RUSLAND LANCEERT ONBEMAND MAANSCHIP evrouw Fleming 6 maanden cel in Kennedy- vrouwen onwrikbaar achter hun mannen (8) 3 dagen Zuid-Limburg NS-Minitrips naar het buitenland Weerbericht NS-dagtochten in herfst en winter PROCES IN ATHENE UfOENSDAG 29 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 13 r<X)R zover de wereld kan zien staan de vrouwen in deze strijdende familie on wrikbaar achter hun mannen. Ze vormen eenheden binnen het geheel. Individualis tisch, sterk, soms eigenmachtig, zijn ze zeker van zichzelf als vrouw en als lid van de familie. Ieder draagt haar eigen Blent bij het tot het geheel, maar altijd tegen 3e achtergrond van de familie. ggphien was Jacqueline Bouvier de minst ■Verbondene. We weten niet wat er van et huwelijk terechtgekomen zou zijn als ohn Kennedy geen president van de Ver- nigde Staten geworden was. We kunnen iet op geruchten afgaan en het komt er ouwens ook niet op aan, want alle per- Donlijke belangen werden terzijde gesteld >en het belangrijker welzijn voor de amilie in het geding kwam. 1950 trouwde Robert Kennedy >bby", zoals de familie en het grootste a de wereld hem kende met Ithel Shakel, en in 1953 trouwde Jack lennedy, nu in de positie van oudste zoon leider van de jongere generatie, met acqueline Bouvier. queline bezat meer dan schoonheid. Ze sterke wil en ze beantwoordde de ^lu en dan oplaaiende woedeaanvallen Hi an haar schoonvader met haar eigen ^pvliegende vastberadenheid. Gelukkig Q kield de ouder wordende adelaar van urige vrouwen en na een ogenblik ge- ^j:hokt te zijn kon hij erom lachen. heerste volkomen loyaliteit onder de M :den van de familie Kennedy. De ouders aren het middelpunt waarvan de loyali- it uitstraalde, maar de leden konden, mgemoedigd door de familie, handelen algens eigen kracht en vindingrijkheid. ontwikkelde Jack Kennedy, van ganser irte gesteund, de bekwaamheid zijn ei- gedachten te denken, zijn eigen plan- te maken, zijn eigen toekomst te ipalen. was het zelf die tenslotte de beslissing Jk im zich kandidaat te stellen voor het 8 esidentsehap en hoewel hij met zijn B ider overlegde, was dat niet meer dan w et vragen om een advies dat hij al of et kon opvolgen. vader was wijs genoeg om te begrijpen t hij in zijn opzet geslaagd was. Hij trok zich van het toneel terug,-bleef wel contact met zijn zoon houden, maar van een afstand. Toen zijn zoon gekozen werd, verscheen hij niet op het eerste triomfan telijke ogenblik, maar de jonge pasgekozen president miste hem, liep het ouderlijk huis weer binnen en vader en zoon keer den samen terug om de pers te begroeten. Joseph Kennedy wilde de wereld laten weten dat zijn zoon nu volkomen eigen baas was. Er zou in het Witte Huis niet achter de schermen gewerkt worden. Dit vastberaden terugtrekken, zo gelukkig voor alle betrokkenen, was een gevolg van het oprechte geloof in zijn kinderen. Met betrekking tot Johns keuze van Bobby als minister van Justitie zei ae vader: „Het is een geluk voor Jack om Bobby op die plaats te hebben. Hij zal een ver draaid goede minister van Justitie zijn. Tenslotte zijn ie in het verleden maar heel weinig ministers van Justitie geweest met de juridische ervaring die Bobby heeft. En heel weinigen bezaten organisa tietalent". Hij lachte om de beschuldiging van nepotis me. Een zoon van hem had toch zeker geen baantje nodig? En hoewel hij en de moeder naar Washington gingen voor de installatie, verklaarden ze dat ze noch daar, noch in de buurt zouden gaan wo nen. En ze hebben woord gehouden Het onverbiddelijke noodlot, dat de familie Kennedy altijd trof na een belangrijk succes, sloeg echter opnieuw toe. De vader stond op het hoogtepunt van zijn persoon lijk succes en triomf. Op het ogenblik dat hij in blankende welstand leek te verkeren, were hij door een beroerte getroffen. Het was tijdens de kerstdagen van 1961 en de familie had zich op het grote landgoed in Palm Beach verzameld. Het was zo'n mooie dag dat Joseph Kennedy besloot te gaan golfen. Na de zesde hole voelde hij zich plotseling niet goed, liet zijn auto komen en ging naar huis. Toen hij thuis was, weigerde hij een dokter te laten komen en was op weg naar zijn kamer om wat te gaan rusten toen hij plotseling in elkaar zakte. In het ziekenhuis werd verklaard dat het een lichte beroerte was, maar het was voldoende om zijn rechterzijde te verlam men en de grootste verandering van alles de sterke luide stem die woedend of bevelend door het huis kon donderen tot zwijgen te brengen. De