HERZIENING BOUWBELEID JROTE STEDEN Werkgevers willen grotere loonmatiging als werknemers Kardinaal Mindszenty in Rome Diepgaand onderzoek brand Eindhoven Weer smog 'iliaalhouder verhindert bankoveval „Frustraties tegengaan" Diefstal schapen oer auto In Rijnmond faze drie ingesteld President van Irak afgezet NOG VELE RAADSELS: Ëeidóe Sou^ont 62e jaargang, no. 18.504 WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND engracht 32, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader- Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteu rertenties (exc. B T W.) f 0,24 p. rnm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur)- Abonnement per week f 1.63. maand 6.95. kwartaal 20-65. jaai I kwartaal 1 23.95, per jaar 94.55. Tijdelijk meer bewolking met plaatselijk motregen. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Overdag ook enkele opklaringen, zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Minimumtemperaturen esten van het land ongeveer in het zuiden en oosten onge- »r 9 graden; maxima omstreeks (Van onze parlementaire redactie) 4 HAAG. Om een nadrukkelijk inzicht te krijgen in de oningbehoeften en -problemen in de periode 19721974 fceft minister Udink van Volkshuisvesting en Ruimtelijke rdening de grote steden en hun agglomeratieverbanden ivraagd naar: het woningbouwprogramma 19721974; een analyse van de problemen, die de bouwplannen kunnen stagneren; een onderzoek van de woningmarkt in verband met de woningbehoefte ook op middellange en lange termijn en in verband met de samenstelling van het gewenste woningbouwpakket. nadering van de gemeenten in het kader van het nieuwe systeem van verdeling van de rijkssteun voor de woningbouw. Het thans tot de grote stedeljke gemeenten gerichte verzoek maakt heiervan deel uit. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Werkgevers, werknemers, middenstand en landbouw gaan morgen praten over de loonmati ging in 1972. De voorzitters van de centrale organi saties en hun deskundigen zullen in het gebouw van het CNV in Utrecht aan de tafel gaan zitten om eikaars standpunten in de eerste ronde af te tasten. Intussen hebben na de werknemers ook de werkgevers hun stelling betrokken. Zij willen een veel grotere loonmatiging, dan waaraan in de voorstellen van NVV en NKV wordt gedacht. De grootste werkgeversorganisatie, het Verbond van Nederlandse Ondernemingen heeft precies gezegd wat kortweg haar standpunt is. Voor 1972 alleen maar een redelijke compensatie van de prijsstij gingen. Dat is volgens het VNO de meest gewenste oplossing om de strijd tegen de inflatie nu metter daad krachtig aan te pakken. Er moet een pas op de plaats gemaakt worden, zegt het VNO. Niet alleen door werknemers die onder een CAO vallen, maar door alle inkomenstrekkers van hoog tot laag. Als er volgend jaar niet in de loonontwikkeling wordt gematigd, zouden de arbeidskosten het dubbele be dragen dan in de omringende landen. Nu wordt het tijd dat over een of twee jaar de arbeidskosten in overeenstemming met die in het buitenland worden gebracht, aldus het VNO. Gebeurt dat niet, dan staat het gevaar van meer bedrijfssluitingen levensgroot voor de deur. In Duitsland wordt volgend jaar een prijsverhoging van 3 procent verwacht. In ons land moet getracht wor den de prijssüging, die op 7 procent is geraamd, met eenderde terug te brengen, dus onder de 5 procent. Dat kan volgens het VNO door de loonontwikkeling zo krachtig mogelijk te matigen. Werkgevers en werknemers hebben thans hun ver schillende