Suenens: veto celibaat funest Vlaamse actie vrijlating Tijl ten onrechte 'ASTORALE AAD GAAT ERKWIJZE BEKIJKEN Globe maakt van ,,De twee weezen, maar halve draak c Reidoe <Sowta/nt BISSCHOPPENSYNODE «KETHAPJES Copie van Rafael blijkt echt Karl Richter voor Het Nederlands Kamerorkest fSDAG 12 OKTOBER 1971 ,-rMVf TO&V-- ?•-. LEIDSE COURANT iem Jkaanstad (K.N.P.) Kardinaal Sue- aoifis van België heeft zich gisteren tij- e lens de bisschoppensynode in scherpe be- anljordingen tegen de curie gericht in ver- 5 And met het veto dat indertijd is uitge sproken tegen discussies over het celi baat. De opheffing van het veto is te laat gekomen - zijns inziens vijf jaar te laat. Nu zit men er mee, dat het probleem niet diepgaand bestudeerd kon worden. »n llnaal Suenens sprak deze 3or|orden in tegenwoordigheid lurjl de paus, die aandachtig ^terde, maar geen instem- of afkeuring liet blijken, linaal Suenens concludeer- dat het noodlottig zou zijn, al tot besluiten te komen en t van mening, dat de natio- bisschoppenconferenties D het studeren moesten gaan. ke mening uit, dat niet alleen gewijde mannen moesten wor den toegelaten tot het ambt wanneer er een priestertekort is. In sommige milieus, zo dacht hij, zouden gehuwde man nen beter op hun plaats zijn dan celibataire priesters. Naast kardinaal Suenens hebben commissie te vormen die moet nagaan of vrouwen al dan niet tot priester kunnen worden ge wijd. In deze commissie zouden dan bisschoppen, priesters, mannelijke en vrouwelijke reli- gieusen en mannelijke en vrou welijke leken zitting moeten hebben. nog achttien andere bisschoppen De kardinaal, die tf het woord gevoerd en zich in grote meerderheid voor het be houd van het celibaat uitgespro ken. De aartsbisschop van Winnipeg brak een lans voor de vrouw, «treft de wijding van ge- Hij stelde, dat de historische ar- priesters steunde hij het gumenten tegen de wijding van trouwen tot priester niet meer als geldig kunnen worden be schouwd. Hij drong er bij paus Paulus op aan een speciale kardinaal Alfrink laus een principe-besluit te icligen. Dat zou er op neer ko- dat de paus de nationale ippenconferenties vol- it zou geven zelf over de van gehuwden te beslis- Th<j Hoewel hij meende, dat de ie voor België niet speel- trak hij als zijn persoonlij- de Ca nadese bisschoppenconferentie sprak, legde er de nadruk op, dat er, voor zover hem bekend, geen bezwaren van dogmatische aard bestaan om deze kwestie opnieuw in overweging te ne men. Als we niet direct met de bestudering van dit probleem beginnen, aldus kardinaal Fla- hiff, kunnen wij wel eens tot de ontdekking komen, dat wij ach ter de feiten aanlopen. .Ills otest tegen rtj igioogte btw ktriciteit (ANP) De vereniging 'l exploitanten van elektrici- (drijven in Nederland t bij de ministers van Eco- sche Zaken en van Finan- j ernstig bezwaar gemaakt de voorgenomen verho- de btw op elektriciteit ar 14 pet. De gebruikers elektriciteit worden daar- ernstig gediscrimineerd pzichte van de gebruikers gas, olie en kolen. Een der- e, in Europa ongekende iminatie is in strijd met de matiek van de omzetbelas- ajdus de vereniging. Internationale zorg voor Liefdesbrief Van een onzer verslaggevers 'JÊ De Diocesane Pastorale Raad is gisteravond toch I tot zaken kunnen komen tijdens zijn oktobervergade- in Delft. De meest waardevolle zaak zal op de duur licht het studieweekend op 29 en 30 oktober op Oud- tfgeest blijken te zijn. Daar