Sabotage is niet uitgesloten Noord-Nederland vreest catastrofe in werkgelegenheid Synode over verhouding priesters-bisschoppen icmdig, epostgiro ONTPLOFT BEA-VLIEGTUIG 1.LEEfP WMRBIJ HFT LEVEN BEGINT. Militaire- oefening in Duitsland Dolf Coppes kandidaat voorzitter 125.000 damesbeurs PINSDAG 5 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT ADVERTENTIE die duidelijke jostgiro-overzichten anal uw betalingen en ontvangsten! dak makkelijk! Man dreigde Philipsbedrijf op te blazen jlfEESP (ANP) De rijkspolitie in Weesp heeft een 52-jarige man aangehouden, die ervan wordt verdacht de anonieme telefoontjes te hebben gepleegd, waarin gedreigd werd met het in de lucht laten vliegen van de Philips Dupharvestiging in Weesp, wanneer dit bedrijf het lozen van stankverspreidend afvalwater niet zou staken. t)e verdachte werd aangehouden Ih zijn woning, terwijl hij tele- tonisch zijn bedreigingen aan het adres van Philips Duphar uitte. De man ontkende iets van doen te hebben met de andere telefoontjes, waarmee Philips Duphar sinds augustus is geplaagd. Hij is voorgeleid voor de officier van justitie. nacht tevoren gecontroleerd. Het was sinds het begin van de week niet meer in Belfast ge weest. Sinds de uitbreiding van de terreur, worden 's nachts geen passagiers- of vracht vliegtuigen meer achtergelaten in de Noord-Ierse hoofdstad. (Van onze correspondent) LONDEN. Britse deskundigen zijn er vrijwel van overtuigd, dat zich een ontploffing heeft voorgedaan in de staart van de Vanguard van BEA, kort voor dit toestel zaterdag neerstortte in België. Bij deze ramp kwamen drieënzestig personen, onder wie de bemanning, om het leven. Londen verwacht in de loop van deze week een voorlopig verslag over de uitslag van het Belgische onderzoek naar de oorzaak van het vliegtuigongeluk. In dit verband wordt erop gewezen, dat de meest waarschijnlijke oorzaak van een ontploffing in de omgeving van de staart, sabotage is. In de staart van een Vanguard bevindt zich niets dat in nor male omstandigheden zou kun nen ontploffen. Het grootste deel van de brandstof zit in de vleugels en een brand in het achterste keukentje zou door gaans niet onmiddellijk een ontploffing veroorzaken. Er zijn toiletten in de staart van de Vanguard, waar saboteurs gemakkelijk een bom zouden kunnen verbergen achter de beschotten. Het is mogelijk, dat de daders van deze aanslag het verkeerde vliegtuig uitgekozen hadden. Zij waren misschien van plan om een Vanguard te doen ontploffen in het kader van de voortdurend toenemen de en bloedige strijd om de macht in Noord-Ierland. Op de luchtlijn Londen-Belfast worden regelmatig Vanguards gebruikt. Twee weken geleden werd een andere Vanguard, die van Belfast naar Londen vloog, naar Manchester gedirigeerd omdat men bericht ontvangen had, dat het toestel een bom aan boord had. Deskundigen doorzochten de Vanguard, vonden niets. Het vliegtuig dat zaterdag in België verongelukte Haile Selassie naar China ADDIS ABEBA Keizer Haile Selassie van Ethipië is gisteren voor een officieel bezoek van zes dagen naar de volksrepu bliek China vertrokken. De Ethipische keizer komt morgen in Peking aan. Na zijn bezoek aan China reist de 79-jarige monarch Perzië, om de viering bij te wonen van de stichting van Perzische i^jk, nu 2500 jaar geleden. (ADVERTENTIE) Ni héle beste halve zware. Bomaanslag op legerpost in Belfast BELFAST (Reuter-AFP) Een Britse militair is gisteren ge dood en zeven zijn gewond ge raakt bij een zware bomaan slag op een Britse legerpost in Belfast. Het huis van drie ver diepingen waarin de legerpost gevestigd was, werd bij de ex plosie voor het grootste deel verwoest. Ook twee Noordierse vrouwen liepen verwondingen De aanslag