Eerste deel grootste en mooiste winkelcentrum Europa geopend WINKELCENTRUM IN ZOETERWOUDE NIET OP LANGE BAAN GESCHOVEN Leidse agenda 19} DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 vrienden ontmoeten, een ten toonstellinkje bezichtigen. In formatie wordt gegeven over de kerken (maar het centrum is voor iedereen bedoeld, ook voor buitenkerkelijken) en over allerlei maatschappelijk werk, niet alleen voor Leidschendam, maar voor Groot-Den Haag. Ook de Raden van Kerken van Mariahoeve en van Voorburg nemen aan het project deel. Het Stiltecentrum zal een „schakel" moeten vormen tus sen kerk en maatschappij. LEIDSCHENDAM Tientallen genodigden hebben vanmorgen de feestelijke opening door de Leidschendamse burgemeester E. J. M. Kolfschoten bijgewoond van wat genoemd wordt het grootste én het mooiste winkelcentrum van West-Europa, „Leidsenhage". Dat grootste en mooiste is echter nog toe komstmuziek: vanmorgen is faze-1 geopend, een derde deel van het totale complex, dat in 1975 gereed komt en dan behalve alle grote winkelbedrijven en een honderdtal detail listen ook café-restaurants, een service-garage, snackbars, consultatiebureaus, de PTT, banken, een leesbibliotheek, een wasserette en welke bedrijven voor dienstverlening men zich maar kan denken zal bevatten. Het centrum zal dan 35.000 m2 groot zijn met een parkeercapaciteit van 4000 auto's. Wedstrijden Haarlemmer meerpolder kampt met woonschepen kiëftAARLEMMERMEER (ANP) ot Dijkgraaf drs. M. G. Spaans van het waterschap de Haat- woll lemmermeerpolder heeft giste- ka ren tijdens de vergadering van hoofdingelanden zijn ongerust- heid uitgesproken over het toe- 6 nemende aantal woonschepen draidat een klandestiene ligplaats vel zoekt in de polder. (ij noemde de moeilijkheden met rerb de woonschepen net zo groot ie I als die met de woonwagenbe woners, waarmee sommige ge meenten de laatste maanden hebben te kampen. Alleen is de Ha}mentaliteit van de woonschip- ners anders, aldus de Dijkgraaf. Vrijwel dagelijks komen er woonschepen in Haarlemmermeer. Men heeft nu de gedachte geop perd een vluchthaven te stich ten waarheen de boten kunnen worden gesleept, die een klan destiene ligplaats hebben ge vonden. De boten zullen dan moeilijk te bereiken zijn en er zal geen licht en elektriciteit komen. UTRECHT De gezamenlijke Tsjechische, Canadese en Ne derlandse krachten van Tijsc Trappers, Smoke Eaters, en Boldoot U.IJ.C. hebben wereld kampioen ijshockey Rusland gisteravond in Utrecht niet van een formidabele 200 zege kunnen afhouden. De tussenscores waren: 08, 0 7, 0—5. Er waren 1800 toe schouwers. De doelpuntenma kers waren: Wikoelov 6, Petrov 4, Starekinov 3, Zimin 2, Loets- jenko 1, Michailov 1, Karlomov 1, Maltsjev 1, en Misjakov 1. Agendapunten raad Katwijk KATWIJK In de gemeente raadsvergadering van volgende week donderdag zullen onder meer de volgende punten aan de orde komen: Het verhogen van de huur prijs van een zestal huisjes na bij het Zee- en Zonnebad van de heer Harteveld van f 250, per seizoen tot f 350, Een separatie-vouwwand aan te brengen bij de wand van de kleine zaal van de sporthal om de bezoekers van het restau rant geen last te bezorgen van de in die zaal gehouden gymnastieklessen. Het kopen van het huis van de heer Van den Akker in het Commandeurspad voor een be drag van f 25.000, Een bedrag van f 1200,be schikbaar te stellen voor de uitrusting van de klaarovers in de Hoornes. Een nieuwe commissie van advies voor de vordering van woonruimte, te benoemen. Een krediet van f 13.600,— te verlenen voor centrale ver warming in de openbare kleu terschool ,,'t Kwetternest" in de Rijnstraat. De kilometervergoeding voor