Industrie staat achter Leiden in SLF-kwestie B en W leiden Katwijk voorzichtig naar 1980 )E SADE duur aangekleed mengsel wansmaak rf Daan v. d. Mey nam afscheid van Rijnsburgse raad Gemeentesecretaris wordt coördinator in zaak ,Zwanburg5 Molen gemaal (32) A.. [JDAG 24 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT \EX American Internati onal, de maatschappij die eens goed geld verdiende met het uitbrengen van Roger Carman's fantasie rijke Edger Allan Poe-ver- filmingen, heeft in Berlijn regisseur Cy Enfield de gelegenheid geschonken 'het leven van de berichte markies de Sade in beeld te brengen. Of te trachten dit te doen, want het sce nario dat Matheson voor deze gelegenheid schreef, is zo gecompliceerd gecon strueerd, dat zelfs een re gisseur van veel grotere klasse er niet uitgekomen zou zijn. In plaats van zich bij de historische fei ten te houden, laat Mathe son de oude perverse oom van de markies een toneel stuk opvoeren voor zijn neef, waarin realiteit, ver beelding en toneelspel in een chaos van erotische scenes en lange dialogen in elkaar overvloeien. Ri- chard Angst heeft als „di rector of photography" hier en daar een poging ondernomen om in zijn beelden iets weer te geven van het verwarde brein van de beruchte markies, die er in deze film afkomt als een deerniswekkende figuur. Half spookverhaal, half mislukte psychologi sche thriller vol giechelen de blote dames heeft deze film over De Sade totaal niets Frans en blijft een duur aangekleed mengsel van Amrikaanse en Duitse wansmaak. Vrijdag- en zaterdagnacht draait in Rex „Verborgen driften", een film overi gens waarin weinig drif ten aan bod komen. Het is zacht gezegd een prul van een filmprodukt die beter verborgen had kunjien blijven in de magazijnen van de verhuurmaatschap- pat* J»j- .lf pa: kondigt. Bij toeval wordt een Amerikaanse toerist geconfronteerd met een steekpartij. Het is het be gin van een grote serie geweldigheden. De Ameri kaan bijt zich zo diep in de zaak vast dat hij zelf met de dood wordt bedreigd. Niet altijd even origineel wordt de span ning opgeroepen: het plot seling uitvallen van licht bijvoorbeeld. Voldoende inventiviteit staat er te genover. Vreemd is het dat Argento halverwege het mysterie even de slui er van geheimzinnigheid oplicht, en 'n verdache ten tonele voert, die hij echter even snel weer met duister omringt, om hem tenslotte tijdens de apotheose alsnog als een der hoofdpersonen in het drama op te voe- De'zaak Andersen TRIANON 8 Sean Connery kan ook iets anders spelen dan de grote gevierde James Bond 007. Dat bewijst wel zijn nieuwste film ,.De zaak Anderson", waarin hij onder regie van Sidny Lumet en kele kraakjes pleegt. Dat geeft de nodige moeilijkhe den, maar piet een revolver in de hand kan de gevierde held een hoop aan. Zeker mooie vrouwt- het spel zijn. Theresse da: "ïall t0 CAMERA Dit bioscoopthe ater aan de Hogewoerd heeft deze week weer drie films op het programma staan. Zaterdag-, zondag en woensdagmiddag draait er voor de jeugd „De nieu we avonturen van Dik Trom". Dat kan zelfs voor oudere kijkers fijn kijkge not opleveren, 's Avonds wordt vertoond Getting Straight, waaraan onder andere meewerkte Laszlo Kovacs, de man die ook aan het klasseprodukt. „Easy Rider". In de nacht voorstelling draait bij Camera „Theresse en Isa- belle". In deze film wordt de liefde tussen twee vrouwen uitgebreid uit de doeken gedaan. Uitgaande van de roman van Violette Leduc creëerde Radley Metzger een traag en zwaar litterair brokje ontucht, waarin dichterlijk com mentaar bij beelden van twee hevig vrijende meisjes een romantische sfeer moet scheppen. Erg J appetijtelijk is het resul taat niet. Het mysterie LUXOR Dario Argento- op-de-Hitchcock toer heeft met een fors aantal slach toffers, glinsterende mes sen en veel hysterisch ge huil, een boeiende thriller weten te maken. Rome wordt belaagd door een maniak, die het heeft voorzien op jonge vrou wen. Een schizofreen fi guur, die soms zijn moord lustige activiteiten aan- p« In het kader van de friesweek organiseert het g5-? 