Bisschoppe nsynode 30 september van start rechtvaardigheid in de wereld Jonge landen verwachten appel op christelijk geweten Vraag om radicale stellingname over KERK EN h WERELD PAGINA 6 LEIDSE COURANT ZATERDAG 25 SEPTEMBER Jy DEN HAAG Als donderdag 30 september paus Paulus de tweede algemene vergadering van de bisschoppensynode, zal openen brengt hij een proces op gang van massale communi catie binnen de kerk. Bisschop pen. priesters en leken uit let terlijk alle delen van de wereld zullen ten minste vier weken lang met elkaar spreken over de problematiek van het priesterlijk ambt en de recht vaardigheid in de wereld. De trek naar Rome ls inmiddels op gang gekomen. Vanaf don derdag zullen de deelnemers afgevaardigden van nationale bisschoppenconferenties hun plaatsen innemen in de synode aula. waar maar liefst 209 plaatsen zijn gereserveerd voor de stemhebbende deelnemers, die uit honderd verschillende landen komen. Men zal bijeen komen in een ruime bovenzaal van de door Nervi ontworpen en door Chagall versierde nieuwe audiëntiezaal, die bin nen Vaticaanstad achter het voormalig Heilig Officie werd gebouwd. Niet alleen de plaats waar men vergadert is nieuw maar ook de methode. Voor het eerst zijn er voor de discussie geen sche mata aan de bisschoppen toe gezonden, maar teksten, die een aanleiding tot discussie willen zijn. Aan het eind van de discussies zijn er dan ook niet noodzakelijkerwijs decre ten of verklaringen te ver wachten. Doordat bovendien ditmaal ruim schoots van te voren de teksten bekend waren, is er op de ver schillende niveaus reeds uit voerig gediscussieerd over de onderwerpen die op de synode aan de orde zullen komen. Niet alleen de bisschoppenconferen ties van bijna alle landen' heb ben hun opmerkingen reeds opgesteld, maar er kon ook een enquête worden gehouden on der de priesters. Ook onafhan kelijke of basisgroepen uit de hele wereld hebben zich in groei ende mate met de synode bezig gehouden. Weinig inspiratie De synode zal zich de eerste we ken bezig houden met het priesterlijk ambt. Het discussie stuk is door een commissie, die op verzoek van de bisschop pen van Nederland is samenge steld, van enkele kritische kan tekeningen voorzien. Een van de leden van die commissie, de Tilburgse professor dr. J. Les- crauwaet is benoemd tot lid het synodesecretariaat voor de behandeling van het priester lijk ambt en is tevens aange zocht als adviseur van kardi naal Alfrink. De commissie liet al eerder over de discussienota weten, dat er allerlei goede dingen in naar voren worden gebracht, maar het blijft toch voorname lijk een „in herinnering bren gen". Zij gaat te weinig in op de feitelijke en algemene pro blematiek, die een gevolg is van de veranderde levenssitua tie. Er klinken naar de mening van de commissie veel te wei nig wensen en verlangens in door die de laatste tijd uit de kringen van de priester te voor schijn zijn gekomen. Er zou ook te weinig gebruik gemaakt zijn van de aanzetten die Vati- canum II gegeven heeft voor wat betreft binnenkerkelijke hervorming alsook voor - wat betreft een nieuwe en positieve benadering van de moderne wereld. De commissie acht de discussienota te weinig inpsire- rend, omdat er te weinig wordt ingespeeld op wat aan geloof en pastorele toeleg leeft onder de priesters die volhouden. Ook vanuit andere kringen is er kritiek geuit op de discussieno ta over het ambtelijk priester schap. Zo is er op het interna tionaal congres van priesters behorend tot onafhankelijke basisgroepen te Genève vastge steld dat de nota te veel leem ten vertoond om als basis voor bespreking op de synode te kunnen dienen. Van de synode verwacht men geen leerstellig document betreffende het priesterschap maar een concre te behandeling van de taak van het ambt in de kerk. Celibaat Voor wat betreft het celibaat stelden de priesters in Genève, dat de landelijke bisschoppen conferenties, in gemeenschap met de paus en het wereldepi scopaat, in verbinding met de overige leden van het Gods volk, rekening houdend met de pastorale gegevenheden, moe ten kunnen beslissen over de huidige wetgeving van het ce libaat; dat de bisschoppencon ferentie de bevoegdheid be hoort te krijgen om nadere bijzonderheden