Leidse student Spaans doet ook in toeristen... Niet op iedere Costa blinkt goud BEHEERDER PRONK: Ontmoetingsce ntrum voor gastarbeiders is noodzakelijk in 'n stad als Leiden WIM VAN DER MEEL: PAGINA 4 LEIDSE COURANT ZATERDAG 25 SEPTEMBER l£ Beheerder J. Pronk:hier kunnen ze tenminste praten LEIDEN „Zo'n gelegenheid als deze is in een stad als Leidten noodzakelijk". Ik kan je nl. zo tien tenten noemen waar Marokka nen en Turken doodgewoon geweigerd worden. En als ze er in mogen is er voor hen nog erg weinig aan. want er is geen Nederlander die even stopt met klaverjassen of biljarten om met die mensen te praten. Er blijft voor hen dus niets anders over dan in een hoekje te gaan zitten". Aan het woord is de heer J. Pronk, de beheerder van het Trefcentrum voor Turkse en Marokkaanse gastarbeiders aan de Doezastraat. Vanmiddag is dit centrum door de activiteitscommissies in ge bruik genomen. Het centrum staat onder beheer van de stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers „Rijn en Lek". Het is tot stand gekomen door forse subsidiegaranties van het ministerie van CRM, giften van het Koningin Julianafonds, het Landelijk Sociaal Charitatief Centrum en bijdragen van en kele bedrijven. De benedenver dieping is ingericht voor de Turken. Zij beschikken hier onder meer over een ontmoe tingsruimte met bar en spel materiaal. Pronk: „Er staat een jukebox en er komen nog wat spul len waarmee ze zich kunnen vermaken. Maar dat gaan we ze niet vertellen. Ze moeten zelf weten wat ze willen doen. Ik kan me zo indenken dat deze mensen niets anders doen dan praten. Want daar zitten ze op te wachten, dat is voor hen op het ogenblik een eerste levensbehoefte. Contact. ge- dachtenuitwisseling. verschrik kelijk belangrijk allemaal". Op de eerste verdieping gaan de Marokkanen zich nestelen. Ook zij hebben beschikking over een ontmoetingsgelegenheid met 'n in dit geval alcohol vrije bar. Pronk: „Door deze indeling lijkt het 'n beetje alsof er hier alleen maar Turken en Marokkanen mogen komen. Maar dat is niet waar. Ook andere buitenlandse werkne mers, Grieken, Spanjaarden, Italianen, kunnen hier terecht. Dat zijn echter betrekkelijk kleine groepen zodat je daar nauwelijks eigen afdelingen voor kunt maken". De zolder wordt benut als ge meenschappelijke gebedsruimte voor beide groepen. Voordat het zover is moet deze ruimte echter nog aangepast worden aan de brandveiligheidsvoor schriften. Bovendien is de be stemming van de zolder nog niet helemaal definitief. Pronk is er een voorstander van als er behalve gebedsdiensten ook andere dingen gedaan kunnen worden. Zijn voorkeur gaat uit naar een plaats waar de mensen creatief bezig kun nen zijn: „Ik geloof dat op dit gebied ook een uitgebreide taak voor ons ligt. We moeten zoveel mogelijk bevorderen, dat de mensen zelf dingen gaan doen. Ze hebben erg veel in spraak gehad bij de totstandko ming van het centrum. We zijn met ze gaan zitten praten om ze de gelegenheid te geven hun suggesties over de inrichting, de openingstijden en zo aan te dragen. Het enthousiasme on der de buitenlandse werkne mers hier in Leiden is erg „Dat bleek ook op de avonden waar ik het net over had. Daar hebben we het ook gehad over het eventuele nadeel dat aan het centrum verbonden is. het afzonderen van de buitenlan ders van de maatschappij. Maar dat vind ik een loos ar gument. Zoals het nu gaat wordt men toch ook niet opge nomen. Hier zullen ze het beter naar hun zin hebben". Zater dagmiddag 16 oktober houden de Marokkanen en Turken open huis. Het pand aan de Doezastraat dat als