'Jongerencentrum Qbus in Lisse ®orgen voor jongens en meis van 12 tot 16 jaar een middag met creatief spel en LEIDEN Onder de kop „On verkwikkelijk" neemt de re dactie van Industrie Rijnland, het driemaandelijkse bulletin van de Leidsche Vcreeniging van Industrieëlen, het onver bloemd op voor het Leids ge meentebestuur voor zijn beleid inzake de investeringsstop voor de SLF. tegenover elkaar gestaan, aldus buitengerneenten „Rijnland". Het bulletin ver- lang is. volgt: „Naar onze mening heeft Doordat namelijk de het de Leidse gemeenteraadslid Van Aken dan ook terecht op gemerkt, dat er op een enkele uitzondering na in de regio geen enkel begrip is voor de problematieken waarmee Lei den te kampen heeft". Toegejuicht wordt het voornemen randgemeenten om de SLF te gaan veranderen als aartsvijanden in een streekbedrijf. Wethouder Harmsen, zo wordt opgemerkt, heeft voldoende duidelijk gemaakt, dat de ge volgde procedure (het besluit om geen investeringen meer te doen voor de SLF) ook voor de Gemeentebestuur aan Leeghwaterstraat: Waak tegen vernieling LEIDEN In september 1970 verzochten omwonenden van de Leeghwaterstraat het gemeente bestuur van Leiden, een hek te doen plaatsen langs de sloot die langs deze straat loopt. Ondanks de krappe financiële si tuatie kon de gemeente f 6.100,uittrekken om een hek te doen plaatsen. Het hek dat zo nodig was wegens ver drinkingsgevaar, is nu al ern stig vernield. Het gemeentebe stuur heeft de omwonenden nu schriftelijk verzocht, samen vernielingen te voorkomen. Het gemeentebestuur zegt in de brief ook de aanleg toe van twee speelplaatsjes in de groenstroken, welke aanleg nog elf mille gaat kosten. Stichting Oud-Alphen wordt geliquideerd ALPHEN De stichting „Oud Alphen en omgeving" wordt geliquideerd. De stichting is in 1952 opgericht om het pand „Rijn en Pruisoord' en bijbehorende goederen ei documentatie te verwerven Dat lukte al heel vlug en toen is het bergafwaarts gegaan met de stiohting. Het bleek niet mogelijk om met deze doelstel lingen tot een aanvaardbare exploitatie te komen. Men heeft in de loop der jaren alle mogelijke pogingen gedaan om daarin verandering te brengen. Zonder succes. Het bestuur van de stichting is nu tot de slot som gekomen dat liquidatie de enige reële oplossing was. Het liquidatiesaldo van f 84.362,56 komt volgens de statuten de gemeente Alpen. Wat met het geld gaat gebeuren nog niet bekend. SEAN CONNERY Reprises LIDO In dit Leidse thea ter aan de Steenstraat draait voor de derde week de nieuwste Nederlandse speelfilm „Wat zien ik", naar het gelijknamige boek van Albert Mol.Re gisseur Paul Verhoeven heeft op meesterlijke wijze de rose avonturen van enige lichte dames ver filmd. STUDIO Het kleinste bio scooptheater van Leiden heeft ook al voor de derde achtereenvolgende week de zelfde film op het pro gramma staan: „The go- between". Niet zo vreemd wanneer men bedenkt, dat deze film regisseur Losy in Cannes de gouden palm opleverde. Golfbrekers recipiëren LEIDEN De Leidse Golfbre kers bestaan dit jaar een halve eeuw. Ter gelegenheid daarvan zijn al heel wat aktiviteiten afgewerkt. Morgenmiddag wordt in het An- tonius Clubhuis aan de Mare een receptie gehouden en klap op de vuurpijl volgen op 26 december de revanches var de Nederlandse kampioen schappen voor jongens er meisjes van 1012 jaar, waar van de LGB de organisatie heeft gekregen. De Leidse Golfbrekers hebben dan ook een goede klank. 