Lagerhuis steunt regeringsbeleid Noord-Ierland Mogelijk overleg tussen Nederland en Duitsland vervoer bedrijven Drie van Breda Regering zet smeerpijp door Meer geld voor gemeentelijke wee artsen )ij besluit abortus Tehuis van bejaarden naar Spanje Keuring helmen motorrijders ftnclóe SoiiACi/nt NEW CHIC jrDAG 24 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 13<? I HAAG (DPA) - De Duitse minister van Buiten- indse Zaken Dr. Walter Scheel en zijn Neder- indse collega mr. Schmelzer zullen in gesprek en bij het staatsbezoek van de koningin aan de luitse bondsrepubliek in oktober waarschijnlijk Dk spreken over een eventuele vrijlating van de fie Duitse oorlogsmisdadigers in Breda. Ruzie om tukje grond in Baarle iet bijgelegd een onzer verslaggevers) RLE NASSAU Zoals het hu voor staat, zal maandag- ind de verkoop van bezit- gen van de fam. Bruurs in ïrle Nassau toch doorgaan. |ge weken geleden leek het jiog op dat het conflict tus- 1 de fam. Bruurs en de fam. d. Broek, om een stukje ind van ongeveer 70 are zou rden bijgelegd. Èns de raadsman van de n. v. d. Broek is er nog jrleg gaande tussen de par- in. Het ziet er echter niet Ir uit dat men voor maan- 1 nog tot overeenkomst 'ara. Bruurs werd door de filter gedwongen een stuk nd dat zij hadden gekocht 1 een Belgisch grootgrond- itter, over te dragen aan de h. v. d. Broek, die als pach- i van de grond het recht had I eerste een bod te doen op grond. De vérkoper had dit gelaten. im. Bruurs heeft tot op he- i geweigerd de grond aan v. d. Broek over te Kamer akkoord iet herziene ïitkeringen ti gemeenten onze parlementaire redac- HAAG De uitkering uit i gemeentefonds voor ge- pnten met minder dan 2.000 foners wordt verdubbeld j 10.000 tot 20.000 gulden. I bedrag per ha dat de ge enten krijgen wordt ver- Ibeld van 5 tot 10 gulden ha. in zullen vooral de klei gemeenten profiteren, die grote oppervlakte hebben verhouding tot hun inwo- tal. gemeenten tot 10.000 inwo- i wordt het schaalbedrag uitkering uit het Gemeen- fonds per inwoner) ver- gd. Voor gemeenten met er dan 10.000 inwoners rdt dit bedrag enigszins hoogd. bat in een wetsontwerp dat Tweede Kamer gistermid- zonder hoofdei ;ke stem- )g heeft aanvaard. Als ook Jüerste Kamer met dit ont- rp akkoord gaat, gaan de Uwe bepalingen met terug rekende kracht tot 1 januari ICHT (ANP) Het besluit het uitvoeren van abortus Focatus moet worden geno- Hdoor tenminste twee art- in de regel de huisarts en .gynaecoloog, waarbij deze I geval tot geval moeten Hofwegen welke andere des- Imfligen bij de besluitvorming wen te worden betrokken. kgreep moet geschieden in ^ziekenhuis of inrichting die tvoor op grond van bepaalde /I Ji toestemming heeft gekre- i Dit staat in de richtlijnen I de Koninklijke Maatschap- I tot Bevordering der Ge- j-^Jkunst. "'pgvuldigheid. aldus de richt- pn vereist da+ van elke in- verslag wordt ge kt igenomen dtp |de beslissing hebben pp'p'd Is voor verdere begeleiding Ivoor wetenschappelijk on- h-zego Een tussentijdse kiezing in de Engelse stad pes voor een parlements- jl heeft een groot succes op- jverd voor de Lafciour-oppo- Deze bezette de zetel al, kr behaalde nu een meerder- I van 12.661 stemmen tegen 3 vorig jaar een ver- uiving van 11.4 procent. Naar verluidt, is men aan Neder landse zijde op de hoogte, dat de regering van de Duitse Bondsrepubliek een spoedige vrijlating van de ex-SS'ers Fischer (66), Aus der Fuenten (71) en Kotaella (63) zou ver welkomen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zei gistermiddag, dat er nog geen programma voor de gesprekken tussen minister Schmelzer en zijn ambtgenoot Scheel SCHIPHOL (ANP) Omdat hun bejaardentehuis wegens ingrijpende verbouwing tijde lijk moet worden gesloten, zijn 73 bejaarden gisteren voor drie maanden naar Spanje vertrokken. Het zijn bewoners van huize „Taxandria" uit Valkens- waard, die terstond enthou siast toen de directie het plan lanceerde de hen onderhand welbekende Hollandse herfst maanden gaan doorbrengen in de te venvachten zon van Tor- remolinos. Een bus met vijftig passa giers is in de omgeving van d.e Brasilaanse stad Carandi in een ravijn gestort. Elf per sonen kwamen om het leven, 22 raakten gewond. Tunnel In gevangenis Een 18 meter