ontmoetingscentrum gaat dienen. LEIDEN Terwijl chauffeur José met een pokerface zijn gele bus langs afgronden en tussen vloekende mede-wegge bruikers stuurde stelde de excursiegids hem en zichzelf dood kalm voor in de microfoon: „Uw chauffeur is José en ik ben Wim. Ik hoop, dat u een erg genoeglijke middag zult hebben. Wilt u na afloop van het bezoek aan de stierenvechtersschool op tijd bij de bus zijn, want José wil ook graag op tijd eten." We waren met een bus vol Engelsen, Duitsers, Fransen en Ne derlanders op weg naar een fiesta campera bij een piepkleine arena in de luie bergen, ergens langs de Costa Dorada - de Gouden Kust. Wim van der Meel, 31 jaar en vijfdejaars stu dent in de Spaanse letterkunde aan de universiteit te Leiden, kweet zich geroutineerd van zijn vijftalige aanbieding: Frans, Duits, Engels, Nederlands en Spaans. Hoewel de Spaanse in spanning in de bus naar San Cipriano de Vallalta overbodig was, want zelfs geen Spaanse kip luisterde naar de Neder lander. enige die het jammer vindt, dat het toerisme een stuk in dustrie is geworden. Het brengt in morele zin ook „vervuiling" mee. „Denk maar eens aan die Spaanse jongens uit het bin nenland die het slachtoffer worden als ze gaan werken aan de kust met al dat lawaai, de peseta's en de drank. Die knapen raken al gauw ontwor teld tussen de betonnen kolos sen waar mensen in opgebor gen worden. Ik weet het wel: voor veel mensen bestaat er geen alternatief, maar als je aan je vakantie wat meer geld en tijd kunt spenderen is er in Spanje heel wat vinden". De Spaanse sectie te Leiden Is de snelst groeiende van de Neder landse universiteiten. De subfa culteit dreigt overspoeld te ra ken. Spaans is de laatste tijd populair; daaraan zijn het toe risme en de tv.-cursus „Vamos a ver" niet vreemd. Bijna tien jaar is Spaans in Leiden een hoofdvak en de minister die de zorg voor de wetenschapsont wikkeling heeft is niet van plan aankomende studenten enige beperking op te leggen, omdat dit onwettig zou zijn. De in het Spaans ingekapselde Wim van der Meel voelt echter de moeilijkheden wel aan, want hij heeft hier en daar gehoord, dat men zich snel ver kijkt op de toekomstige moge lijkheden in het leraarsvak; het aantal scholen en te bezet ten plaatsen is uiteraard maar beperkt. Nu kun je ook wel tolk of secretaresse worden, maar de meeste studenten wil len toch het onderwijs in. De Spaanse sectie houdt de nieuw aankomende studenten de vraag voor: weet je wel wat je met deze studie wil? Men moet goed weten wat men doet, want wat moet je bij wijze van spreken met 100.000 bus chauffeurs in een klein land? Na een jaar universitaire studie stoppen veel studenten met hun Spaans. Vaak blijkt de keuze niet de juiste te zijn geweest. Wim van der Meel vindt, dat allerlei berichten soms ongenu anceerd zijn, niettemin worden de studenten serieus op de hoogte gesteld van de moge lijkheden: „Het is een leuk vak, maar je moet er iets mee kunnen doen. Werkend studeren Wim zat eerder in Spanje dan aan zijn Spaanse studie. Op Mallorca werkte hij voor een Nederlands reisbureau en sindsdien komt hij geregeld in het zonnige land terug dat hij in al zijn facetten kent. Wan neer hij het leegdruppelen van de geldbuidel enigszins wil compenseren vertoeft hij enige tijd aan een Costa. Van der Meel kent er de weg en heeft de excursies onder de knie. Als hij er eenmaal is, komen er geen feesten aan te pas, maar is het ,,'s morgens de bus op". Hij vindt het gewoon leuk werk. Dat toeristen wel eens teleurge steld (om niet te zeggen woe dend) vSn de Spaanse stranden naar huis keren is hem bekend. 