Beelden uit de kinderjaren herleven in 3 Octoberstoet De Zijl/LGG heeft na fusie 1500 leden Centrale financiering kan uitvoering plan Victor III belemmeren Teach-in over mderwijsbeleid Leidschendam meet lucht verontreiniging WEET JE NOG WELP. Molen gemaal (35) DAMESESEURS WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 LEIDEN Dik Trom en Old Shatterhand, Prikkebeen. Winnetou en Ben Hur doen zaterdagmiddag. 2 oktober, in levenden lüve de beel den uit veler kinderjaren herleven in de straten van Leiden. Er valt heel wat te zien. gedurende bet voorbijtrekken van de „Drie Octo- ber' -optocht. die dit jaar tot motto heeft: „Weet je nog wel?" Want de stoet trekt niet zonder meer voorbij. Van ttfd tot tijd wordt er een stop gemaakt om een show te geven, die klinkt als een klok. Ofschoon de Drie Oktoberoptocht het vorig jaar door onvoorziene omstandigheden grote hiaten vertoonde, zal de optocht dit jaar toch weer een show-stoet zijn. Vele muziekkorpsen zullen tonen, dat ze niet alleen hun partijtje kunnen meeblazen, maar dat ze ook kunnen showen. „De Leidse Sleuteltjes" zullen in de schoolbanken zitten en getui gen van hun leergierigheid en zangkunst. Een groep kinderen uit de twintiger jaren speelt zijn spelletjes op straat: hoepe len en bikkelen en haasje over en weet je nog wel? Winnetou en Old Shatterhand vieren hun charges uit tegen de Sioux en Cheyennes. Dik Trom een bijzonder kind, dat is-t-ie! berijdt triomfantelijk zijn ezeltje en de weledele heer Prikkebeen gaat op vlinder- jacht tot grote woede van zus ter Ursula. Oud-Katwijk herleeft in de figu ren van Heyermans' „Op hoop van zegen". Het brengt zijn netten naar het Wantveld en laat de toeschouwers proeven van zeebanket. Weet je nog wel: de vis wordt duur be taald. De schilderachtige straatmuzi kanten, die vroeger het straat beeld op 3 oktober verlevendig den trekken aan de toeschou wers voorbij. De fraaiste koets jes, Landauers, Berliners en ander gerij dat voorheen de straat stoffeerde trekken in bonte rij, bemand door figuren uit de roaring twenties voorbij als een beeld uit uw kinder tijd. Een aantal dansers en danseres sen uit 1926 springen zo nu en dan uit hun Londense dubbel dekker om ee charleston of Boston Tweestep te presente ren. En de filmliefhebbers ko men aan hun trekken bij beel den uit de film „Ben Hur", als ruiters in strijdwagens getrok ken door een vierspan voorbij trekken en Romeinse zwaard vechters elkaar pogen uit te roeien. Eén verzoek van de op tocht-commissie: meng u niet in de gevechten. Laat de gladi atoren hun eigen boontjes doppen en houd de weg vrij Alleen daardoor kan men voorko men. dat de stoetoponthoud on dervindt. Van haar kant heeft de commissie daarvoor alle maatregelen getroffen: de be- stuursrij tuigen zijn over de stoet verdeeld. Ze staan onder ling door portofoons met elkaar in verbinding. Ordonnansen, op de fiets begeleiden de groepen. Zij geven de instructies van de optochtcommissie door en dui den aan. waar de shows gehou den worden. Met een beetje redelijk weer zal daardoor de Drie Oktober-optocht dit jaar wel slagen. Bioscopen in Leiden LIDO: (tel. 24130) „Wat zien 14 jr. Dag. 2.30. 4.45. 7.00 en s.ia uu (tel. 24919) „De N: vonturen van Dik Trom", a wo. 2.30 uur. zo 2.00 er ir. „Getting straight", 18 jr. a., di. „Het pluim", 18 Jr.. Dag. 2.31 uur. Zo. 2 30. 4.45. 7.00 en TRIANON „De zaak l jaar. dag. 2.30. 7.00 en 15. 4.30. 7.00 de"3P^i_-. I Zo. 2.30, REX: „De Snde". 