v.Beveren: Ik had een slechte dag" Presentatie van de bondscoach werd niet gewaardeerd IMINUTIEUS GENOTEERD ff E-i yrmi upiiJkii mar r. ^et mï ster nm winst Jury gaf 237 puntei ADO-jeugd won ven Westlandia GEHOORD van sponsor van Oranje: ga zo /ORD TTEEDAM Met de air van spelers die even een karwei adden geklaard, liepen de mannen van Fadrhonc door de etacomben van de „Kuip". Ze hadden zojuist een ellenlange irade van hun bondscoach uit de verte aangehoord en verno- ïen dat hij niet zo gelukkig was niet het -te kleine verschil in van Beveren, niet in de ^te vorm, trok zich dat ersoonlijk aan en verdedig- e zich met: „Als je topwed- rijden speelt, kun je ook ins een slechte dag ebben. Die had ik tegen Duitsland". Strik kon ook niet terug- op een perfecte wed- ferijd. Ook hij trok zich te ug in de egelstelling met op e merken „Ik had geen phuld aan dat eerste doel- lunt. Hushoff had bij Vogel loeten staan. Hij werd ge- asseerd door die Oostduit- et was anders een oed doelpunt. De tweede ostduitse treffer werd naar lijn mening in buitenspelpo- gescoord. Ik bleef nota ene staan bij die vrije trap iar er schijnt nog iemand rechts te hebben gestaan, at heb ik niet gezien. Irhonc had zich zeer tevre- en getoond over de debu- rnten Hulshoff en Venneker. ëreeht, en zij toonden zich Elf ook uiterst content. y Hulshoff; „het ging st. Ik kon vaak naar voren an en dat ligt me wel. Als 4an ook nog een doelpunt t&aató, is het natuurlijk hele maal voor elkaar". aas Venneker: „Hushoff en m aangewezen om de eide Oostduitse spitsen te iaduwen, waarbij Strik assisteren. Ik geloof el dat het aardig is ge- meest discutabele figuur op et veld was scheidsrechter ■o Bello, over wie de uiterst iverige Henk Wery zijn Mm liet vloeien: „Lo Bello topte de hele wedstrijd af. [ij floot te veel en ook nog erkeerd in verscheidene ge- allen. Overigens dacht ik eker dat we de Oostduitsers 3—1 plat hadden liggen toen kwam dat moment an onoplettendheid. Ik wil og wel even zeggen dat Lo ello net zo slecht floot als stijds bij Celtic—Feij- enoord. Hij stapelde fout op fout". Wim Jansen: „Als je 4-2-4 speelt tegen een ploeg die het op 4-3-3 houdt, kom je op het middenveld steeds een man te kort, Wery moest wel terugkomen maar hij kon ook niet voor en midden zijn. Dat lukt toch niet". De vervanger Dick van Dijk: „Ik heb misschien wel een slechte wedstrijd gespeeld maar ik heb me opgeofferd voor het elftal. Ik moest Sammer, die sterke verdedi ger, bezig houden. Dan speel je natuurlijk nooit een opval lende partij. Maar ik ben wel in mijn opdracht ge slaagd, dacht ik". ïhoff breekt door maar Cruyff schiet over. isch geeft onnodig hoekschop weg. hoekschop Vogel haalt Venneker bal van doellijn, maar het ;omt weer bij Vogel. Van Beveren reageert niet: 01. neemt vrije trap op zijn befaamde manier. Vijf spelers, in- *f ^ie Nederlanders, kunnen de bal niet onder controle krij- ïr voorzet Keizer. De actieve Venneker kopt net over. ie trap Keizer. Cruyff loopt met bal tot de achterlijn, zet voor sen lob en Hulshoff kopt in: 11. eich langs Hulshoff en Strik, Van Beveren slaat bal tot hoek- L waarop hij finaal verkeerd ingrijpt. lshotff brengt bal hoog voor doel, Wery kopt door. Van Dijk in vrije positie. zers schot door Croy gestopt. Ducke, resulterend in venijnig schot. Van Beveren laat allen maar er ontstaat geen verder gevaar. Rust 1—1. [e voorzet Keizer, Van Dijk schiet, Croy reageert knap. amer wil rustig wegwerken maar Cruyff is sneller. Hij zet voor izer scoort fabelachtig fraai: 21. pass van Van Hanegem kotmt bal bij Cruyff die in botsing met Croy. Oostduitse doelman geblesseerd maar kan doorspe- tnvasser vervangen door Irmscher. tmg komt in de plaats van Van Dijk. icke krijgt waarschuwing van Lo Bello. Hij wordt onmiddellijk *seld voor