55 55 „Niet zelden zijn de reisbu reaus de goede niet te na gesproken veel te commer cieel opgezet, gericht op een eenmalige vakantie van de Ne derlandse familie die bij een volgende vakantie een ander reisdoel zoekt. Je treft soms een onvolledige organisatie aan en veel mensen worden het slacht offer van de concurrentiestrijd tussen een groot aantal reisbu- „Een tientje minder" is een ver koopargument waar veel men sen op afkomen. Als je een avondje met z'n drieën naar de bioscoop gaat en je neemt een pilsje toe ben je ook dertig gulden kwijt. Maar dat tientje gaat op een vakantie plotseling een grote rol spelen. Ik zou iedereen willen adviseren om toch maar die 10 gulden erbij te leggen voor wat meer comfort. Je moet niet voor een paar stuivers minder lekker uit en thuis willen zijn. Ik ken bu reaus die safe zijn; je betaalt wat meer, maar dan zit je ook goed. Maar ja: voor 340 gulden een weekje reizen met begelei dende schettermuziek is ook een manier, moet je maar den der Meel is niet de Strandstrand Wim zegt: „De meeste vakantie gangers zijn niet naar Spanje geweest, maar naar een stuk strand. Je moet er maar van houden. Is die trek naar zon en warmte niet een wat overdre ven cultus geworden? Kan wat gematigder temperatuur niet minstens zo veel levensgeluk brengen? Een bruine huid kun je ook in je eigen tuintje en op het balkon kweken. Na een paar weken hoeft toch niemand meer z'n bruine navel te laten zien; dat is er dan al weer En wat de excursie betreft: „Je moet de mensen niet stukkletsen over vijgebomen of een silhouet je hier en een bergje daar; niet alsmaar door die microfoon blij ven toeteren, maar het gezellig houden. En vooral zorgen, dat je op de terugreis geen schapen kwijt bent. Je vertelt bijvoor beeld wat over stiergevechten en dergelijke. Ik had een keer uitgelegd, dat een torero (geen torreador, da's sigarenkistjes- Spaans) als-ie goed is een oor van de stier krijgt, als-ie nóg beter is twee en doet-ie het steengoed drie oren. Het gevolg was, dat een bescheiden Engels man me heel beleefd vroeg: sorry, begrijp ik goed, dat zo'n man drie oren van één stier kan krijgen? Ik heb toen maar uit eengezet, dat het twee oren en een staart konden zijn". In San Cipriano stonden de afge schilde platanen er wat loom bij in het stof van de namiddag, maar in een soort reuzen koets huis nabij de arena, waar men speelt met stiertjes, was het een dolle boel. Het was een hacien da, waar luidruchtig door hon derden zonnezoekers aan wester se folklore werd gedaan. Er was geen woord Spaans bij dat soort Duinrellsfeertje rond Tom Jones en andere coryfeeën. Europa wordt elk jaar wat kleiner, óók ln de voor-Pyreneeën. In deze uitbundige entourage „bestraalt" Wim van der Meel ten behoeve van ijverige fotografen en ter verrijking van het fotoalbum thuis z'n clientèle met sherry uit een typisch Spaanse tuitfles Als je een uur in de verzengende hitte naar de bokkesprongen van stieren en waaghalzerige Liver pool- en Feijenoordaanhangers hebt zitten kijken wordt je al gauw even landerig als de kip pen op de zaterdagse mercado die in verdoofde toestand (als ze al een hele ochtend in een nau we mand als haringen in een ton hebben liggen stoven) aan de man worden gebracht. Je roept je schor aan olé's en dan gaan de bussen weer langs de zelfde haarspeldbochten, langs aardbeienvelden en overkoepeld door tamme kastanjes naar de hotels terug. Waar je dan óók i der Meel gidst en helpt de fotograaf aan een boterham: toeristen laten zich „bestri met sherry uit een tuitfles. Leuk