Bslsml llril Filmweek Arnhem zonder bekende sterren of regisseurs: gezapig Weerbericht Weerrapport Conservatoriumgemeenschap gaat Yan Baaren herdenken RROEOEFF... Onassis; een wijs en vriendelijk man (17) DINSDAG 12 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 1 Van onze filmredacteur Arnhem Na een rumoerige ope ningsavond na afloop van de voorstelling werden een drietal leden van de Cineclub die in het Rembrandttheater nogmaals wilden demonstreren in het res taurant gearresteerd kabbelt de achtste Internationale Film- week in Arnhem vrij gezapig voort. Bekende sterren en grote regisseurs laten versteg gaan en regisseurs laten erstek gaan en naast het vertonen van een aan tal goede bioscoopfilms beperk ten de activiteiten zich tot het discussiëren over film en televi sie op een wijze, die doet ver moeden, dat we over twee jaar geen filmweek maar een Film en Televisleweek zullen hebben. Niet voor niets is de Staatsprijs Filmkunst voor de tweede ach tereenvolgende keer toegekend aan een televisiefilm, ditmaal van de hand van Ed van den Elsken. De Cineclub houdt zich ietwat mokkend rustig en beperkte zich tot het beleggen van een tweetal persconferenties en een officieel protest tegen het hard handig optreden van de politie tijdens de arrestaties. Tot de ondertekenaars behoorden de Nederlandse cineasten Bert Haanstra, Leonard Henny en Joris Ivens, geen van drieën aanwezig tijdens het gebeurde laatstgenoemde zat in Parijs en dus niet getuige van het feit dat als eerste een der Cine- clubleden een agent molesteer de. Mede-ondertekenaars zijn verder de Engelsman Felix Greene en de Franse cineasten Laurens Korb en Marie-Gene- viève Ripeau, die geen van drieën een woord hebben ver staan va nalles wat de politie door de verontwaardigde Cine- clubbers naar het hoofd geslin gerd kreeg. Wat de films betreft, die bewegen zich tussen de zoetelijk Italiaan se Love Story als Enrico Maria Valerno's „Kom eens eenmaal bij mij" in Venetië alleen hier aan het slot de man dood en een bewogen sociaal document als Bo Widerberg's „Joe Hill". Merkwaardig zijn ook de reacties van het publiek. Andy Warhol's omstreden en et telijke malen door de filmkeu ring afgewezen „Flesh" be schouwde men beslist niet ze- i denkwetsend eerder een lang dradig triest relaas van een mannelijke prostituée, die zijn gezin onderhoudt door zich aan homofielen te verkopen en die als hij 's avonds moe thuis komt ook nog zijn echtelijke plichten moet waarnemen. Een vriendelijke komedie als Nino Manfredi's „In dank ont vangen" bleek in een slechts halfvolle zaal een dijenkletser van de eerste orde en oogstte tal van open doekjes. De twee films die er eigenlijk heel buiten vallen, tot nog toe zijn Dusan Makavejev's excen trieke mysterie van het organis me en de indrukwekkende docu mentaire over het leven en streven van wijlen dr. Martin Luther King. Fasolini's „Decame- rone" is eigenlijk niet meer dan een uiterst verzorgd boertig prentenboek. !e bilt Aan de achterzijde van een diepe depressie die zich de afgelopen 24 uur langs de Noor se kust naar noord Scandinavië verplaatste voeren stormachtige noordelijke winden zeer koude lucht van de Poolstreken afkom stige lucht naar het zuiden. En kele stations op IJsland meld den dan ook voortdurende sneeuwval met temperaturen rond 5 graden onder nul. Boven de Britse Eilanden bevindt zich het koufron, dat als allereerste voorbode van deze lucht be schouwd kan worden, hoewel de lucht die zich onmiddellijk ach ter het front