Löwe. vrije trap Irmscher loopt Löwe door, pass naar Vogel: 3—2. ^veren miste de voorzet. Met een formidabel schot had Piet Keizer het Oranjeteam al op 2—1 gebracht. Dit is zijn tweede, en Oranjes derde, treffer na een vlekkeloze combinatie tussen Van Hanegem en Cruijff. Doelman Croy waagt er nog een duik aan. Vergeefs: 3—1. Rotterdam Het formidabele schot van Piet Keizer en diens tweede treffer na een Ijzingwek kend zuivere combinatie sierde een interland op, die een van de wonderlijkste was die ooit in een toernooi om een begeerde trofee als de Europa Cup voor landenteams werd gespeeld. Ne derland was al gedegradeerd tot de categrorie van de kansloze ploegen, Oost Duitsland zou nog een minimale gelegenheid krij gen om zich alsnog te plaatsen indien zou worden gewonnen. Voor Oranje was slechts de pre sentatie, zoals bondscoach Fadr honc het oemde, van belang. Daartoe had hij teruggegrepen naar een systee mdat de meeste coaches al in een hoek hebben geworpen: 4-2-4. „We moeten", zei hij orakelend n a afloop", van het systeem af met vier, vijf man op het middenveld. Ik heb bewust voor het lastige 4-2-4 gekozen. De eerste stap om de krachten van het middenveld te verplaatsen, is gezet en gelukt". Wat niet wilde zeggen dat de opzt om publiek een prikkelend duel voor te zetten, ook was ge lukt. Het leek alsof Klaas Vaak strooiend met zijn slaapzand rondwaarde in de „Kuip". Oost Duitsland, toch aan de laatste kans bezig, weigerde consequent de veelgeroemde stormlopen te ontketenen, demonstreerde geen moment de evenzeer befaamde onverzettelijkheid. Maar kwam toch aan twee doelpunten: het ene door een blunder van Van Beveren en het tweede door on achtzaamheid in de defensie op een moment dat Oranje de macht bezat en de Oostduitse équipe stormrijp wa gemaakt. Maar ook Nederland ging door in het gezapige tempo De vette premie was binnen en dan kijkt men.niet op een honderdje meer of minder dat op elk doelpunt verschil stond. „Ik wil wel toegeven dat ik te- leurgeteld ben omdat het ver schil minimaal twee doelpunten had moeten zijn", zo beslot Fadrhonc zijn college dat een spraakwaterval was die uit één lange zin leek te bestaan. Hij sloot zich daarmee aan bij het publiek dat meer had gefloten dan gejuicht omdat het onder kende dat deze interland door dit op papier van talent overlo pende elftal met ruim, zeer ruim verschil gewonnen had moeten worden. Dat talent was evenwel niet gebundeld tot een compacte massa. Er werd, zeker in de eerste helft, te veel gedemonstreerd wat men allemaal wel kon. Techni sche snufjes waren belangrijker dan hecht teamverband, on danks de aanwezigheid van twee moten Ajacieden en Feij- enoorders, waarbij Spartaan Venneker zich uitstekend aan sloot maar het PSV-uo Van Bevere'n-Strik, dat elkaar privé ook al niet ligt, uit de toon viel. Er kan over gediscussieerd wor Cruijff had in Weisse zijn vaste bewaker, die niet altijd even zachtzinnig optrad. Ook ditmaal gooit Weis- se er een felle tackle tegenaan maar Cruijff, enorm beweeglijk, heeft hem al ontweken. den of persé Strik als linkerver dediger moest worden opge steld. Er kan geconstateerd worden dat hij tot de zwakste behoorde. Het doelpunt waarmee Oost Duits land in het begin al de leiding nam, was een rechtstreekse fout van het Eaindhovense duo. Strik had Vogel, op de rechtervleugel, geheel losgelaten toen deze door Sparwasser nog juist de bal voor de voeten kreeg getikt. Zijn diagonale schot was voor Van Beveren een volkomen ver rassing omdat hij zich niet op de spelsituatie had geconcen treerd. En die concentratie voerde Fadrhonc juist op met de woorden: „We moesten pro beren ons negentig minuten te concentreren omdat de Oostduit sers ons uit ons spel trachtten te halen en niet speelden zoals we hadden verwacht. „Want