Smogstaking in voorbereiding KAMPEER- BOEREN WILLEN DE RUIMTE Max Tailleur wil zendtijd voor zieken CeidöGSomcmt Schrijver El dreigbrieven in arrest Fatah Mr. Wiersma hoogleraar Acties tegen stunten met m< elkprijs Brood twee cent duurder TBIJDAG 1 OKTOBER 197' LEIDSE COURANT [Van onze parlementaire redactie) "HJSWIJK „Het is beslist niet zo dat wij hier de boot maar proberen af te houden. Dar is een indruk die onjuist is ge wekt". Aldus CRM-staatssecre- taris Vonhoff gistermiddag na afloop van een gesprek „in uitermate plezierige sfeer" met drie vertegenwoordigers onder leiding van veehouder W. van den Berg uit Meerkerk van de - Stichting Vrije Recreatie („Kam- peerboeren"). Je SVR heeft gevraagd aan alle boeren toestemming te geven Ivoor vijf standplaatsen voor ca ravans of tenten, en een soepele ontheffingsregeling te hanteren voor boeren die op hun bedrijf 5 tot 25 standplaatsen wi'len aanleggen. Vonhoff heeft toege zegd dat hij aan de kampec- raad advies zal vragen over de de SVR, en zijn standpunt uitvoerig en schrilte- de stichting zal leggen. Ook zal CRM het over leg tussen provinciale besturen en gemeenten stimuleren om meer lijn en minder chaos te brengen in de vele uiteenlopen de voorschriften waarmee dï kampeerder en de kampeerboer nu nog te maken krijgen. SVR-voorzitter Van den Berg: ,.Ik ben wel optimistisch na dit ge sprek. Wij hebben gewaar schuwd voor de gevolgen wan neer de huidige toestand niet bevroren wordt, wanneer er ,og meer nachtelijke overvallen van de politie komen op het erf van boeren die kampeerders hebben. Wacht niet te lang, hebben we gezegd, want nu al maken boe ren en kampeerders afspraken voor volgend jaar. De SVR is eigenlijk maar een waarschu- wingsgroep dan een pressie groep, geef ons -twee jaar de kans zonder overvallen de mini- camping waar te maken, hebben we gevraagd". MAX TAILLEUR DEN HAAG (ANP) Mr. K. Wiersma, oud-staatssecretaris van Justitie in het kabinet-De Jong, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijks universiteit te Leiden. Hij zal onderwijs geven in het burger lijk en notarieel recht. vakbondsbestuurders zjjn van mening, dat de luchtverontreini ging ten zeerste van invloed is op het welzjjn van de werk nemers en op de kwaliteit van de werkgelegenheid. ;(Van een onzer verslaggevers) "'EN HAAG. Uit protest tegen -f| de luchtverontreiniging over- wegen Rotterdamse vakbonds- bestuurders een massale staking te organiseren. Het plan zal vol- pqpf jende week in het overleg- -i i orgaan worden besproken. De commissarissen van de konin- I gin krijgen over vier weken de jS bevoegdheid, zodra de omstan digheden daartoe noodzaken, be drijven geheel of gedeeltelijk buiten werking te stellen. Deze maatregel van minister Stuyt van Volksgezondheid loopt voor- uit op de inwerkingtreding van i de wet op de luchtverontreini ging eind van dit jaar. Rijnmondgebied, uit protest tegen de luchtverontreiniging. Bij Wilton-Fyenoord gingen 600 van de 4000 werknemers een uur eerder naar huis. VS-senaat: troepen in 6 maanden uit Vietnam .Washington <afp) Met 57 i tegen 38 stemmen heeft de I'AAerikaanse Senaat gisteren tdt amendement van de demo- liertRische fractieleider Mike ^('Mansfield aangenomen, waarin de algehele terugtrekking bin- ,;j,aen zes maanden van de troe- pen uit Vietnam wordt geëist, indien alle Amerikaanse krijgs gevangenen worden vrijgela- 1 Diploma's vakopleiding «metaalnijverheid p- Hermu., Jeff (Den Haag). Idem voortgezet: i Paul (Zoetermeer^. Momenteel wordt begonnen met het bemannen van de instanties