HERB ALPERT 1971 toeristiscl topjaar voor iV. Kamer beslist dinsdag over onderzoek naar begrotingstekort Ve hebben het inver gebracht sinds j Boston-Oost bewandelt nieuwe wegen POP-EYE )ERDAG 23 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGI P avond 'n voorjaar waren Joseph njosc zich aan het verkleden voor het t. We hebben het toch een heel eind •acht sinds Boston-Oost", zei Joseph ■^jedy. En Rose glimlachte teder, alsof iran elke stap op de ladder genoten inden zich in Windsor Castle, in een eens bewoond was geweest door Victoria, en zouden die avond met koning George en koningin ibeth. Joseph Kennedy had alle records jken. Hij was een Ier, rooms-katho- zoon van een immigrant en de van zijn slag die de Verenigde vertegenwoordigde. Toch bleef hij altijd geweest was, een ongeremd, it, nuchter en onstuimig mens. Hij begeleid door zijn mooie, welopge- v en omringd door zijn woeli- inderschaar. Engeland was verrukt hen allemaal, en met die aanvaar- door het Engelse publiek had Rose te maken dan iemand weet. dolle streken van de vrolijke jonge idy's zouden niet aanvaard zijn, de weigering van de ambassadeur in de gebruikelijke kniebroek en ^■tzijden kousen te verschijnen toen aan het hof zijn geloofsbrieven over- pigde hij was in rok als de Isiek-mooie vrouw aan zijn zijde er [geweest was. Rose was niet conventi- el. Ze kon net zo afhankelijk handelen iedere andere vrouw, als ze dat wilde, dat deed ze ook maar ze wist zich conventioneel moest ge dragen. Toen ze bijvoorbeeld met de koningin sprak, en dat is op zijn minst een keer een half uur lang gebeurd, besprak ze met haar gebruikelijke tact en intuïtief begrip voor iemand anders persoonlijkheid met haar koninklijke gastvrouw de vrouwelijke plichten die beiden hadden, het huis en de kinderen; en op een vraag van de koningin onthulde ze dat ze met 'n gezin met negen kinderen wel gedwongen was een lijst bij te houden van de kinderziekten en inen tingen die ieder van hen had gehad. Dit intitïieve begrip trad nooit méér op de voorgrond dan in Rose Kennedy's verhou ding tot de trotse, gevoelige, bekwame man die haar echtgenoot was. In het publiek probeerde ze nooit de eerste viool te spelen. Maar er waren ogenblikken dat hij haar kracht en haar troost nodig had en die gaf ze vanuit een vol en liefheb bend hart. Want die zo overheersende man, zo vol zelfvertrouwen, kon zich nu en dan wanhopig .gekwetst voelen. Een redevoering tijdens een lunch aan de Harvarduniversiteit, ter ere van presi dent Roosevelt, werd zonder geestdrift ontvangen; zijn zoon Joe, al drie jaar lid van het tweede rugbyteam van Harvard kreeg geen kans in zijn laatste jaar de kleuren van zijn universiteit te verdedi gen; en de grootste krenking van alle: de ambassadeur heeft nooit een eredoctoraat van Harvard, zijn eigen Alma Mater, ontvangen hoewel hij dat wel van andere universiteiten kreeg. Deze krenkingen die voor een dermate geslaagd man toch van weinig belang leken, wondden hem niettemin diep en hij weigerde Harvard verder iedere financiële steun. Hij gaf zelfs geen geld meer aan de medische faculteit van Harvard voor research op het gebied van geestelijke retardatie. In zulke ogenblikken stond Rose onwrik baar aan zijn zijde zonder hem zijn recht op een beslissing te betwisten en steunde hem met haar onwankelbaar geloof in de man die hij was. Ze gaf hem meer dan haar liefde. Ze had zoveel respect voor hem dat ze hem vrij liet zijn eigen beslissingen te nemen en eraan vast te houden, wat de gevolgen ook mochten De Kennedy- Vrouwen door Pearl S. Buck zijn. Kracht en troost dat zijn de kenmerkende uitingen van haar karakter, de kern van haar vrouw-zijn. De jaren in Engeland waren gelukkige ja ren, ondanks de voorboden van een na derende oorlog. Ze was, met haar man en acht van haar kinderen, uitgenodigd voor de pauswijding van Pius XII, en Ted, de jongste ontving bij die gelegenheid zijn Toen viel Hitier Polen binnen. Opnieuw werd Rose