Gunstig perspectief voor het Residentie-Orkest Betere controle op groene staar Aandacht voor jongeren in bisdom Breda Kerkklokken aardig hij de tijd Kerk en wereld Jeugdwerk Nu" vol mystiek Bijbel neer „in" dank zij volkstaal Ook in Afrika te weinig priesters Vrouwen in synode secretariaat seminaries Groei in deel Oostenrijk n SEIZOEN '71-72 MEDISCHE RUBRIEK INTENSIVE CARE® WOENSDAG 6 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 verwisseld Zijn uurwerken op de kerktorens nu eigenlijk nog nodig, nu iedereen een horloge heeft, of niet? In Duitsland heeft men dat eens uitgezocht en de kerkklokken blijken nog aardig bij de tijd. v Het resultaat van het onderzoek, dat de gehele Bondsrepubliek bestreek is nogal verrassend: op de vraag wanneer men voor het laatst op de torenklok had gekeken antwoordden zeven tien procent van alle mensen boven achttien jaar, dat dit pas twee uur geleden was, tien procent zei vijf uur en negen procent dacht, dat het ten hoogste tien uur geleden Bij negentien procent was het één dag en bij zes procent twee dagen geleden. Vijfentwintig procent noemde twee dagen en meer, elf procent wist niet meer hoe lang het geleden was en drie procent hield vol, dat zij nooit op d#e kerkklok School boeken beproefd op objec tiviteit In het internationale in stituut voor school boeken te Braun schweig hebben dertig godsdiensthistorici en deskundigen op het gebied van schoolboe ken uit negen Euro pese landen zich be ziggehouden met de objectieve weergave van de kerk- en gods dienstgeschiedenis in Westeuropese school boeken. Het gaat om een vijf jaar durend onder zoek, dat tot stand kwam op initiatief van mgr. Michele Maccarrone, voorzitter van de historische ticaan, door de Raad van Europa werd aanbevolen en voor namelijk door de Stichting Volkswagen- werk wordt gefinan- Het zwaartepunt van het onderzoek ligt bij de betrekkingen van de christelijke kerken met andere godsdien sten, het jodendom en de islam ,met filosofi sche stromingen, zoals het hegelianisme en het marxisme, alsme de bij de relaties van de godsdiensten onder elkaar. Op de eerste zitting over de oude kerk werd een vérgaande overeenstemming be reikt over de weerga ve van de geschiede nis tot het jaar 400. Verdere conferenties zullen de middeleeu wen, de reformatie en de nieuwe tijd behan delen. Gezamenlijke aanbevelingen, geba seerd op de laatste resultaten van weten schappelijk onderzoek, zullen aan de diverse landen en uitgeverij en van schoolboeken worden voorgelegd. Het bisdom Breda gaat zich dit najaar met nadruk bezighou den met de jeugd. De leden van Diocesane Pastorale Raad, afgevaardigden uit het ge hele bisdom hebben een bro chure ontvangen, waarin een grote reeks vraagstukken over jeugd en jongeren en met name hun verhoudingen tot ouders, maatschappij en kerk is behandeld. Voordat op 17 november de Diocesane Pastorale Raad bij eenkomt om zich over deze problemen uit te spreken, wordt de leden gevraagd indi vidueel en met elkaar dat deel van de jonger enpi-oble- matiek te bekijken, dat hen het meest interesseert of raakt. Op de vergadering van 17 november wil men dan proberen zo concreet moge lijk voorstellen of besluiten te formuleren, zodat het niet bij praten alleen blijft. De brochure „Jeugd en Jonge ren" te verkrijgen bij de persdienst van het bisdom Breda is samengesteld door het diocesaan instituut voor Jeugd en Jongeren en wordt genoemd „werkcahier ten dienste van het pastoraat". Een reeks van