Zeidóc (Sou/ta/ni I DRAMATISCHE BRAND IN EINDHOVEN Uitgewezen Russen maken haast geen Ook NKV heeft plan voor loonmatiging Minstens elf doden in verwoest hotel Zeker 19 gewonden en 20 vermisten 'iJh SliSl Uitroeier joden in arrest Oppositie vertelt sprookjes Loonsverhoging afstemmen op arbeidsproduktiviteit DAMESBEURS Goede baan als lokkertje voor nieuw poetsmiddel gracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: drs- J- H. M- Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M Herder tenties (exc- B T W.) 0.24 p mm. Telefoontjes 2.25- Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63, maand 6.95, kwartaal 20-65, Jaar 80.15. Per post wartaal 23.95, per jaar 94,55. 62e jaargang, no. 18.503 DINSDAG 28 SEPTEMBER 1971 Nederland I: 19.05 uur Volgnede patiënt; 20.21 uur De sombere rivier, film. Nederland II: 19.30 uur De koerier van de keizerin; 20.21 uur Stief- been en zoon. Bijna c RUSTIG WEER ,-eral droog weer met van nacht en morgenochtend plaatse lijk mist en morgen overdag af en toe zon. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Mini mumtemperaturen van 11 tot 7 graden, maxima ongeveer 16 gra den. (Van één onzer verslaggevers) DHOVEN Brandweer en politie van Eindhoven irezen, dat meer dan elf hotelgasten het leven erloren hebben bij de verschrikkelijke brand, die anmorgen het hotel „Het Silveren Seepaerd" op iet Stationsplein geheel verwoest heeft. Twintig lasten werden namelijk vanmiddag nog steeds ermist. Zij bewoonden de bovenste verdieping ran het vijf etages tellende hotel. Uren na de irand kon de brandweer deze etage nog steeds liet bereiken vanwege de hevige rookontwikke- ing. Negentien personen liepen min of meer ern stige verwondingen op. Het in het hotel logerende Oostduitse voetbalelftal Chemie-Halle, dat mor genavond tegen P.S.V. zou spelen, is ernstig ge troffen door de dood van een van de spelers en de rerwondingen van drie anderen. De wedstrijd gaat niet door. Eindhovense politie is er bijna ter van in de loop van de dag wellicht ook daarna nog meer ichtoffers te vinden op de nvenste verdieping of onder de uinhopen van het deels inge- orte hotel. Er verbleven 85 asten in het gebouw en drie ersoneelsleden van „Het Silve rn Seepaerd". Behalve de uit i man bestaande equipe van het BEN (AFP) Ernst Lerch, r jaar) die als chef staf van tion Rheinhard" was be rt de uitroeiing van Jo- en tijdens de Tweede Wereld- orlog, is gisteren gearres- cerd in Klagenfurt, Oosten- ijks Karinthië, waar hij een afé hield. ktion Rheinhard" stond onder eiding van Odilo Globocnik en vooral gericht op de con centratiekampen Treblinka, So- Dor en Belzec. ameteriaal tegen Lerch om vat 20 dossiers en is in 1962 door Wiesenthal bij de justitie ingediend. Lerch werd in 1950 ee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Oostduitse team bevonden zich er ook buitenlandse gasten van Philips, die bij het concern een cursus volgden. De brand, die zulke rampzalige gevolgen kreeg, is rond half zes vanmorgen ontstaan in het res taurant op de eerste verdieping, na vermoedelijk een explosie door een lek in één van de gas buizen. Kort daarop ontstond in het hotel een verschrikkelijke paniek, toen de wakker gewor den gasten met de felle brand geconfronteerd werden. Velen sprongen in doodsnood beneden, waarbij zeker drie mensen te pletter vielen Ande ren klommen via aan elkaar ge knoopte beddelakens omlaag, of wisten zich binnendoor in veilig heid te brengen. Niet echter vele anderen, die omgekomen zijn, of thans nog vermist worden (zie ook elders in deze editie). Van vele gebouwen in Eindhoven hangen sinds vanmorgen de vlag gen «halfstok. Volgens de politie kan het nog enige tijd duren voordat het juiste aantal slacht offers bekend zal zijn. Ex-premier De Jong parlementaire redac- DEN HAAG Oud-premier De Jong heeft zich geschaard in het koor van degenen die roe pen om een parlementair on derzoek naar het sterk gegroei de begrotingstekort over dit jaar. Hij vindt namelijk dat „het hoog tijd wordt het sprookje uit de wereld tc hel pen dat zijn kabinet een finan ciële puinhoop heeft achterge laten en het parlement infor matie onthouden heeft". i een interview heeft hij ver klaard dat de verhalen van de oppositieleiders Den Uyl (P.v.d.A.) en van Mierlo (D '66) als zouden het vorige kabinet en de regeringspartijen