18 jaar Leidse Courant, sept. 1921 DUEL Dezer dagen vond op le wielerbaan Pare des Prinses te Parijs een tweegevecht olaats tusschen de heer en de P erret en Camille Laforge. Vier revolverkogels werden re beide zijden afgevuurd op i afstand van 20 meter. Daar ■mand getroffen werd, beslo- i de getuigen het tweeg$- )echt met den degen voort t( etten. Laforge werd tot twee maal toe aan den rechterschou- Ier gekwetst, doch zette den trijd voort, daarna werd hem rm doorboord en hij rr, gevecht opgeven. Het duel 1 uurde anderhalf uur. ihuis Gisteravond .wrd in vergadering In den Ver tilden Turk een voorlopig co nté opgericht hetwelk zich ten 'oei stelt, de oprichting van •re badhuis te bevorderen, ter •rvanging van het bekende adhuis op de Boommarkt. )ctober De Feestwijzer voor 35ste feestviering van de 3 tetober Vereeniging bevat tal hoogtepunten, o.m. Feeste- jke Intocht der Geuzenvtoot itdeeling van haring en witte - 'ood aan 2450 personen op de almarkt, en des middags om •ir trekt de groote roman- eke optocht van de Kweek- 'hool door verschillende oofdstraten. Medewerkenden: DO personen, waarvan 200 te aard. Den greep uit de groe- Gijsbrecht van Aemstel, verwintering op Nova Zem- Max Havelaar, Jeanne een strijd om Rome, prookjes van Andersen, Wil- elm Teil, Ali Baba, Ivanhoe i Samuel Pickwick. In den ihouwburg De bruiloft van loris en Roosje, volksverma- !lijkheden op het Schutters- nd en 's avonds te half elf dra-schitterend vuurwerk. NOORDWIJKERHOUT Vóó? het mogelijk is om de op de gronden van plan Victor III de zo hard noodzakelijke wonin gen én het winkelcentrum én de bejaardenwoningen te bou wen; vóór de riolering gelegd kan woeden en de bouwstraten klaargemaakt kunnen worden; vó^r dat alles moet de grond in Bollencursus weer gestart BOLLENSTREEK In Treslong in Hillegom zijn weer de cur sussen bloembollenteelt ge opend. Voor dit cursusjaar heb ben zich inmiddels al bijna 100 opgegeven. eigendom worden verkregen. Maar al zijn gemeente en eigena ren over de overdracht tot overeenstemming gekomen en is de prijs in onderling overleg bepaald, dan nog kan de cen trale financiering een spaak in het wiel steken. De gemeente moet nu eenmaal kunnen aan tonen, dat over voldoende vaste financieringsmiddelen kan worden beschikt vóór Gedepu teerde Staten hun goedkeuring aan de transacties hechten. En nu zijn enkele goedkeuringen onthouden op gronden ontleed aan de eisen van de centrale financiëring. De heer Hoger- vorst toonde zich ongerust. „Wij hebben maar zes maan den de tijd om de gronden te De data waarop de diverse sussen worden gehouden zijn: bijgoed op woensdag van 7 tot 9. 9 tot 11 en op donderdag 7 tot 9 uur, hyacinten vrijdag van 7 tot 9 uur, tulpen m dag 7 tot 9 uur. Er is gelegenheiji om voor de cui sen in te schrijven bij de heer Gehrels tel. 02521-4577. (ADVERTENTIE) geweest 175 attractieve stands prachtig antiek speelgoed dagelijks 5 modeshows HOUTRUST DEN HAAG DEN „Ons onderwijs en de anncn van de nieuwe rege- het onderwerp van een ach-in, die morgen in De ircht gehouden wordt. >ijeenkomst is belegd door de ogressieve partij (van Leidse identen), bestuur strafcon- nt, de TAP-conventsraad, het ngswerkcentrum en de Leidse Studenten Federatie. Een forum onder voorzitter schap van mr. G. J. P. Cam- melbeek zal pogen, de vragen van de belangstellenden te be antwoorden. Deze bijeenkomst is niet een aangelegenheid voor studenten alleen: iedereen is welkom. De teach-in begint om half acht 's avonds. Wethouder P. C. Heemskerk (VVD) nam de zorgen van de heer Hogervorst op zijn schou ders. Gelet op het stadium waarin de besprekingen met de Centrale Directie voor de Bouwnijverheid verkeren had hij alle hoop, zelfs het volste vertrouwen, dat vóór het ver loop van de zes maandenter- miin. de vaste financierings middelen verkregen zouden Een zelfde optimisme, maar met iets minder grond, koestert wet houder Th. C. de Jong (KVP) over de goede afloop van het raadsbesluit om VVSB en Nor- tha Fors te subsidiëren