acht werkter reinen wordt gegeven: actie, spiritualiteit, liturgie, onder wijs, werkende jongeren, di recte hulpverlening, jeugd en de kerken en vrije tijd. Deze werkterreinen vormen te gelijk min of meer uitgespro- menteel „de jeugd" nieuwe uitings- en leefmogelijkheden zoekt, vaak buiten de kerken om, soms ook niet. Daar zijn bijvoorbeeld velerlei actie groepen tot in de kleinste dor pen toe, opkomende medita tiecentra, hulp- en opvang centra, nieuwe vormen van vrijetijdsbesteding, maar ook meer kerkelijke georiënteerde vormen als jongerenkoren en liturgiegroepen. Van deze bestaande, experimen tele „stukjes toekomst" wil men in het Bredase bisdom uitgaan bij het zoeken naar nieuwe en betere vormen van christen-zijn voor de jonge- Set laatste „Jeugdwerk Nu", een veer tiendaagse uitgave van de Nederlandse Jeugdgemeen schap, is geheel gewijd aan de mystiek en de ontwikke lingen, die zich in verband hiermee voltrekken bij de zogenaamde jeugdcultuur. In het nummer is de spanning tussen persoonlijke bevrij ding of maatschappijkritisch bezig zijn het uitgangspunt. Dit komt vooral tot uiting in een polemiek tussen de marxist Jan Louman en de mystieke dichter Simon Vin kenoog. Een analyse van de doodscultuur van de Black Panthers, de functie van de drugcultuur en de weg naar de zelfkant van de religie door de zogenaamde Jezus- beweging komt in een arti kel van Henja Schneider aan de orde. De dichter Gabriël Smit schrijft in het nummer over de mystiek als hulpmiddel in de strijd voor maatschap pijvernieuwing. De christe lijke mystiek wordt belicht in een interview met een 63-jarige kloosterzuster. Ook aan de jaarlijkse moei lijkheden van de Kosmos in Amsterdam wordt in het nummer Jeugdwerk Nu aandacht besteed. De invoering van de volkstaal in de liturgie en het zoeken naar nieuwe opbouwstoffen voor veranderende structu ren in maatschappij en derde werld heeft de belangstelling voor de bijbel doen toenemen, zo is te lezen in het informa tieblad van de katholieke bij belstichting. Deze stichting is lid van de ka tholieke wereldbijbelorgani- satie, die in 1969 in Rome is opgericht en waarvan thans zo'n vijfentwintig landelijke organisaties lid zijn. De fede ratie is onafhankelijk en maakt geen deel uit van een alle landen bijbelorganisaties ontstaan, dat er een goede wederzijdse informatie tot stand komt, dat er een goede samenwerking bestaat op technisch gebied. Zij zorgt er ook voor dat er hulp geboden wordt waar dat nodig is. Ondanks het nog maar korte be staan van de federatie heeft men reeds kans gezien enkele bijbelprojecten in de wereld te steunen. De federatie wil nog meer financiële steun ge ven aan bijbelprojecten. Op het ogenblik zijn er reeds meer dan honderd vertaalpro jecten over de gehele wereld verspreid. stuk gelezen De groeiende Afrikanisering van het episcopaat in het zwarte deel van Afrika mag de ogen niet doen sluiten voor het feit, dat het gebrek aan priesters nog altijd probleem nummer één is voor de kerk in Afrika. De aartsbisschop van Abidjan, Bernard Yago, die dit vast stelt, wijst erop, dat zwart Afrika in 1951 twee inheemse bisschoppen had, in 1957 een entwintig en dit jaar 142. De Afrikaanse bisschoppen beho ren met hun gemiddelde leef tijd van vijftig jaar tot de jongsten van de wereld. De missionering gaat verder. Er zijn nu 35 miljoen katholie ken in het zwarte deel van Afrika. Maar hoewel het aan tal inheemse bisschoppen pre cies gelijk is aan dat van de missiebisschoppen