de ambtenaren te verhogen. LONDEN De Londense voet balclub Chelsea heeft voor een bedrag van 150.000 pond de middenveldspeler Steve Kem- ber van Chrystal Palace ge kocht. Kember (22), speelde vorig jaar voor het eerst in het Engelse elftal voor spelers tot 23 jaar en geldt als een van de beste middenveldspelers van het land. Drie weken geleden had Chelsea Bristol City 100.000 pond betaald voor de aanvaller Chris Garland. Tijdens de voorbereidingen voor de bouw heeft een studiegroep winkelcentra in Zweden en Amerika bezocht en de resulta ten hiervan zijn merkbaar in de opzet. „Leidsenhage" wil meer zijn dan een winkelcen trum met een regionale functie Het bestuur van de Stichting Winkelcentrum Leidsenhage heeft, in samenwerking met architect Groosman, de kunste naar Joop Beljon aangetrokken om het centrum ook een recre atieve functie te geven. Hij heeft de plastische vormgeving van het winkelcentrum ont worpen. Beljon zegt zelf dat hij geprobeerd heeft „een eiland van gezelligheid te maken tus sen weilanden en verkeerswe gen". Winkelstraten „Leidsenhage" bestaat uit vijf winkelstraten, die onderling sterk van karakter verschillen en uitmonden in een centraal plein. De straten zullen het centrum in vier eenheden ver delen, die elk een van de deel nemende grootwinkelbedrijven (V. en D., Bijenkorf, Hema en C. en A.) met rond 25 speciaal zaken bevatten. Op het cen trumplein komt een vijver en een monumentale sculptuur (een verplicht herkenningste ken) en een afficheschutting. De kunstenaar Beljon heeft sa mengewerkt met de tuinarchi tect Carl van Empelen, die de in „Leidsenhage" belangrijke groenvoorziening voor zijn re kening nam. Ook de parkeer terreinen, die „dierennamen" zullen krijgen voor de herken baarheid, zullen van veel groen worden voorzien. Op het centrumplein komt straks ook de kubusvormige „Hoek steen", waarin burgemeester Kolfschoten twee jaar geleden de documenten over de samen werking die de stichting moge lijk heeft gemaakt, heeft ge borgen. Stiltecentrum Iets volkomen nieuws in een winkelcentrum is het Stiltecen trum „De Schakel", dat over enkele weken zal worden ge opend. Het idee van het bouwen van een soort ontmoetingscen trum in Leidschendam is al meer dan tien jaar oud, maar de realisering was moeilijk omdat er geen geld was. De Stichting Leidsenhage heeft enkele jaren geleden de ge meente een stiltecentrum aan geboden. waarna een werk groep zich met het project heeft beziggehouden. ,De Schakel" moet een oase van rust en stilte worden", aldus de heer C. J. Vegter, secretaris van de werkgroep. E r wordt niets verkocht, men kan wat tijdschriften doorbladeren, Ter gelegenheid van de officiële ingebruikneming van het win kelcentrum „Leidsenhage" zijn er verschillende wedstrijden: voor de jeugd is er een „pet- klepwedstrijd" met prijzen, au tomobilisten krijgen een prent- met het „blader"-vignet van „Leidsenhage", ontworpen door Benno Wissing van Total De sign uit Amsterdam, dat, op de auto geplakt, door een „verbor gen" camera wordt gefotogra feerd en dan waardebonnen voor eventuele gelukkigen kan opleveren. De Stichting Winkelcentrum Leidsenhage rekent op consumentenaantal van kwart miljoen, dat met de auto binnen een kwartier in Leid schendam kan zijn, maar he grote aantal in de onmiddellij ke nabijheid van „Leidsenha ge" gelegen grote verkeerswe gen kan dit aantal aanzienlijk verhogen. iula Pieterskerkgracht de heer Phillippo; aanvang al 1 olgé pETERWOUDE. Het pand van bakkerij Van Cassel aan de [Dorpsstraat dat na ontruiming was voorbestemd om gesloopt te korden is weer verhuurd. Wethouder A. Duindam ziet af van zijn ((toegezegde) voornemen de Zoeterwoudse