in de kosten van de bouw van het riante clubhuis annex kleedge legenheden. De heer N. Groot (KVP) bena drukte het deel. dat de sport verenigingen zelf reeds voor het clubhuis bijeenbrachten en dat zonder twijfel van grote importantie is. Maar, zo veron derstelde burgemeester Bosma, dat kon in de ogen van G.S. weieens niet groot genoeg Ard Schenk in Leiden LEIDEN Ard Schenk komt vrijdag naar Leiden. Hij komt omstreeks 10.30 uur in Leiden aan en zal dan zijn schaatsen, -waarop hij wereldkampioen is geworden, aanbieden aan de heer Wilms Floet. De heer Wilms Floet werd eige naar van de schaatsen door er tijdens het programma Een maal Andermaal een bedrag van 1000 gulden voor neer te tellen. Het programma Een maal Andermaal, dat gepresen teerd wordt door Gerrit den Braber, heeft tot doel geld in te zamelen waarmee platen- bonnen voor tehuizen voor geestelijk gehandicapte kinde ren gekocht kunnen worden. HAZERSWOUDE De personen wagen van een Boskoopse au tomobilist werd gistermorgen volkomen vernield, toen hij op de Hoogeveenseweg nabij West-Nederlands garage in de wegberm geraakte. Daardoor ramde de wagen een tweetal lichtmasten, die den vernield. KATWIJK Gisteren heeft Kat wijk kennis kunnen maken met de Ogen- en Reactietest- wagen van Veilig Verkeer Ne derland. De belangstelling was zo groot, dat de topcapaciteit van één dag, nl. 65 personen, werd bereikt en velen moesten worden teleurgesteld. Grote kunst Sassenheimse huisvrouwen SASSENHEIM De openingsa vond van de Vereniging van Huisvrouwen gisteravond in „Ontmoeting" stond in het te ken van de kleinkunst, maar dan met een grote K. want de declamatie van Liesbeth Veen- dorp uit Gieten (Dr.) was van hoog peil. Van begin tot eind wist ze haar publiek te boeien, voor de pau ze met sketches van Godfried Bomans, Simon Carmiggelt en Anton Tsjechow en na de pau ze van de Hongaar Helsay en de Jiddische auteur Maleichum. Zowel satyre als humor wist ze uitnemend over te dragen. Dit was ook het geval met de in houd van de volksliedjes uit diverse landen waarmee ze de scetches afwisselde en waarbij ze zichzelf op de gitaar bege leidde. Niet te kras gesproken is, dat met dit optreden van Liesbeth Veendorp het tweede lustr 'mjaar op excellente wijze geopend werd. Het langdurig applaus en de bloemen voor de declamatrice, die helaas vol gend jaar ons land gaat verla ten, waren dan ook alleszins op hun plaats. Burgerlijke stand WASSENAAR Geboren: Mar co, zoon van W. van Kuyk en G. I. Mens; Herman R. M., zoon van H. J. W. Klein Wassink en E. van der Wel; Maretta J., dochter van J. A. Botting en J. P. Boog. Getrouwd: K. Rinsema en T. J. Borsboom; B. P. L. Koppen en J. M. van Beelen; J. de Haan en C. A. Oudshoorn; P. S. R. van Hooff en M. F. van Zeil; A. P. T. M. Cleophas en A. J. Smink; D. A. Hendriksz en H. A. de Haan; P. R. Wesselink en K. Goudsmit Het bestuur den Hartog, i rij: van links de nieuwe combinatie De Zy'I/L. G.B.: zittend van links naar rechts: voorzitter W. ■ouw J. M. A. van Beukering-He emskerk en secretaris mr, R. L. J. Toet; achterste r rechts: T. Platje, J. M. v. d. M'oolen, penningmeester, J. J. Rietveld, W. Bergman en J. L. M. Plouvier. Voorzitter W. d. Hartog: trainer Rob Schouten LEIDEN Gisteravond is de nieuwe gigant in de zwemwe- reld, „De Zijl-LGB", officieel afgezwommen. Na een valse start op 23 september toen het vereiste aantal stemgerechtig den niet aanwezig was, werd in het Leonarduszaaltjc aan de Haagwcg in een bijzonder ge moedelijke sfeer de nieuwe combinatie, die met 1500 leden de grootste vereniging is in de kring Rijn en Gouwe, wegge schoten. De definitieve verbintenis is tot stand gekomen na een „proef jaar" en een jaar waarin, bul ten medeweten van de leden, op