Zelfstandigheid van de artiest hangt in de lucht AZNAVOUR Aangeven van drughandelaar heeft geen zin dezelfde als tien jaar geleden KLACHT TEGEN THEATERBUREAUS Batig saldo bij Nozema Uit de Stapel Hou het scherm in 't oog Terugblik TV vanavond TV morgen Radio vanavond Radio morgen LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 SEPTEMBER li Henk v. d. Berg Hier en Nu (Van onze radio- tv-redac- In de NCRV-tv-actualiteitenru- briek Hier en Nu dezer dagen had Henk v.d. Berg een inter view met een Amsterdamse drug-handelaar. De vraag rijst dan of de politie in zulk een geval niet direct de hand op een dergelijke man kanleggen, aangezien ook de verslaggever erin is geslaagd de man aan het praten te krijgen en tot een soort bekentenis te dwin gen. In dit laatste schuilt precies de moeilijkheid van de politie. Zij heeft niet genoeg een bekente nis. Daarop kan geen drug handelaar worden gearresteerd. Dit kan alleen bij het betrap pen op heterdaad. De politie is bekend met de identiteit en de handelwijze van bijna alle drughandelaars, maar kan niets tegen hen ondernemen, zolang zij niet tijdens het ple gen van het misdrijf van het verhandelen van drugs worden gezien. Het is het bezit hebben van drugs is niet strafbaar on der het motief, dat het voor eigen gebruik is. Op dat mo ment rust op de politie de be wijslast. Het is, zo liet Henk v.d. Berg ons desgevraagd weten, niet zo'n probleem om met een dergelij ke man in contact te komen. Zij maken geen geheim van hun activiteiten, ook niet tegen over de politie, al zijn zij wel zo verstandig om buiten het zicht van de politie te blijven. Voorzover zo'n man er geen behoefte aan heeft om op het scherm zijn gezicht te laten zien, is veeleer omdat hij een zekere voorzichtigheid in acht wil nemen tegenover zijn le- Bovendien hebben de drughande laren een beetje minachting voor de narcotica-brigade van de Amsterdamse politie, die al tijd vreselijk druk doende is om kleine handelaren op heter daad te betrappen en geen kans ziet om de grootleveran ciers te achterhalen. „Nu zou de kijker kunnen den ken", zo zei Henk v.d. Berg. „dat het van mij goede burger mansplicht zou zijn om een drughandelaar, met wie ik con tact heb gelegd en die vertelt zich aan het misdrijf van han del in drugs schuldig te maken, bij de politie aan te geven. Dat zou juist zijn als het ging om Het jaarverslag van de Raad voor de Kunst '70 bevat een inleidend artikel van de voorzitter, prof. dr. Ph. J. Idenburg, en de ver slagen van de afdeling: alge mene zaken; beeldende kunsten en bouwkunst; filmkunst; lette ren; muziek; opera en dans en toneel. Het verslag is aanzien lijk beknopter dan het verslag over 1969 in verband met het verschijnen van het Informa tieve Bulletin van de Raad voor de Kunst, waarin een aantal belangrijke adviezen is gepubliceerd. De vormgeving en illustraties zijn van Ton van Riel te 's-Gravenhage (Staats drukkerij). Het jaarverslag (116 blz.) is verkrijgbaar bij de Staatsuitgeverij, Christoffel Plantijnstraat 1 te 's-Graven- een misdadiger naar wie politie zoekt en van wie misdrijf mogelijkheden biedt het te bewijzen. Maar de poli tie heeft om de geschetste re denen geen vat op zulk eer man. Het heeft dus geen enkele zin om de politie in zulk geval te tippen"'. Vijftiende Fiesta Gitana: een van de beste! Het derde lustrum van Da Silva^ zigeunerfeest „Fiesta Gitana" is een verrassing geworden. Het contrastrijke ensemble van 14 artiesten, deels