hoopt de rad zich name- te bezinnen op een beter functioneren dan tot nu toe wel tegen de achtergrond van een veranderend kerk- dom. Op voorstel van Delft werd besloten de bezinning op de dienstplicht „op te nemen in de jBls meerledige taak het be- aandachtsvelden van het dage- Iren van de problemen, de lijks bestuur", dit ten behoeve van veel jongeren, die zich daarmee momenteel bezig hou den. Het dagelijks bestuur gaat zich ook beraden over een voor stel voor het hoe of wat met de verkiezingen van de raad in 1972. In de plaats van de heer Th. Luyckx werd de heer H. Ri- chaers in het bestuur gekozen. Mr. H. Davids legde zijn functie als lid neer. Zijn afscheid werd begeleid door een dankwoord van mgr. Simonis, die een deel van de vergadering bijwoonde. KARDINAAL SUENENS ad Hidere zaak die rond kwam eke«het instellen van een werk te i) buitenlandse werknemers meerledige taak het be- m van de problemen, de van de kerk daarbij met ,ki weer de rol, die de Dio- oe Pastorale Raad zou kun- lelen. werd besloten het bestuur Jijheid te geven een studie- annex administra tion te stellen. Deze jpn worden gezocht even- 2 per advertentie binnen Oesterbestand van het bis- Solzjenitsyn klaagt over slechte vertaling Kopenhagen De Russische no- belprijswinnaar voor letterkun de in 1970, Alexander Solzjenit syn, heeft een uit Roemenië af komstige uitgever in Londen, Alexander Flegon, ervan be schuldigd dat hij een slechte „piratenvertaling" heeft gepu bliceerd van zijn jongste boek „14 augustus". De klacht van de schrijver is zaterdag afge drukt in het Deense blad „Ber- lingske Tidninge." Volgens Solz jenitsyn had Flegon ook zijn vo rige werken „verminkt met dui zenden vertaal- en drukfouten." Flegon is inmiddels ook aange klaagd door de Londense uitge verij Bodley Head, die de be trokken auteursrechten bezit. Flegon heeft verklaard van me ning te zijn geweest, dat het werk van Solzjenitsyn in het buitenland vrij mag worden ge publiceerd, omdat het in de Sowjet-Unie ondergronds is ver schenen. A'DAM Dr. Aa van Schen- del, de directeur van het Rijks museum in Amsterdam, tekent ernstig verzet aan tegen de ac tie in Vlaanderen om Tijl van Limburg, de dief van de Lief desbrief van Johannes Vermeer, op vrije voeten te krijgen. „Er ligt het misverstand aan ten grondslag", zei hij gistermiddag tijdens een persconferentie, „dat het doel de middelen hei ligt. Maar de man heeft zich doodeenvoudig schuldig ge maakt aan drie misdaden, te weten: diefstal, afpersing en be schadiging van een onvervang baar meesterwerk. De handte keningenactie voor de vrijla- tifng van Tijl zou beter besteed zijn aan een inzamelingsactie voor de Pakistaanse vluchtelin gen". Hij deelde mee dat er ten spoe digste een internationale com missie zal worden gevormd om te adviseren bij de restauratie van het meesterwerk, die overi gens door de staf van het Rijks museum zelf zal worden ver richt. De heer Van Schendel noemde dit een gebruikelijke procedure die meer bij verge lijkbare meesterwerken is toe gepast. Bijvoorbeeld bij het Lam Gods en een Jeroen Bosch, beide in Gent, de Mona Lisa van Leonardo da Vinci in Parijs en het Bacchus-feest van Ti- tiaan in de The National Galle ry in Londen. „De Liefdesbrief heeft een even- grote cultuurhistorische waarde als deze werken. Het heeft wel iswaar zijn standplaats hier in het Rijksmuseum, maar het is een deel van het cultuurbezit van de mensheid. Vandaar