Eerste ontslagen bij ESTEC Noordwijk Nu weer geen fluoride in drinkwater Koudekerk Leiden werkt aan rigoureus verkeersplan Boskoop gaat praten over overkomst van Marokkaanse gezinnen OUD maar ook JONG Maatregelen voor verkeer Leidsenhage fOENSDAG 29 SEPTEMBER LEIDSE COURANT LEIDEN Een voetgangersgebied moest er komen. Dat was ook niet het strijdpunt in de langdurigste vergaderingen, waarvoor de Leidse gemeenteraad ooit bijeen kwam. Het ging om het hoe en wanneer. Want er moet nog heel wat aan het Leidse wegenstclsel getimmerd worden. Uit noor delijke en westelijke richting komt het verkeer binnen via de Rijnsburgerweg; uit het westen over de Haagweg; uit het zuiden via de Lammenschansweg en via de Hoge Rijndijk wordt het uit het noorden, oosten en zuiden aangevoerd. Een deel ervan vloeit wel langs de buitenwij ken af maar het merendeel concentreert zich op de Breestraat. Pas wanneer het doorgaand verkeer de binnen stad kan omzeilen en wanneer het locale doelverkeer „selectief" gaat rijden! zal het in de Breestraat zo rustig worden, dat het er aangenaam winkelen is. Die situatie wordt pas bereikt, als het bekende verkeersplan werkelijkheid is. Daar wordt hard aan gewerkt, getuige bijgaande plaatjes. 1) het meest spectaculaire karwei is de bouw van de nieuwe Pauwbrug over de Oude Vest, die de verbinding moet vormen tussen Lammenschansweg-Hooigracht-Pclikaan- straat en de Langcgracht. Wanneer de laatste de ..sprong over de Mare" maakt en er een tweede Valkbrug geslagen is, zal de noord-zuidroute werkelijkheid zijn. 2) Op het Schuttersveld blijft het werk wat meer aan de oppervlakte: bulldozers zijn er bezig met het grondwerk voor de betere verbinding tussen Stationsplein en W'llem de Zwijgerlaan. Deze weg voert het ver'-eer uit weste'iike richting om de stad heen naar de Provinciale weg bij Leiderdorp, vice versa natuurlijk. "1 De verbinding over het Schuttersveld zal een deel van het verkeer wegnemen, dat nu nog over de Steenstraat komt. Wanneer de Steenstraat (tóch) wandelgebied wordt, zal er tijdelijk op dé Beestenmarkt een wat wazige situatie blijven. De bouw van een brug over het Galgewater, ter hoogte van het Noordeindsplein, zal de aanvoer van doorgaand verkeer uit het westen naar de binnenstad voorkomen. Maar voor deze brug gebouw kan worden, moet eerst de Sociaal Medische Dienst het gebouw van de oude zeevaart school moeten verlaten. En dat kan nog een paar jaar DOORSCHOTEN - NOORD- WIJK. Bij het Europese centrum voor ruimte-tech nologie ESTEC te Noord- wijk hebben de eerste u zeventien werknemers de ii mededeling gekregen dat zij moeten afvloeien. In een communiqué deelde dr. O. V. Hammerström dit de werknemers van de ESTEC mee. In dat zelfde commu niqué neemt hij afstand van de persberichten, waar in over 150 ontslagen wordt gsproken. In vage bewoor dingen deelt dr. Hammer ström wel mee, dat in de toekomst de werkzaam heden bij de ESTEC gaan veranderen. ■J1 e werknemers van de ESTEC n dat de woorden van jfhun direkteur in strijd zijn met 'n geheim rapport dat is uitge bracht over het werknemersbe stand 1972. Een rapport waarin alle onderdelen van de Europe- ruimtevaart genoemd wor- !*nf den zoals ESOC, ESRANCE, ESRIN en ESTEC. Het perso neelsbestand volgens dit „confi dential" rapport bedraagt per 1 januari 1972 totaal 1355 werk- :rs en per 31 december 1972 slechts 1208. Dat betekent vermindering van 147 werknemers. Uit het rapport volgt ook dat de afvloeiing van het personeelsbestand plaats vindt in de technische sector. Direktoraat en administratie blijven ongewijzigd. Het rap- verheult dat er veel meer ehuivingen plaats vinden dat daar in totaal 311 ^werknemers bjj zijn betrokken. JE Bij ESOC vloeit 1 man af; bij s ESRANCE het totale personeel b van 72 man; bij ESRIN 15 man. Bij ESTEC moeten in to taal 139 man afvloeien, terwijl bij bepaalde afdelingen bij bepaalde afdelingen weer j personeel aangetrokken wordt. Het staat voor 't personeel lang nog niet vast, dat wie bij de ene getrokken wordt. Het staat voor het personeel lang nog niet vast, dat wie bij de ene afdeling overcompleet is, bij de