Davis Cup weer bij Amerikanen Ceulemans onbedreigd naar titel kader 47/2 BRITSE SHOW BI. SLOTRACES NAV Kunstrijploeg verdiende meer plaatsen voor wk. Bruno Area behield titt Weer doi autospoi SPORTBIJLAGE A 4 De vechtlust van Cassius Clay kent geen grenzen. In Genua gaf hij zaterdag een demonstratie en om zijn kracht te tonen, trad hij tegen twee boksers aan, van wie de een ook nog was „gekleed" met een boks- kap. Links de Amerikaan Ray Adams, rechts de Italiaan Bambini die om de beurt onder handen wer den genomen. Intussen wacht Rudi Lubbers ook een zware strijd. Hij moet het opnemen tegen de be oordelingscommissie van de Nederlandse Boksbond, die van oordeel is dat Rudi Lubbers niet tegen Clay mag worden geplaatst op tweede kerstdag in Zürich. Dat kan Lubbers een dikke beurs schelen maar als hij ongenadig verliest, kan het ook een enorme deuk in zijn carrière betekenen. Charlotte Het Amerikaanse tennisteam heeft door een overwinning van Stan Smith op Ion Tirilac de Davis Cup behou den. Roemenië begon zijn tweede optre den in de eindronde van het toernooi om de Davis-beker niet gelukkig. Ilie Nasta- se, de sterkste Roemeen begon, het duel met Stan Smith gehandicapt door een ell- boogblessure, Ion Tiriac verspeelde een voorsprong van twee sets tegen Frank Froehling en de Ierband speelde voor het begin van de wedstrijd het verkeerde volkslied. De melodie die de bnd had ingestudeerd, In het tweede enkelspel op de ver harde baan van Charlotte kwam Frank Froehling, na vijf jaar terug in het Amerikaanse team, In ernstige moeilijkheden tegen de sluwe vos Tiriac. De baan van Charlotte gaf Tiriac, die twee jaar eerder ok met Nas- tase in het team stond dat de eindronde toen met 50 van de Verenigde staten verloor, kans al zijn tactische kwaliteiten te ge ruiken. De krachtspeler Froehling was met al zijn macht en zijn lengte (1 meter 95) hulpeloos tegenover de atle tische Roemeen, die langs en zelfs over froehling herhaalde lijk de ballen naar voor de Amerikaan onbereikbare plek ken joeg. De eerste twee sets waren met 6—3 en 6—1 vor Ti riac. Uit vrij kansloze positie kwam Froehling echter terug. 63 werd in de derde- en 61 in de vierde set. In de beslissende reeks won Froehling met 8—6. Stan Smith begon voor 6000 toe schouwers in Charlotte voortref felijk tegen Ilie Nastase. De winnaar van Forest Hills had van het begin de juiste lengte in zijn slagen, was vast op zijn. op slag en kreeg het eerste setpunt op de stand 50, 40—30 voor Smith,. Nastase bleef echter overeind, „drukte" Smith van het net weg met vlijmscherper slagen langs de lijnen en her stelde het evenwicht, 5—5. Nog eens nam Smith, op eigen op slag, een voorsprong 6—5 en weer kreeg hij, met Nastade aan service, een kans de set uit te maken. Ook die tweede gele genheid liet Smith ongebruikt, maar het derde setpunt greep hij, 7—5, na ruim drie kwartier goedtennis. In de tweede set liet Nastase zich uit zijn spel halen door een aan tal twijfelachtige beslissingen van de lijnrechters. De Roe meen protesteerde herhaaldelijk en in het zesde spel liep hij een achterstand van twee games op dor serviceverlies. Smith ser veerde de set daarna uit tot 6 3 in minder dan een half uur. Smith serveerde de set daarna uit tot 6—3 in minder dan een half uur al had Nastase in de negende game herhaaldelijk de kans op een dorbraak van de service van Smith. Nastase en Tiriac, die worden geacht een van de beste paren te zijn in het dubbelspel op ver harde banen, hadden