Eddy Merckx creeg zijn zin Voorhoede ondanks Kruize 'n probleem NOT AFRAID BESTE VAN „DE DRIE" NIEUWE CLUBS IN DE HOOFDKLAS ATLETIEK :C Den Haag b naar winst in Oefenwedstrijd Schaakgevecht niet beslist Australisch hockeyverlies tegen Britten Jörg Bruder weer winnaar SPORTBIJLAGE A 3 iddy Merckx heft zegevierend zijn armen. De door hem be- - geerde Ronde van Lombardije kan op zijn erelijst worden bijgeschreven. RONDEWINST IN LOMBARDIJE OMO Eddy Merckx heeft aterdag de laatste klassieke wedstrijd van het seizoen, de ronde van Lombardije, ge ronnen. Franco Bitossi (Ita) retd tweede en Frans Ver- \)ce4c (Bel) derde in de wed- rfrijd over 266 km van Mi- ban naar Como. Het was a'jn 52ste overwinning van dit seizoen. [erckx heeft zijn concurrenten volledig zijn wil opgelegd. Tot aan de beklimming van de Monte d'Intelvi (216 km) hield hij met behulp van zijn Molteni's de karavaan bij el kaar en ontsnapte toen hij dat wilde. Weldra had hij een voorsprong van drie mi nuten en bouwde deze on danks de inspanningen van achtervolgers als Raymond Dellsle, Gosta Petterson, Gi- mondi en Bitossi uit tot 3.31. minuten. W t( w 'b Stand zondag om 12 uur: 1. Pijnen/Peffgen 172 pnt., 2. Schulze/Renz 164 pnt. Op 1 ronde: 3. VanLanc- ker/Tschan 158 pnt., 4. Post/Sercu 138 pnt. Zaterdagmiddag, heeft de West- duiters Klaus Bugdahl de strijd gestaakt wegens een gebroken rib. Zijn koppelge- noot Dieter Kemper bleef als reserverijder in de baan. De Nederlandse amateurren ner Fedor den Hertog heeft vandaag de Grote Prijs van Frankrijk", een wedstrijd over 52 kilometer van Saint- Jean-de-Monts naar "Merlin gewonnen. Zijn tijd was een uur, 6 minuten en 19 secon den. 2. Regis Ovion. Frank rijk, 1:18.54, 4. Verreydt, België 1:19 .-24. I.tslag: 1. Eddy Merckx (Bel) de 266 km in 5.45.46., 2. Bi tossi (Ita) op 3.31., 3. Ver beek (Bel) z.t., 4. Hou- )bel) z.t., 6. Maggioni (Ita) ,z.t., 7. Ziolioli (Ita) op 3.47 een nun., 8. R. de Vlaeminck n(Bel) z.t., 9. Gimondi (Ita) z.t., 10. Polidori (Ita) z.t., 11. e J J(>op Zoetemelk (Ned) z.t. 3eid^ARus Na zij-n overwjn. a" ning in de ronde van Lom- cfl sement om de Super Presti- ■en' ge Pernod vergroot tot 430 punten op nummer twee, de Zweed Goesta Petterson. Er staat nu nog een wedstrijd op het programma, die mee telt voor dit klassement: de grand Prix des nations. Hier- zal Merckx niet starten, jjmaar uiteraard blijft hij ze- ker van de Super Prestige Pernod. AUSANNE - De Spaanse wielrenner Luis Ocana heeft 4»" gisteren de jaarlijkse wieler- wedstrijd „dwars door Lau sanne" gewonnen. Zowel in de tijdrit (5150 meter) als in [de wedstrijd met gelijktijdig yertrekt (5150 meter) ver hij wereldkampioen [Eddy Merckx naar de twee plaats. De Nederlander [Joop Zoetemelk eindigde in l^het algemeen klassement als htste. ERLIJN Het Neder- F lands/Westduitse koppel René Pijnen/Wilfired Peff- gen hebben gisterenochtend "a een opwindende jacht de leiding genomen in de 67ste zesdaagse van Berlijn. van 20 aan, door doelpunten van Van Eeden en de Caluwé. ODB kwam goed terug en bin nen één minuut zorgden Jansen en Steinfort voor 'n gelijke stand (2—2). AMSTELVEEN De jubilaris en de debutant maakten de show. Tegen het weinig inspirerende decor van nog geen tweeduizend bezoekers vierde Nico Spits zaterdag zijn gouden jubileum en betrad Ties Kruize voor de eerste keer het internationale hockeypodium. De vergelijking tussen beiden viel echter ruimschoots in het voordeel van Kruize uit. Van enige vorm van plankenkoorts was bij de debutant niets te merken. Met een elan en een durf, als was hij de routinier, maakte hij van zijn eerste interland een glanzende première, geaccentueerd door de enige treffer. Nico Spits daarentegen viel tweemaal uit zijn rol en dat betekende meteen een teleurstellende „generale" voor de nationale