FC Den Haag niet voldoende kwaliteit voor show-voetba ERSLAGENHEID BIJ SPELERS CHEMIE HALTE Ovaties voor waterpoloërs Van Lennep start in de Grote Prijs van Amerika Losse veter fataal voor Van Eeden NOTEER BIJ DE RADIO Liefhebber van stierenvechten werd miljonair door voetbal LEIDSE COURANT (Van speciale verslaggever) getroffen ploeg van Chemie Halle. Staand van links naar rechts: Urbanczyk, Donau, Buschner, nnig, Mosert, Kersten, Rothe, Segger, Riedl, Miller, Bransch en hoofdtrainer Schmidt. Knielend i links naar rechts: Meinert, Boelssen, Langer, Brade, Heine, Klemm, Schnidt en Nowotny. DHOVEN. Günter Riedl kon zich nog voortbewegen, aar ook niet meer dan dat. Twaalf uur na zijn redding uit •e vuurzee van het Eindhovense hotel ,,'t Silveren Seepaerd" rompelde hij op omzwachtelde voeten, slechts gehuld in een jeken, de lounge van zijn nieuwe verblijfplaats binnen. De ïstand van Riedl was tekenend voor de totale ontreddering, larin het Oostduitse voetbalgezelschap zich bevond. Vijftien ielers van Chemie Halle, vijf begeleiders (voorzitter, eerste tweede trainer, dokter en masseur) en twee jurnalisten waren maandag naar Nederland gekomen voor tweede wedstrijd in de eerste ronde van het toernooi om de FA-Cup tegen P.S.V- Istrijd zal niet worden ge- ;ld. Bij de hotelbrand in de an maandag op dinsdag fam reservespeler Wolfgang jffmann (21) om het leven, de oud-international pus Urbanczyk (31) en Er- pd Mosert (20) werden zwaar Mi een drietal andere voetbal- js licht gewond, j fitter Hans Schmidt (snij- en *^mdwonden) liet echter dui- IIlijk uitkomen, dat een wed- njd PSV—Chemie Halle fiprlopig wat de Oostduitsers Jreft tot de onmogelijkheden hoort: „De eerste weken janen wij zeker niet spelen, competitiewedstrijd van za- dag tegen Dresden is al uit- iteld". Schmidt was met Ur- iczyk en reserve-doelman ker Jany roekeloos lang in hellevuur op de tweede, en vierde verdieping ge- :n om zoveel mogelijk ho- asten te wekken en te hei- ontvluchten. Een ontzette van Gelder daarover: „We den buiten al drie keer ap- gehouden. We dachten, dat ook waren omgekomen". 1 ledereen de hoop al had igeven, sprongen de ver en via het vier meter lager gen dak van een beien- 1 hotel nog naar hun red- Een bleef in de vlammen er: de 21-jarige ongehuwde fgang Hoffmann, student in /iskunde en enig kind. zijn voorzitter-naamgenoot zal dit vermoeden juist blijken te zijn. Mocht de UEFA immers besluiten, dat de wedstrijd toch door moet gaan, zal Halle zich. omdat er van de oorspronkelij ke kerngroep nog maar zeven spelers beschikbaar zijn, terug trekken. Ook Ben van Gelder acht het niet waarschijnlijk dat het nog tot een ontmoeting met Chemie zal komen: „De data voor de tweede ronde van de YEFA-Cup zijn immers al vastgelegd en het valt niet mee om daar nog in te gaan schui ven". De 21-jarige Oostduitse stu dent Wolfgang Hoffman, die bij de hotelbrand om het leven kwam. aarlijk Urbanczyk, de 31-jarige raan van de ploeg, had in uur van de ramp bij het tan van ruiten om de htpogingen te vergemakke- n gevaarlijkse slagaderlij bloedingen gekregen. Hi. I naar het binnengasthuis acht, waar hij onmiddellijk geopereerd en waar hem itransfusies werden toege- reg 1. Erhard Mosert, de jonge Mi allende middenvelder, liep, hij uit een raam op de Ie etage sprong, een dubbe- Beenbreuk op. Dit gevoegd Latzijn brandwonden maakte gJ toestand eveneens ernstig, beide spelers is er echter j sprake van levensge- Dre ••«"'(sand van Günter Hoff- Gznter Riedl, Schutting GELUKSPEL TEGEN RUSSEN HVAR In het toernooi om de Coppa Jadran, dat het officieuze wereldkampioenschap