„Voorzitter NKS moet in bestuur van KNVB" „Leiden ondervindt minder concurrentie van Den Haag dan vaak wordt gevreesd" Actie tegen open winkels op 3 oktober Bloemenveiling EMM in de Veen gaat uitbreiden Sexhandelaren mijden Katwijk VNG-ONDERZOEKER VAN KEULEN: „REDT 3 OKTOBER, KOOPT NIETS" Vlietcomplex krijgt vorm AFDELINGSVOORZITTER DUSEE: Geldstraffen voor verkeers overtredingen Vuiloven krijgt tocl/ stofvangei V erkeersmaatregelem in Hazerswoude-dorp LEIDSE COURANT DINSDAG 28 SEPTEMBER Mp LEIDEN De grootwinkelbedrij ven in de Leidse binnenstad en een groot deel van de midden- standsbedrijven, zullen op za terdag 2 oktober de viering van Leidens Ontzet tot één uur 's middags geopend zijn. Het openhouden van winkels en het toelaten van autover keer in de binnenstad is voor een aantal Leidenaars aanlei ding geweest, een open brief te richten aan alle dag- en nieuwsbladen en aan het colle- het zakenleven zó (financieel) belangrijk dat de winkels zo nodig geopend moeten zijn!" De verontrusten menen: „Het is te gek om los te lopen, dat niet-Leidenaars kans zien, het wezenlijk karakter van het feest van de Leidenaar aan te tasten, zodanig, dat het in hun eigen straatje past. Ze roepen daarom het publiek op om op zaterdag a.s. geen inkopen te doen in Leidse winkels. ge v a W. Zij voelen hun drie-oktoberfeest erdoor bedreigd. De briefschrij vers brengen in herinnering, dat Leiden van de 365 dagen per jaar één dag een uit bundig feest viert: voor de echte Leidenaar zijn feest. „En juist die ene dag nu te vieren op zaterdag is voor Zilveren bruiloft „toneel"-echtpaar OEGSTGEEST Het echtpaar H. van Leyden-Konings, wo nende aan de Zonnebloemlaan te Oegstgeest, vierde gisteren de zilveren bruiloft. Beiden traden vaak met veel suc ces op voor de toneelvereniging „De Grunerie", terwijl mevr. Van Leyden bij de plaatselijke K.A.V. geen onbekende ge noemd mag worden, vooral als bestuurslid legde ze grote acti viteiten aan de dag en zorgde altijd voor de vrolijke noot. Reden voor de Wilbert Drum mers de instrumenten voor de dag te halen. Met een welge meende serenade werd de Flo- rabuurt geruime tijd „op stel ten gezet". SLUITINGSUUR VERGUNNINGS- EN VERLOFSLOKALITEITEN EN CONSUMPTIE-INRICHTINGEN I.V.M. DE 3 OKTOBERVIERING De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem een algemene onthef fing is verleend van het sluitings uur voor vergunnings- en verlof lokaliteiten en consumptie-inrich tingen voor de nacht van 1 op 2 oktober en voor de nacht van 2 op 3 oktober a.s. tot 2.00 uur. ONTHEFFING WINKEL SLUITING I.V.M. DE 3 OKTOBERVIERING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat op vrijdag 1 oktober 1971 tot 24.00 uur en op zaterdag 2 oktober 1971 tot 1.00 uur des pachts winkels voor het publiek geopend mogen zijn en in de uit oefening van markthandel, straat handel en handel te water waren te koop mogen worden aangebo den of mogen worden verkocht. DRANK- EN HORECA WET De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat het verbod in artikel 3, le lid, on- ler a, van de Drank- en Horeca- Ivet ten aanzien van het verstrek ken van zwak-alcoholische dran- ten niet geldt op 1 en 2 oktober ts. voor de houders van ver- rersingstentjes e.d. op het feestterrein Groenoordhal en toot de houders van ver- oes temming van Burgemeester tn Wethouders, een standplaats lebben verkregen op de Haar- emmerweg, en dat het slultings- lur voor alle bovengenoemde ver- rersingstentjes voor 1 oktober a.s. s bepaald op 24.00 uur en voor le nacht van 2 op 3 oktober a.s. ip 