hockeyformatie, want Kenia maakte van beide fouten van Spits dankbaar gebruik om de winst te grijpen: 2—1. Was het eerste optreden van Ties Kruize een groot lichtpunt, het kon niet verbloemen dat het Ne derlandse team weinig illusies behoeft te koesteren op een hoge klassering in het toernooi om de wereldtitel in Barcelona, dat aanstaande vrijdag begint. Daarvoor traden er te veel zwakke plekken aan het licht. De toch echt niet briljante Ke- nianen toonden deze aan door na de stormachtige openingsfa se van de Nederlanders twee keer verrassend toe te slaan. Arnhem Doordat zowel Ada van der Giessen als mevrouw Timmer zaterdag in de Arnhem se Rijnhal in de laatste ronde van het toernooi om het Neder lands kampioenschap dames schaken haar partijen wonnen is er nog geen beslissing geval len. Beide speelsters verzamelden 6 1/2 punt uit 8 partijen delen dus de eerste plaats. Begin novem ber zullen zij in een tweekamp van zes partijen uitmaken wie zich nationaal kampioene mag Uitslagen laatste ronde: Timmer Stegeman 1—0, Beelaerts van Bloiland—Tuk 0—1, Van der Giessen—Mesman 1—0, V.d. Griendt—de Clerck 1—0. Eindstand (na 8 ronden): 1. van der Giessen en Timmer 6 1/2 punt, 3. Vreeken 6, 4. Tuk 5, 5. V.d. Griendt en Stegeman 3 1/2, 7. De Clerck 3, 8. Mesman 2, 9. Beelaerts van Blokland 0. „Mijn spelers", deelde de Ke- niase coach Harden Singh na afloop bescheiden mede, „heb ben zeer weinig internationale ervaring. Vooral tegen continen tale ploegen hebben ze nog vrij wel niet gespeeld. Daarom wa ren we bijzonder blij dat we deze wedstrijd tegen Nederland konden spelen. Nederland geldt voor ons toch nog altijd als een van de topploegen". Dat compliment klonk bijzonder aardig, maar de feiten wezen in een andere richting. Met uitzon dering van Ties Kruize was de Nederlandse voorhoede zeer matig op dreef. Linksbuiten Ir ving van Nes was wel de zwak ste schakel in de driemanslinie. Van Frans Spits ging na de eer ste twintig minuten ook niet meer zoveel gevaar uit, zodat Kruize er vrijwel alleen voor stond. Dat hij in deze omstan digheden toch nog uitgroeide tot de beste man van het veld. te kent de talenten van de jeugdi ge Hagenaar. „Hij is een be hoorlijke versterking van de voorhoede", deelde coach Ab Grimbergen na afloop meee. „We zullen hem in Barcelona wel nodig hebben". Toch heeft het Nederlandse team kansen gehad op de overwin ning. Vooral in de eerste vijfen twintig minuten legden de Oran jehemden hun tegenstanders de wil op. Maar dit overwicht re sulteerde in een bedroevend klein aantal kansen. De uitbraken van de Kenianen waren aanzienlijk gevaarlijker. Vooral wanneer de razendsnelle vleugelspelers Tarlochan Chana en Leo Fernandes aan het werk werden gezet. Doordat hun ploeggenoten de rapheid van deze twee veelal zelfs nog over- n het hockeyduel tussen Nederland en Kenia, dat door de Afrikanen met 2werd ge schatte bleven deze acties lange tijd zonder resultaat. Pas na een half uur de Nederlandse offensieve daden waren inmid dels vrijwel beperkt tot een paar soli van Kruize leidde een van de Keniase uitbraken tot een doelpunt. Nico Spits was niet ter plaatse toen een dieptepass Tarlochan Chana bereikte. Deze kon onge hinderd oprukken, de toegesnel de Van Staveren ontwijken en Ruvinder Singh in kansrijke po sitie brengen. Deze schoot via het been van Jan Willem Buy raak: 10. Opnieuw een fout van Nico Spits, die in een volkomen ongevaar lijke situatie de bal kwijtraakte aan Ruvinder Singh, bracht de Kenianen kort na de pauze op 20. Een paar minuten later kreeg het Nederlandse team een andere tegenslag te verwerken. Aanvoerder Heiko van Staveren raakte bij eèn onschuldige bot sing aan het hoofd gewond en moest naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Daar stelde men een ernstige oogblessure vast, die het Van