de kie- hebben misleid, volstrekt :-premier stelt dat de cijfers, die vlak voor de verkiezingen in de nota van de toenmalige minister van Financiën Witte- veen werden vermeld, precies juist en tot op dat moment bijgewerkt waren. De heer de Jong vindt het woord sprookjes .voor de verhalen van de oppo sitie „veel te netjes". Het is een kwesti<j>*san par tij politieke pro- Reünie van Abrahammen in Oosterhout fan e r verslaggevers) ÖSTERHOUT In Oosterhout 'acht men dit jaar een groot aantal Abrahammen. De reünie die voor de negende keer wordt gehouden, is op za- 1 terdag 2 oktober. Er zijn nu al n meer dan honderd inschrijvin- U gen binnen. „Misschien zit er W\ zo kort voor het tweede lus- I trum nog een record in", zo I zegt organisator Leo Wellens. In dat geval moeten meer dan 160 mannen die dit jaar de vijftig zijn gepasseer.d Ooster hout binnen komen vallen. t „Ach, honderd is een mooi ge- m tal, daar is ook financieel goed. f mee rond te komen, maar je wilt die Abrahammendag toch zien groeien". Auto van suikeroom moet terug UTRECHT (ANP) De Mercedes-personenauto. die de heer S. uit Baarn aan zijn nichtje Helga (18) had „gegeven" nadat beiden begin dit jaar met de noorderzon naar het zuiden, in casu Spanje, waren vertrok ken, moet terug naar de echtgenote van S. Dit heeft de president van de Utrechtse rechtbank be paald, waarmee hij de vordering van mevr. S. in kort geding toewees. Mevr. S. moet van Helga kentekenbewijs. sleutels en andere papieren van de auto, die onder de hoede van de Amers- foortse politie berust, te rughebben op straffe van een dwangsom van f 100,per dag. De Eindhovense brandwei stond vanmorgen vroeg mach teloos tegenover de vuurzee van het brandende hotel. (Van onze correspondent R. Simons) LONDEN De 105, door Enge land uitgewezen Russen maken nog steeds geen haast te ver trekken. Ze hebben dan ook nog dertien dagen de tfld. Zjj nemen, nu de Sovjet-Unie zelf met te genmaatregelen gedreigd heeft, duideljjk een afwachtende hou ding aan tot ze er zeker van zijn, dat Engeland de uitwijzing niet herroept. Engeland heeft inmiddels te verstaan gegeven, dat een herroeping niet aan de orde is. De meeste Russen wonen in de Noordlondense gemeente High- gate, vlak bij het kerkhof waar Karl Marx begraven is. De gor- dljnen van de door ongeveer dertig door Russen bewoonde j huizen bleven gisteren gesloten. De Russen leven toch al zeer teruggetrokken, maar sedert vrijdagavond lijken ze wel on dergedoken. Ieder, door Russen bewoond huis is gekocht, (n de meeste gevallen konden z\j een huis bemachtigen door duizend pond meer te betalen dan de vraagprijs. Naar in Moskou verluidt, was de overgelopen KGB-man, wiens inlichtingen tot de massale uit wijzing geleid hebben, geen ,,hoge", maar een lagere func tionaris van ongeveer dertig jaar, die niet over belangrijke gegevens zou beschikken. Groeten Mao aan president Noord-Vietnam HONGKONG (Reuter) De Chi nese partijleider Mao Tsc- toeng heeft zijn „beste wensen" gezonden aan de president van Noord-Vietnam. Ton Doec Thang, zo wordt uit Hanoi ge meld. Mao's groeten werden zondag overgebracht door de Chinese vice-premier Li Hsien-nien. die een bezoek aan Hanoi brengt. Sinds enkele dagen doen in het westen geruchten de ronde dat Mao dood of ernstig ziek zou zijn. De geruchten ontstonden naar aanleiding van het afge lasten van de traditionele 1- oktoberparade in Peking. ETEN OP ZONDAG DUURDER (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het ziet er naar uit, dat verschillende horecazaken 's zondags gaan sluiten. Dit als gevolg van de kostenstijging die voortspruit uit de nieuwe CAO voor horecapersoneel, waarin een loontoeslag van 50 pet. is opge nomen voor werken op zon- en feestdagen. De Horecaf, de bond van werk gevers in horeca- en aanver wante bedrijven, heeft zich ern stig beraden over het te volgea beleid. Na ampel beraad is men tot de conclusie gekomen, dat aaa een kleine prijsverhoging hetzij omgeslagen over de gehele week, hetzij alleen op zondag niet valt te ontkomen. Nadrukkelijk wordt gesteld, dat in dit geval slechts sprake kan zijn van een zogenaamde „winst- loze" prijsverhoging, die voor het publiek dat dagelijks wordt ge confronteerd met allerhande prijsstijgingen, alleszins aan vaardbaar zal zijn. (Van c parlementaire redactie) DEN HAAG