plaatje voor in het album thuis. geen rust kunt vinden. Want je wordt op de broeierige kamers uit je slaap gehouden door de aankomst van nieuwe toeristen. Het is ook wat: drie weken nachtstemming met sangriavier- ders en verse lichtingen van zingende Nederlanders, Fran- gaises die een woordenvloed als een bergstroom produceren en Deense meisjes, die bij het krie ken van de dag nog steeds die „Mü niet gezien", vindt Wim van der Meel. „je gaat je dan zo gauw voelen als Engelsen die voor 40 pond twee weken Spanje doen en alleen maar ..England, England" in de bus roepen. De mensen moeten niet het gevoel hebben de hele dag te zijn mee gesleurd. Als landgenoten bij mü in de bus plezier k gehad komen ze daar be uit en dan zeggen ze tegi, „José, jongen, bedankt; i een hardstikke füne dag! dan grünst José, „yi want hü verstaat ei doelt hü: d&ér kun je je I ZOETERWOUDE Er is een beetje duistere situatie ontstaan rond de in de toekot Burgemeester Smeetsweg gelegen brug. Deze brug is bedoeld als de nieuwe verbinding tussj Hoge Rijndijk en het dorp. De brug is aangelegd maar kan voorlopig niet in gebruik gei worden omdat de toegangsweg niet voldoet. Het is niet mogelijk er vanaf de Noordhoeksewegj^ draaien. Bovendien ziet het er naar uit dat de brug in zijn huidige gedaante helemaaln' kan worden omdat de Burgemeester Smeetsweg in de toekomst een dubbele capaciteit zal l zodat er naast deze brug nog een brug zal moeten komen. Deze wijziging houdt verbaiu o.a. de vestiging van Heineken in Zoeterwoude. H.WOUDE - „Rooie Wip niet te miss*, als men over a Gemeneweg vai Hazerswoude Rijndijk richtin. dorp rijdt. Onge veer een kilo meter over ck spoorlijn Leiden Alphen staat dc ze wipmolen waarvan de on dertoren als woning is ingericht. Het bouwjaar is niet precies bekend- Het moet in ieder geval voor 1639 geweest zijn, want in dat jaar werd de „Rooie Wip" op de tegen woordige plaats neergezet na een verhuizing van elders uit de Gemenewegse polder. De polder zelf werd gesticht in de jaren 15671570. Burgerlijke stand ALPHEN AAN DEN RIJN Ge boren: Vincent Pieter Telling; Ast rid Sturm; Juanita Dolores van der Meer; Willem Pieter van Dijk; Gijsbertus Johannes van der Ham; Pieter Burgers; Ellen Diana ter Haar; Hendri- kus Bernardus van Beek; Jo hannes Abraham Teekens; Els je Jannigje Christina van Weerlee; Dirk van Smirren; Karin Nel Groenëveld. OverledenGerrit C. Kamper, (70); Christina B. van Klave ren-van der Eijk (90); Johanna M. de Weijs-Meijnen (86); Geertruida Kroon-Roest (42); Johanna C. de Jong-Kraan (87); Barbara Schellingerhout- van Holten (76); Maria H. Vis ser-Wegman (83); Jan van der Kemp (51) Getrouwd: Marinus Verkade (22) en Willemijntje van der Laken (20); Theodorus A. H. M. Fl'n- Gertreuda Deivus (18); Gerrit J. Vis (20) Hugo Turkenburg (22) en v. d. Meent (27) en Pleternella kenflügel (24) en Maria Quak (19); Gerrit J. van de Mee-' (27) en Pieterne"a "*s Hugo Turkenbu"" <2°» 'n Jo hanna C. do Fru'n Tn'.4" - nout Le:4r>-e '24) en Cos—"' - Schoilaardt (22). Huwelijksaangiften: r Slingerland (22) en M. van Elburg (23»; Scheeres (20) en Zwarts (18); Niko Ma'.e' c en Hanifa Sinanovic (22); Be nardus A. Jansen (25) en Jo hanna J. Overmeer (22)j Zeilemaker (25) Nederend (23); Johanné Oers (29) en MariLc A. Godschalk (25). Eoo LEIDEN Geboorten: Je v. R. H. Biesterbos Buuren, Brenda, dr. po en M. G. Kemne Henrich Willem zn. Bösker en A. Beere Michiel Willem zn. Baurichter en M. - Natalie dr. v. C. van d df en E. Gijzenij, Dave A) zn. v. C. Andriessen

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4