'nderwijs in ,eids gewest laat veel te wensen over Bonden geven werk nemers weinig hoop WASSENAAR HAVENSTAD BURGERLIJKE STAND WOENSDAG 6 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT (Van i redacteuren) ÜDEN Een van de meest gehoorde klachten tegen de structu' van onze maatschappij en ons onderwijssysteem is dat kinderen uil de lagere sociale milieus na de lagere school er niet aan toe komen voortgezet onderwijs met succes te volgen. De achterstand Jn hun taalontwikkeling vermindert hun kansen bij dit onderwijs dit ze enkele jaren moeten volgen) aanzienlijk. Het animo om loor te zetten, toch al gering doordat de ouders niet. erg stimuleren wordt minder door de slechte schoolresultaten die deze kinderen behalen. Meestal ziet men dan ook maar van verdere studies af in komen de kinderen uit de lagere milieus direct in het productie wees terecht. 'einig kansen ;voor kinderen uit de lagere milieus rou- k in het gewest Leiden n-ten aantal plaatsen waar dit kij erachijnsel optreedt. In :tjelweede deelnota die door drs. ,'an Keulen is opgesteld in op- Irscht van de Vereniging lederlandse gemeente blijkt it Katwijk. Leiden, Rijnsburg, isssenheim. Valkenburg entrum en de Vlietwijk Voorschoten er wat dit betreft ilecht af komen. somberste situatie vinden n Katwijk aan Zee. De bewo ners uit de lagere milieus blij- i hier nauwelijks aan verde- studie toe te komen. Oor- k hiervan zijn de bestaande opbouw van de Katwijkse ienleving, maar ook de onvol doende onderwijsvoorzieningen. 'Alleen het lagere beroepson- denvijs komt in Katwijk vol- bod. Algemeen vor- voortgezet weten- «tappelijk onderwij: jawelijks waar door de toch minieme belangstelling van bevolking ook niet wordt Qza; op burgse Mavo terecht. Voorscho ten en Wassenaar hadden var oudsher al redelijke voorzie ningen. Voorschoten heeft ech ter verzuimd mee te bouwen met de groei van de bevolking en kan daardoor nog maa procent van zijn schoieren zelf verzorgen. In 1962 was dit per centage nog 51 procent. Leer lingen uit Zoeterwoude, Val kenburg en Warmond moeten zich helemaal op de naburige onderwijskernen concentreren. Dat moeten voor een zeer groot deel ook de Katwijkse scholie ren. In deze plaats is slechts één dependance van een in Lei den gevestigd lyceum te vin den. Dat is alles op het gebied van het hoger middelbaar on derwijs. Vandaar dat maar liefst 52 van het toch al niet grote aantal leerlingen dat de ze vorm van onderwijs volgt naar Leiden of Wassenaar moet. In de afgelopen jaren is de cen trumpositie van Leiden duide lijk versterkt en dat schept moeilijke situaties (zie het Bo- naventuralyceum). Hulp kan komen uit plaatsen waar veel mensen uit de steden zich ves tigen. In het verleden is geble ken dat deze plaatsen, bijv. Oegstgeest. Leiderdorp, eerst een stormachtige bevolkings groei doormaken om vervolgens de onderwijsvoorzieningen ook vrij snel op peil te brengen. „DIRECTIE ROTO IS SPIJKERHARD" LEIDEN ..Het beleid van dc Rotogravure-directie met be trekking tot de integratie met de Haarlemse Diepdruk Indus trie is onvoldoende gefun deerd". Dat is de conclusie, waartoe h et Centraal Bureau van de Grafische Bond gister morgen in een bespreking over de Leidse affaire gekomen was. Tijdens de bijeenkomst van de Roto-personeelsleden met hun bondsvertegenwoordigers, gister avond in de Stadsgehoorzaal Wassenaar heeft sinds een jaar of zeven een eigen Watersportvereni ging. Voorzitter T. J. Joling, die in dertijd het initia tief nam, herinnert zich heel goed wat de aanleiding was tot. de oprichting van de vereniging: de plannen van de gemeente Wasse- noordoosten van de in aanbouw zijnde wijk Zijlwatering een nieuwe woon schepen- en jacht