„3 October niet veel duurder dan vorig jaar lo Meet Katwijk met 2 maten? Leiden verbijsterend nauwkeurig in kaart Alphen nog niet uit vuilstortprobleem St.-Bernardus blijft op 't oude terrein EXPLOITANTEN; KERMIS TREKT NIET MEER ZO 1 „Grens met Noord wijk moet worden verlegd" NIEUWE STADSPLATTEGROND door Redlok VRIJDAG 1 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 KATWIJK De heer Van Kaal te (CCP) vindt dat er in Kat wijk een chaotische waardebe paling: wordt aangehouden bij de onteigening van grond en huizen. „In het ene geval krijgt de eigenaar de marktwaarde, doch in andere gevallen ont vangt de eigenaar toeslag voor nieuwbouw, zodat het mogelijk is dat de koopprijs van twee gelijkwaardige panden ver uit- „Is dit meten met twee maten?" zo vroeg hij zich gisteravond in de gemeenteraad af. Wethouder Van Dijk verdedigde de richt lijnen waarlangs de waarde wordt bepaald en zei dat be halve de marktwaarden ook andere factoren in rekening worden gebracht, zoals ver plaatsingskosten en het verlies voortvloeiende uit de opheffing van de zaak. Kledingbeurs in Oegstgeest lOegstgeest De unie van vrou- ï;-welijke vrijwilligers in Oegst- oJSgeest organiseert op dinsdag 5 ,...en woensdag 6 oktober in het "VPatronaatsgebouw een kinder- „."kledingbeurs. Kinderkleding van *1 tot 14 jaar, voor de verkoop '■"wordt ingenomen en getaxeerd '^•bp dinsdagmiddag van 1 tot 4 uur. De verkoop start 6 oktober om 9.30 uur en eindigt om 2.30 De Leidsche Courant, september 1921 Leidsche Kantonrechter A.O., veerman te Voorscho tten, is ten laste gelegd, dat hij - bier heeft in voorraad gehad zonder dat hij daartoe verlof had. Bi kl. doet een omstandig Herhaal terwijl hij er op wijst, '°Üat er geen goed drinkwater is. be kar tonrechter vindt het W3jammer, dat alle voorraad bier in beslag is genomen, wijl alles vsttu bedorven is. Uitspraak 17 ..October. Advertentie Ondergeteekende 12.1 --jnaakt bekend, dat bij hem ge- legenheid bestaat tot Dekking ..Joan Geiten, in het bezit zijnde ''van een sterke en welgevormde „ook, dekgeld 75 ct. Beleefd ■aanbevelend, W. v. M. vlij-Katholieken in Belfast In de '.laatste 14 maanden is er een «/ander zwart hoofdstuk aan de 11annalen van Belfast toege voegd. Meer dan duizend wo ningen van katholieke Ierse „jperklieden van scheepswerven en fabrieken zijn verwoest, J&'erbrand, en de meubelen ver- -nield. Honderden slachtoffers "Zijn er gevallen, waaronder 70 -dooden. Het aantal katholieke Nw, 'VWerkloozen in de hoofdstad van -IJlster kan op 8000 worden ge- $phat. Ifje?.' In den Leidschen i,iSchouwburg wordt deze week lUpgevoerd: Wie?! Blijspel met zang in drie bedrijven door Jean ne Reijneke van Stuwe, mu ziek van Charles Heijnen. Wij kunnen dit blijspel om den al ,vte tuchtigen toon en enkele •dubbelzinnige, stootende uit- 'idrukkingen niet aanbevelen. 'Verder deze week weer twee »keer „De Jantjes", 't Pleit niet "Voor den smaak van het uit gaand publiek, dat dit stuk, zóóveel succes heeft. Raadslid Katwijk: KATWIJK De nota „Wonen, werken, recreatie" waarin on der meer aan de orde komt de mogelijkheid tot regionale re geling van de woningbouw en de beleidslijnen betreffen het vestigen van industrie en re creatie heeft gisteravond in de Katwijkse raad nog al wat stof doen opwaaien. »- Mr. J. v. d.Plas vroeg zich af wat de bedoeling was van de zinsnede „meer woningbouw binnen de grenzen van de ge meente". „Wil men Katwijk nog verder laten gaan met de sanering of wil men de indus trie weren en het vrijkomende deel bebouwen? Het zit er dik in", aldus spreker, „dat de grens met Noordwijk in de toe komst verder naar het noorden zal worden verlegd." Ook betreffende de