Ceicbe Sou/tont Kissinger opnieuw laar China KLAASESZ KAN BEDRIJVEN TWEE DAGEN SLUITEN Limburgse Tijl blijft bij eisen Onzekerheid over komst Hirohito In strijd tegen vervuiling Man rijdt op ex-vrouw in Bezwaar Maassluis Maasvlakte Dreigende crisis in Turkije 63e jaargang, no. 18.510 WOENSDAG 6 OKTOBER 1971 dagblad voor zuid-holland pengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244' Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer vertenties (exc. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63, maand ƒ6,95, kwartaal 20.65, jaar ƒ80,15. Per post kwartaal 23,95, per jaar 94,55. SELECTIE UIT TV-PROGRAM VAN HEDENAVOND Ned. I: 19.30 uur Tik Tak Tor, quiz; 20.21 uur Als een traan in de oceaan, tv-spel. Ned. II: 19.05 uur Dier en vriend; 20.21 uur Stiefbeen en zoon; 21.25 uur Arsène Lupin. In Hier en Nu vanavond het gat in de begroting, het bezoik van Hirohito en de president direc teur-af C. Verolme. Ned. II 20.50 uur WEINIG VERANDERING De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Droog en zonnig met een zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Plaatselijk nachtvorst. Minimum temperaturen om het vriespunt, maar vlak aan zee rond 8 Maxima morgen omstreeks 15 0 Eiri 23-jarige wielrijder in Tampa (Florida) is op wonderlijke wijze ontsnapt c tofdweg in de buurt van Tampa raakte een vrachtwagen met oplegger in e Uakte de wielrijder. Het frame van de fiets hield de wielen tegen, zodat de overreden.. Met lichte verwondingen werd de fietser opgenomen i in de dood. Op een n slip. De oplegger nelrijder niet werd een ziekenhuis. Voorbereiding reis Nixon ÏSHINGTON (A.P.). President Nixon zal eind oktober een nissie, met onder anderen zijn adviseur dr. Henry Kissinger, iaar China zenden om de voorbereidingen te treffen voor zijn tigen bezoek aan Peking. Radio Peking heeft deze berichten bevestigd. Kissinger bracht van 9 tot 11 juli al een bezoek aan Peking. Hij hield toen zeer goed geheim gehouden bespre kingen met premier Tsjoe en Lai, die bij die gelegenheid pre sent Nixon uitnodigde voor eind mei 1972 een bezoek aan China te brengen. HENRY KISSINGER [de.samenstelling van de mis- e naar China valt op te ma- dat hét bezoek van Nixon :t long op zich zal laten chten. Zo bevinden zich in gezelschap „kwartierma 's" van Nixons persoonlijke van de persdienst van het Huis, van de Geheime t en van het Verbindings- trum van het Witte Huis. i personen treffen altijd de rbereidingen voor Nixons n buiten Washington. personen in het gezel- P van Kissinger zijn Alfred dns, directeur van het bu- communistische zaken in van het ministerie van tenlandse Zaken, en Win- Lord en John Holdridge, ifleden van' de nationale vei- heidsraad. Holdridge is des- DWARSGEBAKKEN natuurwit, boerenbruin, frenrog, puntjes en bollen, jKRENTEN-ROZIJNENBROOD, krenten bollen. kundige inzake Oost-Azië en Lord vergezelde Kissinger reeds op zijn eerste reis naar Peking. Cairo wordt hoofdstad Ar. Federatie CAIRO (DPA) De presidenten Sadat (Egypte), Assad (Syrië) en Gaddafi (Libië) hebben dinsdag Cairo aangewezen als hoofdstad van hun federatie van Arabische republieken. De dag tevoren was Sadat voor twee jaar gekozen tot voorzit tervan de presidentiële raad van de federatie. parlementaire redactie) DEN HAAG Mr. J. J. Klaasesz, com missaris van de koningin in Zuid- Holand krijgt reeds volgende week de machtiging om vervuilende in dustrieën in onder meer Rijnmond tweemaal 24 uur te laten sluiten. Een eventuele verlenging van deze sluitingsduur moet eerst door Ge deputeerde Staten goedgekeurd worden. Dit deelde minister Stuyt (Volksgezondheid en Milieuhygië ne) gisteren mee in de Tweede Ka mercommissie