CDU zijn verscherpt oppositie tegen Brandt Manlio Brosio verkent Moskou Wilson doet beroep op eenheid in strijd EEG fieidAcSotiAcmt MISHANDELINGEN IN GEVANGENIS VAN ATTICA Onderzoek Noordzee iet vliegtuig over ontslagen bij Estec Verouica- directeur niet in hoger beroep La bourcongres Over troepenvermindering: Gevangen getuigen: Vals bom alarm bij prinselijk bezoek Markten WOENSDAG 6 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT JEN HAAG-DELFT Rijkswa terstaat zal in de nabije toe komst de Noordzee gaan onder- toeken met behulp van een I speciaal vliegtuig. |t vliegtuig zal een uitgebreide [apparatuur bevatten die gege- ens oplevert over onder meer e vervuiling van het zeewater, (de veranderingen van het bo demprofiel met betrekking tot e scheepvaart, en de navigatie leze zeer druk bevaren zee. het Nederlands Instituut Vliegtuigontwikkeling en (Ruimtevaart in Delft is op- Idracht gegeven te bestuderen [welk type vliegtuig hiervoor (het meest geschikt is. Aan alles is het nu goed merk baar: het is herfst. De tem peratuur is er nog wel naar om heerlijk door de afgevallen blaadjes te rennen. DEN HAAG (ANP) Het Twee de Kamerlid dr. ir. A. P. Oele (P.v.d.A.) heeft minister de Brauw (Wetenschapsbeleid) de toezegging gevraagd dat er zij nerzijds in de raad van Esro op zal worden aangedrongen dat het personeel vroegtijdig zal worden betrokken in de wijze waarop eventuele overplaatsin gen en ontslagen zullen worden geregeld. De heer Oele wil dat ZLi Uï mum aan geleidelijkheid zal worden toegepast en dat bij de sociale afwikkeling gelet zal worden op de mogelijkheid vervangende werkgelegenheid te vinden en op zijn minst overbruggingsregelingen zullen worden toegepast, zoals die in overeenkomstige gevallen in ons land gebruikelijk zijn ge worden. In schriftelijke vragen aan Mi nister de Brauw vraagt de heer Oele in welke mate de Nederlandse sociale wetgeving van toepassing is op het Estec- personeel, gelet op hun con tractuele positie. LISSE In het kader van het 10-jarig bestaan houdt de atle tiekvereniging „De Spartaan" zaterdag een instuif in „Ma- riënburcht" aan de Oranje laan. LISSE Op maandag 11 oktober zal door de „IJsclub Lisse" in het „Trefpunt" in de School straat de (vervroegde) jaarver gadering worden gehouden. (Van onze correspondent) SAARBRUCKEN De kloof tus sen de twee grote politieke partijen in West-Duitsland heeft zich verdiept. Op de laat ste dag van het CDU-congres heeft de nieuwe voorzitter van deze partij, dr. Barzel, gisteren gezegd dat de socialisten hun beleid baseren op een samen stel van de waarden en doel stellingen die volkomen ver schillen van die van voorgaan de regeringspartijen. De regering, zo meende Barzel, zal de verantwoordelijkheid moeten dragen voor een bui tenlands beleid, dat op basis benauwde meerderheid Volgens dr. Barzel moet de is doorgedrukt. De Oostpolitiek bindt het land vast aan het Oostblok en laat de banden met het Westen losser worden. De oppositie kan niet samen werken met een regering, die het beleid ten aanzien van het Westen verwaarloost, de econo mische betrekkingen tussen West-Duitsland en de VS niet serieus neemt en probeert het vaarding van het zelfbeslis- singsrecht voot alle Duitsers het basisprincipe zijn voor West-Duitsland's beleid ten op zichte van Oo,st-Duitsland. Hij zinspeelde erop, dat zijn partij en haar Beierse vleugel, de CSU, zich sterk zullen verzet ten tegen de ondertekening van de verdragen van Moskou en Warschau. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zowel Veronica- directeur Buil Verwcü (62) als z(jn medewerker Norbert Jur- gens (49) zullen niet in hoger beroep gaan tegen het Rechtbank. LONDEN Labourleider Wilson heeft zijn partijgenoten opge roepen eensgezind in hei strijdperk te treden tegen het conservatieve bewind dat stuurt op Brits lidmaatschap van de EEG. Wilson voerde langdurig het woord in Brigh ton, waar Labour congresseert. j dntoespraak wekte grote geestdrift op. Nu de partij zich overweldigend uitgesproken heeft tegen Britse toetreding tot de EEG, moet zij volkomen eendrachtig ten strij de trekken tegen de Tories, ze Wilson, die alle middelen wi gebruiken om premier Heath ten val te brengen. Wilson sprak de werts uit, dat EEG- g-vinde socialistische lagerhuis leden geen steun zouden verle nen aan de conservatieve rege ring, wanneer het parlement de wetten behandelt, die Groot-Brittanniës toetreding mogelijk moeten maken. Deze stelling zal ongeveer een jaar duren. Ongeveer zestig socialistische parlementariërs, die het lid maatschap gunstig gezind