l Deining rond Jnogelijke komst gastarbeiders Hazerswoude 1 3^ Rail biedt meer soulaas dan weg in probleemgebied Leiden-Den Haag SJZ HANDHAAFT PREDICAAT R.-K. 1 O I Warmondse raad gedwongen hoge prijs te aanvaarden VNG PLEIT VOOR TRAM Onderzoek naar klacht tegen agent m jf Doe mee! door Redlok WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Op grond van ervaringen, die men de laatste jaren heeft kunnen opdoen, kan worden gesteld, dat het voortdurend aanleggen van nieuwe wegen nauwelijks tot enige verbetering leidt in het ge bied LeidenDen Haag. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten schrijft dit in de tweede deelnota van het grote onderzoek, dat men uitvoert voor de Leidse Gewestraad. Een autoweg brengt als het ware zijn eigen verkeer voort; de nieuwe route brengt velen ertoe toch weer de auto te nemen of zelfs in een forensengemeente te gaan wonen omdat het vervoer na aanleg van een nieuwe weg (tijdelijk) weer wat beter is geworden, aldus de VNG. Na alle verkeers- en vervoersmo- de aanbeveling, dat bij de mid- gelijkheden en moeilijkheden dellange termijnplanning veel onder de loep te hebben geno- meer dan tot heden aandacht men, doet drs. Van Keulen de moet worden geschonken aan samensteller van de deelnota het openbaar railvervoer als een van de mogelijkheden. Wiet alleen de V.N.G. geeft (in overweging om de tram- verbinding LeidenDen Haag te herstellen. In een zeer recent rapport, dat door N.S., \N.Z.H. en H.T.M. werd op- gesteld, wordt eveneens ge lsproken over mogelijke door trekking van lijn 6 van de enk>H.T.M, (loopt nu tot Lei d- 'hendam) naar Voorschoten scht le zo ER AAR Mevrouw Verhaar- Verbeek gaat haar werk aan de chr. kleuterschool neerleg gen wegens vertrek naar el ders. Op vrijdag 1 oktober is er leen receptie in het dorpshuis |van 16.00 tot 17.30 uur. - ËR AAR Donderdag 30 sep- ftember wordt in het Dorpshuis leen modeshow georganiseerd door de christenvrouwenbond De show wordt verzorgd door het modecentrum Niekerk van p. jden Boom uit Alphen. Aanvang Vijf maanden geëist wegens uitlokken van abortus DEN HAAG-VALKENBURG De officier van justitie van de Haagse rechtbank heeft een gevangenisstraf van vijf maan den geëist tegen een 29-jarige Valkenburger, die terecht stond wegens het uitlokken van ab- De man, die gehuwd is, had om gang met een 18-jarig meisje bij wie hij een kind verwekte. De Valkenburger vond iemand die bereid was voor f 500 het meisje te aborteren. Na de ab ortus werd het meisje ernstig ziek en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Zij bracht het er op het nippertje levend af. Tegen de pleger van de abortus, een Hagenaar, werd een jaar en zes maanden geeist. tus. Afscheid van dr. W. Th. Pos LEIDEN Dr. W. Ph. Pos, sedert 1966 o.m. hoofdmedewerker van de mede door zijn hulp opgerichte afdeling Drama turgie van de Leidse Universi teit, neemt op vrijdag 1 okto ber, afscheid. Hij denkt daarbij niet alleen aan treinverbindingen, maar vooral ook aan tramlijnen en stads spoorwegen. De VNG-onderzoe- ker geeft daarbij in overwe ging Voorschoten en zelfs Lei den (weer) in het HTM-net op te nemen door doortrekking van de HTM-lijn, die nu ein digt in Leidschendam. Voor het forensenverkeer bleek de spoorlijn Leiden-Den Haag al een duidelijk alternatief te bieden voor de auto bij de openstelling van het station Voorschoten. Het aantal reizi gers overtrof daar ver de ver wachting. De voorkeur voor railverbindingen tussen Leiden en Den Haag baseert de VNG op het gegeven, dat de bereik baarheid door busverbindingen (hoe frequent ook) aanzienlijk terugloopt in de spitsuren door de vele congesties. In de nota wordt ook een lans gebroken voor het taxivervoer. Bij een efficiënter gebruik van het taxi-bestand kan een zeer duidelijke bijdrage geleverd worden tot het oplossen van de verkeersproblematiek in de binnenstad. „Deze vergeten sec tor van het openbaar vervoer combineert vele voordelen van de eigen auto (deur tot deur, status etc.) met die van het openbaar vervoer: grote be kendheid met de stad, weinig parkeerruimte en een groot rij-rendement", aldus de