het tegen Stan Smith en Davis Cupèdebu- tant Erik van Dillen, niet al te moeilijk. Smith en zijn 20-jarige partner maakten talloze fouten en verloren bijna elke van de talrijke, langdurige rally's. Aan Roemeense zijde was het vooral Ion Tiriac, die in geweldige vorm stak, maar ook Nastase speelde, afgezien van een ner veus begin, een goede partij. De meeste punten verzamelden de Roemen, die sinds 1966 dubbel spelpartners zijn, door het slechte volleren van hun tegen standers. Zo hadden Nastase en Tiriac slechts 130 minuten nodig om hun 18e dubbelspeloverwin ning in 22 Davis Cup-wedstrij den te behalen 7—5 64 en 8— 6, zodat de stand na drie partij- dateerde nog uit de tijd van koning Mi- chale ea het ,,lang leve de koning" viel enigszins verkeerd bij de communistische Roemenen. De aanvoerder eiste veront schuldigingen van Amerikaanse kant en die werden zonder aarzelen gegeven. In het tweede enkelspel op de verharde baan van Charlotte kwam Frank Froehling, na vijf jaar terug in het Amerikaanse team, in ernstige moeilijkheden tegen de sluwe vos Tiriac. De baan van Charlotte gaf Ti riac. De Verenigde Staten namen door deze zege een beslissende voorsprong van 3-1. AMERSFOORT Er moet bijna een wonder gebeu ren, wil Raymond Ceule mans de Europese titel in de persoonlijke vijfkamp, die hij anderhalf jaar gele den in Murcia met grote voorsprong op zijn naam bracht, in Amersfoort kwijt raken. Als een onver zadigbare robot stoomde de Belgische grossier in biljarttitels naar een lange reeks van overwinningen. Terwijl zijn concurrenten elkaar volgens de regels van de kunst afslachtten. Na drie dagen was de voorsprong van de Vla ming al zo groot geworden, dat voor de overigen alleen nog de verdeling van zilver en brons en de met het oog op de plaatsing voor het wereldtoernooi midden april in Gent belangrij ke vierde en vijfde positie in het geding waren. Ceulemans kwam overigens niet geheel ongeschonden uit de strijd. Zijn eerste verliespunt moest hij gistermiddag door ge brek aan reglementskennis in het kader 47/2 incasseren tegen landgenoot Ludo Dielis. Toen Dielis in de nabeurt ruim veer tig punten had gemaakt, had de scheidsrechter hem moeten af tellen op het moment dat de Belg, niet overtuigd van het geannonceerde „vast", zelf de situatie ging opnemen en daar bij enkele keren met heup en hand het biljart aanraakte. Dat is volgens het reglement verbo den. Vorig jaar kostte een der gelijk incidentje in Geel (Bel gië) Hans Vultink een partij. De scheidsrechter in Amersfoort echter liet Dielis doorgaan en remise maken. De eerste echte nederlaag leed Ceulemans daarna tegen Hans Vultink in het kader 71/2. Vul tink, die zaterdag door de Grob- bendonker in het 71/2 tegen Galvez een moeilijke remise had bevochten en de Oostenrij ker Weingartner na een mara- RAYMOND CEULEMANS bijna een wonder thonpartij de punten in het drie banden had ontnomen, had deze zege op Ceulemans hard nodig. Gistermiddag had de Neder landse kampioen het er niet zo best van af gebracht. Hij was door Dielis in het Libre en door Dufetelde in het 47/2 verslagen en dreigde het contact met het peloton achter leider Ceulemans te verliezen. Vultink kon echter gebruik maken van de eerste vermoeidheidsver schijnselen bij Ceulemans en via een slotserie van 87 hand haafde hij zijn ongeslagen posi tie in het 47/2. (twee remises en een winstpartij) en zijn aan spraken op een medaille. Die winst tegen Ceulemans beteken de een morele opkikker, ook