Noord wijkse middenstand in de knel Bezuiniging weer belemmering voor de lagere milieus Noordwijk neemt De Kuip in gebruik Raad Hazerswoude laat gastarbeiders komen Hazerswoude treedt toe tot samenwerkingsorgaan BERUSTING OP TEACH-IN Molen gemaal (37) Een directie voor Samsom en Sijthoff VRIJDAG 1 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT NOORDWIJK Het uur U nadert voor de Noordwykse middenstand. Vandaag verstuurden honderd winkeliers uit de centra van de dorpsdelen Zee en Binnen een bezwaarschrift naar de Kroon waarin zy aandacht vragen voor hun problematiek. Zü klagen hun nood over de houding van de gemeente Noordwyk en Gedeputeerde Staten ten opzichte van de mogelijkheden die deze instanties de midden stand in de toekomst gaan bieden. In het schrijven geven ze ook aan hoe ze het wél graag willen hebben. Wij spraken over deze zaak met de voorzitter van het comité „Koopt in Noordwyk", de heer H. Caspers. Dit comité behartigt de belangen van de winkeliers in Noord-Binnen. In Noordwyk aan Zee opereert een groep mid denstanders onder de naam „Noordwyk Aktief'. De grieven van de twee organisaties zijn dezelfde. Caspers: „Wij zijn bijzonder onte vreden over de manier waarop de gemeente de situatie rond de middenstand heeft aange pakt. Indertijd heeft men een bestemmingsplan opgesteld waarin men drie winkelcentra gecreëerd had. Een in Zee, een in Noordwijk Binnen en een in het gebied daartussen, het zo genaamde middengebied. Dat laatste was waanzin. In Zee en Binnen is ruimte genoeg en in het betrokken gebied komen maar 500 huizen. Te weinig voor een winkelcentrum. Wij zijn in beroep gegaan bij G.S. en daar was men het wat dit betreft met ons eens. Geen winkelcentrum in het midden gebied dus. De rest van het bestemmingsplan werd door G.S. echter wel goedgekeurd. En dat vinden wij een kwalij ke zaak. In dit plan worden namelijk maar enkele gebieden tot winkelcentrum gepromo veerd. In Noordwijk Zee alleen de Hoofdstraat en Noordijk-Bin- nen de Kerkstraat en een kant van de Van Limburg Stirum- straat, tot de pastorie. Een flink gedeelte van deze win kelstraat valt ook nog buiten- het geplande centrum. Al de andere winkels waren met dit plan ten dode opgeschreven. De grond waarop ze zaten zou voor woningbouw bestemd worden. Ik heb niets tegen wo ningbouw, begrijp me goed, maar een dergelijke opzet be tekende wel de doodsteek voor de middenstand. Wij zijn dan ook in beroep gegaan bij de raad. Na deze zet van ons heeft men een wijziging aange bracht. Men besloot de winkels buiten de centra weer wat le ven in te blazen door ze de mogelijkheid te geven uit te breiden. Het werd toegestaan met vijftig procent uit te brei den, met mogelijkheid van ont heffing tot honderd procent. Dat lijkt mooi, maar er zat een adder onder het gras. Uitbrei ding zou namelijk alleen toege staan worden als men sinds 6 mei 1970 eigenaar was van de grond die men voor die uitbrei ding zou gebruiken. Daarmee werd iedere vorm van uitbrei ding vrijwel onmogelijk ge maakt. En daarmee zitten de winkeliers-buiten-het winkel centrum lelijk in de nesten. Kijk, wij willen helemaal geen ongelimiteerde winkelbouw, maar de gezonde bedrijven die willen en kunnen groeien moe ten die mogelijkheid krijgen. Dat kan als in Noordwijk Zee het gebied tussen Hoofdstraat en Schoolstraat en in Noord wijk-Binnen het gebied dat be grensd wordt door Van Limburg Stirumstraat, Nieuwe Zee straat, Heilige Geestweg en Bronkhorststraat winkelcentra worden. Dat belemmert ook op geen enkele manier de woning bouw en de sanering. Als de kroon ons bezwaarschrift af wijst betekent dit echter wel het einde van de groei van de Noordwijkse middenstand. De zaken die kunnen groeien zul- de enige