ziin, werden door Wilsons speech voor een zwaar dilemma ge plaatst. De gewezen premier verbiedt hen te handelen naar hun geweten. Terwille van de onmisbare eenheid moeten zij blindelings het voorheeld vol gen van de heerderheid. die gekant is tegen toetreding on der de conservatieve baniers. Niet het nationale belang, maar de belaneen van de par tij moeten volgens Wilson de doorslag geven. MOSKOTT (Reuter) Een groen van 47 vooraanstaande Russi sche burgers heeft het hoofd van het Serbskv-insHt.uut, een psychiatrische kliniek in Mos kou, opgeroepen de jonge dissi dente intellectueel Vladimir Boekovski vrij te laten. De groep 'waarschuwt het instituut dat zij elk besluit om de 28- Boekovski krankzinnig te verklaren zullen beschouwen als een misdaad die „met alle legale middelen" zal worden bestreden. Dit blükt uit een brief d>'e zij samen heb ben opgesteld en waarvan af schriften ter beschikking zijn gesteld van buitenlandse jour nalisten. Wilson beloofde wel, dat tegen EEG-gezinde afgevaardigden geen represailles genomen zou den worden, in ieder geval niet wat hun houding betreft in het grote EEG-debat dat begin no vember plaatsvindt. Zo gemakkelijk is het nu ook weer niet de hand liggende oplossing: het duurdere levensonder houd, maar schrap of beperk de beter-betaalden bij het verdelen van de ruimte voor reële loonsverhogingen, als die ruimte tenminste door produktiviteitsvermeerdering aanwezig is. De eerste reacties op zulke suggesties uit de vakbeweging waren dan ook niet ongunstig; het kabinet „bevroor" (wat voor de hand lag) zijn eigen salarissen en de hogere ambtenaren stelden via hun or ganisatie wel voorwaarden, maar zeiden niet „neen". Reden dus om het loonberaad met vertrouwen tegemoet te zien? Zo gemakke lijk is het nu ook weer niet. De pech begon al, toen de vereniging voor het hoger personeel in het bedrijfsleven stelling nam tegen de centen-en-geen-procenten theorie onder het motto: „Inkomensverschuiving ten gunste van lagere jnkomens levert geen bijdrage tot inflatie-bestrijding." Maar wanneer het hoger personeel in het vrije bedrijfsleven zich verzet tegen wat dan „nivellering" genoemd wordt, zal de bereidheid bij het hoger kader dat voor de overheid werkt ook snel verminderen. Psychologisch 1ITAAR IS, dat de inflatie op zichzelf niet bestreden wordt, wanneer de hoogst-betaalden minder krijgen, maar er in totaal evenveel wordt uitbetaald. De schatkist wordt dan ook de dupe, want die trekt van 3000,- extra bij één topfunctionaris meer, dan van drie maal 1.000,bij lagere inkomentrekkers. Maar wat woordvoerders van het hoger personeel bij hun eerste reactie over het hoofd zagen, is dat een extra matiging bij de hoge salarissen het psychologisch goede middel is om ook de massa te winnen voor inflatiebestrijding door loonbeheersing. Het zal over heid en vakbeweging al moeite genoeg kosten om de werknemer te wennen aan een systeem waarbij reële loonsverhogingen alleen kunnen komen uit reële ruimte en dus niet meer van de bedrijfs resultaten in de meest welvarende sectoren mogen worden afgeleid. Juist omdat dit de laatste jaren wel gebeurde, is er extra opwaartse druk onder de prijzen gekomen en ging de inflatie-spiraal als maar harder draaien. De beter-betaalden kunnen, door af te zien van een bestaande traditie, bevorderen dat de reële ruimte meer reëel berekend gaat worden. Averechts OOK minder gunstig voor het perspectief op een snel en goed be sluit werkt een recente schok-opmerking van prof. A. Heertje. De Amsterdamse hoogleraar heeft immers tegen zere schenen ge schopt door zijn pleidooi voor bevriezing van hoge ambtenaren salarissen te doorspekken met opmerkingen als zou de bezoldiging van het overheidspersoneel in haar geheel niet stroken met de ernst van het ogenblik en met de verhouding tot het bedrijfsleven. Zo iets leidt onmiddellijk tot reacties bij de bonden voor het over heidspersoneel, waarvan een flink deel aangesloten is bij de drie grote vakcentrales. De grootste van die bonden heeft al laten weten dat prof. Heertje „onzindelijk" denkt. Zo iets werkt dan over en weer averechts op de mogelijkheid om het rechtvaardige compro mis te vinden. Zijn de salarissen die betaald worden aan overheids- en semi-over- heidspersoneel te hoog gestegen? Prof. Heertje moet weten, dat de overheid al enkele jaren haar eigen loonbeleid uitsluitend afstemt op de trend in het bedrijfsleven. Wanneer de overheid daarmee in een economisch ongewenste richting koerst, dan is dit dus een rechtstreeks gevolg van het feit, dat het in het vrije