Kardinaal Alfrink pleit voor wijding gehuwde man Belastingverhoging moet Wassenaars tekort van 7,75 ton voldoende dekker BISSCHOPPENSYNODE Bom blaast pub in Belfast op Radio vanavond Terugblik Radio morgen S Markten en veilingen TV vanavond Toneel en „palaver" in Wassenaarse kerk Anna Moffo: geestdrift van zeer weinigen Nu uhte dieren- postzegels bij Esso. LEIDSE COURANT HILVERSUM I [CRV: 20.00 (S) Klass. ork.werken. 140 De kleinste liefde ter wereld, óorsp. 22.20^ iver boeken, schrijvers en 23.00 NCRV-Vocaal-ensem- lestelijke liederen. 23.33 (S) 22.40 uur: Journaal 22.45 uur: EHBO Selectie uit het televisie programma voor maan dag: Ned. I 20.21 uur Peyton Place: 21.10 uur Frank Sinatra. Ned. II 21.10 uur Agathe Christie en de film. HILVERSUM II '8« SSL!*™ oeji jnder ilorgeli !»"rvu Multi-medla^ sijstei NOS: 5) Weer es wat anders: tend buitenl. repert. Hobbijscoop: populair alpha en be .•orderinger (S) Metro'; 22.55 Mcd. 23.0 iüsch. 21.40 Onder de groei minje: oude liedjes. iusicMetropole ial trio en solisti ws. AVRO2 SIOS: 23.20 Ber. v ocum. over een 145 Sport. ièT55 Taalw. 18.57 In- n. 19.00 Nws. en act. 19.40 w®«- Frans. 19.45 Klankb. 20.00 nuz. 22.Oë Nws. 22.20 Lciht r gr. (23.00 Nws.) 23.40 oord. 7.07 (S) B IUZ. (7.30-7.40 Nws: 14 Overweging. 8.31 Over- ïdsvoorl.17.00 Surinaamse lucht- Tjark Petzoldt in gespr. met Morpurgo over de betekenis de Surinaamse fabel. KRO: i'o (S) Metropole-ork.: amuse- .Avnv. 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgijmn. a (S) Dag met een plaatje. 8.00 8.11 Radiojournaal. 8.20 (S) net een plaatje (verv.) (Om ,30-8.33 De groenteman). 8.50 Mor- enwljding. 9.00 Veertigjarig be- lan v.d. Volksmuz.school Willem ihrels (II). mde kar (11.00 Nws.) eursber.) 12.31 Zoeklicht op Ned.: 1.03 Een opvallend vr ftlïe gev. visite. (12.00 Nws.) 13. Kn. 13.03 De Eddii Becker Shm I K.NS SS.-&SS lichte platen (17.00 Nws.) Als de KRO voor de zondagavond de formule van gisteren aan houdt, kan bepaald een sukses- vol seizoen tegemoet worden ge zien. „Wereldcircus" is, zeker op dit tijdstip, een gegaran deerd sukses. „Johnny en Rijk' kan blijvend een kapitale show opleveren, t,Alias Smith en Jo nes" is doodgewoon een erg goede aankoop en „Interview" ging even goed van start. Bij „Johnny en Rijk' willen we aantekenen dat het nieuwe schrijverskwartet ontegenzegge lijk betere teksten leverde dan die van het vorige seizoen, t.w. teksten die het duo beter op het lijf geschreven zijn. Waarbij we willen opmerken dat het ge wenst is dat die teksten op „alle leeftijden-niveau" op zijn best voldoen. Het „bijwerk" was gis teren goed. Opmerkelijk daarbij vonden we dat in het kapitale nummer van „De drie John ny's" aan J. Jordaan geen af breuk werd gedaan door het feit dat J. Kraaykamp zijn genre heerlijk op de hak nam. „Interview" startte met Ad Lan- gebents gesprek met prof. dr. P. Steenkamp, man die zo ver schrikkelijk eerlijk overkomt dat het stellen van „harde vra gen" domweg geen zin heeft. Langebent stelde overigens uit stekende sleutelvragen en liet de discussie zich verder langs Steenkampse lijnen ontwikkelen. Het "werd een erg boeiend ge sprek. Zaterdag waren bij de NCRV zo wel Swiebertje als Zeskamp te rug. Om beide programma's hebben we ons om dezelfde re den vermaakt. Die reden: we houden eigenlijk wel van onge compliceerd amusement. Dat zou ook een reden moeten zijn om akkoord te gaan met de Rudi Carrell-show. Maar die vonden we toch al te gemakke lijk aanleunen tegen het show- geweld dat Rudi in Duitsland heeft. Hij is