vast te stellen betreffende de toelating van gehuwde mannen tot de pries terwijding. De synode zou de bisschoppen de opdracht moe ten geven om vorm en voor waarden vast te stellen waar onder gehuwde priesters in dienst van de kerk kunnen blijven werken. Het standpunt van de priesters, die in Genève vertegenwoor digd waren, wordt gedeeld door verschillende bisschoppenconfe renties, die in het algemeen als heid hebben verschillende stanties, waaronder de Bis schoppelijke Vastenactie en Pax Christi, tezamen met an progessief worden omschreven. Naar aanle,dlng van het dlscus. De verwachting is dat de dis- siestuk ovet de rechtvaardlg. cussie tijdens de synode volko- men vrij zal zijn. Ook de celi- baatskwestie, die bij eerdere gelegenheden, zoals bij het Va ticaans Concilie uit de discussie werd gelicht, zal in de bespre kingen kunnen worden betrok- Uit verschillende delen van de wereld is er bij het synodese cretariaat c? aangedrongen de discussie rond het priesterlijk van de bespreking van de dis cussienota over de rechtvaar digheid in de wereld. Vooral in landen van de Derde Wereld worden binnenkerkelijke kwes ties, zo als het celibaat als secundair gezien, die zichzelf zullen oplossen. De verwachting is dan ook een radicale stellingname vooral vanuit de Derde Wereld tijdens de synode als het gaat over de rechtvaardigheid in de wereld. In veel documenten, die naar aanleiding van dit onderwerp de laatste maanden zijn ver vaardigd, wordt van de kerk een veel radicalere en concre tere positiename van de kerk verwacht tegen verdrukte machten, vooral tegen het ka pitalisme en de kolonialisme. Vooral het episcopaat van Peru heeft de heersende houding van de bisschoppen van de rij ke landen gehekeld en hen ge wezen op hun opdracht als lid van de wereldkerk. dere organisaties de noodzaak van een geloofwaardige krachtsinspanning voor de rechtvaardigheid in een bro chure vastgelegd. Daarin schil dert men de verandering in de definitie rechtvaardigheid, die thans een ordening veronder stelt in de wereld, waarin de mensheid als collectivitiet niet wordt bedreigd of is verdeeld in elkaar bestrijdende kampen. „In de huidige wereldsituatie domineren thans twee onder ling samenhangende en met el kaar verweven problematieken, te weten de politleke-militai- re machtsverhouding en de economische verdeling tussen materieel welvarende landen en de land n op weg naar ont wikkeling". De pauselijke commissie „Recht vaardigheid en vrede", die op de w ns van het Tweede Vati caanse Concilie werd opgericht, heeft reeds in 1969 een aantal voorstellen gedaan voor het be vorderen van de rechtvaardig heid en de vrede onder de vol- keren.Vragen van belang in deze kwestie zijn onder meer: wat zijn de gevolgen van de christelijke opvattingen over rechtvaardigheid in een plura listische samenleving, wat zijn de motieven om aan ontwikke lingshulp te doen, welke vóór- politieke functie bekleedt de kerk, e.d. Een van de belangrijkste inzich ten die men de laatste .jaren verworven is onder meer, dat er nauwe verwevenheid bestaat tussen kerk en samenleving. „Herhaalde malen is er gespro ken over de noodzaak van.een christelijke inzet voor een be tere wereld, maar," zo schrij ven de verschillende instellin gen in hun brochure," velen kunnen niet aan de indruk ontkomen dat de kerk niet vol doende rkening houdt met de nieuwe verworven inzichten". Geloofwaardigheid Men vraagt zich af of de inzet van christenen voor de veran dering van de huidige situatie inderdaad wel zo groot is en of er eigenlijk geen grote kloof bestaat tussen de principe uit spraken en de concrete toepas singen. Daar komt nog bij de kritiek van de jeugd, die grote vraagtekens plaatst achter de inhoud van de christelijke boodschap en de concrete be- tkenis die zij heeft voor de benadering en oplossing van de knellende wereldvragen. Men signaleert een kloof tussen de idealen die worden voorgehou den en de realisering daarvan. Om de geloofwaardigheid te herstellen zullen de kerkelijke leiders tijdens de komende synode initiatieven moeten ne men om een groter bewustzijn te kweken ten aanzien van de rechten van de mens. Boven dien zullen die leiders moeten bevorderen, dat deze rechten op alle niveaus