VOOR DE VROUW Koud IxjLjKmerlje? sCDimplex Touwtrekken om de Bouvier dochters (13) j WOENSDAG 6 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT Wie vindt dat het gebruik van schoonheidsmiddelen nv, maar eens gestabiliseerd moet wor- den en de vrouwen niet als- I maar meer en andere tubes, potten en stiften hoeven te j proberen om er jonger of mooier op te worden, die iémand (er I zijn talloze zulke iemanden) j moet dan eerst eens een wereld I scheppen waarin het rustiger, I zorgelozer en met minder con- J currentiestrijd te leven is. Mas sa's vrouwen zijn onzeker in deze heksenketel. Zij hebben steun nodig en als die nergens anders te vinden is, dan blijkt de lippenstift en het rouge- kwastje een aardige houvast. Ze doen iets aan het gevoel van eigenwaarde, net zo goed I als een nieuw broekpak, een bontmuts of een pruik. Na enige tijd (modemakers heb ben die tijd nu op een half jaar gesteld) wankelt de zelf verzekerdheid opnieuw. Zij brengen snel nieuwe impulsen en ziedaar, de vrouw wordt j weer opgekrikt om de strijd tegen de demonen een seizoen j lang aan te kunnen. Wij zullen nu even de schoonheid I oppervlakkig behandelen. Uit puttend gedaan, zou dat een boekwerk worden en het sei- zoen verstreek vóór u het door worsteld had. Maar iets of wat behoort men ervan te weten, nu en op dit ogenblik. Het is toch de tijd voor nieuwe win terkleren en -gezichten! U wilt immers ook weten of we sleep- jurken dan wel billetikkertjes moeten aantrekken net zo belangrijk is de vraag of, en zo ja hoè onze blik, mond, wan gen, pruimezoet of ijzig on geïnteresseerd moeten lijken. Romantisch-meeslepend Kent u Amanda? Fans van Fred Astaire en Ginger Rogers denken misschien aan de musi cal Carefree. De scheppers van de huidige Amanda hebben daar ook aan gedacht vanwege dat lichte, romantisch meesle pende. De nieuwe Amanda kijkt echter niet terug, ook niet te ver vooruit (ik ben niet Retro en niet Ultra zegt ze zelf, want zo praat ze) maar zij heeft het gelaat van een god delijk mooie vrouw stijl '71-'72. Zulke hemelse woorden worden gewoonlijk voor make-up ge bruikt, ditmaal komen ze uit de mond van Hubbard Ayer. j "Wij citeren nu even verder, 1 want het is voor dat gevoel van zekerheid zo goed te weten wel ke indruk je maakt als Amanda zijnde „Een gesluierde blik kijkt uit enorme tedere en eeuwig-als- wolken ogen (middels abrikoos, lila en mauve schaduwen); de Max Factors lippenstiften hebben t mond is zijdeachtig vochtig, als een sappige druif, gestroom lijnd zelfs (fruitig donker beige lipstick), en de huid die roman tisch romig is (door Rapid ma ke-up over een vochtbehouden- de crème) wordt opgesierd door vindingrijk hooggeplaatste ron de blosjes als van een Russisch popje (met Ayer Tint Crystal 3)". Nog is er werk aan de winkel met Amanda, want haar wenkbrauwen blijken geëpileerd te moeten worden, er komt een koperrood tintje op haar oorlelletjes en op de plaats waar een kuiltje in de wangen kan liggen; haar Wes terse neus wordt Grieks door een lichte streep Pearling over de brug te trekken en zij krijgt één of meerdere marine blauwe schoonheidsvlekjes op de wang, in "de vorm van een hartje, appeltje of ster. Bedenk daarbij dat Amanda in .aan merking kwam gekapt te wor den door Z.K.H. Alexandre, ko ning der coiffeurs, en u zult aan haar gelijk willen zijn. Het kén, zeggen ze bij Ayer. Maar de diamanten sieraden van Van Cleef en Arpels, dè Parijse juweliers, die zij op on ze foto draagt, zult u misschien moeten vervangen door glas. Maar dat doet er niets toe. (Amanda's make-upspullen zijn beeldig verpakt in casset- tjes en hulzen van diepzee- blauw op een grijze dag). Teder stralend Docteur Payot is, zoals vele ons bekende doktoren, zuiniger met woorden, iets zakelijker, maar zij laat toch geen twijfel be staan over het feit dat wij het over de schoonheid