Pittige, eerlijke, pure tabak! 1 .Jat is Samson halfzwaar, een leeuw van een shag. Maar alweer lag het noodlot op de loer (12) tl Voor OVERGORDIJNEN en TERLENKA VITRAGE VAN KLARENBOSCH LOOPJONGEN LEERLING METAALBEWERKER Verenigde Staten waren toen het toneel van alle losbandigheden alle gewaagde vrij heden, alle experimenten die de jaren twintig kenmerkten. Dit had een ingrij pende invloed op verscheidene Bouviers, maar Jack toonde geen tekenen van mis lukking. Hij had in Wall Street opmerke lijk succes en tot groot genoegen van zijn familie besloot hij een geregeld leven te gaan leiden en te trouwen. Tot verbazing van de New-Yorkse society trouwde hij echter niet met een van de logischerwijs in aanmerking komende meisjes. In plaats daarvan koos hij Janet Lee, een meisje dat veel jonger was dan hij en een vriendin van zijn tweelingzusjes. Iedereen dacht dat ook die verloving wel weer verbroken zou worden, zoals al zo vaak gebeurd was, maar dan kende men Janet Lee niet. Ze had een sterker karak ter dan vele anderen en het lag in haar bedoeling men zou zelfs kunnen zeggen dat ze zo vastbesloten was om met Jack Bouvier te trouwen. te was de dochter van een Ierse immigran tenfamilie die sinds korte tijd tot rijkdom was gekomen. Haar vader was de man die de familie in één generatie tot rijkdom en maatschappelijk aanzien had gebracht, om nog maar niet te spreken over het feit dat hij drie mooie dochters verwekt had. Maar de Bouviers, die vrijwel dezelfde achtergrond hadden, hadden twee genera ties voorsprong wat rijkdom en aristocra tie betrof en Janet klampte zich aan haar Jack vast, ondanks de algemeen heersen- De toekomst leek rooskleurig. Het geld stroomde binnen en op 28 juli 1929 werden Jack en Janet ouders van een dochter van zeven pond die, naar haar vader, Jacque line genoemd werd. Een tragédie volgde op de vreugde om Jaquelines geboorte. Jacks broer, Bud stierf als een ongeneeslijke alcoholist. Zes dagen na de begrafenis raakte Wall Street in paniek en acht dagen lang leidde een reusachtige aandelenliquidatie tot de grootste malaise die de Verenigde Staten ooit gekend hebben, een malaise waarin de hele wereld werd meege sleept. De Bouviers hadden op het hoogtepunt van hun financiële succes gestaan. Enorme winsten stapelden zich op en slechts enke le mensen, geen van hen Bouviers, waren wijs genoeg om ernstig verontrust te zijn. De oude Michel Charles had echter uiterst beleidvol gehandeld. Toen de paniek voor bij was had hij hoewel meer dan de helft van zijn fortuin verdwenen was genoeg over om in redelijke welstand te kunnen leven. Voor Jack Bouvier zag de toekomst er bepaald somber uit. Hij had dermate ern stige verliezen geleden dat hij er nooit meer helemaal bovenop is gekomen. Hij was gedwongen bij zijn familie om hulp aan te kloppen, een situatie die al verne derend genoeg is voor een trots, weelde- lievend man maar zijn familie was niet in staat hem aanzienlijke hulp te verschaffen en hij moest zich vernederen en zijn schoonvader, James Lee, met wie hij nooit op vriendschappelijke voet had gestaan, om hulp te vragen. Lee was een degelijk man, een self-made miljonair, al voor zijn dertigste. Hij stem de er in toe Jacquelines vader te helpen op voorwaarde dat Jack zijn extravagante gewoonten en zijn dure leefwijze zou opgeven. Tenslotte verhuisden Jack en zijn gezin naar een appartement dat Lee's eigendom was en waarvoor ze geen huur hoefden te betalen, en sindsdien beheerde Lee de uitgaven. Een snelle afgang, bin nen een jaar tijds. In de zomer van 1931 huurden Jack en zijn gezin een villaatje in East Hampton in de buurt van de andere Bouviers. En die zomer vermeldden de society-rubrieken dat dé" kleine Jacqueline met haar ouders een hondententoonstelling bezocht had en een feestje gaf om haar tweede verjaar dag te vieren. Haar vader ondervond nog de naweeën van de crisis, net als alle Bouviers, maar de meesten van hen kon den hun manier van leven niet verande ren en spraken hun kapitaal aan. Zelfs Jack hield er nog een renstal op na. Alle Bouviers geloofden dat de malaise niet zou duren. Maar dat gebeurde wel en naarmate de jaren omkropen zonken ze terug in de grauwe middelmaat waaruit ze een generatie eerder waren ontsnapt. In 1935 stierf Michel Charles en hij had