recreatie vond „Mr. Jan" de nota vaag en vol vragen. Hij stelde een groot vraagtekn bij de regel dat Katwijk geheel is aange past op verblijfsrecreatie. Met klem protesteerde hij er tegen om Katwijk te willen uitscha kelen als plaats van dagrecrea tie. De heer Langeweg ziet als juiste oplossing een regionale ordening, waarbij het welzijns- besef een grote rol speelt. Hij pleitte voor een enquête onder de bevolking, vooral nu pas is gebleken dat 70 procent van De Hoornes ontevreden is. Burgerlijke stand OEGSTGEEST Geboren: Wilhelrplna hannes, z.v. N. S. J. van Leeuwen en C. van der Leede; Lodewljk C. Guijt: Duncan, UehuwdW. Burema en G. M. Lu- LiEIDEN Geboren: Stephanus Jo hanna Maria, d.v. B. F. L. van Abswoude en J. C. M. Droogh; Camille Armand Marie, z.v. A. C. Overdevest en L. P. M. Postm.,: Egbert Johar Goor J. S. Landcsberger r Anton, z.v. Smits; J. H. Naul BODEGRAVEN Geboren: Adriana, d.v. J. de Bruin-Cromwyck; Edgar, z.v. J. Velthuisen-GriffioenHenri- Jong-van Ballegooyer J. Hoogendoorn-van dc iel, z.v. M. Stolwijk-va d.v. H. v. Schip- en-Verburg; Hendrik, z.v. indert-VerburgJozefa, d.v. jt-Vermeulen; Theodorus, Boere-Metselaar; Esther, d.\ kop; P. Veeier G. Klerkx (67). LEIDEN. Burgemeester Vis en zijn vrouw feliciteerden de heer en mevrouw F. Logeman van Weeren, die gisteren het feit herdachten dat zij zestig jaar geleden in het huwelijk traden. Beiden zijn geboren en getogen in Leiden. Vlak na hun huwelijk hebben ze een paar jaar in Duitsland ge woond waar de heer Logeman werkzaam was in een weverij. Terug in Leiden heeft de heer Logeman veertig jaar gewerkt in de blikslagerij van de conservenfabriek Tieleman en Dros. Nu, achttien jaar na zijn pensioen, is hij nog steeds druk bezig met het onder- houden van zijn tuintje. Het bruidspaar kreeg van de kin deren, het zijn er vier, gor dijnen en een enorme hoeveel heid bloemen. PAK vraagt uitspraak tegen Leidse Baan LEIDEN De PAK-fractie in de Leidse raad heeft een motie ingediend, waarin de gemeen teraad verzocht wordt, zich uit te spreken voor onmiddellijke opschorting van de aanleg van de „Leidse Baan". De fractie wil het onderwerp in de raads vergadering van maandag a.s. doen behandelen. Ze baseert haar verzoek op de mening dat „de beslissing over de Leidse Baan herzien moet wrorden, daarbij de rol van het open baar vervoer een herwaarde ring behoeft en het laatste gro te natuurgebied in deze regio bewaard dient te blijven. LEIDEN - De echte Leidenaar is morgen niet thuis. Van de koraalzang in het Van der Werfpark totdat het vuurwerk gedoofd en de laatste dorst ge lest is, zwerft hij door het feest gedruis; bamboestokje om de pols, balletje aan elastiek in de ene en een bosje gerookte pa ling in de andere hand. En wanneer hy tenslotte de ba lans opmaakt, zal hy ontdek ken, dat de jaarlykse herden king van het uitvinden van de hutspot hem in 1971 niet veel méér gekost heeft dan het vorig Tenminste, dat is de verwachting, die de bonafide handelaren in vis en groenten zich haasten uit te spreken. Of Leiden op de kermis per attractie méér kwyt is, kan niemand met zekerheid zeggen. De prijs van de paling is met 9,- tot 10,- per pond gelijk aan die van het vorig jaar; voor de haring, die toen f 0,70 tot 0,75 per stuk deed, zal de smulpaap nu een stuivertje meer moeten neertellen. De zure haring-per- pot is hooguit een stuiver in prijs gestegen. De vishandelaren zijn niet van plan gelegenheids- prijzen te gaan rekenen. „Dat kunnen we voor onze klanten niet doen. Als die „gesneden" willen worden, dan moeten ze maar naar Harderwijk gaan, waar dezelfde paling die wij hier voor een tien je verkopen voor de bezoekers grif twaalf gul