andere afdeling gebruikt kan worden.. Mede daarom heeft het personeel besloten zich en bloc aan te sluiten bij het N.V.V. om op deze wijze meer inspraak en beter inzicht te verkrijgen. Het is algemeen bekend dat bij ESTEC lonen en salarissen betaald worden, die ver uitgaan boven die bij het bedrijfsleven, mede daarom krijgen de eventueel overcom plete werknemers een moeilij ke tijd. The Forwodians ioen met 5 teams rxee aan competitie ;4j ÏORHOUT The Forwodians Deemt dit jaar met 5 teams aan de competitie deel. tdj tt eerste team, dat vorig jaar is gepromoveerd naar de eerste Klasse heeft zich terdege voor- bereid op de nieuwe competitie. Al bijna twee maanden geeft een cios-leraar een straffe con ditie-training en oefend trainer iWallaerl The Forwodians in de zaal. Zaterdag speelt de Voor- houtse ploeg tegen het sterke Achilles in Delft. De thuis wedstrijden speelt The Forwo dians in de Leidse Vijfmeihal. >aü Inlichtingen over The Forwo- att dians kan men krijgen bij de ig heer I'. Buck, Heerestraat 17 te Voorhout. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Wel of geen fluoride in het drinkwater? In grote meerder heid ondersteunden- de raadsle den het standpunt van B. en W., dat eerst de kwaliteit moet worden verbeterd alvorens men aan fluoridering begint. Slechts mevrouw E. M. A. Slot-Schou- ten (PCP) kwam, na bestude ring van de argumenten van voor- en tegenstanders, tot een positief oordeel. De verkoop en het bouwrijpma- ken van gronden in Dorp-Oost I (gronden J. D. Reyneveld) stuitte bij de raadsleden op grote problemen. De heren Lek (KVP) en Dorrepaal (Gemeen tebelang) waren verbolgen over het feit, dat deze transacties niet in de commissie financiën behandeld waren. Zij dienden dan ook een voorstel in om de zaak terug te nemen en eerst in de commissie aan de orde te stellen. Burgemeester C. M. van der Linden achtte dit ge zien de geringe financiële con sequenties (de exploitatieopzet vertoont een voordelig saldo) niet nodig. Voorts bleek het schoolbestuur van „De Rank" een brief aan de raadsleden te hebben ge stuurd, waarin zij erop aan drong het voorstel om de grond onder de nieuwe school te ver kopen voor f300.000,niet aan te nemen. Deze brief was maandagochtend op het raadhuis binnengeko men. De voorzitter van het schoolbestuur verschafte de wethouder telefonisch drie ar gumenten. waarom het bestuur zich niet kon verenigen met de grondtransactie: A. Men wist niets van deze voorstellen af. B Er is nooit officieel een m2- prijs opgegeven en C. Volgens het bestuur was er oorspronke lijk sprake van een bedrag van f 17,22 doch levert het voorstel van B. en W. een m2-prijs van f 60,op. Kernpunt van de be zwaren van het schoolbestuur was dus het ontbreken van be hoorlijk overleg. Wethouder Molema, betwijfelde dat het bestuur niet op de hoogte van de „drie ton", want de architect had een prijs per lo kaal genoemd die uiteindelijk ook neerkwam op een totaal van f 300.000,De wethouder wilde de brief dan ook naast zich neerleggen. Deze gang var zaken viel bij de raad niet ir goede aarde; men vroeg schor sing voor intern beraad. Na de heropening deelde de heer Lek mee, dat hij zijn voorstel tot verwijzing naar handhaafde. Hij had want bij de stemming kreeg hij zes van de elf raadsleden achter zich. „Rijnzicht" wordt verhuurd A. Hogenes N.V. De heer W. Leentvaar (PvdA) had bezwaar tegen de gevolgde procedure. Volgens dit raadslid hadden B. en W. nadat het college had besloten niet tot verkoop verhuur over te gaan, opnieuw een advertentie moeten plaat sen. Ondanks het feit dat de regionale kranten uitvoerig hierover hebben bericht, de de heer Leentvaar, dat niet iedere eventuele gegadigde hiervan op de hoogte was. Ir. C. J. B. H. v. d. Pols vond de bedongen huurprijs te laag, de voorwaarden daarentegen veel te streng. Het WD-raadslid had dat er ook een gegadigde uil de „horeca"-sector was ge weest, die van „Rijnzicht" eer soort bordeel had willen ma ken. Dat had hem, zo zei hij wel aangesprokenUiteinde lijk stemde alleen de heer V. d. Pols tegen. NOORDWIJKER- HOUT Wie altijd beweerde dat Noord- wijkerhouters