voor 'de andere deelnemers, die al waren gaan twijfelen aan de mogelijkheid om de Vlaming beentje te lichten. Het was Du- fetelle niet gelukt, Dielis had het enkele keren tevergeefs ge probeerd en ook de wel steeds beter spelende Duitser Muller en de Spanjaard Galvez waren er niet in geslaagd Ceulemans te benaderen. Na de zege van Vultink was er echter weer hoop gekomen in het kamp van de achtervolgers. GENUA De Italiaanse! Bruno Arcari heeft inj zijn wereldtitel licht wicht behouden door waardige knock-out-o op de Spanjaard Domi rera Corpas. In de tier van het ruwe en lelijke toen de titelhouder ee puntenvoorsprong had, Barrera plotseling ineen, een regen van projecti de ring neerdaalde. Opj ment stond Arcari zei meter van hem vandaa vertelde de Spanjaard aan het hoofd was j door een muntstuk. 1 Britse scheidsrechter Waltham was dit overig bezwaar om de uitdagf tellen. Eerder op de avond hai reldkampioen zwaargew ammed Ali dertigduiz* den verdiend met een die eindigde met een vecht tegen twee bokse lijk. Ali bracht het pu extase doordat hij onda loden gordel in staat 1 een geweldige demonsti MADRID Jose Manuel uitdager van zwaargewicht kampioe Bodell (Gr.-Br.) heeft h verloren van de Argen; gorio Peralta. De helper van Urtain goo achtste ronde de handdi ring nadat de Spaai pioen (bijna 90 kg) twee kilo lichtere en n oudere Peralta vier ra de ring was gejaagd. LISSABON Tijdens de geëindigde TAP-rallye d tugal is een dodelijk c beurd. Op weg naar Oj ste een Westduitse frontaal op een waarbij de 27-jarige Udo Schimalzek om kwam. Nog twee van de personenauto zwaar gewond. De Roemeen Ilie Nastase nam zijn aandeel in het dubbelspel tegen de Amerikaanse ploeg zeer goed waar. Met Tiriac won i de Tom Okker is als enige niet-Au- straliër doorgedrongen tot de halve finales van het internatio- (Can), waar een prijzenpot vn 50.000 dollar, ongeveer 170.000 gulden te verdelen is. Okker versloeg in de kwart-finales de niet geplaatste Joegoslaaf Niki Pilic met grote moeite. De belangrijkste uitslagen zijn: heren enkelspel, kwart-tinales: Rosewall (Aus)—Riessen (VS) 63 75: Emerson (Aus) Carmichael (Aus) 64 6èl. AMSTERDAM De Jaap Eden- baan in Amsterdam-Oost werd zaterdagmiddag 9 oktober om tweeu ur weer voor het publiek opgensteld. (Van onze speciale verslag gever) BARCELONA Op de laat ste dag van de wereldkam pioenschappen kunstrijden in Barcelona heeft Rieneke Zendijk bij de dames de negende plaats bereikt in een veld van 24 rijdsters. Een goede prstatie, gezien de matige trainingsmoge lijkheden in Nederland. Na de verplichte figuren waren de verwachtingen van Rieneke Zendijk nog groter. Zij stond toen op de zesde plaats. Met haar Kür, die zij voor het eerst reed, zakte rij naar de negende plaats. De andere Nederlandse rijdster, Gerry Rooyakker, stond na de verplichte figuren op de negende plaats en zakte naar de vijftiende. De titel ging naar de 18-jarige scholiere Pe tra Hausler uit West-Duitsland. Volgend jaar zijn de wereldkam pioenschappen Bremen (Duits land). Omdat Rieneke Zendijk en Gerry Rooyakkers bij de eerste vijftien kwamen, mogen dan drie dames deelnemen. John van Winkelman die in dit kampioenschap heeft teleurge steld, kwam op de twaalfde plaats van de veertien heren. Niettemin heeft Nederland van de internationale rolschaatsor- ganisatie toestemming gekregen om volgend jaar met twee he ren in Bremen te starten. De negende en tiende plaats van de twee Nederlandse paren, Anke Ligtvoet en