GEHEIMHOUDING ROND ^BERAAD OP CHEQUERS OLGA OLGA Dialoog over eigenheid van hervormde Kerk Fleurig Mirakelspel Conflict Noord-Ierland ->c !l "h, a Ingrijpende metamorfose Diligentia Bij heengaan van dr. Géza de Koos Actie ten gunste van Hans Küng fSDAG 28 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT (Van onze correspondent R. Simons) in j)NDEN. De besprekin- in (gen over Noord-Ierland, die bod^isteren op het landgoed van de Britse premier n(j Heath, Chequers, begonnen om sijn, worden omgeven door r een sluier van totale ge- d^a heimhouding, die zo vol last! ïedig «s, dat men alleen Amaar kan raden naar in- en verloop van de conferentie zal waarschijnlijk lanavond laat eindigen. Volgens jlritse waarnemers is het wel- icht de laatste kans een burger- chgjjoorlog in Noord-Ierland te ver- ,eid( "«den- en(j, drie bij de onderhandelingen betrokken premiers, namelijk ku» Heath, Lynch (Ierland) en Faulk- he«l!>er (Ulster) onderzochten giste- rokoren eikaars standpunt. Heath en d Faulkner zijn vooral geïnteres- g vaieerd in eventueel door Lynch i. te nemen maatregelen tegen de stonbedrijvigheid van de IRA in iwartJlster. Lynch zal in eerste in- gditantie van leer trekken tegen 'lan&de interneringsmaatregelen van ticiaide Noordierse regering, een maand geleden. Voorts liggen bem evenredige vertegenwoor- diging en meer zeggenschap in "^het bestuur van Noord-Ierland ;ht 'ijl de premiers vergaderden, Noord-Ierland zelf tot ongeregeldheden tijdens een "opsporingsactie van het Britse IRA-leden in Belfast, werd neergeschoten, maar onmiddellijk door zijn Drieduizend Noordierse ka tholieken volgden in Belfast de lijkstoet van de 18-jarige Rosina Curry en Gerard O'Hara, die donderdag bij een door henzelf uitgevoerde bom aanslag om het leven kwamen. vrienden in een auto wegge bracht. Een Britse soldaat, die elders in de stad op wacht stond, werd door een kogel ernstig ge wond. Kunst en kunstenaars an Amstel exposeert van 1 tot 31 oktober schilderijen bij Galérie Van der Vlist, Boter markt 3 Leiden. let Trio Chitarristico Italiano, bestaande uit de gitaristen Al fonso Borghese, Roberto Frosali Vincenzo Saldarelli, geeft op donderdag 7 oktober een con- in het Mauritshuis onder «ispiciën van het Italiaans let. -ultureel Instituut. Op het pro- In de Oude Kerk aan de Keizer- lMï gramma staan oude Italiaanse straat te Scheveningen wordt gitaarmuziek, benevens werken van Carlo Prosperi, Paul Hin- demith, Reginald Smith Brindle en Manuel de Falla. e, i de Carrousel Foyer deU Russische gastsolisten Jekateri- na Maksimova en Wladimir Wassiliew. Het programma vermeldt o.a. Les Sylphides, Pas de deux Don Quichotte, Adagio uit Spartacus, De Groe ne Tafel, en Onvoltooid Verle den Tijd, het eerste ballet van Toer van Schayk en een pre mière voor het Nationale Bal ;Nederlands Congresgebouw wordt van 28 septembér tot 25 oktober een tentoonstelling ge- 1 houden van schilderijen van Henriëtte Besseling-Huquenin, portretbustes van Thérèse de Groot, wandplastieken van Hans E. C. Charlouis en pro- dukten van Potterij Zaalberg, de toegang is vrij. [0]£unstzaal Arta, Kazernestraat 58 zaterdag 2 oktober een Pro Or- gano-concert gegeven door or ganist Kees Rosenhart en cla- vecinist Bov van Asperen. Ge speeld worden werken van Le Roux, Muffat, Couperin, Pas- quini, J. S. Bach en W. Fr. Bach. Kunsthandel Ina Boerse, Nieuwe Spiegelstraat 57 Amsterdam, exposeert tot 12 oktober „wol voorstellingen" van de Franse kunstenares Elizabeth Bail- in Dantzig heeft eer nieuw ballet gemaakt: Geverf de Vogels. Het gaat