119 vai 163 records van de kring Gou- we-Rijn zijn in het bezit de Leidse vereniging, die dit jaar zeer nauwe betrekkingen heeft aangeknoopt met De Zijl. Al met al een bewijs dat vanaf 1946 baanbrekend werk is ver richt door de Leidse Golfbre- tine-investeringen als nieuwe kapitaaluitgaven worden aan gemerkt door de centrale over heid (en daardoor afgaan van het totaalbedrag dat beschik baar is voor gemeentelijke ka pitaaluitgaven) krijgen uitein delijk ook de kleinere gemeen ten minders kapitaal beschik baar voor hun werken in de kapitaalsector, zoals woningen, scholen en wegen. Dekenactie Wassenaar WASSENAAR Zaterdag 25 september wordt in het kader van de Vredesweek een deken actie in Wassenaar gehouden. Tussen 10 en 12 uur 's morgens kunnen dekens en slaapzakken gedeponeerd worden in alle Wassenaarse kerken. Van 1 tot 3 uur 's middags wordt door jongeren een huis- aan huis- aktie gehouden. De dekenactie wordt om 10 uur ingeleid door klokgelui van de WassenE kerken. De dekens zijn bestemd voor vluchtelingen in Angola en Mozambique. Politiehonden strijden voor Binnendijkbeker WASSENAAR Vandaag e morgen, zaterdag, worden op de buitenplaats „Backershagen" aan de Rijksstraatweg de jaar lijkse kampioenschappen var Zuid-Holland voor politie-hon- den gehouden. Politiefunctiona rissen en burgers met politie honden strijden er om de hoog ste eer, namelijk de „Binnen dijkbeker". Alle honden, dit aan deze provinciale kampioen schappen deelnemen hebben eerder op keuringen van K.N.P.H. een certificaat of e certificaat met lof behaald. Jenaplanschool kiest stuurgroep OEGSTGEEST In de Jena planschool werd gisteravond een ouderavond gehouden. Er werd gesproken over de wense lijkheid van voortzetting van een oudervertegenwoordiging (stuurgroep) en over een taak omschrijving van de nieuw te vormen stuurgroep. Een van de kernpunten was het contact van de ouders met de oudervertegenwoordiging. Men besloot binnenkort een rond schrijven over het belang van de oudervertegenwoordiging te sturen aan alle ouders. Er wer den twee nieuwe leden voor de stuurgroep gevraagd, omdat de heren de Groot en Ebskamp zich niet verkiesbaar zullen stellen. Op donderdag 28 okto ber zal de nieuwe stuurgroep definitief worden gekozen. LEIDEN De scheepswerf Boot aan de Sumatrastraat te Leiden, heeft gisteravond een poging gedaan om vooral bij de jeugd belangstelling te wekken voor scheepsbouw en visserij. Twee uur lang hield de directie „openhuis". Wie er maar kwam mocht vrijuit kijken en dromen aan boord uan de splinternieuwe Scheve- ningen 81. een diepvrieshek- trawler die de naam draagt van Frank Vrolijk. De belang stellenden ontvingen alle denkbare gegevens, deels op stencil, deel mondeling. Inzamelingsactie reddingsbrigade WASSENAAR In het kader van haar veertigjarig bestaan voert de Wassenaarse Red dingsbrigade een inzameling; actie onder de Wassenaarse ir gezetenen voor de aanschaffing van een auto, die op het strand dienst kan doen bij ongevallen e.d. Onder voorzitterschap oud-burgemeester mr. W Geertsema, die beschermheer is van de brigade, heeft zich comité gevormd, dat een beroep heeft gedaan op de Ingezetenen van Wassenaar voor een drage voor dit voertuig. Hoewel alle bijdragen nog niet binnen zijn bedraagt het saldo van de actie reeds f 5504,20. Hazerswoudse werkgroep Vredesweek krijgt subsidie HAZERSWOUDE De werk groep „Vredesweek 1971" kan op een gemeentelijke subsi die van f 500,— rekenen in het tekort, dat eventueel zal ont staan. Althans ....wanneer de ge meenteraad aanstaande donder dag met dit voorstel van B. en W. akkoord gaat. Genoemde werkgroep heeft de afgelopen week al diverse acti viteiten ontplooid; gisteravond bijvoorbeeld werd door een aantal Leidse studenten een discussie in spelvorm gehouden. Thema van dit alles: het gene ratieconflict. Vanavond wordt in de tent op het terrein van Nedairco aan