gstileerde An- dalusische verfijning, deels wil de en rauwe volkse pret, brengt in vaak oogverblindend mooie kostuums ongewoon veel Veel puurs ook. want de nacht clubsfeer blijft gelukkig ach terwege. De mannen concentre ren zich op de voeten, de vrou wen op de armen en steeds is er die heilige hysterie, die deze podiumnomaden „duende" noe men. De vlam van de harts tocht slaat naar binnen en verhaaltjes zijn er niet bij. Wel het vertolken van emoties, al tijd vol waardigheid en qua sfeer bepaald en gestimuleerd door de aanvurende zangers en gitaristen. Alles ditmaal van kwalitatief verjeugend hoog gehalte, ondanks de veelal jeugdige leeftijd van de uitvoe renden, voor wie de sterdanser Curro Velez ook nu weer cho reograaf en podiumvader is. Aan de Andalusische kant staan naast Velez partners als Loli Flores, die dit jaar de grote flamencoprijs van Cordo ba won. Antonia de Triana, Juan Manuel en Coralillo de Sevilla bleken gisteren in de wonderlijkerwijs spaarzaam bezette toneelzaal van het Con gresgebouw eveneens flamen coartiesten van grote klasse. Allen onbedorven dansers, met de keuze waarvan men de im- pressario Da Silva alleen maar geluk kan wensen. Het drietal „wilde" zigeuners is een koste lijke scènische ervaring. Hier geen strenge danswetten, maar opwindende individuele virtuo siteit. Zo op het^ oog branie schoppers, maar tegelijk rit misch en muzikaal zo verras send als ze zelf niet beseffen. Het zijn de 15-jarige Chanqui- to, zijn broer Isodro en zijn one-man-show demonstrerende, ook al uitstekend zingende El Toro. Bij hen voegt zich de ontembare Sevillaanse La Pico- nera, wel seventeen, maar niet sweet. Carmen Paredes is haar tegendeel in de strakke Anda lusische stijl. Naranjito de Tri ana is een van de beste fla mencozangers, die we tot nu toe hoorden. Misschien net iets te „beschaafd", maar zijn voca le middelen zijn zo groot, dat hij o.a. kerkklokken imiteert. De hoge en heldere zang van Manuel Limon sluit zich goed bij hem aan. Als gitaristen stellen Rafael Morales en de pas 15 jaar oude Kike Paredes zeker niet teleur, al zijn het geen uitschieters. Liefhebbers van flamenco mogen zich de komende dagen deze 15e Fiesta niet laten ontgaan! D-y Modemakers De grote Charles Aznavour, de 47-jarige Franse chansonnier, vanavond vanuit 't Spant in De Nederlandse mode-ontwerpers Bussum, v jaar samen met het Metropole Orkest onder leiding van zijn eigen dirigent Claude Denjean voor vijfhonderd i trad. Dick Holthaus en Frank Govers behandelen voornamelijk di vraag wat het vak mode-ont werpen behelst en laten ziei hoe zij bij het samenstellen van de wintercollecties zeei van elkaar kunnen verschil- In deze tour de chant, die toen werd vastgelegd en nu door de Ned. II, 19. KRO wordt uigezonden, zingt Charles Aznavour bijna alle maal composities van hemzelf en zijn dirigent. De kleinlijvige grootmeester is precies hetzelfde gebleven als tien jaar geleden. Dat blijkt duidelijk in zijn nieuwe chan sons, waar altijd weer het oude thema in te ontdekken valt. Chansonliefhebbers kunnen een half uur lang genieten van sentimentele liefdes- en vro lijke Franse chansons. Op het Willem Duys haalt programma staan: Non, je n'ai rien oublié, Mourir d'aimer, J'ai décu, Désormais, A ma fil- le, Hier encore en Tu te laisses aller. Ned. I, 22.00 uur. Zorgenkinderen Een documentaire waarin Ed Peereboom dieper ingaat op de problemen van ouders met een of meer lichamelijk of geeste lijk