dat we pas een restauratieplan wil len opstellen als we het advies van internationale deskundigen hebben ingewonnen". De Liefdesbrief die tijdens de persconferentie werd getoond, bleek zwaar beschadigd. De vliesdunne verflaag waarmee Vermeer placht te werken, heeft voor driekwart losgelaten. Rechts op het schilderij (vol gens dr. Van Schendel gelukkig op een minder belangrijke plek) is een kale plaats ontstaan en de randen waar Tijl van Lim burg met zijn mes in het doek heeft gesneden, zijn bescha digd. De heer L. Kuiper, hoofd van de restauratie-afdeling van het Rijksmuseum, durfde niet te garanderen, dat de herstel werkzaamheden (geschatte duur zes maanden) geheel zullen sla gen. „Wt hopen dat het lukt, maar we hebben gen enkele zekerheid", zei hij. Een derge lijk grootscheepse restauratie is in het Rijksmuseum nog nooit uitgevoerd. Hij zal in drie fazen plaatsvinden. Eerst moet de verflaag weer worden vastge hecht op het doek. Vervolgens moeten de randen weer worden- samengevoegd dat er weer een geheel ontstaat. En tenslotte moeten de ontstane lancunes weer worden ingevuld. Voor elk van de drie fazen zijn volgens de heer Kuiper verschillende technieken denkbaar. De verzekering zal de kosten be talen. De diefstal van de Lief desbrief is volgens dr. Van Schendel voor de museumdirec tie aanleiding om te bestuderen hoe de veiligheid nog meer kan worden gewaarborgd dan mo menteel al het geval is. Met name Vermeers zijn zo kost baar, omdat er van de schilder slechts 40 werken bekend zijn Gemiddeld heeft men van be roemde meesters een nalaten schap van 200 tot 300 doeken. (ADVERTENTIE) Het toppunt van energie: Een Philips batterij. Kipje koffie, r kopje thee IDE ]Veel gezelliger iet f-5 stuks- 1,08 J van de meester- 'banketbakkers van jEnkhuizer Banket. ■"'In een verpakking nsen die het verrukkelijke ^Waardevolle spaarzegels Mi alle produkten. Vraag onze spaarf older: Postbus 17 - Enkhuizen New York (dpa) Het verloren gegane schilderij van Rafaël „Portret van Lorenzo de Medi ci, hertog van Urbino" is terug gevonden en door deskundigen van naam als echt en niet als een kopie geïdentificeerd, zo heeft de New Yorkse kunsthan delaar Ira Spanierman (38) voor de pers verklaard. Spanierman had het doek drie jaar geleden in New York ver kregen als werk van een anonie me Venetiër. De ontdekking dat het een Rafaël is noemde hij „een kunsthistorische sensatie". De waarde is waarschijnlijk en kele miljoenen dollars. In 1962 kwam het portret bij Christie's in Londen onder de hamer en wisselde voor duizend guinjes van eigenaar. In de catalogus werd het als een kopie aange duid. Drie vertegenwoordigers van de drie grote Duitse politieke par tijen, van links naar rechts Egon Bahr (SPD). Hans Dietrich Gen- schcr (FDP) en Rainer Barzel (CDU) schetrsen met mevrouw Barzel. Zij zijn het ditmaal eens met de Oost-politiek", zoals die tot uitdrukking kwam tijdens de ontvangst van het Japanse kei zerlijke paar op het slot Brühl in Bonn. Verloting Voorhof De uitslag van de verloting ten bate van de Voorhof in Honselersdijk is als volgt: le prijs: 561, 2e prijs: 2388, 3e prijs 2073, 4e prijs: 554, 5e prijs: 1406. De volgende prij zen vielen op lot nummers: 44, 222, 251. 2232. 