Vrouw overleden na aanranding Spreekkoren voor Hirohito Argentijse rebbellen geven zich over Kreisky behaalt de absolute meerderheid Gratis huidanalyse Pentagon overweegt intrekken subsidie Weerbericht LEIDSE COURANT PAGINA 5 KOV heeft I kritiek op begroting hecht Het verbondsbestuur van het Katholiek Onderwijzers Verbond (KOV) heeft zaterdag op zijn vergadering in Utrecht ernstige kritiek geleverd op de onderwijsbegroting 1972. t terugbrengen van het aantal essen bij het voortgezet onder- rijs van 32 naar 30 stuit vol lens het K.O.V. op onderwijs- jindige bezwaren en kan het noeizaam verkregen evenwicht i voor de verschillende vak- bestemde tijd verstoren, ijl de verhoging van het Groepsgemiddelde het beroeps- ,L nderwijs dubbel treft. Het oornemen tot invoering van choolgeld voor het voortgezet inderwijs gedurende de leer- L lichtige leeftijd acht het ver- ijondsbestuur een duidelijke terug. Naar het oordeel an het KOV is het onaanvaard- iaar dat zelfs niet de geringste tap wordt aangekondigd bij de erdere hulp aan hoofden van ?nk cholen, temeer omdat daarvoor beroep op parttimers wordt jedaan. J( t KOV heeft er begrip voor, at thans nog geen uitgewerkt leleidsplan op tafel ligt, maar Ljringt ten sterkste aan op spoe- ige realisering daarvan. In dit jan zal met name aandacht loeten worden besteed aan laatregelen die het tekort aan uderwijzers kunnen opheffen, i meent het KOV. bondsraad van de Algemene jnd van Onderwijzend Perso- leel (ABOP) heeft zaterdag het Dofdbestuur van de bond opge- ragen aan demonstratieve ac- ie te voeren voor verbeteringen het onderwijs. Britse pers: gematigd sovjetreactie iden (AFP) de Britse pers i het algemeen van mening, de maatregelen die Moskou t getroffen als reactie op de itwijzing van 105 Russen door tngeland gematigd zijn. times geeft als zijn mening te cnnen, dat „Sovjet-represailles 4 schijne berekend, dat zij loor Engeland aanleiding zou- gj ta geven voor een minimum reactie". Het blad herinnert Van één onzer verslaggevers Velzen De 41-jarige Maria G. Schilder-Hibers is in de nacht van vrijdag op zaterdag in een brandgang aangerand en daar bij zo ernstig aan het hoofd ge wond dat zij zaterdagmorgen in een ziekenhuis overleed. Het slachtoffer, moeder van 3 kinde ren, leefde gescheiden in een pension in IJmuiden. Zij verliet vrijdagnacht omstreeks half twee een café, waar zij had deelgenomen aan een kaartwed- strijd. Op weg naar huis moet zij haar moordenaar zijn tegen gekomen. Omstreeks kwart voor twee had een getuige, die later ook het li chaam vond, vlakbij de steeg een man en een vrouw gezien, die kennelijk ruzie hadden. Deze getuige beweert, dat hij de vrouw de naam Gerrit heeft horen noemen. Het is vrijwel zeker, zo is uit het onderzoek gebleken, dat de echtgenoot van het slachtoffer vrijuit gaat. Uit de sectie die op het lichaam werd verricht is komen vast te staan, dat de vrouw is overle den aan hersenletsel, ontstaan door grove geweldpleging. Of de aanrander de vrouw met het hoofd tegen de muur heeft ge slagen of dat hij haar met een voorwerp heeft bewerkt, staat nog niet vast. Lesvliegtuig neergestort Rotterdam (ANP) Een eenmo- torig lesvliegtuig uit Rotterdam is zondagmiddag bij het oefenen van noodlandingsmanoeuvres op een weiland bij Bergambacht neergestort en totaal vernield. De twee inzittenden, de 30-jarige Loenochod uitgewerkt Moskou (DPA) Het Russisch maankarretje Loenochod 1 is n 11 maanden wetenschappelijk onderzoekingen op het maanop pervlak uitgewerkt. Het verwal mingssysteem van de Loen# chod is uitgeput. Zonder vei warming kan het karretje d koude maannacht, waarin he 100 graden kan vriezen, Die overleven. De Loenochod landde op 17 no vember in de zee der Regen e heeft sindsdien 