middenstanders uit te Bodigen om van gedachten te wisselen over het winkelcentrum lomdat er „nog niets concreets over te zeggen valt". Indicaties dat pe tussen de Dorpsstraat en Dr. Bouwdykstraat geprojecteerde winkelvoorzieningen op de lange baan zyn geschoven? fee", zegt wetbouder Duindam, ^beslist niet, maar het is een tecompliceerde zaak die een "iAanavond forum roiiin Dienaarkerk jJETERWOUDE In de Chris- •Jis Dienaarkerk, middelpunt de vele activiteiten in deze week van dc werkgroep „Vre- staie". heeft hedenavond een fo rumbijeenkomst plaats. vlfhet forum zullen zitting ne- mevrouw M. H. Garde- i-Berendsen Tweede Ka- lerlid van de KVP, mejuf- J. G. Barendrecht 'eede Kamerlid van de 'dA, de heer J. P. v. Vucht van de werkgroep Missie en itwikkelingshulp en een pole- 'loog. Forumleider is de heer Reniers. Aanvang 20.15 uur. ijn er voorstellingen de film „De mars naar 'ashington" met de toespraak dr. Martin Luther King en lagavond heeft de slotbij- plaats. degelijke voorbereiding ver eist." Vandaar het marktonder zoek waarvoor de raad in juli een krediet voteerde dat juist gisteren de goedkeuring kreeg van G.S. Het rapport van dit onderzoek kan in het begin van het vol gend jaar tegemoet worden ge zien en zal de basis vormen voor de beraadslagingen met de plaatselijke zakenmensen die ten nauwste bij dit onder zoek betrokken zullen worden. Het zal in de meest ruime zin worden opgezet maar of de conclusies zodanig positief zul len zijn dat realisering op kort termijn 'n haalbare kaart is valt te betwijfelen. Is een in vestering van 'n zeer aanzien lijk bedrag twee ton? voor een geïnteresseerde zaak die in het winkelcentrum zou willen stappen wel verant woord bij het huidige consu- mentenpotentieel? Het instituut van Stad en Landschap dat be gin 1968 over deze aangelegen heid rapporteerde kwam tot de conclusie dat het winkelcen- dern jasje gestoken. Daarbij mag niet over het hoofd wor den gezien dat bij een aantal trum voor 1980 niet rendabel werd geacht. Wel is de realise ring van het plan Westeinde aanmerkelijk sneller verlopen als toen werd voorzien. Te ver wachten is dat woningbouw hier binnen twee jaar volledig zal zijn voltooid. Dan komt het aangrenzende plan „Westeind- seweg" aan de beurt. Gemeen te-secretaris H. J. Sieverding verheeld niet dat de gedeelte lijke goedkeuring hiervan toch wel een temporisering van de bouw inhoudt. Het is voor de plaatselijke bedrijven evident dat de klant zich door zijn koopgewoonte aan eigen plaats bindt. Zijn de huidige voorzie ningen hiervoor voldoende? Het rapport van Stad en Land van drie jaar geleden zegt hierover dat de ruim twintig winkels in de nabijheid van de nieuwe woonwijk, verspreid over Dorspstraat, Watertje en Schen- kelweg, zo zijn dat een nieuw winkelcentrum op korte termijn geen levensvatbaarheid heeft. Wel werd het wenselijk geacht deze aan te vullen met enkele nood winkels. Daarvan zijn er inmiddels een viertal onderge bracht in de voor garageboxen bestemde ruimte aan de Kerk- laan. Voorzitter H. Paardekoo- per van het plaatselijk NKOV is van mening dat de zaken veelal goed zijn aangepast aan de nieuwe omstandigheden. Re gelmatig hebben er vergrotin gen van de bestaande bedrijven diepvrleshektrawler; Mob Rljnsburgerweg - Hearing o.l.v. Kamerlid Imkamp aanvang 13.00 Staalwijk, Herenstraat Dahlia- avond; aanvang 20.00 uur. Van WIJk-Kanaalweg Gouden Ju bileum de heer Phillppo; aanvang Zaterdag 25 september: Stationsplein Z dsliow me|e,o!a.r" Corrle en de Rekels: aanvang 'JO.OO uur. Galerie Van der Vllst: (Tel. 22806). De gehele maand september een expo- rengrafiek. Ook is er een collectie Galerie Heuff: (tel. :1751-2185) 