werd gepleegd met een bom die 25 tot 45 kilo zwaar moest zijn geweest. De bewuste legerpost bevond zich in de katholieke kerk Falls Roadbuurt, vlakbij de prikkel draadversperring die deze wijk van de protestantse sector scheidt. Eerder op de dag hadden Britse militairen bij vergissing op een passerende auto gevuurd waar door een vijfjarig meisje ern stig gewond raakte. Vanmorgen werd een Britse militair in het been getroffen toen de legerpa trouille waarvan hij deel uit maakte in de katholieke wijk Lower Falls werd beschoten. Dag van de postzegel zaterdag a.s. verslaggeef- (Van DEN HAAG Aanstaande za terdag wordt op veertien plaat sen in ons land de jaarlijkse „dag van de postzegel" gehou den. Onder meer in Amster dam, Dordrecht, Leiden, Rot terdam en Utrecht, worden tentoonstellingen en andere fi latelistische evenementen ge houden. Er worden, in tegenstelling tot het buitenland, op die dag in ons land geen bijzondere post zegels uitgegeven. Wel worden in de diverse tentoonstellings zalen tijdelijke brievenbussen geplaats. De in deze bussen ge deponeerde stukken krijgen wel een bijzonder poststempel. In de kantine van de NV Clos en Leembruggen aan de Derde Binnenvestgracht in Leiden worden zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur een ruilbeurs en vei ling gehouden. MEDINA ONTSLAG UIT LEGER FORT MCPHERSON (AFP) Kapitein Ernest Medina die on langs is vrijgesproken van aan klachten wegens moord in het Zuidvietnamese dorp My Lai, heeft ontslag uit het Ameri kaanse leger gevraagd. Als het verzoek wordt ingewilligd gaat het ontslag over twee weken «ii/ Ter gelegenheid van Dierendag is in het Bois de Vicennes te Parijs een tentoonstelling ingericht. Bezoekers van de tentoonstelling kunnen daar een bijzondere ervaring opdoen. Ze kunnen zich in een kooi laten opsluiten, zodat ze zelf weten wat het is in een kooi te moeten leven. De Amerikaanse Yippieleider Abbie Hoffman (35) pleegt op gezette tijden zijn haardracht te veranderen. Links, zoals hij eruit zag in 1969, midden februari 1970 en rechts april 1970. Hij was niet bereid te poseren met zijn laatste tooi. 'TIKAANSTAD De bespre kingen op de bisschoppensyno de hebben zich gisteren vooral 'geconcentreerd op de gezags verhouding tussen priesters en bisschoppen. Pater Arrupe, de generaal van de jezuïeten be toogde in dit verband dat „de i,wijd verbreide sfeer van wan trouwen tussen de bisschoppen fin priesters plaats moet maken voor een vertrouwenssfeer. De ^bisschoppen moeten daarom af zien van alle uiterlijk vertoon Jen zich niet paternalistisch of Autoritair gedragen". 'ver het algemeen spraken de synodeleden, die gisteren het woord voerden zich uit vóór handhaving van het celibaat. Een van hen was de koptische patriarch van Alexandrië, kar dinaal Sidarouss. Volgens hem geven de gelovigen de voorkeur aan priesters die niet gehuwd zijn. Vrolijkheid wekte zijn mededeling, dat de Koptische kerk maar vijf gehuwde pries ters telt, van wie de jongste 55 Mrg. Ribeiro, aartsbisschop van Lissabon zei, dat er in Portugal niets te merken was van de crisis in het priesterlijk ambt. Hij vond de crisis voornamelijk het gevolg van „de verderfelij ke invloed van hen, die op listige wijze de publieke opinie misleiden". De Oekraïnse bis schop mrg. Slipyj meende, dat men de priesterkandidaten niet vrij diende op te voeden. „Toen ik in Insbrück studeerde, ge loofde men ook, dat een vrije opvoeding engelen zou voort brengen, maar het zijn duivels geworden". Het Argentijnse episopaat gaf bij monde van zijn voorzitter mrg. Primatesta te kennen meer te zien in een verdere betrokkenheid van de leken bij het kerkgebeuren dan in ge huwde priesters. Overigens hebben rond duizend