VNG. DEN HAAG (ANP) Minister Van Agt (Justitie) heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat thans ten spoedigste een onder zoek zal worden ingesteld naar een klacht, reeds in 1967 inge diend, wegens mishandeling door een agent van politie te Leiden. De klacht, afkomstig van een in woner van Leiden, gaf in 'eer ste instantie geen aanleiding om een strafvervolging in te stellen. Een nader onderzoek in 1968 leverde eveneens onvol doende aanwijzingen voor een strafvervolging op. In 1969 evenwel noemde het Ge rechtshof in Den Haag het wenselijk, dat alsnog een straf vervolging tegen de betrokken politie-ambtenaar zou worden ingesteld. Het blijkt thans, dat het bevel van het Hof onuitge voerd is gebleven, omdat het dossier was zoek geraakt. Ook in 1968 was het dossier zoek geraakt. „De gemaakte administratieve fouten zijn ernstig", aldus mi nister Van Agt. In antwoord op schriftelijke vragen van het PSP-Kamerlid Wiebenga zegt hij er op te vertrouwen, dat dergelijke fouten niet meer zullen voorkomen. Op het par ket van het arrondissement is een doeltreffender voortgangs controle ingevoerd. wwBmm i efficiënter gebruik biedt het taxibestand in Leiden veel mogelijkheden. ZOETERWOUDE „Is het nog wel juist in deze tijd van mo derne opvatting het r.-k. bij de naam SJZ te handhaven". Deze vraag werd opgeworpen door enkele leden op de jaarverga dering van de sportvereniging waar de nieuwe statuten aan de leden ter goedkeuring wer den voorgelegd. Het bestuur was eenstemmig voorstander van handhaving van het predikaat r.-k. Het la ten vervallen zou beslist geen wijziging van het karakter van de vereniging betekenen. Er is in het verleden ook niet ie mand op principiële gronden als lid geweigerd. Voorstanders argumenteerden dat nu ook veel niet-katholieken lid zijn. Bovendien wordt door hét weggelu.en van letters r.-k. de naam niet gewijzigd. Toen het op stemming aankwam bleek een royale m~3rderheid voor handhaving. De aftredende bestuursleden wer den herkozen maar in de elf talcommissie kwamen een tweetal nieuwe gezichten n.l. de heren N. Romijn en M. v.d. Geest die de plaatsen gaan in nemen van Th. Zandbergen en H. Vervoorn. De heer G. v.d. Verhoeven werd toegevoegd aan de kascommissie. De con tributieverhoging ontmoette weinig weerstand en werd als volgt vastgesteld: senioren van f 4 naar f 5 per maand, junio ren van f 2 naar f 2,50 en pupillen van f 1,25 naar f 1,50. Aan Loek Helder werd de be ker overhandigd omdat hij aan het eind van het vorige seizoen werd gekozen als voetballer van het jaar. Alkemade nog steeds zonder drinkwater ALKEMADE Alkcmade heeft ook vandaag nog zonder drink water gezeten. De pogingen om de gesprongen leiding voor van morgen te repareren, mislukten gisteren. De drassige grond maakte efficiënt werken vrijwel onmogelijk. Men hoopt van avond de gedupeerde gemeente weer van drinkwater te kunnen voorzien. (ADVERTENTIE) HAZERSWOUDE Sinds vorige week donderdag heeft ook Hazers woude zijn rassenprobleem. Veertig inwoners van de Dorpsstraat lazen toen in de krant dat de heer A. Pannebakker, van beroep kwe ker en woonachtig in hetzelfde Hazerswoude, het pandje Dorpsstraat 173 had gekocht uit de failliete boedel van de kapper die daar huisde. De schrik sloeg de Dorpsstraters om het hart toen ze bemerkten dat Pannebakker van plan was zijn buitenlandse werknemers in het pand te huisvesten. Zij organiseerden zich ijlings en schreven een brief- op-poten aan het gemeentebestuur. In dat bijzonder gul ondertekende schrijven vertellen ze B. en W. en de raadsleden dat er geen gast arbeiders in hun omgeving gevestigd mogen worden omdat daardoor de leefbaarheid van de buurt in gevaar komt. De brief arriveerde veel te laat, zes dagen om precies te zijn, op het gemeentehuis om nog in de raadsagenda van donderdag a.s. opgenomen te worden. Maar op het ambtelijk centrum van Hazerswoude oordeelde men de zaak belangrijk genoeg om vaste regels even te vergeten en daarom zal men er donderdagavond toch over praten. Onder de lezers van on ze krant blijken er heel wat te zijn die in het bezit zijn van een bijzonder