standpunten bekend gemaakt en daarmee het uitgangspunt voor de discussie over de loon matiging gekozen. Het verschil tussen de beide standpunten is ongeveer 3 procent. De werkgevers zeggen namelijk: alleen maar prijs verhogingen in de lonen compenseren. Het NKV wil: compensatie van de prijsstijgingen plus een loons verhoging van 3 procent, gelijk aan de stijging der arbeidsproduktiviteit. Het NVV had bij monde van voorzitter ter Teide het plan gelanceerd om voor 1972 boven de compensatie van de prijsstijgingen voor alle werknemers van hoog tot laag eenzelfde vast bedrag uit te keren. NVV en NKV vinden met het CNV dat de mensen met de grootste inkomens de meeste matiging moeten betrachten, maar de werkgevers reppen niet van onderscheid en verlangen van alle inkomenstrekkers de uiterste matigheid. NINGEN (ANP) In het orden van het land zijn 85 lapen verdwenen. De scha- zijn gestolen door twee s uit Overschild, die zijn irresteerd. diefstallen zijn de laatste aanden in de nachtelijke [en gepleegd met behulp van n personenauto. De schapen irden met een net gevangen met gebonden poten in de overgebracht naar een iland bij de ouderlijke wo- ig. Via de veehandel wer- de schapen verkocht. De bouwprogramma's 1972-1974 van deze gebieden moeten vóór 15 oktober ingediend zijn bij de Provinciale Adviescommissie voor de verdeling van de rijks- steun voor de woningbouw. Gebleken is, aldus minister Udink. dat juist de stedelijke gemeenten, agglomeraties e.d.. gemeten naar hun woningbe hoefte. belangrijk achterblijven bij hun mogelijkheden tot rea lisering van woningbouwpro jecten. „De woningbehoefte, waarin in deze gemeenten nog moet worden voorzien, is in het algemeen duidelijk aanwezig. Wanneer hier niet een voortva rend bouwbeleid tegenover staat kunnen ernstige frustra ties ontstaan", aldus de minis- In dit verband wijst hij op de belemmerende invloed, die een grote kwantitatieve achterstand kan hebben op bestuurlijke be slissingen over het sanerings- en woningverbeteringsbeleid en op de realisering van planolo gische doelstellingen, zoals het tegengaan van ongewenste ver stedelijking van plattelandsge meenten. De hierboven aangeduide ontwik keling heeft geleid tot een enigszins gedifferentieerde be- •i-fotomodel en actrice Twiggy binnen een week gaat trouw Vtlleneuve. Hier verlaten zij het Winter gardent heater New York. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Al sinds gister avond negen uur geldt waar schuwingsfase drie weer in het Rijnmondgebied. Vanaf vanmorgen kwamen al 150 klachten over de vuile lucht in het gebied binnen. De bedrij ven in Rijnmond is verzocht alle smogverwekkende activi teiten voorlopig te staken. Vooral uit het gebied van Vlaardingen en SchLdam ko men vele klachten binnen bij de Centrale Meld- en Regelka- Toen de waarschuwingsfase gis teravond uitging was er geen smogvorming. De weersomstan digheden waren echter zodanig, dat het ontstaan van smog in de nacht en ochtend niet uitge sloten werd geacht. ROME (AFP-DPA-KNP) Kar dinaal Joseph Mindszenty, pri maat van Hongarije, aartsbis schop van Esztergom en vijf tien jaar lang politiek balling in de VS-ambassade te Boeda pest, heeft gisteren uit hoofde van een overeenkomst Vati- caan-Hongaarsc regering, on- gchlndenkjr Boedapest verlaten t\i is fi Rome aangekomen, waar hij door PAUS Paulus verwelkomd werd. Het vertrek van de 79-jarige kardinaal, die in 1948 tot le venslang werd veroordeeld werd. tijdens de Hongaarse op stand bevrijd werd en, na het neerslaan van deze