1.00 uur. Oudervereni gin g wil een centrum met documentatie WARMOND De katholieke ou dervereniging te Warmond hoopt te komen tot de vorming van een documentatiecentrum. Men vindt een dergelijk cen trum belangrijk om de kinde ren zelfstandig te Ieren wer ken, zo werd gesteld op de jaarvergadering. Het voorstel de contributie voor het schooljaar 1971-1972 te verhogen tot f 5,werd zonder discussie aangenomen. Anders lag dit met de bijdrage van een rijksdaalder, die bovendien nog van de ouders gevraagd werd. Hier werd wel veel over gepraat Men kwam er niet uit. Besloten werd de ouders via een circulaire nogmaals te be naderen. Het schoolbestuur had van te voren al een bijdrage van f2,50 toegezegd. Tijdens de rondvraag ontstond een discus sie over een combinatie tussen een woord- en een cijferrap- port. Ondanks de vakkundige leiding van de weer herkozen voorzitter W. Heykoop bleef de eigenlijke bedoeling van deze gedachtenuitwisseling onduide- Mevr. Boudens over verhouding „grootouders- ouders-kinderen" komt er een kleindochter op bezoek die even de popsongs, radio Veronica, het hippe en de oogschaduw wil vergeten om gewoon te horen zeggen: „Je bent toch een lieve meid", al dus de bekende schrijfster mevr. C. Boudens-van Heel gisteravond, sprekende voor de leden van het Kath. Vrouwen gilde te Oegstgeest Spreekster vatte het onderwerp „Verhouding kinderen, ouders en grootouders" op een zeer plezierige wijze bij de horens. Het was een groot genoegen te horen, hoe zij vele voorbeelden aanhaalde uit cabaret en lite ratuur en het levenslied van weleer en thans. Spreekster legde de aanwezige dames vijf vragen voor over „jijen en jou en", over de keuze van een oppas: werkstudent of grootou ders, over de naamgeving van kleinkinderen en over het on derwerp van „pleeggrootou- ders". Er werd levendig van gedachten gewisseld. Een lang durig applaus aan het eind van de ontboezemingen van mevr. Boudens-van Heel bleef niet uit. In haar openingswoord deed mevrouw J. Staal-van Santvliet verslag van de werk zaamheden welke het Gilde verricht ten behoeve van de Memisa. „Artsenmonsters zijn bijzonder welkom en van het Wit-Gele Kruis werden vele blikken met zuigelingenvoeding ontvangen". Ook worden door de dames zelf vele breiwerken afgeleverd zoals o.m. baby hemdjes. In tegenstelling tot hetgeen ver meld staat In het Gildeblad wordt de volgende avond ge houden op woensdagavond 20 ok ober. Mevr. Buikstra zal spreken over het onderwerp .Pruiken en haarstukjes". LEIDEN De verzorgende functies van Leiden zyn zeer belangrijk en op dit punt ondervindt Leiden minder concurrentie van 's-Gravenhage als wel eens wordt aangenomen of gevreesd. Slechts voor enkele functies is Leiden ondergeschikt aan Den Haag, aldus drs. S. A. van Keulen, sociaal-geograaf van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die in opdracht van de Leidse Gewest raad belast is met een intensief onderzoek. De VNG onder zoekt de maatschappelijke en bestuurlijke structuren en processen in het gewest teneinde een antwoord te kunnen geven op de vraag welke de meest gewenste maatschappelijke ontwikkeling is in het gewest en welke bestuursorganisatie het best zal voldoen om die ontwikkeling te kunnen begeleiden. De uitspraak over Leidens „con currentiepositie" wordt gedaan in de tweede deelnota van het onderzoek waarin een analyse wordt gegeven van de factoren die van belang zijn voor bet optimaal realiseren van het welzijnsideaal van de bevol king. In de eerste deelnota werd de bevolking in al haar bleven toch