de Rijndijk wéér gediscussieerd: „Hoe los je een conflict op zonder geweld te gebruiken?" Herman Ampt- meyer uit Leiden (PSP) en ds. De Heer belichten verschillende aspecten, terwijl pastor H. Wis- haupt de discussie zal leiden. Zaterdagavond vanaf acht uur bestaat de gelegenheid deel te nemen aan de „nachtvoet tocht." RIJNSBURG Raadslid Daan van der Mey heeft gisteravond ten aanschouwe van een bom volle publieke tribune afscheid genomen van de Rijnsburgse raad. Burgemeester Koomans en een groot aantal andere raadsleden spraken de heer Van der Mey toe. Allen prezen zij hem voor zijn werk waarin „de liefde voor Rijnsburg altijd centraal stond". Naast dit feestelijke tintje werd in de raad ook ernstig gepraat. Mevrouw De Haan was zeer gebelgd over het feit dat er kritiek is op de raadsleden in zake hun beleid voor een nieuwe kantine voor Rijnsburgse Boys. Er zou van diverse zijden zijn gesugge reerd dat de raadsleden de noodzaak van een nieuwe kan tine niet onder ogen willen zien. „Nonsens" aldus mevrouw De Haan, „De gemeente keert per jaar 50.000 gulden uit aan deze vereniging. Daaruit blijkt toch wel dat we meeleven". ALPHEN AAN DEN RIJN Vanmorgen omstreeks zes uur is nabij de kruising Burge mees SlotsingelHerenweg een met 50 ton meel beladen vrachtwagen dwars over de weg gekanteld. De over tien tallen meters uitgestrooide dikke meellaag vormde al spoedig een uiterst gevaarlijke substantie waarop slippar tijen niet denkbeeldig waren. Over de oorzaak kon de politie nog weinig zeggen. Zij achtte het waarschijnlijk dat de wielen geblokkeerd waren geraakt. De crauffeur man- LEIDSCHENDAM Burgemees ter E. J. M. Kolfschoten stelt woensdag 6 oktober om 2 uur in de schoolzaal van „De Dillen burg" de nieuwe gebouwen van de prot. chr. GLO-school „De Dillenburg" en de prot. chr. kleuterschool „De Regenb )">g" aan de Graaf Willem de Rijke laan officieel in gebruik. WARMOND Warmonds ge- De huidige methode meentesecretaris wordt schijnlijk de coördinator van het plan „Zwanburg". B. en W. zullen de raad adviseren volgen de week dinsdag de heer Baas in de functie te benoemen. In het verleden is al enkele ma len aangedrongen op de aan stelling van een coördinator om het voor Warmond zo belang rijke plan te begeleiden en contactpersoon met de Heide- mij te zijn. Men heeft er de voor keur aan gegeven geen persoon van buitenaf aan te trekken om dat zo iemand een te lange in» werkperiode nodig zou moeten hebben. De benoeming van de heer Baas zal gepaard moeten gaan met uitbreiding van het personeelsbestand op de ge meentesecretarie. Er zullen twee man bij moeten komen. B. en W. zullen de raad ook uit een zetten hoe men in de toe komst zal handelen bij de be oordelingen van de begrotingen en de manier waarop men de overige werken zal aanbesteden. De opdrachten aan de Hei- demij zullen door B. en W. zelf gegeven worden. Bestek groting zullen kritisch worden bezien. Wanneer voor W. vaststaat dat de bégroting in orde is zal men de raad v stellen het krediet te votere het project bij Rijnland N.V. te besteden. aanbesteding met open steden. De huidige methode van aanbesteding met open be groting wil het gemeentebe stuur zoveel mogelijk continue ren. Als blijkt dat men op die manier niet tot overeenstem ming komt, door overschrijding van de gevoteerde kredieten zal de zaak opnieuw aan de raad worden voorgelegd. Betuwse KPJ in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Nadat de le den van de KPJ vorige maand een weekend te gast zijn ge weest bij hun collega's van de afdeling Ilerveld-Andclst bren gen deze in de komende dagen een tegenbezoek. Het gezelschap wordt vanavond ontvangen en daarna onderge bracht bij de ouders van de leden. Afhankelijk van het weer staat er voor morgen een strandwandeling of een bezoek aan het