op 23 ok tober in première tijdens eer voorstelling van het Nationale Ballet in het Circustheater, donderdag 30 september de 'Leden van de Haagse Kunstkring eerste voorstelling van het exposeren van 1 oktober tot nieuwe seizoen in het Neder- met 7 november in Museum landse Congresgebouw met de Fodor te Amsterdam. Den Haag, exposeert september tot 16 oktober gra- Fon Klement. Nationale Ballet geeft op (Vane r verslaggevers) DEN HAAG De generale syno de van de Nederlands Her vormde Kerk hoopt nog in de maand oktober tot een dialoog te komen met de Gereformeer de Bond en de confessionele groepen over de nota Identiteit- Deze nota is reeds eerder ter sprake gekomen in de generale synode en het breed modera- men en handelt over de identi- tiet van de hervormde kerk in haar onderlinge relatie en de relatie tot de andere kerken. De secretaris-generaal van de hervormde synode ds. F. H. Landsman, deelde tijdens een persbijeenkomst mee dat het moderamen van de hervormde kerk verontrust is voor het po larisatieverschijnsel, vooral daar waar de aandacht van de essentiële zaken wordt afgeleid en in beslag genomen door de randverschijnselen. „Er zijn verschillende polarisaties denk baar. Er zijn groepen die het evangelie willen samenvatten als een maatschappij kritische boodschap en er is een groep die het evangelie slechts kan zien als een boodschap van be kering", aldus ds. Landsman, die verder van mening is dat de kerk in de wereld een taak heeft, door over alle ver schijnselen 'n zo uitvoerig moge lijk informatie te geven. Hoe men die gegevens verder zal gaan gebruiken dient men zelf uit te maken, vindt ds. Lands man, die zich bewust is dat de verschillende stromingen bin nen de kerk mogelijk moeten zijn, en daü men niet voors hands mag aannemen dat men twee uitersten niet bij elkaar zou kunnen brengen, ook al heeft men vaak de schijn te- Kunst en kunstenaars Jan J. van den Berg, organist te Delft, geeft op donderdag 30 september een recital in de kerk van St. Antonius Abt te Scheveningen. Zijn concert be vat werken van Bach, Boël- man, Franck, Reger, Benevens twee composities van Van den Bergs leermeester Adriaan Schuurman. Het concert vangt aan om half negen, dus niet om kwart over acht, zoals spronkelijk gemeld. gen. De dialoog tussen de ver schillende groeperingen binnen de protestantse kerk, heeft overigens geen verzoenende functie, maar heeft de bedoe ling elkaar te laten weten waar men mee bezig is, zodat men geïnformeerd raakt over eikaars opvattingen en bedoe lingen. (Van o kunstredactie) DEN HAAG De inwendige me tamorfose van theater Diligentia aan het Lange Voorhout ten bedrage van 700.000 gulden heeft geleid tot een ambiance, waarin zowel de kamermuziek als het cabaret zich thuis zul len voelen. De warme, overwe gend rode kleur en de intieme belichting verlenen de zaal een stuk gezelligheid, die de vaste bezoekers gemakkelijker vrede zal doen hebben met het ver lies van het vanouds bekende karakter. De foyer is opgegaan in een aan tal intieme hoekjes, waarvan wij mogen hopen, dat deze niet zullen leiden tot gedrang bij het verwerven van de pauze- koffie en van een aangenaam Aan de akoestiek is alle zorg besteed. Van meet af hebben deskundigen op dit gebied zich beijverd voor verbetering, al thans het intact houden van de aloude kwaliteit ervan. In hoe verre men hierin is geslaagd zullen recensenten op korte termijn kunnen beoordelen. De toneelverlichting is uitgebreid en gemoderniseerd. Er is bij de verbouwing van uit gegaan, dat de kamermuziek er een vast