Regiment Side Booms" graaft zich grommend een weg door Nederland {tnofr Bouw programma Gasunie '71 GENERAAL" HAAK COMMANDEERT ALS HET MOET DESNOODS IN ZEVENTIEN TALEN ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1971 ill LASSERS KRIJGEN ZO N 1700 GULDEN WEKELIJKS IN HET HANDJE SCHERMER Toen de kleine, salamandervlugge Italiaan Arthuro Bianchi in de vorige zomer, samen met zijn vaste maat Lauri Maderna terugkeerde uit de Sahara wist hij dat zij in uitersten zouden verval len. De brandende zon zou plaats maken voor guurheid en kou en hun dubbele sandalen zouden wor den vervangen door lieslaarzen en éénmaal in de maand zouden Lauri en Arthuro naar de dokter moeten voor de anti-griepspuit. Maar tot nu toe is dat allemaal falikant anders gelopen. Arthuro Bianchi is Holland ineens een aardig landje gaan vinden, 'n leuk droog landje. Want een beroemd lasser als Arthuro kan zich hiér maar één ding wensen: geen regen. En er viel geen druppel in augustus, noch in september. Italiaanse lassers zijn met hun zeventienhonderd gulden per week de Cruyii in actie. onder de lassers. Op de achtergrond is een „side boom" De Nederlandse Gasunie heeft het voornemen dit jaar een groot bouwpro gramma uit te voeren dat omvat 390 km hoofd leiding, 100 km regionale leiding en een verdere opvoering van de capaci teit van de compressor- stations tot 330.000 pk. Met dit programma zal een bedrag gemoeid zijn van circa f 600 miljoen. De belangrijkste projecten in dat programma zijn: Gronings gasveldWarns- veld (Gld.): lengte 134.2 km; diameter 122 cm (de grootste diameter die ooit in W.-Europa voor gas- transport istoegepast). Aannemer: Entrepose - NBM, Den Haag. Angerlo (Gld.) - Raven- stein: lengte 42.5 km; dia meter iae cm. Aanne mer: SOCEA NV Heem stede. Ten Boer (Gr.) - IJsselmeer Beverwijk: lengte 191.1 km; diameter 106 cm. Aannemers: Ten Boer - Hindcloopen: NV Alge mene Internationale Gasleiding Bouw, Breda, en de rest van het tracé: Ned. Pijpleiding Con structie Combinatie, Den Haag. Beckscbcrgen - Rijsbergen (N.B.): lengte 31 km; dia meter 90 cm. Aannemer: Ncd. Pijpleiding Con structie Combinatie, Den Haag. Compressorstations: De ca paciteit van het compres sorstation Ommen zal met drie compressoren van elk 15.000 pk worden uitgebreid, Ravcnstein en Oldcboorn elk met één compressor. De totale comprcssorcapaclteit van de Gasunie bedraagt na voltooiing 333.000 pk. d®| kijkt met voldoening naar de liedje „Tutti mi giamo londa". („Iedereen zegt dat ik lond ben".) Het leven is best Rijndelta, voooral als Je elke stoppelbaard van enkele dagen vrijdagmiddag zo'n zeventien- oud, die hem een wat dreigend honderd van die harde zweven- uiterlijk bezorgt, maar voor de guldens in de achterzak van de rest is hij een erg aardige je spijkerpak kan stoppen. kerel. Als hij klaar is met las- bergt hij zijn spullen op, stapt in zijn Alfa Romeo en rijdt met grote snelheid naar Castricum. Daar staat de bun galow die hij voor enkele maanden heeft gehuurd en waarin zijn familie woont. Ze ventienhonderd gulden in de week. Voor zo'n bedrag hoeft een mens zich 's morgens niet meer te scheren. Bianchi en Maderna zijn lassers, evenals de Amerikanen John ston en O'Brian die honderd meter verderop werken. En weer honderd meter verderop staan, de Fransman Reveillon en de Duitser Kristiansen, alle maal lassers, die de lange stuk ken pijp feilloos aaneensmeden. Feilloos, want er is èèn harde eis: in de 191 kilometer lange pijp mag niet èèn gaatje zitten. Het miniemste kiertje kan een ramp betekenen. Vandaar de zeventienhonderd gulden die de Gasuniebazen graag betalen aan de beste lassers van dit halfrond. Over èèn enkele sta len voeg doen twee mannen