gehandicapte kinderen. Ned. II, 20.21 uur. Voor de vuist iveg Piste Aan Het tweemaandelijkse varié téprogramma Piste, dat vanuit Treslong in Hillegom wordt uitgezonden, werken o.a. mee: The two Brockway's, een fiets- act uit Frankrijk, een leeuwen temmer uit Californië, een tra peze-act uit Denemarken. Ned. I, 19.05 uur. Bonanza Voor de laatste keer in het zo merseizoen Bonanza met dit keer als titel „De goochelaar", waarin Hoss en Little Joe den ken verliefd te zijn op hetzelf de meisje. Ned. I, 21.10 uur. ABC-show André van Duin, Ben Cramer en Conny van den Bos treden op in het theater 't Spant te Bus- Ben Cramer in de N.B.C.-show Charles Aznavour vanavond vanuit 't Spant in Bussum. AMSTERDAM (ANP) „Er kan eerst dan gesproken worden van arbeid, verricht door musi ci en artiesten in eigen bedrijf of in de zelfstandige uitoefe ning van een beroep, wanneer hun optreden naar buiten hier van duidelijk en overtuigend kenmerken vertoont," aldus de conclusie van de centrale raad van beroep te Utrecht van een proefproces, dat werd aange- spannend door het theaterbu reau „High Noon" tegen het GAK, dat een aanslag van ruim 300 gulden over de perio de juli 1967 tot 31. december 1968 aan het bureau had opge legd. Het betrof de inhoudingen voor sociale lasten voor zeven ar tiesten, dié door het bureau moesten worden betaald. „High Noon" wist zich in deze ge steund door de organisatie van theaterbureaus Vecta. Deze legt de conclusie van de centrale raad zo uit dt van nu af aan door de rechter bepaald zal moeten worden per artiest, per optreden, per periode of deze artiest zelfstandig is of niet. Het bedrag van f317,21 zal door „High Noon" worden betaald. Alle aanslagen, die bij andere bureaus binnenkomen, zullen eveneens een gerechtelijke pro cedure tot gevolg hebben, zo deelde een bestuurslid van Vecta op een peersconferentie „Zowel het GAK als wij premies hoeven te betalen en de theaterbureaus wel. Het heeft de Vecta ook bevreemd, dat de bureaus wel premie- lichttig zijn en een „feestvier der", die de artiest rechtstreeks engageert, niet. zijn met de beschikking van de De Vecta deelde mee, dat toenmalige minister van Socia le Zaken, Roolvink, waardoor het begrip zelfstandigheid van de artiesten in de lucht is ko men te hangen, het bos inge stuurd". Vecta vindt het een onrecht, dat gewestelijke arbeidsbureaus bij „levering" van artiesten geen reeds geruime tijd een proce dure loopt tegen de Staat der Nederlanden en dat een uits luitsel hiervan pas begin vol gend jaar mag worden ver wacht. Medio September liepen volgens Vecta enige tientallen procedures bij de diverse raden van beroep. Cabaret Kijktaarna i in revisie De cabaretshow van Leen Jon- gewaard en Adèle Bioemen- daal, die onder de titel „Kijk taarna" (kijk daar nou) in pre mière ging in Haarlem, heeft vrijwel uitsluitend negatieve kritieken opgeleverd. Ook bij het publiek sloeg deze show Richie Havens opent op 3 oktober Richie Havens in Amsterdam met teksten van Guus Vleugel, Jaap v. d. Merwe en Eli Asser niet aan. Toch is men over het materiaal zelf niet ontevreden. Adèle en Leen menen al leen, dat er aan de vorm het veranderd. Daarom de hele show nog eens in revi sie in de hoop er binnenkort opnieuw mee in première te komen. Aan de foto te zien kijken Adèle en Leen uit naar een betere toekomst. zijn Europese tournee met volledig concert in het concert gebouw in Amsterdam. Daarna volgen concerten o.m. in Frankfort, Londen, Parijs, rm