10,54 km afge legd. Het wagentje zond mee dan 20.000 televisiebeelden naa de aarde en nam 500 bodem proeven. De robot heeft ondei zoek van een oppervlakte vai 80.000 km2 mogelijk gemaakt De laser-reflector, die boven oj de Loenochod is gemonteerd kan nog lange tijd voor experi menten worden gebruikt. D Loenochod heeft ruim twee kee zo lang gewerkt als de ontwei pers ervan oorspronkelijk ver wachtten. Zuidvietnamese tanks rukken op naar Noordvietnamese stellingen. De Noordvietnamezen hadden hun zuidelijke landgenoten al eerder in een hinderlaag laten lopen. Een beeld van de gevech ten die al dagen lang aai gang zijn bij de luchtbasis Alpha bij de grens van Cambodja Zuid-Vietnam. De Britse marine heeft een nieuw opleidingsschip ter beschikking gekregen. Het 483 ton metende schip zal jaarlijks ongeveer dui zend kadetten naar zee brengen. instructeur en officier-vlieger bij de marine R. H. Korsten uit Den Haag en zijn 27-jarige leer ling J. C. de Weerd uit Delft, werden uit het toestel geslin gerd en liepen ernstige verwon dingen op. Zij zijn opgenomen in een ziekenhuis in Gouda. Volgens ooggetuigen raakte het toestel tijdens een oefenmanoeu vre met de wielen de wal van een sloot, sloeg enkele malen over de kop en kwam tientallen meters verderop totaal vernield tot stilstand. Voordien waren de instructeur en de leerling al met een enorme klap uit het vliegtuigje geslingerd en het mag volgens de politie een won der heten dat de twee vliegers er het leven hebben afgebracht. er aan, dat slechts vijf Britten zijn uitgewezen en dat van de dertien Britten die niet naar de Sovjet-unie mogen terugkeren, er tien niet om verlening van hun visum hadden (ADVERTENTIE) Mrs E. M. McKendree fk» Wright is t/m zaterdag in de Bijenkorf om u alles te vertel- Ldflen over de huidverzorgings- °jj produkten van Innoxa. Zij zal zo» ook met plezier (en gratis) een analyse van uw huid maken het beste is vóór u persoonlijk. Bovendien: als u voor 25.- aan Innoxa produk ten koopt, krijgt u een flakon Moisture Oil met Amalene (17.55 waard) cadeau! 11 t/m 16 oktober in de Bijen- zodat u weet welk produkt korf Den Haag, parterre. INNOXA in de Bijenkorf Ruiten bij Biesheuvel ingegooid Van een onzer verslagge vers) Den Haag Zondzg zijn de ruiten ingegooid van het huis van minister-presi dent Biesheuvel in Aer- denhout. Mevrouw Bies heuvel heeft in verband daarmee de volgende brief aan de cabaretier Wim Kan gestuurd: „Meneer Kan, Wanneer u de volgende keer weer oproept tot re bellie, wilt dan uw hel pers vragen om de ruiten niet op zondag in te gooien. Dit is zo'n verve lende dag voor een huis vrouw, weet u. Met vriendelijke groeten. Mevrouw Biesheuvel." Giftige stoffen in kleuterschool (Van een onzer verslaggevers) Oosterhout De Vereniging voor Milieubeheer en Leefbaarheid West-Brabant, de VML.heeft de inspectie van de volksgezond heid van Noord-Brabant en mi nister Stuyt op de hoogte ge bracht van het feit, dat de vloe ren in de kleuterscholen te Oos- terheide (en stadswijk in Oos terhout) worden schoongemaakt met het giftige preparaat am- plucept. een stof die volgens de VML bij aanraking de huid irri teert, waardoor de schooljeugd veel last schijnt te hebben van wratten op voetzolen en tenen. 