geen gezellige lu: zijn moet voor de aardigheid maar eens in de kom van het dorp het Leu genbankje gaan op zoeken. Als je daar een half uurtje met dit zestal hebt zitten kletsen, dan kom je vanzelf wel tot andere gedachten. Niets voor niets is het devies van deze club „Je moet altijd blijven lachen, ook is". Jan Ouwe Broekhof (86), Arie van Kesteren (68), Leo Zuiderduin (68). Bor- tus Nulkes (64), Cees Warmer hoven (70), en Arie Rooden gaat het lachen goed af. Meest al hebben ze pret om Jan Ouwe Broekhof want dat is de man die op het Lev oen bankje triomfen viert met zijn fantasierijke verhalen. Soms komt Jan op een zonnige middag aanwandelen en dan vertelt hij bij voorbeeld zonder een spier van zijn getaan de gezicht te vertrek ken dat in de Vaart een bus ligt. Als ze dan allemaal gaan kijken blijkt het ge woon een beschuitbus te zijn. Er wordt ook veel gepraat over het oude Noordwijker- hout. Over de ver dwenen pittoreske plaatsjes zoals Het Schapenkom en de Kevkendel en over de Havenstraat waaruit de vele vertrouwde huisjes plaats hebben moeten maken voor nieuwbouw. Niet dat ze er zo om treuren maar wel vinden ze Zwart ook nu weer modekleur LTSSE De afdel'ng I.is- se-Hillegom van de Ned. Ver. van Huisvrouwen hield gisteravond in ho tel-restaurant „Flora" de najaars-modeshow. Over tuigd als men is van het feit dat het lang niet ie dereen gegeven is echt dure kleding te dragen werd een show gegeven van 80 japonnen, broek- pakken. tunieks en man tels. Het is wat de lengte van de japonnen betreft weer zo dat alles geoor loofd is doch de lengte van op of onder de knie was wel dominerend. De kleur zwart had ook in deze show een overwe gend karakter. Mevr. J. G. van Nieuwkoop-Den Older, presidente van de afdeling, sprak aan het slot van de modeshow haar waardering uit over het feit dat er voor de modeshows een stijgende belangstelling bestaat. LEIDSCHENDAM De overstel pende verkeersdrukte, zaterdag, bij het winkelcentrum ^Leidsen hage" is voor de Leldschendam- sc verkeerscommissle aanlei ding geweest zich te berader over de te nemen maatregelen Op het wegdek op de Burge meester Banninglaan zijn, ln af wachting van nadere voorzie ningen. strepen aangebracht voor vóórsortering. Het aan brengen van voetgangersover- steeklichten b(j de Burgemees ter Keyzerlaan zal niet te ver mijden zijn. dat het dwijnen van al deze herinneringen ook de dorpssaamhorigheid aan het wegebben is. „Zeventig procent van de bevolking kennen we niet", zegt Cees Warmerhoven. „De leve op zichzelf gaan Dat is een gemis in BOSKOOP De gemeenteraad had gisteravond nogal wat pro blemen rond het voorstel f 10.000,subsidie te verlenen aan de Vereniging voor Vreem delingen Verkeer. woonbaar maken van de wo ning Reijcrskoop 349 voor een viertal Marokkanen voortgeko men is uit de acute nood van deze buitenlandse werkne- Men was over het algemeen van mening dat ook het bedrijfsle ven, zowel de boomkwekers als de middenstandsorganisaties hier een bijdrage aan dienen te geven. Mevrouw D. Hage-de Stigter vond f 10.000,voor folders, zelfs al waren ze in kleurendruk, veel te veel. 't Is jammer, aldus de burgemeester G. W. baron van Dedem, dat het V.V.V. in Boskoop nogal wat tegenslag had toen bijvoorbeeld de plannen voor een wandel route onuitvoerbaar bleken. De prot.-chr. fractie, met name de heer W. H. van Eek. vindt dat het voorstel inzake krediet verlening voor het weer be- Hij vindt dat het tijd wordt dat de gezinnen van de al geruime tijd in Boskoop werkende Ma rokkanen naar Nederland ko men. Dit is geen eenvoudige zaak antwoordde wethouder P. van den Dool, er komen zeer veel problemen naar voren die eerst grondig bekeken dienen te worden. De heer B. Geleynse (prot.