Kennedy, als vrouw en moe der, met de tragedie geconfronteerd. Haar oudste zoon, Joe, had de leeftijd om in militaire dienst te worden opgeroepen als de Verenigde Staten mochten besluiten zich bij de Europese naties in de strijd tegen Duitsland aan te sluiten. Ze steunde haar man van ganser harte toen hij zijn campagne begon om Amerika buiten de oorlog te houden. Joseph Kennedy werd scherp aangevallen wegens zijn pacifistische opvattingen. Trouw aan de Kennedytraditie bleef hij zijn aanvallers negeren. Maar bij de aan hangers van de New Deal begon hij uit de gratie te raken. In 1940 werd hij gedwongen afstand te doen van zijn functie als ambassadeur aan het Engelse hof, nadat hij een onomwonden verklaring had afgelegd waarin hij stelde dat we Engeland niet moesten steunen, dat Amerika's kracht te gronde zou gaan wanneer we ten strijde trokken om Brit- tannië te hulp te komen. Zijn kruistocht voor neutraliteit eindigde op 7 december 1941 toen de Japanse lucht macht Pearl Harbor bombardeerde. In juli had Rose Kennedy's oudste voor de marine gemeld en nu een opleiding tot piloot. Sen vrouw voelt zich nooit zo tijdens een oorlog. Het doet er niet toe dat ze éen vrouw uit miljoenen is. Ze is eenzaam. Het is haar eigen zoon die ze nu moet blootstellen aan de mogelijkheid van dood of verminking, haar zoon, de vrucht van haar schoot, het kind dat ze zijn hele jeugd gekoesterd heeft opdat hij eens een man zou worden. Rose Kennedy moest nu de mogelijkheid van de dood in haar gezin onder ogen zien, de dood van haar oudste zoon, het krachtige, jeugdige even beeld van zijn vader en toch een jonge man met een eigen mening, die onafhan kelijk het besluit had genomen in militai- Bij koning George en koni: Elisabeth op Buckingham Palace. lange weg van het Ierse New I via Boston-Oost. re dienst te gaan. Morgen: nu waren e te bidden. twee om dagelijks Ie Amerikaanse platcnmiljo- nair Herb Alpert draaft nu al weer zo'n jaar of vijf, zes met ongelooflijk succes door de hitcontreien. Het begon allemaal met „The lonely bull", gevolgd door al even beste singles als „A taste of honey", „A banda", „This guy's in love" en noem de hele reeks maar op. n al deze nummers komt men dezelfde kenmerken tegen. Alpert maakt immers ge bruik van een dixielandach- lig „dubbeltrompetje", om- 1 tankt door Latijns-Ameri- 1 ïaanse percussie en de lan- /e halen van een trombone. Op zijn allernieuwste elpee ..Summertime" bewandelt Alpert overigens iets andere wegen. Natuurlijk komen we nog het obligate werk tegen „Darlin", „Strike up the band", „Hurt so bad" en „Montezuma's revenge" be vatten alle geijkte Alpert- lementen, maar daarnaast horen we toch ook repertoi re dat enigszins on-Alperti- aans aandoet. Herb Alpert verwijst trouwens op de hoes naar vreemde invloe den. Hij komt er rondborstig voor uit bepaalde vondsten geleend te hebben van men sen als Gil Evans, Miles Da- vis, Ahmad Jamal en Lam berts, Hendricks en Ross. Heel goed merkbaar is dat in de titelsong, gezongen door Alpert en de bekende Lani Hall, waarin we ken nismaken met een geabstra heerde versie van de beken de Gershwinsong. „Jerusa lem" is ook al zo'n nummer, dat gekenmerkt wordt door het bijna eindeloos uitdie pen van een bepaald thema, een sterke cli- En wat denken van het slot van het machtig mooie „The nicest things happen" met spel van de elektrische pia no en golvende lagen La tijnse percussie la Miles Davis „Bitches Brew". Met we" elementen in zijn mu ziek, is Alpert zo mogelijk nog commerciëler geworden. Nu iedereen zo langzamer hand wel zijn up-tempo ge speelde melodieën kent, gooit Alpert het op de zwij melende, superlyrische toer. En met de lyriek wordt mo menteel goede zaken gedaan in de populaire muziek. Dat Alpert daarbij wat zaken pikt van anderen, mag nau welijks de pret drukken. Als de kassa maar rinkelt voor Herb en zijn pseudo Zuid- amerikaanse vrienden. Voor de liefhebbers, en dat zijn er velen. (AM 85 584 