die de bedrijven gaan contro leren. Gisteren is er weer gestaakt in het Satellieten vervangen „hot line" WASHINGTON (DPA) Ameri kaanse en Russische verbin dingssatellieten gaan de oude „hot line" vervangen en zullen het Witte Huis en het Kremlin in crisisgevallen bliksemsnel verbinden. Met twee overeenkomsten, die gisteren door de ministers van Buitenlandse Zaken William Rogers en Andrej Gromiko in Washington zijn getekend, wil len Amerika en de Sovjet-Unie zich beter dan tot nu toe be schermen tegen het door een vergissing uitbreken van een atoomoorlog. Behalve een nieuwe „hete lijn" kwamen de twee landen een betere regeling overeen voor het abusievelijk afgaan van ra ketten. Men zal elkaar van het vertrek van raketten op de hoogte stellen als het gevaar van een koersafwijking bestaat of van het overvliegen van el- kaars gebied. Overleg in het geval dat er per ongeluk een atoombom ontploft, zal ver keerde politieke conclusies uitsluiten en daarmee voorba- rigejegenmaatregelen. Dit is een opname van een film, die door de Britse veiligheidsdienst gemaakt is: een Sovjetdiplomaat haalt ge heim materiaal op, dat een Britse wetenschapsman met medeweten van de veiligheids dienst daar had achtergelaten. De BBC gebruikte deze op namen ook in 'n t.v.-film over het grote spionagekomplot dat leidde tot uitwijzing van 105, aan de Sovjetambassade ver bonden, Russen. Het komplot kwam in de openbaarheid door het overlopen van een KGB-officier, Lyalin, nadat deze onder invloed in zijn auto was aangehouden en deswege moest voorkomen. Omdat hij in moeilijkheden kwam met zijn collega's liep hij met veel geheim materiaal naar de Britten (Van onze correspondent) AMSTERDAM Max Tailleur, moppentapper in ruste, wil te levisiezendtijd voor zieken. Hij streeft ernaar, voorlopig twee maal per week een half uur in de middag toegewezen te krij gen. De door hem in het leven geroepen stichting „Beter met Max" geeft al een gelijknamig maandblad voor bedlegerigen uit dat in een oplage van 1,8 miljoen gratis wordt verspreid. „Maar er moet meer voor deze groep gebeuren", vindt Max, die zelf aan een ernstige vorm van reuma lijdt. „Iedere middag zendt Lopik het testbeeld uit ten behoeve van 5500 tv-handelaren in Neder land. Die tijd kan beter ge bruikt worden ten bate van de 1,5 miljoen zieken in ons land". Daarom probeert hij momen- teel de vijftienduizend contri- butanten bij elkaar te krijgen („ziekonvrienden" noemt hij ze zelf) die nodig zijn om inge schreven te kunnen worden als adspirant zendgemachtigde. Vervolgens zal hij om zijn plan nen door te kunnen zetten, binnen een jaar honderddui zend „zieke vrienden" om zich i heen moeten zien te vergaren, 1 zo wil de wet het. In afwach- ting dzarvan heeft Max Tail- leur zich al verzekerd van de (belangeloze) medewerking van Martha van Arnhem als pre sentatrice, Guus Oster als ar tistiek leider en de Amster damse arts J. Stork als medisch adviseur. Max Tailleur legde er gisteren de nadruk op dat hij nooit zal streven naar zendtijd in de avonduren. „Ik wil geen a of b-omroep worden, maar een z- omroep: een omroep voor zie ken. Juist de middaguren zijn belangrijk omdat de bedlegeri gen dan het meest eenzaam Hij wil het accent van de uitzen dingen in de eerste plaats leg gen op groepstherapie zoals oe feningen, cursussen, zwanger- schapsgymnastiek en dergelijke Daarnaast denkt hij aan ont spannende rubrieken zoals een quiz tussen ziekenhuizen of te huizen, verzoekprogramma's, leuke verhalen van artsen, de make-up van de vrouw in bed en hobbies. DEN