BEDROEFD CHEMIE HALLE VERTROK VAN SCHIPHOL Hans Fassnacht slaagde aanval m z'n op record Volleyballers machteloos VOORSPELLING iGOACH VRIEND KWAM UIT 1 r UEFA beslist vandaag over tweede wedstrijd U.V.S.-O0HA •VRIJDAG 1 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 11 oDe getroffen ploeg van Chemie Halle vertrok na het zo triest afgelopen avontuur in Eindhoven Oost-Duitsland. Voor sommige gewonden was vervoer per rolstoel noodzakelijk. Vijfde plaats waterpoloërs g<tv IVAR Harry Vriend heeft zijn zin gekregen. De coach van de Nederlandse waterpoloploeg had enkele dagen voor het toer nooi om de Coppa Jadran, op het Joego-Slavische eiland Hvar, geprofeteerd dat zijn ploeg een vijfde plaats zou behalen en niets minder. Sommigen hadden hem overdreven optimisme verweten. w< omdat zij zelf van mening waren dat Nederland in het gevecht met de zeven sterkste pololanden ter wereld ten hoogste op de zesde n( plaats zou mogen rekenen. De Oranjeploeg analyseerde gistera- vond gretig de uitstekende finish, die leidde tot de vijfde positie op Vo!',_ de eindranglijst. do we die wedstrijd tegen de 19-jarige Tonny Buunk de Verenigde Staten niet hadden spanning (42). verknoeid, hadden we zelfs de uitslagen: Hongarije—Joego-Slavië HARRY VRIEND derde plaats kunnen halen", Harry Vriend waarachtig nog bijna kribbig. Dat Hongarije de Coppa Jadran in ontvangst nam was voor de kleine Neder landse kolonie slechts bijzaak. Bram Leeuwenhoek, chef de mission van de Olympische ploeg naar München, kon het L Oranjeteam niet meedelen of f het de reis naar de Beierse hoofdstad in Hvar reeds had verdiend. Maar zijn zwijg zaamheid had voldoende waar de. In het zeer zware toernooi heeft het Oranjeteam natuurlijk moeilijkheden gehad. De beste aanvaller, Mart Bras, wedstrijd tegen West-Duitsland geblesseerd geraakt duim en kon daarom gisteren tegen Roemenië niet meespe len. Doordat Italië op de laatste dag het kunststukje uithaalde Europees kampioen Rusland met 65 te verslaan moest het Nederlandse team van de ver rassend sterke Roemenen win nen om niet op de roemloze zevende plaats te eindigen. De Nederlanders hebben echter hun opdracht om „winnend" te spelen, zonder veel aandacht te schenken aan de kwaliteit van het spel, volledig waar ge maakt. Het wist zelfs twee ernstige handicaps in de wed strijd te overwinnen. Jan Evert Veer scoorde een fractie van een seconde nadat het eindsig naal van de tweede spelperiode had geklonken, Hans Woudstra miste een strafworp: de bal gleed van zijn hand. In het eerste speldeel nam Nederland een voorsprong door Hans Par rel. In het tweede kwart werd de voorsprong door Jan Evert Veer vergroot tot 20. Door Rusu kwamen de Roemenen echter terug (21) en in het derde speldeel was het dezelfde speler, die voor de gelijkmaker zorgde. Een fraaie pass van Harm Drenth op Veer bracht Nederland echter wederom aan de leiding. In het laatste spel deel kreeg de Nederlandse doelman Evert Kroon bijzonder ■-veel werk, maar hij boog niet. Vlak voor het einde brak de 3—3 (2—0, 0—1, 1—1, 0—0), Ver. StatenW.-Duitsland 98 (21, 4—2, 1—1, 2—4), Italië—Rusland 6—5 (1—1, 2—0, 1—3, 2—1), Hongarije 7 Joego-Sl. 7 Rusland 7 Roemenië 7 Nederland 7 Italië 7 Ver.Staten 7 W.-Duitsl. 7 5 1 1 11 36-26 4 2 1 10 33-22 3 3 1 9 34-28 3 2 2 8 29-28 3 1 3 7 23-26 3 0 4 6 30-27 2 1 4 5 39-46 0 0 7 0 27-47 SCHIPHOL. De verslagen heid bij de spelers en offi cials van Chemie Halle was gisteravond bij hun vertrek uit Nederland nog duidelijk te merken. De Oostduitsers, die zo getroffen waren bij de ramp in het Eindhovense hotel ,,'t Silveren See- paerd", waar de 21-jarige reservespeler Wolfgang Hoffmann in de vlammen zee was omgekomen en vijf spelers werden gewond, namen stilzwijgend af scheid van verscheidene officials, die op Schiphol aanwezig waren. Bij het vertrek waren namens PSV de heren B. van Gelder en P. Bakers en namens de KNVB de heer Burgwal present. Wel lieten zij blij ken niets dan lof te hebben voor de wijze, waarop zij na de brand in andere hotels