bevindt, met tem peraturen omstreeks 10 graden nog niet direct zo koud is. Dit front zal ons land in de komen de nacht voorbijtrekken, waar na met naar noordwest ruimen de winden koudere lucht gaat binnenstromen. Datbetekent dat we morgen een temperatuurda ling van ongeveer 5 graden on der ogen moeten zien. Vooruit zichten voor donderdag. Tijde lijk regen en vooral overdag la gere temperaturen. Weersvoor uitzichten in cijfers. Aantla uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal. Max. temp.: OMSTREEKS NOR MAAL. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Zon 7.00—17.52, maan 0.26—D15.53, Schev. hoogw. 10.3523.12; laagw. 5.5418.33. temp. temp. slag Amsterdam onbew. 18 10 0 )e Bilt zw. bew. 21 8 0 leelen zw. bew. 20 11 0 lelde licht bew. 18 8 0 iindhoven zw. bew. 20 12 0 )en Helder regenbui 17 16 0,2 (otterdam licht bew. 19 13 0 "wente half bew. 19 11 0 'lissingen zw. bew 19 13 0 «-Limburg half bew. 19 11 0 Aberdeen zw. bew. 17 ithene onbew. 24 Sarcelona regenbui 22 Jordeaux regen 23 Yankfort regen 20 Jenève mist 20 ielsinki half bew. 14 nnsbruck mist 19 Copenh. motregen 16 «issabon zw. bew. «onden motregen 20 .uxemburg zw. bew. 16 motregen 23 zw. bew. mist 19 onbew. 22 onbew. 18 licht bew. 20 onbew. 22 onbew. 20 mist 20 zw. bew. 19 1 Blanca 1. bew. 33 Palmas zw. bew. funis half bew. 30 0.3 De scholengemeenschap van het 1948. Koninklijk Conservatorium voor Muziek te 's Gravenhage gaat Deze cantate werd op vrijdag 29 oktober aanstaan de 20.15 uur in de Remonstrant se Kerk haar vroegere directeur Kees van Baaren herdenken: zulks met een uitvoering van „The Hollow Men", een cantate door hem geschreven voor so praan- en baritonsolo, koor en orkest op tekst van de beroem de cyclus van vijf gedichten van T.S.Eliot, de winnaar beginsel, met dien verstande echter, dat er meer sprake is hetzelfde van een „cantus firmus"-tech- jaar door Van Baaren gecompo- niek dan van de compositietech- neerd voor de „Prix Italia," d.i. niek uit de school van Arnold een wedstrijd voor speciaal Schönberg. voor radio gemaakte werken. Hoe men „The Hollow Men" De première ervan ging op 9 thans zal presenteren? 'juni 1957 onder leiding van hem We zijn daar bijzonder benieuwd zelve in de versie 1955, die zich naar, gezien het feit, dat in eer van de vorige onderscheidde ste instantie dit werk „speciaal door een grotere koor- en or- voor de radio" bedoeld was en kestbezetting. wel om muzikale en psychologi- De muzikale constructie ervan is sche redenen. de Nobelprijs voor literatuur in gebaseerd op het dodekafonisch Met betrekking tot het muzikale element was de opzet zoveel mogelijk steun te geven aan de zang ten behoeve van de ver staanbaarheid van de tekst, ter wijl de doorzichtige instrumen tatie rekening houdt met de spe cifieke eigenaardigheden van de microfoon en de radio-weerga ve. Het psychologische element ligt in de keuze van de tekst: vijf kor te, bijzonder suggestieve gedich ten, die niets van hun karakter verliezen, wanneer ze niet on middellijk worden begrepen en bovendien in het vermijden van elke breedsprakigheid, welke naar de ervaring leerde, nooit een publiek via de microfoon weet te boeien. De componist verwierf voor „The Hollow Men" in 1950 een rege ringsprijs. Lucky Luke Tom en Marian De Bank rovers van half acht Toen Robert Kennedy op 16 maart 1968 aankondigde dat hij zich kandidaat stelde vatte de hele familie Kennedy, Jaqueline inbegrepen, nieuwe moed. Nu zouden John Fitzgerald Kennedy's idealen worden voortgedragen, met