milieuhygiëne. Drie bedrijven in Rijnmond hebben thans de produktie van nitraathoudende stoffen vrijwillig gestaakt. Deze be drijven zijn de Vondelingenplaat, de Albatros en Windmill. Volgens minister Stuyt is de ern stige luchtvervuiling van de laatste tijd geen gewone smog- vorming is geweest, die ont staan is doordat de lucht werd vergiftigd met zwavelhoudende stoffen. Voor de vervuiling van vorige week en het afgelopen weekend zijn andere stoffen, waarvan de herkomst nog niet bekend is, in hoofdzaak verant woordelijk. Bij de gedane me tingen is namelijk gebleken dat het zwavelgehalte lager was dan in voorgaande gevallen. De bewoners hebben in overgrote ma te last gehad van stank, die voor al prikkelend gewerkt heeft op de reukorganen. Een onder de artsen in het Rijn mondgebied gehouden enquête zou volgens minister Stuyt hebben uitgewezen, dat er geen sprake is geweest van spreeku- ren, die werden overbevolkt door mensen met ademhalings stoornissen. De minister wees de commissiele den er gisteren op dat, ook al krijgt men straks de beschik king over de maatregelen op grond van de wet op de lucht verontreiniging, er in het begin toch altijd nog kans op overlast zal blijven bestaan. Hij memo reerde dat we in Nederland in vergelijking tot de rest van de wereld de groote concentratie chemische industrieën op een klein stuk grond hebben. De minister heeft intussen goede hoop dat de resterende maatre gelen tegen de luchtverontrei niging voor 1januari 1972 in werking kunnen treden. Men blijft echter dan met de moei lijkheid zitten dat er nog te weinig deskundige ambtenaren verbonden zijn aan de lagere organen (gemeenten, provincie) die uitvoering kunnen geven aan de wettelijke bepalingen. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Zonder de minste aanleiding is een 28-jarige tas- senmaker uit Arnhem gisteren met zijn auto op zijn 27-jarige gewezen echtgenote ingereden. De man kwam haar toevallig MR. KLAASESZ tegemoet rijden, toen zij op haar fiets haar 8-jarige doch Postpakketten DEN HAAG (ANP) De PTT heeft het tarief voor postpak ketten naar de Verenigde Sta ten voorlopig met vijftig cent per kilogram verhoogd. Dit is tertje naar school bracht. Voorbijgangers zagen hoe de au tobestuurder plotseling de weg overstak met vol gas op de fietser toeraad. De vrouw werd tussen de auto en een hek ge klemd, waardoor ze zwaar ge gedaan, omdat voor de verzen ding van de postpakketten ten gevolge van de havenstaking in Amerika voorlopig gebruik wordt gemaakt van een route die via Canada loopt. wond in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Haar doch tertje kwam met de schrik De dader werd in een café te Arnhem aangehouden. (Van één onzer verslaggevers) BRUSSEL /DORDRECHT De directeur van het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten is bereid om te onderhandelen met de man die het schil derij „De liefdesbrief" van Vermeer heeft gesto len. Hij heeft de dief gisteren tijdens een radio- interview echter om meer tijd gevraagd, en om toelating voor de experts van de verzekerings maatschappij om het schilderij te onderzoeken. De dramatische oproep kwam nadat de dief, die zich Tijl van Limburg noemt, in de loop van de dag drie kanten opbelde. Tijdens die telefoongesprekken zei de man dat hij geen grappenmaker is. Hij herhaalde zijn eis om tweehonderd miljoen frank te storten op rekening van een charitatieve instelling bestemd voor hulp aan vluchtelingen uit Oost- Pakistan. Als vanavond de Belgische televi sie niet rechtstreeks zou uit zenden hoe een contract in drievoud werd getekend door een vertegenwoordiger van de verzekeringsmaatschappij, door de directeur van het Rijksmu seum te Amsterdam