voor aanzienlijk deel van hun verzorging toch op Leiden georiënteerd. De Bollenstreek is overigens een gebied, aldus de nota, dat steeds sterker door grotere sa menhangen wordt overkoepeld, door Kennemerland, Amster dam, maar ook door Den Haag. facetten beschreven. Na het Grote aandacht wordt uitbrengen van alle deelnota's zal deVNG tenslotte een be leidsadvies uitbrengen over de bestuurlijke organisatie. VNG-onderzoeker Van Keulen concludeert aan de hand van het beschikbare materiaal, dat in een lijvig boekwerk werd samengebracht. dat Leidens centrumfunctie duidelijk is op het gebied van het onderwijs, het winkelapparaat op sociaal- medisch en sociaal-cultureel terrein. Leiden vervult die functie, aldus de VNG, voor het zuidelijk deel van de Bollen streek (minder voor Wassenaar, dat opmerkelijk selfsupporting is en ook sterk op Den Haag is gericht), voor Voorschoten, voor Zoeterwoude, Alkemade (hoe wel niet bij het Gewest aange sloten), Hoogmade, Leiderdorp en Oegstgeest. Gesignaleerd wordt, dat Katwijk, Lisse en Hillegom centra met een zeke re verzorgende functie voor omliggende gemeenten zijn ge worden, maar die gemeenten de tweede deelnota geschonken aan de snel toenemende mobi liteit door toenemend autobezit. Een van de gevolgen daarvan is een grote druk op de schaar se nog beschikbare ruimte. Op diezelfde ruimte wordt ook voor vele andere bestemmingen grote druk uitgeoefend. Tot op heden, aldus de samensteller van de nota, is daarbij te wei nig waarde gehecht aan de open ruimte zelf. Te weinig werd de open ruimte als een bestemming op zich gezien en teveel als een „nog te bestem- mengebied". „Er zijn nog enkele open gebie den van vrij grote omvang aanwezig, maar de enorme concentraties v an mensen en activiteiten daar vlak bij gaven tot op heden alleen aanleiding tot het bezetten van deze ge bieden, terwijl juist door deze zelfde concentraties de „rust- waarde van deze gebieden zeer hoog is geworden", aldus de Ver. v. Ned. Gemeenten. LEIDEN. Tussen de Kaiserstraat en de Vliet is de N.V. Aannemingsmaatschappij „De Nieuwe Rotterdamsche" begonnen met de bouw van een wooncomplex voor studenten. Dit gebeurt in opdracht van de Stichting Studentenhuisvesting Leiden. Het complex ivordt gebouwd naar ontwerp van het Leidse architectenbureau H. Kroneman. Het complex zal uit 229 kamers bestaan, verdeeld over verschillende gebouwen. Er is bepaald dat het complex na 240 „werkbare" dagen moet worden opgeleverd. Men streeft ernaar de kamers in september 1972 in gebruik te kunnen nemen. De buitengevels van het complex worden grotendeels gehandhaafd. TWEE AUTO'S KAPOT Fietser reed op verkeerde pad ZOETERWOUDE Een inwoner van Zoeterwoude. die in de nacht van zondag op maandag rond twaalf uur met zijn fiets van het fietspad de Dr. Kort- mannstraat opgereden was, is daar ter hoogte van de As- schuurbrug gegrepen door een auto. De wagen werd bestuurd door de Stompwijker V. d. H. die in de richting van zijn woonnlaats reed. Een achteropkomende automobilist kon de sterk rem mende wagen niet meer ont wijken en botste erop. Beide voertuigen werden vrijwel to taal vernield. De fietser kwam eraf met een fikse hoofdwond, die verzorgd werd door dokter B. Kortmann. ZOETERWOUDE Het Katho liek Vrouwengilde, dat vorige week met een drukbezochte bijeenkomst het seizoen opende, houdt heden, dinsdagavond, zijn eerste kaartavond in het Don Boscohuis. Aanvang 20.00 uur. Ook de mannen zijn daar bij van harte welkom. ROELOFARENDSVEEN De bloemenveiling EMM wordt be langrijk uitgebreid. De