haven aan te leg gen ter vervanging van de „Princeha- ven", die zo lang zamerhand inge klemd raakte tus sen de nieuw- >te nieuwe water sporthaven komt er voorlopig nog niet, maar de Wa tersportvereniging Wassenaar is desondanks uitge groeid tot een bloeiende vereni ging met een 150- tal leden. In de i Wassenaarse paar jaar geleden wat doelloos bijlag, is met medewer king van het ge meentebestuur ruimte gecreëerd voor 60 schepen. Dat is veel te weinig om alle leden van de vereniging aan een aanlegplaats te helpen. Er zijn nu plannen in de maak, om ook in het Havenkanaal schepen af te me ren. Als ook die ruimte bezet zal zijn, dan wordt het langzamerhand tijd, dat de nieuwe haven gegraven wordt. Over die nieuwe haven is er contact geweest tussen het bestuur van de Watersport vereniging en 't ge meentebestuur, zo dat men in raadhuis „De Paauw" precies weet, wat de wen sen van de Wasse naarse waterspor ters zijn. De Watersportvereni- ging heeft zich in de vrij korte tijd van haar bestaan veel sympathie eenmaal per jaar een fijne dag te organiseren voor de kinderen van twee tehuizen in de gemeente: het St.-Antoniushuis en het Prov. Gerefor meerd Weeshuis „Sonnenburgli". )e vereniging is aangesloten bij de daarvoor in aan merking komende organisaties, zodat de leden alle denk bare faciliteiten genieten als zij met hun schepen door Nederland varen. De vereni ging is al enkele jaren koninklijk goedgekeurd en beschikt over een eigen vlag, die ontworpen werd door de heer G. de Graaf, directeur van Kasteel Oud Wassenaar, die de „vlaggenkunde" als hobby beoefent. □Leiden niet best mpfitfc üiden staat er niet best )e. voor. Niet alleen de lagere mi- S Heus maar ook de middengroe- (j pén blijken weinig beweeglijk pGi te ziin. De kinderen blijven in ^n( hetzelfde milieu hangen. „De Mors vormt een gunstige uit- pondering omdat hier de jonge- Bn ren uit de Kooi en de binnen- Drn stad zijn gaan wonen zodat de- a® ie wijk eigenlijk een faze ver ader is in ontwikkeling. Rijns- ;°U®burg vert00nt gen sterke over- )n®e lenkomst met Katwijk. Ook tode |jer vin(3en we weinig door- *uk homing uit de lagere en mid- ;cho) engroepen. Valkenburg en assenheim kampen hetzelfde ne uvel, al is de situatie hier niet ictie o schrijnend als in Leiden en gen. iatwijk. Voorschoten is wat de 't ai iciale mobiliteit betreft in anai wee stukken te delen. Het wi entrum en de Vlietwijk, waar ge e autochtone bevolking woont, ghej eeft een somber beeld te zien. imicloord Hofland, de forensenwijk, ngen laakt een gunstige indruk. Die oi-dl l ongeveer hetzelfde als in ling ergelijkbare plaatsen als bi) egstgeest en Leiderdorp, en cheAssenaar. hu ider wij skernen gsla: de deelnota blijkt dat het feit sn at kinderen uit de lagere mi mi eus niet verder studeren vaak veimenhangt met de hoeveel- eid en de kwaliteit van de Icholen in de gemeenten. We kaatooeten hierbij natuurlijk niet nen it het oog verliezen dat klei- jn fere plaatsen (Rijnsburg, Val- iagaenburg, Sassenheim e.d.) aan- Ba ewezen zijn op de grote plaat- i dè in in de omtrek, de z.g. on- De erwijskernen. Kernen zijn bij- irdaj Jorbeeld Leiden, Katwijk en dent Assenaar. De deelnota noemt ,-eiden een volledige onder- ijskern, dankzij de universl- lit. Rekent men die niet mee, lan is de situatie in deze stad achter dan in bijv. Alphen en buda. Dan blijken er te wei- lig, maar vijf, verschillende ,*hooltypes te zijn tegen 8 in ;fouda en zes in Alphen. Kat- fijk en Wassenaar zijn onvol- Jdige kernen. Katwijk heeft "ier. Wassenaar drie verschil- tnde schoolsoorten. Te weinig Wi als opvangcentra van kin deren uit omringende gemeen- en te voldoen. Ingrijkste metropool van het fcderwijs is dan ook nog steeds jeiden. 