£eid6e SotvMMit Vals alarm de ether ingestuurd Smog verpestte weekeinde voor velen in Randstad VAN THIEU OPNIEUW PRESIDENT Yeel doden in verkeer Voetbal competitie wordt weer interessant „Schip in nood" Twee doden in Ulster Voor 2 ton aan kunst* voorwerpen gestolen Twee doden bij brand Weer oproer inVS- gevangenis Tito naar Amerika Weggelopen Nederlandse getrouwd Kaaiman in meer Papengracht 32, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N V-, Leiden Directeur: drs. J- H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P M. Heruer Advertenties (exc. B-T-W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ1,63, maand ƒ6,95, kwartaal 20.65, Jaar 80,15. Per post: per kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 63e jaargang, no. 18.508 MAANDAG 4 OKTOBER 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND SELECTIE UIT TV-PROGRAM VAN HEDENAVOND Ned. I: 19.05 uur Toppop; 20.21 uur Peyton Place; 21.10 uur Des O'Connor-show. Ned. II: 19.05 uur Lippy de Leeuw; 19.10 uur Wij heren van Zichem; 21.10 uur Moord in de trein, film. In Televizier Magazine vanavond o.m. een zwendelaffaire ten bate van de milieuhygiëne; voorts de situatie in Bengalen, het vluch- telingenwezen en Radio Vero- KOUDE NACHT De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Overwegend droog weer met flinke zonnige perioden. Meest matige noordoostelijke wind, later afne mend. Koude nacht met minimum temperaturen van 8 tot 4 graden, maar aan de Waddenkust rond 11 graden. Maxima morgen over dag omstreeks 15 graden. AMSTERDAM (ANP) Scheveningen-Radio en de rijkspolitie te water zijn gisteravond het slacht offer geworden van de activiteit van een nog on bekende zender, die een vals noodbericht de lucht in zond. De zender meldde omstreeks half tien aan Scheveningen-Radio, dat het motorschip Petra op het IJsselmeer op 20 km van de Oranje sluizen tussen Lelystad en Marken zinkende was. De schipper, zijn vrouw, drie kinderen en twee knechten zouden het schip met een vlet verlaten. Later kreeg het kuststation telefo nisch contact met twee schepen die zich het Nederlandse schip Oriënte en het Belgische schip Rena noemden. Gemeld werd, dat zij het zinkende schip op de radar hadden en er naar toe stoomden. Na enige tijd berichtte de Oriënte, dat zij de schipbreukelingen aan boord had, maar dat één kind was overleden. Tegen middernacht kwam hot schip met de mededeling, dat was afgemeerd bij de Oranje- BELFAST (A.P.). In Noord- Ierland zijn zondag twee tien gedood bü twee incidenten, waardoor het totaal aantal llachtoffers van de geweldple gingen in het land in de afge lopen twee jaar op 115 komt. Ifen bom beschadigde een rege ringsbureau in Lisburn, op 16 km van Belfast, kort na midder nacht. Een verminkt lijk werd bij de plaats van de ontploffing gevonden. Volgens de politie i was de man Terence McDermott (19). 1 Het tweede slachtoffer werd dood geschoten in één van de schiet partijen voor het aanbreken var de dag in de buurt van Falls Road in Belfast. Volgens het Britse leger waren geen mili tairen bij de schietpartij betrok- ALKMAAR (ANP) Naar eerst zondagavond bekend is gewor den, is uit het stedelijk museum in Alkmaar ln de nacht van vrij dag op zaterdag voor ongeveer J 200.000,aan kunstvoorwer pen gestolen. Hieronder bevon den zich twee schilderijen, één van S. Ruysdael uit 1670, dat voor 120.000,verzekerd was, en één van Ten Berge. Ook een zevental zilveren boka len met inscriptie uit de tijd der Alkmaarse schutterij en Frans en Spaans aardewerk is meege nomen. De Alkmaarse politie neemt aan, dat de daders via het in aan- j bouw zijnde nieuwe gedeelte van het museum zijn binnengeko men. Ze konden dank zij een hoge schutting rondom de nieuwbouw ongestoord hun werk verrichten. Het museum had geen enkele beveilingsinstalla- tie. De politie heeft nog geen enkel aanknopingspunt voor deze diefstal, die zaterdagochtend door een personeelslid werd ont dekt. Wel sluit ze niet uit, dat er verband is tussen deze in braak en de recente diefstallen ln verschillende