lange tunnel, verbonden met drie cellen, is ontdekt in de Miguelete-gevangenis in het hartje van de Uruguayaanse hoofdstad Montevideo. Er zijn geen gedetineerden door ont snapt. De politie heeft voor alle zekerheid de gevangenis om singeld. Begin deze maand wis ten 112 Tupamaro-strijders via een tunnel uit de Punta Carre- tas-gevangenis te ontsnappen. Het hele bejaardentehuis Taxandria in Valkensw aard is gisteren voor naar Torremólinos vertrokken. Het huis zelf moet worden opgeknapt f een onderkomen in de zon. (Vano s correspondent) LONDEN Het speciale twee daagse Lagerhuisdebat over Ulster eindigde gisteravond met een door uiterst linkse so cialisten opgedrongen stem ming, waarbij de conservatieve regering met 203 tegen 74 stemmen duidelijk aan het langste eind trok. De meeste Labourafgevaardigden onthiel den zich. Uiterst linkse socia listen, die wel een stem uit brachten, protesteerden op die manier tegen de internerings maatregel in Noord-Ierland. Het debat werd besloten door premier Heath. Hij kreeg ech ter nauwelijks de tijd om en kele woorden te zeggen over zijn aanstaande topconferentie met de premiers Lynch en Faulkner. Eèn van de uiterst linkse volksvertegenwoordigers sprong recht om een stemming te eisen, die enkele ogenblik ken later begon. Een paar uur tevoren had de socialist James Callaghan, ge wezen minister van Binnen landse Zaken, in naam van zijn partij verklaard, dat Labour het inzake Ulster niet helemaal eens was met de conservatieve regering, maar toch niet wen ste te stemmen, om niet de indruk te geven dat zij extre misten steunen. Callaghan zei ook, dat de topcon ferentie van de premiers Heath Lynch en Faulkner, die maan dag begint, de laatste kans zou kunnen zijn om N.-Ierland van 'n burgeroorlog te redden. Zijn kritiek op de interneringsmaatre gel was minder scherp dan die van Labourleider Wilson. Lord Balniel, staatsminister van Defensie, bracht hulde aan het Britse leger in Ulster. Hij ge bruikte statistieken om de uit breiding van het republikeinse verzet toe te lichten en ver klaarde, dat de waakzaamheid van het leger niet zal verslap pen. In de Noordierse hoofdstad Bel fast zijn vannacht bij een ont ploffing in een huis in de katho- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook de nieuwe regering is vast van plan de aanleg van de „smeerpUp" vanuit Oost-Groningen naar de Eems-Dollarrl door te laten gaan. Minister Drees (Verkeer en Waterstaat) laat dit weten in antwoord op Kamervragen. Tegen de plannen van de „smeerpijp" rees in het recente verleden veel verzet vanuit het Duitse grensgebied en van biologen en natuur beschermers, die ernstige gevolgen voor het leefmilieu in het water van de Waddenzee vrezen. De minister schrijft er naar te streven door de nodige voorzieningen bij de industrie de hoeveelheid te lozen verontreinigend materiaal zo veel mogelijk te beperken. lieke wijk Falls Road twee jonge vrouw om het leven geko men. Het huis werd vrijwel to taal verwoest. DEN HAAG Minister Drees (Verkeer en Waterstaat) heeft voor 1972 een bedrag van 39 m"«oen ultge*ro?-ken voor de dekking van de te korten van de gemecn'elijke vervoerbedrijven. Dat blijkt uit zijn begroting, die giste ren is gepubliceerd. Dit be tekent een verhoging ten opzichte van 1971 met 9 miljoen. De rijksbijdrage aan gemeen ten, die geen eigen vervoer bedrijf hebben, maar subsi die verlenen aan autobuson dernemingen, die het lokale vervoer verzorgen, wordt eveneens verhoogd; van 2 tot 3,5 miljoen gulden. Volgens minister Drees zal het streekvervoer voorlopig blij- het Om de kosten terug te drin gen is een grotere efficiëncy Voor trajecten waarvoor nog slechts een heel geringe vervoersvraag bestaat, moet een vei-laging van dat ver zorgingsniveau worden aanvaard. Men kan niet van de overheid verlangen, dat zij bijdragen blijft geven voor de instandhouding van vervoersdiensten, waaraan in de praktijk geen behoefte blijkt te bestaan. Om de tekorten bij de streek vervoerders te kunnen dek ken heeft de bewindsman op zïijn begroting een bedrag van 60 miljoen uitgetrok ken. DEN HAAG Minister Drees (Verkeer en Waterstaat) heeft keuringseisen voor de helmen van motorrijders vastgesteld. Helmen, die op grond van deze beschikking