Bij bont moet ethiek 't winnen van waarheid Mooie leken ingeï Trees Zwetsloot Draagbaarheid raakwoord van wintermode '72 Leidse agenda Bontwerker VanEgmond over het knuppelen en emotie PAGINA LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 OKTOBER 197 LEIDEN' „Zou u nog met smaak uw kippetje verorberen als u juist in kleuren en geuren via de beeldbuis uit de doeken is gedaan hoe ze die beesten in massa's van kant maken? Of kunt u naar uw fricandeautje kijken met de bloedplassen in voor ogen? Ik zou de mensen die daarom alleen al c*- geworden niet graag de kost geven. En toch gaat 1e gewoon door. Het die is ondergeschikt aan de men« Isr zijn voeding en kleding nodig heeft. De heer Van F rrt tussen de vachten is opgegroeid en nu aan de Leidse -mi gerenommeerde huiden duur verkoopt, vindt dat pr-n*®s r -»r s het een beetje te bont heeft gemaakt. De heer Van Egmond, oude ge routineerde rot in het vak en bontwerker eerste klas (de op leiding tot deze classificatie duurt zeven jaar), begrijpt niet waar de prinses zich mee bezig houdt: „er zijn op de wereld toch wel belangrijker zaken die alle inzet vragen en zeker van vooraanstaande figuren?". Na- tturlijk moeten luipaarden, aan verwante ocelots en andere dier soorten worden beschermd, maar een bepaald gedeelte zal toch af geschoten moeten worden. „Daar moet je je aan houden", meent hij". Èn ik had nou zo graag gewild, dat bij de bescherming van die uitstervende soorten wat wetenschappelijker te werk werd gegaan. Wat de prinses heeft ge zegd over het niet kopen van bontjassen van de huiden van met uitsterven bedreigde dieren is geen juiste probleemstelling. Zolang niet wetenschappelijk is vastgesteld welk zwakker deel van de dieren moet verdwijnen kan je zeggen: je mag geen oce lot dragen. Als een bepaald aan tal moet blijven is dat een duide lijke zaak". Belachelijk Voor de zeehonden-affaire heeft deze bontman even weining goe de woorden over. „Het is een belachelijk verhaal, dat zeehon den gemarteld zouden worden. Het kopje van een jonge zee hond is zó zacht, dat een kneep erin al de dood tengevolge heeft. Het doden met de knuppel is directer, het dier lijdt niet en de huid blijft gespaard. Hierop moest de aandacht worden ge vestigd: veel wreedheid, mooie beestjes (nutteloze dieren die al leen vis eten) en rood bloed. Ga eens in een kippenslachterij kij ken; je wordt er doodziek van. Haal jacht en slacht in de ge voelssfeer en de weerstand is geboren. De economie vergt nu eenmaal dood en handel". Dat imitatiebont zou tenderen naar een sterkere vraag naar echt vindt de heer Van Egmond ner gens op slaan: „alsof je met Imitatie-pers op zou wekken tot het kopen van een echt oosters Probleemstelling Het praten over deze aangelegen heden is voor Van Egmond als het tegen de haren in strijken. Hij kan zich erover opwinden: „mensen kunnen opgevreten worden door oce' ts als z< op tijd afgeschot-T v lijkt dit op miii beur1 geen juiste p- maar goed, als ie k« het bont zit blijft neren. Wie met p —h wordt ermee bes t 7 met de auto is a m nu met de bontir. I I „betere kringen" is oor' een gewone zaak grotere welvaart - ogen. Opvallend s n nere gemeenten of u 1' kelijke contacten sterk zijn: men w merken hoe goed k' eigenlijk voor sta-m er andere dingen J' opgeofferd. „Bont r ijl in de darm". Ti; Goede keus „Maar het is een goed-* k— s Her weet de heer Van F - t« cliëntèle over het - e van Tietjerksterad e tot burg, van Estec t<v it - landse ambassade <n r (Engeland legt mij W