Europese mu- IN AFGELOPEN JAAR Salarissen top-managers 12.9 omhoog tlTRECHT (ANP) De basissala rissen van het top- en midden kader in het Nederlandse be drijfsleven zijn van 1970 op 1971 met 12,9 procent gestegen. De totale basissalarissen voor alle functionarissen in de bedrijven steeg met 11 procent. Voor het middenkader bedroeg dit per centage 11,8 procent. j Dit is gebleken uit een onderzoek door het Management Centre J Europe. De resultaten zijn gepu bliceerd in „Zakenwereld". sluizen, dat de geneeskundige dienst aan boord was geweest en dat de rijkspolitie-te-water met een onderzoek begon. Al deze meldingen bleken vals te zijn. Het vermoeden dat de meldingen vals waren, ontstond na de laatste melding. De geneeskun dige dienst kon onmogelijk aan boord van de Petra zijn geweest, omdat deze zich bevond op een boot van de rijkspolitie, die naar de schipbreukelingen op zoek was gegaan en nog niets had gevonden. De roepletters moesten vals zijn. De gebruikte letters bleken te behoren aan een schip, dal zich op het ogenblik in West-Duits- land bevindt. Prinses Gracia van Monaco, de vroegere filmster Grace Kelly, was dezer dagen even op het vliegveld van New York. Zij was vanuit Nice op doorreis naar het Flower Festival in Dallas, Texas. De prinses had op het vliegveld een kort onderhoud met de (Van i sportredactie) DEN HAAG Terwyl de posi tie van Feijenoord ondanks het gelukspel tegen FC Utrecht nog vrijwel onaan tastbaar is gebleven, begint zich achter de landskam pioen weer een interessante strijd te ontwikkelen. Ajax kon een stapje dichterbij ko men door een kleine over winning op NEC. Achter beide grootmachten zyn Sparta, FC Twente en FC Den Haag opgerukt naar de gedeelde derde plaats met elf punten. Onderaan de ranglijst ontfut selde FC Den Bosch een punt aan het tot dusver re delijk succesvolle DWS. In de ontmoeting tussen de twee zwakke broeders Vites se en Excelsior behaalden de Arnhemmers hun eerste winst in het nieuwe milieu. Eén doelpunt was voldoende om Excelsior weer eens at tent te maken op de meest onproduktieve voorhoede in het betaalde voetbal. In België begint men te den ken aan Rik III. Na de le gendarische Rik van Steen bergen en diens opvolger Rik van Looy vestigde Rik van der Linden de aandacht op zich door als eerste te finishen in de zware weg race Parijs-Tours. Gerben Karstens reed ook een uit stekende wedstrijd, die in een derde plaats resulteerde. De FBO heeft de wens te ken nen gegeven een paar plaat sen te willen bezetten in de KNVB. In de eerste klasse B van de amateurs leed leider Xerxes een verrassende nederlaag tegen Roodenburg. Het was overigens een goede dag voor de Leidse vertegenwoordi gers, want ook UVS behaal de een overwinning. RVC moest opnieuw een neder laag incasseren. Nu was Neptunus te sterk. Uitgebreide berichtgeving over de gebeurtenissen in het weekeinde vindt u in onze negen pagina's tellende bij lage SPORTTREBUNE. (Van r verslaggevers) DEN HAAG In grote delen van de Randstad Holland heeft men het af gelopen weekeinde last gehad van smog. Niet alleen de inwoners van Vlaardin- gen. Maassluis en Schiedam ondervon den hinder van de prikkelende lucht, maar ook die van Delft, Rijswijk en Den Haag. Zelfs uit Utrecht en Haar lem kwamen klachten. In het Waterweggebied was de smog er ger dan ooit tevoren. De meld- en regel- kamer van Rijnmond meldde gisteren meer dan duizend klachten. Velen kon den hun klachten niet kwijt, omdat het alarmnummer constant in gesprek was. Daar velen buiten het Rijnmondgebied het alarmnummer niet kennen, werden de plaatselijke polities gebeld door men sen, die klaagden over misselijkheid, benauwdheid, en prikkeling van ogen, De Haagse politie moest tientallen klach ten incasseren. De stank hing aanvan kelijk boven de westelijke woonwijken van Den Haag, maar tegen het middag uur was de penetrante geur ook tot het centrum doorgedrongen. In Delft was de stankoverlast bijzonder hinderlijk. Het regende daar zondagmorgen klachten bij de politie. Klachten kwamen echter ook uit Rijs