hal en de pakboxen zullen ingrijpend veranderd worden. Pech voor het veilingbestuur is dat de verbouwing, in tegenstelling tot vele andere veilngen, zal moe ten geschieden zonder EEG- subsidie. De noodzaak van de verbou wing is echter de laatste we ken weer duidelijk aangetoond, want door het mooie weer was erg groot. Zelfs het aanbod van anjers werd op en kele dagen te groot. Het koele re weer van de laatste dagen dreef de prijzen echter weer op. Voor de Simsoorten werd tot 40 cent per stuk betaald. Belangrijk in de aanvoer is het aanbod van rozen. De prijzen zijn vrij stabiel, hoewel een- soort als Belinda opmerkelijke prijsverschillen te zien geeft. Overigens is dit de chrysanten- tijd. De jaarrond- en de troschrysanten vertonen weinig schommelingen in de prijs. Bij de gewone tros werden enkele nieuwe soorten zoals Rianneke hoog gewaardeerd. De laatste dagen kwam men voor de bui- tentros tot een hoogste prijs van fl,50 en voor de jaarrond- chrysanten tot f 2,45 per bos. Een rijke variatie aan geplozen chrysanten stond in de belang stelling vanwege de export en verkregen een goede waarde ring. De prijs van de irissen ligt enkele guldens lager dan de prijzen van een paar weken geleden. Best betaald wordt eveneens een bosje freesia's. Naast gerbera's is er nog aan voer van erine, agapanthus, alstroemeria, ornitholgalum en voorts nog wat restanten van glad'olen, montbret'a, dahlia's, asters en wat dies meer zij. ALPHEN „Het landelijk be stuur van de NKS timmert te weinig aan de weg. De voorzit ter van de NKS zou in het bestuur moeten zitten van de KNVB. Dat is niet het geval wat ik een grote tekortkoming vind". A. Dusee, voorzitter van de NKS. afd. Leiden, gistera vond leidsman van ren korte en pittige jaarvergadering in de schitterende kantine van Alpbense Boys. wil dit hiaat op de bondsvergadering op 20 no vember aan de orde stellen. Want, zo redeneerde hij, „is he» niet vreemd dat de voorzitter van de NKS bijvoorbeeld nle' rechtstreeks betrokken is bij de besprekingen over de op han den zijnde structuurwijzigin gen?" De heer Dusee, die en passant de districtsbesturen als zichzelf overleefde lichamen karakteri seerde, zal in zijn koffer tevens een suggestie over de sport kampen meenemen. NKS-of KNVB kamp? De vraag werd ook gisteravond weer aan de orde gesteld. Moeten katholie ken zich uitsluitend aansluiten bij geliikdenkende medebroe ders? Het bliikt echter bepaald geen princioiële aangelegen heid te ziin. Dusee was het immers zelf, die vorig iaar een voorstander was van de K te schrannen. „Wij handhaven de NKS-kampen, zolang zij beter georganiseerd worden. Boven dien heeft de NKS de sport kampen geïntroduceerd". Een speciale vergadering Is ge pland voor 10 november om de standpunten van clubs en be stuur nader te belichten. Dusee, die evenals zijn collega J van Zoest werd herkozen, bracht nog een andere, gevoeli ge zaak ter tafel, de kwestie St. Bernardus. dat zonder acco modate dreigt te geraken- „Wij willen onze adhesie betui gen bii het gemeentehec»,nir maar als NKS hebben wij wei nig Inv'oed. HooM-*->vellik z> - len wii ons beroepen on de begeleiding van de lenedleden die als er geen voetbal gelegen heid meer is. on straat htm hobby zullen be^rUvep met al le gevolgen van dien". Een dui delijk standnunt nam de voet- Een voorbeeld van sportiviteit werd even later gehulidgd. Voormalig VNL-secretaris J. Smeding (gouden speld op de stropdas, en een eerder uitge reikte onderscheiding op de re vers) werd beloond met de zil- ALPHEN Op de afdelingsvergadering van de N-K..S., gisteravond in Alphen werd ex-V.N.L.