opzetten op pelsgo-»H n» - en blauw betaalt it jtv voor de dag te kn k - „Bont is een zalig" -**1 'v aankoop is de laats*'- ij - vertienvoudigd, d" Duitsland wordt ook hier ge volgd. De Duitse vrouw die zich zelf respecteert heeft inmiddels drie bontmantels; korte nerts jasjes worden bij onze ooster buren (die door twee oorlogen hebben ervaren, dat geld opeens niets meer waard kan zijn en daarom minder aan sparen doen) op de dag in veelheid gedragen. De instelling wordt bovendien meer „naar buiten", minder huiselijk". Welke vrouw tuil niet gezien worden in de pachtjes van een showownerts? Je moet er alleen 7500 gulden voor over hebben. heette koopt nu gerust jassen van 3 of 4 mille, per jaar soms. De heer Van Egmond noemt dit „een gebrek aan opvoeding; sorry hoor, maar dit iss defect in het denkwerk en nauwelijks verant woord". Investering Het geen verkoopargument als Van Egmond zegt, dat de bont jas economisch gezien een zeer goedkope investering is. „Bij normaal gebruik gaat zo'n jas gemiddeld 15 jaar mee. Door kleine wijzigingen kan men hem aanpassen aan het modebeeld. Dat geldt evengoed voor een bontmantel van 12.000 gulden als voor één van 750. Op één zater dag gaan er zo'n 13 jassen de deur uit. In het klantenpatroon is een stevige verschuiving ge komen, een andere groep. Wat vroeger de arbeidende klasse Afzetplaatsen Rijnsburg en Katwijk zijn uit stekende afzetplaatsen voor bont, ook opkomende gemeenten zoals Zoetermeer en Waddinxveen, waar stafleden van jonge indus trieën gemakkelijker kopen. Leiden zelf volgt een veel ge matigder trend, wat op de Leidse bevolkingsstructtur wijst Bont verkopen is voor bontwerker Van Egmond een volkomen ethische zaak. De ethiek moet het winnen van de waarheid. Als je zegt, dat konijn een sterke bontsoort is, zit je er naast. LEIDEN. Mevrouw Trees Zwetsloot-van Resteren, leer linge van Fer Hakkaart, ex poseert in de Openbare Bi bliotheek „Zuid-West" aan de Eduard van Beinumstraat een kleine collectie etsen en tekeningen. Enige tijd vestigde ik in dit blad reeds de aandacht op dit „late talent" en „schil- deres-uit-tijdverdrijf". Tol dan toe had zi; haar licht onder de korenmaat ge houden, doch thans treed zij in de openbaarheid met een kleine tentoonstelling, vijf etsjes en drie sepia pentekeningen. Vooral de tekeningen zijn zeer mooi, vlot en vrij op het blad gezet. Dit in te genstelling tot de etsen, waaraan te werken wat moeizaam schijnt. Maar het materiaal is ook zo heel verschillend: tel met de etsnaald zink is anders dan zoveel hanteerbaarder op het gewilliger p Dat neemt niet weg onder de grafische pi enkele mooie exemi zijn waaronder dubbelblad van twee letdanseresjes vooral het exen waarop de figuurtjes stand in het wit geëtst, kon mij bijl bekoren. Mijn voorkeur gaat uit zoals gezeg naar de tekeningen, het innige „musici meisjes" en het gfi „speelgoedaapje". In op autoped" bespei echter wel wat te invloed van haar meester. Tot 5 i WILLEM PI Bontwaarborg, die voorlichting geeft. Dat doet ook de heer Van Egmond, die van beide instellingen lid is en bovendien jaarlijks zo'n 50 leerlingen examineert die in den lande op weg zijn naar een boeiende bonttoekomst. TON PIETERS Ongevallen op Parklaan (Van onze correspondent) SASSENHEIM Gistermiddag hadden vlak na elkaar twee verkeersongevallen plaats op de Parklaan, met twee gewon den. Om twee uur kwam een I6-jarige plaatsgenoot op z'n nieuwe bromfiets vanaf de Provinciale weg toen hij plot seling moest uitwijken voor een geparkeerde