goedgekeurd zijn, moeten voorzien zijn van een goedkeuringsmerk op de helm- garnituur. Dit merk bestaat uit een oranje label, waarop ln een cirkel de letters nl met een toelatings nummer staat vermeld. Boven dien moet op deze label de aanduiding „goedgekeurde helm" voorkomen, samen met de naam van de keurende in stantie. (ADVERTENTIE) Prof. Polak kandidaat voorzitter DS '70 In het enige drijvende Dolfijnen- stadion ter wereld met 1.000 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur. DOLFIRÖDAM - Rotterdam LEUVEHAVEN1 BIJ METROSTATION BEURS TEL. 137800. Weinig rozen om op te zitten TVfET troonrede en miljardennota vóór zich weten, met alle Neder- I'A landse burgers, ook de politieke partijen welk gepland rege ringsbeleid de komende maanden in het centrum zal staan van hun offensieve en defensieve bewegingen. Eerst gaan nu de parlementaire fracties overwegen, hoe hun opstelling wordt met betrekking tot de algemene beschouwingen van volgende maand en de daarna volgende begrotingsbehandeling. Dat wordt, voor regeringsfront en oppositie, een ingewikkeld karwei; want kritiek leveren op minister Nelissens eerste begroting is gemakkelijker dan aan te tonen hoe het anders en beter kan. Tegelijkertijd moeten de politieke partijen deze opstelling gaan verwerken in hun eigen strategie. Voor de éne partij" betekent die verwerking een extra-complicatie bij reeds bestaande problemen, voor een andere politieke partij kan de strijd zoals die zich op het Binnenhof gaat voltrekken, een bliksemafleider worden voor inter ne moeilijkheden waarmee men zich in algemene zin geconfron teerd weet. Want het merkwaardige van de bestaande politieke toestand is, dat maar weinig politieke groeperingen op rozen zitten; voor vrijwel elke politieke partij is de dag van heden er een met vraagtekens en de dag van morgen zelfs met veel Oppositie C\OK voor de oppositie, hoewel een oppervlakkige criticus misschien concludeert, dat het een genoegen moet zijn oppositie te spelen op het moment dat de regering genoodzaakt is een impopulair beleid aan te kondigen. Want de .oppositie heeft haar eigen zorgen en dan bedoelen we nu niet eens de hamvraag, wat de oppositie concreet zou gaan doen, als zij op dit moment tot regeren geroepen werd. Vermoedelijk zou de oppositie dan, net als het kabinet-Biesheuvel, een „non possu- mus" moeten uitroepen met verwijzing naar de slechte nationaal- economlsche toestand. Maar uit andere hoofde dreigen de eerstkomende jaren voor diverse partijen een keiharde strijd om het bestaan te worden. De amper na haar geboorte al geamputeerde middenstandspartij (en) staat voor de vrijwel onmogelijke taak de teleurstelling bij haar kiezers weg te nemen. De PPR moet zich momenteel bijna even druk maken om het eigen voortbestaan als zelfstandige groep, als om het bestrijden van de christen-democratie en het kabinet. Oppas sen geblazen is het voor de Boerenpartij en de PSP, willen ze voorkomen, dat ze ook zonder kieswetwijziging al uit het parle ment gaan verdwijnen. De grotere partijen zitten evenmin rustig. In de schijnbaar als oppositie zo hechte alliantie van drs. Den Uyl en mr. Van Mierlo spant het, sedert vele D'66'ers zich zijn gaan afvragen of ze in feite niet méér bezig zijn de Partij van de Arbeid op het paard te helpen dan waar te maken wat drs. Gruyters c.s. destijds de burgerij als vernieuwingspartij beloofd hebben. Op de keper beschouwd kunnen de uitersten raken elkaar weer alleen de kleine confessionele partijtjes (SGP en GPV) plus de CPN zich een gemakkelijke stoel permitteren, hoewel Marcus Bakker ook nu weer afhankelijk blijft van de richting 1 internationaal de wind doet waaien. Vraagtekens |IJET wel en wee van de vijf regeringspartijen hangt evenmin uitsluitend af van de koers die het kabinet-Biesheuvel wil en kan varen. De KVP kent naast moeilijkheden die de christen democratische integratie bij haar protestantse zusterpartijen be rokkent, het interne touwtrekken van groepen om het confessione le of algemene karakter van de volkspartij die ze nu uitdrukkelijk worden wil. De heer Drees en zijn DS'70 weten uit de praktijk van andere an- oorlogse partijen, dat de eerste sprong in een klimaat van ontevreden kiezei's altijd