straat in Noord- wijk-Binnen, die als winkel straat gehandhaafd blijft, de Kerkstraat. len dan ongetwijfeld uit Noord wijk vertrekken, de midden stand zal langzaam sterven. Dat is triest én funest voor een gemeente". Tot zover de heer Caspers die met zijn collega winkeliers gespannen afwacht welk lot hen boven het hoofd hangt. NOORDWIJK „De Kuip", het nieuwe dorpshuis in Noordwijk is gisteravond officieel geopend. De openingsdaad werd verricht door burgemeester J. M. Bon- nike door het opblazen van een ballon waaruit even later een regen van confetti daalde. Hazerswoude gaat rechtsgeding voeren i HAZERSWOUDE De gemeen de teraad van Hazerswoude be sloot gisteravond tot het voeren van een rechtsgeding in eerste aanleg tegen vijf eigenaren van grond, die de gemeente nodig heeft voor de Burge meester Smitweg. .-Duidelijk werd nog eens gesteld door de wethouder, dat over- eenstemming met de eigenaren tot de mogelijkheden blijft be- voorzitter van het bestuur van „De Kuip" een welkomswoord. Daarin liet hij de veertien ja ren waarin de Noordwijkse be volking zich heeft ingezet vcor de bouw van een dorpshuis, de revue passeren. In een humo ristisch wederwoord memoreer de burgemeester Bonnike de klippen die moesten worden omzeild om de bouw van het dorpshuis er door te krijgen. Tenslotte kwam hij nog eens terug op de notariële acte van de grondverkoop. Daar stond als eis in, dat het oude Juvenaat binnen twee maanden na de opening van De Kuip gesloopt zou mbeten worden. „Dat is een goede zaak", zo zei hij, „maar ik zie niet hoe het be stuur de opmerking: het be stuur dient de materialen tot zich te nemen, zou willen ver wezenlijken". Na de openings ceremonie bestond er voor de genodigden nog de gelegenheid het gebouw van onder tot bo ven te bezien waarbij 'de mees te aandacht uitging naar de akoestisch zeer grote toneelzaal met plaats voor 380 man. het laten springen i (ADVERTENTIE) Automobielbedrijf ENZAB N.V. (Rob Gorris) BMW-dealer voor Leiden e.o. Exclusieve BMW-show in eigen bedrijf aan de Hoge Rijndijk 278 te Leiden met o.a. de BMW Touring en de BMW 3.0 S Limousine De show is geopend: Vrijdag 1 oktober van 16.00 - 22.00 uur Zaterdag 2 oktober van 10.00 - 18.00 uur Zondag 3 oktober van 11.00 - 18.00 uur HAZERSWOUDE De gemeen teraad van Hazerswoude is gis teravond niet ingegaan op het verzoek van veertig Dops- straatbewoners te verhinderen dat gastarbeiders, die in dienst treden bij de handelskwekerij van NV Pannenbakker, zich zullen vestigen in pand Dorps straat 173. Vrijwel de hele raad en het col lege van B. en W, vonden de vrees die sprak uit het verzoek van de Dorpsstraatbewoners ongegrond. Alleen de SGP'er Matze bevreemdde het, dat elk raadslid zich ten gunste van de gastarbeiders had uitgelaten. „Voelt men nu niets van de angst van de bewoners van de Dorpsstraat?" vroeg hij en zei verder over juridische gegevens te beschikken waarin de on mogelijkheid van de komst van de gastarbeiders borg zou staan. Burgemeester Ten Heu velhof verklaarde het tegenbe wijs te kunnen leveren. HAZERSWOUDE De gemeen teraad van Hazerswoude heeft gisteravond met een opvallende eenstemmigheid gekozen voor toetreding tot het samenwer kingsorgaan noord-oostelijk Zuid-Holland (Alphen aan den Rijn). 