Staveren onmoge lijk maakt het nationale team naar Barcelona te vergezellen. Met Bart Taminiau voo rVan Sta veren stelde de ploeg van Ab Grimbergen nog energieke po gingen in het werk om de score te veranderen. Maar de produk- tiviteit van de Oranje-aanval bleef onder maat. Dit bleek on der meer uit de behandeling van de strafcorners. Van de vijf die Nederland over de hele wed strijd mocht nemen resulteerde er slechts een in een direct Singh. schot op het doel van Amarjit Het uitstekende optreden van Ties weggewerkte bal kwam op de Kruize werd beloond. Een slecht stick van de Hagenaar, die hard uithaalde. 2—1. Ook na deze treffer kreeg Nederland nog tal van kansen, maar vooral Irving van Nes faalde in de afwerking. Ook Kruize probeerde nog met een paar solo-acties de Keniase linies te doorbreken, maar ge brek aan hulp van zijn mede spelers stond succes in de weg. „Je hoopt natuurlijk altijd in je eerste interland een doelpunt te maken", vertelde een zeer te vreden Ties Kruize na afloop. „Maar als het je inderdaad lukt, is het toch wel geweldig". FRANK WERKMAN Londen. Australië, dat in de zelfde groep uitkomt als Neder land in het toernooi om de we reldbeker, dat vrijdag a.s. te Barcelona begint beide lan den spelen tegen elkaar op maandag 18 oktober, de vierde toernoidag heeft gisteren te Londen tegen een Britse ploeg zijn eerste nederlaag geleden tijdens de toernee, die de Au straliërs voorafgaande aan het wereldtoernooi maken. Nadat het zaterdag in Londen 1— 1 had gespeeld tegen het Britse elftal, verloor Australië van een Britse formatie, die slechts twee spelers telde van de ploeg van zaterdag, met 1—0 door een doelpunt van Paul Svehlik in de 25e minuut. Australische coach Arthur Sturgess toonde zich zeer teleurgesteld over deneder- laag. „Wij hebben zeer slecht gespeeld," was zijn commen taar. Aanvoerder Brian Glencross en aanvaller Greg Browning van het Australische hockeyelftal zijn zaterdagmiddag in de wed strijd tegen Engeland (uitslag:i 1—1) van het veld gestuurd. Toronto. De Braziliaanse zzei- Ier Jorg Bruder heeft voor de tweede keer in successie de Finn Gold Cup en daarmee de wereldtitel in de Finnjollenklas- se veroverd. Bruder werd in de zesde race op het meer van On tario in Canada tweede achter de Amerikaan Carl van Duyne,- die in het eindklassement op de tweede plaats kwam. Het resultaat van de zesde race is: 1. Van Duyne (VS). 2. Bru der (Bra.). 3. Maury (Fr.). 4. Bennett (VS). 5. Lundquist (Zw.). 6. Jungblut (W.-Dld.). Het voorlopige eindklassement is:! 1. Bruder 33 pnt. 2. Van Duyne 34 pnt. 3. Maury 51,7 pnt. 4. Bennett 69,7 pnt. 5. Lundquist 74 pnt. 6. Andersson (Zw.) 79,7 pnt. 7. De Thier (Nw.-Z.) 89 pnt. 8. Bertrand (Austr.) 92,7 pnt. 9. Dalstrom (Zw.) 99,7 pnt. Het paard „Hoot Song" met T. Kooyman i de combinatie door de finish. de sulky heeft gisteren i. Op de foto gaat T Haag. Het B-elftal van FC Nog Haag heeft zaterdag een Ifenwedstrijd tegen ODB met -2 gewonnen. De amateurs ke- ïn eerst tegen een achterstand de rust maakte Wim Looye er 3—2 van. Na de her vatting vergrootte de thuisclub de voorsprong tot 42 door Ba rend van Hijkoop. ARNHEM De promo tie/degradatiewedstrij den van de clubcompetitie van de KNAU, die gisteren op de kunststofbaan van Papendal werden gehou den, hebben vijf nieuwe hoofdklassers opgeleverd. Sparta, dat twee weken geleden in Vught Nederlands kampioen in de eerste klasse dames werd, was weer de sterkste. Het Rot terdamse PAC, twee weken ge leden tweede achter Sparta, be zette ook nu de tweede plaats en promoveerde eveneens naar de hoofdklasse. Het Arnhemse Ciko '66 behield zijn plaats in de hoogste afdeling door als derde te eindigen. Bij de heren nemen Quick (Nij megen), Trias (Heiloo) en Prins Hendrik (Vught), kampioen eer ste klasse, volgend seizoen de