waren opgevangen en door verscheidene in stanties van het nodige waren voorzien. De voor zitter van Chemie Halle, Hans Schmidt, die snij- en brandwonden had opge lopen, bracht de erkente lijkheid onder woorden: „Vooral de burgemeester, die ons herhaaldelijk heeft bezocht, de politie en het bestuur van PSV zijn wij zeer dankbaar voor de ver leende hulp". Ook liet de Oostduitser uitkomen, dat een wedstrijd PSVChemie Halle tot de onmogelijkheden behoort. „Onze competitiewed strijden zijn voorlopig al uitge steld. Waarschijnlijk kunnen we pas eind oktober weer aan de competitie deelnemen". De meest ernstig gewonde speler van Chemie Halle, die gisteren van Schiphol vertrok, was Erhard Mosert. (Urbanczyk moest in het Eindhovense Binnenziekenhuis achterblijven). Met een van pijn vertrokken gezicht wordt de Oostduitser op een brancard de vliegtuigtrap opgebracht. vlucht uit het brandende hotel. Met het toestel Urbanczyk, de 51-voudige oud-international, die samen met reservedoelman Volker Jany en Hans Schmidt het langst het vuur had getrotseerd om zo veel mogelijk gasten te wekken en te helpen ontvluchten, is er nog steeds het ergst aan toe. De 31-jarige veteraan was dan ook de enige die moest achter blijven in het Eindhovense Bin nenziekenhuis. Men hoopt dat hij zondag 10 oktober, gelijk met de Oostduitse nationale ploeg, weer naar huis kan terugkeren. de Poolse Sterke renners in Zesdaagse (Van Dortmund DORTMUND Voor de 30e zes daagse van Dortmund, die van 21 tot 27 oktober a.s. wordt ge houden, zyn reeds negen kop pels gecontracteerd. Tot <!e achttien renners behoren drie wereldkampioenen, namelijk de Nederlander Leijn Loevesijn en de Belgen Dirk Baert en Theo Versehueren. loevesijn rijdt met Baert en Ver sehueren is gekoppeld aan de fWestduitser Horst Oldenburg. -Verder werden nog gecontrac teerd: Leo Duyndam/René Pij nen, Peter Post/Patrick Sercu, Rudi Altig/Albert Fritz (W- Dld.), Bugdahl/Kemper (W.- Dld.), Renz/Schulze (W.-Dld.), Tschan/Van Lancker (YV.-Dld./ Belg.) en Peffgen/Fritz Pfen- ninger (W.-Dld./Zwi.). maatschappij LOT ging ook het stoffelijk overschot van de om gekomen speler Wolfgang Hoff mann mee terug. De andere zwaargewonde, Erhard Mosert, die naast brandwonden een dub bele beenbreuk opliep bij zijn sprong naar de redding uit een raam op de derde etage, ging, in tegenstelling tot Urbanczyk, wel mee terug naar Halle. Hij maakte de reis liggend op een brancard mee. Voor hem waren enige stoelen uit het vliegtuig verwijderd, zodat hij met bran- Na het gesprek, waai Schmidt stelde dat card en al in het toestel kon. Andere gewonden werden in een rolstoel aan boord gebracht. Over de gevolgen voor de wed strijd in het UEFA Cuptoernooi na de tragische hotelbrand on derhielden de besturen van PSV en Chemie Halle zich gisteren nog met Rudi Gramlich, die als rapporteur van de Europese Voetbal Unie (UEFA) in Eind hoven aanwezig was. Uitgesloten MANNHEIM Hans Fassnacht was onlangs thuis bij zijn ouders in Mannheim. Het Westduitsc zwemidool nam enkele weken rust, een welhaast ongekend iets voor een man uit de harde Araerikaase school, die in Fassnacht een van haar meest fanatieke aanhangers heeft. Voor hem kan de training niet zwaar genoeg zjjn. Hoe hoger de eisen, des te sneller glijdt hij door het water. Zelfs de fameuze Zweed Gunnar Larsson, in Long Beach de trainingskameraad van Fassnacht, geeft het zonder afgunst toe: „Er zullen weinig zwemmers te wereld zijn, die zo hard trainen als Hans. Voor mij zou een derge lijk programma moeilijkheden opleveren. Hetzelfde geldt voor de wedstrijden. Kijk maar eens naar de Europacupstrijd in Uppsala. Daar kwam hij in twee wedstrijden liefst zes keer aan de start. Menigeen had dat niet kunnen verwerken". Maar Hans Fassnacht vindt het voorlopig welletjes: „Ook voor mij geldeh grenzen. Op dit mo ment kan ik geen zwembad meer zien. Voorlopig pauseer ik Hans Fassnacht, die op 26 hier bij mijn ouders. Per slot ber 21 jaar 'wordt, van rekening heb ik mijn grote doel voor dit seizoen bereikt". Dat laatste slaat op de verbe tering van het wereldrecord 200 meter vlinderslag. Maan denlang probeerde Fassnacht onder de 2.03.9 van de Ameri kanen Mark Spitz en Gary Hall te komen. Het wilde een voudig niet lukken. Wel Euro pese records bij de vleet, maar geen t jptijd op wereldniveau. Grote favoriet Verrassing De V.S.