zijn fortuin over zijn hele familie verdeeld. Het bedrag in contanten dat Jack kreeg was klein maar hij erfde de zaak van zijn grootvader, waaruit hij een nieuwe effec tenfirma opbouwde die de eerste jaren goed liep. Maar alweer lag het noodlot op de loer. Naarmate zijn zaak gedijde begon zijn huwelijk mis te gaan. De moeilijke jaren waren klaarblijkelijk te veel geweest voor Jack Bouvier en Janet Bouvier. In plaats van eerst in tegenspoed en daarna in de nieuwe welstand nader tot elkaar geko men te zijn werden ze verder uit elkaar gedreven. Vrouw en kinderen bleven in de nieuwe flat wonen en Jack verhuisde naar een hotelkamer. Zelfs de kinderen konden het niet bij elkaar houden. Voor Jack Bouvier was het verlies van zijn dochters een hartverscheurende ervaring. Hij hield buitensporig veel van ze en stak dat niet onder stoelen of banken. Hij had ze graag bij zich, hij pronkte graag met ze, hij leerde ze paardrijden, hij leerde ze met hem te lachen en te spelen en gek- De Kennedy- Vrouwen door Pearl S. Buck heid te maken. Naijverig op de familie Lee verwende hij de jonge meisjes in de hoop dat ze meer van hem zouden houden dan van ieder ander. Hij hield drie paar den voor ze, ze mochten in een warenhuis op zijn rekening kopen en hij gaf ze een maandelijkse toelage, weliswaar een klei ne, maar meer dan hij zich kon veroorlo ven. En hij nam ze vaak mee op bezoek bij leden van de familie Bouvier als tegenwicht tegen de invloed van de fami- Tussen de beide families in groeiden de kleine meisjes op met verdeelde gevoe lens, maar in die jaren ging hun liefde allereerst naar hun vader uit. Hij was opwindend, vrolijk royaal en het was prettig bij hem te zijn in tegenstelling tot het gezelschap van de wat kleurloze, con ventionele moeder. In die belangrijke jeugdjaren had zijn invloed de over- Ik twijfel er bijvoorbeeld niet aan dat Jac queline Kennedy de liefde voor schoon heid, haar gevoel voor drama haar vader heeft. Hij verzorgde zijn - terlijk bijzonder goed en wees haar dingen die hem al of niet bevielen in uiterlijk van de vrouwer Hij leerde haar zich gedistingeerd te den, zoals hij zelf deed. Zo leerden meisjes dat er, al droegen ze ook kl#" die niet verschilden van di meisjes, toch altijd de illusie van verschil moest zijn. En hij leerde zijn dochters dat dit vei#'1 niet alleen in kleding tot uitdruk diende te komen. Het moest nog uita keiijker tot uiting komen in hun gec' Een vrouw, leerde hij zijn dochters, een mysterie zijn. Ze moest teruggetf- ken zijn, gereserveerd, traag in het in?°< op de avanches van een man. Naarrf01' hij verder ging moest zij zich terug#5' ken, terughoudend, hem charm jjg] door haar zwijgen, meer door haar g tenheid dan door hetgeen ze prijsgal moest het tegendeel van agressiviteit mannelijkheid zijn. In de zomer had Jack Bouvier zijn d< voor zich en dan was er r tijd om ze die lessen in te prent* dochters hadden hun eigen bezigl leken geen ander gezelschap hebben dan dat van zichzelf. Als een familiebijeenkomst verschenen dat een hele gebeurtenis. De meisjes] ren heel goed in staat de principes| hun vader te onderkennen en Jacqi die haar vader bewonderde hem hield dan van wie ook, nam lessen goed ter harte. PA&TNA 10 LEIDSE COURANT DINSDAG 5 OKTOBER vindt u DE GROOTSTE KEUS en DE LAAGSTE PRIJS bij WONINGINRICHTING Haarlemmerstraat 51-53 Tel. 249S8 Gevraagd: voor in onze instrumentmakerij 16 jaar. Die ook bereid is om als hulp in onze werkplaats dienst te doen. Geen diploma's vereist. Goede beloning. Bij gebleken geschiktheid is opleiding tot orthopaedisch instrumentmaker mogelijk. Prettige werkkring. Goed loon. Sollicitaties tijdens kantooruren: N.V. Orthopaedische Fabriek v/h J. van Lierop NIEUWE RIJN 55 - 56 LEIDEN U hebt maar 39 vlaggetjes nodig voor 3 van deze prachtige bekers of koppen. Geniet van de verrukkelijke California soep en profiteer meteen van dit cadeauvoordeel. Uw winkelier heeft een spaarfolder. De shag waarbij een man zich man voelt. Eerlijke tabak, puur en pittig. Shag die je werkelijk proeft, elke keer als je opsteekt. Een lange draad, dus prettig draaien. En meer dan veertig sigaretten uit één pakje. Dat is Samson halfzwaar. Gewoon de lekkerste shag!^^ 1,50 California soep, die is pas lekker!

Leidse Courant | 1971 | | pagina 10