HAAG (ANP). De Neder landse Bakkerij Stichting heeft haar leden geadviseerd met in gang van maandag de prijs van een brood met twee cent te ver hogen. De prijsverhoging is noodzakelijk gebleken omdat, overeenkomstig de CAO, de lonen in het bak kersbedrijf zijn gestegen met zes procent plus twee procent indexering. Bovendien zijn er in het bakkers bedrijf nog andere kostenstijgin- gen geweest, zo zegt de Neder landse Bakkerij Stichting. DEN HAAG (ANP) Het CMC- melkunieconcern is van plan tegenacties te ondernemen te gen het stunten met consump tiemelkprijzen. Het wil niet werkeloos blijven toezien nu zijn eigen consumptiemelkafzet daalt door het stunten van an deren. Drs. C. Timmer, directeur van de CMC (Coöperatieve melkcentra- le) voorzitter van de raad van bestuur van CMC-melkunie NV, vertelde dit gisteren in Den Haag in de ledenraadsver gadering van de CMC. Het concern heeft zeer grote belan gen bij de West-Nederlandse consumptiemelkmarkt. ZUIDMOLUKKERS Goede sfeer bij gesprek met Schmelzer DEN HAAG Naar eerst thans blijkt heeft de Zuid-Molukse leider ir. Manusama op 7 sep tember j.l., na het officiële be zoek van koningin Juliana aan Indonesië, niet alleen een on derhoud gehad met minister Schmelzer (Buitenlandse Za ken), maar waren bij dat on derhoud ook premier Biesheu vel en minister Engels (CRM) aanwezig. Ir. Manusama, die in zijn kring geldt als president van de republiek der Zuid-Mo- lukken, was vergezeld van zijn „kabinetslid" dr. H. Tan. Ir. Manusama wilde destijd na afloop van de ontmoeting geen enkel commentaar geven. Het blad „De Zuidmolukker", een uitgave van de RMS, meldt thans dat de ontmoeting „in een uitstekende sfeer verliep". De resultaten kunnen in dit stadium (nog) niet openbaar worden gemaakt, zo voegt het blad hieraan toe. Het is een opmerkelijk feit dat thans van Zuidmolukse zijde van een „uitstekende sfeer" wordt gesproken. Dergelijke kwalificaties zijn in het verle den nimmer van Zuidmolukse zijde gebruikt. Hoewel men kening houdt met voortzetting van besprekingen heeft er nog geen tweede ontmoeting tussen minister Schmelzer en ir. Ma nusama plaats gevonden. Leden aan bod Dij zijn afscheid als lid van de Katholieke Volkspartij heeft prof. Van Maarseveen, in verklaringen hier en daar, redenen genoemd voor zijn breuk met de partij waarmee hij zich van jongsaf aan verwant gevoeld heeft. Enkele van die redenen wijzen op een persoonlijke irritatie; andere wettigen o.i. een vraagteken, wan neer men zich op het standpunt stelt dat praktische politiek naast idealisme ook realiteitszin vereist. Wat ons wel aansprak, was Van Maarseveens opmerking dat bij belangrijke beslissingen de gewone leden zo weinig aan bod komen; wij kregen de indruk dat hij hierbij ook doelt op de strategie van samenwerking met ARP-CHU en het confessionele karakter van de partij. In het weekblad van de ARP lazen we zaterdag, dat de anti revolutionairen een breed onderzoek gaan instellen (desnoods kun nen ook niet-leden eraan deelnemen) over de betekenis van hei evangelie voor de politiek en de toekomstige verhouding tussen da drie confessionele partijen. Men moet a raison van vijftien c. 