ruim èèn uur. Als de las geslo ten is, komt het controleappa raat in actie. Een kleine Japanner, die over het stoffige terrein rondrijdt in een ouderwets grijs autootje is met dat werk belast. Ook een speci alist, deze Keicho Mizuko. Hij kruipt in de buis, wat vrij ge makkelijk lukt door zijn gerin ge postuur, dan legt een helper aan de buitenkant een film strook over de las en neemt Keicho een röntgenfoto. Als hij een handvol van die foto's heeft verzameld start hij zijn kleine auto en rijdt naar de speciale ontwikkelpost. De fo to's brengen het meest minu scule gaatje genadeloos aan het licht. Als Keicho zijn akkoord heeft gegeven komt de isolatie- ploeg, die elke las van een jasje voorziet: een hechte laag die bestand is tegen water, zout, trillingen etc. De anders zo stille Noordhollandse Scher- metr waar de Gasunielassers nu bezig zijn staat bol van het geluid. kepuffende pompen van de bronbemaling. Die pompen moeten ervoor zorgen dat de metersdiepe geul, waarin de pijp uiteindelijk wordt neege- legd droog blijft en niet veran- ratie zegt hij: „Het werk moet voor een bepaalde tijd klaar, omdat wij de plicht hebben onder alle omstandigheden gas te le veren. Deze nieuwe leiding ligt naast de eerste pijp, die enkele ma. Er wordt aan de boeren een redelijk goede schadever goeding gegeven en een oogst- rierving. Dat verschilt per stuk land, al naar gelang het gewas dat er groeit op het moment Bronbemaling e buizen worden „opgeklotst". Daarna kunnen de lassers beginnen. Op elk uur van de dag dreunen er dieselmotoren, sputteren er graafmachines en snorren Land rovers over het land, in een wolk van grijzige stof, volgela den met allerhande passagiers, Amerikanen, Irakezen, Hollan ders en Algerijnen, kauwgom kauwend en met clowneske En als de mannen huiswaarts zijn gelieerd, naar hun cara vans op verschillende boerener ven, naar pen: lonne'.jes langs de kust of naar hun woonboten in een van de Nrorhol'-ndse wateren dan blijft op het land hei getuid acii.er van de hak- dert in een nieuwe route voor de binnenvaart. Het Gasunienajaarsoffensief 1971 is voor het 600-koppige leger van de „Generaal" G. Haak tot nu toe een doorslaand succes geworden. Het offensief vordert een kilometer per dag, dank zij het feit dat het rollend materi aal elk stukje land kan berei ken zonder weg te zakken in de kleffe brei. Elke kilometer kost een miljoen. De droogte is vooral belangrijk voor de zogenaamde „side booms", logge machines op rupsbanden, die de aan elkaar gelaste buizen (soms van een paar honderd meter lang) ge lijktijdig opheffen en vervol gens in de diepe geul laten zakken. De meeste machines en onderde len worden door het Gasunie legioen met hun Engelse na men aangeduid. Dat voorkomt een Babylonische spraakver warring. Tot nu toe is niemand erin geslaagd passende Nederlandse synoniemen te vinden voor din gen als „side boom". „Scaper- yard Polly Picks en Go-Devils". De enige die zich in de taal van al deze landslieden ver staanbaar kan maken is „Gene raal" Haak de 53-jarige hoofd opzichter die zeventien talen min of meer beheerst. jaren geleden langs het zelfde traject werd gelegd. De vraag naar aardgas neemt nog altijd zo enorm toe, dat wij moeten zor gen voor continuïteit in de voorziening". Generaal Haak voelt zich langs de loopgraven tussen Groningen en Beverwijk als een vis in het water. Hij is een van de weini gen, die het grote schema vast in zijn hoofd heeft zitten en daarom gunt hij zich geen tijd zich in details vast te bijten. Die details behoren tot de zorgen van de aannemers: de Algeme ne Internationale Gasleiding Bouw, Breda en de Nederland se Pijpleiding Constructie Com binatie alsmede een groot aan tal