92 procent van de pidse scholieren kan in de ei- ten stad blijven studeren, in flle andere plaatsen uit de om- teving ligt dit percentage veel Bger. Vandaar de trek naar jeiden. ■holenbouw is dan ook begrijpelijk dat de 'Wneenten er naar streven tinnen de eigen grenzen scho- ?n te bouwen. Helaas lopen 4eze plannen nog niet zo erg van stapel. Oegstgeest l™?aakt wa* betreft een gun- 'iuciige uitzondering. De plaats ihtiwtwikkelt zich door de in en- •ege*'e .iaren verdubbelde capaci- :r IIl tot een subcentrum van ■eiden en trekt zelfs leerlingen - deze stad aan. Ook Rijns- twflhrg slaat een goed figuur. 71 eitsKC?-nt van zi3n scholieren zelf ■polieren kan op een Rijns- ALPHEN. Het jeugdbestuur van de v.v. Alphen heeft een aardig initiatief ontplooid. Onder leiding van de'heer C. van der Tas worden in het clubgebouw duizenden bollen door de jeugdige voet ballertjes in plastic zakjes verpakt. Zaterdag aanstaande zullen een aantal pupillen de zakjes met bollen huis aan huis te koop aanbieden. LEIDEN. Leiden heeft dezer dagen een bijzonder charmante vrouw binnen haar muren. Miss Plymouth. In de drie dagen dat zij in Leiden verblijft wordt Maxine Andrews een programma voorgeschoteld, waardoor zij een en ander van de stad en omgeving ziet. Een van de hoofdbestanddelen is het bezoek aan de plaatsen, die met de Pelgrimfathers te maken hebben. Maar ook echt- Hollandse punten staan op het programma, zoals een bezoek aan het Pannekoekenhuisje, waar Miss Plymouth haar eigen pannekoek bakt. Ook een bezoek aan de bloemen is onvermijdelijk voor haar. Vanmiddag gaat Maxine naar de Linnaeushof. Morgen staat een bezoek aan Schiedam en Delft op het programma en overmorgen gaat Miss Plymouth weer naar huis. LEIDEN Geboren: Abraham Maarten Johan, z.v. A. Durieux en J. Taal; Raymond, z.v. T. Wigmore en G. Beaux; Corne lia Johanna, d.v, H. van Beele en D. W. Ouwehand; Cinderella Manuela Antonia Adriana, d.v. H. Piket en P. G. Zuurmond; Floris Willem Jaap, z.v. F. van Veen en M. A. den Hollander; Astrid Maria, d.v. K. Tisseur en G. H. M. van der Gugten; An neke Elisabeth, d.v. C. Kloot wijk en E. Gortzak; Bart Jan, z.v. C. A. Westerduin en E. M. Sanders; Roger Romano Dieter, z.v. D. W. Krayczyrski en A. P. Merkwaardig schilderwerk in Duivenhuys LEIDEN Tot 15 oktober is in Galerie Duivenhuys aan het Rapenburg een tentoon stelling te zien van schilde ryen van Henriëtte van Traa (echtgenote van prof. dr. P. C. van Traa, die voor de eerste maal haar werk aan de openbaarheid prijs geeft, hoewel mevrouw Van Traa de schilderskunst al vele ja ren beoefent. Het is moeilijk een juiste defi nitie van haar werk te ge ven: neo-primitief of neo- surrealistisch. Het lijkt mij beter te spreken van een verstrengeling dezer twee richtingen: primitivisme in de techniek, surrealisme in de uitbeelding van haar ge dachten. Een tweetal jaren geleden sloeg de schilderes deze richting in. Les kreeg Bert Mongels, o.m. lera: Toch is er eigenlijk niets raadselachtigs in deze schil derijen, de kijker leest het als een open boek. Enkele voorbeelden: „Het laatste café", een gelagkamer met uitzicht op een kerkhof. „Groeten uit Rotterdam", een etend gezelschap tussen verbrokkelde muren. „Eind sprint", een paardetram met aftands paard en oude be stuurder in een woestijn. „Aan de grens", drie nonnen voor een slagboom. „Roos in vrede", impressie van een Joods kerkhof en „Lente in Parijs", een bloeiend boomp je tussen het afval van de stad. Een tijdsbeeld dus. Het werk heeft aldus iets ge heel eigens. Primitief van techniek en kleurgebruik, 1 -V. ;T'- zinvol van motivering en tenminste zoals ik het zie Gelijktijdig exposeert in Dui venhuys de