-christ.): We moeten toch ééns hiermee beginnen. De Ma rokkanen zijn goede werk krachten en hebbed volgens onze christelijke beginselen ook recht op een behoorlijk gezins leven. Er wordt in Boskoop re latief maar weinig gedaan voor deze mensen. Het zou in sa menwerking met de Stichting Bijstand Buitenlandse Werkne mers, het college van B. en W. en de werkgeversorganisatie mogelijk kunnen zijn huizen te bouwen voor de hier werkende Marokkanen. B. en W. zegde toe met de Marok- kkanen te zullen spreken zonder echter valse hoop te willen wek ken voor wat betreft de overeen komst van hun gezinnen, want daar is in deze ambtelijke we reld nogal wat tijd voor nodig, aldus de burgemeester. Bij de rondvraag vroeg mevrouw Hage-de Stigter (lib.) aandacht voor de ophaaldienst van grof vuil. Dit moet klein gemankt aan de weg gezet worden. De vraag rijst dan, hoe zaag ik een spiraalmatras in vieren en als ik dat móet laten doen wat kost dit dan? Vooral voor ou dere mensen die de zogenaam de doorstroming bevorderen door kleiner te gaan wonen is dit een probleem. Gemeente werken zou deze zaak eens be kijken. Het gevraagde krediet van f 2.500,werd door de raad beschikbaar gesteld. Agendapunten raad Z'woude ZOETERWOUDE De gemeen teraad komt a.s. donderdag 30 september om 20.00 uur bij- De agenda vermeldt o.m.: —Benoeming vaneen gemeente secretaris; Instelling van een commissie voor onderwijszaken; Instelling van commissie voor sport en recreatie; Krediet voor het vervaardigen van een voorbereidend riole ringsplan ten behoeve van de nog niet op riolering aangeslo ten gebieden; —Voorstel inzake fluoridering van het drinkwater; Benoeming van leden van de woonruimte-adviescommissie; Verzoek van de EHBO-verenl- ging „St. Liduïna" tot het ne men van verkeersmaatrege- Subsidiëring in kosten van ge zinsverzorging, gezinshulp en hulp aan bejaarden; —Het verlenen van een subsidie aan de Cornelius Musiusstich- ting te Leiden; Adhesiebetuiging met een de minister van CRM gericht schrijven van de gemeente Hi zerswoude inzake subisdiëring van het muziekonderwijs. WASSENAAR De heer N. H. Duister, docent in de Nedcrla -a- se taal aan het Adelbert Co' ege in Wassenaar herdenkt v.jdag 1 oktober het feit dat hij 25 ja ar aan het onderwijs is ve orden. Ter gelegenheid van dit z'1 vei en jubileum is er- 's morjens om 10 uur een He'lige Mi'n de Sint Joseph kerk in Wassenaar waarna 's middags om uur in de aula van de school een hul digingsbijeenkomst worJigehou den. Hierbij zal de jubi'a is een cadeau, in de vorm van ecu reis naar Parijs voor 2 personen worden aangeboden, 's Avonds om 8 uur begint een feestavonu waarop leerlingen en leraren van de school onder meer caba ret en toneelvoorstellingen ten uitvoer zullen brengen. Grote deelname harddraverij in Lisse LISSE Voor de traditionele harddraverijdag morgen in Lisse hebben momenteel reed» 38 ponyruiters van de ponyclub Poelcway ingeschreven. Voorts levert de Poelcway het leeuwen aandeel in de feestelijkhe- 's-Morgens zal door een groot aantal ruiters acte de présence worden gegeven bij het hijsen van de harcldraverijvlag op het Vierkant door de voorzitter van de harddraverijvereniging de heer G. A. Schalij. Om acht uur maken de ruiters een tocht door het centrum van Lisse naar het parkeerterrein Keu kenhof waar met de wedstrij den gestart zal worden. De wedstrijden beginnen om 9.00 uur en de prijsuitreiking wordt verwacht om 11.45 uur. KNDB kiest Lisse voor damsimultaan LISSE De Kon. Ned. Dambond heeft besloten ter afsluiting van het 60-Jarig bestaan in Lisse een simultaanseance te organiseren. Donderdagavond 7 oktober kom hiervoor in gasthuis „Welkom' de Leidse hoofdklasser P. Bronsting, die de strijd zal aanbinden met 50 spelers. Aan vang van de wedstrijd is 19.0C uur. Inschrijving kan geschie den tot woensdag 6 oktober bij de heer G. van der Stelt, Wil- helminastraat 37, tel. 5724 Leerlingen van de lagere scho len kunnen zich opgeven bil het hoofd van de school. Duiven openen kermis Lisse LISSE Met het loslaten vat enkele honderden duiven beef gistermiddag de beer H. d Vroomen, vice-voorritter vai cle harddraver! jvercniglng he lunapark in Lisse officieel geo Het betekende de Inzet van eer eerste drukke dag, want to gisteravond laat zag het zwar van de belangstellenden op he terrein naast het voormalie restaurant ..De Witte Zwaan De eerste kermisdag in Lis* werd gisteravond om 10 uu afgesloten met een groot vuurwerk.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5