er was zonder meer aanvallend spel verwacht". Het strekt de Oranjeformatie tot er dat ze na de eerste, en ge slaagde, serieuze aanval van de Oostduiters, met hetzelfde ver- trocwen in eigen kennen bleef spelen. De in vele grote toer nooien gelouterde vedetten had den trouwens al lang gezien dat er niet al te veel gevaar school in de tegenstander, die toch juist de beste spelers had in de aanval. Ze werden echter niet voldoende „gevoed", het tempo van opbouw as te traag zodat de Nederlandse defensie zich in alle gemoedsrust kon i nstellen op wat zou (kunnen) komen. Men wachtte op de tribunes (48.000 kijkers echter tever geefs op de geniale vonken in de Oranje-équipe. Af en toe wa ren e r sublieme combinaties door de mooit van Ajax, waarin Van Dijk zich evenwel niet kon mengen hij werd een kwar tier voor tijd dan ook vervan gen door Jeuring die natuurlijk geen enkele gelegenheid kreeg zich in te spelen maar men had een onafgebroken vuurwerk verwacht, speciaal van Van Ha negem in samenwerking met het tweespan Keizer-Cruyff, welke de laatste d oor Weisse onophoudelijk fel w erd geatta queerd. Maar Oranje b leef de bal voor et Oostduitse doel „le- Tot Nederland een even „geruis loos 'loepst dalsdeakunt'oOmat- loos" doelpunt maakte als Oost Duitsland. Keizer bereikte met een wervelende actie de bal met een 10b vuor liet doel bracht waar Hulshoff geheel vrij kon inkoppen (1—1). Het was teke nend voor het gemak waarmee Nederland naar de zege kon op rukken dat zowel de uitstekend spelende Hulshoff (menigmaal) als Strik en Venneker steeds naar voren konden. Zelfs Israel verliet diverse malen zijn post als laatste man. Dat kon alle maal, maar het bleef ontbreken aan die glanzende, niet te stui ten combinaties, waarin Henk Wery te weinig werd betrokken. Hij zwerfde, enorm ijverig, in een soort niemandsland want hij moest ook op het midden- \tld bijspringen. Niette n.n «as lij altijd aanwezig in de voorste I ic als h.j daar gewenkt was Zijn grote moeilijkheid was dat hij niet is irgesteld op dc drie Keizer, Cruyff, Van Dijk met wie hij geacht werd in een drachtige saamhorigheid te wer ken. Wery: „Je weet bij Cruijff nooit of hij een pass zal geven of de bal zal houden. Nu eens had ik me vrijgespeeld en kwam er niets en als ik er hele maal niet meer op rekende, werd ik aangespeeld, dikwijls wel gedekt"'. Toen Keizer na de rust eensklaps vrij kwam na een ontstellende porite knoeiwerk in de Oostduit se defensie haalde hij ontzag wekkend hard uit (2—1) en een formidabele pass van Van Ha negem naar Cruijff resulteerde in een snelle voorzet waaruit Keizer scoorde (3—1). Het wa ren de te weinige momenten waaruit de grote klasse sprak die dit elftal ongetwijfeld moet bezitten. Men had de wankele leiding van de Italiaan Lo Bello-in-zijn-na- dagen al lang voor lief geno- Hij tastte vele malen vo- komen mis maar verdeelde zijn fouten zo eerlijk mogelijk. Hij schreef zelfs Ducke op toen deze een gebaar maakte waar mee hij zijn ongenoegen met een beslissing wilde laten blij ken. Hij werd meteen gewisseld voor Löwe. Even tevoren had trainer Biischner Irmscher inge zet voor Sparwasser en had Fadrhonck Van Dijk vervangen door Jeuring. De Oostduitse in vallers bereidden het doelpunt- van-de-onachtzaamheid voor. Irmscher nam een vrije trap, Löwe liep door omdat iedereen bleef wachten op hen op het fluitje voor buitenspel, Van Be veren greëp naast de voorzet en Vogel verminderde de premie voor de Oranjemannen met hon derd gulden (3—2). Klaas Vaak strooide nog wat har der en er werd een nachtkaars van zeer grote afmetingen aan gestoken. De presentatie van dr. Frntisek Fadrhonc had het publiek niet kunnen bekoren. Herman van Bergem. De stand in groep zeven voor het Europees kampioenschap landen- Joegoslavië 4 3 1 9 7 11— 2 Oost