-kampioenschappen leken de laatste kans te worden. Maar Fassnacht kon het slot niet meemaken, want de West- duitse zwembond had hem dringend nodig voor de strijd om de Europacup in Uppsala. En daardoor miste hij juist de 200 meter vlinderslagToch brachten de wedstrijden in de Zweedse universiteitsstad voor Hans een aangename verras sing: „Toen ik 2.04,5 zwom wist ik dat het wereldrecord bereik baar was". En inderdaad lukte het kort daarna. In het zout- waterbad van Landskrona bleef Fassnacht liefst zestiende se conde onder de topprestatie van Spitz en Hall. „Wat ben ik gelukkig, dat het nog gelukt is. Mijn trainer Don Gambrill en zelf ook wel dat een record slechts een tijdelijke zaak is. De aan vallen van de Amerikaanse zwemelite om de prestatie van de Westduitser te verbeteren kunnen bij wijze van spreken morgen al bekroond worden. Maar dat deert Hans niet: „Als Mark Spitz en Gary Hall tegen elkaar uitkomen, kun je iets dergelijks verwachten. Tijdens de interland Verenigde Staten- Oost-Duitsland lukte dit niet, maar de volgende keer kan het wel raak zijn. Het doet me allemaal niets meer. Ik heb het record willen halen en dat is me gelukt. Wie nog sneller gaat, betekent voor mij de gro te favoriet in München". Fass nacht laat er geen twijfel over bestaan, dat een dergelijke gang van zaken wel in zijn kraam te pas zou komen. „Het favoriet zijn weegt op de Olympische Spelen bijzonder zwaar. Kijk maar naar Mexico. Daar waren meerdere „zekere winnaars" nergensEn welke tijd zal volend jaar bekroond worden met olympisch goud? „Ik denk 2,01 of misschien zelfs daaron- Voor Hans Fassnacht is het als Westduitser een erezaak om in München zo sterk mogelijk voor de dag te komen. Hij geldt als een van de grootste kanshebbers, die de Bundesliga momenteel telt. Dat betekent Hans Fassnacht, de Duitse in Amerika stage loopt, heeft bereikt: het wereldrecord op de vlinderslag. nog harder en nog soberder leven. „In oktober begin ik weer te trainen. Tot april werk ik dan met Don Gambrill in Cambridge aan de Harvard- universiteit. Daarna keren we terug in Long Beach. Vanaf oktober tot aan de Spelen zal ik uitsluitend voor „München" leven. Al het andere is dan van weinig betekenis, zelfs studie. München moet vo het sportieve hoogtepunt uit mijn carrière en tevens afscheid betekenen". Turk vooraan in schaak titelstrijd ARNHEM Tijdens de tweede ronde van hel schaaktoernooi om het Nederlands dameskam pioenschap verraste Ada van der Giessen titelverdedigster Corrry Vreeken, die een ge wonnen stelling uit handen gaf en zelfs verloor. Oud-kampioene Tuk heeft na een zege op Carla van der Griend de leiding in het klassement. Uitslagen: iran Bloklan Griend—M i afgel ADO-honkbal versterkt DEN HAAG De honkbalver eniging A.D.O. zal het komende seizoen danig versterkt het veld betreden. Voor '72 zijn twee sterke spelers van Storks naar A.D.O. overgekomen. In de eerste plaats is dat Roy Blijden, wel Nederlands beste outfielder en snelste honkloper genoemd. De als befaamd be kend staande Herbert Ramlal zal bij A.D.O. op' het eerste honk te vinden zijn. In tegenstelling tot eerdere be richten zullen ook Berry Eygen- tlaal en Jaap Bijl weer A.D.O. uitkomen. Met het hui dige spelersmateriaal zal A.D.O. komend seizoen trachten in één keer terug te keren naar de hoogste klasse van de KNBSB. Belangrijk duel B-elftal van FC Den Haag DEN HAAG De competitie voor de B-elftallen wordt zater dag vervolgd. FC Den Haag deelt met NEC en Telstar de eerste plaats, maar de Zuider- parkers hebben een inhaalwed strijd tegoed. De Haagse B-ploeg speelt zater dag (14.30 uur) in PvOtterdam tegen Sparta, dat drie verlios- punten meer moest incasseren. De