5e reinigingsrechten gaan met f 10,00 omhoog. Of de emmers zullen worden vervangen door plastic zakken (advies van de .commissie milieuhygiëne) zal nog nader worden bezien; de "financieel consequenties hier van worden onderzocht. De be daarden gaan overigens het '"•normale bedrag betalen, omdat toepassing van differentiatie in „de tarieven in deze tijd niet meer haalbaar wordt geacht. De heren J. de Wit en C. Mat- ,.,ze (beiden ARP) waren tegen Be nieuwe verordening, e adviescommissie Woonruimte- wet 1947 ziet er als volgt uil: J. M. Wesselingh, mevrouw J. Bezemer-den Boer, J. A. Groen, J. L. Westhoff, P. Oose- terhoff, C. Rademaker en G. Hasstfras. SGP'er L. Matze was tegen subsidiëring van de werkgroep Vredesweek: vol gens hem tegen het belang van de gemeente indruisend. ZOETERWOUDE In de vierde competitiewedstrijd ontvangt S.J.Z. a.s. zondag op „Haas broek" Warmunda dat even eens afgelopen zondag de eer ste punten verloor. De wed strijd heeft een bijzonder ka rakter omdat de entreegelden ten goede komen aan de eigen Zoterwoudse missionarissen. In het vorige weekeinde is tot slot van de Vredesweek in de twee parochiekerken voor dit zelfde doel gecollecteerd. Uit de opbrengst spreekt duidelijk de Zoeterwoudse missiegeest; ruim f 4.000,-. Bioscopen in Leiden LIDO: (tel. 24130) „Wat zien LUXOR: (t uur. Za. V: (tel. 24919) „Vier rakkers i oude jeep", a.l., za. en wo. r, zo. 2.00 en 4.15 uur. „Get- tralght", 18 Jr., elke avond 9.15 uur. Do., vr., ma., dl.. r. Nachtv. „More" 18 jr. 23.30 REX: „Kingkong Escapes" 18 jr. 2 7.00 en 9.00 uur elke dag. Zo. 4.15. 7.00 en 9.00 uur. Nachtv. wellustellngerf" 18 jr. 11.30 uur. TRIANON: (tel. 23875). Blue Movie, Auto maakt brokkentocht SASSENHEIM Gisteren kwam een automobilist op de Hoofd straat uit de richting Leiden, waarbij deze op de hoek van de Parklaan in aanraking kwam met de verhoogde ver keersgeleider. Zijn wagen schoot er over heen en vervolgens via een rozen perk en door de haag, op het terrein van de Pancratiuskerk terecht kwam, waarna de wa gen tegen de sokkel van het Christusbeeld tot stilstand kwam. Hierbij werd het zand stenen beeldhouwerk vernield. De personenwagen, waarvan de voorzijde in elkaar werd ge drukt moest worden wegge sleept. De bestuurder (50 jr.) afkomstig uit Noordwijkerhout, liep kneuzingen en een gebro ken linkerbeen op, en werd per ambulance naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overge- WOUBRUGGE— Ten bate van Memisa werd donderdagavond een unieke voetbalwedstrijd gespeeld tussen het gezin Buntsma (9 heren en 2 dames) leeftijd variërend van 10 tot 28 jaar, en een elftal van de Al- phense bank. Vader Buntsma fungeerde als grensrechter. De Alphense bank won met 3—0. De opbrengst was f 141,38. BOSKOOP Geboren: Karin, dochter van A. J. Eegdeman en M. A. Baker; Anna Maria, dochter van K. G. Houdijk en A. M. Compeer; Stefan Francis- cus, zoon van W. Schoemaker en H. M. Lokker; Christiaan Adrianus Gijsbertus, zoon van J. J. M. Gabriels en C. J. Snel. Getrouwd: Gijsbertus Cornelis Jansen en Alida Elisabeth Ma ria van Leeuwen; Pieter Jan Souverijn en Marie Christine Renee. LEIDEN Matheid en berusting overheerste de sfeer op de tech-in die gisteravond over „Ons onderwijs en de plannen van de nieuwe regering" in de Burcht werd gehouden. De heer C. Laban. kamerlid voor de Partij van de Arbeid, vatte de situatie kort samen: „On derwijs is ondanks het grote bedrag, dat eraan wordt uitge geven een bedreigd gebied. Er is momenteel geen nationale aanpak: de situatie verslechtert „Het aantal leerlingen," aldus de heer Laban, „per klas bij het kleuteronderwijs kan niet wor den verkleind, wegens een te kort aan leerkrachten; aan het onderwijs voor de werkende jongeren wordt weinig of niets gedaan. Voortgezet en hoger beroepsonderwijs zitten in de knel en de plannen voor een studentenstop en de bezuini gingsmaatregelen aan de uni versiteit betekenen de zoveelste belemmering voor kinderen uit lagere milieus voor een univer sitaire studie." Dr. K. van Dijk, kamerlid voor de VVD vond dit „een aardige in leiding op het onderwijsdebat in november". „De stellingen worden alweer betrokken", merkte hij op. Hij was voor stander