hele familie repte zich naar zijn ziekbed om gezamen lijk te bidden. Kardinaal Cushing kwam om hem de sacramenten toe te dienen. De dag voor Kerstmis werd tracheotomie verricht om hem het ademhalen gemak kelijker te maken. Een week later begon hij op te knappen, maar hij is nooit meer de oude geworden. Feitelijk werd John Fitzgerald Kennedy, de nieuwe president van de Verenigde Staten, in de praktijk zo niet in naam het hoofd van de familie Kennedy. Nu treedt er een nieuwe figuur onder de Kennedy-vrouwen op de voorgrond. Jac queline Bouvier Kennedy nam niet alleen haar plaats in als de echtgenote van de president en als First Lady, maar als een Kennedy en de moeder van Kennedy- kinderen. Wie was zij, wie is zij, van huis uit? Laat ik het eerst over haar uiterlijk hebben. Ik heb haar voor het eerst ontmoet aan het diner dat de president en zijn vrouw gaven voor de Nobelprijswinnaars van het land. Het was de eerste keer dat ons die eer te beurt viel; voordien voelden onze presidenten zich kennelijk verlegen in ons gezelschap. Maar president Ken nedy en zijn vrouw voelden zich wel op hun gemak in het gezelschap van intellec- De Kennedy- Vrouwen jwn O door Pearl S. Buck tuelen en we stonden in de Oostelijke Zaal te wachten op hun komst. Ik had over de hele wereld genoeg officiële personen ontmoet om niet al te opgegewon- den te zijn bij het vooruitzicht nu eens een president van mijn eigen land te ontmoeten, hoewel ik hoop dat ik altijd vaderlandslievend geweest ben. Maar ik beken dat ik een steek in mijn hart, een opwelling van trots voelde toen onze jon ge president en zijn vrouw met klaroenge schal werden aangekondigd. Wij, win naars van de Nobelprijs, behalve ik alle maal geleerden, stonden op een rij te wachten. De muziek zwol aan, toen kwam er een cavalcade van kleurrijke vlaggen, gedraa- gen door een eregarde van sterke, kwieke jongemannen en achter hen verschenen, zij aan zij, onze knappe jonge president en zijn elegante vrouw. Beiden glimlach ten, beiden waren verbluffend knap om te zien, beiden waren vrolijk en het toon beeld van gezondheid, jeugd en schoon heid. Ze zagen er uit zoals heersers er altijd uit zouden moeten zien, wat hun titels ook mogen zijn prins en prinses, koning en koning-*- maharadja en maha- rane, president en echtgenote. Er stond nu een president op de familiefoto's, een resultaat waar aan de vrouwen hard hadden mee gewerkt. (ADVERTENTIE) Buiten het vakantie seizoen geniet u in alle ?ust van het prachtige Suidlimburgse heuvel- andschap. "olledig verzorgd, dus iel. logies, maaltijden nrels: 'J Mahalia li Jackson is goed IBCHEN (AP) De toestand la de Amerikaanse gospelzan- ^•es Mahalia Jackson is be zigend. Dit heeft een Afordvoerder voor het Qi$Graw hospitaal van het terikaanse leger in München ^^egedeeld. ^^-jarige zangeres werd vori- week vrijdag opgenomen g9 t uitputtingsverschijnselen, lis de woordvoerder. Hij |3 kende dat Izij een hartaan- H of een arhstige aanval van Verziekte had gehad. kwaliteit 2.20. 1 5,22. Handel MOSKOU (AP) De Sowjet- Unie heeft gisteren een onbe mand ruimteschip, de Loena- 19, in dc richting van de maan gelanceerd. Het is de eerste grote ruimteexpeditie van de Russen sinds 11 september, toen het onbemande ruimte schip Loena-18 bij een poging tot zachte landing op de maan te pletter sloeg. De Loena-19 heeft volgens Tass tot taak we tenschappelijke onderzoekingen op de maan en in de ruimte rond de maan te verrichten. De eerste berichten over het nieuwe Russische maanschip waren ongeveer dezelfde als die over het vertrek van de verongelukte Loena-18 bekend gemaakt werden. Westerse ruimtedeskundigen had den bij het vertrek van de Loena-18 het vermoeden geuit dat dit ruimteschip opnieuw een maanwagentje als de Loe- nochod-1 op de maan zou zet ten of zou proberen na een zachte landing maangrond te verzamelen en mee terug naar de aarde te brengen. De twee vorige ruimteschepen in het Loena-programma, de Loe- na-16 en de Loena-17, hebben verleden jaar beide een zachte landing op de maan gemaakt. De Loena-16, het eerste ruimte schip dat een zachte landing op de maan maakte en naar de aarde terugkeerde, bracht on geveer 100 gram maangrond mee terug. De Loena-17 zette het maanwa gentje Loenochod af in de Zee der regens, waar het een aan tal verkenningstochten heeft uitgevoerd. Het neerstorten van de Loena-18 in het Apolloniusgebergte was de tweede achtereenvolgende tegenslag voor het Russische ruimteprogramma. De Loena- 18 was de eerste belangrijke Russische ruimteexpeditie na het ongeluk met de drie Russi sche kosmonauten, die op 30 juni na een duurrecord in ruimte te hebben gevestigd het eerste ruimtelaboratorium te hebben bewoond, dood i den aangetroffen in de ruimte capsule waarmee zij naar aarde waren teruggekeerd. (ADVERTENTIE) 2 dagen Brussel f 49.