het Brussel en Montreux. worden De Amerikaanse zanger en gita- aen zij rist Richie Havens komt met n revi- zijn gebruikelijke groep, waar toe ook behoren Paul Williams, Emilie Latimer en Eric Exendi- Wim Zomer Denemarken Theater Wim Zomer vertrekt za terdag naar Denemarken om er in Kopenhagen volgende week op scholen 15 voorstellingen te verzorgen van het programma Mieren. Dit programma wordt in het Engels uitgebracht. Mie ren werd dit jaar ook met suc ces opgevoerd op het jeugdthea terfestival in Berlijn en in Leeds. De reis naar Denemar ken is mede door financiële steun van CRM mogelijk. Schandaal op antiekbeurs De Italiaanse politie heeft op de internationale antiekbeurs in Florence honderd Attische, Co rinthische en Etruskische va zen, alsmede enige koppen van antieke beelden in beslag geno men. Deze stukken zouden, vol gens de politie, door dieven in oude grafkelders zijn gefonden en vervolgens clandestien naar Zwitserland gebracht. Daar zouden de kunstwerken officieel- op veilingen in Bazel en Zü- rich zijn verhandeld. Vervol gens zouden zij langs legale weg zijn teruggebracht naar Italië. De waarde is enige ton- Nieuw program Rob van Reyn Mime-kunstenaar Rob van Reyn komt met een nieuw program ma, dat de titel Compromime heeft gekregen. De eerste voor stelling geeft hij op 8 oktober in het theater PePijn aan de Nieuwe Schoolstraat in Den Haag. Bij de samenstelling van zijn programma is Rob van Reyn op zoek gegaan naar vcr- bredingsmogelijkheden van de mime als theatervorm, waar door hij meent een veelzijdiger theateroptreden tot stand te brengen. Hij speelt samen met de mime-kunstenares Nellie de Wekker. Het decor werd ont worpen door Wim Bijmoer. Rob van Reyn blijft in PePijn tot en met 6 november. Daar Rob van Reyn weer met een eigen programma komt, kan hij dit seizoen niet meewerken aan de voorstellingen van de mime- groep Carroussel, ook artistiek leider v Wie zich niet een avond lang wilde laten boeien door de kos tuumfilm Cartouche met de vermetele vrijbuiter Belmondo, had op het andere net alterna tieve mogelijkheden te over. Begonnen met Campus-pop bood de VPRO met Quick Quick Slow een film, die voor de zoveelste maal een beeld gaf van Amsterdam, een lastige stad met lastige bezoekers, met zitters op de Dam en slapers in het Vondelpark. Wat je er ook van denkt, het levert een levendig stuk film op. Filmer Jan van Vuure weet met de camera om te gaan. Enkele opmerkelijke uitspraken van Amerikaanse jongeren over Amsterdam: „Hier vinden we iets van de vrijheid terug, die in Amerika aan banden wordt gelegd door de overheid die bang is voor vrije levens stijlen". Andere opmerking: „Je hoort veel goeds over Amster dam, maar hier is ook nooit wat te doen". In plaats van festival in Mexico kregen we nabeschouwingen over de begroting. De Gro ningse professor Snijders meent, dat het profijtbeginsel leidt tot een nog consequenter kapitalisme, omdat de lage lo nen geen keus hebben uit pro fijtelijke voordelen. Voorts zijn er klachten uit alle onderwijs sectoren. Daarom wordt er za terdagmiddag in Den Haag ge demonstreerd. Om twee uur op het Burg. de Monchyplein. Hoe het bevrijde deel van de Portugese kolonie Mozambique orde op zaken stelt was weer een heel ander chapiter op de ze gevarieerde avond, waarna een BBC-reportage volgde over de Britse vrouwengevangenis Holloway, dit in verband met de nationale reclasseringsweek. Een IKOR-uitzending, zeer aandoenlijk en zeer