priesters uit Latijns-Amerika, onder wie 250 uit Argentinië de kerkelij ke autoriteiten in Rome schrif telijk verzocht de celibaatswet en de betrekkingen tussen de priesters en hun bisschoppen te herzien. Zij vragen in hun brief voorts alle priesters het recht toe te kennen op politiek gebied tussenbeide te komen. Mrg. Primatesta haakte daar kennelijk op in, toen hij zei, dat vele van zijn priesters zich moreel gedwongen zagen be paalde politieke en soiale op ties te nemen, juist omdat de kerk zich in deze kwesties niet duidelijk genoeg uitspreekt en haar opvatting van heil en be vrijding van de mensheid nog geen praktische toepassing heeft gekregen. Het synodaal gesprek van giste ren werd voor het eerst niet bijgewoond door paus Paulus, die vanwege een lichte ver koudheid verstek moest laten GRONINGEN (A.N.P.). De vakbeweging voorziet in het noorden een catastrofe, wanneer de eisen, die de drie noordelijke provincies aan de regering hebben overlegd, niet ingewilligd worden. Niet, dat er stakingen zullen uitbreken zoals de communistische leider Fré Meis in het verleden heeft afgedwongen, maar wel zal de toekomst voor vele bedrijven, dus ook voor vele werknemers, zeer kritiek kunnen worden. De vakbeweging zal het initiatief van eventuele stakingen niet meer van Fré Meis laten uitgaan, maa rzonodig zelf tot harde acties overgaan. De situatie in Noord-Nederland is thans reeds zo, dat vele bedrij ven acute moeilijkheden heb ben of binnenkort zullen krij gen, met alle gevolgen vandien voor de werkgelegenheid. Bo vendien is het werkklimaat al zo bedorven door de arbeidson rust, dat het aantrekken van nieuwe industrieën praktisch onmogelijk is geworden. Volgens ir. J. Bloemendal, direc teur van de stichting Industra- lisatie Noorden des Lands wordt het dringend noodzake lijk, dal rust en vertrouwen in Noord-Nederland terugkeren. Men moet daarom de bedrij ven, die in moeilijkheden ver keren. maar nog gered kunnen worden, ook en beslist redden. Hij wees er gisteren op, dat overig Nederland de arbeidson rust in feite veel erger voor stelt, dan zij in wezen is. Dit maakt het klimaat er voor eventuele industriële gegadigden niet beter op, aldus ir. Bloe mendal. De werkelijke verbete ringen echter worden alleen verkregen door middel van een behoorlijk spreidingsbeleid over geheel Nederland, maar vooral naar Noord-Nederland, aldus werkgevers en werknemers in dit deel van Nederland. Het mag volgens het bedrijfsleven niet meer voorkomen, dat vele honderden arbeidsplaatsen door de arbeidsonrust opnieuw ver loren gaan. Het is voor de werkgelegenheid een zeer bit tere zaak, dat allerlei nieuw gebouwde fabriekscomplexen en -hallen leeg staan omdat de industrieën elders in Nederland niet naar het noorden willen of durven komen, aldus ir. Bloe mendal. Prof. Vroom legt ambt neer DEN HAAG (ANP) Prof Dr. N. R. A. Vroom, hoogleraar-direc teur van de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amster dam, heeft zich om gezond heidsredenen genoodzaakt ge zien zijn werkzaamheden zoda nig te verminderen dat hij zijn ambt bij deze acamdemie per 1 oktober 1971 heeft neerge legd. Het ligt in de bedoeling dat in overleg tussen de Université dell'Arte in Florence en de mi nister van CRM aan prof. Vroom een leeropdracht aan dat instituut wordt gegeven, zo deelt het ministerie van CRM mede. De directie van de Rijksacademie zal voorlopig worden waarge nomen door een interim-direc tie, bestaande uit de waarne mend hoogleraar-directeur Drs. J. N. van Wessem en de hoog leraren O. B. de Kat en W. Vaarzon Morel. HANOVER (ANP) Ruim 7000 Nederlandse militairen zijn gisteren in Duitsland de oefe ning „Rhino-Plus" begonnen. Zij behoren tot 12e en 13e pantser-infanteriebrigade. De oefening duurt tot 9 oktober. Aan de oefening neemt ook de mobilisabee baileybrugcompag nie deel. De oefening staat onder leiding van generaal-majoor T. van Ardenne, commandant eerste divisie 7 december. Prins Bernhard zal donderdag 7 en vrijdag 8 oktober als in specteur-generaal de oefenin gen bijwonen. Bij P.P.R. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De heer Dolf Coppes, voormalig parlementair redacteur van de VARA en ac tief medewerker voor Sjaloom. heeft zich kandidaat laten stel len voor het voorzitterschap van de Politieke Partij Radika- len (PPR). Tot nu toe is hij de enige kandidaat. Op 30 oktober a.s. houdt de partij een congres met bestuursverkiezing. Coppes zei gisteravond nog niet zeker te weten of hij wel over voldoende tijd zal beschikken om het voorzitterschap te gaan bekleden. Het kan zijn dat hij bij nader inzien van zijn kan didatuur afziet. De heer Coppes werkt enkele dagen per week aan een Sociale Academie in Amsterdam en is voorts een dag per week werkzaam voor de voorlichtingsdienst van de Europese Gemeenschappen, waarvan de PPR'er H. C. Faas hoofd is. fieidócSoivtant Schmelzers eigen lijn „ANDERS dan anderen" hebben wij bij de kabinetsformatie de; benoeming van drs. Schmelzer op Buitenlandse Zaken niet beschouwd als een vaag teken dat daar niets anders gebeuren zou dan prolongatie van een beleid zoals mr. Luns jarenlang heeft voorgestaan. Onze lezers herinneren zich wellicht, dat we bij die gelegenheid herinneringen hebben aan het veelbelovend werk van drs. Schmelzer als staatssecretaris in de kabinetten van Drees, Beel en De Quay. De eerste maanden van drs. Schmelzer als minister van Buitenlandse Zaken doen verwachten, dat ons optimisme gerechtvaardigd zal worden. We hebben dan niet alleen het oog op Scmelzers voornemen om wat minder in Nederlands „grote buitenland" te vertoeven en wat meer op Het Plein, maar vooral op de accentverschillen welke nu reeds merkbaar zijn, wanneer men de memoiries van toelich ting waarmee mr. Luns zijn begroting voorzag, vergelijkt met de kanttekeningen van minister Schmelzer bij de begroting voor 1972. Duidelijker taal terzake van landen die er nog rassendiscriminatie op nahouden, minder slagen om de arm op het gebied van ontwikkelingssamenwerking, iets meer voortvarendheid achter de Europese politiek. Realisme BOVENDIEN heeft minister Schmelzer door zijn maidenspeech in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties laten blijken, dat hij in het mondiale vlak een realistische politiek begeert. Hij waarschuwde tegen overleg tussen Oost en West dat toch gedoemd is in psychologische propaganda te blijven steken; hij wil de ontwikkelingssamenwerking op een meer praktische leest schoeien; hij wil de internationale hulpverlening bij rampen meer effectief maken, onder meer door bepaalde maatregelen in de top der Verenigde Naties zelf. Na dit optreden van drs. Schmelzer in New York mogen wij met vergrote belangstelling afwachten, hoe de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken zich de komende maanden in Brussel gaat opstellen, wanneer daarnaast de belangrijke economische kwesties ook gewichtige politieke problemen aan de orde komen. Wordt Schmelzer dan lid van de zich steeds voorzichtig opstellende Europese Ministerrraad, of laat hij ook in dit milieu een meer eigen geluid horen? In elk geval hebben zij tot dusverre ongelijk gekregen, die voorspeld hebben dat zeker op Buitenlandse Zaken blijken zou, hoe het kabinet-Biesheuvel niets anders is dan een prolongatie van het kabinet De Jong. Onrustbarend TERECHT vraagt de Consumentenbond aandacht van de overheid voor de onrustbarende prijsstijgingen bij onroerend