Amforen van een goed jaar overleefden kwade tijden „Wandelen vroeger en actualiteit nu" verleden en Duikapparatuur brengt vergaan verleden onder bereik van de wetenschap Molen gemaal ZATERDAG 2 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 heeft gezworven, weet hoe moeilijk het is om direct een object te kunnen determineren. Wanneer men zich bij het zoe ken naar Romeinse scheeps wrakken een voorstelling maakt van grote schepen, zal men be drogen uitkomen. Het eerste wat opvalt is een enorme hoe veelheid aardewerken kruiken, de zgn. amforen, die over een grote afstand verspreid liggen en merendeels kapotgeslagen zijn door stroming en met zand zijn overspoeld. In de laatste 20 jaar is men er in geslaagd een methode te ontwikkelen, die goed voldoet en die dan ook door alle wetenschappelijke ex pedities wordt toegepast. Het gebied, waarvan men geconsta teerd heeft dat er zich amforen bevinden, wordt gefotografeerd en in kaart gebracht en ver volgens afgegraven d.w.z. men maakt er een brede gang om heen, zodat de „tumulus" (heu vel met amforen) zich duidelijk van de omgeving onderscheidt. De meeste Romeinse schepen hadden een lading van 2000 3000 amforen, die in vijfvoud opgestapeld werden. Onder wa ter is dat nog duidelijk te zien; wanneer de bovenste laag am foren wordt afgegraven komt een nieuwe laag te voorschijn. Deze wordt opnieuw in kaart gebracht en gefotografeerd en zo gaat men door tot men bij de kiel van het schip komt. Voor het echter zover is, heeft men de nodige kubieke meters zand weg moeten zuigen met behulp van een zandzuiger, die door een lagedruk compressor in werking wordt gesteld. Op deze wijze heeft de onderwater- archeologie vele vraagtekens aangaande de bouw van Ro meinse schepen weggenomen. Zo constateerde men, dat in plaats van een kiel deze schepen kiel- bakken bezaten, die in het midden van de boot over de gehele lengte liepen met een diepgang van 20 cm. aan de voorzijde ging de kielbalk over in een bronzen schegbeeld. De kielbalk was vervaardigd van pijnbomenhout. De spanten verenigden zich links en rechts midden in de kielbalk met een onderlinge ruimte van 1020 centimeter, waaruit de grote stevigheid blijkt. De romp was van verschillende houtsoorten vervaardigd: pijnbomenhout, plataanhout, iepen- en essen- hout, populieren- en grenen hout. Ankers Bij een wrak worden meestal verschillende ankers gevonden. Deze bestaan uit een schacht met twee armen, die met loden verbindingsstukken aan de schacht verbonden waren. Bo ven aan de schacht bevond zich de ankerstok. De verhouding ankerstok verbindingsstuk is De onderwaterarcheologie heeft ook boven water zijn aantrekkelijke kanten. Het onderzoekings vaartuig ligt hier voor anker voor schilderachtige rotsen, waarop eens een koopvaarder zijn einde 2 staat op 1, waarbij de grootte van de ankerstokken varieerde van 1.20 meter tot 2.20 meter. De stokken zijn vaak zeer zwaar, gewichten van 315 en 360 kg zijn niet ongewoon en een reusachtig exemplaar, op gevist bij Carthagena in Span je woog 675 kg. Een aanwij zing omtrent de grote afmetin gen van de betrokken schepen. Het komt ons met onze moder ne ankers vreemd voor, waar om de Romeinen zo'n zware ankerstok boven aan de schacht plaatsten. Dit deden zij, omdat zij geen kettingen maar kabels gebruikten. Een schip dat op de moderne manier ver ankerd ligt en door wind of storm dreigt af te drijven, houdt het anker in de grond door de horizontale trek aan het onderste stuk van de an kerketting. Onder dergelijke omstandigheden zou het Ro meinse ankertouw echter strak getrokken zijn en zou het an ker uit de grond getrokken hebben, als het bovenste deel van het anker niet van lood was gemaakt, waardoor ook hier een horizontale trek ont stond. Ten tijde van Keizer Augustus (17 v. Chr.—14 n. Chr.) kwa men ook ijzeren ankers in zwang. Caesar had deze ijzeren ankers, die slechts met kettin gen gebruikt kunnen worden, ontdekt bij de Veneti. een volksstam in Zuid-west Frank rijk. Deze ankers zijn in Italië voor het eerst aangetroffen in het Nemi-meer. Keizer Caligu la (3741 n. Chr.), die bekend stond om zijn uiterst merk waardige invallen, had enige schepen op ware grootte laten bouwen, die in het Nemi-Meer een gevecht moesten leveren ten aanschouwe van de Keizer en de Senaat. Mussolini gaf destijds een opdracht om dit meer leeg te pompen, zodat de schepen droog kwamen te lig gen. Jammer genoeg werden ze in de Tweede Wereldoorlog door Duitse bommenwerpers gebombardeerd! Deze