den doet." wel aanzienlijke hoeveelheden aardappelen, wortelen en uien in huis, hoewel de laatste jaren de traditie om op „3 October" hutspot te eten, enigszins blijkt te verflauwen. Ook de prijs van de druiven - waarmee de feest gangers zich, al even traditio neel, tijdens wachten en slente ren plegen bezig te houden - liggen, dankzij een flinke bui tenlandse invoer niet hoger dan normaal: ze varieert naar ge lang van soort en kwaliteit. De kermis-prijzen zijn nog niet helemaal te bekijken. De prij zen waren al „pittig" maar ze kunnen nauwelijks verder om hoog „omdat het publiek - vooral in de kleinere plaatsen - een kermis niet meer als exclu sief vermaak ziet" aldus stellen de spullebazen spijtig vast. Zij wijten dit aan het feit dat men tegenwoordig niet meer wekenlang spaart om wat olie bollen te kunnen kopen of om twee ritjes in de botsautootjes te maken. De jeugd loopt nu met voldoende geld op zak, dat ze niet op de eerste plaats op de kermis wil besteden maar meer in de ge legenheden rondom het kermis terrein, zoals gezellige knijpies en barretjes. De kermisexploitanten merken op, dat de kermis in de grotere ste den nog wel in trek is omdat ze daar omvangrijke attracties als achtbaan en reuze-rad kun nen exploiteren. Ze peinzen op een oplossing in de vorm van nieuwe aantrekkelijkheden om hun luidruchtige handel draai end te houden. De bonafide handel zal geen gelegenheidsprijzen rekenen. Als nu de klanten maar komen. NIEUWKOOP In het kader van de thematische diensten zal op zondag 3 oktober de heer J. Tops, hoofdinspecteur bij Rijkswaterstaat het woord voeren in de Remonstrantse kerk. Het onderwerp: „Waar voert de weg ons heen?". LEIDEN Een gewoon straatbeeld: een vrachtwagen stopt. De chauf feur vraagt de weg. Zijn wagen blokkacrt de smalle straat en verkeer hoopt zich op. Een voorbijganger heeft moeite met het aanduiden van de straat, waar de chauffeur zijn vracht moet af leveren. Inmiddels neemt do verkeersopstopping steeds grotere om vang aan. Een hinderlijke situatie, die zelfs groot gevaar kan in houden. Want wat moet er gebeuren, als GGD, brandweer of po litic moeten passeren, op weg naar een medeburger in nood? Eén degelyke stadsplattegrond had een zo penibele situatie kunnen voorkomen. En BOSKOOP Zaterdag a.s. is er een lampionoptocht in Snijdel- wijk met medewerking van harmonie Excelsior. De afmars heeft plaats vanaf garage De Pater, 7 uur n.m. plattegrond is er. Vanaf maandag 4 oktober is de eerste druk van een totaal nieuwe kaart van Leiden verkrijgbaar o.a. bij VVV en boekhandel. Het is de achttiende in een reeks stadsplattegronden van Neder land - van de Europese steden zijn er wel tachtig - die de n.v. Falkplan C.I.B. uitgeeft. De kaart is bijgewerkt tot de dag van vandaag - hoewel zij gis teren gedrukt werd - maar ze geeft ook aan, wat nu al van de toekomstplannen vaststaat. Bovendien is ze veel vollediger dan de laatste die van 1967 da teert. Openbare gebouwen, ziekenhuizen kerken en begraafplaatsen staan er natuurlijk op. Maar ook de - genummerde - buslijnen, zelfs naar Merenwijk en Morskwar- tier, brievenbussen, telefoon cellen, postkantoren en eenrich tingverkeer; parkeerplaatsen, met of zonder -meters, blauwe zóne, ja zelfs hoogspanningslei dingen en de huisnummers van de langste starten kan men vin den op de nieuwe kaart. Die bleef overigens niet beperkt tot Leiden, want ook Warmond, Oegstgeest, Leiderdorp, Voor schoten en Zoeterwoude zijn er met dezelfde nauwgezetheid op weergegeven. Bovendien bevat de nieuwe Falk- plan-kaart - geheel op dubbel zijdig geplastificeerd papier - twee detailkaartjes van de Leid se binnenstad: èèn op schaal 1 6.000, en