hebben. „De teint is tederstralend van een doorschijnend beige en grijs, door vloeibare make-up, aangebracht over een basis- dagcrème Aubleta. Daar mag dan nog wat poeder Cassandre overheen en een toetsje rouge, genaamd „Cuivre" hetgeen duidt op koperrood. De ogen worden waterproof opgemaakt in tinten van parelgrijs tot an traciet (desgewenst ook in blauw of groen en bruin) en de lippen gloeien als zinnia's waarnaar een deel der lippen stiften is genoemd. Grillig Wat zegt Helena Rubinstein? Zelf zegt ze niets meer, want ze is, een eind in de negentig, van ons heengegaan, maar haar nicht Mala heeft de teugels van het schoonheidsimperium vast in handen. Mala gaf een cocktailparty in het Ritz-hotel toen de internationale mode pers voor de premières in Pa rijs was, en de door haar ge lanceerde make-up vond gena de in de ogen van niet minder dan 6 haute couturiers, die hun manneuins met gezichten vol „lichten van Broadway" (zo heet die make-up) lieten lo- De lichtjes op die beroemde way- flitsen in alle kleuren van de regenboog en knippen voortdu rend aan en uit. Zo mag, vol gens Mala, de vrouw deze win ter ook haar eigen grillige na tuur volgen en haar lichtjes van kleur laten veranderen. Zij mag Big Blue Eyes hebben, maar ook groene, mauve of amber als ze maar big, immens groot zijn. Die kleuren worden daartoe gepenseeld in driehoekvormen om de ogen en, alsof dat niet genoeg is, ook in een driehoek op het bleek gemaquilleerd gelaat gelegd, maar dan wel met de blusher, met rouge dus. Ronde blosjes moeten het veld ruimen, roept ze strijdvaardig en u hebt ont houden dat Ayer juist poppe- rond voorschrijft. Dit maakt het des te gemakkelijker altijd raak te zijn. Rubinstein's lip pen zijn vol en rond, aangezet met koperkleurig beige vol pa relmoerglans, waarbij Broadway waarlijk verbleekt. Fruitsmaak Om de aandacht even geheel bij de mond te bepalen: Max Fac tor vindt dat lippenstiften best een smaak kunnen hebben die nu eens niet aan bloemen en parfums herinnert, maar lek ker en appetijtelijk is. Dit zijn de jongens die de meisjes kus sen met hem eens, het geeft ze een reden te meer om te zeg gen dat het naar meer smaak te. Nu dan, geur, glans, kleur nas, aardbeien, nectarijn (een perziksoort), kersen, cocosnoot en als toetje ook nog koffie. Op het omdoosje (een geliefd woord van Maxje) staat het fruitwaarop de lippenstift lijkt, afgebeeld. Als de weer licht een stift nectarijn kopen, want hij die nectar drinkt voelt zich als een god. (De prijs is waanzinnig laag voor zoiets Olympisch: f 4,95!). Het lijkt ons volkomen duidelijk dat u zich deze winter moet opmaken. Hoe klunzig het ook mag uitvallen, men kan zich altijd beroepen op een van de ontelbare schoonheidshuizen waarvan er hier maar enkele aan de orde kwamen. Met een beschilderd gezicht stapt u over de drempel de wereld in en voelt u de goddelijk mooie vrouw stijl '71-72. Die zeker heid, d&ér komt het maar op Zelf verzekerd door een nieuwe lippen stift Maquillage Ambre van dr. Payot. Helena Rubinstein legt de nadruk op de ogen. De hemel zij dank dat er ook mannenmode bestaat. Niet alleen voor fabrikanten en verkopers van alles wat er in de garderobe van onze man thuis hoort, evenmin alleen voor pralende haan of sloddervos zélf, maar óók voor de vrouw, die daardoor haar aandacht een klein beetje van de eigen strikken en kwikken kan verleggen naar de zijne. Naar zijn strik bij voorbeeld, die keurig ge legd wordt onder de soe pele boord van het smette loos overhemd en daarna, dik geknoopt tussen de twee schuine punten, in fraaie slippen eindigt. Vooral naar dat overhemd kijken wij nu. De Nederlandse man (boven de leeftijd van 15 jaar) koopt er gemiddeld 3% per jaar. Dat waren er verleden jaar 16 mil joen in totaal. Twee miljoen daarvan, dus meer dan 10 werd geproduceerd door Elmior- Kerko, waarmee deze samen