auto op de brug, waarschijnlijk merkte hij deze niet op doordat hij ver blind was door het zonlicht. De jongeman verloor de macht over het stuur en kwarri te vallen, waarbij hij een hersen schudding opliep. Zijn nieuwe helm had hij verzuimd op te zetten. Per ambulance werd hij naar het Diaconessenhuis te Leiden overgebracht. Een kwartier later kwam een 16- jarig meisje uit Lisse eveneens op de bromfiets, maar uit de richting van het dorp, in bot sing met een personenwagen, die achteruit reed om te keren en daarbij het rijwielpad kruiste. Bij haar val liep het meisje kniekneuzingen op en werd ook naar het Diacones senhuis te Leiden overgebracht. In dit geval was het de auto mobilist die zei verblind te zijn door het zonlicht. LISSE De dames van de LTV maken morgenavond een ex cursie door het bedrijf van de firma Linder aan de le Poel laan in Lisse. Aanvang 20.00 gestelde bontjassen hier voor 60 cent per kilo verkocht en van zichtbaar goede delen maakte men „nieuwe" mantels. Na twee weken viel meestal de boel uit elkaar. Nu nog worden Ameri kaanse jassen per kilo opgekocht en omgetoverd: bespoten met cellulose, aan de binnenkant een katoenen voering erop en het lijkt allemaal prima. Bij de minste beweging scheurt de boel af. Dat is knoeierij en een „lap"- middel. De Bontstichting ver foeit dit. De naar bont hakende vrouw kan met haar zorgelijk observerende man altijd nog steun vinden bij de stichting Een voordeel van de confectie is, dat je voor een erg mooie jurk geen enorme prijzen hoeft neer te tellen. Op een speurtocht door de Leidse modehuizen was het erg moeilijk om een jurk te ontdekken die boven de 200 gulden uit kwam. Een voorbeeld van jonge kleren voor een jonge prijs is de Betty Barclay-collectie. De stijlen bij Betty Barclay lopen uiteen van sportief tot gekleed. In de sportieve sector heeft deze firma erg goede suède pakken, die op ongeveer 250 gulden komen; daarvoor heb je een subliem gesneden lange broek met een batle-dress jasje. Voor broekenhaatsters (zijn die er eigenlijk nog) zijn er pakken met midirokken en geborduurde bolero's. Ook in zuiver scheerwol heeft deze firma een groot aantal modellen. De meeste jurkjes komen niet boven de honderd gulden uit. Erg leuk vonden wij een jurkje van wollen jersey met een bijpassende schort. De zakjes en manchetten waren geborduurd met een afstekende kleur. Een ander opvallend detail op dit jurkje was het enorme aantal knopen, die met lusjes gesloten worden. Natuurlijk maakt niet alleen Betty Barclay fijne jonge mode. Er zijn bosjes firma's die dat doen. We ontdekten in de collectie van CIN-fashion (Confectie Industrie Noordwijk) een jurkje van grove wollen zwart-wit tweed. Erop werd een grove ceintuur gedragen en verdere accessoires bleven helemaal in stijl: Loafers en vrij dikke, gekleurde kousen. Ook de Twenty Sevencollectie van Dick Holthaus mag er zijn. Eén jurk uit deze collectie sprak ons erg aan. Een bruin wit birds-ey dessin. De jurk, net over de knie, heeft een losse donkerbruine kolkraag. Voor mensen die iets hebben tegen rokken en jurken zijn er als enig alternatief de broeken. Broeken in allerlei lengten en wijdten. Bijzonder „in" dit jaar zijn de super-wijde broeken de zgn. sailor-dames. Ze vereisen wel een heel bijzondere manier van lopen. Ze worden uitgevoerd in wollen stof en in jeans. Levis heeft er al een uitgebreide keus in. Op deze broeken worden vaak kaftan-achtige bloeses gedragen in dunne jersey of zijden. Ook koltruien met daaroverheen