op de achterflap, één op 1 7.500, speciaal ten behoeve van de automobilist, die parkeerruimte zoekt. Een uitgebreid straatnaamregister en een grote hoeveelheid alge mene inlichtingen over stad en universiteit completeren de nieuwe uitgave, die tot stand kwam met bijzóndere medewer king van het Bureau Voorlich ting cn de cartografische dienst van de gemeente Leiden. LEIDEN. De appartementen in het flatgebouw voor alleenstaanden langs de Vijf-Meilaan zijn nu bijna alle bewoond. In het gebouw komt ook een gezondheidscentrum voor Zuidwest, maar daar moet men nog tot het voorjaar van 1972 op wachten. ALPHEN De geruchtmakende zaak rond de vuilstortplaats in Aarlanderveen is gisteravond in de gemeenteraad uitvoerig besproken. Veel concreets kon wethouder Duin de raad niet toezeggen. Men streeft naar vuilverbranding, de kostbaarste maar ook de veiligste oplossing. Duin zei voorts dat onderzocht zou worden of de situatie voor het containerbcdrijf nog houd baar is nu het storten voorlopig is opgeschort. Dat de gemeente de korenmolen Walraven wil kopen werd door de raad goedgekeurd. Men wil de echter zekerheid over de restauratiekosten. B. en W. doet hier in een van de ko mende vergaderingen medede- De chemische gevaren die de ves tiging van Loo en Steeds in Alphen met zich mee brengt, de firma wil een opslagplaats voor foto-materiaal en hard- plastics, zal de aandacht van B. en W. krijgen. Het raadslid mevr. Hardijzer uit te kritiek op de kostenbegro- ting voor de aanleg van groen en adviseerde de jeugd in te schakelen. Het college zei al blij te zijn als de burgerij, vooral het jeugdige deel, haar steentje bij zou dragen tot een goed gebruik van de plantsoe- Wethouder Paats maakte bekend dat het college bezig .is oude bodemvondsten, die in Alphen gedaan zijn maar elders wor den bewaard, naar Alphen te rug te brengen. Tot leden van de commissie van advies voor de woningbouw berden benoemd de heren Van der Lee, Van der Berg. Van Capel, Brokaar en Trouw borst. HAZERSWOUDE De onder handelingen tussen het ge meentebestuur van Hazerswou- de en de heer G. Heemskerk, eigenaar van de grond, hebben ertoe geleid, dat de voetbalver eniging St.-Bernardus per 1 ja nuari 1972 weer zes jaar kan blijven voetballen op de thans in gebruik zijnde accommoda tie. Dr. Pley uit raad van Zoeterwoude teraad heeft gisteravond af scheid genomen van dr. A. Th. Pley, fractie-voorzitter van de Vrije Lijst en 5 jaar lid van de raad. De heer Pleij vertrekt naar Woubrugge. Burgemeester Detmers sprak over een actief en vruchtbaar raads lid „U heeft gelukkig niet aai pure padtijpolitiek gedaan, de gehele bevolking is u dank verschuldigd. U had het druk maar daar heeft het raadslid maatschap nooit onder gele den". Enkele sprekers legden de nadruk op de collegialiteit van het scheidende raadslid. De gemeente Hazerswoude gaat de huur voor dit half dozijn jaren aan en voor de definitie ve regeling hiervan krijgt de gemeenteraad van Hazerswou de binnenkort een voorstel. Het Hazerswoudse college is dooi de houding van het bestuur van St.-Bernardus wel enigs zins teleurgesteld, aldus wet houder Van der Werf gister avond in de raad. D* vereniging heeft zich in deze kwestie nog al passief en negatief gedragen. „Al mag het dan in deze tijd een aanvaardbare mening zijn dat de overheid sportvelden ter beschikking stelt, ontslaat dit geen enkele vereniging van de plicht om zelf actief mee te helpen denken en te zoeken naar oplossingen. Helaas is ons hiervan bijzonder weinig ge bleken". Voorzitter Straver van St.