werkende fabrikanten de groot ste Nederlandse overhemden producent zijn. Zojuist is door deze combinatie een geheel nieuw overhemd ge presenteerd: het Belofast 60° wash overhemd, dat vervaardigd is uit een mengsel van polyester en katoen, een lichte, sterke batist met alle goede eigen schappen van het aloude steeds gladde en fijnventilerende Belo- fastprodukt, maar dan nu wel veel lichter. Dit nieuwe Kerko- overhemd (zeg maar „shirt", want er komt nog meer Engels aan te pas) mag met zijn rimpel loze top-fused soft collar tech nisch perfect geconfectioneerd worden genoemd. Het kost 24.90 en is te keus in acht kleuren. Allemaal no-iron na tuurlijk. Dit hemd ziet het levenslicht tien jaar nadat Kerko de welbekende en nog niet versleten volkatoe- nen Belofast introduceerde. Het heeft meteen ook een nieuw zusje: Kerko's damesbloes, voor heen wel goed maar weinig uit gebreid van collectie, is nu opge tut en springt opgewekt allerlei afzetgebieden binnen. Zij heeft voor Nederland bovendien het alleenrecht in Viyella te ver schijnen. De geschiedenis van Kerko IUkt op die van vele andere indus trieën waarvan de produktie geheel of gedeeltelijk in het bui tenland plaatsvindt. Vijftien jaar geleden werkten de vier Nederlandse en het ene Deense bedrijf op volle toeren, maar een gestadige teruggang in het personeel, leidde tot af nemende capaciteit. Men kon niet meer aan de vraag voldoen, de ateliers liepen leeg en de fabrikant ging op zoek naar plaatsen in het buitenland om de produktie voort te zetten. Intussen had er ook een soort fusie plaats in een technisch samengaan van Kerko en Elmi, die toch beide commercieel op zichzelf bleven staan. Eén van de windstreken waar de combinatie het werk uitbesteedt is Joego-Slavië, een land dat vol hemdenmakers blijkt te zitten. Er zijn in ons land veel soorten goedkope importhemden te koop; wie zal zeggen of ze niet ge confectioneerd zijn in de fabriek naast die waar deze fraaie nieuwe „wash 60°'' gestalte kreeg. Of in dezelfde fabriek Zo gaat het met allerlei andere artikelen, bijvoorbeeld met schoenen, waarvan de produktie voor een deel in Spanje plaats heeft in fabrieken die zélf schoe nen maken, die weer in ons land worden geïmporteerd! Met de schoenen is dat voor die Span jaarden zo'n uitkomst geweest (hun fabrieken hadden te weinig produktie) dat ze er nu hele maal bovenop komen, ook zélf weer beter te paard zitten, ten gevolge waarvan ze onze kar weitjes al minder goedkoop op knappen en onze schoenfabri kanten verder van huis moe tendie denken al aan Bra zilië. Om terug te komen op het over' hemd, het Nederlands fabrikaat waar buitenlanders de hand in gehad hebben, verdient een lof zang, juist nu de koltrui zo iri de mode is. Een jonge vent met een scherpe kaaklijn ziet eJf sportief en artistiek uit in zo'n trui, als hij niet „gekleed" hoeft te zijn. Maar de meneer die niet zo jong meer is, hangwangen krijgt en een slappe onderkin; diè meneer lijkt door zijn vlotte koltrui ouder dan hij is. Die trui maakt zijn hals korter en doet niet wat het hemd doet: dé- punten van de boord en de lange das tussen de revers van het colbertjasje geven een lengte effect dat meneer beter „ai- kleedt", een woord dat wij alleen maar in gebruik zien voor vol slanke dames. Waarom? Het is hier absoluut op zijn plaats; zeker als die man ook nog eens het begin van een embonpoint vertoont. Daarover kan het spannen. Met die koltrui. Belofast 60 graden wash uit no-iron batist van polyesteiC. met katoen (Kerko). Bij de acht kleuren zijn harmonisch, passende dassen vervaardigd (door Van Dijk, Enschedé). Maak overleg lonen „breder" DEN HAAG (ANP) Het Twee de kamerlid drs. E. Nypels (D '66) heeft de ministers van Economische Zaken en van So ciale Zaken gevraagd waarom bij het „brede" overleg over het loon- en prijsbeleid niet waren uitgenodigd