succes bekroond wor den. Wie kon voorzien dat op de vijfde juni de tragedie zich zou herhalen? Als Ethel Kennedy al degene was die het grootste verlies leed, voor Jaqueline was het bijna net zo erg. Rose Kennedy bezat inmiddels de wijsheid van haar leeftijd, het stoeïisme van haar godsdienst. Maar de beide andere vrouwen waren jong, hun levens waren niet vervuld. Jaqueline overzag haar leven dat nu zo beperkt was, overdag het publiek en 's avonds de eenzaamheid, en kwam tot de conclusie dat ze moest hertrouwen. Dat was om twee redenen noodzakelijk. Ze moest ten eerste voor zichzelf, en ten tweede voor haar kinderen zekerheid hebben. Dat vereiste een oudere man, een man die zijn plaats in de maatschappij veroverd had, een man die in de eerste plaats teder voor haar zou zijn en voor haar zou zorgen en op wie ze met volle dig vertrouwen kon steunen omdat hij i zichzelf sterk voelde. Ze had nog de herinnering aan haar vader. Hoe charmant hij ook geweest was en hoeveel ze ook van hem gehouden had, I hij was nooit zeker genoeg van zichzelf geweest om haar zekerheid te verschaf fen. En haar stiefvader, zo betrouwbaar en standvastig, had het misschien aan de gevoeligheid ontbroken waar haar artis- tieke natuur om vroeg. *en tweede moest de man met wie ze trouwde van kinderen van haar kinderen houden. Ze was, en is een goede moeder. Dat kan men zien aan de manier waarop haar kinderen aan haar hangen, op haar ver trouwen, haar betrekken in hun leventjes. Haar verhouding tot Caroline is duidelijk. Het jonge meisje aanbidt haar moeder en imiteert haar gedrag en gebaren, bewon dert haar schoonheid. De eisen die Jaqueline Kennedy stelde wa ren niet gering. Ze waren grondig en 'ingrijpend. Het zou moeilijk geweest zijn de hoedanigheden die ze zocht in een Amerikaan te vinden, en zelfs in het oude Engeland. Ze genoot van de Fransen, maar wispelturigheid is him aangeboren en tegenover Italiaanse mannen leek ze oud. Griekenland was het land dat ze meermalen bezocht had voor haar genoegen en om troost te zoeken. Toen haar zoontje, Pa trick Bouvier, in 1963 na zijn korte leven tje overleden was, was ze er geestelijk en lichamelijk bovenop gekomen tijdens een cruise door de Egesïche Zee met de vriend van haar zuster Lee, Aristoteles Onasis. Hij was het ook die haar inmiddellijk na het overlijden van haar man bezocht had. Daarna had hij haar vaak begeleid, hoewel zonder opzien baren, en zijn har telijke Zuideuropese charme monterde haar op. Misschien kwam die ook overeen met haar eigen Zuideuropese afstam ming. Ze hadden veel gemeen. Hij hield van schoonheid, hij hield van kunst en hij bezat het geld om aan haar smaak tege moet te komen. Hij is een van de rijkste mannen ter wereld. Zolang ze leeft hoeft ze nooit meer over geld te denken of zich af te vragen of ze zich iets wel veroorlo ven kan. Ook dat is een vorm van zeker heid. En hij houdt van kinderen. Hij heeft een aangeboren talent om met ze om te gaan. En hij houdt van ze vanuit zijn rijpheid en mededogen. „Ze is net een vogeltje", heeft hij van haar gezegd. „Ze wenst de bescherming van het nest en toch wenst ze ook de vrijheid om uit te vliegen. Dat bied ik haar beide". Hij is een wijs en vriendelij man. Toen hij haar de eerste keer ten huwelijk vroeg aarzelde ze. Pas toen Robert Ken nedy vermoord was besloot ze Onassis te accepteren. Ze kon niet langer alleen leven, en nu zou ze pas werkelijk alleen zijn. Er was niemand in de familie Ken nedy die ook maar enigermate de plaats kon