Na het NVV is ook het NKV gekomen met een plan om de loonontwikkeling volgend jaar te matigen, waardoor een bijdrage aan de inflaticbestrüding an worden geleverd. Het NKV wil de totale reële (netto) loonsver hogingen afstemmen op de stijging van de ar beidsproduktiviteit in de verschillende bedrijfs takken. De prijsstijgingen zouden door index-clausules in de CAO's gecompenseerd moeten worden, zodat tegen de prijsontwikkeling zijn ingedekt. Het beleid zal volgens het NKV vol gend jaar vooral geiicht moeten zijn op de ver betering van de positie der laagst betaalden. Het plan gaat ervan uit dat met de loonmatiging kan worden bereikt dat de door het Centraal Planbureau verwachtte prijsstijging (7 percent) met 1 percent kan worden gedrukt. De prijsstijgingen moeten worden gecompenseerd, daarboven zouden de werknemers dan een reëele loonsverhoging moeten krijgen gelijk aart de stijging van de gemiddelde arbeidsproduk tiviteit. Voor de hele industrie raamt het Plan bureau die stijging op gemiddeld drie percent. De Britse zangeres Salena Jones strijkt haar toilet nog even glad, voordat de t.v.- opnamen beginnen in de studio in het Franse Boulogne. Paspoorten f 17,50 duurder DEN HAAG (ANP) De pas poorten worden f 17.50 duurder. De regering heeft namelijk be sloten de rijksleges op paspoor ten te verhogen van f 7,50 tot f25,—. Behalve dit bedrag van f 25,moet iemand die een paspoort aanvraagt of laat ver lengen, nog gemeentelijke en provinciale leges betalen. De provinciale en gemeentelijke leges variëren van provincie tot provincie resp. van gemeen te tot gemeente. Bovendien heeft de regering be sloten de legeskosten op identi teitskaarten te brengen van vier gulden od tien gulden. De identiteitskaarten, die een meer beperkte geldigheidsduur heb ben dan paspoorten, kunnen al leen gebruikt worden voor rei zen naar een aantal Europese Weer anoniem telefoontje over Vermeer (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM H et rijksmu seum in Amsterdam beeft gis teren opnieuw een anoniem te lefoontje gekregen over bet aan Brussel uitgeleende cn al daar geroofde meesterwerk van Johannes Vermeer „De liefdes brief". Of het dezelfde onbekende betrot die eerder afgelopen zaterdag opbelde, is niet bekend, maat wordt betwijfeld. Het korte ge sprek was nogal verward. Da man verlangde dat stafleden van het museum zich maan dagmiddag op precies hetzelfdi tijdstip op vier verschillends plaatsen zouden melden. Een daarvan was in Nederland ge legen, de drie andere elders in Europa. Omdat de onbekend* niet zei hoe de stafleden her kenbaar moesten zijn noch hoi hij of zijn groep zichzelf her kenbaar zouden maken, twij felde de hoofddirecteur van hel rijksmuseum; dr. A. van Schen- del, aan de geloofwaardigheic van de boodschap, (ADVERTENTIE) ...als steeds gezellig De Armeense componist Aram Katsjatoerian arriveerde gisteren in ons land voor een verbiijj van enige dagen. Hij geeft twee concerten met het Amsterdams Philharmonisch Orkest, te weten vrijdag in Amsterdam en zater dag in Emmeru (Van onze correspon- AM STERDAM Wie dezer dagen een tele grafische uitnodiging krijgt om naar het Amsterdamse Hilton tc komen omdat hem daar belangrijk een familielid in Au stralië. omdat hem een aantrekkelijke betrekking zal worden aangeboden of omdat er een zakenbespre king van gewicht op touw staat, dient da nig op zijn hoede te zijn. Tien tegen een dat bet een lokkertje is van de firma die een nieuw reinin- gingsprodukt op de tot 600 andere slacht- markt wil brengen. offers in een zaal te- Veel Nederlanders genover heren te hebben dit reeds tot staan die met radde hun woede ondervon- tong informatie be den. De argeloze Ne- gonnen te spuien over derlanders reisden bet besproken pro- naar Amsterdam cn dukt. Over de reden kwamen daar met 500 voor de oproep om naar Hilton tc komen die in bet telegram stond vermeld, werd met geen woord ge rept. Veel Nederlan ders. uit alle provin cies naar Amsterdam gekomen. verlieten halverwege de bijeen komst verbijsterd de zaal. Verzoeken om teruggave van bun reisgeld en andere onkosten werden weggewuifd. De VA RA die deze merk» waardige wervings methode het eerst sig naleerde. zal er In haar consumentenru briek Koning Klant een speciale uitzen ding aan wijden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1