gemakkelijker valt dan het uitbouwen of consolideren van het gewonnen terrein. De WD moet nadenken hoe het precies gekomen is, dat mr.Geertsema op 30 april aan de kant van de verliezers terecht is gekomen in plaats van op de ere tribune der winnaars. Wanneer de VVD uit dit denkproces tevoorschijn komt, zal het trekken van consequenties wellicht nog moeilijker blijken. Weinig rozen dus en veel doornen. Blijft de vraag wie in het parlementaire seizoen 1971-1972 „au!" moet roepen. De kans zit in het spel, dat dit de kreet gaat worden van een in politieke zin gemengd koor. Dan gaat het erom, wie gedwongen wordt het hardst te roepen. Op tegen de vervuiling prof. dr. Fred Polak te Wasse naar kandidaat gesteld voor het voorzitterschap van de partij. Hij moet drs. A. van Stuyven- berg opvolgen, die vanwege zijn benoeming tot staatssecretaris van Binnenlandse Zaken als voorzitter bedankt heeft. OPTREDEND namens zijn afwezige collega van Milieuhygiëne heeft minister Van Veen vorige week in antwoord op vragen van Kamerlid Terlouw (D'66) een paar interessante kleinigheldjel gezegd over de actie tegen de nationale vervuilingsepidemie. De heer Terlouw vond, dat in de eerste plaats de scholen een taak hebben om de mentaliteitsverandering bij te brengen die voor een schoner Nerderland nodig is. Terecht neemt de minister het „in de eerste plaats" niet over. Hij spreekt van „een belangrijke taak wat juist is, omdat de opvoeding van de jeugd hier in de eerste plaats een taak is van de ouders, hoewel juist de ouderen vaak een slecht voorbeeld geven. Met belangstelling wachten we af, wat er komt uit het onderzoek van het instituut voor toegepaste psychologie, dat gaat napluizen wat de achtergrond is van de toenemende vervuiling', een paai conclusies liggen o.i. wel voor het grijpen, evenals de opmerking, dat zonder de voorlichting die reeds gegeven wordt, de straten bossen, stranden en plassen nog, vuiler zouden zijn. Wel weet de Nederlandse burger na minister Van Veens antwoord dat de politie terzake actiever gaat worden en, net als bij licht» verkeersovertredingen, op heterdaad betrapte „vervuilers" terstonc kan beboeten; de penitentie voor milieuvervuiling wordt dan dui onmiddellijk als een contant" opgelegd. Nog veel meer zou misschien helpen, wanneer de zo te noemer reinigingspolitie de bevoegdheid had, om grove overtreders t» bestraffen met de plicht een uurtje „schillen en dozen" op t< ruimen. Dit middel wordt op verschillende scholen tenminste nle zonder succes toegepast. Pedagogisch werkt het misschien zelfs ii zoverre beter, dat recidivisme meer voorkomen wordt dan door he betalen van een paar gulden of een tientje; de politie weet da sommige automobilisten de boete wegens verkeerd parkeren incal culeren als een normaal risico bij autorijden. Dit soort arbeidsdienst in het belang van de milieuhygiëne za waarschijnlijk niet passen in onze huidige rechtsregels. Maar al voorlichting en gebruikelijke middelen niet baten, moeten de wetge vers toch maar overwegen deze vorm van burgerdienstplicht al straf in te voeren. Preventief zou ze in elk geval kunnen werken. Vandaag heeft het Syndicat de la Haute Coiffure een nieu we haarmodelijn voor het komend seizo Dit wil niet zeggen dat alle modieuze vrouwen met pre cies gelijk gekapte hoofdjes zullen rondlopen, maar wel dat zij die de mode willen volgen haar kapper gele genheid zullen geven die nieuwe lijn in gedachten te houden wanneer hij passen de variaties er op wil ma ken. De naam NEW CHIC is tekenend voor onze tijd: het Engelse NEW is nieuwer dan nieuw en het Franse CHIC is méér chic dan enige vertaling. Het kapsel maakt een klein kopje met kort haar in de nek wat gemakkelijk is nu opstaande kragen en bont deze winter mode zijn. Gol ven óf krullen mogen er zwier aan geven mits de ronde vorm niet wordt aan- gestast. Pattes (lijkend op bakkebaardjes van onze mo- deerne manzijn toegestaan evenals pony, maar niet noodzakelijk. Uit deze voor schriften van het Synd'cat is lering te trekkengetou peerde kapsels met torenho ge ingewikkelde toestanden die lijken op roomtaarten, zijn definitief uit de mode. Smeek de kapper er niet om. Het zou hem kwetsen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13