1263, 879, 2309, 255, 2080, 2124, 1471, 2308 en 1112. De eerste prijs, een gas fornuis, werd gewonnen door mej. T. Valstar. De tweede prijs, eveneens een gasfornuis, ging naar C. Vlot. De netto-op- brengst van de loterij was 24.000 gulden. Veronica wil positie van gewettigd kind plichtingen terzake van illegale zenders de positie van „gewettigd kind". Een der directeuren van het zenderschip heeft zich tenminste in deze zin uitgelaten; in zijn visioen ziet hij Veronica reeds d< gelukkige eigenares van de status van A-omroep. WAANNEER Radio Veronica inderdaad deze marsroute gaat kiezen zal het een moeilijker weg worden dan haar directie momentee suggereert. Een handtekeningenactie alleen zal hiervoor nooit vol doende zijn, aangezien krachtens de geldende Omroepwet de bezitten van een zendmachtiging niet alleen te maken krijgen met rechten, maar ook met plichten. In hoeverre is „Veronica" in staat en bereid verplichtingen als „gewettigd kind" na te komen? TLTET LIJKT ons uitgesloten, dat in haar geval de mogelijkheden vai een dubbel-lidmaatschap (van Veronica én een der erkend* omroepverenigingen) met één kaart als bewijs dat luister- en kijk geld betaald is, kunnen blijven gelden. Dan is binnen een minimum van tijd de hele Omroepwet uitgehold en betalen de gerichte omroep verenigingen het gelag. Wanneer Radio Veronica een kans maakl gewettigd te worden, zullen haar sympathisanten rekening erme< moeten houden, dat toepassing van de profijt-gedachte in hun geval onvermijdelijk is. WAARSCHIJNLIJK is dan de directie van de illegale zender nid meer zo zeker van de kans om A-omroep te worden, als ze nd doet. Natuurlijk had Karl Richter gister avond in het Congresgebouw bij het Nederlands Kamerorkest als gastdirigent optredend, enkele Handelpartituren uit München naar Holland medegebracht. Hij begon met het Concerto Grosso op. 6 no. 10 in d klein, dat wel heel prozaïsch en nuchter de zaal inkwam. Volgden twee Orgelcon certen (op. 4, nrs 4 en 6), waarin hij persoonlijk solieerde op een modern instrumentje met uiterst beperkte mogelijkheden; derma te beperkt, dat hij niet in staat bleek met het orkest een dialoog te voeren. Dat was hem te ver geven, echter niet het feit, dat hij stilistisch faalde. In het programma stond nota bene, dat Handel in zijn tijd de hooden verraste door zijn magistrale tm- provisaties: Richters voordrachl iniste juist dat barokke element waardoor de herschepper toch weer scheppend optreedt. Gelukkig bracht Mozart na de pauz< met zijn Serenade in D groot (K.V.204; 1775) soelaas: hier trof* fen ons tal van verrassende dyn» mische schakeringen. En de ho bolst Han de Vries was in zijl conversatie met zijn collega'! ronduit meesterlijk. B. R De Nederlandse filmer Ed v Nederlandse staatsprijs vi Onder regie van Ton Lutz bracht Zuidelijk toneel Globe gister avond in de Koninklijke Schouwburg die nu bijna 100 jaar oude toneeldraak „De twee weezen" weer tot leven. Het stuk van de gewiekste Franse toneelschrijveds D'Ennery en Cormon, dat toen er nog geen subsidie bestond heel wat toneel gezelschappen op de been moest houden, is een slimme, bijna met sadistische precisie in el kaar gezet mengsel van het sca la aan hartstochten dat de mens rijk is. En die hevige sentimenten als hartstocht, moederliefde, schurk achtigheid, opoffering en wat dies meer zij, kregen van beide Franse schrijvers gestalte in to neelfiguren die regelrechte in- carnatie's van goed en kwaad zijn. Een draak dus. Maar dan wel één waarvoor je uit het oog punt van toneelschrijf,,kunst" bewondering moet hebben. Als je zo'n draak na zoveel tijd weer opnieuw van vuur voorziet, kun