automuseum te Leid- schendam op het programma, 's Avonds is er een gezellige ontmoetingsbijeenkomst. Zon dag wordt op het terrein in de Loethe een zeskamp gehouden. In de avonduren keert men weer naar de Betuwe terug. een vredesfilm. Zondag is voor iedereen open expositiemiddag. Donderdagavond 30 september, de laatste kermisdag, komen enkele muzikanten de gezellig heid in Qbus opvoeren. KATWIJK B. en W. van Katwijk hebben de raadsleden een schry- alsnog blijft Katwijk ven gestuurd waarin zij een paar kanttekeningen maken bü de wachtende houding hoofdfunkties van de gemeente: wonen, werken cn recreatie. waar het gaat om het aantrek- In 1980. zo stelt het college, zal men de woningbouw regionaal moeten ken van industrieën bekijken. Men wil echter voorkomen dat Katwijk tegen die t(jd Bij gebrek aan industrie zal een andere bron van inkomsten gstimuleerd moeten worden. Die andere bron is voor Kat wijk de recreatie. Er worden geheel afhankelijk is van wat er buiten de gemeentegrenzen geboden wordt. Dat betekent dat er binnen die grenzen ruimte moet komen. Veel ruimte valt echter toe aan bedrijven en het gemeentebestuur gaat er vanuit dat de mensen zoveel prijs op hun leefmilieu gaan stellen dat ze de aanwezigheid van niet-verzorgendc industriën af wijzen zodat deze bedrijven elders, buiten het woongebied, moeten gaan draaien. Dat gaat echter niet een, twee, drie. Dat beseft men in Kat wijk ook wel en daarom gaat men een behoedzaam beleid voeren om deze bedrijven geen schade te berokkenen. Boven dien wil men bij de verdeling van grond die beschikbaar is voor industrie wel rekening houden met deze bedrijven. Het zal echter gezien de krappe grondmarkt wel los lopen met het aantrekken van indu strieën. Er zal streng geselecteerd worden. Criteria worden o.m. het aantal arbeidsplaatsen per hectare en het aantal geschoold of ongeschoold personeel dat wordt aangenomen. Hoe meer geschoold personeel een bedrijf heeft des te groter is de kans op vestiging in Katwijk. B. en W. gaan uit van het standpunt dat werkgelegenheid voor ge schoold personeel een grotere bijdrage levert aan de wel vaart van de bevolking. Voor- geep spectaculaire aankondi gingen gedaan, Men is blijk baar niet van plan het karak ter van Katwijk als badplaats te wijzigen. Wel wil men zich nog meer gaan toeleggen op de verblijfsrecreatie. Voor dagjes mensen liggen volgens het col lege betere mogelijkheden ten noorden van Noordwijk. Daar heeft men in ieder geval de ruimte en dat kan van het Katwijkse strand met zijn ca paciteit van 47.250 personen niet gezegd worden. Men haast zich echter te vermelden dat dagrecreatie wel degelijk wel kom blijft in Katwijk. Men wil deze vorm van recreatie echter niet bevorderen. Weinig schokkende veranderingen derhalve in Katwijk. Het lijkt erop alsof men de bestaande situatie zoveel mogelijk wil be houden cn langzaam het woon klimaat op de door B. cn W. wenselijk geachte wijze verbe- ,e Guin: Duisters linkerhand (Meulenhoff, Amsterdam). Het kontakt leggen tussen twee vol ken op aarde kan een probleem zijn, tussen twee planeten zijn de moeilijkheden nog van een andere orde. De gezant die op de planeet Winter vele om zwervingen moet maken alvo rens hij doorziet dat een ande re cultuur wezenlijk anders kan zijn, ig er een voorbeeld HAZERSWOU DE DE Rij- nenburgerpolder ten noorden van de spoorlijn Leiden - Alphen wordt bemalen door de gelijk namige grond- zeiler. Uit 1722 dateert hij vol gens het op schrift op de baard. Een oude molen, maar hij verkeert in goede staat en is nog be drijf svaardig. Tot de oorspronkelijke inrichting be hoort ook een woning; binnen de molen bevindt zich verder een ijzeren scheprad waarmee het water on geveer 1,35 m. kan worden opgevoerd.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5