1 de Zuidchinese Zee is het Amerikaanse vrachtschip Verdon aan de grond gelopen toen de lading 1 ment ging schuiven. De bemanning werd met behulp van helikopters van boord.gehaald. Verkiezingen Oostenrijk Wenen (DPA) De Oostenrijkse socialisten onder leiding van kanselier Bruno Kreisky hebben bij de gisteren gehouden parle mentsverkiezingen de absolute meerderheid behaald. Na een officiële „(elektronische" bereke ning op grond van 87 procent van de uitgebrachte stemmen, krijgen de socialisten 93 zetels in de 183 zetels tellende nieuwe nationale raad in Wenen, terwijl de Volkspartij er 80 en de libe rale vrijheidspartij tien zetels krijgen. De communisten die voor hel eerst sinds jaren in alle kiesdis tricten kandidaten hadden ge steld, zullen ook in het nieuwe parlement niet vertegenwoor digd zijn. Na voltooiing van de telling der stemmen per post, die tot dins dag duurt is een correctie van de uitslag mogelijk in die dat de socialisten een zetel de liberalen kwijtraken. Maar de absolute meerderheid van 92 zetels, die ook in dat laatste ge val de socialisten nog zouden behouden, zou dan problematisch worden, omdat de door de cialisten als grootste fractie be noemde parlementsvoorzitter niet stemgerechtigd is. Een vergelijking met de zetelver deling van maan 1970 is moei lijk doordat inmiddels het zetel tal van het parlement van 165 op 183 is gebracht, de indeling van kiesdistricten is gewijzigd en de berekening voor het beha len van een zetel eveneens is veranderd. Op basis van de aangebrachte wijzigingen zouden vorig jaar de socialisten 90 (i.p.v 81), de Volkspartij 83 (i.p.v. 78) en de liberalen 10 (i.p.v. 6) ze tels behaald hebben. WASHINGTON Het Pentagon overweeegt de subsidie te her zien, die aan de universitiet van Cmcinnatti beschikbaar is ge steld voor een experimenteel project, waarbij 111 ernstig zie ke kankerpatiënten zijn gebruikt om de effecten van atoombe straling op mensen te testen. Vorige week onthulde de Washing ton Post, dat het hoofddoel van het project was te weten te ko men welk effect bestraling zou kunnen hebben op militairen na een strijd met tactische atoom wapens. Senator Edward Kenne dy heeft minister van Defensie Laird om een rapport ge vraagd. Zijn gezondheidscom missie zal volgende maand hoorzittingen houden over het experiment. Bekende Nederlandersi V erleen geen steun aan Pakistan Den Haag Een aantal bekende Nederlanders uit het politieke kerkelijke en maatschappelijke vlak heeft er bij de regering op aangedrongen in de toekomst geen directe of indirecte steun te verlenen aan de regering van Pakistan, zolang deze geen poli tieke oplossing nastreeft van de kwestie Oost-Pakistan die in overeenstemming is met de wil van de Oostpakistaanse bevol king. Van deze groep van Nederlan ders, die zich verenigd hebben om de activiteiten te coördine ren van personen en groeperin gen die zich bezighouden met de problematiek in en rond Pakis tan, maken o.m. kardinaal Al- frink, dr. W. Drees sr. dr. H. Fiolet (raad van kerken) prof. mr. V. B. A. Röling en prof. dr. J. Tinbergen deel uit. r verslaggevers) (Van e AMSTERDAM Ook de tweede dag van het privébezoek keizer Hirohito is niet zonder incidenten ver lopen. Bij de hoofdingang van Artis probeerde een 29-jarige man de auto van de keizer ach terna te rennen( naar zijn zeg gen, om de keizer een klap te geven), maar hij werd opgevan gen door politiemannen. Bij de ingang van Artis stonden enkele honderden mensen, die bij aankomst van het keizerlijke paar een luid boe-geroep lieten horen. Er werden spreekkoren gevormd, die riepen „Hirohito go, go". Uit de ramen van wo ningen in de omgeving hingen enkele vlaggen halfstok. sen. Een aantal hunner zwaai de met brandende Japanse vlaggetjes. Ook brachten enkelen de Hitlergroet. Nederland 0ok b'ï het Rijksmuseum werden spreekkoren aangeheven, het keizerlijk paar lieten w dat het niet welkom was. Er stonden ook mensen met zw rouwbanden om de arm. Wim Kan, die zich de laatste da gen zo intensief heeft ingespan nen om het Japanse bezoek on gedaan te maken, deelde zon dag mede, dat hijzelf en zijr vrouw niet langer prijs stellen op de Oost-Azië-verzetssterren, die beiden na de oorlog van de Nederlandse regering hebben