de man van kleine subtiele kijkgrapjes. Die lijken moeilijk te gedijen bij een ruim budget. Natuurlijk waren de meeste on derdelen van de show geniet baar. Maar de inventiviteit die Rudi vroeger, in zijn Nederland se shows, vrijwel van sekonde tot sekinde ten toon spreidde, lijkt voltooid verleden tijd. Zaterdagmiddag wilde de NCRV de jeugd anderhalf uur de ruim te geven met „Crimoa". Er za ten vertrouwde dingen in als „Babar" en „Gompie". Maar daarnaast vrijwel uitsluitend „volwassen" onderwerpen, ge bracht voor „kleine volwasse nen". Een leeftijdsgroep die niet bestaat. Het jonge NCRV- programma moet daarom nu al VATIKAANSTAD (K.N.P.) Kardinaal Alfrink, sprekend na mens de gehele Nederlandse bisschoppenconferentie heeft tij dens de bisschoppensynode te Rome gepleit voor priesterwij ding van gehuwde mannen. Hij stelde voor deze bevoegdheid te geven aaan de nationale bis schoppenconferenties. Bovendien vroeg kardinaal Al frink begrip voor de priesters, die in basisgroepen de geest weer levend trachten te maken in de gemeenschappen, waar voor zij staan. Vooral de episcopaten van Cana da, Brazilië (75 procent) en Congo blijken het Nederlandse standpunt te delen, maar het merendeel van de ruim twee honderd bisschoppen heeft zich toch uitgesproken voor het ver plichte priestercelibaat en tegen bisschop van Paderbori het gehel Duitse episcopaat. Het voorstel van kardinaal Al frink om de beslissing aan de nationale bisschoppenconferen ties over te laten, behoudens goedkeuring van de paus, hoor de men niet vaak herhaald. Ook bleken de bisschoppen zeer af kerig van een besluit om de priesters deel te laten men aan de sociale en politieke bewegin gen in hun landen. De een wilde helemaal niets van wereldlijk engagement horen, de ander in uitzonceringsgevallen. Het celibaatsvraagstuk in Afrika kreeg nog even een praktische belichting door de aartsbisschop van Bangui, mgr. Joachim Ndayen. Hij vertelde de synode leden hoe dikwijls hij op vorm reis door gelovigen wordt uitge leide gedaan met de woorden: uw vrouw en kinderen." Waar mee hij maar zeggen wilde, dat voor ve'e Afrikanen het celibaat onbegrijpelijk is. (ADVERTENTIE) -ueerru MIJN PoSTZB&SL V 4i? BELGIE 324 m Ned. 17.00 Nws. med. en SOS-ber. 12.15 Kleinkuns iuitenl. persoverz. ;:r Schoolradio. (15.00 Nws.) 16 no en beursber. 16.05 Radio Self- :e. 17.00 Nws en med. 17 15 voor oudere luisteraars. 17.55 Beegschaal. ÜEDERLAND I NOS 10.45 uur: Schooltelevisie iur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal AVRO "19.05 uur: Toppop 19.30 uur: Boekje open 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Peyton Place 21.10 uur: Frank Sinatra 22.00 uur: Televizier- NEDERLAND II KRO 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal Felix de kat Wij, heren van Zichem Journaal De buurt blijft. documentaire Agathe Chris tie en de film 21.10 u Voor Anna Moffo was het een bit- i tere ontgoocheling dat zondag avond slechts enkele honderden naar het Congresgebouw waren gekomen. Wel was het al tien jaar geleden dat zij in een festi- i val-opvoering_ van de Puritani was opgetreden, maar men had haar carrière kunnen volgen als film- en tv-ster en via talloze grammofoonplaten; Ondanks het met bloemen versier de podium werd het een sfeer loos optreden, waarbij de Ita liaans-Amerikaanse coloratuur sopraan niet op haar best was. Mozart lukte niet en zelfs in Traviata, haar glansrol, en in de waanzinscène van de Lucia wist zij zich maar ten dele waar te maken, al hoorde men uiteraard een mooie stem. Omlijsting