plaatsen van AV "23 (Amster dam), Kimbria (Maastricht) en PAC (Rotterdam) in bij de hoofdklassers. naderde met de speer de 70-me- ter grens: 69,98 m. Fred van Herpen won de 400 meter in 48.8 en Eddy Monsels liep de 100 meter in 10.7 sec. Hans v. d. Berg won het verspringen sprong 5.77 meter ver. Anneke de Lange was zowel op de 400 (57,2) als de 800 meter (2.08.7) de snelste. het hinkstapspringen met resp. mes: ei Sparta 7.16 en 14.37 meter. punten, De beste damesprestatie kwam op naam van de 16-jarige Haagse «Haarli Carla Meulenbroek. die bij het F*r- in .tie hoogspringen 1,73 meter haalde, i Quick Tweede internationals, Ella Tr-;'_s 1 Hoogedoorn en Anneke de Lan- ge wonnen ieder tweemaal. Ella «Maast Hoogendoorn zegevierde op de - 100 m horden in 14.5 sec. en moverl 2 PAC Rotterdam i 5 «Arnhem i 16.682. daal i 16.669. 33.099, 7 PAC «Rot (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Zonder „Scher mer" was de Grote Prijs van de KNHRV zaterdag op Duin- digt een kwestie van de drie paarden van „De Bloemert". Vrij verrassend werd van hen Not Afraid S de winnaar. Flana gan was dichtbij, als tweede, en de torenhoge favoriet Jolly Ma verick werd met veel moeite slechts derde, juist voor Jolly Espresso. Het publiek had niet veel waarde ring voor Maverick. Hij wordt, lijkt het, oud al is hij pas zes jaar. De aardigheid in het ren nen lijkt er bij hem af te zijn. Donar Scotch presteerde het in de hoogste klasse bij de dravers Eronica W. overtuigend te ver slaan. Diogen liep oorspronke lijk een flink tempo maar na de laatste bocht was hij leeg en toen nam Donar de benen. Ero nica k.vam nog wel even langszij maar kon het toch niet houden en was tenslotte maar juist voor Anton als tweede over de eindstreep. Gratie Norton won haar koers vrij gemakkelijk onder leiding van leerling H. Dassen. Uit de volle groep achtervolgers was Gloriant met Cees Vergay de snelste. De twee rennen voor de beschei dener klasse gingen resp. naar Sans Culotte met K. Davies en Wild Cat met Dieter Weiss, die beide al enige weken meer in vorm komen. Dinsdagavond worden na onge- veer een half jaar weer koersen in Hilversum gehouden, op c sterk verbeterde baan, onder de veel betere lampen en in voo het publiek op de tribune oo lichtelijk verbeterde oinstan !ij heden. De heropening wordt gevierd met een seriedraverij van allure, de Prijs dei Giganten. De eerste prijs in de finale is twintig duizend gulden. Er komen groten uit het buitenland als Carolyn Sue, die een Amerikaans record op de kilometer van 1.15,8 ach ter haar naam heeft, de formi dabele Belg Fideel, zijn landge noot Docker, Brigitta Hanover uit Duitsland, Ne lerlands glorie Henri Buiten o>g plus ee- groepje van «Je beste Nederlanc se dravers. De rest van het p gramma is eveneens van feeste lijk kaliber. Om half zes al is de eerste start. Onze voorspellingen: Rozenprijs (2400 m, autostart met trio): Intrepide Joke Ibis Buitenzorg. Anjersprijs (2040 m.): Jacaranda Jensen Jody Con Dios. Outsider: Jacco Buitenzorg. Gerberaprijs (2400 m met auto start, met trio): Iwan H Her- mance Ideal Buitenzorg. Out sider: Henry Belwin. Revanche Produktendraverij (1500 m., autostart): Karin Koen- tje Dartel Kapitein Sister B. Out-ider: Karola van Altena. Prijs der Giganten (1600 m, eerste serie met trio): Carolyn Sue Gunnar Dear Gallant Way. Tweede serie: Henri Buitenzorg Fideel Grigetta Hanover. Orchideeënprijs (2940 m, met trio): Fletcher D Hornblower Gudo van Bonni. Outsider:] Fabiola Kitty. Akeleiprijs (2060 m): Ingrid Ha nover Ivonne Mac Irish Kan. Outsider: Jonker Volann. Clematisprijs (2040 m voor leer lingen. met trio): Heros Ger- mania Gert Jan Norton. Tenslotte volgt de finale van de prijs der .Giganten. gezond, fris en sprankelend lekker

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15