opstand naar de VS-ambassade vlucht- een onzer verslaggevers) HAAG Een filiaal van de renleenbank Rijswijk ge- de Haagse Theresia- gistermiddag rond drie op brute wijze rvallen. De bankoverval lukte daar de filiaalhouder, 24-jarige M. M. Herpel uit ■ijk de overvaller, tijdens vechtpartij wist te over- ligen. De dader bleek een jarige huisschilder zonder te woon- of verblijfplaats. [bankgebouw was verlaten de keurig geklede man ienstapte. „Overval", riep en trok een gaspistool ter- I hij over de balie sprong, gaspatroon explodeerde in gezicht van de filiaalhou- Met de ogen dichtgekne- greep hij de overvaller t. De worsteling en het [eeuwen van de heer Herpel i Wi f Big alarmeerden een passerende vrouw. Zij alarmeerde de poli tie. Een werknemer van een aan de overkant gevestigde houthandel, de 27-jarige S. Uding, liep bij. het zien van het tumult voor het bankgebouw naar de Boerenleenbank. Sa men met de filiaalhouder wist hij de overvaller vast te houden tot de komst van de politie. In de kas van de bank was een bedrag tussen de tien en twaalfduizend gulden. De arrestatie van de bankoverval- Ier betekent een goede vangst voor de politie. De 22-jarige jongeman bekende in de zonw van dit jaar ook in Rotterdam een bankoverval te hebben ge pleegd. Hij sloot de kassier van de Boerenleenbank aan het Len- tinkplein in het toilet op en ging er met tienduizend gulden van door. Van dat geld heeft hij sinds die tijd geleefd. Hij logeer de in hotels in Den Haag en Parijs. Aangezien het geld "p was probeerde hij gistermiddag in Den Haag weer aan geld te komen. Filiaalhouder M. M. Herpel uitRijswijk wist tijdens een vechtpartij een overvaller te overweldigen. 'hilips-banden j 3 halen - 2 betalen LIGTVOET GANGETJE AF; 'October Feest Zaterdag 7.45 - 10.30 I: Fijne Rock Beat p II: Heerlijke Dansmuziek DANSLES Dames 82 Herenplaatscn loven de 23: Morgen 8.30 (huwden: 5 en 7 Oktober S evert castelein leid#n - Tel. 01710-23583-32710 BEIROET (AP) In een uitzen ding van radio-Bagdad is mee gedeeld. dat de president van Irak. generaal-ma.ioor Salech Machdi Amniasj. en zijn minis ter van Buitenlandse Zaken. Abd 'al Karim el Sjaicbli, zijn afgezet. Beiden werden ook uit de aan de macht zijnde revolu tionaire commandoraad ge zet. Verstopte afsluiter oorzaak explosie Delft DEN HAAG (ANP) Een ver stopt geraakte afsluiter in een afvoerleiding voor benzinedamp is de technische oorzaak geweest van de explosie op 19 augustus j.l. bü de Lijm- en Gelatine- fabriek Delft. Zoals bekend ver loren daarbij drie bedienings- het leven. Als gevolg van de dichte afsluiter kon in een beenderontvettings- ketel overdruk ontstaan. Bij voorbereidingen tot het openen van de ketel is toen benzine damp uitgestroomd in het ge bouw. Door de grote uitstroom snelheid is het daarbij gevormde mengsel van benzinedamp en lucht ontstoken met als gevolg een hevige explosie en brand (Van een onzer verslagge- EINDHOVEN Een diep gaand onderzoek is begon nen naar de oorzaak van de hevige brand gistermorgen in Eindhoven, die het hotel „Het Silveren Paerd" totaal verwoest heeft. Bij deze brand zijn elf gasten om bet leven gekomen, terwijl nog twaalf mensen in Eindtao- vense ziekenhuizen ver pleegd worden. Volgens de Eindhovensc politie zijn er geen vermisten weer. Daarover zijn gisteren lange tijd gissingen gemaakt, vooral omdat het hotelregis- ter in vlammen opgegaan is. Bij het onderzoek naar de oorzaak van de brand zijn TNO-Delft en het Gerechte lijk Laboratorium te Den Haag ingeschakeld. Het is namelijk