goed; grond in het algemeen, maar vooral woningen. Natuurlijk wordt de prijs van onroerend goed door de inflatie krrachtig omhoog gestuwd, maar een zinnige vraag is, of de onderhavige prijsstijgingen ook niet op zichzelf het tempo van de inflatie beïnvloeden. De prijzen van oude en nieuwe koopwoningen zijn de laatste jaren zo snel gestegen, dat wie niet over veel contacten beschikt, zich steeds zwaarder financiële lasten op de hals moet halen. Met gal genhumor kan men dan beweren dat op deze manier 't geld niet aan minder-solide consumptieve bestedingen wordt uitgegeven, maar de tragische kant van deze humor, is dat 't geïialiseerde eigenwoningbezit voor steeds minder mensen een realiteit kan wor- Wanneer de overheid wat we hopen aandacht aan dit probleem gaat besteden, zou ze goed deraan doen tegelijkertijd ook een oog te werpen op de praktijk van financieringsinstituten. Naar het ons voorkomt, wordt de aankoop van een eigen woning ook afgeremd, doordat de financieringsinstituten steeds het maximaal toelaatba re vragen. Op de duur kan dan 't toelaatbare, zeker in een tijd vn versoberingen, ook wel eens ontoelaatbaar worden. Nog geen veertig procent DOOR het antwoord van minister De Koster op vragen van anti-revolutionair Kamerlid Walburg weten we, dat de laatste jaren nog geen veertig procent van een jaarlichting geschikt en beschikbaar is voor het vervullen van de dienstplicht. Bijna dertig procent is niet geschikt; ruim dertig procent komt vanwege vrijstelling of andere redenen niet op. Een cijferreeks die ons staaft in twee al eerder geformuleerde meningen. Ten eerste dat het zinvol is om ook in Nederland te gaan overwegen of het niet mogelijk is een beroepsleger de plaats te laten innemen van onze nog grotendeels op dienstplichtigen gebouwde weermacht. Ten tweede dat, wanneer het nodig is met dienstplichtigen te blijven werken, de soldij van deze jongemensen zoveel mogelijk een echta bezoldiging moet worden. De laatste jaren is terzake al veel verbeterd, maar nog niet voldoende. De „gelijke kansen", waarover met betrekking tot het onderwijs gesproken wordt, staan terzake van een maatschappelijke positie verwerven en de dienstplicht onvoldoende in de aandacht. Dat daarnaast de dienstplichtige militairen zich tijdens het nakomen van hun dienstplicht vaak nuttiger kunnen maken voor de maatschappij dan nu gebeurt, is een derde aspect van de kwestie. Vooral bij een goede bezoldiging zullen vele jongemannen zelf daarnaar verlangen. Duizenden protesten tegen vogelvangers GRONINGEN (ANP) Een Ne derlandse delegatie, voorname lijk bestaande nit comitéleden van de Harense tentoonstelling „Natuur in nood", heeft giste ren in Brussel ongeveer 80.000 schriftelijke protesten van Ne derlandse kinderen tegen de vogelvangsten in België aange boden aan de eerste secretaris van de demissionaire minister van Landbouw. Bijna twee maanden geleden werden hem reeds 40.000 handtekeningen aangeboden van volwassenen, die op die wijze ageerdeh te gen de vogelvangsten. (ADVERTENTIE) HEDEN de Cholerapatiëiït in West-Berlijn WEST-BERLIJN (DPA) In West-Berlijn is voor het eerst een geval van cholera gecon stateerd. Het betreft een 68- jarige man, die enkele dagen geleden van een vakantie in Spanje terugkeerde. Zijn toe stand is redelijk. De naluxLrkundige Josef Hafele van de universiteit van Washington en zijn assistent bij de twee atoomklokken, waarmee Hafele Einsteins theorie te kunnen bewijzen, dat de tijd krimpt naarmate de snelheid groter is. Een klok maakt een luchtreis om de wereld, de andere blijft in Washington. Als alles goed is moet de „reizende" klok na terugkomst iets voorlopen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9