-Bernardus heeft inmiddels zijn spijt betuigd over de acties (met rouwebanden e.d.) die zijn vereniging heeft gevoerd. BOSKOOP Harmonie Excelsior heeft gisteravond een serenade gebracht aan het bruidspaar Boy van der Geur - P. J. Grea ves in hotel Neuf. De bruide gom is al jaren lid van Excel- Een tante van me heb ik een middag geholpen met de zolder opruimen. Zelf is ze wat moei lijk ter been en bovendien heeft ze snel last van hoogte vrees, vandaar. Nu moet ik U eerst wel even vertellen dat die tante van mij een oppotster is. Alles wat ze denkt ooit nog eens te kunnen gebruiken gooit ze boven op zolder. Ze heeft die verzamelmanie over gehouden van de oorlog toen het vechten was om een over jas, een reep chocola en een maaltje aardappels. Haar motto luidt ,je weet nooit waar het goed voor is" en ik vind dat ze daar gelijk in heeft. We dtva- len echter van ons onderwerp af. Wat ik U wilde vertellen is dat ik tussen de stapels nood rantsoenen een doos vond met het opschrift „Reckitt's". Bij ve le ouderen onder U gaat waar schijnlijk een lichtje branden deze naam niets zegt: Reckitt's is de naam voor zakjes blauw. Vroeger loerden ze gebruikt om de helderheid van de was te verhogen. De kleur en ook de grootte van de zakjes heb ben iets weg van het krijt op de biljarttafel. Even groot en even blauw. Toen ik die zakjes blauw daar zo zag liggen moest ik onwillekeurici denken aan de watervervuiling. Gebleken is namelijk dat het met alleen de fabrikant is die door afval- lozijig het milieu aan het wan kelen brenat maar ook de huisvrouw die met haar was middelenassortiment een flinke duit in het verontreinigings zakje doet. In gesprekken met enkele huisvrouwen hierover luidde steeds weer hun ver weer: „We willen wel weer te rug naar de tijd van de wrin ger, de wastobbe en de groene zeep maar we weten gewoon niet meer hoe het gaat. Voor die vrouwen ben ik even op zoek gegaan naar het aloude wasprocedé, nl. het in de broei zetten en wassen met de hand van sterke weefsels. Hier komt het. Keer van het goed de vuil ste kant naar buiten, liaal zak ken van schorten uit. Week het goed in lauw water met een lepel soda op 10 liter water gedurende enkele uren of een nacht. Wring het vuile week- water stevig i/it het goed of haal het goed door de wringer. Smeer de vuile plekken met zeen aan. Gebruik in het ge heel 50 gram huishoudzeep op 10 liter water voor het eerste sop. Huishoudzeep, die even in kokend water lint, is week ge- Giet kokend water op het goed in de teil. Dek de teil af met een doek en laat het goed zo en'we tiid in de broei staan. Voen zo nodia kokend water bii het sop en was nu alles met de lwnd. Borstel vuile plekken op een olad houten plankje met een fiber borsteltje. Wrinp uit. Was het zo tuiende '<?n. Snoei de t met weinig met •ooral Inthnrd is Snoei xmr- iuw nieter. Bleek het bet liefst in de zon isveld d°t niet stoffig iet v>t fnhrieksschoorste- ii stoomtreinen. Container niet veeauto in sloot NIEUWKOOP Gistermiddag om 3 uur is een wagen van het containervervoerbcdrijf Jannes Vos uit Alphen op dc Nicuw- ve nseweg boven op ccn rechts van de weg geparkeerd staande veewagen gereden. Beide auto's kwamen boven op elkaar in de sloot naast de weg terecht. Twee kraanwagens zijn urenlang bezig geweest da wagens weer op het droge td brengen. De bestuurder van de container, A. van Willigen uil Alphen, moest met een zware hersenschudding in het zieken huis Rijnoord worden opgeno' men. De heer Lelieveld, be stuurder van de veewagen, liep geen letsel op. Hij was veo naar het weiland aan hel brengen. KATWIJK Zaterdag zal da Haarlemse popgroep Ekseption Duin. De avond, die georgani seerd wordt door „We shall optreden in sporthal Cleyn overcome" begint om acht

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3