II). Gilbert O'Sullivaii De inmiddels tot Brit genatu raliseerde Ier Gilbert O'Sul- livan wordt volgens insiders de ster van de toekomst. Persoonlijk zijn we daar nog niet zo van overtuigd, O'Sullivan steunt o.i. heel sterk op zijn met „crisisja- renkleren" gevormde image en in ieder geval te weinig nog op zijn muzikale pres taties ondanks het succes van „Nothing Rhymed". Maar ja, met een manager als Gordon Mills weet je het nooit. Mills heeft van mid delmatige artiesten als Tom Jones en Engelbert Hum- perdinck ook sterren weten te maken en het zal hem ook wel lukken Gilbert O' Sullivan aan de man en vrouw te brengen. Daartoe heeft hij de Ier het hierbo ven al genoemde „schoffies"- image aangemeten, zoals hij Tom Jones bruut geweld aansmeerde en Engelbert Humperdinck sensualiteit. De eerste elpee van Sullivan is nu een feit en uiteraard vinden we op deze schijf „Nothing Rhymed". het dat de glorietocht het kersverse idool in- DOOR CHARLES BELS :rb Alpert luidde. Daarnaast leeft Sul livan zich uit in bombas tisch repertoire als „Houdini said", „Thunder and light ning", „Matromony", „Inde pendent air" en „Susan van Heusan". Een en ander ge beurt in nauwe samenwer king met orkestleider Johnny Spence, ook de mu zikale man achter Tom Jo nes, die het geheel voorziet van de nodige violen, kla roenen en ander, dikwijls overdreven, illustratief Voor ons hoeft het allemaal niet, maar wij kunnen ons levendig voorstellen dat me nigeen danig geïmponeerd is door de zwelgende lyriek van de muziek en door de wat mysterieuze teksten (MAM SS 501). Amazing We zijn niet zo gek op verza- melelpees. Doorgaans be staan die platen uit een aaneenschakeling van hitpa radenummers, die achter el kaar beluisterd een uiterst heterogeen mengsel vormen. „Amazing" is zo'n elpee. Weliswaar komen we op de ze schijf geen specifieke hit paradenummers tegen, maar de heterogeniteit blijft be staan. Het is natuurlijk niet zo makkelijk nummers van uiteenlopende figuren als Gary Wright en Don Everly te koppelen. Evengoed valt er toch ook het nodige fraais op deze plaat te be luisteren. „Wild horses" van The Flying Burrito Bros. bijvoorbeeld en „Where is this dream of your youth" van The Strawbs óf „Born under a bad sign" van Rita Coolidge. Overige vogels op „Amazing": Humble Pie, Scott McKen- zie, Lee Michaels, Seatrain, Ron Davies, Dillard and Clark en Barry McGuire (AM 85 398). Frida Boccara Voor het betere Franse lied kan men bij de zeer begaaf de Frida Boccara uitstekend terecht. Haar grote roem ving aan met het ongeloof lijk schone „Cent mille chansons", gebaseerd op een klassiek thema, en sindsdien pakt Frida regelmatig de koffers om zich te begeven naar een of ander Europees podium. Uiteraard verschijnen er re gelmatig platen van deze vedette, zoals onlangs een nieuwe elpee, getiteld „Un soleil d'amour". Op deze plaat vinden we wederom een bewerkt klassiek thema, ditmaal het Andante uit het Tweede Concert in G mi neur voor twee mandolinen van Vivaldi, nu geheten „Les quatre chemins de l'a- mour". Frida weet in dit liefdeslied weer een prachti ge, bijna religieuze sfeer op te roepen. Weinigen kunnen zo prachtig en zo moeiteloos fraseren als de donkere Fri- Frida Boccara da. Andere „celebrale" num mers zijn Venise va mou- rir", „Emmène moi" en „Un soleil d'amour". Daarnaast verzorgt Frida Boccara wat luchtiger kost, zoals „Mr. Callaghan" (met sublieme gitaarbegeleiding) en „Funé- railles d'un laboureur Brési- Latijns-Amerikaanse idi oom. Als geheel een geva rieerde plaat, die ten over vloede de klasse toont var deze unieke zangeres (Phi lips 6311 083). Mare Ellington Zoals men in de middeleeu wen sprak van de „School van Rembrandt" of de „School van Rubens", zo kan men in de hedendaagse pop spreken v. d. „Byrdsschool" of de „Fairport Convention- school". Het woord school moet men in dit verband niet al te letterlijk nemen, 't is meer om een bepaalde in vloedssfeer aan te duiden. Deze verhandeling