meer worden geëerbiedigd. „De oorzaak van alle onrechtvaardigheid", aldus de brochure, „zal onderzocht moeten worden, zowel plaatse lijk als internationaal." Om een en ander uit te dragen heeft de kerk de mogelijkheid om gebruik te maken van hulpbronnen, die zij heeft op het gebied van de opvoeding en de communicatie-middelen, zo wel binnen als buiten de kerk. Er zal een permanent appèl nodig zijn op het christelijk geweten. Meer dan ooit zal men mondiaal moeten leren denken en leven. n brochure leest men: „De bezorgdheid van de kerk voor een mondiale samenleving waarin alle mensen zonder on derscheid van ras, kleur, sexe en klasse in gelijke mate deel hebben aan de rijkdom van de wereld, brengt haar noodzake lijk in contact met de politiek. Daarom zal de kerk zijn poli tieke invloed en positiee moe ten onderzoeken om zich af te vragen op welke wijze deze kunnen worden ingezet ten dienste van de mensheid. Het is duidelijk dat de strijd voor de vrede en voor een menswaardi ger bestaan van zovelen, niet de taak kan zijn van de katho lieke kerk en de christenen al léén. derwerp van discussie zijn. Voor de eerste maal zullen ook twee vrouwen aan de discussie kunnen deelnemen. De dames Barbara Ward en Maria del Pilar Bellosillo zullen optreden als adviseurs bij het agenda punt omtrent de rechtvaardig heid in de wereld. Aantrekkelijke aspecten De tweede algemene vergadering van de bisschoppensynode, die op donderdag 30 september door paus Paulus met een eu charistieviering in de Sixl kapel wordt ingezet, heefl danks de minder hoog gq nen verwachtingen dan bi; voorbeeld het concilie, toet een aantal aantrekkelijke pecten. Zo wordt algemeen aangen dat de bisschoppen var de Wereld wel eens kunnen gaan zorgen opmerkelijke stelling^ waar het de discussie rechtvaardigheid ii betreft. Een niem bisschoppen uit Latijns ka, Afrika en Azië, door sommige westerse j schoppenconferenties, melijk dat de kerk radicale en meer concrete| tie gaat innemen ten van de landen, die anderd ken onderdrukken. De discussies van de blssc in Rome, zullen ongety door talrijke groeperinge*01 belangstelling worden gaebl Meer dan voorheen hebbutv tiegroepen in vele landeifgc opmerkingen op de voorj de synodeteksten na veel00' bereidend werk opgesteldfte afhankelijke en spontane Bte groepen over de gehele y hebben zich in groeiende^ met de synode bezig gerf p en hebben vragen geitlf leerd. Het antwoord is nter de synode. ent GERARD BAREND Kardinaal laat bisdom voorgaan De aartsbisschop van Rio de Janeiro, kardinaal Eugenio Araujo Sales wil zich terug trekken uit de pauselijke commissie Rechtvaardigheid en vrede en als waarnemer van de Latijns Amerikaan se bisschoppenconferentie. De kardinaal zou tot zijn besluit zijn gekomen, omdat hij zich niet meer aan de pro blemen van zijn aartsbis dom wil gaan wijden. Bonifacius raakt kerk kwijt De St. Bonifatiuskerk in Leeu warden, een schepping van architect Cuypers, die hon derd jaar lang een domine rende plaats in het stads beeld van de Friese hoofd stad heeft ingenomen zal worden afgebroken. Een bouwstenenactie, die ruim zestigduizend gulden op bracht, en die een poging wilde zijn om de kerk te behouden heeft het gemeen tebestuur van Leeuwarden er niet van kunnen overtui gen dat het financieel ver antwoord is de kerk te laten staan. Het kerkbestuur van de parochie heeft inmiddels besloten het gehele kerkge bouw zo spoedig mogelijk af te breken. Voor de bijeert brachte zestigduizend h den is nog geen nieuwe j* stemming gevonden. Parochieboep vergeetboek Het secretariaat van het bisdom Utrecht constateerd dat priesters zijn, die mee hebben om de de voorschriften inschrijven van vormsel en de daarvoor rochieboeken, na te Met het inschrijven doopsel en huwelijk situatie overigens minst uit de hand maar het ervaren dat het van het vormsel in geetboek" is geraakt, schrijven aan de in het het diocesaan er op aangedrongen namen van degene, het sacrament vormsel is datum en orde in het worden genoteerd. U REGELT DE ZAKEN,, WIJ m REIS. Uw zakenreis wel le verstaan. Voor de goeie gang van zaken: NEROPA Den Haag: Thereslaslraat 82 Tel. (070) 039S06 Leen van N.O. Indlè 2«

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6