wijk, Voorburg en Leidschendam. De smogvorming treedt op als gevolg van het windstille weer en een sterke zon. Het is telkens hetzelfde beeld: Gedu rende de nacht en in de ochtend weinig of geen smog, maar als de zon door breekt wordt de lucht soms ondraaglijk. In de loop van zondagmorgen ging het vanuit het zuiden zachtjes waaien, waar door de smog naar het noorden werd gedreven. Vandaar de hinder, die ook buiten het Rijnmondgebied werd on dervonden. Bij de meld- en regelkamer Rijnmond kwamen ook een groot aantal klachten binnen over een penetrante „kattepies"- geur. Deze vieze lucht is afkomstig van de Roode Vaart in Noord-Brabant, waarin de riolering van Zevenbergen uitkomt en ook industrieën hun afval Rijnmond heeft vanmorgen waarschu- wingsfase-3 ingetrokken. De smog is verdwenen, doordat de zon niet meer scheen, het si gaan waaien en er regen viel. Fase-2 wordt wel gehandhaafd. SAIGON (Reuter) President Nguyen Van Thieu is voor een tweede ambtstermijn van vier jaar herkozen. Volgens vanaag bekendge maakte officiële uitslagen heeft hjj 91,51 procent van de uitgebrachte stemmen behaald. Hjj was de enige kandidaat. De verkiezingen zijn niet geheel en al zonder ordeverstoringen ver lopen. Bij enkele bomaanslagen en raketaanvallen, die gedeelte lijk enige uren voor de opening van de stemlokalen werden uit gevoerd, en bij botsingen tussen politie en demonstranten zijn echter volgens officiële opgave minstens 19 mensen gedood en 51 gewond. Toen om vijf uur plaatselijke tijd sirenegeloei de sluiting van de stembureaus aankondigde, werd de opkomst in de steden naar verhouding gering geacht. Op het platteland was hier en daar de opkomst zeventig pet. Bij het uitbrengen van zijn stem in een lokaal in Saigon ver klaarde president Thieu. dat het plan van de communisten, dc verkiezingen te verstoren, was mislukt. „Zij kunnen helemaal niet" uitrichten", meende hjj. Wegens geldgebrek Consul zette ontvoering in scène C.ARACAS De Venezolaanse politie heeft de vermiste domini caanse consul, mevrouw Thelma Frias de Rodriguez, gezond en wel teruggevonden. Zy werd al leen aangetroffen in een woning ln een buitenwijk. De politie is ervan overtuigd, dat zij zelf haar ontvoering in scène heeft De politie had sinds woensdag Caracas uitgekamd en twaalf verdachten aangehouden. Zij kreeg echter argwaan, toen de „ontvoerders" na een briefje, waarin een miljoen dollar los geld werd geëist, niets meer van zich lieten horen. De verden king, dat de ontvoering in scène was gezet, werd nog groter, toen men er achter kwam, dat mevrouw Frias eerder had ge probeerd bjj vrienden tweehon derdduizend dollar te lenen. Lierenaar ving grootste snoekbaars DEN BRIEL (A.N.P.). De heer G. C. de Hoog uit De Lier heeft zaterdag morgen VToeg in het Hartelkanaal te Den Briel de tot heden toe grootste en zwaarste snoekbaars van Nederland gevangen. De lengte van de vis is 95 centimeter, hij weegt bijna acht kilo. Zaterdag avond is de snoekbaars officieel gewogen en ge meten door het bestuur van de hengelsportvereni ging „de Watergeus" al- Gekoesterd door een nog niet door smog gefilterde zon, bekijken de dames van Hellas 1 de verrichtingen van de Hellasheren 1 op het handbal- veld. Het jongste kroost moet zichzelf in de kinderwagen vermaken. Niet op de foto een ander opmerkelijk gebeuren op een sportveld. Tijdens een damesvoetbalwedstrijd tussen de Flamingo's en Lenig en Snel zag men enkele heren met een kinderwagen langs het veld paraderen. De Britse ambassadeur in België, sir John Beit, bij de smeulende zaterdagochtend bij Aarsele (België) met drieënzestig inzittenden overleefde dramp. (zie ook elders in dit resten van het BEA-toestel, dat aan boord, neerstortte. Niemand blad). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het verkeer heeft in het afgelopen weekeinde tenminste 27 doden geëist. Twee echtparen kwamen gisteravond om het leven tussen Avenhorn en Scharwoude. Door toedoen van een auto raakten twee an dere met elkaar in botsing. De automobilist, die het ongeluk veroorzaakte, is doorgereden. Drie doden, een echtpaar en hun twee maanden oude baby, waren het gevolg van een bot sing op een voorrangskruising in Emmen. Bij Moordrecht kwam gisteravond de 65-jarige J. Heemskerk uit Den Haag om het leven. Hij werd op zijn scooter gesneden door een te vroeg naar rechts komende auto met caravan die hem inhaalde. De automobilist reed door, maar later op de avond melddé hij zich bij de politie van Zoetermeer. De man had niets gemerkt van het on- Zaterdagmorgen vroeg reed bij Komwerderzand een auto van het talud af het IJsselmeer in. Beide inzittenden kwamen om het leven. In Haaksbergen wer den zaterdag een Joegoslavische man en vrouw gedood bij een aanrijding. Een echtpaar ver brandde bij Alkmaar toen hun auto tegen een vangrail was ge- Twee inwoners van Amsterdam kwamen om het leven bij on gelukken bij Schagen en in Zui delijk Flevoland. In Aalten en Sneek kwamen twee wielrijders om het leven. Een negenjarig jongetje in Made kwam met zijn fietsje onder een auto en overleed aan zijn verwondingen. Bij ongelukken in Rijen, Gemert. Emmeloord, Nijmegen, Zwolle en Ommen kwamen zeven personen om het leven tenge volge van verkeersongevallen. Loena in baan om maan BOCHUM (AFP-DPA) Het op 28 september gelanceerde Rus sische ruimteschip Loena-19 is zaterdagavond omstreeks hal- felf in een baan om de maan gekomen. De afstand tot het maanoppervlak bedraagt 140 ki' meter. (Van verslaggevers) MAASTRICHT In Maastr-cht vielen in de nacht van vrydag op zaterdag 2 doden en 1 ge wonde bjj een felle uitslaande brand. Het vuur, dat een café binnen 20 minuten in de as leg de, werd rond 3 uur ontdekt. De eigenaar van het café kon zich in veiligheid brengen door uit een raam te springen. Zijn vrouw en 8-jarig pleegzoon'je zijn vermoedelijk door rook- verstikking om het leven ge- PONTIAC (AFP - Reuter). Meer dan 300 gevangenen in de staats gevangenis van Pontiac (V.S.) zyn zaterdag in opstand geweest. Dc met stenen, stokken en zelf gemaakte wapens uitgeruste gevangenen weigerden naar hun cellen terug te gaan. Vier uur na het uitbreken van de opstand had de staatspolitie de rust hersteld. Zeven bewakers en twee gevangenen zijn met ver wondingen naar een ziekenhuis overgebracht. BELGRADO (Reuter) President Tito van Joego-Slavië zal in de tweede helft van deze maand een bezoek aan de Verenigde Staten brengen en begin novem ber naar Canada doorreizen. Dit is zaterdag in Belgrado meege deeld. Tito gaat op Uitnodiging van president Nixon en gouver neur-generaal Roland Michener van Canada. FOLKESTONE (AP) Het van huis weggelopen Nederlandse meisje Eveline van der Neut is zaterdag in Folkestone in het huwelijk getreden met haar Engelse vriend, de 22-jarige Brian Downey. Zes weken geleden waren zij uit Nederland weggelopen. Eveline was donderdag 18 geworden en was daardoor in Engeland oud genoeg om te mogen trouwen zonder ouderlijke toestem- Nederland voor China in VN NEW YORK (ANP). Nederland, dat reeds meer dan twintig jaar diplomatieke betrekkingen met de Volksrepubliek China onder houdt, zal gaarne dc Volksrepu bliek in deze zitting van de Assemblee verwelkomen. Dit heeft minister Schmclzcr gister middag in de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties verklaard. Hij voegde hieraan toe hetgeen in de troonrede over de kwestie van de Chinese vertegenwoordi ging is gezegd, namelijk dat de regering het ter wille van het verminderen van de politieke spanning in de wereld noodzake lijk acht dat de Chinese Volks republiek deelneemt aan de be sprekingen in de Verenigde Naties. NEURENBERG (AFP). Een Beierse sportvisser heeft dit weekeinde in een meer in Neurenberg een kaaiman gevangen. Hij slaagde erin het dier, dat tevoren een andere visser had aangevallen, in zijn netten te verstrikken. De kaaiman zal naar een die rentuin worden overge- Het is niet bekend hoe een exemplaar van dit ge slacht van krokodillen in Neurenberg is terecht gekomen. M^fMS de enige matras 'met de Juiste celbalans

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1