bijvoorbeeld de contactgroep van werkge vers in de metaalindustrie, de Bovag, de Nederlandse Centra le van Hoger personeel en de federatie van Werknemersorga nisaties. De heer Nypels vraagt de garan tie, dat bij een volgend „breed" overleg over het loon- en prijsbeleid dit niet uitslui tend wordt beperkt tot de Stichting van de Arbeid, maar dat met name de genoemde or ganisaties hiervoor zullen wor den uitgenodigd. (ADVERTENTIE) Voor baby is alleen het beste goed genoeg: een DIMPLEX radiator (elektrisch, oliegevuld). De thermostaat zorgt voor een konstante èn gezonde warmte: geen zuurstof verbruik, geen gassen! Absoluut veilig. Vraag dokumentatie by uw elektrohandelaar of bij Nerim N. V. Vlak 2, Dordrecht. Tel: 01850-42311 EO Naar het Witte Huis nam ze het erfdeel van haar vader mee, haar gevoel voor stijl, haar liefde voor schoonheid, haar gereser veerdheid, haar opvallende vermogen bij openbare gelegenheden altijd op haar best te verschijnen. De verveling was verdwe nen. Nu had ze werkelijk een rol te spelen, een rol die verre uitging boven die van slechts de vrouw van een senator. John Fitzgerald Kennedy had als motto het woord „uitnemendheid" gekozen en op haar eigen wijze paste Jacqueline dat woord toe op alles wat ze deed. Haar aard is die van een vrouw die het thuis gezel- hg maakt. Nationale en internationale verwikkelingen raakten haar niet en in teresseerden haar zelfs niet. Maar niette min gedroeg ze zich, waar ze ook was, met waardigheid en gevoel voor stijl, maar ze was het tegendeel van Eleanor Roosevelt, die wijd en zijd rondreisde vanwege het belang dat ze in de wereld stelde. Als ze alleen of met haar man naar het buitenland ging was JacPueline Kennedy altijd zichzelf, uitstekend ge kleed, beheerst, welopgevoed, de vrouw van de president. Ze is bekritiseerd wegens de kosten van haar garderobe, een kritiek die ik on rechtvaardig en zelfs absurd vind. Als men de eisen die aan haar werden gesteld in aanmerking neemt, is het duidelijk dat ze verre van extravagant was. Het was niet meer dan passend dat zij, een jonge en mooie vrouw, onze natie op een zoda nige wijze vertegenwoordigde dat Ameri kanen trots op haar verschijning zowel als op haar gedrag konden zijn. Voor mij is het zeker een bron van trots geweest toen ze in Frankrijk eenvoudig maar goed gekleed verscheen en het Franse volk in de landstaal kon toespre ken. En ik heb haar op de televisie gezien toen ze de president aar Zuid-Amerika begeleidde en ik heb zijn trots gedeeld toen ze op zijn verzoek het podium betrad en, gekleed in een klassiek mantelpak en een eenvoudig hoedje de Zuidamerikanen in het Spaans toesprak. Ik ben bovendien van mening dat zij onein dig veel heeft bijgedragen tot het aanzien van ons volk en onze hoofdstad toen ze het Witte Huis opnieuw inrichtte waarbij ze de oorspronkelijke schoonheid herstelde tegen verbluffend lage kosten, zodat het nu een kunstwerk is, een grote en mach tige natie waardig. Naar mijn mening heeft ze meer voor de schoonheid en het aanzien van ons land gedaan dan welke presidentsvrouw ook. Op haar eigen ma nier heeft ze onze idealen op een hoger plan gebracht. Ze bracht ons in herinne ring dat voor ieder volk kunst een bron van geestelijke macht is. Gorfheid, het alledaagse en burgerlijkheid waren haar vreemd. Laat sommigen haar koud noemen, laat anderen haar snobistisch noemen. Ze heb ben op beide punten ongelijk. Ze is uiter mate hartelijk tegen mensen die ze kent en vertrouwt. Ze houdt niet van de massa en het gedrag van de massa. Ze hand haaft een passende afstand tot haar per soneel en daarmee toont ze gezond ver stand. Aan hun burgerlijke kritiek en roddelpraatjes schenkt ze geen aan dacht. Met name het oordeel van Robert Kennedy over zijn schoonzuster, die hij zeer be wonderde, vindt ik heel goed: „Ze is dichterlijk, grillig, uitdagend, onafhanke