dient om de elpee „Rains-Reins of Changes" van de folk- countryrockartiest Marc El lington in te leiden. Op deze plaat spelen namelijk zowel figuren uit de Fairport- school als uit de Byrdsschool. Het gebeurt niet iedere dag dat mensen als Sneaky Pete Kleinow en Chris Hillman (van The Flying Burrito Brothers, hoewel eerstegenoemde fi guur daar kortgeleden uit is gestapt) samenspelen met bekende Britse jongens als Ian Matthews, Gordon Huntley, Mark Griffiths, Dave Mattocks, Richard Thompson. Gerry Conway, Ray Duffy en Sandy Denny. Een Amerikaans-Brits platen- feestje dus, gebouwd rond de gitarist-vocalist Marc El lington. een nagenoeg onbe kende figuur die blijkens de tekst van een van zijn num mers Amerika ontvlucht is en zich nu in Engeland heeft gevestigd. Ellington is een behoorlijk, maar beslist niet opvallend vocalist die echter met deze plaat heel wat waardering zal weten te behalen, al was het al leen maar vanwege de me dewerking van voornoemde sterren. Naast het gebruike lijke countryrockwerk (met veel overeenkomsten met het werk van de nu uiteen gevallen groep Matthews Southern Comfort), vinden we op deze schijf een aan gepaste versie van Carl Perkins' „Blue suede shoes" en de stevig stampende tra ditional „Alligator man". Deze twee nummers doorbre ken gelukkig het wat ste riele, stereotiepe stramien van deze overigens genoeg lijke plaat (Philips 6303 022). The Staple Singers De gospelsong maakt momdn- teel een goede tijd door. Groepen als The Edwin Hawkins Singers en de Les Humphries Singers weten hun geoliede commerciële versies van het Amerikaanse geestelijke lied goed aan de man te brengen. Daarnaast is er ook zeer veel belang stelling bij de liefhebbers voor de meer authentieke vertolkers van de gospel. Tot de laatste categorie be hoort de Amerikaanse fami lie Staple, beter bekend on der de naam The Staple Singers, die ondanks de he dendaagse invloeden in hun harmonieën het geloof op recht uitdragen. Van deze groep, vader, zoon en twee dochters, is een zogenaamde „The Best of"-schijf ver schenen, waarop we hoogte punten uit hun repertoire vinden. Daartoe rekenen wij zeker „Swing low, sweet chariot" (dit nummer valt ten dele terug te vinden in Dvoraks symfonie uit de Nieuwe Wereld) en het mooie „Will this circle be unbroken". Aanbevolen. (Joy Special 5011). Oppositie wil onderzoek naar tekort op begroting (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Ka merleden Den Uyl en Van Mierlo hebben, mede namens de heer De Gaay Fortman van de PPR, aan Kamervoorzitter Van Thiel een brief geschreven met het verzoek een speciale Kamercommissie in te stellen naar het grote tekort op de rijksbegroting van dit jaar. Zij schrijven dat minister Witte- veen een dag voor de verkie zingen nog de Tweede Kamer had meegedeeld dat er met de ontwikkeling van de rijksuit gaven niets aan de hand was, terwijl enkele maanden later „het ontstellende tekort" blijkt. Dit doet twijfel rijzen aan het goed functioneren van het systeem van inlichtingen, waarover regering en parle ment beschikken, aldus de twee Kamerleden. BERLIJN Bij het eerste inter nationale Duitse schaakkampi oenschap, dat in Berlijn plaats vindt, heeft na vier ronden de Nederlandse grootmeester Don- ner een score van vijftig pro cent twee punten. De leiding heeft de Joegoslavi sche grootmeester Gligoric met 3Vï punt. (van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het jaar 1971 kan voor N.S. toeristisch gezien een topjaar heten. Over de ge hele linie is vooruitgang ge boekt in de reizenomzet, hier en daar zelfs met 25 procent. Het binnenlands toerisme deelt in die groei. De reisartikelen, waarmee de NS de afgelopen jaren in bijzondere mate de aandacht heeft getrokken, zijn de 65+-kaart en de tiener- toer-kaart. In enkele jaren is het aantal hou ders van 65 -kaarten gestegen van enkele duizenden tot bijna 140.000 per eind augustus 1971, ofwel ruim 10 procent van de gehele Nederlandse bevolking van 