-secretaris Jan Smeding onderscheiden met de zilveren bondsspeld. Voorzitter Dusee (links) speldde de onderscheiding op. leider l d« sodverruwing: ..Met de vopt- balsoort gaat het de verkec'-',c kant od. De straffen zullen zwaarder moc*en wn-Hnri. De besturen moeten sc^erner on treden te-f>n de e'en maandags gestraft moeten wor den of voor een eigen stref- commissie moeten verschij- LEIDEN Dat Katwijk toch nog steeds heel wat anders is dan Den Haag ondervonden twee jeugdige Hagenaars een paar maanden geleden in een Kat- wijkse sexshop, toen zij „ont hullende" prenten voor de ra men aan het hangen waren. De omwonenden schrokken en dienden een aanklacht in bij de Katwijkse politie. Die liet er ook geen gras over groeien en maakte direct een proces-ver baal op tegen de Hagenaars. Bovendien werd hun handel in beslag genomen. De kanton rechter veroordeelde hen giste ren tot een boete van een tientje subsidiair een dag ge vangenisstraf. De Hagenaars hebben zich voorgenomen Kat wijk voortaan te mijden. Zij hebben hun sexshop In de bad plaats al gesloten. Er zat geen brood in, zeiden ze. ROELOFARENDSVEEN De Vereniging voor Openbaar On derwijs, afdeling Alkemade, geeft woensdag 29 september in café-restaurant „Heems kerk", Langeweg 2, een voor lichtingsavond met film betref fende de activiteiten van de V.O.O.; aanvang 20.15 uur. DIO wint eerste competitiewedstrijd NOORDWIJK Het door olieko ning Haak gesponseerde da mesteam vanDIO heeft een uit stekende prestatie geleverd door in de eerste competitie wedstrijd het Rotterdamse ZVC met 3—15, 12—15 en 10—15 te verslaan. De Noordwjkse dames waren bo vendien nog gehandicapt door het niet meespelen van Gré van Duin en Jeanne van Oud- gaarden en het uitvallen in de tweede set van spel verdeelster Karin de Jong. ZVC-leider Nevobo coryfee Jo Moerman stak de DIO-dames na de wedstrijd nog een extra-pluim op de hoed door te verklaren dat zij eigenlijk een klasse hoger moesten spelen. De heren nen in een vriendschappelijke wedstrijd met 31 van he' Voorschotense Gemini. Setstan den: 15—8, 2—15, 8—15 ei 10—15. Leidse kantonrechter LEIDEN De Leidse kanton rechter heeft het gisteren weer drnk gehad met het behande len van de nodige verkeersde licten. Een 35-jarige Leidenaar was destijds met een snelheid van 100 km. per uur achter op een op de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude geparkeerde auto gereden. Bovendien was de man flink aangeschoten. Hij kreeg twee geldboeten, een van 70 en een van 80 gulden. Op 9 april van dit jaar vloog een Voorschotense student op de Leidseweg uit de bocht. Ook hij had een paar biertjes ge dronken, het vervelendste was echter dat hij geen rijbewijs had. Hij kreeg twee maal twintig gulden boete en vporwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor zes maanden. Een 19-jarige kweker uit Noord- wijk was in april tegen een geparkeerde auto aangereden. Daarna was hij gewoon verder gereden omdat hij de klap niet gehoord had daar zijn autora dio nogal hard aanstond. De rechter veroordeelde hem tot een boete van f 60 en een v waardelijke ontzegging var rijbevoegdheid van zes m, ALKEMADE-LEIDEN De vu I verbrandingsovens van de G I meenschappelijke Vullverwe J king te Leiden zullen met perdure stofvangers won! uitgerust. De Algemene Ri van de gemeenschappelijke i geling heeft daartoe gisten dag nolens volens maar besloten. De Installatie vs stofvangers betekent een merkelijke verzwaring van I prijs per ton aangelx vuil. vai