lijk en toch bijzonder vrouwelijk. Jackie heeft altijd haar eigen identiteit behouden en is anders gebleven. Dat is belangrijk in een vouw. Wlke man zoo 's avonds graag thuis willen komen om te praten met zijn evenbeeld? Jack t weet dat ze hem nooit za begroeten met de woorden: „Hoe staan de zaken in Laos?". Ethel verklaarde rondweg: „Het zou heel wat moeite kosten de bodem van dat meer te peilen; wat iets geweldigs was voor Jack, die zo nieuwsgierig was. In Jackie's hoofd draaiden de radertjes altijd. Je kunt haar niet in een vakje onderbren gen. Haar huis in Georgetown was he mels, en zo buitengewoon goed georgani seerd. Het deprimeerde me altijd om weer in mijn eigen gekkenhuis terug te ko- En iemand anders, ik weet niet wie, heeft gezegd: „Ze is voor de eerste klas geboren en heeft nööit omgekeken om te zien wie er meereisden". En ook dat is Jacqueline Kennedy. Het belangrijkste is dat ze de Amerikaanse stijl van leven op een hoger niveau heeft gebracht. Het was niet langer een schan de niet met iedereen vriendjes te zijn en niet iedereen bij de voornaam te noemen. Cultuur was geen onbetamelijk of zelfs gevaarlijk woord meer. Ze was een goede en charmante gastvrouw, of ze nu buiten landse vorstelijke personen ontving of duizenden kinderen op het gazon van het Witte Huis. Ze heeft tal van landen bezocht, ze werd ontvangen met nieuwsgierigheid, bewon dering, genegenheid, maar ze was altijd zichzelf, ze wendde nooit voor meer of minder te zijn en droeg altijd de aura van een charmante en toch ondoorgronde lijke persoonlijkheid met zich mee. Nehroe, de eerste minister van India, ont ving haar hartelijk en ik geoQf dat ze De Kennedy- Vrouwen door Pearl S. Buck voor hem het voorbeeld van de personifi-- catie was van de Witte Godin van Robert Graves: „De ware, eeuwig bezeten dichter maakt verschil tussen de Godin zoals zij geo- pendbaard wordt in opperste macht, glo rie, wijsheid en vrouwelijke liefde, en de vrouw waarin de Godin een maand, een jaar, zeven jaar of zelfs langer kan zete len. De Godin blijft bestaan". De hele wereld weet hoe waardig Jacqueli ne zich gedragen heeft in de eerste dagen na de moord, met hoevee kracht ze haar eigen leed terzijde heeft geschoven om de tragische gebeurtenis waardig te door staan, hoe ze als een wijze moeder haar kinderen tot het bittere einde meegeno men heeft, en hoevel consideratie ze toch had voor hun prille jeugd. Wie kan zon der hartzeer terugdenken aan de jonge weduwe met haar kinderen naast zich, toen de lijkkist voorbijgedragen werd, en aan het saluut dat de kleine driejarige zoon aan zijn vader bracht! Wie andera dan de moeder kan hem dat laatste ge baar van liefde en eerbetoon geleerd heb ben? Hier zal ik niet bij bijven stilstaan, dal hebben anderen al gedaan. Ik zal schrij ven over wat daarna kwam, de aanpas sing, waarmee niemand haar helpen kon. In 1 die tragische dagen van zijn dood en begrafenis had ze niet aan zichzelf, maai alleen aan hem gedacht. Tegen de vrien den en medewerkers van de president m. tegen de familie Kennedy in, besloot zd dat waar haar echtgenoot tijdens zijn leven groter was geweest dan vrienden el familie, hij dat ook in de dood zou blij' ven. Hij moest begraven worden, op <R nationale begraafplaats, want hij behoor1 de toe aan zijn volk en zijn plaats was i4 de prachtige stad waar hij het volk zl getrouwd gediend had. Toen de begrafenis voorbij was, toen dt verjaardag van de driejarige John gevierd was en wat kostte het een moeite órü vrolijk te zijn voor een jarige klem' jongen toen ze generaal de Gauïlé Eamon de Valera en Hale Selassie, d« drie enigen die ze verkoos onder viel ogen te spreken, ontvangen had, was z« niet langer een officiële persoonlijkheid Ze was weduwe, ze was alleen nog maa1 mevrouw Kennedy.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9