sinds enkele ja ren in Leiden wonende en werkende Spanjaard José Calsina mooie grafiek. Cal- sina ontving zijn artistieke opleiding in zijn vaderland, o.m. in Barcelona. Als 15- jarige ontviijg hij reeds een kunstprijs, Met Dali werkte hij samen aan boekillustra ties en hield zich bovendien vjezig met het restaureren van kostbare oude hout sculpturen. Sinds 1968 woont hij in Ne derland en kreeg hier les in grafiek van Fer Hakkaart. De prenten van Calsina, vooral de landschappen, ademen een kostelijke sfeer, die vreemd genoeg voor een zuiderling soms puur Hollands is. Ik wijs op het prachtige blad „Leidse bin nenstad", zo mooi van com positie en technische uitvoe ring. Fraai van toonwaarde is „Kerkhof van Winches ter". Verschillende prenten uié; de omgeving van de Een van de merkwaardige schilderijen, die mevrouw Van Traa momenteel exposeert in het Duivenhuys. Weipoort onder Zoeterwoude en Hollandse winterbedden die, ondanks het soms kleine formaat, wijds van allure zijn De politiek geengageerheid van Calsina moge blijken uit een kleine prent „Vredig Spanje": een reusachtige aasvliegen boven een Spaans Landschap. A WILLEM PRINS E. Landman; Evelyn, d.v. A. I. Schaddé van Dooren en M. van Keimpema; Edwin Jacobus, z.v. J. Laterveer en E. T. W. Altorf; Robbie, z.v. H. A. de Zwijger en J. B. Louwrier; Liesbeth Forra d.v. L. A. van der Toorn en F. L. Roolker; Nathalie Ma ria Johanna, d.v. J. F. Kessels en M. W. Zonneveld. Overleden: S. Struijk, dochter 3 jaar; G. F. van der Ploeg, man, 63 jaar; M. Neuteboom, echt- gen. van W. C. Plezier, 76 jaar; G. M. Jelgersma, echtgen. van P. Timmers, 80 jaar; S. A. Bo- kooij. vrouw, 68 jaar; L van Es. man, 80 jaar. A W Groo- tenboer. echtgen. van W. P. Po lak, 48 jaar; L. C. de Mooij, zoon 9 dagen; W. G Monk- horst. man, 61 jaar. Gehuwd: H. Stouten en M. J G. Vlrmmings: P. van de Geijn en M. M. A Verhoeven. Agendapunten raad Lei mui den LEIMUIDEN De raad van Lei- muiden zal in de vergadering van vrijdagavond de volgende punten behandelen. De tijdelijke verhuur van het pand Dorpsstraat 250 aan de familie Willemse. Huurprijs f 250,—. Het verkopen van bouwgrond aan de gebroeders Van Dijk N V. n Nieuwveen voor een bedrag van f223 000,— en aan de stichting Eigen Woningbezit voor f 147.000,—. De koopsom van een in 1969 gerkochte serie kavels van f 165.000,— naar f 163.500—, omdat een geplande garage vervalt. Het meubilair van de voorma lige kleuterschool te verkopen aan de katholieke onderwijs- stiehting voor f 2000, Een rioleringsplan voor de dorpskern te ontwerpen. Kosten voorlopig f 15000, Het huis Westerdijkstraat 6 onbewoonbaar te verklaren. De woningen Nokweg 5, 7, 9, 13 en 15, Bakhuizenstraat 9, 11, 13, Dorpsstraat 6 en Nokweg 19 af te breken. Een subsidie van f 80.000, beschikbaar te stellen voor het te stichten gemeenschapscen trum. Een nieuw hekwerk te plaat- senfnj de school aan de dokter Stapenseastraat. te Leiden, werd deze conclusie aan de werknemers overge bracht. „Hoewel de directie mededeling gedaan heeft over de maatre gelen, die ze gaat nemen, is de situatie vbor de bonden nog erg vaag gebleven. In eerste aanleg zijn m.b.t. de integratie met de HDI bepaalde toezeggingen ge daan. Zo zou samengaan voor het Leidse bedrijf niet tot ont slagen hoeven te leiden. De di rectie is weliswaar verplicht, verantwoording af te leggen over de motieven voor het ont slag van haar werknemers maar die motieven blijken nu niet te weerleggen. Ze zijn in feite spijkerhard", aldus de bondswoordvoerder, die over de achtergronden zei: „We weten in,feite nog erg weinig". Hoe weinig de bonden in feite weten, bleek uit het antwoord van een van de werknemers, lid van de ondernemingsraad, op