en de di recteur van het Paleis voor Schone Kunsten, met de direc teur van een charitatieve in stelling als waarnemer, dreigde de man het voor 250 miljoen frank verzekerde schilderij te verkopen aan „een Ameri- Directeur van Lerberghe van het Paleis voor Schone Kunsten zei gisteravond dat de tijd die de dief hem liet veel te kort was: van een televisieuitzending woensdagavond kon trouwens geen sprake zijn. Hij eiste ook dat experts eerst het doek zou den mogen onderzoeken. Voor wat de schilderijendiefstal in Dordrecht betreft was het volgens de recherche het kin derspel om het Dordtse museum binnen te komen. Er is geen alarminstallatie en er is zelfs geen nachtwaker. De hekken van de museumtuin waren ge woon gesloten. De voordeur is kennelijk ook niet geforceerd, maar een binnendeur, die van uit de vestibule toegang geeft tot het trappehuis, is openge- ramd. Dit sluit uit, dat iemand zich heeft laten insluiten. Van de zeven schilderijen zijn er slechts drie van het „Dor- drechts museum" zelf, te we ten de Benjamin Kuip, de Aart van der Meer en de Reinier Covijn. De andere waren in bruikleen van de dienst yoor rijksversprelde kunstvoorwer pen in Den Haag. Alleen deze stukken zijn verzekerd. Het eigen bezit van het museum is om financiële redenen niet te gen diefstal verzekerd. De heer Domela Nieuwenhuis acht de schilderijen, onver koopbaar, althans in Neder land, vanwege hun grote be kendheid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Er bestaat nog geen definitieve zekerheid over de komst van keizer Hirohito van Japan naar ons land. Er gaan geruchten, dat de keizer zijn reisplan door Europa heeft herzien, nadat hij werd geïnformeerd over de proteststormen die in Nederland losgebarsten zijn tegen zijn onofficiële bezoek. De Japanse ambassadeur in ons land, M. Masato Fujisaki, die Hirohito regelmatig op de hoogte heeft gehouden van de bezwaren, die vele Nederlan ders op grond van de gebeurte nissen in de Tweede Wereld oorlog, tegen de persoon van de keizer hebben, zei vanmor gen geen commentaar op de geruchten te hebben, ij de Rijksvoorlichtingsdienst wist men van niets. Onderdi recteur H. de Ru: „Ik kan er geen zinnig woord over zeggen. Het is een beetje laat om het nog af te zeggen". MAASSLUIS (ANP) Het ge meentebestuur van Maassluis zal bezwaar maken bij het col lege van Gedeputeerde Staten over 't bestemmingsplan Maas vlakte van de gemeente Rotter dam. Gisteravond is hiertoe met èèn stem tegen in de gemeente raadsvergadering besloten. De keizer en de keizerin zullen vrijdag om twaalf uur bij hun aankomst op Schiphol niet ver welkomd worden door konigin Juliana. Het keizerlijk paar zal worden begroet door de groot meester en de grootmeesteres van de koningin. Het kabinet wordt slechts vertegenwoordigd door de chef van het proto- Direct na aankomst vertrekt het keizerlijk gezelschap naar pa leis Huis ten Bosch in Den Haag, waar het tijdens zijn be zoek zal logeren. Zaterdagmiddag gebruiken de keizer en de keizerin de lunch op Soestdijk. Een Utrechts jongerencentrum heeft voor morgenavond een demonstratie aangekondigd te gen het keizerlijk bezoek. ISTANBOEL In Turkije heeft de rechtvaardighcidspartij van de vroegere premier Dcmircl besloten om zich uit het zes maanden oude nationale cen- heidskabinct van premier Erim terug te trekken. De partij beschuldigt de regering ervan dat zij haar status van „regeren boven de politieke partijen" niet waarmaakt. Deze beslissing zal waarschijnlijk leiden tot een nieuwe politieke crisis in Turkije. Verwacht wordt dag Erim zal moeten af treden. (ADVERTENTIE) de enige matras met de juiste celbalans

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1