Peter Moor man en Marian Rooyakkers en Harrie van Lieshout waren ook goed voor een derde paar Bremen. De resultaten van de Nederlandse afvaardiging mogen over het al gemeen bevredigend worden ge noemd. Inmiddels had de rolhockeyvereni ging „Residentie" hoop dat de in Italië spelende crack Rob Olthoff terug zou keren. Olthoff heeft trouwplannen en daarop was de hoop van Residentie ge baseerd. Navarro, de ploeg waarvoor hij in Italië speelt, evenwel weer kampioen gewor den met negen punten voor sprong op nummer twee, Tries- tine. Olthoff scoorde in de afge lopen competitie niet minder dan 91 maal voor varro dat hem een contract voor drie jaar heeft aangebo den, dat hij zeer waarschijnlijk zal tekenen. Olthoff dus niet te rug in Den Haag. ZANDVOORT De Neder landse autorensport Ver eniging heeft gisteren het seizoen afgesloten met het behandelen van verschil lende protesten, ongevallen en tesnlotte ook nog met de Nederlandse kampioen schappen in de verschillen de klassan. In de Formule- Ford werd Huub Vermeu len onbetwist kampioen. Wim Verboom kwam op de Hunzerug met de vangraul in aanraking en moest met een verbogen rechterwiel de strijd staken. Henri Schouwink, een van de kanshebbers, verloor zijn kans door een spin in de Tarzanbocht. In groep 1 aller klassen zorgden Rien Frankenhout en Henk Post voor het vuurwerk. De laatste won met een wagenlengte. De met veel spanning tegemoet ge ziene wedstrijd tussen 13 gelijk waardige Fords Escorts 1300 met evenveel Engelse coureurs, bracht de show die verwacht werd. Keith Holland werd door technische moeilijkheden uitge schakeld. Maar een kopgroep van vijf tot zes man wrong zich op de vreemdste manieren door de bochten, botsten tegen elkaar of verdwenen soms even in het zand. Gelijk een tros druiven schoof 't vijftal over 't circuit totdat op de streep Nic Brittan met miniem verschil won. Sensatie zou komen tijdens de wedstrijd boven de 1150 cc. Han Akersloot had het bepaald niet gemakkelijk, maar sleepte toch het kampioenschap binnen. Fel werd achter hem gestreden door Toine Hezemans, Bob van der Sluis en Nico Chiotakis. De laatste viel terug, herstelde zich echter en drong zich tussen de elkaar niets toegevenda Heze mans en Van der Sluis. De strijd werd onaangenaam toen Hezemans bij het uitkomen van de Tarzanbocht in de duinen werd geduwd. Volgens velen door Van der Sluis, die als kam pioen werd uitgeroepen in de groep 1150 tot 1300 cc. Protesten van Hezemans en Verbeeck en later ook Van der Sluis volgden. Door nog onbekende oorzaak, ver moedelijk een mechanisch de fect, raakte Peer Mulder in de Formule V-race in de tweede ronde in de hekken. Hij kreeg een hersenschudding, oogletsel en verwondingen aan het ge zicht. Hij is in het Elisabeth-zie- kenhuis in Haarlem opgenomen. Han Akersloot werd op Zandvoort Nederlands kampioen in 1300-1200 cc. De man, die naast hem op het podium staal der Sluis werd titelhouder in de 1100-1300 cc. Tegen de lc reur heeft Toine Hezemans een protest ingediend. Van rijn wagen bleef een wrak over. Ook Paul Verhey kwam bij het uitkomen van de Tarzan bocht op zijn kop te staan. Zijn wagen vloog in brand, maar Verhey stapte ongedeerd uit zijn boom. De sportcommissarissen hebben de protesten van Toine Heze mans en de Belg Vö gen het rijden van Bd Sluis toegewezen en df 1000 gulden bepaald, van dze uitspraak voorlopige uitslag gd en wordt definitief. Sluis kan tegen de^e in beroep gaan bij d

Leidse Courant | 1971 | | pagina 16