werkwijze van drooglegging is echter voor de onderwaterarchaeologie niet toe te passen: de kosten immers zijn zo schrikbarend hoog dat ze in een normale democratie niet opgebracht kunnen worden en anderzijds maakt het feit dat practisch alle opgravingen waardevol archeologisch materiaal onder eeuwenoude lagen vandaan te krijgen. in open zee plaats vinden, een dergelijke methode onbruik baar. Typologie De amforen, de lading van de schepen, bepalen de oudheid van een wrak. Een in de 19e eeuw door de Duitser Dressel vervaardigde typologie van Ro meinse amforen is nog steeds gezaghebbend. Aan de hand hiervan kan de oudheid van een amfoor bepaald worden. De vondsten van amforen geven tevens een indruk van de han- Poidebard hebben een recon structie van deze haven opgele verd, waarbij hij zelfs een slui- zensysteem ontdekte, dat in de rotsen gefabriceerd was en dat tegenstromingen leidde n zeestromingen, die slib er der met zich meevoerden. Verzonken stad De meest bekende verzonken stad was Baiae, gelegen aan de Golf van Napels. Baiae was het Saint-Tropez van de Oudheid. Keizer en senatoren hadden in deze plaats hun buitenverblij- voor Minerva en voor de andé ren, voor wie de Romeinen in andere steden grote verering hadden. Misschien was het wel de vloek der vertoornde goden, die dit Sodom en Gomorra deed wegzakken in de Golf van Na- Zandzuigers delsroutes in de Oudheid. Het verkeer op zee liep van eiland tot eiland en slechts bij uitzon dering bevoer men de volle zee. Gevaren waren er altijd bij de talloze zichtbare en onzichtbare klippen, waar men de zegen van de goden probeerde af te smeken door een met wijn ge vulde amfoor in zee te werpen. De amforen werden vervoerd naar havens, die in grote getale langs de Middellandse Zeekust lagen. De oudste haven was Tyrus, van waaruit de Phoeniciërs 2500 jaren v. Chr. hun ontdekkingstochten over de zee begonnen. De bouw meesters van Tyrus hadden geen natuurlijke baai tot hun beschikking, maar op de rots formatie, die rond het eiland lag, bouwden zij reusachtige havenhoofden, die een rustige ankernlaats konden bieden. Dui zend jaren hield deze construc- overhand en verzwolg de ha venwerken. Langdurige onder zoekingen van de Franse jezuïet ven en het vertier vierde in deze stad hoogtij. Tegelijk met de verwoesting van Pompei door de lava verdween ook de kuststrook met de stad Baiae in zee. De Italiaanse regering was er alles aan gelegen om de geheimen aan de zee te ontfut selen. Marinevaartuigen werd- den aan de archaeologen ter beschikking gesteld, opdat de tie stand. Toen kreeg de zee de expeditie toch maar een suc ces zou worden. Wat men te zien kreeg, overtrof de stoutste verwachtingen. De duikers za gen lange rechte straten met aan weerszijden grote gebou wen. vermoedelijk hotels. Meer naar het centrum ontwaardde men kleine winkelstraatjes, waar de tabemarii (midden standers) in opdracht van rijke heren de duurste kostbaarhe den verkochten. Wat men nog niet gevonden heeft, zijn de temnels voor de goden, voor Jupiter, de oppergod en voor Hera, zijn jaloerse echtgenote; Toch beantwoordde de expeditie niet helemaal aan de gestelde verwachtingen. Nadat men de ruïnes in kaart had gebracht, wilde men enkele gedeeltes gaan opgraven, zoals men in het naburige Pompeï had ge daan. Toen men echter nauw keurige metingen ging verrich ten, bleek dat op sommige plaatsen meer dan 3 meter zand lag. Enige dagen heeft men met een zandzuiger ge werkt, maar de ruïnes bleken met zoveel tonnen modder be dekt te zijn dat men de pogin gen maar opgaf. Zodoende heeft men wienig conclusies kunnen trekken uit de talrijke ornamenten, die deze stad ge sierd hebben. Men heeft echter goede hoop iets meer te weten te komen van deze oude stad. Het water in de Golf van Na pels is voortdurend in bewe ging en wellicht rijst Baiae eens weer als een Phoenix uit haar as op. De onderwaterarchaeologie Is nog jong. Vele dingen zijn reeds aan de vergetelheid ontrukt, nog meer echter ligt nog op dé zeebodem te wachten op de hand van de archaeoloog, zoals het Mythische Atlantis. De Griekse filosoof Plato gewaagt in zijn dialogen van de onder gang van Atlantis. Vele geleer den hebben het bestaan van dit rijk aangevallen en bekriti seerd. Men heeft het gelocali- seerd in de Aegeïsche Zee, in de Atlantische Oceaan ten westen van Gibraltar bij de Azoren en zelfs bij Helgoland in Noord-Duitsland. Tot nu toe heeft men geen resten van dit ma^sefce rijk gevonden, maai eens hoopt de onderwaterar- chaeolorie