18 sep tember. Hannie Bal exposeert exposeert Gert de Rijk keramiek, stedelijk Museum de Lakenhal: (tel. de dag van vandaag. Galerie 't Hoekje bij de Pomp: (tel. 01711-3501) tot en met 17 september, tentoonstelling van werken die de afgelopen winter door een groep enthousiaste dames vervaardig Waaggebouw: Fototentoonstelling over Kibboets in Israël. Ambachtshuis Voorschoten: Tentoon- senhuis. Vrijdag dag 12 uur door ziekenhuis (Hooi) dere werkdagen Brandweer: 5 maal 3. Politie: 5 maal 4. EHBO: 20645. lemeenschap Zuid-West: Hulpverle- Bezoekuren ziekenhuizen zwangeren: van 10.00—12.30 en van 15.00—20.00 uur. Voor kraamvrou wen: van 10.00—11 30, 15.00—17.30. 18,30—20.00 uur. Op dinsdag is er de gehele dag geen bezoek. Bezoek Praematurenafdeling (alleen voor ouders): dinsdag niet. Ma., wo., do. en vrij. van 18.30—18.45 uur; za. en zon. van 15.00—15.15 uur. Haconesscnhuis: dagelijks eerste klas 18—19 i do. van 18—18.30 uur. 3de klas 13.30—14.30 i I 2de klas 13.30—15.30 —12, 13.30 .30 en 19—20 uur. chlatrlsch ziekenhuis Endcgecst: nsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur; indag li tot 12 en 2 tot 3. (ersmakllnlek: ma. tot en met vrij. .45—17.45 uur: zaterdag 13—15 uur; .ndag 11-11.45 en 13-15 uur Alphen Zlekenl lijks :ondag) 1 ordwljk, Sole Mio: klassepatlënti lagelljks van 3 tot half 5 rfondag van 1 tot 3, dinsdag var ol half 3. donderdag van half 7 t Burgerlijke stand Poel en Th. J. Wa nes. z.v. W. J. M. A. M. Hoogeveen. Jndertrouwd: H. P. L; M. Semp. a. hogetoc van Dijk. J. van Oldenhage, C. J. var plaats of worden in een mo- zaken een belangrijke uitbrei ding van het assortiment heeft plaatsgevonden dat er toe heeft geleid dat er nu in Zoeterwou- de veel meer te koop is dan vijf jaar geleden. Dat zich dit nog verder zal doorzetten mag, zeker gezien de nieuwe vesti gingswet die per 1 januari a.s. van kracht wordt, als vast staand worden gerekend. De heer Paardekooper ziet het daarom nog niet zo zitten met het nieuwe winkelcentrum. Hij is wel content met het stand punt van het gemeentebestuur Hoe funest onvoldoende planning dat in principe bij de realise ring van de plannen voor het winkelcentrum de plaatselijke middenstand een pré heeft. Daarom is ook een goed con tact tussen ondernemers en het gemeentebestuur voor beide partijen van zo groot belang, ook voor vele andere aangele genheden. Hopelijk zullen de bestaande plannen voor de for mering van een speciale ge mengde raadscommissie op zeer korte termijn geconcretiseerd worden. van een winkelcentrum kan zijn hebben zakenmensen in diverse plaatsen al tot hun grote schade moeten ondervin den. Een van dc jongste schrik beelden is te vinden in het Utrechtse Vleuten waar in het pas voltooide koopcentrum een groot aantal lege winkels zijn. Ook voor het winkelende pu bliek weinig aanlokkelijk. Het Zoeterwoudse gemeentebestuur staart zich, naar het laat aan zien. niet blind op een sta tussymbool, maar geeft voor de basis van haar winkelcentrum de voorkeur aan een gedegen marktonderzoek. De nodige gaten zijn al gemaakt in het gebied waar het winkelcentrum zou moeten komen. Op de voorgrond de openbare school aan de Dorpsstraat, die binnen af- bare tyd ook kan verdijnen. Of er binnèn afzienbare tijd ook een winkelcentrum komt tussen de Dorpsstraat en de Dr. Bouwdijkstraat is een grotere vraag. i. kot Gehuwd: R. van Dofferhoff. J. H C. M. van der Pu LEIDEN Gebore J, J. A. M. Jans van der Poel; Na Buljtendijk t zn v: N. Ra Egmond; Ma I. J. Dlsseld 80 Jaar; G. Z. Jol. man, van den Elkhoff. man. van der Heijden, man. 85 ïehuwd: H. de Haan cn ster; B. J. Krul cn P Ba)

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5