dier want naar aanleiding van mijn vraag of opvallende twee- of viervoeter zijn al heel wat telefoontjes binnengekomen. Zoals beloofd zou iedereen die mij belde of schreef met zijn dier in deze kolom komen. Vandaag gaan we van start met de diertjes en dan laten we er om de paar dagen een of twee in deze Redlokkolom opdraven. Een van de eersten die mij opbelde was de heer Van Delden uit Lisse. Deze vertelde mij dat hij in het bezit is van vier bijzon dere goudvissen. Wat is er na melijk met de goudvissen van de heer Van Delden aan de hand? Steeds als hij van zijn werk thuis komt en hij stapt de huiskamer binnen, dan ver dringen de diertjes zich voor de aquariumruit en dan blijven ze hem net zo lang aankijken tot hij wat visvoer in hei aquarium heeft gegooid. Is van Delden echter weg, dan zwem men ze weer rond zonder aan iemand aandacht te besteden. „Hoe het komt weet ik niet", zegt hij „maar ze schijnen mij graag te mogen." Het tweede dier dat vandaag in de Red lok kolom de revue passeert is het witte konijn van Tilly Bros uit HiVegom. Hillegommers kennen Tilly en haar konijntje waar schijnlijk wel want het duo maakt heel wat keren een uit stapje door de Hillcgomse stra ten. Harry het konijn wipt dan mee aan zijn keurige halsband. Konijnen hebben ook recht op vrijheid", zegt Tilly. „Je leven lang in een hok zitten, dat is ook niet alles." Zo beste men sen, dat waren de eerste twee biizondere diertjes. Morgen kynt ook U in deze kolom staan met Uw hond, poes, muis, kanarie, marmot of wat voor dier dan ook. De Redloklcolem staat voor iedereen open. Ik zit weer klaar achter mijn telefoon. Beroering in Hazerswoude derhal ve. Panncbakker is er niet ka pot van. „Waar maken die mensen zich druk om? Ik heb op dit moment nog niet eens buitenlandse werknemers in dienst en ik ben van plan er maar twee te nemen. Twee, dat is alles en die komen in derdaad in dat huisje te wo nen. Daar kan ik toch met de beste wil van de wereld geen getto-vorming in zien." Een bezoekje aan de Dorpsstraat levert andere geluiden op. Me vrouw Van der Werf bijvoor beeld is best bereid haar zegje te doen. Zij woont achter het toekomstige woonhuis van de gastarbeiders en is bovendien in het bezit van drie dochters. En daar knelt de schoen. ,Weet u wat het is? Mijn man heeft vaak ongeregelde diensten en je hoort vaak van die rare praatjes over die mensen Maar ik wel graag duidelijk zeggen dat ik niets tegen gast arbeiders heb, hoor. Alleen die irrnsen worden hier zo maar neergezet met al hun problemen, ze krijgen geen be geleiding en dus is het niet gek als er moeilijkheden komen. En Pannebakker kan nu wel zeg gen dat er maar twee mensen in dat huis komen, maar hij koopt toch geen heel huis om er twee goedkope krachten in te laten wonen. Dan konden het weieens heel dure mensen worden Een stukje verder woont nog een prominente ondertekenaar van de brief. Hij wil zijn naam niet vermeld zien, want hij is ne ringdoende, zodoende. Maar zijn mening wil hij wel kwijt. „Laat Pannebakker ze zelf ne men, per slot van rekening heeft hij ruimte genoeg. Hij wilde op zijn terrein wel een directiekeet neerzetten, maar dat mocht niet van de gemeen te. Dat vonden ze waarschijn lijk niet goed genoeg. Maar ik zou wel graag hebben dat ze ook eens om ónze belangen dachten. Ze houden die gastar beiders altijd de hand boven het hoofd. Maar waarom moe ten deze mensen juist in de kom van de gemeente wonen0 Wij hebben daar geen be' oef'e aan. En dat is inc'erd id dis'-'':- minatie, dat weet ik eigenlijk ook wel, maar als deze weg niet bewandeld wordt, gaat de ze buurt in zakelijk opzicht hard achteruit en daar worden wij de dupe van. Daarom heb ben we die brief geschreven, wij hebben onze hoop op de raad gevestigd." De neringdoende moet zijn ver wachtingen niet te hoog stem men. Het Partij van de Ar beid raadslid Oosterhoff veegt de plannen van de briefschrij vers woedend van de tafel. „Dit is Hazerswoude op z'n smalst, deze mensen demonstreren een a-christelijke houding. Ze kij ken alleen maar naar hun ei gen belangen. De buitenlandse werknemers hebben recht op een menswaardige