ontvangen. „We gooien ze weg", aldus een teleurgestelde Kan. Hij luchtte voor de laatste maal zyn hart over wat hy m de „de schandalige stommiteit van de Nederlandse regering". door ongeveer driehonderd i naar Zwitserland. Een diepbedroefde Wim Kan tijdens zijn persconferentie op Schiphol, waar hij Japanse journalisten duidelijk maakte waarom hij tegen het bezoek van het keizerlijk paar was. Buenos Aires (Reuter) Zonder dat er een schot is gelost hebben de opstandige legereenheden in de Argentijnse garnizoensteden Azul en Olivarria zich zaterdagmiddag overgegeven aan de rege ringstroepen. De militairen zijn naar de kazernes teruggekeerd en de leiders van de rebellie zijn aangehouden. Kolonel Manuel Garcia, die vrijdag de leiding van de opstand op zich nam, had zaterdagmorgen met zijn 3.000 soldaten en 1000 pantservervoertui- gen Azul verlaten in de richting van het 150 kilo meter nooroostelijker gelegen Saladillo, kennelijk om aan een onsingeling van Azul. Garcia gaf zijn regimenten toen het bevel zich aan de opstand in de garnizoenen Azul en Olivarria ging vooraf het ontslag van de opperbevelhebber van de Argen tijnse marine, admiraal Pedro Gnavi, afgelopen woensdag. Eerder waren al een twaalftal mari neofficieren ontslagen. Waarnemers in Buenos Aires menen dat zowel de moeilijkheden bij de marine als de opstand van de pantserregimenten onder leiding van kolomel Garcia verband houden met de politiek van na tionale verzoening van generaal Lanusse. De Bilt Onze omgeving be vind zich inu ol enkele dagen in een krachtig zuidwestelijk windveld aan de noordflank van een hogedrukgebied waarvan het centrum zich over het Iphengebied be vindt. De tegenhanger van dit weersysteem is een diepe depressie met een luchtdruk- waarde van 970 in zijn kern, die zich voor de Noorse kust bevindt en langzaam naar het noordoosten trekt. Er komen in Europa dan ook twee gebieden met markante verschillen in het weertype voor. Droog, zonnig en vrif warm met middagtemp. tot 20 graden in het AIphenge bied en zuidelijk Europa en wisselvallig buiig en onstui mig herfstweer met max. temp. rond 12M GRADEN IN DE MEER NOORDWES TELIJKE CONTREIEN VAN ONS CONTINENT ZOALS Schbtland en de Skandinavische landen. De warme, droge lucht en de koele, vochtige lucht u-orden gescheiden door en koufront dat via de Engeelse oostkust en Noordzee nog langzaam in de richting van ons land vordert. Het is dit front, dat ons weer de komende 24 uur in mirtder gunstige zin zal beónvioeden. Vooruitzichten van woensdag. Af en toe zon en vooral later enige tijd regen. Tamelijk zacht voor de tijd van het jaar. Weersvooruitzichten vopr woensdag in cijfers. Aantal uren zon 0 tot 6, Min. temp.: 0 tot 5 graden boven nprmaal, Max. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droe periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op eengeheel droog et maal: 30 procent. ZMON: 6.58—17.54. Maand—15.36 Schev. Hqogw. 9.02—21.41 laagw. 429—16.56. WEEKOVERZICHT Amsterdam zw.bew. 18 De bilt geh.bew. 19 Deelen geh.bew. 18 Elede half bew. 17 Eindhoven zw.bew. 19 Den Helder zw.bew. 17 Luchth. R'd. zw.bew. 18 Twente geh.bew. 17 Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort zw.bew. 17 onbew. 21 zw.bew. 18 mist 21 geh.bew. 21 mist 21 mist 20 Helsinki motregen 6 Innsbruck mist 18 Kopenhagen zw.bew. 16 Lissabon half bew. 25 Londen licht bew. 20 Luxemburg mist 18 Madrid licht bew. 25 Malaga zw.bew. 24 Malolrca licht bew. 23 mist 18 licht bew. 22 zw.bew. 22 onbew. 10 licht bew. 21 onbew. 22 Stockholm geh.bew. 11 Wenen mist 20 ZUrich mist 20 Locarno mist 20 Casa Blanca lbew. 26 New Work zw.bew. Tunis zw.bew. 27 Miinchen Parijs Oslo Rome Split

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5