bestuurlijk niveau van ge dachten is gewisseld. Het twee- N. Hogervorst 25 jaar in raad Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Vóór de openbare vergadering van de gemeenteraad heeft burge meester H. J. M. Bosma dins dagavond de heer N. H. Hoger vorst bij gelegenheid van diens 25-jarig jubileum als raadslid gehuldigd. De heer Hogervorst maakte direct na de oorlog deel uit van de eerste gekozen raad. In die kwart eeuw was hij ruim vijf jaar wethouder en nog eens vijf maanden loco-burgemees- ter. Namens het gemeentebe stuur bood burgemeester Bos ma de jubilaris een Delfts blauw bord aan met een voor stelling van het raadhuis vóór de uitbreiding van 1957. Ter Leede wil clubhuis samen met Teylingen SASSENHEIM Tijdens de al gemene ledenvergadering van „Ter Leede" merkte de secreta ris op, dat aan een dreigende ledcnstop kon worden ontko men door het intensiever ge bruik van het hoofdterrein en gebruik van de schoolvelden. Samen met „Teylingen" is over leg gepleegd over het clubge bouw en uitbreiding met twee velden. Per 1 augustus waren er 411 leden. Voorzitter Jac Wijntjes werd herkozen. In de vacatures De Bruin en De Graaf werden gekozen A. v. d. Stel en W. Keuning. De Bruin, die als secretaris zeer veel werd gedurende acht jaar in het bestuur verzette, kreeg een cadeaubon. Volgens het jaarverslag van de jeugdcommissie zijn er 252 jeugdleden, 19 jeugdelftallen en 28 jeugdleiders, dat is twee te kort. Bij de mededelingen van het bestuur zei de voorzitter de indruk te hebben dat Teylingen de eigen plannen voor de bouw van een clubhuis wil doorzet ten. Indien dit inderdaad door zou gaan zou het Ter Leedebe- stuur dit jammer vinden. Niet temin blijft Ter Leede zich po sitief opstellen t.a.v. een geza menlijke bouw. G. Wijntjes be dankte als begeleider van het eerste elftal. "rr* LEIDSCHEN- DAM. De Sa lamander, eer stellingmolen, die waarschijr lijk in 1972 wei gebouwd, stat vlakbij de schu sluis langs d Vliet. Hij if eigendom van d fijnhouthandel en zagerij J. Koerts. Gezaagd wordt er ook nog in de molen, maar niet meer op windkracht. De Salamander is er een van een tweeling. Op hetzelfde terrein heeft precies eenzelfde molen ge staan, genaamd De Hoop, want nog lang na eind vorige eeuw, toen brand De Hoop verwoestte, kon men in Leidschendam dit rijmpje horen: De Hoop en de Salamander Staan achter elkander. Het Hert, zo je ziet, Staat aan de overkant van de Vliet. (Het Hert was een korenmolen). jarig contact zorgde ervoor dat de totstandkoming van de fusie slechts een formaliteit werd. Na twee afzonderlijke mini- vergaderingen, waarin de leden van De Zijl (24 vóór en 1 tegen) en De Leidse Golfbre kers (40 stemmen vóór) zich duidelijk achter hun besturen stelden, werd in een gezamen lijke vergadering "De Zijl LGB" opgericht. Als voorzitter werd aangewezen de heer W. den Hartog, die voorheen leidsman was bij De Zijl, dat na zeven jaar geleden met bankroet bedreigd te zijn geweest, als een gezonde part ner naar de Leidse Golfbrekers is toegezwommen„Zeven jaar geleden was het „nog een keer proberen". Vooral hebben wij toen op de organisatie gelet. We hebben vooruitgekeken door het maken van vijfjaren plannen. Het zou of een break out worden, zodat we snel een flinke aanwas van leden zou den krijgen, of een fusie of sponsorschap" aldus Den Har tog. Het is een fusie geworden op een moment dat De Zijl zich volledig van de inzinking had hersteld. Immers, de laatste twee jaar werd het ledenbe stand verdubbeld. Een sponsor is dan ook geen noodzaak: „Er zijn onderhandelingen gaande, maar die staan nog op een laag pitje. Voor de financiën is het ook niet meer zo belangrijk." Het grote voordeel van de kop peling van het hoofdzakelijk op