innemen van de twee die vermoord Een volkomen verandering van omgeving, een nieuw leven, was de oplossing en dat werd een nieuw leven op een prachtig De Kennedy- vrouwen door Pearl S. Buck eiland in Griekenland. Ze heeft gekozen en ze heeft wijs gekozen, wat het publiek er ook van denken mag. Om het publiek behoeft ze zich nooit meer te bekomme- Toen haar oordeel over het huwelijk ge vraagd werd heeft Rose Kennedy geant woord: „Ik geloof dat ze heel gelukkig zal zijn, het is zo'n eenzaam leven voor haar geweest...." Kort geleden zat ik in de salon van een mooi oud huis in Georgetown. Het huis is het eigendom van een goede vriend van de familie Kennedy en het lag voor de hand dat er over de vroegere „First Lady", in wie we beiden belang stelden, gesproken werd. Ik vroeg mijn vriend wat hij van het huwelijk dacht. Hij schonk een kop thee in en reikte mij die aan. „Geloof jij dat Jacqueline Onassis gelukkig is?" vroeg ik. „Heel gelukkig", zei hij overtuigd. „Ik heb ze samen gezien in gezelschap en ik ben bij ze thuis gweest. Uiteraard trekken ze elkaar aan. Haar geest groeit nog, is onderzoekend en jong, en de zijne is veel ouder, heel verstandig, heel wereldwijs. Zijn wereldwijsheid fascineert haar, zij heeft die veel minder, weet je. Haar beschutte le ven, haar aangeboren gereserveerdheid hebben haar voor haar leeftijd tamelijk jong gehouden. Ze is niet werkelijk intel lectueel. Ze is een vrouw met een artis tieke smaak, met ongetwijfeld diepe ge- volend, met uitgesporken sympathieën en antipathieën, en een vorsende persoonlijk heid maar ze zoekt nog. Ze schrijft overigens uitstekende brieven. Soms schrijft ze na een hel avond con versatie nog een brief van wel twintig kantjes. Ik heb laatst een brief van haar gekregen waarin ze haar gezichtspunt na een avond praten over een bepaald onder werp uiteenzette. Ze denkt na. En dat fascineeert Onassis. En hij neemt ziijn verantwoordelijkheden te genover Caroline en John bijzonder ern stig op, net als zij. Hij houdt van die kinderen; hij helpt ze met hun huiswerk en zo. Ze staat 's morgens om half acht op om samen met de kinderen te ontbijten. Daarna gaat ze misschien wel weer naar bed, maar ze ontbijt wél met ze. Het is uiteraard een heel ander leven, maar het bevredigt haar. Ze doet nieuwe erva ringen op. Ook heeft ze meer luxe dan ze ooit gekend heeft, zelfs het Witte Huis. Vreemd genoeg had ze het daar helemaal niet geriefelijk, materieel gesproken. Het deel van het huis dat is bestemd voor het familieleven verschaft niet veel ruimte, althans niet in de ogen van mensen die aan rijkdom gewend zijn. Een lange, nogal donkere gang liep midden over de tweede verdieping waar ze woon den. Aan weerszijden lagen slaapkamers. Een ovale kamer, helemaal in het geel gehouden, was een soort zitkamer waar het gezin voor het diner bij elkaar kwam. Een kamer aan het andere eind van de gang was Jacqueline's eigen domein. ONASSIS EN JACQUELINE KENNEDY Toch leek die verdieping nooit vol te zijn en de president nam er soms ziijn gasten mee naar toe. Gewoonlijk werden de intieme dineetjes met zes of acht gasten wat. zoals je weet, de manier was waarop zij en de president bij voor keur ontvingen in de familie-eetkamer gegeven. De vroegere officiële diners wer den vervangen door vriendschappelijke, onofficiële ontvangsten. Toch is het niet eenvoudig een president of zijnvrouw om vrienden te maken of zelfs maar om te we ten wie hun vrienden zijn.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13