Duitsland 5 3 0 2 6 116 Nederland 5 2 0 2 5 10— 6 Luxembur g 4 0 0 4 0 115 Slechte dienst Er is een fabrikant in zoetwaren die in zo veel mogelijk sectoren van de sport wil sponsoren. Daartoe zijn o.m. een tafelten nisploeg, wielerformatie, basket ballteam, volleybalploeg onder de financiële vleugels genomen. Men wil ook nog wat met schaatsen gaan doen. De spon sor verwacht een tegenprestatie. Afgelopen woensdag speelde een door de firma gesponsorde bas- ketballploeg in Den Haag, een aanleiding om te spreken met de nieuw aangeworven Amier- kaanse speler Childress, waar voor de sponsor geld had neer geteld. Mister Childress was niet bereid te praten noch een foto te laten nemen. De coach van de ploeg kon hem er even min, na zwakke pogingen, toe bewegen. Mister Childress heeft zijn ploeg een slechte dienst be wezen, het basketball dat toch al niet wordt overstroomd met toeschouwers en vooral de spon sor die wat terug verwacht. Handhaven Met het Nederlands elftal staat men steeds voor verrassingen. Voor het eerst had de bonds coach de beschikking over de door hem begeerde sterren. Nog niet zo lang geleden hebben overigens alle clubs, waaruit normaliter de internationals worden gerecruteerd, hun volle dige medewerking toegezegd. De voorwaarde om het sterkste mogelijke elftal en Nederland k&n sterk voetballen zoals in de Europese clubtoernooien is be wezen op te stellen is dus on voorwaardelijk aanwezig. En dan grijpt de bondscoach terug op een systeem (4-2-4) dat reeds lange tijd tanend is. De bedoe ling is goed: het publiek aanval lend voetbal voorzetten. Dat is niet zo riant uitgepakt als de bondscoach ongetwijfeld had verwacht en gewenst. Boven dien heeft hij voor zichzelf de moeilijkheid gecreërd dat da „middenmoot" liefst een club- moot dient te zijn van twee spe lers die elkaar volkomen begrij pen. Op hen rust immers een extra zware taak. De bonds coach zal óók dit team zonder al te grote wijzigingen moeten handhaven. De spelers zullen moeten wennen aan het systeem dat vrijwel niemand in zijn club nog speelt. Clubleven Het verenigingsleven bij een En gelse profclub neemt een veel belangrijker plaats dan in Ne derland. De supporters beschou wen niet alleen de wekelijkse voetbalshow als een attractie maar ook de aanwezigheid op andere avonden is een belevenis apart. Allerlei gezelligheidsma nifestaties zijn er aan de orde van de dag. Buiten het feit, dat de band met de vereniging daardoor verstevigd wordt, heeft dit initiatief ook een finan cieel voordeel. Alle inkomsten komen namelijk ten goede aan een transferpot. Bij sommige Engelse clubs kan dit bedrag aardig in de papieren lopen. Vaak ligt deze som boven de twee ton per jaar. Een leuk meevallertje voor een vereni gingsbestuur zou je zo denken. BELGRADO Rode Ster Belgra do, tegenstander van Sparta In hel toernooi om de beker van de Europese voetbal unie heeft gisteravond de competitiewed strijd tegen Lijstaanvoerder Ze- lezjnicar Serajevo op eigen veld met 31 gewonnen. Door deze overwinning staat Rode j Ster op de tweede plaats met een punt achterstand op Zelezj- nicar. Rotterdam. Het Nederlands elf tal heeft voor de wedstrijd te gen Oost-Duitsland van de jury 237 punten gekregen. Deze score kwam aldus tot sta nd: Faas Wilkes 80 punten, Abe Lenstra 82 en Eddy Pieters Graafland 75 punten. De hoogste waarde ring gaf deze jury tot nu toe voor de wedstrijd tegen Luxem burg: 257 punten. Voor het duel met Joegoslavië werden niet meer dan 186 punten gegeven. DEN HAAG. Het regionaal jeugdelftal van ADO heeft met 31 van Westlandia gewonnen. Nadat de Westlanders in eerste instantie de leiding hadden geno men bereikte men de eindstand door doelpunten van Mlck Kok, Kees Storm en Han van Spron- sen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13