bedrijfsleven verkeerd is gegaan. Maar dan hebben de bonden van het overheidspersoneel geen onge- i lijk wanneer ze ervoor passen bij het versoberingsbeleid dat nu onvermijdelijk blijkt, uit te gaan van heel andere uitgangspunten. „Gelijke monniken, gelijke kappen". Zowel binnen als buiten NW, NKV en CNV zullen de betreffende bonden strijden tegen opvat tingen, dat nu het om minder en niet om meer gaat, de trend van het bedrijfsleven ineens losgelaten moet worden. En dat geldt dan o.i. zowel voor het totale loonbeleid als voor het onderdeel ervan dat betrekking heeft op het inkomen van de hoger-geplaatsten. BRUSSEL (A.N.P.). Als afgezant van de regeringen van veertien NAVO-landen gaat Manlio Brosio, de voormalige secretaris-generaal van de NAVO, naar Moskou om daar de mening van de Russen te peilen over het verwezenlijken van een wederzijdse en evenwichtige vermindering van strijd krachten in Europa. De afgevaardigden van de veertien rege ringen hebben in de eerste zitting van hun gisteren begonnen tweedaagse NAVO-conferentie „op hoog niveau" hierover overeenstemming bereikt. eens dat de strijdkrachtenver mindering niet moet worden beperkt tot de zogenaamde vreemde troepen. Met die vreemde troepen worden be doeld bijvoorbeeld de Ameri kaanse, Nederlandse en Belgi sche troepen in Duitsland. Van de Russen is bekend dat zij het liefst alleen maar over ver mindering van de Amerikaanse strijdmacht in Europa zullen willen praten. Het zal één van de taken van Brosio zijn, het in Moskou duidelijk te maken dat dat niet zal gaan. Het ziet er naar uit dat Brosio als gesprekspartner een soort gelijke figuur als hijzelf uit het oostelijk kamp zal krijgen. Er zijn aanwijzingen bij het NAVO-hoofdkwartier in Brus sel, dat de landen van het Warschaupact ook van hun kant een „verkenner" zoals Brosio wordt aangeduid zullen benoemen. Frankrijk houdt zich afzijdig en heeft in de eerste zitting uiteen gezet waarom de Franse rege ring niets ziet in deze hele poging om tussen NAVO en Warschaupact te komen tot wederzijds troepenverminde- ring en waarom zij dit een verwerpelijke zaak vindt. Manlio Brosio gaat daarom uit drukkelijk niet namens Frank rijk. Hij gaat ook niet als „ver kenner" van de NAVO-raad, maar uitdrukkelijk als verte genwoordiger van de 14 indivi duele regeringen. Moskou heeft namelijk laten blijken bezwaar te hebben tegen een blok-tot- blokbenadering en ook somige NAVOlanden zien het plan tot wederzijdse troepenverminde ring liever niet behandeld als een affaire tussen NAVO en Warschaupact. Wat de principes betreft, zijn de NAVO-landen het er al over hoofd had gedrukt en een paar maal de haan had overgehaald met de mededeling: „Je gaat sterven." Deze verhalen over mishandeling kwamen in de openbaarheid op een rechtszit ting, waarop advocaten van de gedetineerden eisten dat het verboden zou worden gevange nen te ondervragen buiten aanwezigheid van hun verdedi- het staatsleger Een andere getuige vertelde dat geweer tege- zijn achter- hij door vier bewakers met stokken was afgeranseld. Twee BUFFALO (AP) Voor een rechtbank in Buffalo heeft een gedetineerde van de staatsge- i van Attica gezegd dat hij na onderdrukking van de gevangenisopstand, die aan 42 het leven heeft gekost, door staalspolitieagenten ge marteld is met brandende siga- Een tweede gevangene vertelde dagen later werd hij voor re chercheurs in burger geleid, die hem bevel gaven een stuk papier te ondertekenen. „Ik kreeg de waarschuwing dut als ik niet deed wat mij gezegd werd, ik afgeranseld zou wor den. Ik tekende dat papier." Toen dit gebeurd was werd hem verteld dat hij beschuldigd werd van het in bezit hebben van een knuppel en dat hij achttien dagen langer op vrij lating moest wachten. MIDDELHARNIS (ANP) Een vals bomalarm is de enige wanklank geweest tijdens de eerste dag van het drie dagen durende bezoek van prinses Be atrix en prins Claus aan de provincie Zuid-Holland. Tegen gisteravond kwart voor negen kwam bij de rijkspolitie in Middelharnis een medede ling binnen dat een bom was geplaatst onder het raadhuis van de gemeente. Kort daar voor hadden de prinses en de prins en hun gevold dit raad huis verlaten om te gaan dine ren in een restaurant in Mid delharnis. Een onmiddellijk onderzoek le verde geen resutaat op. De commandant van de rijkspoli tie, die het gezelschap bege leidt, bestempelde dan ook dit bomalarm als „de gebruikelijke grap". spinazie 12—22, sel' 2746, andijvie I JSty 31—34, lena roschrysanten 55WS, nlthogalum 65—105 per b

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13