ontmoetingspunt zou houden. Het aanbod hiervan loopt echter enigszins terug. Hier staat tegenover, dat het cabaret er een pied a terre hoopt te krijgen. Voorlopig ziet het hier naar uit. Voor de ko mende drie maanden zijn op tredens genoteerd van Ramses, Liselore, Paul van Vliet, Fons Janssen, Jasperina, Lurelei, Willeke e.v.a. Op maandag 4 oktober zullen acht solisten ca baretesk in de bus blazen ter gelegenheid van de hex-opening van het aanzienlijk veranderde Diligentia. T«" Na drie jaar afwezigheid is de thans negenenzestigjarige acteur Heinz Rjiihmann weer terug voor de camera. Hij speelt de rol van 1 kapitein in de jongste Kurt Hoffmannproduktie met als 1 tegenspeelster de Hongaarse Terry Torday, die hem op deze foto hartelijk op de set begroet. Een Japanse demonstrant wordt knaphandig door een Kopenhaagse politieman weggebracht. De betoging was gericht tegen het bezoek dat de Japanse keizer Hirohito aan Denemarken brengt. de enige matras met de juiste celbalans MATRASSEN-LEIDEN j WÈ (Van onze muziekredacteur) Vorige week bereikte ons het be richt, dat op maandag 20 sep tember j.l., op de leeftijd van vierentachtig jaar, Dr. Géza de Koos te Bussum is overleden. Dr. Géza de Koos heeft in het Nederlandse muziekleven tussen 1919 en 1969 een uiterst belang rijke rol gespeeld. Hongaar van origine, doch Nederlander ge worden, ook reeds ,,par droit de conquête" was hij het, die als impressarlo, met een feilloos oor voor wat uitmuntend was, talloze herscheppende toonkun stenaars uit alle oorden der we reld in onze concertzalen heeft geïntroduceerd. Aan zijn bemoeienissen hebben de muziekliefhebbers het te danken, dat de namen van we doen hier een greep uit een halve eeuw activiteiten Jacques Urlus, Dirk Schafer, Alfred Cortot, Jacques Thibaud, Wilhelm Furtwangler, Maurice FRANKFORT (DPA) Ongeveer 290 theologen en leken van verscheidene kerken hebben In een verklaring geëist, dat de in Tuebingen docerende Zwitserse r.-k. theoloog prof. Hans Küng volledig inzage krijgt in dossier, dat het Vaticaan hem heeft aangelegd. Initia tiefnemers van deze verklaring zijn Bernd Jasper en Paul Knitter uit Marburg en Leo nard Swidler uit Philadelphia. Er loopt tegen prof. Küng i kerkelijk proces, omdat hij i ketterse uitlatingen wordt v dacht in zijn boeken „De Kerk" en „Onfeilbaar - een onder zoek". De ondertekenaars van de klaring zien in het geheime proces „een schending vai algemene rechten van de r die in de meeste landen den erkend". Zij zijn van oordeel dat het zien van de Kerk er door wordt geschaad. Zij roepen theologen en leken op zich soli dair met prof. Küng te verkla- Ravel, Myra Hess, André Sego via, Arthur Rubinstein deze verscheen te Scheveningen in het seizoen 1925! Jascha Heifetz, Pablo Casals, Igor Stra vinsky, Bela Bartók, Pierre Monteux, George Szell, Hans Rosbaud, Pierre Boulez, Leo nard Bernstein, vertrouwde be grippen zijn geworden. Eén mens mogen we in deze reeks zeker niet vergeten: da Yehudl Menuhin, die sinds zijn eerste optreden met Willem Mengelberg in 1932 bij Géza de Koos kind aan huis was. Met zijn zusje, de pianiste Hephzi- bah. Zijn heengaan brengt dit alles we derom in herinnering. Kunst en kunstenaars Kunstzaal 't Venster, Gouverne- straat 129 Rotterdam, exposeert tot 15 oktober materieschilder ijen van de Turkse kunstenaar Serefnur Ayiter. Fata Banana komt naar het Ste delijk Museum te Amsterdam van 13 tot en met 17 oktober. Het afgelopen seizoen heeft Studio Scarabee met veel suc ces een groot aantal voorstel lingen ervan in Den Haag ge geven. Nederlands