van een grondig onder zoek naar de doelstellingen van het onderwijs, en verdedigde tegelijkertijd minister De Brauw, die de studentenstop voor de universiteit onwettig heeft verklaard. Ankie Verlaan. bestuurslid van de Leidse Studenten Federatie, vond dit tekenend. Ze noemde de minister een hypocriet, om dat hij tegen een onwettelijke studentenstop is, er wel een wet voor zal maken, maar te gelijk aan de universiteiten de nodige middelen onthoudt, zo dat de ernstige noodsituatie blijft bestaan. De verhoging van het collegegeld van tweehonderd naar duizend gulden was eveneens voortdu rend onderwerp van discussie, Drs. R. van der Velde, wethou der van Onderwijs van Am sterdam, was fel tegenstander van zo'n verhoging. Het hele onderwijs, vanaf de kleuter school tot dc universiteit zou gratis moeten zijn. ALKEMADE. De bekende mj lenbouwersfam. lie Verbij heei ook de Veender molen op haai naam staan. D grondzeiler, waarvan de wie ken een vluch hebben van 26,9 meter, voert he water met een vijzel ongeveer 4,15 meter op naar de Wijde Aa. De molen werd in 1934 gebouwd op een onderbouw, die vanaf 1830 dateert. De oorspronkelijke molen werd in 1926 gesloopt. Tot 1934 werd de polder bemalen door een dieselgemaal. Volgens een gebeitelde steen in het onderstuk werd de eerste steen gelegd op 6 juli 1830 door J. Kempenaar. ALPHEN In het kader van de verdergaande samenwerking tussen de ondernemingen bin nen de N.V. ICU Samsom- Alphen cn Sijthoff-Leiden) zul len de beide grafische bedrij ven Samsom Grafische Bedrij ven N.V. en A. W. Sijthoff Lei den Drukkers en Binders N.V. onder een gecombineerd direc tieteam gebracht worden. Met dien verstande dat vanaf 1 oktober 1971 in beide bedrijven zullen optreden: ir. F. Hartze- ma als directeur, de heer J. van Keulen als commercieel adjunct-directeur en de heer W. van Zwieten als technisch adjunct-directeur. De heer G. de Flines zal voorlopig in func tie blijven als directeur van A. W. Sijthoff Leiden Drukkers en Binders N.V. Geslaagde ziekendag Zonnebloem NOORDWIJK Voor de derde maal hield de actieve Noord wijkse afdeling van Dc Zonne bloem gisteren in dc kerkzaal van Maria ter Zee haar jaar lijkse ziekendag. Penningmees ter J. van Leeuwen kon bij ontstentenis van voorzitter L. P. M. van Kersbergen maar liefst 70 zieken, waaronder 9 bedpa' enten, welkom heten. De zieken werden koffie, lunch en andere snacks voorgescho teld door leerlingen van de Leidse Kokschóol. Voor de mu zikale noot zorgde accordeonist en pianist Cees van der Togt. terwiil Frank Vink neer en' van zijn nieuwe conférences en goocheltoeren ten beste pst. Bij het vertrek van de zieken (mo gelijk door de assistentie van 17 chauffeurs met zelfs een ambulance) kon een ieder nog één van de plantjes van de fa. Caspers Warmond neemt afscheid van dr. Walenkamp WARMOND Na een langduri ge praktijk heeft dr. H. A. G. M. Walenkamp zijn functie als huisarts in Warmond beëindigd. Zijn zoon F. Walenkamp zal, in samenwerking met dr. Dc Gij zel, de praktijk gaan voortzet ten. i voorbereiding „afscheid dr. Walenkamp" is druk doende de scheidende huisarts een groot afscheid te verzorgen. Deze week zullen de inwoners van Warmond een circulaire ontvangen waarin om hun medewerking wordt gevraagd. Naar aanleiding daarvan zal op zaterdag 16 ok tober aan dr. Walenkamp in het Trefpunt een geschenk worden aangeboden. De af scheidsreceptie is van 16.30 uur tot 18.00 uur. VOUBRUCGE De uitslag van de veertiendaagse klaverjas- wedstrijd van de vv Woubrup- volgt: 1. O. Boogaill ■>"13 punten; 2. J Vos 5080; 3 P. Hoogcrboom 5045; 4 B Mever 4926; 5. P. Kerseboorr 4859. De volgende klaverjas- avond is op 12 oktober.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5