is er spra ke van een wanverhouding bij de priesters: 4500 inheem se en 12.000 missionarissen. Op de grootseminaries zijn er slechts 2600 theologiestuden ten. In de helft van de Afri kaanse bisdommen wordt slechts één priester per twee of drie jaar gewijd. Paus Paulus heeft twee vrou welijke religieuzen benoemd als medewerkers aan het speciale synode-secretariaat voor de behandeling van de x-echtvaardigheid in de we reld. Het zijn zuster Mary Lindschott, generaal-overste van de Zusters van Namen, alsmede zuster Margherita Maria Con-alves, generaal- overste van de zusters van het H. Hart van Maria. Er hebben nu vier vrouwen zitting in dit secretariaat. De andere twee zijn Barba ra Ward en Maria del Pillar Bellosillo. Terwijl in vele delen van de wereld het aantal priester studenten elk jaar sterk te rugloopt, gaf het aantal stu denten in de theologie in de helft van de Oostenrijkse bisdommen voor het nieuwe studiejaar een groei te zien. In heel Oostenrijk beginnen dezer dagen eenentachtig studenten de theologische studie. De toename geldt voor de helft van de Oos tenrijkse diocesscn. Lande lijk gezien is het aantal stu denten met achttien terug gelopen. Voor het eerst heeft men dit jaar gezamenlijke kennings- makingsdagen gehouden, waar kandidaten zich kon den bezinnen op de proble matiek van het priesterlijk leven en ambt. Voor het eerst ook zullen in Oosten rijk concentraties plaats vinden van opleidingscentra. Niet alleen het over de ge hele linie toch teruglopend aantal studenten vormt daartoe de aanleiding. Ook het gebrek aan professoren heeft de bisschoppen daartoe doen besluiten. Tot nu toe werd ongeveer de helft van de leerstoelen ingenomen door Jezuïetenpaters. De je zuïeten zijn echter niet bij machte de opengevallen leer stoelen opnieuw te bezet- (Van muziekredactie) Zelden zijn de perspectieven voor Het Residentie-Orkest zo gunstig geweest als op het ogenblik, bij de aan vang van het seizoen 1971- 1972. Daar heeft men de serie A van zes concerten op woensdagavond: die is niet alleen uitverkocht wat wil zeggen, dat alle 1822 plaatsen in de Prins Willem Alexanderzaal van het Neder lands Congresgebouw bezet zijn maar bovendien heeft men zo ongeveer 800 aanvragen moeten teleurstellen. De serie B van zes concerten op zaterdagavond: hier waren één week geleden nog 200 stoelen be schikbaar. Begrijpelijk, wanneer men de programma's ervan be ziet: deze zijn veeleisender. Daarentegen is serie C zes con certen op zaterdagavond ge heel, maar dan ook geheel uit verkocht; hetzelfde kan men constateren bij de zes op zater dagavonden geprojecteerde Pro- meadeconcerten. ftoe staat het met de serie K, de 1 tot 10 concerten, waaruit men een keuze kan doen? toals bekend: deze zijn avant- gardistisch van strekking, som mige hebben ook een experimen teel karakter. En het is veelal zo, dat heel oud met heel jong wordt 'gecombineerd. 'ver de reactie van de zijvednateh •ver de reactie van de zijde van het publiek is men uiterst te vreden, omdat „het nog steeds loopt". ■en uitschieter? De avond van 22 januari 1972, die men „Projecties op Bach" heeft genoemd, waar men niet slechts muziek van Johann Sebastian geoffreerd krygt, maar tevens van verschil lende componisten, die ieder op Arthur Rubinstein eigen wtfze, op zijn kunst rea- Wat doet geerden: Mendelssohn, Schön- gestelden? berg, Webern, Stokovsky, Stra- Zij worden verblijd met een hveede vinsky, Gounod, Busonl, Mozart, optreden van de pianist Arthur