opstelling voor deze belang rijke ontmoeting is: Doel: Lou- werens; achter: De Caluwé, v. Vliet, De Jong, Jansen; mid den: Ouwehand, De Graaf, Lochtenbergh; voor: Bres, Looye en v. Eeden. voorzitter wat Che- Halle betreft voorlopig geen inte. nationale contacten meer bij waren en dus de wedstrijd tegen PSV niet meer door kon gaan, is het zo goed als zeker dat een twec-de duel tussen PSV en Chemie Halle uitgesloten is. De UEFA-waarnemer zal de Voetbalbond adviseren het ver zoek van de Oostduitsers zich te mogen terugtrekken te aan vaarden. Het staat vrijwel vast dat de UEFA, die vandaag in vergadering bijeenkomt, toe stemming zal verlenen. Voor PSV betekent de fatale brand een gevoelige financiële strop. De plaatskaarten die reeds voor het Cupduel werden verkocht (20.000) zullen geldig blijven voor de volgende wedstrijd om de UEFA-Cup. De mogelijkheid be staat dat de kopers hun geld terug krijgen. Ook over het sta dion waarin de volgende wed strijd zal worden gespeeld, be staan vraagtekens. PSV immers was door de UEFA naar aan leiding van het „bierblikinci- dent" gestraft met 't spelen van een wedstrijd in een „vreemd" stadion. De UEFA zal vandaag een beslissing nemen. (ADVERTENTIE) D U O B Zondag 2.30 uur B m M KI 'Wl BK Hl Hi Drie mishandelde scheidsrechters eisen vergoeding MONTEVIDEO Drie Uruguese scheidsrechters hebben een eis tot scha devergoeding ingediend bij de voetbalbond van bijna 400.000 pesos (rond 6300 gulden) wegens het verlies van enkele tan den, een aantal dagen werkverzuim en vernie ling en diefstal van kle dingstukken. Scheids rechter Carlos Iguini en de grensrechters Ramon Colman en Julio Pelaez waren in het stadion Centenario van Montevi deo belast met de leiding van de wedstrijd tussen lijstaanvoerder Danubio en Bcllavista. Na afloop van de wedstrijd werd het arbitrale trio mis handeld. In zjjn rapport aan de Uruguese voetbalfedera tie schreef scheidsrechter Carlos Iguini dat hij en zijn grensrechters aan vankelijk op de gewone manier waren aangeval len en wat vuistslagen en schoppen hadden op gelopen, maar dat het publiek spoedig overging tot het iets minder ge bruikelijke gooien van stenen en flessen. WOROSJILOWGRAD De Rus sische gewichtheffer Adam Gna- tow heeft gisteren tijdens wed strijden in YVorosjllowgrad zijn eigen wereldrecord vlieggewicht tweehandig drukken met 500 gram verbeterd tot 115,5 kilo gram. SALONIKI In 'n vriendschap pelijke wedstrijd heeft het Mexi caanse voetbalelftal gisteravond ln Toumba bij Saloniki met 10 gewonnen van Griekenland. Het enige doelpunt werd gemaakt door Borja in de 22e minuut Er waren 10.000 toeschouwers BOLOGNE De negende plaats is het maximaal bereikbare voor dt Nederlandse damesvolleybalplocg tijdens de strijd om de Europes» kampioenschappen in Italië. De pupillen van Gcr Sijkcrs behaal den gisteren in Bologna de tweede overwinning met 31 tegei Israël. De oranjedames hadden In januari van dit jaar, toen Israë naar Nederland kwam, vrijwel geen moeite met deze tcgenstan ders. Maar duidelijk bleek de hand van de Roemeense trainer, di vooral de aanvalskracht had weten te vergroten. Nederland begon sterk. De eerste set leverde na een voorsprong van 83 en een terguval tot 1010 geen problemen meer op: 1510. Ook de tweede set ging naar wens. Via 101 werd het ditmaal 158. Neder- urr8L* land kwam in 'de derde set met Heen: 81 achter te staan. „Waar- schijnlijk door nervositeit", al- is—6). dus Spijkers. Israël trok de set 15-8,'15—12, 15—12). met 158 naar zich toe. Dames: ftnalcpoule In de vierde set herstelde Neder- Rusland—Bulgarije land zich echter weer met 15Tsjeeho-Slo 11. De heren stelden danig te- leur door met 31 van het Om de zeve toch niet al te sterke Israël te pl*?tfld verliezen. Alleen de eerste set d—teraël was voor de Nederlanders: 15is—U). 10. Trainer Johan van de Haar moest verder machteloo en teleurgesteld toezien ho. zijn team ten onder ging: U- 15. 12—15, 12—15. 1 (15—8, 15—9, 3— 15—13, 15—11).

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11