Kamerorkest opende het seizoen Het Nederlands Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg In het Congresgebouw het seizoen go- Schijnbaar conventioneel: wan neer immers hoort men Haydna Zevenenvijftigste Symfonie? En Geminiani's Concerto grosso op. 3 nr. 2? Beide „oude noviteiten" - de een al verrassender dan da andere. Haydn treffend door een (tweede^ Adagio, ontroerend door de poë zie, die, dank zij de executan ten, hieruit sprak; Gemlniani, ten onrechte in Handels scha duw levend, waarin een Andante Risoluto klonk, boeiend en vol afwisselende kleuren. Dat waren voor ons de hoogtepun ten in een genotvolle avond jammer slechts, dat Arthur Gru- miaux in Mozarts Vioolconcert in A groot (K.V. 210) lichtelp tegenvielspeelde de gerou tineerdheid hem hierin parten? Met het zo langzamerhand klas siek geworden Divertimento voor strijkers van Bartók be sloot Goldberg het concert; dl hoekdelen hadden we meei transparant gewenst, doch ii het Molto Adagio leefde een ob sederende geheimzinnigheid. B. R „Testament van de Hond minklUke Schouwburg: „Tes- >elft. Gezelschai Misschien lag het aan de schamel bezette schouwburg, maar het duurde gisteravond nogal lang voordat de warmte van het Zuidamerikaanse volkstoneel dat Suassuna rond de schel menstreken van halfbloed Grilo schreef, de zaal in kwam. Nu reageert een halflege zaal al gauw als een muur, maar toen de acteurs van Theater er doorheen waren bleken de wegblijvers ongelijk gehad te hebben. Suassuna koos voor zijn „Testament van de Hond" het volkstheater als vorm voor i een door eenvoudige lieden op gevoerd mirakelspel. Grilo is een schavuit, een Scapin. een Tijl Uilenspiegel die dingen doet die niet door de beugel kunnen, maar daarbij zo han dig de zwakheden van zijn me demens door/ et dat deze ,.ge- sjochte jongen" uit het volk die er anders onder door zou gaan, weer sympathiek overkomt. Als hij toch het loodje legt, wordt hij door de duivel ter verant woording geroepen mét de rest van het dorp. In uiterste nood roept hij Maria aan en speelt z'n spelletje zo handig verder dat de duivel 't af laat weten en Jezus z'n ogen maar toe knijpt: Grilo mag 't op aarde nog eens proberen. Tegen een erg mooi achterdoek, herinnerend aan 't gestileerde primitieve van Rousseau Le Douanier, wat teveel aan 't oog onttrokken door een hoog oplo pend toneel, maakte Theater er een speelse voorstelling van waarin de warmte van Suassu- na's rr.;rakel en moraliteit te gelijkertijd vooral na de pauze goed overkwam. Carol Linssen speelde Grilo zo los uit de heu pen als dat voor een Hollander mogelijk is, watervlug en on grijpbaar. Arthur Boni assis teerde goed als de simpele Toneelgroep Thea metgezel Chico aan wie alles eigenlijk voorbijgaat. Van de rest van de acteurs moeten in elk geval René Lobo als een erg zekere, zelfs even ontroe rende Jezus, Peter van der Linden als een fraai ogende paarse en heupwiegende pater en Jan van Eijndthoven als een knotsgekke monnik genoemd worden. Elise Hoomans regis seerde met veel vaart, soms met even te nadrukkelijke ac centen, dit fleurige en oer- menselijke stuk toneel met dubbele bodem voor wie zich nog iets van mirakels aan wil trekken. Bert Jansma „Vredespiloot" Sivananda Swami Vishnu uit India is in Israël aangekomen. Hij unl tot vrede oproepende strooibiljetten uitwerpen boven het Suezkanaal. Om goed voorbereid te zijn. doet hij jogaoefeningen op de vleugel van zijn Piper Apache. Het ii waarschijnlijk dat h\j toestemming krijgt voor zijn vlucht.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7