Bastiaansc, Kreisler. Rubinstein. Hij staat geannon ceerd in een aparte serie van vijf, waarin men ook het Concertge bouworkest o.l.v. Hans Vonk kan beluisteren. Speciaal willen we vermelden, dat voor vier keuzeconcerten „met niet al te extreme progi-amma' het Algemeen Haags Comité zich heeft geïnteresseerd. Sterfte onder Portugese oesters YERSEKE (ANP) Onder de in Nederland uitgezaaide Portuge se oesters is de sterfte dit jaar groter dan normaal: volgens mededelingen uit het bedrijfs leven 25 a 30 procent tegen 15 procent in normale jaren. Prof. Dr. P. Korringax, directeur van het Rijksinstituut voor Visse- rijonderzoek te IJmuiden, ver onderstelt dat de dieren getrof fen zijn door een virusinfectie. Voor de oesteretende mens is er volgens hem absoluut geen gevaar. De Portugese zaaioesters worden rechtstreeks uit Portugal in Nederland geïmporteerd. De teelt van deze oestersoort is ook de afgelopen jaren al niet zo goed gelukt. Drie jaar gele den was er in Nederland zelfs een sterfte van veertig procent, maar vorig jaar was de sterfte nihil. In Frankrijk is de invoer van het Portugese oesterbroed al stopgezet, met het gevolg dat de Nedei'landse exporteurs uit Frankrijk veel vraag krijgen naar Portugese oesters. Keramiek van Jan de Rooden zal te zien zijn in Kunstcentrum „De Vaart" te Hilversum van 9 oktober tot 15 november. Tege lijkertijd worden kleinplastieken in brons en steen van Nel van Lith getoond. Glaucoom of groene staar is een verhoogde druk in het oog tengevolge van een onjuiste regeling van de stroming van het inwendige oogvooht. Deze ziekte behoort tot de meest verspreide oogaandoeningen. Volgens dr. Adolph Posner, directeur van de glaucoomkliniek van het Man hattan hospitaal voor oog,- oor- en keelaandoe ningen, zouden ongeveer vier miljoen Amerika nen boven de veertig jaar aan deze ziekte lijden. Deze verhoogde inwendige oogdruk is nadelig en geeft aanleiding tot stoornissen van het gezichtsveld en de gezichtsscherpte. In het ergste geval treedt er volledige blindheid op. Een geregelde check-up bij een oogarts is dan ook allernoodzakelijkst om de oogdruk te meten en zoveel mogelijk onder kontrole te houden. Maar zelfs deze geregelde bezoeken bij een oog arts geven geen garantie omdat glaucoom onverwacht kan verergeren. Vandaar dat ver scheidene onderzoekers in dit gebied er naar gezocht hebben een vroegtijdig alarmsysteem pje te ontwerpen dat door de patiënt zelf zou kunnen gebruikt worden. Inderdaad, de veelvuldige controle onderzoekingen vormen dikwijls een overbelasting voor de oog artsen, en geven, zoals reeds gezegd, geen veiligheid wegens het soms onvoorspelbaar ka rakter van de aandoening. EIGEN GEBRUIK Tachtig jaar geleden beschreef een Russische oog specialist een toestelletje om de oogdruk te meten. Het kreeg de gemakkelijke naam van „Maklakoff tonometer". Het geraakte echter vol ledig in de vergeethoek. Nieuwe, meer gecom pliceerde apparaten werden ontwikkeld om de oogdruk te meten. Al deze tonometers kunnen echter maar bediend en geïnterpreteerd worden door oogspecialisten. Op zoek naar een vroegtij dig waarschuwingssysteem, herinnerde dr. Pos nor de vergeelde beschrijving van de Maklakoff tonometer. Dit was een eenvoudiger manier om de oogdruk te bepalen. Dr. Posner en zijn assistent dr. Inglima, zagen hierin de mogelijk heid om de patiënten zelf hun oogdruk te laten bepalen inplaats van soms veel kostbare tijd te laten verloren gaan bij het maken van een afspraak