en accompagnement van Jan Stulen en het Begelei dingsorkest waren heel behoor lijk. Peter Dieleman excelleerde in de fluit-obligaat van Donizetti. Op de geestdrift van de weini gen volgde een toegift uit Gian- ri Schicchi. Wassenaar De Raad van Ker ken heeft gisteravond in de Messiaskerk te Wassenaar een Palaver gehouden. De avond, die als thema had: Weg met de bijbel (weg met de bijbel! of op weg met de bijbel) begon met een experimentele dienst, die met behulp van een toneelstukje aantoonde dat het aan de man brengen van God en de bijbel dikwijls niet veel meer verschilt van het aan de man brengen van weer een nieuw wasmiddel. Daarna hielden Jan Filius (Leger des Heils) en Gijs Stappershoef (t.v.-regisseur) een samen spraak over de waarde die de bijbel in het dagelijks leven kan of zou moeten hebben. Jan Fi lius ging er als kerkelijke van uit, dat de bijbel mentaliteits veranderend werkt door ons de relatie God-mens enerzijds en die tussen de mensen onderling anderzijds te leren; Gijs Stap pershoef wilde als buiten kerke lijke die relatie God-mens weg laten en de bijbel veel meer in de huidige maatschappij plaat- Na deze dienst, die werd opgeluis terd door het Wassenaars Jon gerenkoor met enkele moderne liederen, begon dan de eigenlij ke „palaver" praten, discus siëren. Dit dreigde even in het water te vallen, daar door een organisa torische fout de aangekondigde missionaire verlofgangers en mensen uit de derde wereld niet aanwezig waren, maar in aller ijl werden pater Arie van der Hulst, verlofganger uit Malawi, en pater Jacob Jansen, marine aalmoezenier in Valkenburg, be reid gevonden om samen met Gijs Verstappen en Jan Filius de palaver te redden. De rest van de avond werd met kleine groepjes geanimeerd ge- palaverd, terwijl bij de inge richte stands (o.a. een derde wereldwinkel en een door het Nederlands Bijbel Genootschap ingerichte stand, die allerhande bijbels toonde van Chinees tot braille) druk werd ge- en ver kocht en informatie werd opge daan. Bezoekuren ziekenhuizen tezoektijden Kliniek Verloskunde en Gynaecologie: voor de patiënten van de afdeling gynaecologie en voor z.vangerenvan 10.00—12.30 en van 15.00—20.00 uur. Voor kraamvrou wen: van 10.00—11 30, 15.00—17.30. 18.30—20.00 uur. Op dinsdag is er de gehele dag geen bezoek. Bezoek Praematurenafdeling (alleen voor ouders): dinsdag niet. Ma., wo., do. en vrij. van 18.30—18.45 uur; za. en zon. van 15.00—15.15 uur. Jiaconessenhuls: dagelijks eerste klas 18.45—19.31 gen vana ling: Plak die op de leuke, lange wandkalender. nordia 1631, zondag 1 Jeigersmal zondag 11—11 Noordwijk, dagelijks zondag tot half half 8 e n 2 tot 3. lag 13—15 i issepatlëi half S it 8; zaalpatiënten 3, dinsdag van 1 jag van half 7 tot ig van 1 tot half „RUnoord": da- ïur. Kraamafdeling: lur; van 19.00—19.30 i -echtgenoten. Kint p de kinderafdeling. 33—60. chi k, troschrysan i jaarrond 110—lfiO Progressieve klanken van Wim Overgauw Kwartet Gitarist Wim Overgaauw wiens formatie gistermiddag in thea ter PePijn optrad musiceerde lange tijd in het trio van Pim Jacobs. De stijl van deze combo bewoog zich in het idioom van de gematigd moderne jazz-mu- ziek. Sinds Edison-winnaar Overgaauw een eigen kwartet formeerde produceert hij een synthese van de gematigde en extreem-moderne jazz. De combinatie aldus verkregen klonk gistermiddag niet bijster overtuigend en liet gemengde gevoelens achter. Bovendien bleA de afstelling van de appa ratuur te volumineus, terwijl de solist elektronische foefjes de monstreerde