je dat eigenlijk maar op één manier doen. „recht voor z'n raap" uitspelen wat er staat. Er een satire van maken, of het te behandelen als „camp" heeft geen zin. Wat ge dateerd en te simpel is voor vandaag valt er vanzelf uit en wordt ook in een normale op voering al belachelijk. Maar wat er aan direct herkenbare en hevige emoties in zit, moet je wel laten klinken. In het pro gramma van Globe's opvoering bekent Ton Lutz zich tot de recht-van-de-lever stijl. Maar in werkelijkheid is zijn opvoering tweeslachtig, vertaler Ernst van AJtena mocht voor liedjes zorgen tussen de diverse scènes en dat werkte al afstandnemend. Bo vendien werden die liedjes uitge sproken saai vertolkt door Jan Anne Drenth en van melige muziek voorzien door Frits Lam- brechts. Het gedeelte voor de pauze bleef, ondanks de prach tige aankleding van Nicolaas Wijnberg dan ook hangen tussen twee stijlen. Pas na de pauze groeide Globe naar een geheel, waarin dan wel gelachen werd als er weer iemand flauw viel op de planken, maar waarin ook ademloos gekeken werd naar de uitbarstingen van emoties van 'n erg goede Ann Hasekamp, een opvallend overtuigende Edda Barends. en een goede „man ke" Pierre van Rudolf Lucieer, net zo hinkend als Ratso in „Midnight Cowboy". Daarnaast speelde Wim van den Brink een perfect volgehouden travestirol als het smerige straatwijf Fro- chard, oorzaak van alle ellende. De twee wezen die zij geschei den houden waren Petra Laseur en Ineke Cohen als de blinde van de twee. Zelfs met „De twee weezen" mag je de draak niet steken, al is het maar heel eventjes. Het publiek reageerde, om die stelling te bewijzen, naar het eind van de voorstel ling steeds sterker met tussen tijds applaus. Jammer dat Globe maar een halve draak overliet. BERT JANSMA President Anwar Sadat van de Ver enigde Arabische Republiek is gisteren voor een bezoek in de Sowjet-Unie aangekomen. Op hel vliegveld van Moskou van linki naar rechts president Podgornl president Sadat, premier Kosy- gin en partijleider Brezjnjew. Strafstelsel gebrekkig (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Volgende week pu- bliceert de Coornhert Liga, f< vereniging tot hervorming vai het strafrecht en de strafrecht pleging, de alternatieve justitie begroting 1972. De Coornhert Liga is van mening, dat het huidige strafstelsel ge brekkig en irrationeel fungeerl en dat dit grote schade berok kent aan personen en groepen De Coornhert Liga meent dat it ons strafstelsel de individuelt grondrechten en vrijheden opti. maal gegarandeerd moeten wor den. Tegelijkertijd moet d* strafbaarstelling en de straf rechtelijke bevoegdheid wordei beperkt. Het ligt in de bedoeling van di Liga om te gaan functioneret als alternatief gezag, dat via fi publiciteit zal reageren op ge signaleerde misstanden op hei gebied van de wetgeving, de po litie, de rechtzaakbehandelin| en de straffen. De Liga wil ini tiatieven nemen tot wetsontwer pen, studies en rapporten. Delft De Delftse brandweer ii zondagmorgen om kwart ovei negen uitgerukt naar een woon huis aan de Colignystraat ir Delft, waar in de keuken brand was ontstaan. Door oververhit ting was de plastic dop van een koffiezetapparaat in brand ge raakt. De brand werd uitge breid doordat uitstromend gai vlam vatte. Met een nevelspuil is het vuur geblust. De schad< bleek aanzienlijk. De bewoners, de familie M. in 't V., zijn ver

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11