waterpolo noemt, bewees het Nederlandse zevental gisteren in een enerverend gevecht tegen Europees kampioen van Rusland z(jn kwaliteiten. Na het gelijkspel van 44 in het overdekte zwembad op het Joego-Slavische eiland Hvar gold het applaus van de duizend toeschouwers voor Evert Kroon, de doelman van het Nederlandse team. Hij was hier, waar de beste spelers zeven dagen lang aan de slag zijn, de eerste die een staande ovatie kreeg. Evert Kroon, de doelman van landskampioen HZC-De Robben uit Hilversum, stak zijn handen in de lucht cn lachte. Hij had weer eens bevestigd dat hij niet ten onrechte de beste waterpolodoelman ter wereld wordt genoemd. LUXEMBURG. Welke ge heimzinnige krachten ma ken zich meester van FC Den Haag? Terwijl de Haagse vereniging niets liever wil dan de belofte van een Europese topclub te zijn, waar te maken, slonk het gisteravond in het niets om het lijf heb bende UEFA-Cuptoernooi tegen FC Aris Bonnevoie tot een armzalige, hulpe loze formatie ineen (22). Het erge was nog, dat FC Den Haag de fout van deze tegenslag niet bij zichzelf zocht, maar in de treurige wedstrijd, die nog uit de hand liep ook. Scheids rechter Machin raakte daardoor uit zijn normale doen en hij bombardeerde Hans van Eeden, de jeugdige vleugelspeler, tot de martelaar van Luxemburg. Hij zond hem namelijk vlak voor tijd uit het veld, omdat hij zich had vergeten te melden bij de scheidsrechter. Aangezien dit zijn tweede waarschuwing was, was deze beslissing sneu maar reglementair volkomen juist. De stemming onder de spelers liet zich na afloop dan ook gemak kelijk raden. „Waarom moet ons dit altijd overkomen?'*, riep aanvoerder Aad Mansveld te leurgesteld uit in de kille, lange gang van het Musicipal Stadion. Zijn stemverheffing miste echter elke overtuigingskracht, zodat ook hij wel scheen te begrijpen waar de schoen wrong. De fout van FC Den Haag was gemakkelijk aan te wijzen. De ploeg veroorloofde zich show voetbal van het ergste soort. Vooral toen dat eerste doelpunt van Mansveld nog snel en be trekkelijk simpel tot stand kwam, maakte zich een gevoel van „zo, wat kan ons gebeuren" van de spelers meester. Tenslotte was de aanloop tot de tweede Formaliteit ronde van dit Europese toernooi met een vrijwel onaantastbare Eerst speelde Dick Advocaat de bal voorsprong van 50 genomen. verkeerd terug op doelman Ar- Dat moment van de superieure desch, die de licht geblesseerde Roggeveen (tweede lijk na de rust leek er even maar een ander FC Aris op te duiken. In plaats van het mach teloze, onbereikbare, dat de for matie in de eerste speelhelft uit straalde, kwam nu een vastbe raden, duidelijk opgepept elftal binnen de lijnen. De verbazing over deze onbegrijpelijke meta morfose veroorzaakte veel ver warring in de Haagse gelederen. Het gevolg daarvan was bijna onvoorstelbaar. overmacht was van kardinaal belang. De inzet verdween na melijk bij de spelers. Felheid Geen moment was er sprake van de felheid die de ploeg in de competitie wel eens demon streert. Trainer Jezek toonde zich later dan ook een verbitterd man. Hij was teleurgesteld om dat zijn spelers niet hadden ge luisterd. „Voor showvoetbal heb ben we nog geen kwaliteit ge noeg", concludeerde hij later keihard. En de Tsjech heeft in dit opzicht groot gelijk. Als FC Den Haag ooit wil bewijzen de Europese topclub te zijn'die het heeft aangekondigd, dan zal het Sjaak Roggeveen redde Ton Thie verving. Mousel toen sneller dan iedereen dacht en de gelijkmaker was een feit. Nog geen vier minuten later leek heel FC Den Haag als een berg tegen deze „formaliteit"' aan te kijken. Da Silva, de zwarte