kruis-" punt „Rijnbrug" krijgt ver keerslichten. Door deze voorzie ning hoopt men een betere door stroming te verkrijgen, want vooral tijdens de spitsuren is de verkeersafwikkeling hier een ui terst moeilijke en moeizame zaak. De moeilijkheid is, dat het ver keer uit de richting Ter Aar op de provinciale weg (de Oostka- naalweg) voorrang heeft op de weggebruikers, die komend van af de Oranje Nassausingel en het verkeersplein Gouwsluis het kruispunt willen passeren. Pro vincie en gemeente, die de in stallatie laten plaatsen, willen in de loop van volgend jaar deze zaak geregeld hebben. In de nieuwe situatie zal het ver keer van de Oostkanaalweg en de Kortsteckterweg onderge schikt worden aan het verkeer van de Oranje Nassausingel. Foto: De vrachtwagen met aan hanger komt vanaf de Oranje Nassausingel. Doordat het ver keer op de singel voorrang moet geven komen hier tijdens de spitsuren enorm lange files voor. Leiden De afdeling Leiden van het NKV, die daarover al eer der kritische opmerkingen heeft laten horen, vindt, dat de werk nemers in Leiden nog altijd on voldoende of in het geheel niet vertegenwoordigd zijn in be langrijke plaatselijke organisa ties of instellingen. In het jaarverslag over 1970 schrijft voorzitter Th. de Wilde o.m., dat het NKV nimmer con tact heeft gehad met de Deke nale Raad van Leiden. De De kenale Raad „bij de oprich ting heeft men een entree van leden van h t NKV zo moeilijk gemaakt, dat een lid van ons bestuur geen lid is van zo'n Ste delijke Raad" doet ook geen enkele poging, aldus de NKV- voorzitter om zich door middel van bulletins of brieven meer bekendheid te geven. Een kritische opmerking laat de heer De Wilde (oud-raadslid) ook horen over de samenstelling van de KVP-fractie in de Leid se gemeenteraad: Tact is nooit een grote kracht geweest van de KVP in Leiden en door de huidig samenstelling der frac tie kan men toch moeilijk spre ken dat de katholiek in al zijn geledingen vertegenwoordigd is. Ronduit „een schande voor Lei den" vindt het NKV het, dat de werknemers-stem nog steeds niet klinkt in de Stichting R.K. Scholen. „Reeds meer dan een jaar zijn wij daarmee bezig en tot heden nog zonder resultaat". De Leidse afdeling en haar vakaf delingen telde eind 1970 2419 le den. Het NVV telde in Leiden 7589 en het CNV 2502 leden. komen. Om de middenstand ité, al in januari '70 om iabe gr toch enigszins te beschermen zal het accent op het centrum Katwijk Zee blijven liggen. W hadden graag gezien dat d e winkeliers door de beant woording van hun vragen ge rustgesteld waren geweest. Dat bleek echter niet helemaal het geval te zijn. De middenstand Als de andere middenstandsorga- comité, al in januari '70 om spraak gevraagd. Pas in mei '71 is hierop gereageerd. Een verlies van anderhalf jaar der halve. „Princestraat-aktief" be grijpt dan ook niet zo goed dat één jaar nu ineens zo belangrijk wil op de eerste plaa's zekerheid voor men zich in het winkelcen trum gaat vestigen. Vandaar dat men de mogelijkheid over weegt de genoemde vragen nog eens te laten bekijken door het Centraal Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf. Zo'n onderzoek nisaties er ook zo over denken. en die mogelijkheid is niet uil- gesloten, betekent dat dat het winkel- en badcentrum Katwijk, al sinds de oorlog een idee waar driftig mee gespeeld wordt, weer een jaar op zich zal laten wachten. 2 van Katwijk dat plaats moet maken voor het badcentrum Rijpwetering Vanavond wordt er in het dorpshuis gekaard ten bate van de reiskosten van de jeugdleden van NIO. Inleg 1,50 per persoon. Nu ligt de Don Bosco mavo in Sas senheim nog rustig opgesloten tussen bomenrijen en struikpar tijen, Dat beeld zal echter dras tisch veranderen als er volop ge bouwd gaat worden om de school drie maal zo groot te maken. Kanaries maar Geel (België) Lelden De oude relaties, die er bestaan tussen „De Vogelvrien den" en de vereniging „De Trouwe Huisvogel" in het Belgi sche Schoten, kunnen dit jaar niet de vorm hebben van een deelnemen van de Leidse vogel houders aan de traditionele ex positie in Schoten. Er wordt namelijk in Geel, Bel gië, een internationale vogelten toonstelling gehouden, waaraan ook Schoten medewerking ver leent. Schoten heeft laten weten, dat het ook voor de Leidse vogelhou ders mogelijk zal zijn, diertjes in te zenden. De tentoonstelling in Geel is van 30 november tot en met 5 december. Inschrijffor mulieren en vervoer naar Bel gië - en terug - worden door het bestuur van de Vogelvrienden geregeld.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5