led De raad zag de noodzaak ondrf. ogen om in de nabije toekomBljl een dei-de verbrandingsoever lieer installeren. In combinatie daa^; mee is ook een grofvuilsch nodig. De verhoging van lai met f8,per ton wegens «na installatie van de stofvange hoi betekent jaarlijks voor Leldi een lastenverzwaring van zo f300.000,Door de bouw va een derde oven zou daar eci cc lang nog een extra-druk (an komen. De raad hoopt daaro op deelname van de „groei Katwijk" aan de gemeenscha! »°rl pelijke regeling voor Leidi n'l' e.o. Daardoor zou de onrendi bele capaciteit van de aan schaffen installaties benut kui He nen worden. De Raad heffer zich voorts het hoofd gebroki *n over de penibele situatie ontstaan is door de sluiting vajieei de vuilnisbelt te Leiden. Bte i wordt naar een nieuwe plaats gezocht in samenwei Uls king met de deelnemende gaitai meenten, de Provinciale Plankje logische Dienst en Provincia je Waterstaat. her Crèche in de VeeiJ gaat vrijdag dicht ROELOFARENDSVEEN I enige kindercrèche ln Roelof»^ rendsveen, die gevestigd Is ui de Europaweg 18, gaat met hj gang van 1 oktober dicht. De belangstelling voor deze pet»" terspeelzaal, die door een pat ticulier werd gerund, laatste tijd minimaal. Enij moeders hebben de afgelope weken nog geprobeerd de bf langstelling voor de creche aa |0o: te wakkeren. Het resultaat wij to vrijwel nihil. Hazerswoude I" krijgt Europese vereniging HAZERSWOUDE Het ligt de bedoeling, dat in Hai« woude een vereniging opgericht ter bevordering vi dc Europese samenwerking. Burgemeester J- ten Heuvelh.' heeft de oprichting van vereniging aangekondigd Wa'dkappel. In deze Westduit stad was hij het afgelopi weekend te gast tezamen wethouder P A. Th. v. d. We aantal raadsleden. Onhrengst bazar TAW 7000 gulden TFR AAR De nienwbouwcoB m*ss'e van TAW heeft en»de sim» ges'aecn met de zar die het afgelopen weekei» de gehouden werd. De brut» onb*-engst Is meer dan 7W gulden. Daar komt de onbrenest van 4 verloting nog bij. De belan| rijkste prijzen zijn gevalli oo de volgende nummers: et koelkast oo nummer 2903, fiets oo 2242, een gouden hoi loge op 1655, een cassetterecoi der od 46, een cassette op Ti en een transistor op 2861. Jack Smits Ned, kampioen hij de veteranen TER AAR-UTRECHT Js( J Smits heeft weer gewonne Hij is zelfs Nederlands kan pioen geworden zondag. Bij vc'oranen toonde hij zich snelste op de 15 km. Smit stoof over de finish na 50 ml nuten en twee seconden. Bridgenieuws LEIDERDORP De uitslagen li parencompetitie door de Leid! dorpse Bridgeclub, zijn na de vij 479; 3. Van Kin Ep. Bos 484 2. HAZERSWOUDE Indien de gemeenteraad donderdagavond akkoord gaat, znllen binnen af zienbare tijd enkele verkeers maatregelen in Hazerswoude- dorp hun beslag krijgen. Een stopverbod geldt aan de noordz'ide van de Dorpsstraat op het gedeelte tussen Rem- bmndtlaan en Gemeneweg. F,en zelfde verbod is van toepassing aan de zuldz'jde van de Dons- straat, tussen Oude Gemene weg en Gemeneweg. Een par keerverbod zal gelden voor de Dorpsstraat, voor het gedeelte tussen Pieter de Hooghstraat en de Groene Brug. De Dorp straat wordt voorrangsw Eénrichtingverkeer staat op 1 programma in de volgend straten: Vincent van straat, Pieter de Hooghstra Van Ostadestraat, Verme» straat, Paulus Potterstraat, rard Doustraat en Van RuysdaA straat. Parkeerverboden geldf in de Tuinstraat en van Salm. Een stopverbod vnn toepassing zijn in de r renstraat, op het gedeelte sen de aansluitingen op Dorpsstraat en het Raadhui plein.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6