parel van het Groot-Hertogdom, zag toen hij een vrije trap mocht nemen, een gat vallen in het Haagse muurtje. Zo*n ondoor- dachtzaamheid hoeft men de slimme veteraan, die bij FC Aris op handen wordt gedragen, maar één keer te geven. Want wat dan de gevolgen zijn, ondervond FC Den Haag onmiddellijk. Het zich zeer machtig voelende FC Den Haag stond achter met 21. met een knokmentaliteit de dag moeten komen. Voor lopig blijft elk uitzicht daarop een utopie. Maar de beginfout van FC Den Haag had nog geen dramatische afloop behoeven te betekenen. Het feit dat het elftal van trai ner Jezek de superieure over macht veroverde, maar de min of meer verwachte monsterscore uitbleef, hoefde nog lang niet te betekenen dat de zege in gevaar zou komen. Daar was de veld- meerderheid veel te groot voor. Maar wat gebeurde er nadat Berg eerst tweemaal zeer ongelukkig de paal had geraakt? Onmiddel- het einde FC Den Haag van de grote teleurstelling. Toen Berg hem wist te bereiken wachtte hij zeer resoluut tot hij in de goede schietpositie stond en met zijn linkerbeen bracht hij doelman Stendebach uiteindelijk volkomen uit balans: 22. Dat de stand gelijk gebleven is, was voor het „thuisfront" (dui zend bezoekers) teleurstellender dan voor FC Den Haag. Aan voerder Kirchens en scherp schutter Devillet kregen een unieke kans om te scoren, maar men maakte daar geen gebruik HANS DE BRUYN Hgjkter Anger, die van het gezelschap naar buding het ergst aan toe m, zij het niet zo gevaar gewond als Urbanczyk en irt, was later op de dag edigend. 6 30 I p trainer Walter Schmidt (ent de ramp van Eindho- voor dit seizoen het einde ^de internationale contac- Gezien de uitlatingen van 'NA De voornaamste igen van de wedstrijden, jespeeld zijn in het toer- om het Europees kampi- ihap, zijn: finale poule: Roemenië I 3—2 (9—15, 15—3, 9—15, i 153). Tsjechoslowakije- 5t-Duitsland 3—0 15—11, 15—9). finale poule: Bulgarije arije 3—1 (14—16, 15—8, 0, 1513). RuslandOost Jand 3—0 (15—4, 15—6, B- TsjechoslowakijePolen :i5—13, 15—1, 15—8). De verdediging sloot voortdurend voortreffelijk, zodat de Russen alleen van afstand konden schieten. En dat was nu juist een kolfje naar de hand Evert Kroon, die vele malen hoog uit het water kwam schoten wist te keren. In de eerste periode werd de basis voor het gelijke spel ge legd de eerste de beste aanval leverde een doelpunt op Mart Bras. Nadat Wim Herm- sön uit het water was ge- stuurd, werd het 1—1. Het ant woord van Nederland kwam onmiddellijk. Hoogveld kreeg ruimte en scoorde 2—] Toen een Rus uit het water werd gezonden, kon Mart Bras zelfs voor een 31 voorsprong zor gen. Adamov deed daar in het eerste speldeel nog wel iets aan (32), maar in het tweede part bleef het oranjeteam be trekkelijk gemakkelijk over eind. Een afstandschot van Doljoeschin kon Evert Kroon, die een hel denrol speelde juist niet berei ken (33). Kateljnikov bracht de Russen voor het eerst op een voorsprong (3—4). Harry Vriend zette in het laatste deel al zijn wisselspelers in. Toen Baranov uit het water moest, zorgde Tommie Schmidt voor de ge lijkmaker. RoemeniëHongarije +-6 (2-0. 1— 2. 0-3, l-i), Nederland-Rusland tT1 (3~2- °- 02, 1-0), Verenigde Staten—Italië 6-7 (2—2, 1-3, £-1, 1. Joego-Slavlë 6, 4, Hongarije 5, 4, 0, I. Rusland 5, 2, 3. 0, I. Roemenië 5, 2. 2, i. Italië 5. 