een lofzang die een woord voerder van de bonden had aangeheven op de houding van de ondernemingsraad. De be stuurder had de belangrijke rol gereleveerd die de onderne mingsraad ten tijde van calami teiten vervult bij het beharti gen van de personeelsbelangen: de ondernemingsraad van de „Roto" had goed werk verrricht en het verbaasde de spreker daarom niet, dat „de ontevre denheid zich niet had ontladen in een rechtstreeks contact van het personeel met de directie. Schreeuwen helpt niet", aldus de woordvoerder, die overigens wel beter aangetoond wilde zien, dat de getroffen maatre gelen noodzakelijk zijn. Een lid van de ondernemingsraad verstoorde zijn droom wreed met de mededeling, dat de stappen al op 20 september waren aangekondigd aan de bonden. Toen de geruchten over dreigend ontslag duidelijker vormen aan namen, had de ondernemings raad op 6 september contact met de bonden opgenomen. Die had den moeten zwijgen omdat de directie vreesde dat het bedrijf schade zou lijden als gevolg van de geruchten. De ondernemings raad was pas een uur voordat het nieuws bekend werd, door de directie ingelicht. Het onder nemingsraadlid stelde vast: „De ondernemingsraad bij de Rotogravure heeft geen en kele inspraak; hij heeft in feite niets in te brengen". In een discussie over het sociaal pakket stelden de bondsverte genwoordigers vast, dat nie mand van de overgeplaatste personeelsleden genoegen hoeft te nemen met een mindere functie. Maar ook bleek de moeilijke situatie waarin de werknemers van omstreeks zestig jaar verzeild zijn. Men bespeurde een gevoel van onmacht omdat een duidelijk antwoord van de bonden uit bleef op de vraag naar garan ties voor de uitvoering van het sociaal pakket, waaraan de directie zich vorig jaar bond. Et- zouden immers ook geen ont slagen vallen de bondswoordvoerder afgera den omdat het wel veel lawaai geeft maar om sterk te staan, moet men zakelijk-sterke ar gumenten komen. School boeken beproefd op objec tiviteit In het internationale in stituut voor school boeken te Braun schweig hebben dertig godsdiensthistorici en deskundigen op het gebied van schoolboe ken uit negen Euro pese landen zich be ziggehouden met de objectieve weergave van de kerk- en gods dienstgeschiedenis in Westeuropese school boeken. Het gaat om een vijf jaar durend onder zoek. dat tot stand kwam op initiatief van mgr. Michele Maccarrone, voorzitter van de historische ticaan, door de Raad van Europa werd aanbevolen en voor namelijk door de Stichting Volkswagen- werk wordt gefinan- Het zwaartepunt van het onderzoek ligt bij de betrekkingen van de christelijke kerken met andere godsdien sten, het jodendom en de islam ,met filosofi sche stromingen, zoals het hegelianisme en het marxisme, alsme de bij de relaties van de godsdiensten onder elkaar. Op de eerste zitting iude kerk vérgaande de overeenstemming be reikt over de weerga ve van de geschiede nis tot het jaar 400. Verdere conferenties zullen de middeleeu wen, de reformatie en de nieuwe tijd behan- delen. Gezamenlijke aanbevelingen, geba seerd op de laatste resultaten van weten schappelijk onderzoek, zullen aan de diverse landen en uitgeverij en van schoolboeken worden voorgelegd. KATWIJK. De liefde voor een dorp kan erg ver gaan. Dat bleek vanmorgen maar weer eens in Katwijk-Rijn. Het postkantoor van dit dorpsdeel werd gisteren officieel gesloten. Dit ondanks de felle acties die de inwoners van Katwijk-Rijn sinds de dag dat wij de op handen zijnde sluiting bekend maakten, voerden. Zij gaven de sluiting van het kantoor in de kleine uurtp-s nog wat meer cachet door he^aanbrengen van sombere artikelen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5