superstrakke spencertjes maken het dit jaar helemaal. Behalve sailor-broeken is er ook een ruime keus in knielange, caddy en gaucho-modellen. Bij al deze kortere modellen worden laarzen of sportieve dikke kousen met booties gedragen. De nieuwe laarslijn zal niet door iedereen gewaardeerd worden, want veel laarzen vallen deze winter erg plomp, vooral rond de enkel. Leuker zijn de Kickers, die nu ook geleverd worden met een ritsslui ting. In een goede winkel kun je er zelfs de bijpassende sokken, tassen en ceintuurs bij krijgen. Wil je helemaal „bij" zijn op broek-mode gebied koop dan een MAO-pak. Ze zijn in feite afgrijselijk lelijk. Gemaakt van jeans of andere dikke katoen in de meest duffe kleuren die je je voor kunt stelen, maar de grote rage in Frankrijk. Twenty Seven Collection van Dick Holthaus. Japon met bruinlbeige birdseye wolmerk tweed. Afgebiesd en gegarneerd met een bruine, grof gebreide stof. De kolkraag is los. de japon kan naar keuze zonder kraag gedragen worden. „Geef iemand met een konijnen- jas een arm en je mouw zit onder de haren ten bewijze dat die iemand erin is getuind. Ethiek van zaken doen speelt hier een zeer grote rol". Hooglied De heer Van Egmond is in staat een hooglied op het bont en zijn ethiek te zingen: „Blonde haren accentueer je met een donkere kraag en een vrouw met een bleke huid en fletse ogen kan geen pasteljas hebben. Je mag een vrouw nooit onderwaarde ren. In dit vak moet je, als dat nodig is, de waarheid verdoeze len: brede heupen en verschil lende schouderhoogten worden gecorrigeerd in het silhouet. Het is het silhouet waarmee je de vrouw omhangt, dat aansluit bij haar persoonlijkheid waardoor ze optimaal naar voren kan ko men. Dat begeleiden is een zeer plezierige zaak, zeker zo belang rijk als „vakmanschap", omdat de psychologie hierbij sterk komt meespreken". De vormgeving van bont kan beeldschoon ma ken. Atelier Op het atelier van een bontwerker kan men zich met de neus op de harige feiten laten drukken: body's van jassen uit gemillime terde nertslijfjes; een soort mon nikenwerk, dat onderbetaalde Grieken in him land plegen te verrichten, waarna men er in ons land wel een mouw (of twee( aan weet te passen. Het „uit laten" van drie millimeter dunne lapjes nerstbont is een verba zingwekkend nauwkeurige tech niek om de structuur van het bont in stand te houden. Er zijn voorpotenbontjes en achterpo- tenbontjes (die zwaarder maken), een mensenetende ocelot hangt op een pop, naar het model van een roemrijk Frans couterier, en elders ziet men het resultaat van de paring van een witte en een pastelnerts: de shadow- nerts. Dan zou je hooguit kunnen denken: op de ijsvelden van Noord-Amerika krijgen de zee honden amper de kans, te kun nen paren. Maar ook dat is geen juiste probleemstelling, neem ik aan. Geld en vertrouwen Tenslotte: bont is een kwestie van geld en vertrouwen. De eerste factor is er een van hebben of niet hebben, de tweede wordt beschermd door de Bontstichting, voor het rechttrekken van sche ve toestanden in de bontwereld, want ook in het bont kan men de nek breken over de beun hazerij. Na de watersnoodramp in '53 werden door Amerikaanse bewogen dames ter beschikking Bezoekuren ziekenhuizen Academisch Ziekenhuis: behalve op dinsdag van uur. dinsdag van 13.00— zaterdag en zondag van Bezoektijden Kliniek Verlos Gynaecologie: voor de pati de afdeling gynaecologie zwangeren: van 10.00—12.3 15.00—20.00 uur. Voor ki

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6