waterpolo gerichte De Zijl en het voornamelijk op zwemmen oriënterende LGB is „het kun nen voeren van een rationeel beleid, het gezamenlijk opzet ten van projecten." Als full-time trainer zal in dienst treden Rob Schouten, eerste teamspeler van Dc Zijl en reeds trainer van de Golfbrekers. De nieuwe combinatie zal zich a.s. vrijdagavond reeds tijdens de Taptoe onder één vlag presen teren. Het nieuwe bestuur, dat overigens het afgelopen jaar, zij het onofficieel, met elkaar heeft samengewerkt, ziet er als volgt uit: voorzitter W. den Hartog; secretaris mr. R. L. J. Toet; penningmeester J. J. Rietveld; leden: mevr. J. M. A. Beukering-Heemskerk, W. Bergman, J. M. v.d. Moolen; T. Platje en J. L. M. Plouvier, voorheen voorzitter van de Golfbrekers. Dit bestuur blijft aan tot en met 31 december van het volgend jaar. LEIDSCHENDAM. Op de eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad zullen B en W. de raad een krediet van 6.000 gulden vragen voor het opstellen van meetwerktuigen voor de luchtverontreiniging. Op de openbare commissievergadering van gisteravond heeft een vertegenwoordiger van de Coördinatiecommissie Meting Luchtverontreiniging Zuid- Holland een uiteenzetting gegeven over de metingen, die in een groot aantal gemeenten, ook in de buurgemeente Voorburg, regelmatig plaatshebben. Het doel van de metingen is te zien, welke gebieden niet meer voldoen aan de norm, die vol gens de commissie zeer streng is. Met de toestellen wordt voor lopig alleen zwaveldioxyde ge meten. In Leidschendam be hoeft geen verontrusting te z(jn, de gemeente ligt nog beneden de norm. Vanaf 1 oktober krijgt de gemeen te voortaan jaarlijks bericht over de resultaten, over enkele jaren zullen ook andere kwa lijke stoffen regelmatig worden gemeten. Het ligt in de bedoe-i ling ook verkeersconcentratles te bekijken en daar metingen te verrichten. De vertegenwoordi ger van de coördinatiecommis sie sprak de hoop uit, dat in een nabije toekomst de metingen in agglomeratieverband kunnen worden verricht en dat ook Lei den en omliggende gemeenten zich daarbij zullen aansluiten. Bona Stars ook vanavond tegen DED gehandicapt LEIDEN De eerste thuiswed strijd van dit seizoen, vanavond in de 5-meihal tegen DED zal door Bona Stars moeten wor den gewonnen om voorlopig van een plaats in de midden moot verzekerd te zijn. Het is de vraag of het team vanavond compleet is want De Jong, Maassen en Van Cleef lopen met een fikse verkoud heid rond. Het eerste damesteam speelt vanavond tegen het pas gepromoveerde USS. ALPHEN Uit de Immanuel- school zijn in de nacht van maandag cp dinsdag een aan tal kostbare voorwerpen gesto len, vier bandrecorder, een dia projector en een microscoop. „Sint-Augustinus" gaat op in K.O.V. LEIDEN In het Petruszaaltje hield de onderwijzersvereni ging St.-Augustinus gistera vond een van haar laatste bij eenkomsten. Per 1 januari gaat zij op in het KOV. De heer Van Dijk, lid van het hoofdbestuur, gaf de wijzigin gen weer, die daaraan verbon den zijn. Een daarvan is dat de vereniging opgedeeld wordt in verschillende secties. Die ver schillende secties vormen ovei een bepaald gebied één district Ieder district (het zijn er vijf) krijgt van het KOV een vast bedrag uitgekeerd. Er werd een nieuw kringbestuur voor basis onderwijs in Leiden en om streken gekozen. Na de pauze hield de heer F. Rombouts, lió van het KOV, een humoristisch praatje over humor. Tot «lol werden allen opgeroepen ir grote getalen naar de laatsU algemene vergadering van d4 vereniging te komen, die 31 oktober in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden. (ADVERTENTIE) mi vanavond naar de altijd gezellig U kijkt Uw ogen Uit

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7