ondernemers, vaak afkom stig uit de Streek waar het internationale leger zich op dat moment bevindt. Voordat dit leger zich In de loop graven stort hebben „kwartier makers" in de maanden daar voor een uitgebreide admini stratieve procedure afgewik keld. gesprcl 'icn gevoerd met polderbesturen, hoogheemraad schappen, het landbouwschap, gemeenten, provincies, dc Pro vinciale Planologische Dienst, waterstaat en ten lange leste de boeren, die moeten gcdo -cn dat hun landerijen worden opengewroet. dat wij aan de slag moeten". Een andere woordvoerder van de Gasunie, de heer B. W. Hoij- tink van de afdeling voorlich ting vertelt dat er soms zelfs hogere schade-uitkeringen worden gedaan dan op grond van de bedrijfssituatie verant woord is. Dure stier „We hebben wel gehad dat er een dure stier in het land liep, die was geschrokken van zo'n „side boom". Dat dier liep toen in het prikkeldraad en raakte licht gewond. Ook in zo'n geval keren wij, via bemiddeling van het landbouwschap uit. In die streek doemden toen ineens wel een heleboel fokdieren op, die tegen het prikkeldraad wa ren opgelopen. Nou dan zijn wij niet kinderachtig hoor", Haak: „Over het algemeen ver loopt de operatie bijzonder vlot In november moeten we Be verwijk-bereikt hebben. Het is een reuze voordeel dat we een droge zomer hebben rehad. Dat werkt voor alle mensen veel ple7»e"iger. Waar ze allemaal wonen" Non. i, die hun families mcc- pljp werken: Surlnamers, Liba- nezen, Soedanezen, Amerika - nen, Argentijnen, Joego-Slaven. Perzen. Belgen, Ieren. Italia nen, Nederlanders, Spanjaar den, Duitsers, Engelsen, Bulga ren, Tsjechen, Australiërs er. Japanners. „De grote pijpwerken worden meestal uitgevoerd door gespe cialiseerde Franse of Ameri kaanse aannemers, vaak ge combineerd met Nederlandse bedrijven. Heel wat menser. hier zwerven over de hele we reld. 's Zomers in de Sahara, 's winters in Zweden. Wat generaal Haak dagelijks in het belang van het werk ook moet doen is het oplossen van allerlei conflictjes en proble men. Een onenigheid tussen mannen of, een hoog oplopend cer'Mci *i'*sen enkele side- boom-machinisten en een P.E.N. *i<nc n u- we"-,, laatste bi? Haak komt klagen over het feit dat ze zondermeer met die grote dingen onder de hoog spanningslijnen doorrossen". De P E.N.-man: „Ik heb ze tien tallen keren gewaarschuwd. Als ze onder een hoogspan ningskabel doorgaan met zo'n grote kraan, dan moet je een veilige marge houden. Als ze de draad aanraken en ze stappen uit hun machine zijn ze reddeloos verloren. We heb ben de laatste weken al enkele keren gehad, dat een heel ge bied ineens zonder stroom zat. Als je dan navraagt dan weet niemand iets. Maar wij moeten dan wel de hele lijn controle- Cruyffies Over het tijdschema van de ope- Haak: „Dat gaat overigens pri- Generaal Haak luistert aandach tig naar het P.E.N.-beklag. „Jullie hebben groot gelijk. Het is levensgevaarlijk. Maar je hebt met mensen te maken die eigenwijs zijn. Ik kan niet bij elke side boom een controleur zetten". Het P.E.N. neemt ge noegen met een zoveelste waarschuwing. Het conflict is geneutraliseerd. Haak: „Het moeilijkste werk is het leggen van de buis door een vaart of kanaal. Dat is enorm precisie werk. We maken tevoren een mal op ware grootte. De buis wordt dan precies in de vorm van het bodemtalud gebogen. Als hij eenmaal ligt mag er niets wringen of buigen". aan het eind van dit jaar het 'etrloen van side-booms lassers. 've-s. crondwerkers, - -h »-g en bronmalers Be- hcelkt zal gene- ni weer op een a'ttcn. „Goed 'e duur worden - hij. Die Italia- e- -> 1 "~n dat zijn de Cruyffies onder de Ias- PETER J. GERRTTSE

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15