2, 0, 3, 4, 6. Verenigde Stater Hier lachen Tigran Petrosjan en Bob Fischer nog breeduit. Vanaf morgen zullen beide schaakgroot meesters met grimmige gezichten tegenover elkaar zitten om een ontmoeting tegen wereldkampioen Boris Spasski te betwisten. DEN HAAG De Nederland se autocoureur Gijs van Lennep zal zondag starten in de Grote Prijs van Ame rika, de laatste race van bet seizoen voor het wereld kampioenschap coureurs in de formule I. Van Lennep zal op het circuit van Wat- kins Glen rijden met een Surtees V Ford TS9. de wa gen van de Duitser Rolf Stommelen. die wegens ziekte niet kan uitkomen. Het deelnemen van Van Len nep is mogelijk geworden door sponsoring van het weekblad Autovisie. Het zal de tweede keer zijn, dat Van Lennep met een formu le I-wagen start. Zijn de buut maakte hij in de Grote Prijs van Nederland t Zandvoort, juni jl., eveneen in een Surtees Ford, echte in een TS7. Hij eindigd toen in deze door de Bel, Jacky Ickx met Ferrari ge wonnen race als achtste. Het vertrek van Van Lennei naar Amerika betekent, da hij zondag a.s. niet kan uit komen met Toine Hezeman in de laatste race voor he Europese kampioenschaj toerwagens op het Jarama- circuit bij Madrid. Heze- mans krijgt in deze wed strijd nu een Italiaanse co- equipier. LUXEMBURG. Het inci dent met Hans van Eeden in de wedstrijd van FC Den Haag zorgde tenslotte voor een „thrillerig" slot. De inleiding daarvan vorm de een niet vast genoeg zittende voetbalschoen, die hij op het veld wilde vast maken. Maar toen een Lu xemburgse aanvaller langs hem wilde glippen ont waakte in hem zijn ijver en gleed hij met de schoen in zijn hand op zijn tegen stander af. Scheidsrechter Machin ergerde zich daarover en vond dat hij maar buiten de lijnen zijn uit rusting in orde moest maken. Goed, dat deed Hans van Eeden maar toen hij weer in het veld wilde komen vergat hij toestem ming te vragen aan de scheids rechter. Toen was de maat voor Machin vol en hij herinnerde zich onmiddellijk zijn al eerder uitgedeelde waarschuwing. „Er uit" was zijn enige commentaar. Manager Hartmann: „Machin heeft gelijk, maar hel was wel spijkers op laag water zoeken". Secre taris Slager: „Als ze in Neder land zo streng beslissingen zou den nemen zou de wedstrijd nog geen veertig minuten duren". Hans van Eeden zag nadat hij buiten de lijnen even zijn veters had vastgemaakt en hij zonder zich te melden weer het veld was ingekomen scheidsrechter Machin hét gebaar maken. Het betekende voor Van Eeden de trieste gang naar de kleedkamers. Spartak Trnava (Tsj.)Dynamo Boekarest (Roem.) AEK Athene (Griek.)—Internazionale (It.) Malmö FF (Zwe.)—Ujpest Dosza (Hang.) Dynamo Dresden (O.-Dld.)Ajax SpartaLevski Spartak (Buig.) Academica (Port.)Wolverhampton Wanderers (Eng.) 1. FC Köln (W.-Dld.)—Sint-Etienne (Fra.) Nantes (Fra.)FC Porto (Port.) Anderlecht (Belg.)Bologna (It.) Rapid Boekarest Roem.)Napoli (It.) FC Basel (Zwi.)Real Madrid (Spa.) FC Brugge (Belg.)Zeleznicar Serajevo (Joeg.) PSV—Chemie Halle (DDR) Alle wedstrijden komen voor op het totoformulier. N.B. Voor de elfde wedstrijd (FC BaselReal Madrid), die al op woensdag 15 september werd gespeeld, zal het resul aat van de relumontmoeting (29 september in Madrid) gelden. FC Basel wordt geacht thuis te spelen. De deelnemer moet dus voor een overwinning voor Real Madrid het vakje twee aankruisen. MADRID Rafael Fontan Du ran, een 66-jarige gepensio ncerde Spaanse PTT-ambte naar heeft dit weekeinde d recordwinst in de Spaans- voctbnltoto op zijn naam gu De heer Fontan Duran voorspeld de veertien wedstrijden van d<' toto juist en krijgt voor zijn inzet van 80 peseta's (vier gul den) een prijs van 45.000.00i peseta's (2.250.000 gulden). Di oud-PTT-ambtenaar verteld' gisteren: „Het is een geweldig' verrassing. Ik weet niets vat voetbal, mijn favoriete sport i: stierenvechten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11