huisvesting. En als ze die vinden in de Dorpsstraat, dan krijgen ze die daar. Bovendien kunnen B. en W. niets doen. Pannebakker is eigenaar en hij mag erin laten wonen wie hij wil." Wie denkt dat alleen progressieven de briefschrijvers laken heeft het Ook het SGP-raadslid Matze doet koeltjes. „Ik heb de mensen gevraagd me er dit keer buiten te laten, ik sta al genoeg in de belangstelling. En ik ga je ook nog niet vertellen welk stand punt ik in de raad in ga ne men. Ik zeg maar één ding: op zakelijk niveau zitten hier rot te plekken." Mochten B. en W. besluiten dat de gastarbeiders toch in de Dorpsstraat gaan wonen, dan blijft mevrouw Van der Werf standvastig: „Dan ga ik verhui zen". Acht maanden geëist tegen glasschilder DEN HAAG-LEIDEN De offi cier van justitie van de Haagse rechtbank heeft een gevange nisstraf van acht maanden ge- eist tegen een 19-jarige glas schilder uit Leiden, die nogal wat wandaden verricht had in Leiden en omgeving. In Bodegraven wilde verdachte een caravan verkopen. De aan staande koper wilde de koop echter sluiten op het politiebu reau. Daar voelde de Leidenaar niets voor want hij had de caravan juist daarvoor in Voorschoten gestolen. Op ver schillende plaatsen had hij ook geprobeerd de mensen wijs te maken dat hij koper kon kop- n voor een gulden per kilo. Op dit praatje waren een aan lal mensen best bereid f 200 voor schot te geven zodat de Leide naar „zaken" voor hen kon gaan doen. WARMOND De gemeenteraad van Warmond heeft gister avond besloten nog eens f 60.400,beschikbaar te stel len boven het krediet, dat me dio augustus werd uitgetrokken voor object 2 in de Zwanbur- gerpolder. Overschrijding van het krediet was noodzakelijk door een verhoging van de di rectiebegroting van dé Heide- mij met ruim f 9000,en het feit, dat de Grond en Zandcx- ploitaticmij. Rijnland N.V. een hogere prijs dan verwacht had opgegeven (f 492.000.voor het maken van oevervoorzie ningen langs de Zijl en de Grote Sloot. Het raadslid Van der Kroft sprak over de hoge prijs „ik zeg niet té hoog" van Rijnland, „die we niet geaccepteerd zou den hebben als we vrij waren geweest en' als we niet door de tijd zouden zijn gedwongen". Hij drong er bij het college op aan met de Heidemij te be spreken, dat situaties als deze bij de objecten 4 en 7 zullen worden vermeden. Bui '-meester drs. F. Langemeijer zei, dat er al met de Heidemij gesproken was en dat hij nu de verwachting had, dat de ge meente wat dit betreft uit haar lijden was. „We beginnen het vak steeds meer te leren", zo zei hij. Het voorstel om gemeentesecreta ris P. Baas te belasten met de begeleiding en coördinatie bij de uitvoering van het plan- Zwanburg had aller instem ming hoewel de heer Van der Kroft opmerkte, dat de exploi tatie van het plan Zwanburg belast wordt met f 400.000,— bestuurskosten. De raad besloot- ook f290.949,— beschikbaar te stellen voor het ontbinden van de pacht van K. Breedijk op 26.55.64 ha. de te ontzanden polder. WARMOND De Woonruimte adviescommissie is in haar ge heel herbenoemd. Zij bestaat uit: G. Oudshoorn, mevr. J. der Struijs-van der Horst, Th. Hoek, G. Schavemaker, Th. de Winter en G. Vellekoop, plv. lid. De heer M. A. Groenen boom is benoemd in de contact commissie voor so"i?le aangele genheden in de vacature P. J. van der Zon. Als plv. lid werd gekozen Th. H. van Tonge- „Worden wij nu ook ingepikt?" WARMOND „Worden we ook ingepikt?", zo vroeg het War mondse raadslid Bakker gister avond aan burgemeester Lan gemeijer. Die vraag was bij hem opgeko men na lezing van de oper brief der gemeente Oostvoorm waarin wordt gesteld dat ge meenten van 3000-6000 inwo ners (waaronder Warmond) oi hun hoede dienen te zijn waa het hun voortbestaan betreft Burgemeester Langemeijer ze tot het bezorgde raadslid, d£# hij zelf niet zo bezorgd is „Warmond is weliswaar op eei na de kleinste gemeente in he Gewest Leiden, maar wij heb ben in dat gewest een specifie ke taak. Er zal veel van afhan gen of wij goed meelopen in he Gewest en of we de nodig* bestuurskracht kunnen opbren gen".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3