65 jaar en ouder. Wat de tiener-toer-kaart betreft: in 1969 over de maanden juni, juli plus augustus, de drie maanden waarin de tiener- toer-kaart geldt, werden 85.000 kaarten verkocht. In 1970 bijna 150.000, en dit jaar waren het er bijna 165.000, dit ondanks een tariefsverhoging van 20 tot 25 gulden. Ongeveer 7,5 procent van de totale jeugdige bevolking in de leeftijd van tien tot en met negentien jaar, maakt gebruik van de tiener- toer-kaart. Een toeristische attractie blijft ook het achtdaagse kris-kr abonnement. Werden er o 1969 ongeveer 80.000 verkoi over 1970 bijna 105.000, dit j verwacht men een score 115.000, ondanks een prijss ging van 40 tot 44 gulden. De achtdaagse reizen in de mermaanden en de miniti in de buiten-seizoen maani lopen eveneens goed. In 197: het aantal deelnemers aan achtdaagse reizen voor 1 eerst boven de 20.000 gekom. een toeneming van 25 procc Het belangrijkste reisdoel van achtdaagse reizen is Zuid-Li burg met Valkenburg als ci trum. Maar ook Twente, Z land, Friesland en Drente v ren zeer in trek. Voor 1972 is dan ook een uitbr ding van het assortiment n drie reizen op het program, gezet; een reis naar Noo: Holland, een naar middc Engeland en een naar het Mc zelgebied. De minitrips, de twee- dri vier-, en vijfdaagse korte r zen buiten het seizoen, lek aanvankelijk moeilijk te verl ren voor het Nederlandse tc ristenpubliek. Pas de laat twee a drie jaar verloopt groei sneller. Waren het er 1966-1967 nog maar 12.800, 1970-1971 waren het er 24.0C Ook de bungalows blijken me in trek te komen. In het st zoen 1970-1971 werden al 9.0 reizigers geboekt. Voor herfstvakantie zijn alle accor modaties steeds uitverkocl waaruit toch wel blijkt dat c Nederlander langzamerhai afraakt van de idee dat allee de zomer in eigen land vaka: tietijd is. Wandelen met N.S., vele jarc geleden als zomer vakanti tocht begonnen in de duinc van Castricum, zal dit jaar z ker 50.000 deelnemers brenge. tegen 35.000 in 1970. Het dagtoerisme deed het evei eens bijzonder goed in 197 Het aantal dag toeristen stee dit jaar tot ruim 220.000 pc eind augustus. Dit was ov< het gehele zomerseizoen 197 slechts 180.000. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het presidium van de tweede Kamer zal vol gende week dinsdag een be- beslissing nemen over het voorstel van de Tweede Ka merleden den Uyl en van Mierlo om een speciale kamer commissie in te stellen tot on derzoek van het tekort op de rijksbegroting van dit jaar. De kamerleden willen vooral de vraag beantwoord zien hoe het mogelijk is geweest dat mi nister Witteveen één dag voor de verkiezingen het begro tingstekort nog op 2.1 miljard heeft kunnen ramen, terwijl dit enkele maanden later 3.9 miljard bleek te zijn. Centraal staat in het verzoek van de oppositie: Heeft het kabinet wel aan zijn plicht voldaan om de Tweede Ka mer tijdig en zo volledig gelijk in te lichten? Veel meer aan deze vraag, dan aan het ontstaan van het begrotingste kort op zichzelf zou de spe ciale kamercommissie aan dacht moeten besteden. De volksvertegenwoordiging be slist over de rijksuitgaven het budgetrecht maar vol gens de betrokken Kamerle den kan hiervan in feite niets terecht komen, als de Kamer niet tijdig en zo volledig gelijk een inzicht heeft in de juiste cijfers. BOEKAREST De Roemeense at lete Ileana Silai heeft tijdens wed strijden in Boekarest de 800 me ter dames gewonneri in de uitste kende tijd van 2 minuten en ne gentiende seconde. (ADVERTENTIE) Vijftig soorten uit 15 landen - u kent ze mis schien nog niet allemadl. Zoals de wilde leathertree-honing uit Tasmanië (2.95), de Rus sische lindebloesemhoning (6.95) en de Spaanse'kruikjes- honing' (2.95). En de likeuren- honingen en de noten-honingen (4.50). U moest maar eens komen kijken als u van honing houdt O ja, als u vlug bent is er voor 3.65 misschien nog wat van de kersverse honing-in-raat! Afdeling Levensmiddelen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9