ook een antwoord te vinden op dit probleem. LEIDEN De geschiedenis van de Grieken en Romeinen is ons grotendeels bekend door de overleveringen van antieke ge schiedschrijvers en door de re sultaten, die opgravingen heb ben opgeleverd. Enige decennia geleden was men voor de ma ritieme beschavingsvormen aangewezen op de spaarzame informaties, die afbeeldingen en overleveringen uit de Oud heid verschaften. Met de uitvinding van het duik- apparaat door de Fransen Cousteau en Gagnan deed de Onderwaterarchaeologie haar intrede als een wetenschap, die zich bezighoudt met de bestu dering van antieke havens, I verzonken steden en schepen. Voordien hadden incidentele 1 vondsten de geleerden reeds geattendeerd op een grote rijk dom aan antiquiteiten op de I zeebodem. De ontdekking van een bronzen beeld uit de 5e eeuw voor Christus, dat de ge schiedenis zou ingaan als de Zeus van Artemision en van de marmeren zuilen voor de kust van Noord-Afrika wekten zo danige verwachtingen, dat mu sea gebruik gingen maken van de diensten van sponzenvissers om meer te weten te komen van het verdronken verleden. De Franse archaeoloog Salo mon Reinach ging in die tijd reeds zover, dat hij uitriep: „Het rijkste museum ter we reld is de Middellandse Zee!" Vanaf 1953 heeft men systema tisch onderzoekingen gedaan langs de kusten van Noord- Italië en Zuid-Frankrijk, waar de duiksport zich het eerst ont wikkelde. Het eerste doelwit vormden de talrijke vracht schepen, die in de Oudheid op de rotsige kusten kapot waren geslagen. Marseille was in de Romeinse tijd reeds een belang rijke havenstad en er is spra ke van geweest van een inten sief vrachtverkeer tussen Ro me en Marseille, dat oudtijds Massilia heette. Amforen Het zal geen verwondering wek ken wanneer men hoort, dat van een trots vrachtschip van 20 35 meter na 2000 jaren weinig meer in tact is. Ieder, die wel eens over de zeebodem ZWAMMERDAM Stoer en zwaa. Sf C'Jr staat deze grond- J zeiler in heL f AhH landschap van de lm1 Zuid- en Noord- IjWTSKl,,, einderpolder, geveer een hal\ Vtt&Sbl kilometer aan t. Alphense van Zwammei dam. D"' f', vorm is he. eigenlijk nauwe- lijks te verwonderen, dat hij „De Dikke Molen" is gaan heten. De molen is geheel uit eikenhout gemaakt en verkeert in goede staat. Het bouwjaar is niet precies bekend. Op de baard staat wel anno 1836, maar des kundigen durven daar toch niet geheel op af te gaan wieken hebben een vlucht van - me^er. Zeer goed mogelijk, dat ..De Dikke Molen" daarmee recordhouder is in het Zuidhcllmdse landschap. Nog iets over de in richting: in 1941 is het stalen scheprad vervangen door een vijzel. LEIDEN Een tram die door de Haarlemmerstraat in de richting Haven rgdt; een bus in tegen overgestelde richting. Daarvoor en achter auto's en fietsers. De Leidenaar anno 1971 kan het zich nauwelijks voorstellen, dat zo'n situatie nog maar elf jaar gele den in de Haarlemmerstraat de gewoonste zaak was. Het is maar één van de 120 foto's, tekeningen, prenten en platte gronden, waaruit de tentoonstel ling „Breestraat - Haarlemmer straat, wandelen, vroeger en nu" is opgebouwd. De tentoonstelling, ingericht in de tentoonstellings zaal van de gemeentelijke ar chiefdienst aan de Boisotkade, is te bezichtigen van 4 tot en met 22 oktober. Met de langdurige discussie over het voetgangersgebied in Lei den nog zo vers in het geheugen, zullen vele Leidenaren zonder twijfel met belangstelling van 't bijeengebrachte materiaal kennis nemen, dat voornamelijk afkom stig is uit de omvangrijke pren- tenverzameling van de archief dienst. Mede door de complete ring met plattegronden uit de zeventiende eeuw, een aantal prenten en bijvoorbeeld de uit 1456 daterende koop- en transportaete van het pand Bree straat 31 (het huidige Trianon- theater) is een boeiend beeld ont staan van de Leidse binnenstad in de loop der eeuwen. Tegen de huidige ontwikkelingen gezien is het leuk, de politiever ordening te kunnen lezen, waar bij in 1861 eenrichtingverkeer werd ingesteld voor Maarsman- steeg, Donkersteeg en Manden- makerssteeg. De tentoonstelling is geopend maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 en van 14 tot en met 17 uur; zaterdags van 10 tot 12 en op de donderdagse koopavond van half acht tot tien uur. Zondags is de tentoon stelling gesloten. Voordat de Haarlemmerstraat promenade werd, was wan delen een hachelijke zaak, vooral als de gele tram zich ook nog in het gedrang kwam storten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5