die het muzikaal aspect weinig ten goede kwa men. Slechts in het ritmisch pa troon toonde het kwartet een matige inspiratie en werd zel den een interessante improvisa tie gecreëerd. Het lanceren van ongeremde notenreeksen doet nog geen jazz van allure ont staan. (ADVERTENTIE) De begroting van de gemeen te Wassenaar voor het jaar 1972 heeft een tekort te zien vam 770.451.64 gul den. De uitgaven van de gewone dienst der begro ting blijken ten opzichte van het vorig jaar met 12,4% te zijn gestegen. In een uitvoerige nota over de be grotingen geven burgemeester en wethouders een opsomming van de hoofdoorzaken van het begrotingstekort. Daarbij wor den onder meer genoemd: lage re opbrengsten van de nutsbe drijven, exploitatietekort van het sportfondsenbad 100.000), uitbreiding van het school zwemmen 22.000,subsidi - verhoging van het jeugdwerk (f 15.000,subsidie aan Die renpark Wassenaar 15.000,exploitatietekort van de sporthal 128.000, uitbreiding van subsidie aan de Openbare Bibliotheek 18.000,—). verhoging van het subsidie aan het Kruiswerk 15.000,— exploitatietekort post voor „onvoorziene uitga ven" en een hogere post voor kapitaalslasten. Deze opstelling vinden burgemees ter en wethouders in zoverre ge ruststellend, dat daaruit blijkt, dat het tekort niet is ontstaan door alleen maar onontkoombare kostenstijgingen, maar het ge volg is van aanwijsbare facto ren, die de gemeente groten deels zelf in de hand heeft en waardoor het voorzieningenpeil op een hoger niveau is ge bracht. Burgemeester en wethouders heb ben zich op het standpunt ge steld, dat de saldi-reserve niet moet worden aangesproken voor het dekken van het begrotings tekort. Dat was in het velrlederi wel verantwoord, omdat dan achteraf de cijfers meestal gun stiger bleken t zijn, dan ze vooraf geraamd konden worden. Sinds 1969 echter is dat beeld doorbroken. Burgemeester en wethouders stel len de raad voor, de tijdelijke ta riefsverhoging voor elektriciteit, die in juni j.l. werd vastgesteld, na 1 januari van het volgende jaar te handhaven. Dat betekent hogere inkomsten tot een be drag van 269.000,—. Verder stellen B. en W. voor, het riool recht met 50% te verhogen, de straatbelasting met 5% voor de gebouwde eigendommen en 2% voor de ongebouwde eigendom men, terwijl ook wordt voorge steld de opcenten op de persone le belasting van 200 tot 130 te verhogen. Door al die maatre gelen kan het begrotingstekort worden gedekt. klas 13.38—15.30 Een dode, 19 gewonden BELFAST (Reuter-AP) Een bom heeft zaterdagavond een pub in Belfast volledig ver woest. Een vrouw kwam om net leven en negentien mensen wer den min of meer ernstig ge wond. De muren van de omlig gende huizen Het café stond op de grens tussen de katholieke wijk Falls Road en de daaraan grenzende pro testantse wijk. Na de aanslag verzamelde zich een woedende menigte protestanten, die ver wensingen schreeuwden aan het den nog twee man gegrepen, adres van de IRA. Gisteren overleed in een ziekenhuis een Britse militair, die twee weken geleden zwaar gewond werd. Hii is de 25e omgekomen Britse militair en in totaal het 118e slachtoffer. De politiein Belfast heeft IRA-lei- der James Sullivan gearres teerd toen deze zaterdagavond uit zijn auto stapte voor een wegversperring. De politie her kende hem plotseling toen zijn pruik, die hij verkeerd had op gezet, afwaaide. Met hem wer- ucky uke ■let loste -avalerie Suske en Wiske Het brom mende brons Tom en Marian De Bank- overs van half acht

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11