- 3 dagen Hamburg f 89.- 4 dagen Gotenburg f130.-* 4 dagen Londen f135.- 5 dagen Parijs f132.- *Van 6 november t/m 11 december 1971 en van 8 januari tlm 4 maart 1972 geldt een minimumprijs van f 100.- Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. (ADVERTENTIE) Spring- er eens een dagje tussenuit met NS. Ga naar bet station en kies uit één van de tien herfst- en winterdag- tochten. Leuke dag voor 'n fijne prijs, want u krijgt reductie op zowel treinreis als programma onderdelen. x voordelig uit met NS «chtbank in Athene heeft de 62-jarige Lady fmalia Fleming veroordeeld tot een ge- ingenisstraf van 16 maanden. Zij werd huldig bevonden aan het beramen van uchtplannen voor de politieke gevangene iexandros Panagoulis. haar vier mede-verdachten zijn tot ge vangenisstraffen veroordeeld. Konstantin 43»ndroetsoploelis, een vriend van Panagoe- I Kfis, kreeg 15 maanden. De Amerikaans- Mgfriekse Athina Psychoyoe werd veroor- fepeld tot 14 maanden en de soldaat Kon- ||Jlantin Bekakos, een vroegere bewaker van ^hnagoelis, tot 13 maanden. De Amerikaanse Aeologiestudent John Skelton, die alleen Is chauffqiir bij de ontsnappingspoging zou lenen, kreeg zeven maanden voorwaarde- n)k. '-—bijzondere militaire rechtbank oordeelde flStte verdachten schuldig aan hulp aan ont- -''.-Juchting en het willen geven van onder- riLfcjtk aan een gevangene. Als verzachtende beschouwde de rechtbank tot dusverre blanco strafblad van de nxaiklaagden. Een verzoek van de verdediging om een milde straf omdat de verdachten niet uit lage motieven hadden gehandeld, wees de recht bank af. De advocaat Mangakis handhaafde zijn standpunt dat de militaire rechtbank niet bevoegd is om deze zaak te behandelen, en dat het proces voor een burger-rechter gevoerd zou moeten worden. Diplomatieke waarnemers in Athene ver wachten dat mevrouw Fleming, die zowel de Griekse als de Britse nationaliteit bezit, mevrouw Psychoeyoe, die in Griekenland is geboren maar de Amerikaanse nationaliteit heeft, en de Amerikaan John Skelton zullen worden uitgewezen. Mevrouw Fleming verklaarde echter onmid dellijk na het bekendmaken van de vonnis sen dat ze een uitwijzing naar Engeland in geen geval zal accepteren. Mijn thuis is in Griekenland. Ik ben het slachtoffer van een politiek proces. Ik had nooit beschouwd moeten worden als de hoofdverdachte, zo De vonnissen van de rechtbank zijn lager dan de eisen van de openbaar aanklager, die straffen variërend van acht maanden tot 18 maanden had geëist. Mistig DE BILT 29 SEPT. (KNMI) - Zachte en vochtige lucht komt via de Britse eilanden geleide lijk dichterbij. De voorste be grenzing ervan bereikt vi vond het zuidwesten van land. Daarbij kan wat regen vallen. Hoewel de temperatu ren de komende nacht aanmer kelijk hoger zullen liggen dan de afgelopen nacht het geval was, is de kans op mist weet groot, door het hoge vochtge halte van de aangevoerde lucht. Overdag blijven de zon nige perioden overheersen met aangename temperaturen. Neerslag van betekenis valt in Europa maar op enkele plaat sen: de Britse eilanden, het Al pengebied en Italië kregen en kele millimeters te verwerken. Overal elders is het rustig herfstweer, met uizondering van zuid-oost Europa, waar gisteren temperaturen van 26 graden gemeten werden, zodat daar met recht van een nazo mer gesproken kan wor den. Vooruitzichten voor vrijdag: rustig herfstweer met kans op mist in de nacht en ochtend. Weersvooruitzichten voor vrijdag in cijfers: aantal uren zon: drie tot negenmin. temp.: van ongeveer normaal tot vier graden onder normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot drie graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens twaalf uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Zon: 6.38—18.22; maan: 16.41— 0.43; Scheveningen: hoog water: 11.16 en 23.49; laag water: 6.31 en 19.08. mist 17 1st 16 mist 18 mist 16 Luchth.Rtd Vlissingen Brussel ankfort Geneve noble onb. 27 16 0 mist 23 15 5 z.bw 12 8 0 reg. 19 11 Tom en Marian De Bank rovers van half acht ft to»" \>Ji\ U Lucky Luke Suske en Wiske Het brom mende brons

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13