'n vragenlijst bestellen, maar kan dan deelnemen aan de meningspei ling ook zonder in gespreksgroepen e.d. te moeten verschijnen. Bij de K.V.P. zou men iets dergelijks moeten overwegen. Daar bouwt men nogal veel op de getrapte besluitvorming, waarbij soms da vraag gewettigd is in hoeverre beslissingen onderschreven worden door de hele partij. De kwestie „confessionele grondslag of niet" of confessionele grond slag hoe?" lijkt ons bij uitstek geschikt om ook te informeren naar de mening van leden die niet naar vergaderingen plegen te komen, maar wel degelijk in dit onderwerp geïnteresseerd zijn. Alleen maar „horen" blijft onbevredigend MINISTER Geertsema gaat een stapje verder bij het verlenen van „inspraak" wanneer burgemeesters moeten worden benoemd, dan zijn voorganger placht te bevorderen. De commissarissen dei koningin hebben niet meer het recht om „gemeenteraden te horen omtrent de eisen van geschiktheid en bekwaamheid aan een ta benoemen burgemeester te stellen", maar zij worden door een nieuwe instructie daartoe verplicht. Bovendien gaat de aanbeveling zich voltrekken in een plenaire vergadering van de gemeenteraad die openbaar is, tenzij de raad zelf anders wenst. Minister Geertsema is van plan om bij het benoemen van commissarissen der koningin ten opzichte van do Provinciale Staten een soortgeljke procedure toe te passen, alvo rens deze benoemingen in het kabinet beslist worden en het staatshoofd een aanbeveling wordt gedaan. Op die manier krijgl de „inspraak" wat meer allure. Maar krijgt de „inspraak" nu ook meer inhoud? Degenen die voorstander zijn van het kiezen van een burgemeester zeggen op deze vraag natuurlijk „neen". In onze krant hebben we meer dan eens bezwaren ingebracht tegen de wens, dat Nederland overstapt op het systeem van burgemeestersverkiezingen. Maar we pleitten steeds, en pleiten nog, voor zulke wijzigingen in de praktijk, dat er meer openheid komt bij de benoemingen en meer duidelijkheid in het „waarom" van de beslissingen, hetzij in die van de minister van Binnenlandse Zaken, hetzij in die van de kroon. In minister Geertsema's nieuwe wijzigingen is het onbevredigend® element, dat het bij „horen" blijft en dat degene die de beslissing treft, daarbij verder geen enkele explicatie heeft te geven Wanneer bijvoorbeeld een gemeenteraad zich uitspreekt voor een figuur die zich dynamisch gaat inzetten om het leefklimaat te verbeteren, om het sociale en culturele peil van de gemeente omhoog te brengen, en de nieuwbenoemde burgemeester staat hoofdzakelijk bekend als industriepromotor, wanneer men een een man vraagt met een rijp inzicht en een burgemeester krijgl die in zijn vorige standplaats problemen schiep, ligt het voor de hand dat een raad zich gaat afvragen, wat inspraak feitelijk voor zin heeft. De bezwaren tegen persoonlijke kanttekeningen bij een benoeming zijn bekend en die bezwaren kunnen we onderschrijven. Maar wanneer een benoeming geschiedt waarvan minister Geertsema vermoedt dat ze tegen de strekking van het advies van een gemeenteraad ingaat, zou hij die benoeming toch wel aan enige nadere verklaring gepaard kunnen laten gaan. „Horen" alleen, is anders heel onbevredigend. Vader Timofei is een bekende figuur in ïQinchen geworden. H\j kwam met name in het nieuws toen hij weigerde het olympische terrein in Nfiinchen te verlaten. Op dat terrein staat namelijk zijn huisje, ingeklemd tussen twee reusachtige ge bouwen. Vader Timofei en zijn zus Natasja na 't boodschappen doen op weg naar huis. (ADVERTENTIE) Ditishetrecept: Kaasfondue van Nederlandsekaas. Caquelon Inwrijven met wat knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn ln de pan verwarmen tot do wijn gaat bruisen. Nu 600 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena afmaken met zout. peper, nootmuskaat scheutje kirsch. i met maïzena AMSTERDAM De Amsterdam se recherche heeft het mysterie opgelost van de dreigbrieven die minstens 650 bekende per sonen de afgelopen jaren met grote regelmaat hebben ont vangen. De met viltstift ge schreven epistels in de trant van „uw huis wordt opgebla zen", waren gericht aan zaken mensen. bekende voetbalvere nigingen. radio- en tv-mede- werkers, ministers, bedrijven en leden van het koninklijk huis. De ondertekening varieerde van „El Fatah" tot dr. Nabasch, Ro de Jeugd en Marxistisch-Leni- nistisch front. Daarachter blijkt nu de 32-jarige kantoorbedien de D. J. K. schuil te gaan. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd, ook over de telefoni sche dreigementen waarmee hij de randstad placht te over spoelen. De politie kenschetst de kantoor bediende als een labiele, triest aandoende man, die troost zocht in het schrijven en ver sturen van brieven, waaraan hij voor honderden guldens aan postzegels moet hebben uitge geven. Hoewel in sommige brieven een afkoopsom werd Aanslag op Koerdenleider mislukt BEIROET (REUTER-AFP) Moella Moestafa El-Barzani, dc invloedrijke leider van de Koerden in Irak, is ontsnapt aan een aanslag, die aan drie leden van zijn lijfwacht het leven kostte. Radio-Bagdad meldde gister avond, dat onbekenden een bom aanslag hadden gepleegd op zijn hoofdkwartier in het noorden van Irak. In het ge bouw ontploften zeker vijftig tijdbommen. El Barzani was in het gebouw, maar hij bleef on gedeerd. Onder zijn lijfwacht vielen echter drie doden en geëist van enkele duizenden guldens, is afpersing nooit de opzet van K. geweest, aldus de recherche. De meeste bedreigde Nederlan ders, (K. had het speciaal op Joodse personen en instellingen gemunt), namen de brieven niet serieus. Maar er zijn ook verschillende gevallen bekend van mensen die onderdoken in een pension uitsluitend uit vrees voor een aanslag, of die alarminstallaties lieten aan brengen. Deze man stelt de politie van Alkmaar voor ernstige pro blemen. De man noemt zich Hans iïiiiller, maar kan verder geen gegevens over zichzelf verstrekken. Momenteel wordt hij door de politie vast gehouden op verdenking van diefstallen. Echtpaar bood woning van wethouder te huur aan (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het echtpaar Boutkan beeft gisteren per ad vertentie de woning te huur aangeboden van de Amster damse wethouder van Volks huisvesting, L. Kuijpers. De man en de vrouw vinden, dat de wethouder (salaris f 50.000,per Jaar), veel te goedkoop woont in zijn vierka- merflat van f 127,per maand. Zelf behelpen ze zich met hun twee kinderen al twaalf jaar op een kamer van vier bij vijf meter plus een keukentje. De advertentie onder de kop: „Doorstroming", luidde: „We gens verhuizing naar de vrije sector aangeboden zonder over name een riante vierkamerwo ning aan de Sloterplas, f 127, per maand. Voorkeur genieten zij die een krot bewonen of boven hun draagkracht wonen. Een urgentieverklaring is niet vereist, doch zij, die er reeds jaren eentje hebben, genieten de voorkeur". Daarna volgde het adres van de wethouder, die overigens niet van plan is tegen het echtpaar Boutkan j UNIVERSITAIR NIEUWS P. J. Sons, Koot, Wassenaar; R. Kuipers, Lelden; J. L. H. A. Wouters. Den Haag. Kand. opvoedkunde: mej. r. A. Hasman op „Neutron quasl-eiastic scattering studies on fluid argon". Promotor was prof. dr. J. J. van Loef; lr. C. A. Prins op het proefschrift „Aspects of two-phase, gasllquld. heer P. B. Kra Delft: dr. Ir. K. Leschonskl dr. lr. H. Rankers, belden 1 Karlsruhe, tot gewoon hooglera ln de afdeling der worktulgbou'

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9