nog steeds een groot raadsel hoe een brand zich binnen een kwartier over een gebouw van vijf verdiepingen heeft kunnen verspreiden. Belangrijke vragen, die beant woord moeten worden: was het gerenommeerde ho tel voldoende beveiligd tegen brand? is er zelfs sprake van sabo tage? Over de oorzaak tast men na melijk nog volledig in 't duis ter. terwijl tijdens 'n controle door het gebouw een half uur voor het uitbreken van de brand, alles nog in orde was bevonden. Vannacht heeft na een ano niem telefoontje het nabij gelegen hotel Cocagne onder bewaking gestaan. Het zal nog wel enkele dagen duren voor de werkelijke omvang van de ramp duide lijk is. Volgens een opgave van de politie zijn er van de 85 hotelgasten en 5 perso neelsleden in ieder geval 70 levend uit het hotel geko men. Daarvan liggen er nog 12 gewond in de 3 Eindho- vense ziekenhuizen. Van een van de gewonden is de toe stand ernstig. De opgave van het Philips reisbureau, dat met de bezetting van het hotel te maken had, wees uit dat er 86 gasten waren, waarvan er 63 min of meer ongedeerd zijn. Van de 11 slachtoffes zijn er 8 geïdentificeerd, daaronder waren 5 bedrijfsartsen van Philips, die afkomstig waren uit verschillende delen van Europa en die met nog 25 collega's deelnamen aan het tweejaarlijks congres van bedrijfsartsen van Philips. Onder de doden bevindt zich ook een van de spelers van de Oost-Duitse voetbalploeg Chemie Halle, de Ql-jarige reserve Wolfgang Hoffman De schade door de brand wordt op zeker 7 miljoen gulden geraamd Bij de brand schijnt ook een aan tal sieraden en juwelen tot een bedrag van 1.5 miljoen gulden verloren te zijn ge gaan. die 'in hotel tentoon gesteld waren Een deel er van is gesmolten door de hevige hitte. Van bet hotel „Het Silveren Seepaerd" te Eindhoven is één grote ruïne overgebleven na de verschrikkelijke brand van gistermorgen. te. was een goed bewaard ge heim. Er waren bij zijn ver trek, dat zonder enig ceremo nieel vertoon plaats had, geen journalisten aanwezig. Hij nam met een handdruk afscheid van VS-ambassadeur Puhan en vertrok in gezelschap van met name mgr. Cheli van het Vati caanse staatssecretariaat, di« ook de overeenkomst met d« Hongaarse regering gesloten heeft, per auto naar het Ween- se vliegveld Schwecnat van waar hij onmiddellijk naar Ro me vloog. Hij werd in het Va- ticaan door een zeer ontroerde paus Paulus met een omhelzing verwelkomd. Hij heeft voorlo pig zijn intrek genomen in de „Toren van St,-Johannes" een buiten Vaticaanstad staand his torisch gebouw. Volgens de Os- servatore Romano heeft de kardinaal uiteindelijk toch Boedapest en Hongarije verla ten. met het oog op zijn ge zondheidstoestand. ADVERTENTIE Dood Nasser grootscheeps herdacht CAIRO (Reuter) In Cairo heef een menigte van ruim een mil joen personen gisteren her dacht dat Abdel Gamel Nassei een jaar geleden overleed. On der het roepen van de ver trouwde kreet „Nasser, Nasser' drongen honderdduizenden ar beiders. studenten en boeren o| naar de moskee in de buiten wijk van Cairo, waar de vroe gerc president ligt begraven De politie bad alle straten ii de buurt van de moskee afge zet en probeerde de menigte ii groepjes door te laten. Tegen het middaguur brachtei eenheden van leger, marine ei luchtmacht onder aanvoerinl van de minister van Oorlog go neraal Mohamed Sadek militai eerbetoon bij Nassers graf D Egyptische dagbladen herdach ten in grote opmaak Nasser overlijden, en prezen zijn ver diensten voor Egypte.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1