leerzaam. Wie staat ziet toe dat zij niet valt. AD INT. NOS: 18.45 u 18.55 u KRO: 19.05 u 20.00 \i 20.21 uur 21.10 u 22.00 u EO: 22.35 u 23.06 u ir: Piste ir: Journaal Brandpunt ir: Bonanza ir: Charles Aznavour i ir: Wij stellen U voor. ir: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Ter visie AVRO: 19.30 uur: Modemakers 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Zorgenkinderen, documentaire 21.10 uur: ABC-show 21.50 uur: Voor de vuist weg 23.00 uur: Journaal NEDERLAND I 10.30 uur VARA: 16.00 u 16.02 u 18.45 u 18.55 u 19.05 u 20.00 u 20.21 u 21.05 v Economie ;r: Journaal ir: De oliemagnaat, fil r: Pip en Zip ir: Journaal r: Coronation Street ir: Journaal ir Catharina Valente Je hebt 't of je hebt1 niet, film 22.05 uur: Achter het nieuw» 22.30 uur: Journaal NEDERLAND II 18.45 uur: Pip en Zip Journaal ur: Urk zingt Tenslotte ur: Journaal Kapitein Behrens, 18.55 u 19.05 u 19.50 uur 20.00 u NCRV: 20.21 i tv-spel 21.35 uur: Eenmaal, anderma^a 22.25 uur: Het woord 22.35 uur: Journaal |tad HILVERSUM I NCRV: 18.00 NCRV en Bloc: prog, met muz. illustratie. t<i Br. reldpanorai gewijde ia). Veel gevraa (S) Van Strï operettefragi vliegwerk: stellingen. 21 het licht: d< TROS: 22.00 (S) Opname na nu!: Metropole ork amusem.muz. 22.30 Nws gSgfif, 22.55 it, laretprogr. 23.5! Albert Nws. HILVERSUM II i Nws; 18.20-18.30 De Vrij» ite; 19.30 N\v ;er Festspiel. 1971: TsJ. muz. 22.30 Nws. 22.40 Med. 22.1! 22.55 (S) Prettig Weekend: pl.progr. 23.55-24.00 Nws. BELG1E 324 m NEDERLAND! 18.00 Nws. 18.03 Uitz. V.d. soil 18.28 Paardesportuitsl. 18.30 keerstips. 18.45 Sport. 18.55 wenken. 19.00 Nws en act. Keurig Frans. 19.45 Boekt* king. 20.00 Klass. conc. 22.00 22.15 Liederen. 23.00 Nws. DEN HAAG (ANP) De bedrijfs- uitkomsten over 1970 van de Nederlandsche omroep-zender maatschappij Nozema N.V. ge ven een batig saldo te zien van f 499.720,- tegen f 308.603,- in 1969. De begroting van de ba ten en lasten van de binnen landse omroep, wereldomroep, televisie en interest gaven een batig saldo van f 400.000,- te zien. Voor 1969 was dit cijfer f 290.000,-. De Nozema werkt op basis van kostprijzen. Ver schillen worden vereffend door bijstorting of terugbetaling. Bovenstaand is ontleend aan een tussentijdse informatie van de Nozema N.V., waarvan de aandelen voor 60 procent in handen van de Nederlandse staat zijn en voor 10 procent in die van elk van de omroepver enigingen: AVRO, VARA, KRO en NCRV. 3.40-23.45 NWS. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.11 He woord. 7.16 (S) Op het hoor: klass. muz. (7.25 zien; 7.30 Nws; 7.32-7.50 Hit Vlieg» progi R.J.H. Kru3 gezondheid, lezing. NOS n: g lilltaire 14.00 (S) P.: veel plaatjes 16.30 Inzet: muz.beoefening. HIRO: 17.00 Magaz. KRO: 17.30 (S pl.progr. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ocht* Aansl.postdui gev. progr., n voorpagina; VPRO: VARA: 8.00 Nws; Waterst.; 9.55 Reiswijzer; 10.K ofrsl ■V,u 1 1.13' Act. 13.23 '(S)' Dit is hl In...: jongerenprogr. NOS: - -- - volmac 110,. oen koning te toekpl. 16.00 1 Nws. 16.03 (S) J progr. over electr VARA: 16.15 (S) De Staalkairt Med. HILVERSUM III NOS: 9.00 Nws. 9.03 De Vince^-J 10.02 Djinn, gev. progr. 12.00 Nws.) NCRV Pop(pen)cast: nle namen: verzoekp.progr. (Ï5.W iNv« ISSE 's' is a. J keer 3-18.00 spor rjaari i muz. (17.00 Nws.) SIE 324 m NEDERLANï ws. 12.03 Weekend-A* i I uitcnl. persoverz. 13* ;elagenda. 13.20 Lich»

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2