met hun behandelende oogarts. Zoals ze het demonstreerden gedurende een inter view, is hun apparaatje een kleine plastieke staafje waarvan de uiteinden alternatief tegen de ogen gehouden worden, nadat ze vooraf met oogdruppels ongevoelig gemaakt zijn. Het uiteinde van het staafje dat het oogoppervlak geraakt heeft wordt dan op een speciaal soort vloeipapier gedrukt en maakt hierop een be paalde afdi'uk. Het patroon van deze afdruk wordt dan vergele ken met een schaal die zich op het plastieke doosje bevindt waarin het apparaatje verpakt zit. Dit geeft dan een idee van de oogdruk. Indien dit apparaatje werkelijk zo handig te bedienen is als de uitvinders beweren, betekent dit een welkom iets. Behalve een vlugge diagnose van een plotselinge druktoename kan het de oog^jgcialist nuttige inlichtingen verschaffer over de evolutie van de oogdruk tussen twee controleonderzoeken. Zelfs met een vroeg waarschuwingssysteem blijft glaucoom een ernstige aandoening. Een volledig afdoende behandeling bestaat nog niet. Bekijken we in dit verband even het mechanisme van het glaucoom. Het oogvocht stroomt het oog binnen rato van één kubieke millimeter per minuut en moet met dezelfde snelheid het oog uitstro men om de inwendige druk constant te hou- Deze druk schommelt normaal tussen 14 en 18 mgr. kwik. Boven 22 mg. kwik spreekt men in principe van glaucoom alhoewel men nu meer en meer begint te beseffen dat iedere persoon zowat zijn eigen druk heeft zonder dat dit noodzakelijk tot letsels dient te leiden. Zo vindt men zelfs personen die een druk van 26 tot 28 mm kwik verdragen zonder dat het gezichtsveld en de gezichtsscherpte aangetast wordt. De erfe lijkheid speelt zeker een grote factor, althans bij jeugdglaucoom en bij een frequente vorm van het volwassenen glaucoom, die men het glaucoom „van de open hoek" noemt. Dit berust op een vernauwing of zelfs een vei-stopping van het afvoerkanaal van het oogvocht door verhar ding (aclerose). Het glaucoom van de „gesloten hoek" is niet erfelijk en berust op een lensver dikking die het regenboogvlies vooruitdrukt en op deze manier een mechanische belemmering geeft van het afvoerkanaal van het oogvocht. Het operatief behandelen van glaucoom is momen teel nog erg in bij de Europese oogspecialisten hoewel er toch een neiging bestaat om de Amerikanen te volgen die veel minder operatief ingesteld zijn. Anderzijds kan ook de medica menteuze behandeling 10 percent genezing brengen. Daar de ziekte zo veelvuldig voorkomt zijn er heel wat oogartsen die een lans breken voor oen industriële screening zoals men dit doet voor tuberculose en nog andere ziekten. Niettemin zijn er ook tegenstanders. Zij *ijn van meninig dat iedere plichtgetrouwe oogarts bij aanpassen van de juiste brilglazen tevens de oogdruk zou moeten nameten. Op deze manier zou men de glaucoomlijders op het spoor ko f/1 OVERTENTIE) Schrale huid? Ruwe handen? CHESEBROUGH helpt direkt. Een paar druppels van deze liquid skin cream volstaan om ruwe, droge huid weer zacht en soepel te maken. Intensive Care is niet vet, en trekt meteen in. Gebruik 't voor uw handen,ellebogen, hielen, knieën. Intensive Care, licht Kunst en kunstenaars De Nederlandse Kunstkring zal zijn Najaarstentoonstelling hou den in Museum „Tollenshuis" te Rijswijk van 16 t.m. 31 oktober. Jan Verheyen, kunstcriticus van Dagblad Het Binnenhof, zal deze tentoonstelling op 16 oktober te 15 uur inleiden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7